Regering waarborgt telefoongeheim „Afluisteren slechts in zeer uitzonderlijke gevallen" T weede Kamer behandelt prijsstijgingen TELEVISIECAMERA OP DE MUUR Boete geëist tegen Jordaner voor fout onbekende dader van Hof legt kok vier jaar op BAKKERIJ STICHTING Brood móet ondanks nu aangekondigde prijsstop - toch duurder worden Debutant Smash II nog ongeslagen Teams van Victory '55 ook op het goede pad Verplaatsing Rijksponten uitgesteld Drie nieuwe hoogleraren theologie te Nijmegen ERFGENAAM VAN DE SHEIK Iurkse koppelbaas MELDT 7.ICH ":<c II Verstekeling uit Cuba Nederland uitgewezen Campagne tegen ongelukken onder schooljeugd Zwolsman eist van Den Haag schadevergoeding Arbeidsconflict om afgezette radio Rotterdam eert ir. Ringers met plaquette Minister zegt scherpe controle toe V erkeersonveiligheid TAFELTENNISCOMPETITIE Mariahoeve MOET een winkelcentrum hebben Brusselse chirurg opereerde de verkeerde patiënte Pater Maximilianus f O Dr. P. H. J. M. Camps Dr. P. A. van Leeuwen Dr. J. G. A. Remmers WOENSDAG 30 OKTOBER 1963 PAGINA Speciale commissie MC Bij de grensovergang aan de Chaussestraat heeft de Oostberlijnse politie op de Muur een televisiecamera geplaatst om op de hoogte te kunnen blijven van hetgeen zich aan de andere zijde afspeelt. VERWORPEN PROJECT PROF. VONDELING NU WEER DR. VONDELING door FRANCIS DURBRIDGE VLAANDEREN (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 29 okt. De minister president heeft persoonlijk vanmiddag in de Tweede Kamer vragen van de •ocialistische fractieleider Vondeling willen beantwoorden over het brief en telefoongeheim. Hij zei o.a.: ,,De menselijke rechten en vrijheden worden door de regering tenvolle erkend en zij ziet het als haar wezenlijke taak deze te beschermen. Zij zijn echter niet absoluut. Het kan voor komen, dat in uitzonderlijke gevallen een groter goed, bijvoorbeeld de vei ligheid van de staat, dwingt tot be grenzing van de persoonlijke vrijheid. In onze opvattingen past, dat de uit zonderingen op de vrijheden van de burger binnen zeer enge grenzen wor den gehouden en dat de afwijking zel ve met de grootste waarborgen wordt omringd." De minister-president heeft er nog eens bijzondere nadruk op gelegd, dat een opdracht om een telefoongesprek af te luisteren slechts hoogst zelden wordt gegeven en dat zelfs de direct betrokken minister dat zelfstandig aan de P.T.T., welke dienst onder hem ressorteert, niet kan doorgeven. Hij wees er ook op, dat men wèl moet onderscheiden het telefoonverkeer dat direct onder toezicht staat van een ambtenaar van de telefonie en dat deel van de verbindingen, dat zich in parti culiere woningen, kantoren e.d. be vindt Voor dit laatste is een sluitende reeks van waarborgen niet te geven. Hij zei ook, dat hy categorisch kan ontkennen, dat telefoongesprekken mee luisteren zonder toestemming of mede werking van de P.T.T. mogelijk is. De toestemming van de regering wordt voor strafrechtelijke doeleinden nooit gege ven. Om redenen van staatsveiligheid slechts in zeer uitzonderlijke gevallen. De minister-president zei voorts, dat een speciale Kamercommissie op het ge bruik van de exceptionele bevoegdhe den terwille van de staatsveiligheid toe zicht kan uitoefenen. De heer Vondeling die een aantal vragen over dit onderwerp had afge vuurd. wees in zijn repliek op de „griezelige ontwikkeling", die door de ontwikkeling van de elektronica is ontstaan. Hierdoor worden grote mo gelijkheden geopend, waarvan het Ka- ft*-.- z+i'.'Tr#0 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 29 okt. In een debat over de prijsstijgingen, waaraan niet minder ten dertien Kamerleden van middag in de Tweede Kamer hebben deelgenomen, heeft minister Andries- sen (Econ. Zaken) toegegeven dat er inderdaad veie stijgingen te constate ren vallen. Tegelijkertijd heeft hij ver klarende mededelingen gedaan. Op de eers*e plaats ligt de oorzaak van de prijsstijgingen veelal in de «tijging van de grondstoffen in het buitenland, die hjj de laatste tijd „bij zonder sterk" noemde. Volgens de P.euter-index was er een stijging van tien procent voor de grondstoffen in het jaar dat eind september 1963 is geëindigd. Daarop volgde in één maand nog een stijging van zeven pet. De minister gaf ook verklaringen van prijsstijgingen los van de dit buiten lands effect. Hij gaf hier als oorzaken voor aan. het onstaan van verliesposi- ties bij sommige bedrijven en externe kostenstijgingen. Als het meest frap pante voorbeeld noemde hij de kolen- prijzen. Niettemin klonk zijn conclusie gerust stellend. Er wordt -met een bestaand controle-apparaat ijverig gecontroleerd en de minister is vast van plan om te voorkomen dat men vooruit gaat lopen op de stijging van de lonen, die zeker zal komen. De minister deed een beroep op de consumentenbonden om hem nauwkeu rig op de hoogte te houden van alle prijsstijgingen die zij registreren. Hij noemde als voorbeeld van een onjuis te situatie de manier waarop in Rotter dam grote broodfabrieken de prijs voor het produkt in feite met twee cent in plaats van met de toegestane één cent verhoogd hebben. Ook zei hjj dat het prijsstabilisatiebe- leid geheel wordt gehandhaafd en dat met name ervoor zal worden gewaakt dat eventuele prijsverlagingen bij de grondstoffen ook in het eindfabrikaat worden doorgegeven. AMSTERDAM, 29 okt. In het Hoofdbureau van politie is gisteren de 63-jarige Turkse oud-kolonel arts dr. H. E. ingesloten, die koppelbaas van de 68 geronselde Turken, die vorige week op last van het ministerie van justitie weer naar hun land moesten terugke ren. De oud-kolonel-arts die tijdens het korte maar geruchtmakende verblijf van de Turken in ons land, spoorloos verdween, wordt ervan verdacht zijn landgenoten te hebben bestolen. Met het geld dat hij hiermee vergaarde heeft hij een vveeklang door ons land gezworven. Gisteren meldde hij zich bil de Turkse ambassade in Den Haag die hem uitleverde aan de hoofdste delijke politie. Hoewel de Turk nog over ruime geld middelen beschikt, is beslist dat hij als lid van de gehele Turkse ploeg die vori ge week moest vertrekken, ook naar zijn vaderland moet terugkeren. Op hoog niveau wordt thans beslist, hoe hij terug zal gaan. merlid eerst gisteren kennis had ge kregen. Hij gaf de regering ln overweging om het gehele complex van vraagstukken het technische, het juridische, het be leidsvraagstuk en de kwestie van de veiligheid van de Staat nader onder ogen te willen zien en op zeer korte termijn, bijvoorbeeld enkele maanden, hierover rapport te willen uitbrengen. De minister-president zei gaarne be reid te zijn de gehele zaak ln een spe ciale commissie nog eens nader te laten bezien. Hij vond echter dat het vraag stuk van de veiligheid van de staat vooral bjj de Kamercommissie thuis hoort. Mr. Van Rijckevorsel (KVP) vroeg of er sinds 1949 ook wijzigingen waren ge komen in de procedure of in de opvat tingen der regering. De minister-presi dent ontkende dit. In 1957 zijn echter de waarborgen, die ook gelegen zijn in de procedure, nog versterkt. De heer Beer- nink (CH) kreeg de toezegging dat zal worden overwogen om de rechtszeker heid, waarvan het algemene beginsel in de grondwet is omschreven, ook in een nadere wet neer te leggen, zodat ook de uitvoering vast ligt. De miniser-president heeft nog toe gezegd dat van eventuele gegevens die door deze uitzonderlijke gevallen wor den verkregen, zeker geen gebruik kan worden gemaakt ln verband met sollici taties. De minister van justitie heeft zich bereid verklaard om zonodig een diep gaand onderzoek in te stellen wanneer hem mocht blijken dat er enige aan wijzing zou bestaan, dat ambtenaren van zijn departement ofwel de rijks recherche telefoongesprekken tegen de wettelijke regels in, zouden hebben af geluisterd. AMSTERDAM, 29 okt. Een BS-ja- rige groentehandelaar uit de Amster damse 'Jordaan stond vanmiddag voor de rechtbank in de hoofdstad een beetje beteuterd te kijken toen hij de officier van justitie twee maal een geldboete van vijftig gulden of tien dagen hech tenis en bovendien nog eens een voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid gedurende zes maanden te gen zich hoorde eisen. Dat was dan voor het feit, dat het aan zijn schuld te wij ten is geweest dat een onbekende dader op 11 augustus in zijn auto de veilig heid van het verkeer in gevaar heeft gebracht en na een aanrijding is door gereden. Bewijs dat de Jordaner zelf achter het stuur had gezeten, kon de officier van justitie mr. N. W. P. de Vries in de verklaringen van de vijf getuigen AMSTERDAM, 29 okt. Vier jaar met aftrek van het voorarrest an derhalf jaar meer dan het rechtbank- vonnis heeft het Gerechtshof alhier vanmorgen opgelegd aan een 33-jarige kok uit Amsterdam wegens medeplich tigheid aan beroving van de 63-jarige expeditiebediende van het Algemeen Handelsblad H. J. de Haan op 11 maart van dit jaar. Deze was od klaarlichte dag in het hartje van de Amsterdamse kran tenwijk de hoek Sint Luciensteeg- N.Z. Voorburgwal door een man, (de politie heeft deze nooit kunnen opsporen) neergeslagen en beroofd van zijn tas met ruim 36.000 gulden. Tezamen met een collega, die zelf drie linnenzakjes met kleingeld droeg, had de expeditie-bediende het geld bij de Nederlandse Handelmij in de Vijzelstraat gehaald. De aanvaller had tijdens zijn achtervolging de tas overgegeven aan de kok. Deze heeft van begin af aan hardnekkig ontkend dat hfj bij de overval betrokken is geweest. Integendeel hjj had juist meegeholpen, aldus zijn verklaring, om de dader te pakken te krijgen waarbij het hem alleen maar gelukt was deze de tas met geld te ontruk ken. Voor het Telegraafgebouw was de kok ten val gebracht en gepakt. Na een eis van drie jaar had de rechtbank hem 2V» jaar met aftrek opgelegd. In hoger beroep was beves tiging van dit vonnis geëist. (Van en verslaggever) ROTTERDAM, 29 okt. De 46-.iarige Oubaan Thomas Paz Morena, die 9 oktober als verstekeling op de Willem Ruys ons land binnenkwam, zal Neder land moeten verlaten. Waarschijnlijk zal hij met de Schie Lloyd van de Rotterdamse Lloyd, welk schip op 2 november vertrekt, terugkeren. De in lichtingen. die de vreemdelingenpolitie over de man heeft ingewonnen, wetti gen geen langer verblijf ln ons land. De verstekeling werd na het verla ten van de Panamese haven Balbao in een reddingsboot ontdekt. Voor kapi tein H. van den Heuvel zat er niets an ders op dan de man mee naar Neder land te nemen. Zodra het schip in Rot terdam aan de kant kwam ging de rivierpolitie aan boord om de Cubaan in verzekerde bewaring te stellen. De verstekeling vertelde, uit angst voor Fi del Castro, die een kogel voor hem in petto zou hebben, zijn geboortestad Ha vana te zijn ontvlucht. niet vinden, hoewel hij aanvankelijk wel de indruk had. Hij hield het er daarom nu maar op dat een ander in de auto van de groentehandelaar een ritje heeft gemaakt. Maar de magi straat herinnerde eraan dat volgens de Nederlandse wet de eigenaar van de auto aansprakelijk blijft voor het on heil dat een ander ermee aanricht, als tenminste blijkt zoals in dit geval dat de autosleuteltjes niet zijn verdwe nen of de portieren zijn geforceerd. Het was volgens ingewijden een unieke rechtszaak, want ook de groen tehandelaar liet er geen twijfel over bestaan dat er met zijn auto is gere den. ,,De motor was nog warm en hij was beschadigd", gaf hij ruiterlijk toe. Hij constateerde dit op 11 augus tus na terugkomst van een viswed strijd met zijn club „Door eendracht samen". Samen gingen de Jordaanse vissers per bus naar Wassenaar, sa men gingen ze een biertje drinken bij „Manke Nelis" en samen gingen ze 's avonds wandelend weer naar huis. „Nee meneer, ik heb echt ook geen blokje gereden", antwoordde de ver dachte op een vraag van de president. Twee getuigen hadden de auto zien rij den, maar de bestuurder niet herkend. „Ik kan niet bewijzen dat hij het is geweest", concludeerde de officier van justitie mr. De Vries, die dronken autorijden evenmin kon bewijzen en het er nu maar op hield dat de houder van de auto dan aansprakelijk is. Uitspraak 12 november. ARNHEM, 29 okt. De chef van de verkeerspolitie inspecteur J. Gosker is overgegaan tot de toepassing van een nieuwe methode in de strijd tegen de verkeersonveiligheid. Hij wijst de jeugd op de gevaren, waarbij hij zich baseert op de trieste gebeurtenissen van de dag. Zodra er een kind is verongelukt, zendt inspecteur Gosker aan de on derwijzers van de lagere scholen een situatieschets van het ongeluk, alsme de een omschrijving van feit en oor zaak, maar ook van de voorwaarden waaronder dit bepaalde ongeluk voor komen had kunnen worden. De onderwijzer heeft aan dit alles een houvast voor een eigen interpretatie te genover zijn scholieren. Driekwart van het aantal onderwij zers reageerden positief op een circu laire hierover. Het gevolg is, dat er nu besprekingen gaande zijn om de me thode van de heer Gosker ook op de middelbare scholen in te voeren. De heer Gosker bepleit intussen de instelling van een bureau voor public relations van de politie, waardoor be strijding van de verkeersonveiligheid landelijk gecoördineerd ter hand geno men zou kunnen worden en voortdurend op effectieve wijze in de publiciteit zou kunnen worden gebracht. AMSTERDAM, 29 okt. In de Eer ste van Swindenstraat Is vanmorgen een 22-jarige Duitse zeeman aangehou den, die de ruit van een manufacturen winkel had ingegooid en juist bezig was haastig wat kledingsstukken uit de eta lage aan te trekken. DEN HAAG, 30 okt. Naar aanlei ding van de door minister Andriessen gistermiddag in de Tweede Kamer aangekondigde prijsstop voor brood heeft de bakkerijstichting te kennen gegeven het te betreuren „dat het weer de bakkers zijn, die ais eersten onder de prijsmaatregelen van de re gering moeten lijden. De georganiseer de bakkerij heeft er alle begrip voor dat het brood, als een der eerste le vensbehoeften van de consument, be taalbaar moet zijn. Dat neemt niet weg dat het nu eenmaal onvermijde lijk is, dat de voortdurende stijging van de bloernprijzen, die verband houdt met internationale regelingen op dit gebied, in de broodprijzen tot uit drukking moet komen". Het aanpassen van de broodprijzen, aldus gaat het commentaar van de stichting verder, aan de steeds stij gende bloernprijzen vindt plaats door middel van de zogenaamde verschil- lenrekeninig. Naar het oordeel van de bakkers werkt deze verschillenreke- ning verre van bevredigend. Door het streven van de overheid naar zo wei nig mogelijk oplopende broodprijzen, wordt de rentabiliteit in het bakkers bedrijf sterk aangetast. „Door de bepaling dat de broodprij zen mogen liggen op het niveau van 1 juni 1962 verhoogd met vijf cent, zijn alle prijsverhogingen van vóór die datum gesanctioneerd. Dit houdt een discriminatie in ten opzichte van hen die zich steeds aan de prijsregels heb ben gehouden. Vooral in deze bedrij ven is de rentabiliteit in gevaar ge bracht en worden de gewone brood soorten beneden kostprijs verkocht", zo zegt de bakkerijstichting, die het voorts „volkomen onjuist" acht dat door de prijsstop ook luxe broodsoor ten, met uitzondering van kleinbrood, worden getroffen. Tenslotte is de stichting van mening dat een prijsstop nu niet .opportuun is omdat de c.a.o. voor het bakkersbe drijf 1 november afloopt. „De i innen- ki.t te verwachten loonsverhogingen zullen in het zeer loonintensieve bak kersbedrijf onvermijdelijk tot forse prijsstijgingen moeten lelden, waarbij dan nog komt dat ook de bloernprijzen verder blijven stijgen". (Van onze tafeltennismedewerker) AMSTERDAM, 30 okt. Smash 2 verdient met ere genoemd te worden. Dit team promoveerde dit seizoen naar de hoofdklasse en boekte tot dusverre niets dan overwinningen. Nu weer wis ten de bewoners van het Van Nispen- huis met 8-2 tegen Batswingers 2 in de meerderheid te blijven... Bii de overgangsklassers gaan beide teams van Victory '55 door met winnen. Het eerste verpletterende Togido met 8-2 en het tweede hield met dezelfde cij fers Hotac in bedwang. Smash 4 hield zich in deze groep H uitstekend tegen TTB en won met 7-3. Smash 3 kwam voorts tot een nuttig gelijk spel tegen Twenty One Up, maar TYBB en Ahoy verloren beide. De Haarlemmers scho ten tegen D'DC 3 juist iets te kort en de Hilversummers moesten in Luto roy aal hun meerdere erkennen. Smash 2Batswingers was een uiterst eenzijdige zaak, hoewel de Hagenaars met een voorsprong start ten. Ton Klooster verloor namelijk van Meijer, waarna na een gelijkma ker van Kenter tegen Hoek, ook Ton Nieuwenihuizen verlies moest accep teren tegen Poortman. Daarmede ech ter waren de Haagse hopjes hele maal op en werd' het vrij vlot 8-2. Twee maal lachte Fortuna de Am sterdammers danig toe, toen zowel Klooster als Nieuwenhuizen op match point wonnen. Kenter bleef on-gesla- gen, wat een wel zeer knappe presta tie was. Dezelfde middag immers had deze speler ingevallen In het eer ste van Smash. Hoofdklasse A: Never Despair 3-6, Smash 2 3-6, Atoom 3-4, AMVJ 2 3-4, Vriendenschaar 3-3, OTTC 2-2, Docos 3-2, Dordrecht 2-1, Batswingers 2 3-0, St. Cathrien 3-0. Victory '55 heeft opnieuw een uitste kende dag gehad. Het eerste won ver diend van Togido, waarbij Klaas Veer man met drie punten weer de sterkste man was. Gerrit Kwakman verloor al leen van Bakker en Konter moest al leen aan Huidekoper winst afstaan. Veer man-Kwakman wonnen ook het dubbel en dat was dus 8-2. Bij Hotac—Victory '55 2 wonnen zowel Zwarthoed als Veer man al hun partijen. Kwakman kwam niet verder dan één punt tegen Wee- nink. Ook hier werd het dubbel gewon- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 30 okt De heer R. Zwolsman, die zegt reeds een mil joen gulden te hebben gestoken in de plannen voor het grote winkelcentrum ln Mariahoeve, welke gisternacht door de gemeenteraad zijn verworpen, zal van de gemeente een schadeloosstelling eisen. Hij meent, dat de gemeente morele en financiële verplichtingen tegenover hem heeft na de jarenlange, moeizame onderhandelingen. Aanvankelijk werd voor de grond een miljoen gulden ge vraagd, aldus een woordvoerder van de E.M.S., welke prijs later werd verhoogd tot negen miljoen gulden Men kwam tenslotte tot een prijs van zes miljoen. Deze woordvoerder vond het politiek een kwalijke zaak dat een man als de heer Nieukerk, die zelf een winkel in de binnenstad heeft, als woordvoerder van de V.V.D. ootreedt waar het onder werp winkelcentra aangaat. De neer Zwolsman is ook onaangenaam getrof fen door het feit, dat drie winkeliers telen de plannen hebben gestemd Hij is voornemens om in net kader van net huidige uitbreidingsplan een winkelcen trum van kleinere omvang te maken. „De bewoners van Mariahoeve moeten eindelijk winkels krijgen", zo zegt hij. VELSEN, 30 okt. Bij het oprui men van het onderste gedeelte van de draaipijler van de voormalige Velser spoorbrug doen zich zodanige moeilijk heden voor, dat het Rijksveer over het Noordzeekanaal te Velsen op 1 novem ber a.s. nog niet kan worden verplaatst. De beide andere pijlers zijn totaal verwijderd. Van de draaipijler resteert slechts het gedeelte beneden 14 meter min N.A.P. Dit gedeelte wordt voor een deel gevormd door de stalen zoldering van de vroegere werkkamer van de pijler. In deze zoldering komen zware stalen balken voor, die ten dele nog omhuld worden door restanten van de betonnen opbouw van de pijler. Met behulp van duikers moeten ladingen worden geplaatst om restanten door springen in zodanige onderdelen te ver delen, dat deze met de bok kunnen worden opgehaald. Zolang duikers werkzaam zijn, is het met het oog op de veiligheid van deze mensen onverantwoord met de ponten te gaan varen. Een nieuwe datum voor de verplaatsing van het veer kan de Rijkswaterstaat op het ogenblik nog niet geven. Een uitstel tot in de tweede nen en dat maakte er dus 8-2 van. Smash 3Twenty One Up was een span nende strijd. De grote man in deze ontmoeting was Ronny Nieuwenhuizen, die drie maal won. Vooral zijn zege op de zelfverzekerde Baumgarte was van goed gehalte. Jos Neep en Lex Rijnen wonnen beiden een maal. Het dubbelspel ging vlot verloren en aldus moesten de Amsterdammers met een gelijk spel tevreden zijn. Ahoy voerde in Tilburg een dappere strijd tegen Luto, maar schoot danig te kort. Alleen Ka mer slaagde er in van Broerse en Leen houwer te winnen. Het dubbel ging met klein verschil verloren en Bemer en Eerenberg noteerden niets dan neder lagen. Met 8-2 bleven de punten in Tilburg achter. Overgangsklasse F: De Treffers 2 3-5, TOV 3-5, RTC 2-4, Twenty One Up 3-3, Smash 3 3-3, Eendracht 2 2-2, Vriendenschaar 2 3-1, DDC 2 3-1, AVGA 3 2-0. H: Victory '55 3-6, SVE 2 2-4, Victory '55 2 3-4, Togido 3-4, Povac 2 3-3 Smash 4 3-2, TTB 3-1, Hotac 2-0, VTC 2-0. C: Luto 3-6, BSM 3-5, Jaffa 3-5, Ons Vermaak 3-4, Tios 3-4, Well Shot 3-3, UBTV 2 3-2, Ahoy 3-1, WST 3-0, MvR 3-0. E: Gossima 3-6, Treffers 3-5, DDC 3 3-4, St H, TSB 3-4, Nedlloyd 3 2-3, The Victory 2-2, Scylla 3 2-2, AVGA 2 2-1, CTH 3-1, Dito 2-0, TYBB 3-0. Het was voor TYBB echt wel spijtig te moeten sneuvelen tegen DDC 3. Pe ter van Neste won twee maal, Dirk Nelis en Rudi Bergman zorgden ieder voor één punt. De vijfde punt bood ech ter onoverkomelijke moeilijkheden en dat bezorgde de Hagenaars toch juist de winst. KAMPEN, 29 okt. (ANP) Bi) de Kamper Sigarenfabriek Smit en Ten Hove alhier is maandagavond een ar beidsconflict ontstaan naar aanleiding van de radio. Op verzoek vai. enkele werknemers en een afdelingschef heeft de directie van deze fabriek bepaald, dat niet meer de gehele dag radiomu- ziek in de werkruimten zou klinken. De fabriekscommissie was daarin niet gekend. Gisteravond begonnen de sigarenma kers op een moment dat de radio niet speelde, te zingen en de maat aan te geven met de voeten. Een waarschu wing van een afdelingschef werd ge negeerd. Het gevolg van een en ander was dat een jeugdige werknemer, S. Beens, die al herhaaldelijk was gewaarschuwd, naar huis werd gestuurd. De meeste sigarenmakers, ongeveer zeventig man, namen dit niet en verlieten proteste rend de zaal. Gisteravond nog had de fabriekscommissie een onderhoud met de directie. Vanmorgen was alles weer normaal en was ook Beens weer aan het werk. ROTTERDAM, 29 okt. Vanmorgen heeft mevrouw Ringers in het stadhui een plaquette onthuld met de beeltenis van haar echtgenoot dr. ir. J. A. Rin" gers, die eens „de vader van de weder opbouw, waardoor alles mogelijk is (fo- worden" is genoemd. De plaquette, waarmee de gemeente Rotterdam haar waardering en dank baarheid wil betuigen voor hetgeen dr. Ringers tijdens de bezetting en daarna tot stand gebracht heeft, zal een plaats vinden in de nog te bouwen uitbreiding van het stadstimmerhuis. De burgemeester, de heer Van Wal- sum, memoreerde hoe het Ringers was, die direct na het bombardement van Rotterdam de binnenstad ontei gende en feitelijk reeds daarmee het klimaat schiep voor een rigoureuze aanpak van de wederopbouw. BRUSSEL, 29 okt. (ANP) In Brus sel is een proces begonnen tegen drie artsen, die in maart van dit jaar in een ziekenhuis in Brussel een verkeer de patiënte opereerden. Zij was opge nomen voor het laten trekken van een aantal tanden onder narcose. De vrouw onderging echter een ingrijpende buik operatie, doordat ze was verwisseld met een andere patiënte. De officier van justitie noemde de vergissing een gevolg van een ongeluk kige samenloop van omstandigheden en eiste een principiële straf tegen de chi rurg en de narcotiseur. Vrijspraak werd gevraagd voor de derde arts, een as sistent. De verdediging voerde aan, dat niet de artsen, maar de verpleegsters verantwoordelijk dienen te worden ge steld voor de vergissing. Het ziekenhuis had de patiënte, dia in de rechtszaal aanwezig was, na naar gedwongen veertiendaagse verblijf in de kliniek voor herstel een drieweekse vakantie aan zee en een schadeloosstel ling uitgekeerd. GRONINGEN, 29 okt. Dr.ir. A. Vondeling heeft per 1 oktober zijn buitengewoon hoogleraarschap aan de rijksuniversiteit alhier neergelegd in verband met zijn werkzaamheden ver" bonden aan het fractievoorzitterschap van de P.v.d.A. Hij is sinds 1 december 1960 buiten gewoon hoogleraar geweest met leer opdracht kennis van de internationals organisaties in het bijzonder in verband met de landbouw- en voedselpolitiek. Volgens de wet op het wetenschap pelijk onderwijs verliest een buitenge woon hoogleraar na zijn aftreden de ti tel van professor. OOSTERHOUT, 29 okt. In het Ca- puctjnenklooster is gisteravond plotse ling overleden pater dr. Maximilianus. Hij werd 79 jaar oud. Pater Maximi lianus is vrijwel zijn hele priesterle ven leraar aan het Capucijnen-semina- rie geweest. Hij genoot gróte Bekend heid als publicist, vooral als Vondelken ner. Om zijn vele verdiensten op weten schappelijk terrein verleende de R.K. Universiteit te Nijmegen hem het ere doctoraat. Voorts benoemde de Kon. Vlaamse Academie hem tot lid. Dit jaar nog werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. NIJMEGEN, 29 okt. Op aanbeve ling van het college van curatoren van de katholieke universiteit van Nijme gen, heeft het Nederlands episcopaat besloten dr. P. H. J. M. Camps o.f.m. uit Weert te benoemen tot gewoon hoogleraar aan de faculteit der godge leerdheid van de katholieke universiteit voor het geven van onderwijs in de missiologie. Verder heeft het episcopaat tot hoog leraar benoemd dr. P. A. van Leeuwen o.f.m. te Alverna en dr. J. G. A. M. Remmers. Prof. Camps werd op 1 februari 1925 te Eindhoven geboren. Hij studeerde missiologie te Nijmegen en te Fribourg, Waar hij in 1957 promoveerde op een proefschrift getiteld: „Jerome xavier S. J. and the muslims of the mogul empire". Hij doceerde van 1957 tot 1961 kerk geschiedenis, missiologie en islam aan het seminarie van west-Pakistan te Ka rachi. In 1961 keerde hjj naar Neder land terug. Hij is secretaris voor de missies van de Nederlandse Franciscanenprovincie te Weert. Tevens is hij lector voor niet- christelijke godsdiensten en missiologie te Alverna en Maastricht. In verschillende tijdschriften publi ceerde hij hoofdzakelijk historische ar tikelen, vooral met betrekking to* de geschiedenis van de ontmoeting tussen Islam en Christendom. Dr. P. A. van Leeuwen o.f.m. te Al verna (Gld). is benoemd tot buitenge woon hoogleraar aan de faculteit der fodgeleerdheid voor het geven van on- ervijs in de fundamentele theologie. Prof. van Leeuwen werd geboren op 6 april 1913 te Leerdam. Hij werd op 27 maart 1938 tot priester gewijd en studeerde theologie in Leuven en Nij megen. Hjj promoveerde cum laude in Nijmegen op een proefschrift dat tot titel droeg „het kerkbegrip in de theo- helft van november lijkt waarschijnlijk.1 logie van Abraham Kuyper". Van 1942 tot 1955 was hjj hoogleraar in de fundamentele theologie In het van 1955 tot 1958, hoogleraar dogma tiek in het minderbroedersklooster te Weert, en van 1958 tot heden hoogle raar dogmatiek te Alverna (Gld) Van af 1953 tot september 1963 was dr. Van Leeuwen algemeen studieprefect van de minderbroeders in Nederland. Dr. J. G. A. M. Remmers is be noemd tot buitengewoon hoogleraar aan de faculteit der godgeleerdheid voor het geven van onderwijs in da oosterse theologie. Dr. Remmers werd in 1913 te 's Her togenbosch geboren. Hij studeerde aan de beide seminaries van het bisdom 's Hertogenbosch en werd op 30 juli 1938 priester gewijd. Daarna studeerde hjj te Rome aan het pauselijk oosters instituut en te Nijmegen aan de theo logische faculteit, waar hij in 1941 het doctoraalexamen theologie cum lauda aflegde. Hjj was vervolgens godsdienstleraar aan de r.-k. H.B.S. te Waalwijk en aan het St. Odulphuslyceum te Tilburg. In 1948 hervatte hjj zjjn studie aan het pontificio institute oriëntale te Rome en promoveerde aldaar in 1949 magna cum laude tot doctor in de oosterse kerkelijke wetenschappen op het proef schrift „De herenigingsgedachte van X. S. Gagarin s.j. (1814-1882)". Sinds 1949 is hjj rector van het r.-k. sanatorium Dekkerswald te Groesbeek, terwijl hij tevens van 1953 tot 1956 kerkgeschie denis doceerde aan het groot semina rie te Haaren (N.B.). Van dr. Remmers verschenen ver schillende publikaties over de oosterse orthodoxie en over de oecumene o.a. in „Studia Catholica", „Het christelijke oosten en hereniging", „Oecumene" en in het theologisch woordenboek. Hij is voorzitter van het Apostolaat de. Hereniging in Nederland en ere- archimandriet van het Griek-kath. exarchaat van Athene. In 1961 werd hij benoemd tot con sultor van de commissie der oosterse kerken ter voorbereiding van he* Twee de Vaticaans Concilie. Verder is profes sor dr. Remmers lid van het „Secre tariaat ter bevordering van de eenheid der christenen" te Rome. IK NIET HOEVEEL HAALT BAGAGE OPHALEN DAT IK VOL HU5SIF ECHTE ANTIEKE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2