Windrichting voorkomt erger Ylaardingen in gevaar door brand in chemische fabriek GIFTIGE GASWOLKEN BOVEN DE STAD Keien beheersen film havenmond - IJmuiden Aanslag op agent wekte afschuw in on ADO behaalt een nuttige zege over Tonegido in 2B: 4-2 De Pastorele Adviesraad Amsterdam in openbaarheid Verblijdend initiatief van priesters en leken D Geen Europees fonds ontkomt aan de heffing VIER jaar' voor beroving van Noor ERFGENAAM VAN DE SHEIK Acht slachtoffers botsing bij Borger nu overleden Gerrit J. de Geus in „Bloemenheuvel" Kano met jongens omseslasren NVA dames won nen van De Futen „RUIM BAAN VOOR REUZEN" Handbal overgangsklassen SEW 2 verspeelt tegen het einde voorsprong bij Concordia Scooterrijder verongelukt Diemen dicht bij zege op Joseph Blankenaar I Gezamenlijke prediking in alle parochies Benoeming Waterpolo in Haarlem Goed spel Jongetje overreden De Amerikaanse rente egalisatiebelasting Hof verdubbelt straf door FRANCIS DUR8RIDGE DINSDAG 5 NOVEMBER 1963 PAGINA 2 VLAARDINGEN, 5 nov. De 70.000 inwoners van Vlaar- dingen verkeerden vandaag in staat van paraatheid. Zware rookkolommen hingen over de Zuidbuurt en bereikten ook Maas sluis en Maasland. Als de zuid- mid-oosten-wind niet van richting verandert, behoeft men geen en kel gevaar te vrezen. Als echter de wind zal draaien, hetgeen vol gens het KNMI te De Bilt voor alsnog niet zal gebeuren, dan zou een groot deel van de Vlaardingse bevolking moeten evacueren. De makers van de film „Ruim baan voor reuzen". Van links naar rechts commentator Wim Ruth, produktieleider Wilko Nee huis, Jos Wosyka (trucage) en Piet van Strien (camera en mon tage) Preken-serie WASHINGTON, 4 nov. (Co?' tel) Om aan de in Amerika te voeren zogenaamde rente-e»a' lisatie-belasting te ontkomen ifl°f ten de buitenlandse effecten V°^ doen aan de volgende drie vo?' waarden, zo is uit regeringskrk}' gen in de Verenigde Staten off1' cieel medegedeeld: 1) Het fonds moet officieel °P een Amerikaanse beurs vei" handeld worden. 2) De Amerikaanse beurzen moe* ten voor dit fonds de voor naamste markt vormen. 3) Minstens vijftig procent van de aandeelhouders moesten oP 18 juli jl. in de Verenigde Sta* ten als eigenaar staan inge' schreven. 7u (wt PAUL VLAANDEREN De oorzaak van dit alles is een felle brand die vanmorgen omstreeks half vijf uitgebroken is in een opslagloods op het terrein van de EXCK te Vlaar- dingen. Een groot deel van Vlaardingen, Maassluis en Maasland ging daardoor schuil onder een enorme, oranje-gele rookontwikkeling. die prikkelend op keel en ogen werkte. Op last van de po litie moesten de bewoners van de Zuid- buurt de ramen van hun huizen sluiten. Een dertigtal boeren moest evacueren. Een van hen werd onwel en is naar een siekenhuis vervoerd. Omstreeks het middaguur bestond de vrees dat de brand uit zot; slaan in de richting van de zwavelioods. Wanneer dit zou gebeuren hadden de S.0.2-dampen over de stad verspreid kunnen worden. De directie van de ENCK ontkende echter dat er gevaar voor explosie bestond. De Vlaardingse brandweer, die met vijftig slangen de vuurhaard bestreed, kreeg assistentie van twee bluseenheden van de Rotter damse havendienst XI en XITI, terwijl de Schiedamse brandweer de gehele (Van een onzer verslaggevers) BORGER, 5 nov. Het aantal doden ten gevolge van de ernstige botsing op rijksweg 34 onder Borger (Dr.) is gis termiddag door het overlijden van twee der zwaargewonde Groningse kweek- •choolleerlingen gestegen tot acht. Over leden zijn nu do meisjes A. de Vries (Winschoten) en C. Reeskamp. L. Everts en H. Switer (allen uit Gro ningen) en de jongens P. Holtman (The- singe), A. Bus, R. Leegsma (bestuur der van het autobusje) en B. v.d. Vel de (allen uit Groningen). In het Gro nings academisch ziekenhuis worden nog de zwaar gewonden Hitske Kok- sraa (Haren) en J, Mooibroek (Gronin gen) verpleegd. De jongens en meisjes, leerlingen van de kweekschool met de bijbel aan de H. W. Mesdagstraat in Groningen, in leeftijd variërend van 17 tot 22 jaar, waren met vier bosjes op weg naar een sportdag in Emmen. Het ongeluk ge beurde in dichte mist. Bij een inhaalmanoeuvre kwam de vracntwagen, die afkomstig was uit Brummen en die werd bestuurd door de 24-jarige H. Ft Reinders uit Eerbeek, op de linkerrijbaan. Bij de botsing met het busje werd dit verpletterd. De ge volgen waren verschrikkelijk. De chauffeur van de vrachtwagen heeft verklaard, dat het busje stadslichten voerde. Zes inzittenden waren vrijwel op slag dood. de anderen werden levensge vaarlijk gewond in een ziekenhuis op genomen. Het busje werd bestuurd door een der leerlingen, die ook is omgeko men. De vrachtwagen werd zwaar be schadigd. Het verkeer moest over een rijbaan worden geleid. BLOEMENDAAL, 5 nov. In het tentoonstellingsgebouw Bloemenheuvel te Overveen vindt tot en met 17 nov. een tentoonstelling plaats van aquarellen door Gerrit Jan de Geus uit Krommenie. De collectie is de afgelopen weken te gien geweest bij Felison te Umuiden- oost Wij hebben er toen in ons blad van 12 oktober een waarderende bemer king aan gewijd. Alhoewel hier een uitgebreider collectie te zien is, geeft zij geen aanleiding tot een nadere be spreking. De Geus blijkt wel een zo danige persoonlijkheid, dat meerdere of andere aquarellen geen ander beeld opleveren, wél een bevestiging geven van zijn reeds gesignaleerde kwaliteit. De tentoonstelling werd zaterdag middag geopend door de heer A. van Beek. Deze bevriende relatie dankte namens de schilder allen die hebben meegewerkt bij de voorbereiding en aan de inrichting van deze tentoonstelling. Hij benadrukte, dat ieder werkstuk een overwinning is op de altijd weerspannige materie, en wees op de psychologische trefzekerheid in de portretten die meer geven dan de fagade der gelijkenis. De voorzitter van het comité, de heer G. van Eek, bood de echtgenote van de exposant bloemen aan en sprak er tegenover mejuffrouw dr. M. E. Nolte, wethouder van onderwijs, zijn vreugde over uit dat het gemeentebestuur steeds vertegenwoordigd is bij de opening van exposities in BI rmendaal. DEM HAAG, 5 nov. - Bft K.B. is be noemd tot notaris in Terneuzen mi F. A. Ch. BARBE, kandidaat-notaris in Vlissingen, in de plaats van G. J. van Campen. AMSTERDAM, 4 nov. Op de Sio- terplas is zondagmiddag een kano^met drie jongens erin om vs'agen. Twee hunner, resp. 13 en 14 jaar oud, zijn naar de kant gezwommen, de derde, 9 jaar oud, kon niet zwemmen en is door een visser gered. dag paraat zou blijven. Tot vlak voor het ter perse gaan van dit blad be hoefden de Schiedammers echter nog geen dienst te doen. Tijden» de bluswerkzaamheden zijn twee muren ingestort waardoor een vijf tal brandweerlieden uitgleed en licht gewond raakte. Drie van de brandweer lieden, die een chemische stol in het oog kregen, moesten naar het zieken huis worden vervoerd. Na het ontsmet ten van de ogen verklaarden de dok ters dat hun toestand niet zorgwekkend meer is. Burgemeester mr. J. Heusdens gaf op een persconferentie in het stadhuis als zijn mening te kennen dat „het alle maal nog wel meevalt in Vlaardingen". Voor paniek onder de Vlaardingse be volking was dan ook geen enkele reden. Hij deelde ook mede, dat de BB in Vlaardingen in staat van paraatheid was gebracht en voorbereid op e groot scheepse evacuatie. Het bericht, dat via de radio vanmor gen werd verspreid, dat er giftige gassen over de stad zouden hangen, weersprak burgemeester Heusdens. Hij verklaarde, dat de grootste concentratie van de dampen hangt boven de Zuidbuurt. Van de rijkspolitie had hij de mededeling ontvangen dat in het dorp De Lier enige mensen onwel waren geworden. De minister-president heeft zich op de hoogte laten stellen. Vanmor gen omstreeks tien uur is ook de commissaris van de koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, naar Vlaar dingen gekomen en omstreeks het middaguur ging hij naar Maassluis en Maasland om de toestand daar in ogenschouw te nemen. HAARLEM, 4 nov. Voor afdeling IIB van de bekercompetitie KNZB af deling dames kreeg NVA I het Amstel- veense Futen op bezoek. De gastvrou wen zijn goed op schot geweest, waar door zij de eerste wedstrijd met een overwinning hebben bekroond. Lyda van Dam doorboorde als eerste het Fu ten doel om nog enkele treffers te la ten volgen, hierin bijgestaan door Mar- ja van Loenen. Onderwijl werd een fout in de NVA verdediging op afdoende wij ze door de Futen-aanvalsters afgestraft om met een achterstand van 4-2 aan de tweede helft te beginnen. Deze Fu ten achterstand was reeds tot 4-3 ver kleind toen Ria Reeuwó'k de bal het Futen-doel injoeg. Nogmaals boekten de Futenaanvalsters succes maar daarop schoot Ria van Dam toch NVA naar een 6-4 overwinning. Voor de bekercompetitie heren was „Sleutelstad" uit Leiden de gast van HVGB 1. De Haarlemmers waren op alle linies de meerderen en Schoberer en Boon (2) hadden HVGB reeds op 3-0 gebracht toen de rust inging. In de tweede helft verliep de speeltijd snel: in negen minuten waren de zeven minuten zuivere speeltijd gespeeld, al was Boon in die tijd het water uitge zonden en werd een strafworp geno men waarmee de voorsprong van HVGB op 3-2 bleef. DWR kreeg voor de kringcompetitie HPC 2 op bezoek. Door Van der Bo- gaerde kwam DWR op 2-0. Na het wis selen scoorde Kabel een tegendoelpunt waarop Sint voor DWR met een tref fer antwoordde. Na het draaien boek te Kabel voor HPC succes en werd in de laatste periode na opzwemmen van Sint door Van der Bogaerde het laatst gescoord zodat DWR met een 4-2 overwinning naar huis ging. VZV 1 uit Velsen bond de strijd aan tegen DWT 2 dat wat schotvaardigheid betreft de mindere van VZV bleef. VZV had door de snelle Jelle Oortwijn reeds een voorsprong van 3-0 toen Piët voor DWT scoorde. Het bleef bij een 3-1 overwinning voor VZV. De jongens van Njord '59 boekte een 8-0 overwinning in de strijd tegen HVGB. In Vlaardingen waren intussen meet- wagens van het TNO uit Delft gearri veerd. Van militaire zijde is assistentie aangeboden voor het geval er meer water geleverd moest worden. Op het stadhuis te Vlaardingen bevond zich een vertegenwoordiger van de garni zoenscommandant, om, wanneer het noodsein gegeven zou worden, onmid dellijk de militairen naar Vlaardingen te laten uitrukken. ROTTERDAM, 4 nov. De Rotter damse recherche is er van overtuigd, dat de twee mannen, die onlangs wer den aangehouden, dezelfden zijn die de aanslag pleegden op de Rotterdamse politieagent Nijenhuis. De oudste heeft al bekend bij de inbraak betrokken ie zijn geweest, maar hii schuift alle schuld voor de noodlottige schoten op zijn „on bekende maat" de nog hardnekkig ontkennende jongere broer. Op grond van andere aanwijzingen was de poli tie al tot deze conclusie gekomen. De beide mannen zullen morgen voor de officier van justitie, mr. J. D. de Jong worden geleid. In Rotterdamse politiekringen heerst veel grimmigheid over de aanslag, die van zo'n „beestachtige brutaliteit" is geweest, zoals commissaris Th. Ardon dat vanmorgen op een persconferentie uitdrukte, als mer. in de Maasstad nog maar weinig heeft meegemaakt. Rij de reconstructie, enkele uren na de aan slag, is gebleken, dat het schot op de agent Nijenhuis van een afstand van nau welijks twintig centimeter moet zijn ge lost. De tweede kogel was gericht op agent Kraayveld, de chauffeur van de surveillancewagen. Het projectiel ging dwars door zijn rugzitting, maar geluk kig was de heer Kraayveld toen al oit de wagen gesprongen om zijn collega te assisteren. „Het wordt voor de politie een ge vaarlijke zaak als de tegenstanders zich gaan bedienen van wapens van een kaliber dat hoger ligt dan zij reeds ge bruiken", aldus commissaris Ardon, die zei, dat ook de Rotterdamse onderwe reld ontzet is over de aanslag. „Wij leb ben de informaties, dat men ook dan dergelijke gebeurtenissen verafschuwt. De toestand van agent Nijenhuis <s inmiddels nog steeds zeer ernstig. Za terdag werd hij in het academisch zie kenhuis in Leiden voor de tweede keer geopereerd en gisteren is hij voor «ie eerste keer even bij kennis geweest. Het levensgevaar is nog niet geweken. De taak van beide politiemannen was donderdagnacht bijna beëindigd, toen zij vlak voor vieren in hun volkswagen nog even langs het eerste en tweede Blekerhof reden. Het was namelijk bekend dat beide straten, vol pakhuizen en kantoren, de laatste tijd sterk de be langstelling hadden van het inbrekers gilde. In het licht den koplampen troffen zij in de eerste steeg twee mannen aan, die bezig waren een slot te forceren. Chauffeur Kraayveld reed hen on middellijk klem en agent Nijenhuis stap te uit om hen te ondervragen. Hij stond niet meer dan een pas van hen ver wijderd, zo vertelde de heer Kraayve'd, toen een van de mannen zijn hand uit zijn regenjas haalde. „Ik dacht dat het een robbertje vechten zou worden en stapte ook uit." Maar tot zijn ontzetting weerklonk op hetzelfde moment een schot en zakte agent Nijenhuis, getrof fen in de hals en de kaak kreunend n- een Een tweede schot volgde, en latei nog een derde en een vierde. Agent Kraayveld had toen ook zón pistool ge laden en wilde de vluchtende mannen narennen, maar bleef staan toen hij zag hoe ernstig zijn collega was getroffen De hoge politiefunctionarissen, die vanmorgen deze reconstructie gaven, waren vol lof over de neer Kraayveld, die nog maar kort in dienst is. "liet alleen gaf hij Nijenhuis afdoende eerste hulp er alarmeerde hi) via de mobilo foon de GGD en de meldkamer (waar na de buurt direct werd afgezet), maar in alle consternatie had hij zich ook een goed beeld gevormd van de iwee mannen, die in het donker wegvlucht ten. De signalementen waren de basis voor het verdere onderzoek. Later in de morgen haalde hb' uit het archief de foto's van de beide mannen, die nu in arrest zijn. De aanslag was van zo'n agressivi teit, dat hoofdinspecteur F. B. T. Per- dijk en zijn rechercheurs al direct een vermoeden hadden in welke richting zij (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 5 nov. Nagenoeg op de valreep van de eerste competi tiehelft heeft ADO in de tweede klas B van het handbaldistrict West A voor een optimistische noot gezorgd door zijn ontmoeting tegen Tonegido in een overwinning om te zetten. Jammer ge noeg 4%erd SEW 2 in de slotfase van de strijd tegen Concordia verslagen. In de eerste klas dames vestigde hekkensluiter Spirit de aandacht op zich met een onverwachte zege van 4-3 over HHC, dat hierdoor „jjn uitzicht op het alleen bezetten van de tweede plaats verspeelde. Lijstaanvoerder Attila bleef ongeslagen. Weliswaar weerde het be zoekende Niloc 2 zich tot het uiterste maar het moest met een nederlaag van 4-1 genoegen nemen. Blauw Wit ver rijkte zich met twee kostbare punten door Vriendschap met 6-4 terug te wij zen. Hoe gering de krachtsverschillen in deze klasse zjjn, blijkt duidelijk uit deze stand: Attila AVA HHC Blauw Wit 11 8 8 7 DWS Niloc 2 Vriendsch. Spirit De krachtmeting tussen ADO en Toneg'do in 2B verliep zeer sportief. Reeds spoedig bleek dat. wanneer ADO aan de spelopvatting zoals die werd gedemonstreerd zou vasthouden een overwinning in het verschiet kon liggen. De verdediging sloot uitste kend en de voorhoede switchte effec tief. Met de rust had de thuisclub een verdiende voorsprong van 3-0, welke na de hervatting werd geconsolideerd. Pas in de laatste tien minuten lukte het Tonegido de Heemskerkse verde diging tweemaal te passeren (4-2). De reserves van SEW verloren bij Concordia met 4-3. Veel vangfouten en onverzorgd opspelen ontsierder de strijd. By rust leidde Concordia met 2-1. Met nog drie minuten voor de boeg bezat SEW 2 een voorsprong van 2-3. Toen buitte Concordia enige defensie- fouten uit. De stand: VZV Full Speed Concordia Tonegido 11 11 8 7 IJmond 7 ADO 6 SEW 2 7 Vliegens VI. 7 Het is Attila in de eerste klas heren gelukt, halverwege op gelijke hoogte te komen met koploper Aalsmeer 2. De ploeg bereikte dit resultaat via een dui delijke zege van 11-6 over Niloc 2. Nu luidt de stand hier als volgt: Aalsmeer 2 Attila Achilles UD 12 12 10 9 BHC Unitas Niloc 2 IJmond Overige uitslage, je—SSVU 3-8; 2B: 14-9. dEKEN 2A: Oran- AHC 2Concordia moesten zoeken. Elk van de speurders kamde zijn „klantenkring" uit en de conclusies werden al enkele uren later bevestigd, toen eerst agent Kraayveld en later ook een werkster en een in woonster uit de omgeving in het foto archief dezelfde gezichten aanwezen. De werkster had de (oudste) man om half negen in het toile* aangetroffen van een firma in de Schilderstraat op 300 meter van de plek van de aan slag en de andere vrouw, die vlak naast dat bedrijf woont, zag hem direct daarop toen hij via haar huis de straat opvluchtte. „Wat vannacht gebeurd is," had hij nog tegen haar gezegd, „daar heb ik niets mee te maken. Dat heeft m'n maat gedaan...". De recherche wist toen dat zó' op het goede spoor was en haar taak werd vergemakkelijkt door de anonieme me dedeling dat de jongste van het twee tal, de man dus die geschoten had, zich in een café bevond, vermomd als schip per. Rechercheurs haalden hem op. Bij een sorteerproef wees de politiehond hen, aan als de man, die de lichte re genjas gevonden in de omgeving had gedragen. De oudere broer werd anderhalf uur later aangehouden in zón woning in Crooswók, waar hö overigens slechts zelden kwam. Zón alibi werd snel ontzenuwd en hij gaf daarop toe bij de inbraak te zón geweest en op het toilet in de Schilderstraat te hebben ge zeten. Maar de jongste ontkent hard nekkig. Het wapen waarmee de aanslag is gepleegd, is nog niet gevonden. Een klas van de politie-opieidingssohool is vandaag begonnen met het dreggen in de omgeving, want aangenomen wordt dat de schutter zijn wapen in het water heeft gegooid. „Het zijn een paar agressieve kna pen", zei v vanmorgen hoofdinspecteur Perdtjk over zijn verdachten. „Hun ver leden, enkele strafbladen vol, is de sleutel geweest voor het onderzoek.." ROTTERDAM, 5 nov. Bij het over steken van de Dordtsestraatweg is gis termiddag de zevenjarige H. C. van Bokkum uit Rotterdam door een per sonenwagen aangereden. Het jongetje overleed tijdens het vervoer naar net ziekenhuis. VOORSCHOTEN, 4 nov. De 37-ja- rlge sergeant-vliegtuigmaker-motor- monteur J. F. Bausch uit Voorschoten, is vanmorgen in zijn woonplaats bó' een inhaalmanoeuvre met zón scooter ge slipt en om het leven gekomen. Hó laat een vrouw en vier kinderen na. AMSTERDAM, 4 nov. Het verfil men van een miljoenen-project, dat de verbetering van de havenmond IJmui den is, behoeft nog geen indrukwekken de documentaire op te leveren. „Ruim baan voor reuzen" bewijst het. Deze film ig een verzameling van beelden, die gedurende de periode dat er reeds gewerkt werd aan de Rijnmond-Noord zeekanaal zijn opgenomen. De docu mentaire bevat wat saaie trucages en voor het overige nagenoeg alleen beel den van keien en stenen van allerlei formaat en in allerlei toestanden. Men ziet hoe keien gewonnen wor den in het Belgische Quenast, men ziet keien op vrachtwagens, in wagons, op schepen, in hijskranen en betonmolens op lopende banden, aan het strand, boven het water en in de zee. Voor het overige suggereren wat beelden in tekenkamers dat alles met gped overleg en volgens plan geschiedt. Wie zou daar aan twófelen? Deze film bedoeld voor vertoning in het voorlichtingscentrum van de stichting Rijnmond-Noordzeekanaal in IJmui den is te veel onroerend goed om te ontroeren. Van keien alléén bouwt men geen twee pieren van respec tievelijk 2400 en 1100 meter lengte. Een goed moment ln deze documen taire is het verschónen van de róshout- vlechters die op ambachtelóke wóze een grote mat fabriceren, die tot zinken wordt gebracht op de plaats waar de pier zal verrijzen. Als bezetenen wer ken ze onder het straffe commando van hun ploegbaas. Op even strategische als snelle en primitieve wóze worden de stenen op de mat gesmeten. Dergelpke momenten waarop men aan de stenen voorbóziet, zón schaars. Het begin van de film doet de kij ker al het ergste vrezen. De vier par tijen die deel uitmaken van de „Stich ting Rijnmond Noordzeekanaal" worden er geïntroduceerd. Met wat vróh'ti hoogdravende taal laat men Haarie d.w.z. Laurens Jansz Coster jj6j Vervolgens de Zaanstreek mo- standbeeld van Czaar Peter en wa lens, daarna Velsen-IJmuiden aa hand van een oud kerkje en ten Amsterdam: een stukje gracht mei rondvaartboot. De mensen die men met deze hoopt aan te sporen eens naar deze venwerken te gaan kijken zullen t dekken dat de werkelijkheid boei® is. Men mist dan bovendien de we gelukkige muziek. „Ruim baan voor reuzen" is van!?gn- gen in het Minervapaviljoen voorJ ..fl sen die bjj het project ten nauwste be trok1: en vertoond. (Van onze dammedewerker) e Kerk is ontwaakt in de harten der mensen, heeft Guardini ge zegd. Dit ware woord geldt ze ker ook voor ons land. Het ver langen naar authentieke geloofs beleving grijpt steeds verder om zich heen, en niet alleen als tegen wicht tegen de al dan niet geruisloze afval. Men zoekt van binnenuit naar een verantwoorde aanpassing van de zuivere christelijke waarden aan de snel veranderende levensomstandighe den Om deze reden neeft Paus Joan nes z.g. het Concilie bijeengeroepen. Intussen zitten echter de landelijke en plaatselijke kerken niet stil en bezin nen zich, naar eigen behoeften, op de vraag hoe zij het werk-op-hoog-m- veau. dat hun bisschoppen voor hen ie Rome verrichten, het vruchtbaars: kunnen steunen. Vandaar de talrijke gedegen publicaties, de vele gespreks- kringen, de bezinningsbijeenkomsten, enz enz., die alle op hetzelfde doe! zijn gericht: de herontdekking van de eeuwige waarde van Christus' Bood schap voor onze tijd. De Pastorele Advies Raad Amster dam (secretariaat: p. J. Reuten. O.E.- S.A Nieuwendammerdijk 321 A'dam- Noord) is een van de jongste uitin gen van deze doelstelling. Hij is geho- ren uit de algemeen erkende „onrust in de zielzorg" en iunetioneert sind maari 1962 in opdracht van mgr. v.d Hoogte, deken van Amsterdam. Zijn taak was aanvankelijk niet nader om sclieven, of het moest zijn in de alge menp overtuiging, dat ei „zielzorge lijk iets moest gebeuren". Men zette zich daarom een groep priesters en leken, dames en heren uit verschillen de maatschappelijke milieus, onder voorzitterschap van prof. dr. B. A. M Bapendse O.P. aan de bestudering van de feitelijke pastorele situatie in Amsterdam, daarbij zich uiteraard af vragend, hoe hier verbetering moge lijk was. Dit resulteerde in de stich ting van afzonderlijke gespreksgroe pen voor de verschillende sub-dekena ten elk onder leiding van een deskun dige, terwijl een secretaris het gespro kene nauwkeurig te tjoek stelde. Als eerste onderwerp werd al spoe dig, vanuit een schuldbewustzijn voor de tekorten in het godsdienstig leven, de praktijk van de Biecht gekozen: het biecht-horen én net biechten. Er- i ind werd, dat dit Sacrament in een impasse is geraakt. Men bestudeerde diepgaand de oorzaken daarvan en kwam zo, uitgaande van persoonlijke ervaring, nieuwe theologische inzich ten en terzake doende mensweten schappen, die een beleidssfeer schie pen, geschikt voor verantwoorde ver nieuwingsvoorstellen tot een concreet en ingrijpend plan. (n negen stellin gen heeft prof. d>\ C. Soharff O.E.S.A deze voorstellen in een plenaire zit ting waarbij mgr. dr. J. van Dode waara bisschop van Haarlem aanwe zig was, aan de P.A.R. voorgelegd. Uit de gespreksgroepen, waarin de leken-deelnemers een uitermate be langrijk aandeel hebben gehad, is het plan geboren het werd met absolute eenstemmigheid aanvaard de verworven nieuwe inzichten in een serie zondagsp'eken aan de ge lovigen bekend te maken. Deze moe ten gemeengoed van heel het kerk volk worden. Het gaat om het in het licht stellen van de speciale beteke nis van het or.ontbeerlóke boetesa crament voor het persoonlijk leven en voor de Kerk als gemeenschap Men heeft daarvoor de vier Advents zondagen gekozen, maar wil deze la ten voorafgaan door een tweede se rie van vier preken over de funda mentele waarheden, waarop het Sa crament der Biecht steunt. Deze dub bele prekenserie strekt zich dus over tweemaal vier zondagen uit, en zal bij voorkeur verzorgd worden door de eigen parochiegeestelijkheid, die verondersteld wordt het best op de hoogte te zijn van de geestelijke behoeften hunner medegelovigen. Bij de Uitgeverij N.V Gooi en Sticht heeft de P.A.R.in de reeks „Gedachten over..." een brochure uit gegeven: „Gedachten over de predi king van het Sacrament van Boetvaar digheid", waarin goed hanteerbare „denk-patronen" over de prediking be treffende de Biecht zijn verzameld, steunend op de verworvenheden in de gespreksgroepen. Bovendien zijn daar in opgenomen enkele belangrijke pas sages uit de grote rede van prof. Scharff, alsook enige beschouwingen van theologen over de ontwikkeling van het morele leven, de bijbelse fun dering van de „bekering", plus sug gesties over gezamenlijke boetvaardig heidsviering. Een lijst van literatuur opgaven over het Sacrament der Biecht besluit deze brochure. Met nadruk wordt gesteld, dat deze vernieuwings- en verdiepingsaan- pak geen „revolutie" bedoelt te z:.in. Het gaat uitsluitend om een vernieu wing van de biechtpraktijk, om een nieuwe vorm van de eeuwige waar heid, om een hervinden van de origi nele, authentieke re'igieuze waarden van dit Sacrament. Vanuit de grond houding van het zuivere ge.oof wil noen een poging doen de gelovigen de rich ting te wijzen van het jinste antwoord op Gods liefdevolle oproep tot echte bekering. Zeer concreet gezegd: tie P.A.R wil, in verband met de Biecht, God leren zien zoals Hii is, d.i. ais een God, Die de mens neemt zoals hij is: zwak, onvolmaakt, bekerings- behoeftig eh, hier op aarde, alleen nog maai „op weg" naar rijn uiteindelijke voltooiing als mens. Peiieetionisme is met deze overtuiging, i'e de H. Schrift ons telkens voorhoudt niet te vereni gen Daarom zal men -og moeten krij gen voor een „ontwikkelingsmoraal" die. goed verstaan, ons het troostrijks' houvas* biedt. ZoaJs uit herhaalde verzoeken om nadere inlichtingen gebleken is, neeit dit Amsterdamse initiatief ook buiten de stad levendige belangstelling gewekt AMSTERDAM, 5 nov. Uit de'"om- ronde van de Noordhollandse dam p petitie resteerde nog de wedstrfld men-Joseph Blankenaar, ogenscnj gg een zacht eitje voor de Amstero kampioenskandidaten. Door twee w g, partijen namen ze ook een voorsP j, maar door blunders aan enkele bo'g0t herleefden de Diemer kansen. LosjL0p, had de beste papieren tegen Den 4». maar hij verzuimde de winnende .en binatie en verder dan zeven Pa" en kwam Diemen toen niet meer, t s dertien voor de bezoekers. Na vóf ronden is de stand: J. Blah naar 10 punten, 74 bordpunten, Gezegd Samenzpn 850, Zaandam 653, D Alkmaar 5—47, Het Oosten Haari^ 448, KDA 4—44, - n Did0 439, Haarlemse Damclub 248, p men 237 en IJmuiden 151 (4 str punten). Geen enkel Europees fonds aan deze drie eisen. Slechts van Canadese, een gecombineerd Amerika»" Zuidafrikaanse en een Nederlands-:* tilliaanse maatschappij kunnen de »a.# delen belastingvrij in de Verenis Staten worden ingevoerd. AMSTERDAM. 4 nov. Het gerechts hof alhier heeft vanmorgen een rige instrumentmaker uit Eindhovc^j die ervan werd beschuldigd op 23 aP. j.I. een ongehuwde 65-jarige Noorse raar met geweld te hebben beroofd zqn portefeuille met ongeveer 50" vreemde valuta, een gouden polshorl0^ en een gouden zegelring, veroord®e tot een gevangenisstraf van vier Ja met aftrek. Het Hof verdubbelde h»e^ mee het vonnis van de rechtbank vva tegen de verdachte appel had a0,nbe. tekend. De procureur-generaal had vestging van deze twee jaar gev»n nisstraf met aftrek geëist. De verdachte die reeds tien sen op zón strafblad had, ontk by de beroving betrokken te zn" ar weest. Een voor dit feit tot t^ï^aj-ige gevangenisstraf veroordeelde J7"' tui' Amsterdammer heeft zulks als ge bevestigd. Volgens zón meniPBii- er een andere Nederlander bij eeH ken. Het tweetal zou de Noor 1 nj<er café hebben ontmoet. Op een„ri,vi3ai1 plaatsje aan de Plantage v°' werd hó mishandeld en berooW- ENSEL5E GOOl'ER DHHREIT ZE PflSSEKEN ONS WEES- ZE RODEN MINSTENS 150 KM MISSCHIEN OPBLAZEN SPREEKT GOED ENGELS, MUSTRPHA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2