Couve de Murville pleit voor reorganisatie NAVO Relaties tussen E.E.G. en Engeland genormaliseerd Vijf principiële vragen gesteld aan het Concdie Arbitrage - commissie in kippenoorlog benoemd LIJN HUIDIGE STRUCTUUR „UIT DE TIJD" Grote hoeveelheid metaal in meer van TOPT JTZ Tweede hoofdstuk Kerkschema Russisch goud in Parijs en Londen ACHTERSTAND TELEFONIE Directeur P.T.T. kritiseert investeringsbeleid regering Spoedige vergadering verwacht EXAMENS RECORDWINST BIJ PANAM Heden en verleden in Driebergen-Zeist Gigantisch riool in Eindhoven Jubileumwedstrijd NS voor schooljeugd Kookketel als souvenir NU SPRANKELENDE ^KLEURENAFDRUKKEN VAN UW MOOISTE DIA'S CT-PRINTS Nog geen spoor van Nazi-schat Tsjechoslovakije en Maleisië om beurten in Veiligheidsraad Om graanaankopen te betalen? SCOTCH WHISKY DE NIEUWE Import van koffie flink gestegen Behangselpapierkartel wordt onderzocht Minister Bot opent reizende onderwijs tentoonstelling is z' WOENSDAG 30 OKTOBER 1963 PAGINA 7 PARIJS, 30 okt. (AFP, Reuter, UPI) Maurice Couve de Mur ville, de Franse minister van bui tenlandse zaken, heeft gisteren in de Nationale Vergadering gepleit Voor een drastische reorganisatie van de NAVO. Hij noemde de huidige structuur van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie „uit de tijd". Hoewel de minister niet precies zei wat er gereorga niseerd moet worden, bestaat daarover geen twijfel: Frankrijk vindt dat West-Europa onder de Amerikaanse nucleaire „para- pluie" vandaan moet komen en zijn defensie in eigen hand moet nemen, onder Franse leiding uiteraard, want Frankrijk is het enige Europese land (in de ge- dachtengang van De Gaulle c.s. is Engeland een niet-Europees, Angelsaksisch eiland dat bij Ame rika hoort)dat kernwapens heeft. Bezorgdheid STOKVIS. m /n Eindhoven wordt de laatste hand gelegd aan een gigan tisch koofdriool, dat binnen kort alle afvalwater, dat tot op lieden in de Dommel vloeit, naar een centrale zuiveringsinstallatie zal leiden. Een kijkje op de Eind- hovense nieuwbouw door een van de betonelementen. De president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen, ir. J. Loh mann, samen met enkele histori schefiguren bij de door hem ont hulde beeldengroep van Jos Harzing. Couve de Murville, die sprak tijdens de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken door het parlement, erkende dat een grote reorganisatie van de NAVO niet mogelijk is als de (Advertentie) met prijsvoordeel! Bij bestelling van ten minste 5 Agfacolor CT- Crints tegelijk betaalt per stuk slechts ƒ1,50 i.p.v. f 2,25. Alle af drukken op formaat 9x9 of 9x13. Ook van niet-Agfacolor kleuren dia's mogelijk. Inleve ring ingeraamde dia's uitsluitend via Uw foto handelaar. kleurenafdrukken: 9x9 van_6x6 en 4x4 cm dia's en 9x13 van kleinbeeld- •n halfkleinbeelddia's. andere Westeuropese landen die niet willen. De minister zei het met een typisch Gaullistische fraseologie: „Pas als de andere Europese leden van het Atlantisch Verbond tonen dat zy, even als Frankrijk, een nationale wil bezit ten, zal een reorganisatie van het verbond op een duurzame basis moge lijk zijn." Honingzoet voegde hij daar aan toe: „Wij zullen dan het gerecht vaardigde verlangen van de Verenigde Staten naar een andere verdeling van de verplichtingen kunnen bevredigen." De minister gaf toe dat Frankrijk „misschien een lastige bondgenoot" is, maar niettemin een bondgenoot die BAD AUSSEE, 30 okt. (UPI) Gis teren heeft de Oostenrijkse duikers ploeg, die in opdracht van de Oosten rijkse regering bezig is met het op sporen van een hoeveelheid goud en documenten, die de Nazi's op het ein de van de tweede wereldoorlog in het meer van Toplitz zouden hebben ver borgen, een grote hoeveelheid metaal geregistreerd. Onmiddellijk liet men een onderwa ter-televisiecamera zakken, om nade re gegevens te verkrijgen. Later op de avond werd echter bekendgemaakt, dat alle pogingen om de aard van het geregistreerde metaal vast te stellen waren mislukt. De stromingen onder het meer waren zo sterk gebleken, dat de opnamen alleen maar vaag en brok kelig waren. Vandaag zal men een nieuwe poging in het werk stellen om klaarheid omtrent het metaal te krij gen. De Oostenrijkse ploeg bestaat uit zes man. Men verwacht, dat zij tot half november met de opsporingswerk zaamheden bezig zal zijn. Er wordt tevens gezocht naar het lichaam van de 19-jarige Duitse kikvorsman Alfred Egner, die onlangs bij een illegale speurtocht om het leven is gekomen. De Oostenrijkse regering heeft in middels uitgebreide veiligheidsmaatre gelen getroffen. Meer dan driehonderd gendarmes en rechercheurs in burger hebben rond het meer postgevat. Dit om er voor te zorgen, dat de schat, waarvan gefluisterd wordt dat zij voor vele ex-Nazi's uiterst compromitteren de documenten bevat en tevens de bankcodes voor het in Zwitserland ge deponeerde vermogen van het Nazi-re gime, niet in verkeerde handen valt. VERENIGDE NATIES, 30 okt. (UPI) Maleisië en Tsjechoslowakije hebben gisteren in New York besloten om beurten voor een termijn van elk één jaar een zetel te bezetten In de Veilig heidsraad. Tsjechoslowakjje zal in 1964 de beschikbare zetel innemen, Malei sië in 1963. ROME, 30 okt. (KNP) De vijf aan de Concilie-vaders zijn voorgelegd betreffende het tweede hoofdstuk van het schema over de Kerk, zijn gisteren door kardinaal Agagianian toegelicht. Zij werden veel later dan oorspronke lijk beloofd was uitgereikt omdat er moeilijkheden op het hoogste niveau waren ontstaan. Tenslotte zijn zij, „ge lukkigerwijs" zoals het heette, by het moderamen teruggekomen. De bedoe ling ervan is de theologische commissie een inzicht te geven hoe de meningen in het Concilie liggen. Uit de debatten was dat niet goed op te maken. De uitslag van de stemming over deze vragen, die vandaag wordt ge houden, heeft geenszins de betekenis van een uitspraak van het Concilie, want daarvoor zou een meerderheid van tweederden vereist zijn. De titans voorgelegde vragen hebben voor een bevestigend antwoord slechts een een voudige meerderheid nodig omdat ze dienen als oriëntatie. Er kunnen in dit geval alleen „ja" of „neen" stem men worden uitgebracht. Van de gisteren in het Latijn voorge lezen vragen luidt de wezenlijke inhoud ongeveer als volgt: 1. Is de bisschopswijding de hoogste graad van het sacrament van het priesterschap? 8. Is iedere geldig geconsacreerde bis schop, in gemeenschap met de bis schoppen en de Paus van Rome, die hun hoofd en het principe van hun eenheid is, lid van het corps der bis schoppen? 8. Is het college van bisschoppen in de vervulling van zijn volmachten (het Evangelie te prediken, het volk te heiligen en te leiden) opvolger van het college der apostelen? Bezit het college van bisschoppen, in eenheid met zijn hoofd en nooit zonder hem, wiens voorrang boven alle bisschop pen en gelovigen onaangetast blijft, de hoogste en volledige volmach ten over de universele Kerk? 4. Komt de zoeven genoemde volmacht of jurisdictie aan het college, ver enigd met zijn hoofd, naar Goddelijk recht toe? Is het gewenst het diaconaat als een eigen en blijvende graad van de hiër archie te herstellen en wel in de ma te waarin de kerken in verschillende streken dat nodig achten? Op te merken valt hierbij zo is ons van bevoegde zijde gezegd dat de vraag over het celibaat hier met op zet achterwege is gelaten. Ook daar over zou de beslissing later aan de plaatselijke bisschoppen moeten worden overgelaten. In zjjn toelichting op de vragen heeft kardinaal Agagianian later opnieuw verklaard, dat een placet op de vragen drie en vier geenszins wil zeggen, dat zy de feitelijke uitoefening van het bisschopsambt ook vastleggen. De Paus zal, ook al worden deze beginselen aan genomen, toch moeten beslissen hoe al les verder in praktijk gebracht wordt. LONDEN 30 okt. (Rtr) Zowel in Parijs als in Londen zijn gisteren gro te hoeveelheden Russisch goud aange komen. In de Franse hoofdstad arri veerde een Russisch straalvliegtuig niet tien ton baar goud ter waarde van ruim veertig miljoen gulden, ter wijl op London Airport een toestel van Aeroflot landde met vijf en een halve ton goud in staven met een waarde vr i omstreeks tweeëntwintig miljoen gulden. Het is niet bekend of het goud in Frankrijk en Engeland zal blijven. Ook weet men niet waarvoor het be stemd is. Naar in Londen verluidt zou het gaan om goud, dat de Russen eer der hadden verkocht. In september deed de Sowjet-Unie voor een waarde van ongeveer 250 miljoen dollar (875 miljoen gulden) aan goud van de hand, hetgeen meer was dan het totaal in 1962. Een deel van deze verkopen zou air oktober moeten worden afgele verd. Ook wordt gedacht aan betaling van de door Rusland beoogde graanaanko pen in de V.S. en Canada. boven alles trouw en standvastig is. „Mocht er ooit een ernstige crisis komen, dan zal iedereen dat kunnen merken." Couve de Murville sprak ook over de huidige stand van de betrekkingen tussen Engeland en de EEG, die hij zelf in het begin van dit jaar, op bevel van De Gaulle, zo doeltreffend verwoestte. „Het vraagstuk van de betrekkingen tussen de EEG en En geland blijft bestaan, maar door de tussenkomst van de Westeuropese Unie zijn ze enigszins genormali seerd. De Euromarkt heeft zijn op mars hervat, maar de moeilijkheden op het gebied van een gemeenschap pelijke landbouwpolitiek zijn nog groot." In dit verband zei Couve de Mur ville dat hij „bezorgd" is over recente uitlatingen van Westduitse vertegen woordigers inzake de EEG-landbouw- politiek. Deze opmerking sloeg onge twijfeld op de uitlating, van minister Schröder, zijn Westduitse collega, tij dens de recente WEU-conferentie in Den Haag. Schröder sprak er daar zijn twijfel over uit of de zes EEG-landen wel een akkoord over een gemeen schappelijke landbouwpolitiek zullen hebben bereikt, als in Genève de Ken- nedy-ronde begint. Deze opmerking zint de Fransen helemaal niet. Frank rijk heeft een zeer groot belang bij een landbouwakkoord in EEG-verband, maar de Westduitsers schijnen niet van plan te zijn hun in dit opzicht erg tegemoet te komen. Frankrijk, aldus Couve de Murville, is niet vau plan deel te nemen aan oriënterende besprekingen tussen En geland, de V.S. en Rusland over inter nationale ontspanning. Er is momen teel geen basis voor een overeenstem ming met de Sovjet-Unie. Die gesprek ken hebben uitsluitend tot gevolg dat in West-Duitsland een geest van on rust ontstaat. Rusland wil een geneu traliseerd Duitsland, hetgeen de los werking van dit land van het westen betekent, aldus de minister. Over de relatie Engeland-EEG zei Couve de Murville nog, dat het op het ogenblik onmogelijk is te voorspellen hoe dit probleem zal worden opgelost. Inderdaad is dat, na zjjn eigen optreden in januari, erg moeilijk. (Advertentie) BORN 1820 STILL GOING STRONG Johnnie Walker DEN HAAG, 30 okt. De direc teur-generaal van de P.T.T., prof. ir. G. H. Bast heeft in voorzichtige be woordingen kritiek geuit op de (vroegere) regering, die uit conjunctu rele overwegingen de investeringsbe dragen voor de telefoondienst heeft be perkt. Bij die beslissing heeft de rege ring, zo meent hij, twee gevolgen niet voorzien, namelijk het uitblijven van een recessie, die de vraag naar nieu we telefoonaansluitingen zou doen al- nemen, en het feit dat een investerings beperking in deze sector eerst enige jaren later merkbaar wordt. Hij zei dit gisteren tijdens een lunchvergade ring voor de Haagse afdeling van de Advertentie) PlsiSili 290X0 C ERRES TURBO centrifuge. Enorme droogcapaciteit door de roestvrije dubbel conische trommel met één rjj afvoergaatjes (geen bobbeltjes in Uw wasgoed!). Volkomen veilig door speciale veiligheidsrem en uniek „zelfdenkend" deksel. Zeer stabiel en trillingvrij. Door rubber wieltjes gemakkelijk verplaatsbaar. ERRES TURBO centrifuge voor een winddroge was in een wip. 248- Maatschappij voor Nijverheid en Han del. Zoals bekend is de achterstand in de aanvragen voor een nieuwe telefoon aansluiting de laatste jaren sterk toe genomen. Tientallen miljoenen guldens aan investeringen, onder meer in nieu we centrales, zullen nodig zijn om het tekort weg te werken. Prof. Bast zei dat de ontwikkeling de prognoses van 1959 sterk beeft overtroffen. Het toen Het in dat jaar geraamde verkeer in 1970 werd verleden jaar al bereikt. Nieuwe prognoses zijn veel ruimer ge steld. Zo wordt de behoefte aan tele foonaansluitingen in 1970 geraamd op bijna tweeënhalf miljoen; thans zijn er 1,3 miljoen aansluitingen. Prof. Bast ziet als een groot nadeel voor de planning op langere termijn de onzekerheid wat betreft de midde len waarover in de komende jaren zal kunnen worden beschikt. Overigens wijt hij de achterstand niet uitsluitend aan een tekort aan geld: ook de moei lijkheden in de bouwsector en op de arbeidsmarkt spelen een rol. LEIDEN, 30 okt. Rijksuniversiteit, doctor geneesk.: B. Renes en B. v. Ulden, Leiden; semi-arts: J. Komman, Leiden en F. Pot, Scheveningenarts examen: C. van Marle, Leiden; J. van der Meersch Lebbeke, België en A. v. d. Werf, Nijmegen. TILBURG, 30 okt. Kath. leergan gen, pedag. M.O.-A: mej. J. Arts, Rijs wijk (Z.H.), zr. M. Brockhuijse, Bre da: A. van Dorp, Tilburg: L. Goulooze, Colijnsplaat, mej. E. v. d. Heuvel, Vught; zr. M. Hoogeveen, Den Bosch; de dames J. Hutten, Tilburg, M. Kenk- huis, Bornerbroek; de heren: J. Nijs, Eindhoven, G. Peek, Oisterwjjk; H. Per- -quin, Rotterdam, H. Steerneman, Hel mond. De dames: D. Veltman, Den Haag; C. Vermeulen, Riel (N.B.); G. Vermolen, Mijdrecht. Pedag. M.O.-B.: Zr. A. van Amersfoort, Schyndel; D. v. d. Brink, Etten (N.B.); J. Corstjens, Ittervoort (cum laude)zr. Crijns, Maas tricht; W. van Dongen, Rijswijk N.H., mej. E. Hellwig, Heerlen; de heren M. Hennissen, Thorn (cum laude)P. Houben, Maastricht; J. Jung, Schaes- berg, cum laude; C. Mutsaers, Eind hoven; C. Ottenheim, Helmond; mej. C. Sutorius, Voorburg. AMSTERDAM, 30 okt. Universiteit, doctor Nederl.: C. Nobels, Amsterdam; kand. Ned. mej. E. Moerman, mevr. C. Haverkamp-Krimp, Amsterdam en de heer T. Vierhour, Overveen; doctor notar; P. Kroesen, Amsterdam. Kerke lijk ex. A. v. d. Dool, Leidschendam. GENèVE, 30 okt. (Rtr) De raad van de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (GATT) heeft dinsdag een commissie van handelsdi plomaten uit vijf „neutrale" landen be noemd, die moet bemiddelen in het geschil tussen de Europese Economi sche Gemeenschap (EEG) en de Ver enigde Staten over de uitvoer van Amerikaanse slachtkippen naar de ge meenschap, de z.g. kippenoorlog. Leden van de commissie zijn Nils Montan, hooft van de Zweedse perma nente afvaardiging bij de GATT in Ge nève, Albert Weitnauer, in dienst van het Zwitserse ministerie van Volks huishouding, R. Campbell Smith, ae bijzondere afgevaardigde van Canada naar de GATT, en E. P. Donovan, de Australische handelsgecolmachtigde in Rome. Voorzitter van de commissie is de Brit Erich Wyndham White, uit voerend secretaris van de GATT. Functionarissen van de GATT zeg gen dat de commissie spoedig zal gaan vergaderen. Uit andere bron is 11 no vember als de meest waarschijnlijke datum voor het begin van het onder zoek door de commissie genoemd. Washington stelt dat de Amerikaan se export een schade van 46 miljoen dollar per jaar lijdt doordat de EEG de invoerrechten op slachtpluimvee heeft verhoogd. De EEG heeft het Amerikaanse verlies op in de buurt van 19 miljoen dollar becijferd. De commissie van de GATT gaat nu on partijdig een cijfer vaststellen dat Amerika en de EEG zullen hanteren bij het uitwerken van compensatie maatregelen. (ANP) Naar aanleiding van de kippenoorlog deelt de regering mee dat het bij' de huidige gang van zaken niet mogelijk is een definitief oordeel uit te spreken over de gevolgen, die het meningsverschil met de V.S. zal heb ben op de onderhandelingen in de ,Kennedy-ronde" Het niet vinden van een bevredi gende oplossing zou de sfeer van deze onderhandelingen ongetwijfeld nadelig beïnvloeden. Daarom ver heugt het de regering, dat overeen stemming is bereikt over de wijze van voorlegging aan de instanties van het G.A.T.T. Het is thans even min mogelijk aan te geven, welke Nederlandse belangen direct ge schaad zouden worden door Ameri kaanse tegenmaatregelen indien het zover zou komen daar noch de omvang van deze maatregelen noch de betrokken produkten bekend zijn. Dit zeggen de minister-president, de minister van Buitenlandse Zaken, de minister van Economische Zaken en de minister van Landbouw en Visserij op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Vredeling. Het ligt in de bedoeling van de Amerikaanse regering bij eventuele tegenmaatregelen een keuze te doen uit een lijst van een twintigtal produk ten, waarop onder meer voorkomen elektrische scheerapparaten, bloembol len, dextrine en aardappelmeel, die een Nederlands exportbelang vertegen woordigen. Gezien de betrekkelijk geringe plaats die de export van geslacht pluimvee inneemt in het totaal van de agrarische Blijkens een overzicht van de Stich ting Koffie-propaganda Nederland is ge durende de laatste tien jaren de wereld- export van koffie gestegen van 34,4 mil joen tot 45,6 miljoen balen, wat een stijging van 31,9 pet. betekent. Voor de grotere wereldkoffie-afzet zijn in 1962 vooral de Verenigde Staten verantwoordelijk geweest. Zjj namen niet minder dan 52,4 pet. van de wereld koffie-afzet voor hun rekening. De koffie-import in Nederland over het eerste halfjaar 1963 vertoont een stijging van bijna 22 pet.: van 605.000 balen in 1962 tot 737.700 balen in dit jaar. handel tussen Noord-Amerika en West- Europa, zouden van moeilijkheden in deze sector geen repercussies van meer algemene aard verwacht behoe ven te worden. Het valt echter niet te ontkennen, dat aan het conflict in zake het pluimvee een boven het belang van de zaak uitgaande beteke nis wordt gehecht. Aangezien in vele afzetgebieden de consument steeds duidelijker voorkeur blijkt te hebben voor de kwaliteit van het Europese produkt zal een even tuele verlaging van de bescherming bjj invoer uit derde landen er niet toe hoeven te leiden dat onze concurrentie positie in dezelfde male zal worden benadeeld. Daarnaast moet ook in aan merking worden genomen dat het voor stel tot verlaging van de heffingen ten opzichte van derde landen impliceert dat ook de heffingen in het intra communautaire verkeer enigermate worden verlaagd. De bewindslieden zeggen tenslotte van oordeel te zijn dat afhankelijk van de vraag, in welke mate de Neder landse slachtkuikenproduktie door een eventuele verlaging vaD de bescher ming wordt geschaad, zal moeten wor den nagegaan, op welke wijze een te gemoetkoming aan deze sector zal worden verleend. NEW YORK, 30 okt. (Rtr) Pan- American Airways heeft bekendge maakt dat de exploitatiewinst over de eerste negen aanden van dit jaar vergeleken met dezelfde periode van 1962 met 23 miljoen dollar is gestegen tot 51.385.000 dollar, een record. DEN HAAG. 30 okt. De staatsse cretaris van Economische Zaken drs. J. A. Bakker, is voornemens een onder zoek in te stellen naar de thans gelden de mededingingsregeling binnen de Ver eniging van Behangselpapierfabrikanten Hij deelt dit mee in antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid, de hee: Engelsman (PvdA), in verband met het behangselpapierkartel. Tot dusverre, aldus de staatssecreta ris, werd geen aanleiding gevonden te gen dit kartel maatregelen te nemen op grond van de wet economische me dedinging. Een boycot-actie van de Ver eniging van Behangselpapierfabrikanten tegen een onlangs in Twente opgerichte nieuwe fabriek van behangselpapier heeft er echter toe geleid, dat thans een onderzoek zal worden ingesteld. DEN HAAG, 30 okt. In de aula van de Zuiderpark H.B.S. alhier heeft minister mr. Th. H. Bot (O. K. en W). gisteren de reizende onderwijstentoon stelling „Atlantisch Perspectief" offi cieel geopend. Hij zei te menen, dat de expositie een van de middelen is die op den duur mede tot de verwezenlijking van de Atlantische gemeenschap zullen kunnen bijdragen. Minister Bot stelde met nadruk, dat het onderwijs, wil het aan zijn doel en taak beantwoorden, niet „Weltfremd" zal mogen zijn. Het zal de jeugd, zo werd betoogd, allereerst moeten leren, dat zij een integrerend deel uitmaakt van een levende, groeiende en zich ont wikkelende wereid. Een wereld die zich duizendvoudig met haar bemoeit en die zij zullen moeten leren ontmoeten met een open, ontvankelijke en tegelijk kri tische geest. (Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. De president-directeur van de Spoorwegen ir. J. Lohmann, heeft een brief geschreven aan de hoofden van alle lagere scholen in ons land. Hierin nodigt hij hen uit, de leerlingen van de hoog ste klassen te laten deelnemen aan een wedstrijd die de NS ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de spoorwegen hier op 20 september '64 heeft uitgeschreven. De directie denkt hierbij aan het maken van een klassikaal werkstuk, waarin de veel zijdige activiteiten van de NS tot uitdrukking worden gebracht. De klassen die een van de drie hoofd prijzen winnen zullen in de zomer van 1964 een week lang als gast wor den ontvangen op een wijze om met ir. Lohmann te spreken die de jubilerende spoorwegen waardig is. Aan de Schoonstraal in Heesch heeft men bij opruimwerkzaam- heden overblijfselen gevonden van de slagerij waarin de n.v. Zwanenberg in 1876 met de werk zaamheden is gestart. In deze straat in Heesch woonde en werkte namelijk een van de voorvaderen van dr. SaaJ van Zwanenberg, de nog in leven zijn de oud-directeur van de n.v. Zwanen berg in Oss. In 1887 verhuisde Zwa nenberg naar deze plaats. Een van de gevonden voorwerpen, een grote kook ketel, is waarschijnlijk een van de eerste hulpmiddelen, die werden ge bruikt door de stichters van het we reldconcern. Het is de bedoeling, dat de ketel wordt opgeknapt en een plaatsje krjjgt in het bedrijf. De n.v. Zwanenberg heeft namelijk weinig ge bruiksvoorwerpen, die aan het rijke verleden herinneren. De in november van vorig jaar bij de opening van het nieuwe station Driebergen-Zeist zo abrupt door een tragische on geluk afgebroken feestelijkheden, zijn gistermiddag herhaald er. voortgezet, nu het vernieuwde voorplein aan de kant vein Driebergen officieel in ge bruik werd genomen. Dit geschiedde, zo wilde men altheuis, door ingenieur L. van der Kun, in 1888 de eerste dirècteur van de toenmalige Spoorwe gen, met het parkeren van zijn ca lèche en paard op dit plein, dat plaa s biedt voor zestig, en als men de kant van Zeist ook meerekent zelf. aan honderd auto's. Ingenieur Leopold van der Kun in de kledij van de negentiger jaren, was vergezeld door zijn vrouw en 2 kinderen, terwijl ook generaal-majoor William Bake, die in 1832 het initia tief nam tot het aanleggen van spoor wegen in ons lieve vaderland van de partij was. Voorafgegaan door ordon nansen te paard, kwamen zij op het voorplein aanrijden, hoffelijk begroet door ir. Lohmann. Daaraan was voorafgegaan een bij eenkomst in de nieuwe fraaie sta tionsrestauratie, waar de burgemees ter van Driebergen, mr. R. W. Baron van Boetzelaer, vroeg nu ook voor een betere fietsenstalling te zorgen. Men moet daarvoor de drukke straat weg oversteken, terwijl de zomergas ten erover klagen, dat hun fietsen door het gebrek aan ruimte lang in de regen blijven staan. Ook drong hij aan op een AHOB in plaats van de te genwoordige afsluitbomen bjj de overweg, waarvoor niet minder dan ongeveer acht uur per etmaal gewacht moet worden. De burgemeester van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes, had graag ook een parkeerterrein bjj het station Den Dol- der, dat tot het gebied van zijn ge meente behoort. De heer Kuillaerts bood namens de forensen het reeds geplaatste tegeltableau op het eerste perron bjj de ingang van de tunnel aan. De spoorwegdirecteur uit het grijze verleden, ingenieur Van der Kun her innerde eraan, dat de spoorweg van Amsterdam naar Keulen op 17 juli 1844 tot Driebergen gereed was. Het was groot feest, zoals het, aan de genodigden van thans, uitgereikte nummer van „De Stoompost" destijds uitvoerig beschreef. Tevens maakte hy zich tot tolk van de huidige oe- woners vein Driebergen en Zeist om een van zijn „opvolgers", ir. Loh mann een beeldengroep in de restau ratie aan te bieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7