VOORZITTER KATH. WERKGEVERS BEZORGD OVER WELVAARTSGROEI „MAMMOETAKKOORD kan ruk achteruit geven" Geordend loonbeleid is: aan spelregels houden TELEVISIE TULLEKEN BOEKEN VOOR PRINSES BEATRIX Dr. Veldkamp in KaïneN „Brand Vlaardingen had zéér gevaarlijk kunnen worden Amerikaanse voedsel- en landbouwshow in de R.A.I. Apparatuur waar Chaplin de draak mee stak... Hockeyers gaan naar TOKIO Kardinaal Alfrink wil de Paus doen bijstaan door apostolische raad BENDE JEUGDIGE DIEYEN OPGEROLD ■f r ■- Spanning tussen wet en praktijk te sterk geweest Resultaten HBM weinig veranderd RADIO ELEKTRA Benzineprijs met enkele centen omhoog De kans voor het „Holle-bolle-Gijs-complex" Drie winnaars in de sporttoto Rubberbedrijven Maleisië genaast De Paus naar het Nederlands priestercollege GASEXPLOSIË IN AALTEN ERFGENAAM VAN DE SHEIK pagina 5 interim onv.) voorgesteld JU» Friesch-Groningsche koppelt de tantièmes aan het dividend Leninggrens verhoogd Overgangsklasse tafeltennis Ruime overwinning van The Victory Man ernstig gewond VOOR TIENDUIZENDEN GESTOLEN? door DONDERDAG 7 NOVEMBER 1963 2 Mr. P. VAN BOVEN Cowboy-sfeer ROME, 6 nov. Op 14 novem ber zal de nieuwe vleugel van het Nederlandse Priestercollege te Rome door kardinaal Alfrink wor den ingewijd. De rector van het college, mgr. J. Damen, heeft daarvan dezer dagen de staats- secretarie van de Paus in kennis gesteld. Hij vernam heden van mgr. Dell'Acqua, dat Paus Paulus VI de wens te kennen gegeven heeft deze inwijding mede te ma ken. Het is de eerste keer dat i"7 Paus in zq'n pontificaat een der gelijke plechtigheid met zijn hoge tegenwoordigheid wil opluisteren, hetgeen stellig een erend gebaar tegenover Nederland en speciaal daarin het katholieke volksdeel betekent. FRANCIS DURBRIDGE dun VLAANDEREN ÏÏZ. (Van onze Haagse redactie) UTRECHT, 6 nov. „Wij zijn er ons diep van bewust, dat het mammoetak koord van de Stichting van den Arbeid een ingreep is, die onze welvaartsgroei een ruk achteruit kan geven." Aldus de voorzitter van het Nederlands Ka tholieke Werkgevers Verbond, mr. P. H. 31. van Boven in een rede, die hij vanmiddag hield tijdens een openba re ledenvergadering van het verbond. Maar, zo voegde de heer Van Bo ven er aan toe. wij hebben de ver antwoordelijkheid voor deze drasti sche ingreep aanvaard zoals wij ook de verantwoordelijkheid op ons heb ben genomen voor de omstandighe den, voortvloeiende uit het verleden, die ons tot deze ingreep hebben ge dwongen. De heer Van Boven was er deson danks van overtuigd, dat het loonbe leid. dat werkgevers en werknemers in de na-oorlogse jaren voor ogen heeft gestaan, heilzaam is geweest en dat ook kan blijven. De NKWV-voorzitter schreef een groot deel van de bestaande moeilijkheden toe aan het feit, dat vele ondernemers het belang, dat men algemeen hecht aan een loonbeleid, in hun individueel handelen onvoldoende beleven. Aan de andere kant gaf mr. Van Boven toe, dat de werkgevers in de loonpolitieke vaarroute door onvol maakte peiling de bakens niet altijd naar de conjuncturele stroming heb ben verzet. Daardoor is de spanning tussen wet en praktijk voor velen wel licht te sterk geweest, zei hij. Voor de heer Van Boven staat on twijfelbaar vast, dat een geordend loon beleid alleen mogelijk is, als alle par tijen zich aan de spelregels houden. Ge brek aan discipline heeft volgens mr. Van Boven bij de recente loononderhan delingen „een tijdbom gelegd onder de mogelijkheden van een sociaal en eco nomisch aanvaardbaar beleid", waar van de werkgevers de explosieve ge volgen aan den lijve zullen ondervinden. Het was niet te voorkqmea, meent de voorzitter van dekatholieke werkgevers,» dat de vakbeweging in de Stichting van den Arbeid tot het uiterste heeft vast gehouden aan haar eisen. Begrijpelijk vindt hij het dat de looneisen van werk nemerszijde zover waren gegaan, dat de lust van de ondernemers om buiten de vakbeweging om hogere lonen te be talen zou vastlopen in de grens van de economische mogelijkheden van het ogenblik. Hoewel de ondernemingen wellicht grote en duurzame repercussies zul len ondervinden van de genomen be slissingen, meende de heer Van Boven dat er op de gepresenteerde rekening niet veel viel af te dingen. Hij acht het een duidelijke zaak, dat de onder handelingspositie van de vertegen woordigers van de werkgevers vanuit eigen kring is ondergraven. Ofschoon hij de prijs hoog vond, meende hij, S' geordende verhoudingen zouden dat veel de zijn herkregen. ewormen zou zijn, als thans Mr. Van Boven wees er voorts op, dat de democratie gevaren inhoudt, om dat zij moeite heeft tussen vrijheid en gebondenheid evenwicht te vinden. Hij uitte daarbij de vrees, dat het tijd is te waarschuwen voor een verschrom peling van het politieke ideaal en voor een overschatting van het sociaal eco nomische ten koste van het culturele en ideële. Hij stelde de vraag of wij met ons politiek# bestel wel op de goede weg DEN HAAG, 6 nov. Het bestuur van de Hollandsche Beton Maatschap pij nv. deelt mee, dat in het lopende jaar belangrijke opdrachten konden wor den verkregen zodat de order porte feuille thans zeer bevredigend is ge vuld. Als gevolg van de langdurige winter en de voortgezette stijging der loon kosten zijn de resultaten van de in Nederland werkzame aannemingsbedrij ven der nv. tegengevallen. Tegenover deze tegenvallers staan betere resulta ten van deelnemingen in buitenlandse bedrijven. Verwacht wordt dat de re sultaten van het verslagjaar per saldo weinig zullen afwijken van die van het vorige jaar toen een brutowinst van 6,2 min iverd behaald. De ontwikkeling in de Nederlandse sector wordt met bezorgdheid tegemoet gezien, indien bij de komende beslissin gen op loon gebied niet bepaald wordt dat voor alle in uitvoering zijnde en alle nieuwe werken een volledige loon- risicoregeling van toepassing is. De consolidatie in verband met de fu sie met Intervam maakt goede vorde ringen, waarbij juist dezer dagen de verdeling der werkzaamheden over drie werkmaatschappijen haar beslag kreeg. In Nederland bestrijkt daarbij de nieuw opgerichte werkmaatschappij H.B.M. Nederland de weg-, water-, en utiliteits- febouw, terwijl de werken op het ge- ied der volkshuisvesting en stedenbouw door Intervam worden uitgevoerd. De Uitvoering van werken in het buitenland en het beheer over de aldaar werk zame dochtermaatschappijen is opge dragen aan de derde werkmaatschap pij: Interbeton N.V. De raad van commissarissen heeft besloten evenals vorige jaren een inte rim-dividend beschikbaar te stellen van vjjf procent in contanten. zijn ,nu steeds meer vertegenwoor digers van belangengroepen de Staten Generaal bevolken. Een povere zaak zou het worden, wanneer belangengroe pen zonder politieke verantwoordelijk heid een te grote politieke invloed zou den verwerven ten koste van de macht van die instituten, die wel politieke ver antwoordelijkheid dragen. Mr. Van Boven sneed vervolgens de kwestie aan van de ondernemingsraad. Hoewel de ondernemingsraad in het al gemeen geen beslissende bevoegdheden toekomen, wilde hij daaraan niet de conclusie verbinden, dat de invloed van de raad maar gering is. Integendeel. Hij gelooft dat een openhartig en des kundig overleg in de raad een belang rijke invloed zou kunnen hebben op de besluitvorming. „Maar niet alles kan in een bedrijf langs democratische weg worden be reikt. Er zijn in een onderneming nu eenmaal onderwerpen, die zich niet le nen voor overleg vooraf. In dit ver band wees hij erop dat de onderne mingsgewijze produktie de concurren tiestrijd inhoudt: een strijd, waarin de verrassing een van de wapenen is. Be sluiten tot een fusie of tot opheffing van een onderneming zijn in feite genomen of worden onmogelijk, aldus mr. Van Boven, zodra zij in een wat ruimere kring bekend zijn. Hij meent dat in dat soort gevallen met zwaar wegende gevolgen overleg alleen moge lijk en ook geboden is als het om de gevolgen voor de betrokken werkne mers gaat. Hoewel de gedachte om de werkne mers bij dergelijke besluiten een be- roepsrecht te geven op een instantie buiten het bedrijf, velen aanspreekt, kan volgens mr. Van Boven pas een eindoordeel worden gegeven nadat men zich het effect van zo'n beroepsrecht gerealiseerd heeft. Verscheidene be sluiten van deze aard kan men immers niet terugdraaien. Mr. Van Boven vroeg zich af hoe verder voorkomen kan wor den, dat een beroepsinstantie gedwon gen wordt in de richting van ingrijpen in typische beleidsbeslissingen. Het probleem van de ontwikkelings landen noemde mr. Van Boven in zijn rede een van de allerbelangrijkste vraagstukken, die de wereld kent en waarvoor slechts een oplossing is te bereiken door internationaal overleg. De heer Van Boven pleitte voor het oprichten van een investeringsbank om allerlei hulpverleningsacties in het fi nanciële en economische vlak te stimu leren en coördineren. (Advertentie) WILLEMSPARKWEG 30 TEL: 790929 - 791743 PRINSENGRACHT 56 TEL: 246762 - 64791 ■MSI (Vein onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 6 nov. De gevolgen van de brand in Vlaardingen zijn van middag in de Tweede Kamer in het „vragenuurtje" ter sprake gebracht. De lieer Elfferich (A.R.I, zelf tuinbouwon- dernemer in het gebied tussen Rotter dam en Delft, heeft de minister en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de minister van Bin nenlandse Zaken en van Landbouw om nadere gegevens verzocht. Uit het antwoord van minister Veldkamp bleek dat de concentratie van het giftig gas dat in grote hoeveelheden bü de brand vrijkwam en dat in dichto wolken in noordwestelijke richting werd meege voerd, de eerste uren zo groot was dat bij ongunstig weer inderdaad ernstig gevaar voor de gezondheid van de om wonenden zou zijn ontstaan. De minis ter zei, dat vooral kinderen en bejaar den en ook degenen die aan ziekten aan de ademhalingsorganen lijden ongetwij feld hierbij ernstige moeilijkheden zou den hebben ondervonden. De inspectie van de volksgezondheid heeft echter ter- DEN HAAG, 7 nov. Prinses Bear trix heeft gistermiddag, in gezelschap van haar particulier secretaresse, me juffrouw M. Wijnen, een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling „Kunst uit Thailand" in het gemeentemuseum. De prinses werd bij het gemeente museum ontvangen door de ambassa deur van Thailand, Luang Dithakar Bhakdl, de directeur van het muse um, mr. L. Wijsenbeeek, en door de adjunct-conservator, mevrouw S. M. Voskuil-Groenenwegen. 's-GRAVENHAGE, 6 nov. Minister Witteveen heeft vanmiddag in de Twee de Kamer gezegd dat de benzineprijs door belastingverhoging slechts met en kele centen zal stijgen. Wat de sigaret ten betreft zei hij: ,.Bij een prijsverho ging van 25 pet. past nog een kleine verhoging van de omzetbelasting". Hij zei dat het gehele program van temporiseren van investeringen uitdruk kelijk '.echts een tijdelijk karakter heeft en dat ook wat de belastingverhoging be treft, wanneer inderdaad een ontspan ning in onze economie wordt bereikt, zal worden bezien op welke wijze de fiscale verhogingen passen in het juis te patroon van onze belastingheffing in het algemeen. Ook de harmonisatie vam ons belastingstelsel in de EEG zal daar bij een rol spelen. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 6 nov. Onder de enorme overkapping van het nieuwe RAI-gebouw is nu het goede der aarde bijeengebracht. Althans datgene wat Amerika onder het goede verstaat en zelf voortbrengt. En dat ligt in deze tentoonstelling voornamelijk op het vlak van voedsel en landbouw. De Amerika nen beschouwen deze manifestatie van hun levensmiddelen en landbouwproduk- ten als de grootste, die zij ooit buiten hun werelddeel organiseerden. En het dient gezegd, zij hebben er danig hun best voorgedaan. Mensen met „holle- bolle-Gijs-complexen" zullen er beslist aan hun trekken kunnen komen, maar of die in zulke grote aantallen langs het loketten van de RAI zullen stro men, zodat de verwachting wat de be langstelling betreft niet beschaamd wordt, menen wij toch te moeten be twijfelen. Wij hebben onze rondgang langs de stands herhaaldelijk tevergeefs naar een boeiend element gespeurd. Een machine die zesendertig eieren tege lijk kan op tillen en deze vervolgens op een sorteerband plaatst is aardig om te zien. Een apparaat dat zaadjes telt kan ook interessant zijn, maar zo langzamerhand krijgt de neutrale be zoeker toch echt de indruk dat zijn blik de weg volgt, die eigenlijk alleen de zakelijk geïnteresseerde zou moe ten volgen. Zaadjes tellen en eieren sorteren wordt er natuurlijk heel knap en vernuftig gedaan, maar daarmee hou je de aandacht van de leek niet een hele expositie lang gevangen. O zeker, de Amerikanen hebben voor afleiding genoeg gezorgd. Allereerst door middel van films, knappe docu mentaires zonder twijfel, maar voor ons is het nog lang niet zeker dat iedereen daarvan onder de indruk zal komen. En als men uit het van bak steen vervaardigde theater van veertig meter doorsnee stapt en weet dat de menselijke gulheid geen grenzen kent, staat men onmiddellijk weer oog in oog met die wonderlijke apparatuur, waar ooit Charly Chaplin in zfjn „Modern Ti mes" zo de draak mee gestoken heeft. De verschillenmeter, die door de schil van fruit en groenten heen kijkt en de kwaliteit van het produkt bepaalt. De „mechanische duim", die de ste vigheid van appels meet zonder de schil te breken. De tomatencaloriemeter, die de kwaliteit van tomatensap bepaalt aan de hand van de kleur. De pindatel ler, die in oogwenk grote porties pin da's telt. ,,0.k.", vonden wij. „Dat is fijn. We weten nu hoezeer Amerika op de hygiëne is ingesteld en hoeveel zorg het besteedt aan de kwaliteit van zijn voedsel". De manier waarop het alles onder onze aandacht wordt gebracht is beslist knap. Maar dat betekent zeker niet dat de massa ook van het tentoon gestelde onder de indruk zal komen. Voor ons was de ruimtevaartcapsule van Walter Schirra wèl een trekpleis ter. Je kan er in kijken en door middel van een levensgrote pop is dan goed te zien hoe benauwd zo'n astronaut er wel bij moet zitten op zijn tocht door het heelal. Ook de brandplekken tengevolge van de enorme hitte, waaraan deze cap- sulte tijdens de vlucht van Schirra in oktober van het vorig jaar werd bloot gesteld, zijn duidelijk waarneembaar. De aardige juffrouwtjes die er bij staan kunnen u vertellen over de speciale voedingsmiddelen, die op dergelijke toch ten kunnen worden genuttigd. Maar na de capsule sta je weer tegenover een of ander apparaat, dat van de sigaret ten bijvoorbeeld. Het verpakt tweedui zend sigaretten per minuut. En dan de zelfbedieningswinkel, groots en indruk wekkend, zo is althans de opzet. Maar wij zijn hier al aardig aan dit genre gewend en de aanblik van enor me collecties ingeblikte levensmiddelen is ons echt wel vertrouwd. Maar goed je kan er ook kopen en er zijn levens middelen bij zo verzekerde men ons die beslist nog niet eerder in Europa zijn verkocht. Nee, de sfeer, het typi sche aparte, die voor het grote publiek DEN HAAG, 7 nov. De Nederland se hookeyploeg zal deelnemen aan de Olympische Spelen in Tokio. Het NOC heeft dit in beginsel besloten aan de hand van de door het hockeyteam te Lyon behaalde resultaten en de nadien tegen Indië en Pakistan gespeelde wed strijden. Het N.O.C. heeft echter het voorbehoud gemaakt, dat in 1964 de hui dige vorm van de hockeyers behouden DEN HAAG, 7 nov. Voor de eer ste prijs in de voetbaltoto hebben zich drie kandidaten gemeld. Zij krijgen een nettobedrag uitgekeerd van 42.239,90 gulden. De 89 deelnemers die twaalf uitslagen juist hadden voorspeld delen de tweede prijs van 81.318 gulden, zo dat ieder 914 gulden ontvangt. De 62 gegadigden voor de extra-prijs touche ren ieder 635 gulden. toch eigenlijk trekpleisters moeten vor men, vonden we eerst in de Westem- Barbecue-Picknick", waar in de har de, nonchalante cowboysfeer verschil lende soorten Amerikaans vlees worden geroosterd boven open houtskoolvu ren. Daar kan je dan meteen in bijten (tegen betaling!) en ondertussen luis teren (ook tegen betaling) naar het mu zikale „slang" van de jongens van de vlakte, de cowboys, compleet met veter- tjes onder de kin en vreemd gestroom lijnde laarsjes. En ondertussen kimt u uw kinderen lekker laten rommelen in een speciale kinderkeuken. Als ze tenminste tussen de zes en tien jaar zijn. Huishoudkun digen zullen hun best doen de kinderen het bereiden van allerlei AMerikaanse ingrediënten bij te brengen. Want zo redeneert men ook op de Amerikaanse voedsel- en landbouwproduktententoon- stelling (van 7 tot en met 24 novem ber) „jong geleerd is oud gedaan". AMSTERDAM, 5 nov. De Friesch- Groningsche Hypotheekbank zal aan aandeelhouders voorstellen de statuten aan te passen aan de ontwikkeling bin nen het eigen bedrijf en aan de gewij zigde opvattingen en omstandigheden. De deelgerechtigheid in de winst door tantièmisten wordt losgemaakt van een vergroting van het maatschappelijk kapi taal en gekoppeld aan de hoogte van het dividend. Men gaat uit van het inkomen genoten over het boekjaar 1962. Het be drag aan pandbrieven mag volgens de nieuwe statuten het geplaatste kapitaal met een 25 (15)-voud plus de reserves met een 25 (15)-voud overtreffen, aan gezien de oude cijfers de bedrijfsont wikkeling zou remmen dan wel tot een vermindering van de rentabiliteit zou leiden. VATICAANSTAD, 6 nov. (KNP) Tijdens de hedenmorgen gehouden ver gadering van het Concilie heeft kardi naal Alfrink voorgesteld, dat uit het wereldepiscopaat een „apostolische raad", een „concilium apostolicum" zal worden gevormd, die de Paus terzijde zal staan bij het bestuur der Kerk. De kardinaal sprak op de vergadering, die het schema „over de bisschoppen en het bestuur der bisdommen" behan delt. Moderator was kardinaal Suenens. Kardinaal Alfrink betoogde eerst, dat zeker een omwerking van het eerste hoofdstuk van dit schema nodig zal zijn, speciaal waar het betreft de ver houding van Paus, Curie en wereld episcopaat. In dit hoofdstuk stelt het schema, dat de bisschoppen in de wereld meer macht moeten krijgen dan ze tot nu toe heb ben, en dat een aantal aan de Paus voorbehouden rechten dient te worden afgestaan. Voorts wordt naar aanlei ding van de pauselijke rede over de Curie-hervorming voorgesteld, dat de Curie meer diensten aan de bisschop pen moet. bewijzen. Ten derde wordt voorgesteld een raad op te richten uit het midden der bisschoppen om Curie en Paus in de leiding van de Kerk bij te staan. Hiertegenover stelde kardinaal Al frink, dat men de positie van de Curie zuiver dient te stellen. De Curie staat niet als een bemiddelingsorgaan tussen AMSTERDAM, 6 nov. Het was dit keer bijzonder rustig in de landelijke tafeltennis-competitie. Tot de weinige groepen overgangsklasse die in aktie kwamen behoorde die van the Victory, de pas gepromoveerde ploeg uit Weesp. De reis ging naar Hoorn, waar Dito de tegenstander was. De start was voor de gasten bepaald overdonderend. Van 't Land bedwong Buysman, Zunnebeld klopte Reus, Ra demaker versloeg Koomen en toen was het na ook nog een zege in het dubbel spel al 4-0 voor de Weespenaren. Daar na kwam de spanning er toch weer een beetje in. Van 't Land verloor namelijk van Reus en daarna werd het 4-2 toen Rademaker in Buysman zijn meer dere moest erkennen. Zunnebeld stelde hierna de halve winst veilig door Koo men te kloppen, waarna Dito echter opnieuw inliep door winst van Reus te gen Rademaker. Hierna echter maakte Van 't Land een einde aan de onzekerheid door tegen Koomen het 6e punt te noteren. Nadat Zunnebeld ver volgens nog van Buysman verloor werd het dus 6-4 voor Victory. Tevens bete kende dit de tweede overwinning van dit seizoen wat zeker een ruggesteun zal zfjn voor de volgende zware ont moetingen. De stand is: Gossima 4-8, DDC 3 4-6, St. HTSB 4-6, Treffers 4-5, The Vic tory 3-4, A VGA 3-3, Nedlloyd 3 3-3, Scylla 3 3-2, CTH 4-1, Dito 3-0 TYBB 4-0. De uitslagen waren: Scylla 3AVGA 2 4-6, DDC 3—CTH 6-4, St. HTSB—Tref fers 7-3, GossimaNedlloyd 3 10-0, Di tothe Victory 4-6. DJAKARTA, 6 nov.. President Soe- karno van Indonesië heeft de inbeslag neming gelast van alle rubberbedrijven in Oost-Sumatra, die Maleisisch eigen dom zijn of werken met Maleisische steun. De president heeft de bevolking van Indonesië voorts bevolen, niet te luisteren naar uitzendingen van radio- Maleisië en strenge straffen gesteld op overtreding van dit gebod. Paus en bisschoppen, zij staat onder de paus met het wereldepiscopaat. Het wereldepiscopaat is uiit goddelijk recht de opvolger van het apostelcolle ge en het hoofd van dit college is de Paus. In verband hiermede bracht de kardinaal een tweede gedachte naar vo ren. Om deze collegialiteit van bisschop pen met aan hun hoofd de Paus, in het bestuur van /ie Kerk uit te drukken, zou de Paus een raad gegeven moeten worden, samengesteld uit vertegenwoor digers van alle bisschoppen uit de wereld. De kardinaal wilde zich niel vastleggen op de naam vein deze Instel ling, maar hfi dacht aan een „centrale commissie" of een „concilium aposto licum - een apostolische raad". Kardinaal Alfrink sprak na kardinaal Rufini. De rede van kardinaal Alfrink is met applaus begroet. (Van onze Romeinse correspondent) stond gedaan wat zij kon. Er |ijl:e voortdurend contact met de pla®*® aait- medische diensten en alle mogelijk® #n, wijzingen zijn aanstonds SeSeV^teee« eventueel verder in te grijpen. DK niet nodig is gebleken. De minister somde ook de mld o!-i op, die hem ter beschikking Rtfrpaeien zodanige nadere voorzorgsmaatr &et. verplicht te stellen dat bij een "^g- hoopte herhaling een maximum tt,ft heid wordt gewaarborgd. De hino ^-te is er één van, maar zij heeft een b® strekking. Aan de vestiging van ,vsge' bedrijf dat gevaar biedt voor de vo' ge zondheid kan het gémeentebestw" n. paalde voorwaarden verbinden, dl® rpt, tueei later kunnen worden ve?" gr ,s wanneer het gevaar toeneemt. j,et ook een wetsontwerp betreffenQB sl0(- vervoer en opslag van gevaar 1UK® 2je- fen, terwijl er tenslotte een kernene va„ wet is die de mogelijkheid bi®ai yg- maatregelen tegen de schadelijk® pi king van radio-actieve stoffen. ffZon' nister herinnerde voorts aan de 3 v3n derlijke Inspectie voor hygiëne het milieu, die ter zake een ver- heeft, en aan de commissie ontreiniging, die binnenkort een officiële status zal krijgen. Ook „t- binnenkort een wet op de luchtve reiniging bü de Kamer ingediend. De minister van Landbouw gezegd, dat op dit ogenblik nog yor een algeheel schadebeeld kan den gegeven. De eerste indruk 13 ook voor de gewassen en het v® ef' schade niet alarmerend is. Het P'ep« station te Naaldwijk heeft in sa' werking met de rijksvoorlicnm^ dienst en de plaatselijke politie ,s. stond een efficiënte waarschuw* actie op touw kunnen zetten. Me1 Jet trekking tot de gezondheid vaIL0rS' vee zei de minister, dat er v" hands nog geen redenen zijn toi zorgdheid. Wel zullen grasmom jj worden genomen om na te gaaL,et' hoeverre van een eventuele ting van de weidegrond kan wu gesproken. Minister Veldkamp zegde de Ka. te nog toe de rapporten over de b'®® zullen overleggen. Of de calamiteit ^i- kunnen worden voorkomen, kan de nister niet beoordelen omdat de zaak van de brand nog niet bekeno Er zal een onderzoek worden ing®° naar de speciale voorwaarden i» hindervergunning van het Vlaarm"»^ bedrijf. De minister van bouw deelde nog mee dat door de „d de kunstmestvoorziening in ons „j niev in gevaar komt. Er is Vij^a°'v,gr ton kunstmest verbrand, die was °rJjet slagen in een afzonderlijke loods. ,et produktie-apparaat zelf is echter -s. aangetast. Binnen 24 uur, aldus n"" gf ter Biesheuvel, kan de produktie v ter hand worden genomen. AALTEN, 6 nov. Een ernstige 3*^, ontploffing heeft vanmorgen vele "e «p ners van Aalten uit hun slaap wekt, een man ernstig gewond, ee®vel* ning gedeeltelijk vernield, evenals ruiten. De heer G. Westerveld wilde vsnl*1 gen in zijn woning aan de Parallel" thee zetten voor zijn gezin, dat sliep. Toen hij een lucifer aaIje vodgde een daverende knal, werden muren van de keuken weggeblaZ stortte het dak in en belandde de P Westerveld ernstig gewond op stra Door de explosie vatten bovendien kleren vlam; hij liep zware brandW den op. Zijn schoonmoeder, mevr. tijzer, die in de andere helft van dubbele woning woont, werd in bed getroffen door rondvliegend# de ire* licht gewond. De a in een van het dak en licht gewond. De Westerveld is in een ziekenhui® Winterswijk opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 6 nov. De recher che heeft een bende van zeven jeugdige dieven in de kraag gevat, die ervan verdacht wordt gedurende de laatste maanden voor tienduizenden guldens te hebben buitgemaakt bij in totaal circa honderd inbraken in het Gooi, Noord- Holland en Utrecht. De jeugdige die ven plachten er in groepjes van twee tot vier met auto of brommer op uit te gaan, aanvankelijk in de directe omge ving van Amsterdam, later ook in plaat sen ver buiten de hoofdstad. Behalve deze zeven zijn ook twee personen ge arresteerd, die verdacht worden van heling. De politie heeft een deel van de buit met een waarde van enkele dui zenden guldens, kunnen achterhalen. De gearresteerde leden van het die- vencomplot zijn de 18-jarige chauffeur R. N., de 24-jarige autohandelaar G. N., de 17-jarige J. N., de 22-jarige varensgezel H. L. W., de 16-jarige A, W„ de 18-jarige mej. C. E. v.d. K. en de 24-jarige bouwvakarbeider S.V. Wegens heling zijn aangehouden de 53-jarige caféhoudster E.S. en haar 31-jarige buffetjuffrouw A.R. De bende was gespecialiseerd }nhten- indringen van winkels via bovenlicht, Vooral elektrische artikelen hadden'p belangstelling. De politie kwam de via tips op het spoor. Vorige vV - woensdag ontving zjj de telefonis -4 mededeling, dat in Durgerdam mannen en een vrouw bezig waren stolen goederen uit een auto te De politie snelde erheen en arrestee het viertal. De goederen, waaron p pick-ups, een t.v. toestel, radio's, ,cef elektrisch kacheltje en een stofzuig bleken inderdaad te zjjn gestolen f een radiozaak in Doorn. Via dit v tal kwam men de gehele bende op -u spoor. Behalve Doorn waren .„i- Utrecht, Barneveld, Hilversum en P t,e- sen in de kop van Noord-Holland zocht. o0r De jeugdige dieven trokken er namelijk 's nachts op uit. Een cal^no®' de Durgerdammerdijk was hun on ,0tefl tingscentrum. Zjj zijn allen i»K®s' va» in het Hoofdbureau van politie. et hen zijn reeds voorgeleid aan de ol® aji' van justitie. Het onderzoek is nog ef de. Het is niet uitgesloten dat er arrestaties zullen volgen. RUDEN l WEER ACHTER' i MUSTAPHA PIT IS IETS NIEUWS- STEL HEKKEN OPEN EN DE ANDERE DICHT, EEN TREIN; EN ALS ER NU EEN TREIN AANKOMT, MR. VLAANDEREN r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2