Loonakkoord PRIJZEN GAAN OMHOOG Bewindsman niet bang voor zwaard van Damocles Kamer steunt reorganisatie MINISTER STAAT STERK TEGENOVER PARLEMENT Patiënt door vergissing verpleegster overleden (voorlopig) Defensie DRS. BOGAERS BLIJFT VOL OPTIMISME Nieuwe mogelijkheden voor méér woningbouw in zicht Voedsel en landbouw uit VS naar Amsterdamse RAI Symposia afgewisseld met Hillbilly en ,Hootenanny' Vondeling tapt af in Kamer lekker en gezond Zwaar vergif in koffiekruik Volgende maand beslissing over rijkssteun F-28 naadloze tapijtweelde van plint tot plint Eerste contact met Tweede Kamer „Het goede der aarde in miljoen-dollar-show" Knutselaars lijmen met VELPON, omdat 't van Ceta-Bever is Op hoop van zegen OVERDOSERING SLAAPMIDDEL m m m WOENSDAG 30 OKTOBER 1963 PAGINA f „Groot genoegen" De uitkering-ineens Ruim f 2 miljard De bouw #1 «I «S #i s# Met uw vrouw in de stad eerst wat eten, Daarna in de stalles gezeten En moog'lijk nadien Nog een dansje misschien, Zou een "UITJE-COMPLEET" kunnen heten. WWW INTERTEST Norland jacq. wilton 3.80 m. Reeds enig succes Vriend uit Zeeland Eén van Ringers' klassieke creaties: (Vervolg van pagina 1) 8) prijsaanpassingen zullen, gezien de loonstijging, die uitgaat boven de stij ging van de produktiviteit, onvermijde- 'Uk zijn, aldus de Stichting van den Arbeid. „Een wijziging van het prijsbe leid is derhalve, aangewezen". Door de concurrentie op de binnen in buitenlandse markt zijn grenzen gesteld aan de doorwerking van de extra-kosten in de prijzen. In vele gevallen zal de kostenverhoging dus van de winstmarge afgaan. Daarbij moet echter tevens in aanmerking Worden genomen, dat door het prijs beleid in het verleden in bepaalde bedrijfstakken de prijsaanpassing wat achter is gekomen. Die achterstand kan volgens het akkoord niet wor den voortgezet bij de komende loons verhogingen. Werkgevers en werkne mers realiseren zich dat de stich ting over het prijsbeleid niets te zeg gen heeft, „maar", aldus de heer De Koster van het verbond van Ne derlandse werkgevers, „het is nu een kwestie van wijsheid van de regering om zich bij de unanieme uitspraak van de stichting neer te leggen." De voorzitter van het Centraal So ciaal Werkgeversverbond dr. ir. Bölger mi in een gezamenlijke persconferen tie van werkgevers en werknemers, dat „tot het grote genoegen" van beide partijen „een zekere overeenstemming" Is bereikt. „Beide partijen hebben grote risico's genomen. Of dat goed is ge weest, moet de toekomst leren. Maar ais wfi anders hadden beslist, waren de risico's nog groter geweest". De enige partij in het gesprek, die tot een andere conclusie is gekomen, ts de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond. Deze heeft zich in een ver klaring van het akkoord gedistancieerd omdat de aanvaardbare risico-marge Zou worden overschreden. Het gesprek van gisteren duurde van 's morgens tien uur tot 's avonds even Over zes, met enkele onderbrekingen. Onderbrekingen, 'ie soms nodig wa ven om werkgevers of werknemers de gelegenheid te geven zich nog eens on derling te beraden. Ondanks het „grote genoegen" van dr. ir. Bölger toond na afloop geen van belde partijen zich erg enthou siast. Het akkoord is kennelijk onder druk van de omstandigheden tot stand gekomen. Ir. Bosma de voornaam ste onderhandelaar van de werkge vers, verklaarde dat men niet moet zeggen dat de Stichting nu gered is. „Dat hangt ervan af of de overeen stemming van thans in de toekomst redelijk uitvoerbaar blijkt en of men erin slaagt de overspannen arbeids markt binnen de perken te brengen. Eerder is een goed overleg niet mo gelijk. De loonstijgingen leggen een zware druk op het bedrijfsleven en trekken een wissel op produktiviteits- stijgingen, die nog tot stand moeten komen. Ik hoop, dat wij zó geslaagd zijn, dat wij niet over een jaar een paar hoogst pijnlijke stappen terug moeten doen" De voorzitter van het NVV, drs. Roe mers, zei dat de vakcentrales ernstig betreuren dat geen overeenstemming kon worden bereikt over de uitkering- Ineens. „De verantwoordelijkheid^ daar voor dragen de werkgevers. Wij heb ben er tot het einde voor gepleit. Aan het slot moesten wij echter afwegen Wat zwaarder weegt: de overeenstem ming die nu kon worden bereikt of de Zekerheid van een breuk in de Stich ting, waarbij de werknemers maar zou den moeten afwachten wat er van hun eisen zou terecht komen," aldus de heer Roemers. De vakcentrales hebben voor het eerste gekozen, vooral ook om dat zij inmiddels kans hadden gezien het oorspronkelijke aanbod van de Werkgevers belangrijk aan te vullen. In plaats van een loonsverhoging van acht procent, inclusief een eventuele huurcompensatie en zonder onderne mingsgewijze differentiatie is er tien Procent uit de bus gekomen, plus een eventuele huurcompensatie, plus een re- Keling van de minimumlonen plus dif ferentiatie. „Wjj hebben er ver boven de twee miljard gulden uit kunnen halen", zei drs. Roemers. De uitkering-ineens zou echter volgens de vakcentrales vooral Psychologisch zeer gewenst zijn geweest gezien de kennelijk te geringe loons verhoging in 1963. Maar uit de woor den van dr.ir. Bölger bleek dat ook de werkgevers psychologische factoren hebben laten meespelen. Bij een uit kering-ineens zou de indruk zijn gewekt dat alles mogelijk is als er maar „actie Wordt gevoerd en radau wordt ge maakt". 9) De vakcentrales nemen aan, dat de overheid voor haar personeel over eenkomstige maatregelen zal nemen als Waartoe nu voor het bedrijfsleven is besloten. In tegenstelling tot wat de werk gevers tijdens het informele beraad van vorige week hadden voorgesteld, Wordt er in het akkoord niet gespro ken over de bouwlonen. De werkge vers willen dat deze niet te ver voor- Uitlopen op de lonen in andere be drijfstakken. Het gevolg zou zijn dat hieruit nog meer arbeiders zouden Worden weggezogen, waardoor de spanning daar zou worden vergroot inplaats van verminderd. Een grote prioriteit voor de bouwlonen is in de huidige omstandigheden irreëel, zei ir. Bosma. De heer Middelhuis (KAB) daarente gen verklaarde dat de achterstand in de bouw een prioriteit voor de bouw lonen rechtvaardigt. Ook hij bleek er echter voorwaarden aan te verbinden: de voorsprong mag niet té groot wor den, de hogere lonen moeten op een reël systeem van prestatiebeloning zijn Kebaseerd en de overspanning op de bouwmarkt moet aanzienlijk worden verminderd. Italië. Uit protest tegen het in gebreke blijven van de regering om Se salarissen te herzien en admimstra- Peve hervormingen in te voeren, heb- reh gisteren de ambtenaren twee uur gestaakt. Deze staking is slechts de {meiding op een 48-uur staking, die de v°°fden van regeringskantoren binnen in zuilen houden. (UPI) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 30 okt. De Tweede Kamer heeft zich gisteren in haar ge heel neergelegd bij de eerste stappen die de minister van Defensie heeft on dernomen om tot een andere organisa tie op zijn departement te komen. B\j de behandeling van de begroting zal de zaak opnieuw in duscussie komen. De Kamer zal dan over meer gegevens be schikken en vooral de resultaten van de reorganisatie kritisch gaan bekijken. De aanval die in een socialistische in terpellatie op minister De Jong werd ondernomen, betrof sle'hts de manier waarop hij deze reorganisatie heeft aan gespannen; de zaak zelf is voorlopig nog buiten schot gebleven. Het was een oud-kolonel can de land macht, de heer Wierda, die zich na mens de socialistische fractie tegen de procedure richtte. Hij noemde het niet iuist, dat de minister geen overleg met de Kamer had gepleegd. De vaste commissi" voor Defensie was wel inge licht, maar dat was hem niet genoeg want de commissie is de Kamer niet, aldus de heer Wierda. Hjj wees op de veie kritiek die de plannen van de minis ter hebben ondervonden. Minister De Jong heeft geweigerd op het verzoek van de heer Wierda in te gaan. de zaak, die op 1 november officieel van kracht wordt, op te schorten totdat de Kamer de gelegenheid zal hebben haar oordeel te vormen en uit te spreken. De overgang van de oude op de nieuwe toestand is halverwege, aldus de minister. ,,Op dit ogenblik stoppen zou aan de top van mijn departement verwarring doen ontstaan. Bovendien is er van een principiële wijziging van de structuur geen SDrake. Er was al een verticale organisatie onder miin voorgangers." De minister heeft wel toegezegd dat hij de Kamer aan de hand van een duideliik schema, dat LEIDEN, 30 okt. Eerst thans is bekend geworden, dat een vergissing van een verpleegster geleid heeft tot de dood van een jpatiënt van de psy chiatrische inrichting Endegeest te Oegstgeest, nabij Leiden. Het overlij den van de 45-jarige J. M. Buysen uit Leiden geschiedde reeds op 6 augustus ais gevolg van het innemen van een te grote dosis van een slaapmiddel. Tot vorige week vrijdag is de vader van de overledene, de 72-jarige J. Buysen, over de doodsoorzaak in het onzekere gebleven. Het blijkt, dat de familie van de overledene maandag 5 augustus was gewaarschuwd dat Johannes Buysen het niet goed maakte en naar het aca demisch ziekenhuis was overgebracht. Nog dezelfde morgen heeft de heer Buysen senior daar zijn zoon bezocht; deze was buiten bewustzijn. Er werd kunstmatige ademhaling toegepast en zijn hart werd gemasseerd. Dinsdag avond 6 augustus kwam het bericht, dat de patiënt was overleden. De heër Buysen had daarna een onderhoud met dokter Callier van „Endegeest", die hem zei, dat de doodsoorzaak moest worden gezocht in een te grote dosis slaapmiddel; de officier van justitie was onmiddellijk gewaarschuwd en de heer Buysen zou nog bericht krijgen. Hij wachtte echter enkele maanden te vergeefs, vroeg steeds opnieuw zijn huisarts om nader bericht en trachtte ook gegevens van het academisch zie kenhuis te krijgen, waar een arts hem meedeelde, dat hij al even weinig wist. Tenslotte wist de huisdokter afgelopen vrijdag een onderhoud met de kliniek arts tot stand te brengen. Het is wel zeker dat naar de vergis sing van de verpleegster een onder zoek zal worden ingesteld. Zij was ziek op de dag van het gebeurde en heeft waarschijnlijk het recept voor een slaapdrank verkeerd uitgevoerd. De zaterdagavond tevoren waren de patiënten van „Endegeest" nog geza menlijk met de bus uitgeweest. De patiënt was aan de beterende hand; hij werkte in de inrichting als schil der en zou waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd als patiënt ontslagen zijn. De wethouder van bedrijven te Lei den ir. J. J. van Hoek, onder wiens zeggenschap ook „Endegeest" valt, heeft bevestigd, dat de doodsoorzaak van de patiënt inderdaad aan een be treurenswaardige vergissing in de in richting is te wijten. Zoals ook andere instituten in Nederland kampt de in richting met personeelsgebrek. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 30 okt. Volgende maand zal de regering een beslissing nemen over het voor te schieten be drag voor de ontwikkeling van het Fokker straalvliegtuig F-28. Dit heeft minister Van Aartsen gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op vragen van de socialistische afgevaardigde Assmann. Minister Van Aartsen acht de vrees van de heer Assmann ongegrond, dat de ontwikkeling en produktie van het vliegtuig door het uitstel in gevaar zou worden gebracht. Op het ogenblik is Fokker met medewerking van de NV Instituut voor Vliegtuig Ontwikkeling bezig plannen voor het straalvliegtuig uit te werken. spoedig wordt toegezonden, desnoods nog vóór de behandeling van de be groting gaarne alle gelegenheid tot dis cussie zal geven. Mocht het oordeel alsdan afkeurend zpn, dan is de mi nister bereid zijn opzet terug te nemen en alsnog tot een horizontale organi satie terug te keren. Minister De Jong maakte de indruk zeker te zijn van zijn zaak. Dat de Ka mer hem waarschuwde voor een zwaard van Damocles dat boven zijn hoofd zou hangen, noemde hij geen zaak om zich over te verontrusten. Dat is nu eenmaal het lot van elke minister, zei hij. Het bleek dat de minister poli tiek althans voorlopig inderdaad sterk staat. Deze eerste aanval betrof echter nog niet de zaak zelf. Niet alleen de oud staatssecretaris van marine, vice-admi- raal Moorman, die namens de KVP het woord voerde, stond achter hem. Ook de fracties van de AR, de CH, de WD en het Gereformeerd Politiek Verbond, zij het soms met enige reserve, bleken het in dit stadium met hem eens te zijn. Zjj lieten zich althans overtuigen door zijn betoog. De minister moet zjjn departe ment zelf kunnen inrichten, zo oordeel de men. De Kamer kan daarover pas een oordeel geven wanneer de zaak door hem geheel is geregeld. Mr. Geertse- ma (WD) vond dat er in dit geval sprake was van „bijzondere omstandig heden" die de Kamer dwingen genoe- gen te nemen met het aanvaarden van deze feiten. Hij gaf de heer Wierda (PvdA) wel in beginsel geljjk dat een minister het parlement niet voor vol dongen feiten mag stellen. De heer Moorman zei van mening te zjjn dat de minister in zijn contact over zijn nieuwe organisatieplannen met de Kamer ver ge noeg was gegaan omdat hjj de vaste commissie van Defensie tijdig had inge licht. Men had hem zelfs moeten rem men toen de minister nog vóór Prins jesdag daarover met de commissie wil de spreken. Bovendien, aldus de heer Moorman, was het iedereen bekend, dat er het een en ander op het departement van Defensie moest gebeuren, niet al leen op politiek, materieel en financieel terrein, maar met name op het gebied van het personeelsbeleid. ,,U weet best dat er politieke be- voegheden in handen van ambtenaren waren gelegd", zo antwoordde de ka tholieke spreker op een interruptie van de heer Vondeling (PvdA), die hem zonder de naam tc noemen, aan het ont slag van de directeur-generaal, de heer Duyverman herinnerde. De Kamer heeft de minister „the be nefit of the doubt" gegeven, zoals de heer Kieft (AR) het noemde. Een mo tie, die algemeen werd verwacht, is niet ingediend. Noord-Kenia. De autoriteiten heb ben de politie van het naburige Oe ganda gevraagd, te helpen bij het op sporen van gewapende mannen, die in het grensgebied 23 vrouwen en kinde ren en vier mannen van de Toerka- nastam om het leven hebben gebracht. Zes vrouwen en kinderen zijn in een ziekenhuis opgenomen met speerwon- den. (Rtr) i Advertentiel 5Ro«i:0.miö:03:0'">jGO:eöiOO:Oö:6öj|>ai6d:G^;eO:<;0:6.1s6DJ6.1{6.1:GO!Ö«ljOOi6dsf.O:GOiGd:Oö:GO:OD:GOsGöiG yfco «Tri *sx Wf j&sji wS mij) tjRj AS-O vc'6 jöög géi» vcèi tekening DOEVE iCdiCdi60:6 «v mF CiY? Sgfc Ut s? SKF an* Wfc, SR» Alexander Pol* Lt'9:0 910 9 aw !%l •ÜL W w Sis. ere? gfite fiÜS. (Advertentie) Het internationale keurmerk voor kwaliteitstapijt soort breedte prijzen INTERTEST Gazon verzetbouclé 4.50,3.80,2.00,1.30 m. f. 25.25 per m2. INTERTEST Espada moquette frisé 3.80 m. f. 36.25 per m2. f. 39.75 per m2 WYERS afd. tapijten Vraag uw woninginrichter (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 30 okt. Minister Bo- gaers heeft gisteren In zijn eerste con tact met de Tweede Kamer in een open bare commissievergadering medege deeld, dat hjj zich na enige maanden minister te zijn, pas goed bewust wordt hoe ernstig de toestand is op het gebied van de woningbouw. De Kamer bleek hem dankbaar te zijn dat hij reële cij fers op tafel legde. De minister hield de Kamer voor, dat de behoefte aan woningen per jaar reeds 85.000 a 90.000 nieuwe woningen bedraagt. Dat cijfer is nog alleen maar in staat om de bevol kingsaanwas en een zeer bescheiden vervanging van oude woningen op te vangen. De produktie is de laatste ja ren echter voortdurend gedaald. In 1959 werden er nog 84.000 woningen ge bouwd, in 1962 waren het er nog slechts 78.000. In de eerste zeven maanden van 1963 is in vergelijking met de overeen komstige periode van het vorige jaar weer een daling van vierduizend wonin gen ingetreden. De minister voegde daaraan nog het sombere gegeven toe, dat hoewel het aantal werknemers in de nieuwbouw in het tweede kwartaal van 1963 met tien procent is gestegen, het effect daarvan op de produktie 0,0 is geweest. Het tekort aan nieuwe woningen is waarschijnlijk ook dit jaar weer toegeno men. „Ik ben ervan geschrokken toen ik de betekenis van deze cijfers op mij liet inwerken", aldus drs. Bogaers. Het had hem ertoe gebracht om in zijn bouwnota inzicht te geven van de plan nen die hij heeft om de zaken anders aan te pakken. Welbewust heeft hij in deze nota slechts over enkele hoofdzaken willen spreken en onderdelen die daar eigenlijk niet geheel bij horen, voorlopig laten rusten. Op een vraag hoe de minister kon vol houden dat hp de woningnood in 1970 onder die omstandigheden nog denkt te kunnen oplossen, luidde het antwoord: „Het is een nationale zaak waaraan wij alles moeten doen. Het moét eenvoudig en ik houd vol dat het ook kan. Dan moet echter wel een goede samenwer king tot stand komen. De maximum raming van het tekort aan woningen is 215.000 woningen. Het kan misschien iets meevallen wanneer de gezinsverdunning als factor over enige jaren wat minder zwaar gaat wegen. Ik geef toe dat daar weer andere ongun stige mogelijkheden tegenover staan." Van socialistische zijde werd de mi nister erop attent gemaakt, dat de woningbouw volgens zijn berekening slechts 51 procent van de totale nieuw bouw zou bedragen. Ook dat cijfer moet volgens de minister met optimis me worden bezien. Hij had het zeer voorzichtig berekend. Wanneer allen meewerken, wordt het meer. aldus drs. Bogaers. De minister wees erop, dat ztfn pogin gen, met kracht de produktie omhoog te brengen, reeds enig succes hebben ge had. Hjj noemde het steeds duidelijker worden van het voordeel van werken in bouwteams dat zeer besparend werkt. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 30 okt. De Ameri kanen zien het ruim. Zn komen West- Europa in Amsterdam laten zien dat „Amerika het goede der aarde (land- bouwprodukten) brengt" en doen dit onder meer met Oklahoma-muziek, Western, „Where the red roses grow" van Bobbi Staff en met een demonstra tie „Hootenanny", de nieuwste rage na de twist. Gesproken wordt er ook. Bin nen de expositieperiode worden niet minder dan acht degelijke symposia ge houden over landbouwproblemen. De sprekers zijn onder meer minister-pre sident Marijnen, minister Biesheuvel, de Amerikaanse senator Humphrey en de vice-voorzitter van de EEG, dr. Mansholt. Het zjjn slechts enigen van de 44 sprekers uit zeventien landen. Deze maal behoefde het VW geen ton aan advertenties te plaatsen in Amerikaanse bladen met „burgemees ter Van Hall wacht op u". Amerika kwam zelf, zoals de berg naar Mo hammed. „En naar de RAI", aldus de organisatoren, „omdat er nergens in West-Europa een zo groot gebouw -net een zo gunstige accomodate is." Bijna tweehonderd mannen metselen, tim meren, schilderen, plakken en stoffe ren in het RAI-gebouw om de expo sitieruimte vóór 7 november gereed te hebben. Dan komt de vice-president van Amerika, Lyndon B. Johnson deze voedsel- en landbouwtentoonstelling openen. „Een miljoen-dollar-show", zeggen de Amerikanen vrijblijvend over de kos- Advertentie) ten van dit landbouwspektakel. „Wat is een miljoen op twee miljard dollar ex port per jaar naar Europa?" Behalve cowboys en landbouwexperts beluisteren kan de bezoeker uiteraard ook de produkten waar het om gaat bewonderen. Allereerst op het doek. Daar zjjn metselaars voor aan te pas gekomen. Ze hebben in de RAI uit forse steen een groot amfitheater opgetrok ken. Veertig meter doorsnee, eenzelfde als die van het pantheon in Rome! In dit theater rood en blauw wordt de wereldpremière van een „mul- tibleed-film" weggegeven. Acht minu ten „Grenzeloze gulheid der aarde". En meteen bij binnenkomst. De bezoeker ziet zes verschillende beelden tegelijk op het scherm. Deze film waarin ook het Muiderslot, de Amsterdamse diamantindustrie en de Rotterdamse ha vens voorkomen wordt achttien da gen lang onafgebroken dat wil zeg gen tijdens de expositietijden ver toond. En er is nog een theater, klei ner weliswaar, in het RAI-gebouw op getrokken. Op drie schermen wordt „Voedselsortering en voedselinspectie" getoond. Deze filmzaal heeft van de Amerikanen de schone naam „Tele prompter-theater" meegekregen. Voor het overige zijn er de stands, de bars, Êlatenwanden en reclamecampagnes. ie man met landbouw- en voedselinte- resse zal zijn tijd economisch moeten in delen wil hij in één dag alles doorwer ken. Hij kan zelfs kennismaken met „Uw vriend de boer", een stand gewijd aan de familieboerderij. Het is zeer wel mogelijk op de show een oude kennis te ontmoeten. De Ame rikanen hebben behalve een staf van deskundigen en 160 kubieke meter ma teriaal ook twee emigrantengezinnen over zee gestuurd. Het zijn de Zeeuwse families Patmos en Van Timmeren. Zij zullen voor de vele duizenden bezoekers uit binnen- en buitenland als „de vriend" optreden. De Amerikanen zien er geen brood in het graan, de rijst, koffie en tabak in vele soorten uit te stallen met al leen maar wat teksten en een vrien delijke juffrouw erbij. Het moet draai en. Niet in een gehuurde draaimolen van een kermis-exploitant, maar in een eigen creatie, het „Turks rad In de schommelstoeltjes worden kleurige landbouwgewassen gepoot, Men wil kleureffect. In de omgeving zet men wat tarweschoven, korenaren en graanmozaïken. Terwijl de volwassen bezoeker zich verdiept in verpakkingsproblemen, land- bouweffecten door „uitwisseling van kennis" of in de techniek van „instru menten ter bepaling van de voedselkwa liteit" kunnen de kinderen terecht in een onverwoestbare keuken. Een geoe fend huishoudkundige laat hen „Ameri kaanse ingrediënten" bereiden. Tabak, katoen, rijst, mais en alles wat duidt op de leus „Amerika brengt u het goed der aarde" vindt men in de RAI geëxposeerd. Er staat zelfs een machine opgesteld die tweeduizend si garetten per minuut „rolt", verpakt en voor verzending gereed maakt. Er is ook een zelfbedieningswinkel (2000 m2 op pervlakte) waar de Nederlandse huis vrouw op Amerikaanse wijze haar bood schappen kan doen. Bij het afscheid ten slotte wordt de bezoeker gedompeld in een „Western Barbecue "-sfeer. Hij zal niet kunnen ontkomen aan de „Yippie- yayees" van cowboys en aan de vele soorten Amerikaans vlees, geroosterd boven authentieke houtskoolvuren. De Amerikanen komen Nederland een miljoen dollar brengen, ze hopen er in West-Europa vele voor terug te halen. Daarvoor zijn ook de symposia bedoeld, lezingen en discussies over „De plaats van de vrije handel In de Westerse politiek", „De technologische revolutie in de landbouw''^ en „De moeilijkheden en de mogelijkheden in de handel van landbouwprodukten". De ze symposia worden gehouden in de Glazen Zaal. Een simultaan-vertaalin- stallatie is aanwezig. In dit verband wees hij op het project van 59.000 woningen in Delft. Voorts herinnerde hij eraan dat deze winter de vorstverletregeling ingaat, dat het toewijzingsbeleid meer op continuïteit wordt gericht, dat in 1964 de vrijstelling vs t dienstplicht gaat beginnen en dat de scholing van bouwvakarbeiders in regionale werkplaatsen op gang komt. Van groot belang acht hij ook het feit dat topfiguren van het economische in stituut voor de bouwnijverheid gaan sa menwerken met het Centraal Planbu reau. „Wij krijgen dan researchmen- sen en makro-economen bij elkaar om plannen op lange termijn voor te berei den." Tijdens het debat heeft de directeur- generaal van de Volkshuisvesting, dr. ir. Buskes, de Kamercommissie gerustge steld ten aanzien van het zogenaamde „majoreren" bij het indienen van bouw plannen. Men doet dat wel door plan nen, die nog onvoldoende zijn voorbe reid alvast in te dienen om snel goed keuringen te krijgen. Bij kleinere op drachten is er echter al geen sprake meer van en bij de nijverheid kan men zeggen dat slechts één kwart wat voor barig is ingediend, aldus de heer Bus kes. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 29 okt. Politici in Nederland zijn zich door het debat over de Binnenlandse Veiligheids Dienst be wust geworden dat allerlei gesprekken tegenwoordig met elektronische appa raatjes die voor weinig geld te koop zijn, kunnen worden afgeluisterd. Iemand die in een gebouw vertoeft, dat voorzien is van een omroepinstallatie die met transistortjes verbindingen tot stand brengt, kan, wanneer de appara tuur niet is uitgeschakeld, in de kamer waar hij zich bevindt op de centrale post heel gemakkelijk worden afgeluisterd. Gesprekken binnen de muren van ka mers of zalen gevoerd zijn niet meer veilig, wanneer dit soort installaties, die vaak onzichtbaar blijven, in een gebouw aanwezig zijn. Er zijn voorts versterker- tjes te koop, die alles wat achter geslo ten deuren wórdt besproken in een ka mer ernaast weergeven. In de Tweede Kamer heeft de heer Vondeling de pers gisteren een dergelijk apparaatje laten zien. Het tapte eerst een telefoonge sprek af en gaf vervolgens in een aan grenzende kamer een gesprek weer van journalisten onderling, op afstand en door gesloten muren heen. De heer Von deling zei, dat dit nog maar het meest simpele was wat er aan de markt is. Het wordt veel griezeliger wanneer ie mand een miniatuur-apparaatje achter zijn revers meedraagt, dat van een mi nuscule bandrecorder is voorzien en vier uur lang alles kan opnemen. Een heel perfect apparaat kan tot een reik wijdte van 30 kilometer in de omtrek gesprekken uit een gebouw weergeven. Velen zullen zich daarvan niet bewust zijn. Deze elektronische nieuwigheden heb ben de heer Vondeling op de gedachte gebracht de regering in het vragenuur tje erop attent te maken, dat het tijd wordt onze grondwettelijke rechten van brief- en telefoongeheim in de gewone wetgeving nader te omschrijven en te trachten de nieuwe technische ontwikke lingen bij te houden. Het zou, om een simpel voorbeeld te noemen, gewenst zijn dat wordt voorgeschreven dat hotel gasten die zich van niets bewust zijn, worden gewaarschuwd dat al hun ge sprekken kunnen worden afgeluisterd wanneer zij elektronische oproepappa- raten in hun kamer niet buiten werking stellen. De werknemersorganisaties kunnen tevreden zijn over het resultaat dat zij na taaie onderhandelingen hebben bereikt in de ongebroken, zelfs niet merkbaar gebarsten. Stichting van den Arbeid. De werkgevers zullen de voorlopige uitkomst zorgelijker bezien. Een loonsverhoging van in totaal 10 pet. is namelijk heel wat: zóveel, dat haastig moet worden gelet op de misschien minder plezierige gevolgen. Zullen de prijzen, ondanks de te ver wachten strakke houding van minister Andriessen, niet te veel stijgen? Zullen een aantal ondernemingen niet in onoverkomelijke moeilijkheden komen, waarvan de werknemers mede de dupe worden? Bovendien: we zijn er nog niet. De huurverhoging blijft een probleem: over een verlenging van de vakanties met twee dagen a raison van een lichte vermindering van de loonsver hoging kan geharrewar ontstaan; er kunnen zich moeilijkheden voordoen rond de verwezenlijking van de moge- Iijkheid om per bedrijfstak naar boven af te wijken van de twee maal 5 pro cent-verhoging; het is onzeker op welke wijze en in hoeverre de bouw vakkers kunnen worden bevoorrecht: mogelijkerwijs ontstaat er enig onbe grip over het achterwege blijven van de uitkering ineens. Natuurlijk blijft voorop staan, dat de komende loonsverhoging (waarin de regering intussen nog een woordje zal moeten meespreken) voor talloze werknemers enig noodzakelijk soelaas zal bieden, mits een stijgende produk tiviteit het gevaar van aanzienlijke prijsverhogingen zoveel mogelijk zal kunnen bezweren. En voorts verdient het bijzondere lof, dat men onmiddel lijk heeft gedacht aan het optrekken van de sociale uitkeringen ten Late van de zwakke groeperingen die zich buiten het proces van produktie en dienstverlening zien gesteld. Maar nogmaals: gelet op de zojuist aangeduide risico's, waarbij zich voegt de al moeilijker wordende positie van de kleine zelfstandigen, met name van een aanzienlijk deel van de mid- denstand, kan men op dit ogenblik niet veel verder komen dan de voor waardelijke wens: op hoop van zegen. t Advertentie) CARA - chocolade en caramel-doublé. Een tongstrelende combinatie. Een bonboji waar vele fijnproevers al jaren op terugkomen! DEN HAAG, 30 okt. Dr. D. A. A. MOSSEL, hoofd van de bacteriologische afdeling van het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek T.N.O. te Utrecht is tijdens zijn verblijf in Peru, waar htj vertoefde voor het geven van een aan tal gastcolleges, benoemd tot honorair hoogleraar in de microbiologie der le vensmiddelen aan de San Marcos uni versiteit te Lima, Peru. I Advertentie) 20 cent per rol TILBURG, 30 okt. Het onderzoek naar de verdachte dood van de 68- jarige W. K. van Nuenen uit Goirle, die 15 oktober na het drinken van kof fie uit een kruik onwel werd en kort daarna overleed, is in overleg met de officier van justitie in Breda, mr. G. J. M. Temmink, overgedragen aan de rijkspolitie in het district Til burg. In de kruik heelt zich blijkens het onderzoek het zeer giftige insecten bestrijdingsmiddel parathion bevonden. Hoe dit in de kruik is gekomen, is vooralsnog niet opgelost. Een zeer minutieus onderzoek op Til- burgs grondgebied heeft de recherche geen enkele positieve aanwijzing opge leverd en dit is de reden, waarom het onderzoek buiten Tilburg wordt voort gezet door de rijkspolitie. Geruchten, als zou reeds eerder een van moord verdachte persoon zijn aangehouden en als zou bij graafwerkzaamheden door de rijkspolitie in de tuin, behorende bij de woning van de overledene aan de Sint Jansstraat in Goirle, een flesje met het vergif zijn opgegraven, wor den door overste M. C. Ruigrok, dis- tricscommandant der rijkspolitie in Til burg, naar het rijk der fabelen verwe zen. Hij zei tevens dat de rijkspolitie het onderzoek eerst intensief ter hand zal kunnen nemen na bestudering van de uitgebreide rapporten van het on derzoek door de Tilburgse politie. West-Duitsland. Bij een ongeluk in een kolenmijn in het Roergebied bij Essen zijn twee mijnwerkers om het leven gekomen en drie anderen ern stig gewond. (Rtr)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5