ingesloten kompels maken het goed Fel staccato uit de diepte komt niet meer terug fes |ap RAVAGE NA RAMP ian- Wilde tonelen op Parijse boulevard Borst Paus Paulus over de seminaries Apostolische constitutie Summi Dei Verbum" ZUID-VIETNAM Generaals houden macht in handen Mevrouw Nhu naar zwager en kinderen in Rome msam Plaag-actie van Russen op Autobahn Europese zaken speciale raad uit kabinet Het weer Zacht Week Mannen stutten zelf vluchthol Mislukte aanslag Japanse premier MEISJESMANTEL SIR ALEC voert grote campagne voor verkiezing TAAK VOOR DE GEMEENSCHAP Mijnongeluk in Ruhrgebied eist twee doden V.S. LANCEREN RUIMTE-LAB Konvooi vannacht vastgehouden Man aangehouden in Oldeboornse moordzaak College ingesteld mïhforeifouöu weer 1M E1IKOPA De elf Schietende gangsters vluchtende vrouwen DINSDAG 5 NOVEMBER 1963 87ste JAARGANG No. 31582 8 dames- en herenjasjes fe-Selder LENGEDE, 5 nov. (AFP, Reu ter) Arbeiders, die een nieuw gat hebben geboord op het ter rein van de ijzerertsmijn in Len- gede, verklaarden gisteravond op gewonden: „Er komen duidelijk klopsignalen van beneden!" Ent housiast maakten zij een vreugde dans rond de boorinstallatie. Naarmate echter de tijd vorderde zonder dat de klopsignalen wer den herhaald maakte dit enthou siasme plaats voor verslagenheid. De grote vraag is nu: zijn ar, buiten de elf mijnwerkers met wie men zondag contact maakte, nog méér overlevenden in de mijn of niet? HAMBURG Ulzcn LENGEDE Hannover Brunswu Salzgittcr Dit bleef over van het busje waarmee gisteren bij Borger acht kweek schoolleerlingen uit Groningen verongelukten. Twee liggen er zwaar gewond in het ziekenhuis. Buitengewoon goed buitenlands goed 89.50 chique model met rugceintuur. In de nieuwste tinten bordeaux en koren 5 jaar f 52.50 13 jaar f 66.00 't Is betaalbaar bij bcd>v- en kinderkleding Anegang 19 - Haarlem Telefoon 21413 ROME, 5 nov. (KNP) Gis teren, 4 november, het feest van de H. Borromeus, bescherm heilige van de seminaristen en tevens het vierde eeuwfeest van de oprichting van de internaats opleiding voor priesterkandidaten door het Concilie van Trente, heeft Paus Paulus VI een apos tolische constitutie gepubliceerd, die begint met de woorden: „Sum mi Dei Verbum". In deze consti tutie omschrijft de Paus de voor waarden voor de roeping tot het priesterschap en wijst hij op de taak van de gemeenschap, die de voedingsbodem voor de roeping moet zijn. Een opgewonden menigte in Sai gon koelt haar woede op de vorige machthebbers door een standbeeld van mevrouw Nhu in een vijver te werpen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM •lefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 ^onnernenten 20800 Postgiro 143480 Bliuf". Beverwijk Zeestraai 50: telet 4790 ntoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 r*ctie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. oeMredactie: Dra. H. v. RUN enW.Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COUR ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter. hoogte. Omroepers 16 cents Der m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vafl redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRITS 70 cents per week. 3.per maand, 9.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. GELUIDEN UIT MIJN: nalen of niet? HAAG, S nov. De minister iel heeft uitvoering gegeven aan het regeringsverklaring aangekondig- \°°rnemen over te gaan tot de in- mg van een raa(j voor Europese j 8e'egenheden als vast college uit Ministerraad. teS?^er. voorzitterschap van de minis- de "President hebben in de raad zitting e-rnimster-president en de mi- Ohdn .yan Buitenlandse Zaken, van VjjT ryos, Kunsten en Wetenschappen, thanciën, van Verkeer en Water- hvan Economische Zaken, van Qoouw en Visserij en van Sociale en Volksgezondheid. het overleg van de raad zal rts worden deelgenomen door de jn«r!ss®cretarissen van deze departe- voorzover zij ten aanzien van Wow?0se aangelegenheden een verant- W gelijkheid dragen. Overigens heb- rniK<I!e ministers en de gevolmachtigd tasters, die van de raad geen deel kaideK n» het recht desgewenst de ver- 'hgen bij te wonen. »e~ het secretariaat wordt belast 'hiht- °°r de voorzitter aan te wijzen *eiwnaar van het ministerie van Al- Zaken. "'«iiiiiiiiiiiiiiiiiiuniniiiiiiniiHiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiimi (Advertentie) ei^ARTeljORISSTR. HAARLEM TEL 13439 'Ü*AT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 233596 ^•rwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur): hierCht Weer met opklaringen slechts «ostBic? daar enige regen. Matige 5lel(jke wind. Zon; 7-42-17.05; WOENSDAG: maan: 21.29-13.30. ®t«til long: Weer ?d-Lwn MaUorca Max. min. temp. temp gisteren licht bew. licht bew. half bew. licht bew. half bew. licht bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. geheel bew. geheel bew. -licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. zw. bew. half bew. geheel bew. zw. bew. zw. bew. mist geheel bew. geheel bew. mist zw. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. 8 10 12 8 14 14 13 14 7 5 10 15 11 15 15 17 19 11 11 14 10 12 11 17 20 24 14 21 8 7 11 7 9 8 9 9 4 0 8 10 9 10 7 8 13 7 7 4 5 8 10 6 7 15 9 16 neersi af gel 24 uur 0.2 0.5 0.3 0.1 0 0 0 0 0 9 0 0.2 0 14 0.3 0 3 0 0 1 0.2 1 150 0 0 0.1 0 5 De arbeiders draaiden later voor jour nalisten de band waarop men de nieuwe klopsignalen, aangenomen dat hier in derdaad van klopsignalen sprake is, hadden geregistreerd. Een staccato van vjjf slagen snel achter elkaar was dui delijk te horen. „Vijf korte signalen is bij ons het teken dat men een vorig signaal heeft ontvangen", zo verklaar de een van de mijnwerkers. De directie van de mijn betwijfelt echter of de signa- O V.PELTl Ien inderdaad afkomstig zijn van over levenden. Ze kunnen ook veroorzaakt zijn door vibreringen in de boorput, val lend gesteente of het slaan van een ket ting tegen de boorwand. Een micro foon, die in het boorgat werd neergela- ten, registreerde niets. Nieuwe signalen bleven de gehele nacht en vanmorgen uit Een mogelijkheid is natuurlijk dat degene, die de eerste klopsignalen gaf, te zwak is om dit te herhalen. Uiteindelijk zou het hier gaan om ie mand die al twaalf dagen niets heeft gegeten. Specialisten, die vannacht luisterden via zeer gevoelige ontvan gers, verklaarden na een nauwkeurig onderzoek dat het onwaarschijnlijk moet worden geacht dat zich op deze plaats nog overlevenden bevinden. Niettemin worden de proefboringen voortgezet. De kans blijft bestaan dat er in de komende dagen nog méér ver rassend nieuws uit Lengede komt. Onze correspondent ter plaatse meldt: De eerste fase van de redding der elf op 63 meter diepte ingesloten mijn werkers der liseder ijzermijn in Lenge de eindigde gisteravond om ongeveer zeven uur. De grote, 60 centimeter TOKIO, 5 nov. (A.F.P.-Rtr.) De Japanse premier, Ikeda, is vandaag na een verkiezingstoespraak in Koerjjama, in de provincie Foekoesjima, aange vallen door een jongeman, die gewa pend was met een dolk. De politie kon de aanvaller grijpen en de premier, die geen enkel letsel opliep, zette zijn bezoek aan de stad voort. Advertentie) Bij House koopt u altijd tets, wat u nergens anders koopt En ètles bij House te originele import U kiest tet 't mooiste dat de euro- P®se herenmodewereld "teakt. En onze kleine, ex clusieve series garanderen ■ahyd een „pak-voor-*- J Bijvoorbeeld: Koiberts, schotse tweeds in shepherd-checks v.a. Demi's van ierae hand- woven tweeds. Raglan modellen, v.a. 179.50 Geruite Italiaanse kos tuums. In bruine, grijze en blauwe tinten. 229.50 PARIJS, 5 nov. (Rtr. AFT) Op de drukke Boulevard Montparnasse iu Parijs zijn gistermiddag winkelende huisvrouwen gillend de eerste deur de beste die zij konden vinden binnenge vlucht toen politieagenten een hevig vuurgevecht leverden met zware jon gens uit de Parijse onderwereld. Een gangster werd dodelijk getroffen en drie van zijn maats liepen schotwonden op. Aan de kant van de politie telde men vier gewonden. Een politiebeambte kreeg twee treffers in de maagstreek en is er erg aan toe. De zware jongens, die net een geldwis selkantoor hadden beroofd en bezig wa ren zich met een buit van enkele dui zenden francs uit de voeten te maken, stuitten op een val die de politie had opgezet. Toen zij de politiewagens za gen die hun de weg versperden trokken zij hun pistolen en schoten er op los. Vele voorbijgangers renden onder het geratel van machinepistolen een nabijge legen kerk binnen, anderen wierpen zich plat op de grond. De politie arres teerde later nog een man en een vrouw, die volgens haar medeplichtig waren aan de roofoverval. brede boor had een diepte van 41,5 meter bereikt. De boring moest toen worden onderbroken om het boorgat te versterken met stalen buizen, die aan de wand van het boorgat met cement moesten worden bevestigd. Dit cement moest eerst goed droog wor den. Na hervatting van de boring over de laatste twintig meter wordt er niet meer met water maar met lucht geboord, om de elf mannen te be hoeden voor de gevaren van binnen stromend water of vallend gesteente. Om diezelfde reden probeert de lei ding der reddingsactie de boring op ongeveer vijftig centimeter afstand van de holle ruimte, waar de mannen zich bevinden, te doen belanden, en niet in de luchtzak zelf. De gezondheid der elf mannen is naar omstandigheden redelijk goed. Zij krijgen door de verzorgingskoker levensmiddelen en andere dingen, die hun ondergronds bestaan enigszins kunnen veraangenamen, o.a. een kaart spel en luchtkussens. Er is gisteravond begonnen aan een tweede boring om een bredere verzor gingskoker neer te laten, waardoor groter materieel naar beneden kan worden gestuurd, dat de mannen nodig hebben om hun vluchthol te stutten tegen vallend gesteente. Op aanraden van de artsen werken de mannen in ploegen: terwijl de ene ploeg werkt, slaapt de andere. Op twee plaatsen nabij Broistedt in de buurt van Lengede hebben twee zogenaamde „zoekboringen" van morgen een diepte van 80 meter be reikt. Volgens deskundigen bevinden zich ook daar nog luchtbellen en de mogelijkheid bestaat, dat overlevenden daarin konden vluchten, toen op 24 oktober de mijn werd overstroomd met 700.000 kubieke meter water en modder uit een waterzuiveringsreser voir. (Zie ook pagina 5) (Advertentie) (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 4 nov. De tussentijdse verkiezing voor de Lagerhuiszetel van Kinross, Schotland, loopt ten einde. Sir Alec Douglas-Home, voorheen Lord Home en minister van buitenlandse zaken, nu eerste miuister, heeft een intensieve campagne gevoerd in zijn kiesdistrict met vier tot vijf redevoe ringen per dag. De stemming vindt plaats op donderdag. Ofschoon er een ongewoon groot aantal kandidaten is, zeven in totaal (een conservatief, een liberaal, een labourman, een Schots nationalist, en drie onafhankelijke kan didaten), verwacht men dat Sir Alec zal winnen. Er bestaat evenwel een kans dat hij zal winnen op een minder heidsvotum. Men acht het nieit waar schijnlijk dat Sir Alec dezelfde meer derheid zal behalen als zijn voorgan ger, die won met ruim 12.000 stemmen. SAIGON, 5 nov. (Rtr.) Uit de in middels bekendgemaakte samenstelling van de nieuwe voorlopige regering van Zuid-Vietnam blijkt, dat de rebelleren de generaals in feite de macht in han den hebben gehouden. De functie van staatshoofd wordt waargenomen door de leider van het revolutionaire comi té, dat de opstand is begonnen, gene- raal-majoor Doeong Van Minh. Premier is de 55-jarige voormalige vice-presi dent Ngoeyen Ngoc Tho, die tevens de portefeuilles van economische zaken en financiën beheert. Generaal-majoor Tran Van Don is benoemd tot minis ter van Nationale defensie, minister van buitenlandse zaken is Pham Dang Lam. De nieuwe regering, die pro- noch anti-Amerikaans is, bestaat in tegen stelling met het voormalige bewind van Diem voornamelijk uit leden af komstig uit het zuiden van het land. De problemen waarvoor de regering zich gesteld ziet zjjn aanzienlek te noemen. Veel jongere officieren zijn teleurgesteld nu de generaals de macht in handen hebben genomen, na dat zijzelf de revolutie maandenlang hadden voorbereid. Bovendien zouden er tekenen van onenigheid zijn tussen de „zuidelijk generaals" en die uit Midden-Vietnam. Hoewel de staats greep door het volk met vreugde is begroet, schijnen niet alle maatrege len van de nieuwe leiding goed te worden ontvangen. Zo zou onder de studen ten ontevredenheid heersen over de vrjjlating van de minister van binnen landse zaken van de regering-Diem, Boei Van Loeong, wiens politie dui zenden studenten heeft gearresteerd. BEVERLY HILLS (Californië), (UPI) Mevrouw Ngo Dinh Nhu de voormalige „eerste dame" en „sterke vrouw" van Zuid-Vietnam, heeft gister avond in Beverly Hills, Californië, mee gedeeld, dat ze vandaag naar Rome vertrekt om er haar drie kinderen te ontmoeten die vanuit Saigon naar de Italiaanse hoofdstad onderweg zijn. Mevrouw Nhu, die zich uitte via een irdvoerder, zei dat zij op haar reis naar de eeuwige stad zou worden ver gezeld door haar vierde kind, Le Thuy, en haar secretaris. De reis wordt ge maakt via| Kopenhagen. In Rome be vindt zidh voor het Concilie haar zwa ger, mgr. Ngo Dinh Tui, aartsbisschop van Hué. Mevrouw Nhu zei dat ze een telegram had gekregen van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, waar in haar werd meegedeeld dat haar drie jongste kinderen, in leeftijd variërende van vier tot vijftien jaar, uit Saigon via Bangkok op weg waren naar Rome. Het plan van mevrouw Nhu om naar Saigon terug te keren is nu vervallen, aldus haar woordvoerder, en ook haar plan om van het dure hotel in Beverly Hills te verhuizen naar een particuliere woning in de omgeving. Gisteren is de weduwe Nhu bezocht door haar vader, Tran Van Tsuong, voormalig Zuidvietnamees ambassa deur in Washington en politiek tegen stander van president Diem na diens optreden tegen het 1 eddhisme. Het per soonlijk leed dat zijn dochter is overko men heeft tot een verzoening geleid. Alvorens mevrouw Nhu vandaag naar Rome afreist heeft ze een af spraak met haar oogarts. Verleden week heeft deze een operatie verricht voor het wegnemen van een gezwel. SAIGON, (AFP) De jongste broer van de omgekomen president Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Can, is volgens berichten in de Vietnamese pers gearresteerd toen hij zat te vissen in een vijver bij Hué, alwaar een an dere broer aartsbisschop is. De gear resteerde zal zich volgens deze berich ten moeten verantwoorden voor „mis daden", die hij zou hebben begaan in de afgelopen negen jaar in zijn kwaliteit van officieus vertegenwoordiger van Ngo Dingh Diem in het Noorden van Zuid- Vietnam. De Paus zegt o.m., dat de roeping bovennatuurlijk is en dat daarvoor bovennatuurlijke, maar ook natuurlijke voorwaarden aanwezig moeten zijn. De natuurlijke voorwaarden zijn een vol doende mate van intelligentie en de vrije wil, alsmede psychische en licha melijke geschiktheid. De Paus acht het daarom niet mogelijk dat jonge man nen geroepen zouden worden, die de geschiktheid niet bezitten. De laatste en meest kenmerkende karakteristiek va., de roeping, aldns de Paus, is de zuivere intentie, d.w.z. de vaste wil HERBEDE, 4 nov. (DPA) Bfl een instorting in een kolenmijn te Herbede in het Ruhrgebied zijn vandaag twee mijnwerkers om het leven gekomen. Vol gens de directie van de betrokken „Lo- thringen"-mijn werden de twee mannen, 31 en 35 jaar en beiden gehuwd, op een diepte van 620 meter bij een instorting bedolven. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De mijnraad in Dort mund stelt een onderzoek in. LUCHTMACHTBASIS VANDEN- BERG, 5 nov. (AFP) Met behulp van een Atlasraket hebben de Ameri kanen een miniatuur ruimtelaboratori um gelanceerd ter bestudering van de vraagstukken die samenhangen met de terugkeer van ruimtevaartuigen in de dampkring. Het toestel, dat vervaar digd is door de ruimtevaartafdeling van de automobielfabriek Chrysler, neeft reeds gegevens naar de aarde gezon den. De Amerikaanse luchtmacht heeft verder geen bijzonderheden bekendge maakt, maar alles schijnt tot dusver volgens plan te zijn verlopen. zich geheel in dienst van God te Ien. Het is de bisschop, die de toekom stige priesters namens God roept. De Paus behandelt vervolgens enkele gevaren die het seminarie-onderricht bedreigen, zoals de geest van kritiek, de afkeer van morele bindingen en het verlangen naar onbeteugelde vrijheid. Dit levert mensen op die alleen maaar rechten kennen en geen oog hebben voor hun plichten. Daarom moeten degenen, die met de opleiding van de seminaris ten belast zijn, juist de nadruk leggen op het tegenovergestelde, namelijk de nederigheid, de geest van gebed, de gehoorzaamheid, de toewijding en de offerbereidheid. Aan het begin van de constitutie wijst de H.Vader op de grote beteke nis, die de seminarie-opleiding de af gelopen vier eeuwen voor het leva» van de Katholieke Kerk heeft gehad en nog heeft. Vandaar dat de Paua aan de hele katholieke gemeenschap dringend verzoekt overal waar moge lijk seminaries te bouwen en te steunen. De roeping is weliswaar een ge schenk van God, aldus de H.Vader, maar moet steeds beschermd worden. Die bescherming en begeleiding biedt het seminarie. De materialistische be langstelling van de mensen heeft ech ter de belangstelling voor het boven natuurlijke verminderd. Hoe kan de priesterroeping bloeien als er veel meer belangstelling en waardering opge bracht worden voor een wereldse car rière? Daarom is het nodig dat in gezin en op schooi een atmosfeer wordt ge kweekt, waarin ruimte is voor het bovennatuurlijke. Dit betekent, aldus de Paus, dat al worden er betrekkelijk weinigen geroepen tot priesterschap en kloosterleven, heel de christengemeen schap hierin een positieve bijdrage moet leveren. Allen moeten weer eerbied en respect leren opbrengen voor degenen, die hun leven wijden aan God en aan de heiliging van de wereld. BERLIJN', WASHINGTON, 5 nov. Reuter, UPI). Op de Autobahn tus sen West-Duitsland en West-Berljja heeft het Amerikaanse legerkonvooi, dat gisteren door de Russen werd te gengehouden, de gehele nacht stil moeten staan. De militairen moesten de nacht doorbrengen in de wagens. Zij hadden slaapzakken bij zich en de stemming onder hen was „opgewekt". Het behoeft geen betoog dat dit nieo- we incident op de toegangsweg naar Berlijn door de Verenigde Staten hoog wordt opgenomen. In Washington ont bood de minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, gisteren nog het waarnemend hoofd van de Russische ambassade, Georgi M. Kornjenko. De ze zei echter dat hjj van het hele in cident niets afwist, maar dat hij de klachten zou doorgeven naar Moskou. Tegen verslaggevers zei Kornjenko: „Ik heb absoluut niets te zeggen." Amerikaanse zegslieden verklaarden later dat het onderhoud tussen Rusk en Kornjenko een „gesprek" was geweest en „geen protest". De moeilijkheden op de Autobahn zijn een gevolg van het feit dat de Amerikanen weigeren uit te stappen om zich door de Russen te laten tei len. De Westerse geallieerden stel len zich op het standpunt dat de Rus sen niet de bevoegdheid hebben hen te dwingen uit de wagens te komen. Wel is er een stilzwijgende afspraak dat geallieerde militairen uitstappen als het een zeer groot konvooi be treft. Zij doen dat dan om het tellen door de Russen te vergemakkelijken. Het konvooi dat thans is aangehouden is echter niet groot, maar klein. In Washington is men ervan over tuigd dat de nieuwe plaag-actie van de Russen een weloverwogen van hoger hand bevolen onderneming is, wel licht om te demonstreren dat de „ont spanning" in de koude oorlog, wat de Russen betreft, niet geldt voor de kwesties Duitsland en Berlijn. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 5 nov. Naar w)j vernemen heeft de politie gisteren een man aangehouden, die ervan verdacht wordt iets te maken te hebben met de moord op de boerin Fetje Peenstra- Vellmga nit Oidenboorn of de brand stichting direct daarop. De gearresteer de is een 24-jarige fabrieksarbeider uit Broek onder Joure. Deze man woonde sinds enkele weken bjj buren van de familie P. De offi cier van justitie in Leeuwarden noch de politie kon vanmorgen enigerlei mede deling doen over de feitelijke grond der verdenking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1