Albert Helman 60 jaar GEEN WAARNEMERS; DIALOOG MOGELIJK NA HET CONCILIE Grieks-orthodoxieGesprek met Rome uitsluitend op basis van gelijkheid „Verandering kerkbegrip katholieken noodzakelijk" IN HET PARKLANDSCHAP VAN AERDENHOUT Van Nelle's SUPRA KOFFIE HUGO LANDHEER teruggekeerd naar de Randstad om er zijn werk te laten zien Dit is de nieuwste koffiemolen F. P. v. RUMPT ZOON Athenagoras naar Rome; Paus naar Constantinopel (scbeepvaartrericbten) Meesterlijke composities DAMESHOEDEN Uit ST ADj Ien STREEK Haarlemse Rechtbank F aillissementen Waterhoogten 250 gram 1.58 Wereldspaarweek ook in Haarlem succes „DE WAARHEID" ONTSLAAT VIJF REDACTEUREN Als u met de schaar zo'n lucht dicht pak Supra openknipt - dan ruikt u koffie die verser gemalen is dan u ooit zelf zou kunnen. Hoe dat komt? De superieure melange van zeven extra-fijne koffies wordt onmiddellijk na het branden gemalen en direct vacuum-verpakt. Wat een winst: waar geen lucht bij kan staat de tijd stil. Geen sprankje aroma kan ontsnappen! Zo is Supra de koffie die smaakt alsof u zélf een koffiebranderij aan huis hebt. Geniet ervan met volle teugen WOENSDAG 6 NOVEMBER 1963 PAGINA WONDER van TECHNIEK 50 cc kopklep bromfietsen en motoren. Prijs 769.incl. beenschilcfen, km- teller, buddyzit, stuurslot. Spaarnwouderstr. 105 - Tel. 15127 ROME, 4 nov. (KNP) De Grieks-orthodoxe Kerk is niet be reid alleen maar door waarnemers aanwezig te zijn op het Tweede Vaticaanse Concilie, omdat zij de mening is toegedaan dat haar aanwezigheid slechts dan beteki- nis heeft, wanneer zij volledig en op basis van gelijkheid aan het Concilie kan deelnemen. Athenagoras Ad de rand van het, nu door de herfst rijkgekleurde, park landschap van Aerdenhout, waar het rumoer van de stad juist is stilgevallen, staat een witte villa die in het begin van dit jaar werd betrokken door een schilder. Men vindt het huis langs de voormalige trambaan, even voorbij de vier sprong waar de Haringbuys zijn wankel leven staat te rekken als een obstakel midden op het as falt. Het toeristisch verkeer, dat in de zomer naar de kust stroomt, en weer terug het land in als een vloed en een eb, die zich richten naar de zon, gaat aan die witte villa ongezien voorbij. De schilder Hugo Landheer heeft hier een huis gevonden, terzijde van de grote weg, weggedoken in de natuur, juist zoals hij in Epe gedurende vijfentwintig jaar een huis heeft bewoond. Hij ontvlucht te een kwart eeuw geleden de stad en heeft sindsdien nauwe lijks meer iets van zich laten weten. Hij was toen even veertig jaar oud en in de tijdschriften reeds aangemerkt als een bijzon der talent in de Nederlandse kunst. Trouw aan idealen Boeiende bezigheid Fantasie op de molens van Schie damde stad waar Landheer ge- horen is en zijn jeugd heeft door gebracht. HONDA INRUIL EN FINANCIERING MOGELIJK Haarlem: Anegang 24 Amsterdam: Damrak 46 Bilderdijkstraat 108-110 AMSTERDAM, 6 nov. Albert Hel man, In de jaren '20 van deze eeuw een van de katholieke jongeren, wordt van daag zestig jaar. Helman zijn eigen lijke naam is L. A. M. Lichtveld is sinds 1961 gevolmachtigd minister van het Koninkrijk der Nederlanden, als zo danig maakt hij deel uit van de Neder landse diplomatieke missie in Washing ton en van de Nederlandse vertegen woordiging bij de Verenigde Naties. Helman, in Paramaribo geboren, kwam in 1922 naar Nederland, waar hij studeerde. Hij werd journalist en li terator, sloot zich aan bij „De Gemeen schap", het tijdschrift van de katholie ke jongeren als Anton van Duinkerken en Jan Engelman. Nadien keerde hij zich van het katholieke geloof af. Hij woonde enkele jaren in Spanje, koos tij dens de burgeroorlog de partij der re publikeinen en was correspondent van o.a. „De Groene Amsterdammer". Tij dens de bezetting was hij lid van de Grote Raad der Illegaliteit, na 1945 van het Noodparlement. Tussen 1949 en 1951 heeft hij in Suriname verschillende func ties bekleed, o.a. die van minister van Onderwijs en Volksgezondheid. Daarna was hij enige tijd „ambteloos burger". Het meest bekend van hem werden indertijd zijn jeugdherinneringen aan Suriname „Zuid-Zuid-West" (1926) en zijn roman over de ondergang van een Su rinaamse plantersfamilie „De stille plantage" (1931), waarvan hij in 1952 een omwerking het verschijnen onder de titel „De laaiende stilte". In „Mijn aap lacht" van 1953 is er alleen in de titel gelijkenis met „Mijn aap schreit" van 1928. Van het vele dat Albert Hel man geschreven heeft zij hier nog ge noemd zijn „Caraïbisdh Passiespel", een op de West-Indische samenleving afge stemde bewerking van de Passie, dat in 1960 met medewerking van de ve le groeperingen uit de bevolking werd opgevoerd. HAARLEM, 6 nov. De arrondisse mentsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 5 november 1963 in staat van failissement verklaard: W. Paardeko- per, wonende te Beverwijk, Van Breen- straat 34, Rechter-Commissaris: mr. J. D. Vink, Curator mr. J. H. A.-M. van Son, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 5 november 1963 geëindigd het faillissement van: Hendrik Jan Bakker, gewoond hebbende te Aalsmeer, in een woonark achter perceel Uiterweg 269, thans wonende te Amsterdam, van beroep vertegen woordiger, uitgesproken d.d. 3 mei 1960 curator mr. J. Jansonius, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 1 november 1963 geëindigd het faillissement van: Martinus Christiaan Hoole, handelaar in oude metalen, wonende te Haarlem, van Riebeecklaan 3, uitgesproken d.d. 24 juli 1962, curator mr. C. Blanke voort, advocaat en procureur te Haar lem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 2 november 1963 geëindigd het faillissement van: A. P. Houweling, monteur, wonende te Badhoevedorp, gem. H'meer, Jan van Gentstraat 63, uitgesproken d.d. 14 maart 1961, curator mr. J. F. Janso nius, advocaat en procureur te Heem stede. Bij beschikking van de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem van 29 ok tober 1963 is de op 26 maart 1963 aan de naamloze vennootschap Constructiebe drijf Klein N.V., gevestigd en kantoor- houdende te IJmuiden, gem. Velsen ver leende definitieve surséance van beta ling verlengd voor de tijd van anderhalf jaar ingaande 15 september 1963. Be windvoerder: mr. G. J. Vermeulen, ad vocaat en procureur te Haarlem. HEEMSTEDE, 5 nov. De afdeling klaverjas van HBC houdt vrijdagavond 8 november in de sportzaal van het HBC-sportpark een toernooi, waarvoor vele prijzen beschikbaar zijn. Men kan zich laten inschrijven bij de heren J. Katteler, Krocht 6, Haarlem, J. Mense, lepenlaan 17, Heemstede en 's avonds aan de zaal. i Dit is de achtergrond van de afwij zende houding van de Grieks-orthodoxe Kerk, aldus prof. Nikos A. Nissiotis, hoogleraar in de theologie aan de Uni versiteit van Athene. Prof. Nissiotis is bij het Concilie namens de Wereldraad van Kerken. Hij is een van de directeu ren van het Oecumenisch Instituut van de Wereldraad van Kerken in Bossey in Zwitserland. Prof. Nissiotis verklaarde tegenover de correspondent van het Amerikaan se katholieke persbureau N.C.W.C. News Service, dat de Grieks-ortho doxe Kerk oprecht de christelijke een heid nastreeft. „Naar onze mening," zo zei hij, „is deze eenheid werkelijk heid omdat alle christelijke Kerken dezelfde geestelijke voeding ontvangen uit de Heilige Geest, die de gebeur tenis van het Pinksterfeest laat voort duren. Het woord orthodox is voor ons een synoniem voor katholiek én apos tolisch, want de ware Kerk is naar ons inzicht onverdeeld en ondeelbaar omdat zij spruit uit één en dezelfde bron, welke Christus is." „De onderbroken continuïteit", al dus de Grieks-orth ioxe hoogleraar, „welke teruggaat tot de eerste aposto lische Kerk, geldt voor alle Kerken. Deze continuïteit is van alle mensen van goede wil die in de geest verenigd villen zijn, door de belijdenis van hun geloof in Christus. Volgens onze mening kan de redding in alle christelijke Ker ken worden gevonden. Op de vraag van de correspondent van de N.C.W.C. News Service of de Grieks-orthodoxe Kerk dan niet het pri maatschap van de bisschop van Rome aanvaardt antwoordde prof. Nissiotis: ,,Wjj hebben het nooit ontkend, maar wij beschouwen het primaatschap als een soort consensus ecclesiae, als de tastbare band tussen de verschillende christelijke Kerken, welke de onafhan kelijkheid der individuele Kerken en haai hoofden niet behoeft uit te slui ten. In ons gezichtspunt is de Paus der halve de primus inter pares, de eerste onder de gelijken, die als zodanig dient te worden erkend". Op deze basis heeft de Grieks-or thodoxe Kerk zich bereid verklaard een dialoog met de Kerk van Rome aan te gaan. Prof. Nissiotis wees er op, dat dit gesprek nd het Concilie zou kunnen worden aangevangen Hii beklemtoonde hierbij weer: „op ge lijke basis". Prof. Nissiotis gaf verder als zijn me ning dat waarnemers niet kunnen bij dragen om de weg naar deze dialoog voor te bereiden. Want zo zei hij zij verkeren daarvoor niet in de positie, want zij hebben geen recht van spreken in het Concilie. Hun aanwezigheid daér betekent geen stap in de richting der christelijke eenheid. Bovendien, zo zei hij, is er nog de moeilijkheid dat in alle Conciliedocumenten de andere christe lijke Kerken steeds gemeenschappen worden genoemd. En deze terminolo gie is voor ons onaanvaardbaar. De N. C. W. C. - correspondent vroeg daarop: „Wanneer deze kwestie tot uw voldoening zou zijn opgeklaard, zoudt u dan een reële mogelijkheid zien voor de hereniging van uw Kerk met de Kerk van Rome?" Hierop antwoordde prof. Nissiotis: „Wanneer onze opvatting van wat wij -miden willen noemen coëxistentie, werd geaccepteerd, zou geen werkelijke moei lijkheid tussen onze Kerken blijven be staan. Wij zijn altijd bereid geweest een werkelijk oecumenisch gesprek met Ro me op basis van gelijkheid aan te gaan Prof. Nissiotis vervolgde dat het primaatschap helemaal geen kwestie is en ook het proselitisme van de ka tholieken der Byzantijnse ritus zou dat ook niet meer zijn, wanneer eenmaal door alle katholieken de christelijke Kerk juist wordt verstaan zoals wij denken dat het moet gebeuren, nl. als een geheel van Kerken, die hetzelfde geloof in Christus belijden, zoals di+ is te omschrijven in de geloofsbelijde nis van Nicea. Praktische kwesties, zo vervolgde prof. Nissiotis, als de plaats der leken die wij anders zien dan de katholieken, en de gehuwde priesters behoeven geen sruikelblokken te zijn. Gevraagd naar de mogelijkheden voor de nabije toekomst, verklaarde prof. Nissiotis van de orthodoxe ere-primaat, patriarch Athenagoras I van Constanti- nopei, een boodschap te verwachten aan Paus Paulus VI, waarin hij antwoordt op de brief van de Paus aan Constan tinopel ter gelegenheid van de opening der Tweede Zitting van het Vaticaans Concilie. Deze boodschap zon een dia loog op gelijke basis kunnen voorstel len op een tijdstip dat beide Kerken schikt. Het is zelfs niet uitgesloten da' ie patriarch naar Rome komt om de Paus te bezoeken, wanneer de Paus op zijn beurt een tegenbezoek aan de pa triarch in Constantinopel brengt. Prof. Nissiotis besloot dat de benadruk king der bisschoppelijke collegiali teit door de meerderheid van het Con cilie in ieder geval reeds een atmosfeer creëert, waarin beter wederzijds begrip mogelijk is. GEEN SPREEKUUR Wethoudei A. v.d. Veldt uit Haarlem houdt moi- gen geen spreekuur. TONEELVOORSTELLING— De Haag- sche Comedie zal op maandag 11 no vember in de Haarlemse Stadsschouw burg wederom een uitvoering geven van „Reiziger zonder bagage", toneel spel in vijf taferelen van Jean Anouilh. Alphacca 5 v Port Said n. Duinkerken.. Amp en an 6 te Cochin. Aristoteles 5 te Arica. Caltex Delft 5 Str. Ormoez n. B'ahrem* Caltex Madrid 5 te Rastanura. Caltex Utrecht 5 te Bahrein. Kaloekoe 6 te Haipong. Korenia 5 v. Whangarei n. Singapore. Lekhaven pass. 5 Las Palmas n Parana»^. Liberty Bell 4 v Sydney n Mena-al-Ahmau- Maashaven 6 te Abidjan. Main Lloyd 9 e Rotterdam. Meliskerk 5 v Hamburg n London. Mersey Lloyd 6 te Napier. Philine 5 v Ouessant n. Skaramanga. Philippia 5 v Lavera n La Skhirra. Rempang 5 te Aden. Sambas 6 te Haipong. Sanana 6 te Singapore. Schelde Lloyd 5 te Hong Kong. Seine Lloyd 5 te Dipolog. Serooskerk 4 v Hamburg n Antwerpen. Skadi 5 te Nemours. Sommelsdijk 5 v Le Havre n. Antwerpen» Steenkerk 6 te Mtwara. Straat Johohe 5 v Devonport n Melbourne Zeeland 6 te Bombay. Zwijndrecht 5 te Hamburg. Casamance 5 v Dj if ere n Dakar. Garoet 5 v Livorno n Napels. Geestland 6 te Barbados. Hermes 5 v Lattakia n Napels. Kaap Hoorn 5 te Liverpool. Kabylia 5 te Trinidad. Kamperdijk 5 te Antwerpen. Neder Ebro 5 v Coiba-eiland n Los Ange* Oranje 6 te Southampton. Salatiga 6 te Singapore. Straat Colombo 5 rede Lagos. Witmarsum 5 v Bremen n. Hamburg. Wonogiri 5 v Karlsborg n Kotka. DEN HAAG 6 nov. Konstanz 310 -O' Rheinfelden 196 —1, Ottenheim 244, onv. Straatsburg 200, onv. Maxau 373 -*• Plochingen 110 7, Mannheim 204 Steinbach 117 —3, Mainz 193 +5, Bingo» 121 +8, Kaub 123 +8, Kochem 124 +»r Koblenz 124 +5, Keulen 64 Ruhrorv 227 —5, Lobith 836, onv. Nijmegen 621 Arnhem 677—2, Eefde IJssel 208, onv. ve venter 117 5, Monsin 5448 2, Borgharen 3865 —5, Belfeld 1088 1, Grave beneden sluis 507 +3. Millingen—Nijmegen 230, Nijmegen—St. Andries245, PannerdenIJsselkop 230, IJssel kopHeveadorp 200, HeveadorpAmeronge» 155, Amerongen—Lekkanaal 250, IJsselkop-^ Doesburg 155, DoesburgZutphen 170, Zu* phenDeventer 200, DeventerWindeshein» 210. De scheepvaart op de Waal boven megen is in de komende nacht gestrem» van 19.00 tot 06.00 uur. Hjj was opgeleid aan de Haagse Aca demie en gaf daar nadien ook les, maar hij zocht de eenzaamheid om zijn werk ongestoord en ernstig te kun nen ontwikkelen, en nu dat is gedaan HAARLEM, 6 nov. De Wereld spaarweek. die dit jaar werd gehouden van 28 oktober t.m. 1 november heeft aan de loktten van de Nutsspaarbank een enorme drukte veroorzaakt. Hier aan zal ongetwijfeld hebben meegewerkt de fraaie Frans Hals kalender, die ge durende deze week aan elke inlegger werd uitgereikt. Het aantal inlegposten bedroeg 14.675. d.i. circa 4000 meer dan vorig jaar. Het inlegde bedrag was ruim f 1,8 min, terwtjl het spaarsaldo 508.000,- beliep. Voorts werden niet minder dan 542 nieuwe spaarders inge schreven en, het klinkt bijna ongelofe lijk, 2277 spaarbusjes ter lediging aan geboden. Gedurende wereldspaarweek werden aan de loketten van de Nuts spaarbank 13.500 kalenders uitgereikt. keert hij terug in de Randstad om zijn werk te laten zien. Hij heeft zijn vestiging in Aerden hout aangekondigd met een tentoonstel ling in eigen huis, die na 2 november een permanente expositie wordt die elke zaterdagmiddag kan worden bezocht. Hugo Landheer is een typische ver tegenwoordiger van de Nederlandse schilderkunst in de tussenoorlogse ja ren en het is goed, dat, na alle aan dacht die opgeëist is voor de revolu tie in de beeldende kunst die na '45 op straat is gekomen, onze blik weer eens wordt getrokken naar het kunst leven dat intussen alweer meer dan een generatie achter ons ligt. We doelen dan niet op de avant-gar de uit die tjjd, maar toch wel op de modernen van toen, die de klassieke waarden bleven opnemen in een eigen tijdse vormentaal. Er was ook bij hen een internationale reflex, maar min der actueel, minder intensief en zekei niet dogmatisch. Dit werk kwam tof leven op de adem van een tijdvak, maar was ook geografisch gebonden Bij de Nederlanders uit die tijd denk ik aan een Henriët, Chabot, Eekman, Heijnsius, Grégoire, De Wolff, Strube. Schrikkel, Oepts, Kimpe, Franken: na men waarvan de meeste nog slechts flauw in de herinnering leven. Het zou goed zijn als de jongeren van nu hun kennis van de eigentijdse kunsthistorie zouden kunnen verrijken door kennis te nemen van de voortbrengselen van dit tijdvak. Hugo Landheer is een van de schil ders die na de eerste wereldoorlog gin- fen deelnemen aan het artistieke pro- uktieproces. Hij is tot op de dag van vandaag zijn idealen trouw gebleven, hij heeft zich vastgelegd op zijn overtui ging en heeft deze ontwikkeld in de stil te, die hij in zijn omgeving heeft ge schapen, los van verenigingen en colle giale relaties. Zijn wereld is een be woonde wereld, maar de mens ontbreekt er; dit wijst in de richting van een surrealistische visie. Toch behoort Land heer niet tot hen, maar evenmin is hij een lyrisch poëet. Hfl schildert landschappen en archi tectuur om de decoratief-plastische mo gelijkheden die deze hem als motief me den, maar wil dit tevens gebruiken als uitdrukkingsmiddel van zijn romantisch- fantastisch beleven van een geselec teerde werkelijkheid. Zijn schilderijen verenigen zodoende een picturale en een menselijke waarde. Landheer geeft zjjn visie op de samenleving als een buiten staander. Hij observeert de bouwsels van mensen zonder relatie teweeg te brengen met de leefruimte daarachter. De stadsbeelden, die hij in de dertiger jaren maakte, zijn opstapelingen van plastische toestanden zoals die begre pen worden door een wezen voor wie de stad een nieuw en onbegrepen ver schijnsel is. In deze schilderijen mist men zo niet het vertrouwen, dan toch de vertrouwdheid en zij geven uiting aan het ongewisse. Dit is wel niet spe cifiek voor zijn tijd, maar toch wel te kenmerken als een tijdsverschijnsel. Wat Landheer schildert is bijgevolg een tijdsbeeld, maar voor een deel ook een strikt individuele reactie op een we reldbeeld. De modernen van nu hebben uit ditzelfde gevoelen, verheivd door een tweede wereldoorlog, verdergaande consequenties getrokken. Het werk dat hij nu in zijn huis ten toonstelt dateert van de laatste tien jaar. Veel ervan is gebaseerd op schet sen die in het buitenland zijn gemaakt. Hij werd er gefrappeerd door wat bui ten de toeristische belangstelling ligt. Hij vond er de oude kerkjes, onaan zienlijk, leeg en in zijn ervaring eigen lijk even ontoegankelijk als de steden van weleer. Hij bezocht de crypten van kathedralen, de lage grottenkelders met zware basementen, bogen en geheim zinnige spelonken. Ook daar bleef hij de vreemdeling. Uit het werk van Landheer spreekt een geest die bij ons allen, maar dan meer verborgen en minder nadrukke lijk en zelfstandig aanwezig is en daar om is het bekijken van zijn schilderijen een boeiende bezigheid. Als schilder is hij de meesterlijke componist gebleven, die speelt met zijn motief, die wat hem bezig houdt op een picturaal boeiende wijze voor draagt, het vlak plooiend en kreukend als een reliëf, waarbij elk detail op klinkt met maximale nadrukkelijkheid, zoals in een groeisel van kristallen elk facet wedijvert om de volle aan dacht. De kleurgeving, die hij heeft ontwikkeld, ondersteunt in chargering, de nadrukelijkheid, zij overspoelt wat onbelangrijk is en benadrukt door kracht en contrast het naijverige detail. Zijn palet is desondanks sober en de ;nge- houden kleur cijfert zichzelf weg voor het grafische effect van het beeld. Hugo Laudweer woont en werkt aan de Marius Bauerlaan 7. L. T. AMSTERDAM, 6 nov. De direc tie van het communistische dagblad „De Waarheid" alhier heeft, naar zü mededeelt als een der eerder voorge nomen bezuinigingsmaatregelen, vtff van haar redacteuren per 1 november met inachtneming van de geldende ter mijnen ontslagen. Een van hen is de heer B. J. Wee- nink, sportredacteur en voormalig lid van de Amsterdamse Gemeenteraad, die sedert de bevrijding lid van de Waar heid-redactie was. Drie van de overi gen maakten sinds 1950 deel uit van de redactie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 6