Praktisch en administratief karakter^ Nieuw schema wil verdere bevoegdheden bisschoppen Ontstellende kerkelijke bureaucratie blijkt - Londen boycot stemming over Z.-Rhodesië VLAAMSE BETOGING van Leuvense studenten ONVERWACHT KALM V.S. VALLEN BIJ IN V.N.- NEDERLAND ASSEMBLEE Gevaarlijk spel Federalisme en anti-kapitalisme SPA BRONWATER Altijd elegant in een pantalon Baby als filmster Vast radio-schrijver Eén maritieme expositie Meerlo koopt kasteel Poliobestrijding Vlieaen naar Leeds Hulp voor missionaris Motel op Walcheren Inktvisinvasie Zelfbeschikking voor Papoea s Witte Zwitserse wijn I Zo erg? MINISTER MEENT: Surinamers studeren niet om dienst te ontlopen bij vis Zwitserse wijn - net even tinders DONDERDAG 7 NOVEMBER 1963 PAGINA 7 ROME, 7 nov. Het nieuwe schema „De Episcopis ac diocoe- ium regimine" over de bis- choppen en het bestuur der dio- esen waarover in de voorlaat- ~e (zestigste) zitting van het oncilie de algemene beschouwin gen der Vaders begonnen, draagt f611 Praktisch en administratief Karakter. Het is dan ook een ont werp voor een conciliair decreet. !~e naam constitutie is voorbe houden aan stukken met leerstel- hge inhoud. Er bestaat evenwel ^n nauwe samenhang tussen het jjhnema, dat thans in eerste ronde Desproken wordt en de ontwerp- honstitutie over de Kerk, in het hzonder het tweede hoofdstuk *jVer de hiërarchische structuur rfr Kerk. Het dogmatisch funda- ^ent, dat in dit laatste gelegd wordt, leidt tot een aantal zake- hegen 0, Jipl lijke vaststellingen, veranderin gen en hervormingen, die in grote lijnen opgesomd worden in het ontwerp (of schema) over de bis schoppen en het bisschoppelijk bestuur. Een vertrouwde raadsman vraagt... Een zakenman antwoordt. TEUS VAN DE KUILEN alleen nog klankbeelden Importeure: 11 (Van onze Romeinse correspondent) ÖUITENIANDSE KRONIEK Op de verbindingswegen, tussen West-Duitsland en West-Berlijn ®ntstaan herhaaldelijk moeilijkheden °ver de controIe van het militaire erkeer. Op het einde van de tweede ^ereldoorlog hebben de Russen aan e drie westerse geallieerde mogend- eden de garantie gegeven dat zij }7'ie toegang zouden hebben tot jVest-Berlijn, een westerse enclave in e Sovjetbezettingszone van Duits- ja11^ In West-Berlijn zijn Ameri- aanse, Britse en Franse troepen ge werd, en die soldaten moeten uiter aard van tijd tot tijd afgelost worden. Het troepenvervoer op de autobahn yan Helmstedt naar Berlijn moet twee fysische controleposten passeren: (arienborn aan het westelijke uit ende en Babelsberg aan de oostelijke ant. Op deze posten worden door de jJWjets soms moeilijkheden gemaakt. '1 is vorige maand gebeurd, en het ,s dezer dagen ook weer geschied. De Russen stellen zich op het standpunt, dat zij het recht hebben nauwkeu rig te controleren hoeveel geallieerde °'daten van en naar West-Berlijn trekken. De westerse Grote Drie ®Ptzeggen hen dit recht, want zij *e8gen dat zij volkomen vrij moeten in het gebruik van de toegangs- tot West-Berlijn, al zijn zij areid zich aan een zekere controle e onderwerpen. Na de incidenten op de autobahn Yan vorige maand hebben de westerse j fote Drie samen de volgende rege- jPg ontworpen: een militair convooi a( Piet meer dan dertig soldaten om- Vah exclusief de chauffeurs, moet j0Pder meer kunnen passeren, d.w.z. ^a manschappei\ kunnen niet ge dongen worden uit hun auto's te aPpen om door de Russische schild- achten geteld te worden. Van deze ^ageling werd op 29 oktober formeel annis gegeven aan de Sovjet-rege- Pg in Moskou. Het was geen geheel j^we bepaling, want in de praktijk a'd men zich al jaren aan een der- 'Jke gang van zaken, maar voor off- 6ers^ wer<^ Je ('P1'6! van dertig nu 'oieel vastgelegd. De Russen heb- .ea zich echter kennelijk aan deze "aterale westerse regeling gestoten, i z'j hielden maandag een Ameri kaans convooi vast. Dit convooi, dat Marienborn wilde passeren, om- te 12 auto's met 44 man, onder On 24 ct,lauffeurs en 20 passagiers, of? «8rond van de bepaling van 29 ^°ber weigerden de 20 passagiers te stappen om zich te laten tellen, affaire leidde tot koortsachtige 1 °P»atieke activiteiten in Washing- j^^eerden namen de zaak hoog op. Jlc en Londen, want de westerse ge- - 'l«erdi In VVas voor Je Amerikanen een be- Sfijke prestige-kwestie, en het prin- van de vrije toegang tot West- he.r Was hier in het geding. Toen »t jVesten gistermorgen op het punt 8av krasse maatregelen te nemen, epVpn C'e Russen echter plotseling toe, »efe'eten ziï ^et convooi ongeteld pas- ^e'e voorval illustreert weer altivi ®esPannen situatie die er nog ,t r°nd de Berlijnse kwestie be- doa.t-. Ondanks de ogenschijnlijke J® koude oorlog is Berlijn nog Piet' een gevaarlijk punt. Een zo «olj^ Probleem als de vraag hoeveel *Ond*Sn een convo°' mag bevatten Jat men zich aan een telling °nderwerpen, kan aanleiding i een nieuwe Berlijnse crisis. ou heeft het dit keer nog niet en tomen, maar de Sovjets en gevaarlijk spel. Hier doen zich de eerste moeilijk heden voor, die bereids duidelijk uit kwamen in de interventies van de twee jongste Concilie-zittingen: de aan sluiting tussen de twee schemata Iaat veel te wensen over. Twee oorzaken daarvan springen in het oog. Toen de Concilie-commissies in december 1962 van Paus Joannes opdracht kregen in de tijdsspanne, dat het Concilie niet zou vergaderen, onder aanwijzing van de toen ingestelde co-ordinatiecommis- sie de geprepareerde 74 schemata te hergroeperen en in te korten, zette ook een aantal leden van de concilie-com missie voor de bisschoppen en het bis schoppelijk bestuur zich aan het werk. In april 1963 kwam het nieuwe schema klaar. Het was, evenals dat over de Kerk, in de meest essentiële zaken nog sterk doortrokken van de centralisti sche bestuursgedachte. In de tweede en huidige Concilie sessie hebben de Vaders zich eraan gezet om het primaatsbeginsel, gedefi nieerd door het Vaticanum I, aan te vullen met definities over de bisschop, het collegialiteitsbeginsel van Paus en wereldepiscopaat en op' grond daarvan de betrekkingen tussen de Paus en de bisschoppen, dit alles vanuit leerstellig oogpunt bezien. Het Kerk-schema is pas in zijn eerste versie gedurende de afgelopen maand doorgesproken op het Concilie, maar de antwoorden op de vier vragen over de Kerkstructuur, door de Vaders onlangs gegeven, laten duidelijk zien, dat nieuwe gedachten in de laatste eeuw tussen Vaticanum I en Vaticanum II en speciaal in het laatste decennium dusdanig gerijpt zijn, dat zij hun neerslag kunnen vin den in besluiten van het Concilie. Intussen lag daar het schema over de bisschoppen, dat geformuleerd was vóór de debatten over het Kerk- schema. Daaruit komt het voort, dat er nu een discrepantie bestaat tussen de denkbeelden, die de grondslag vormen voor de herziening van het Kerk-schema en die van het huidige bisschop-schema, zoals de Vaders dat thans onder ogen hebben. Wat nu de zakelijke inhoud van het ontwerp betreft het volgende: na een inleiding (met de vermanende tekst van St. Augustinus „Het bisschopsambt is een moeilijk, zelfs nauwelijks te dragen ambt"), waarvan kardinaal Gracias eergisteren zei: „Kom, kom mijne heren, zo erg is het nu ook weer niet", handelt het eerste hoofdstuk over de betrekkingen tussen de bisschoppen en de Romeinse Congregaties. Dit kapittel gaat uit van de stelling, dat aan de bisschoppen verdere bevoegd heden gegeven dienen te worden. De jurisdictie, die de bisschop nodig heeft voor het normale bestuur van zijn t'.i< .,ees, zal voortaan in zijn benoeming ingesloten zijn. Terwijl over de bisschop zelf niet veel gezegd wordt, gaat het tweede hoofdstuk over de coadjutoren en wij bisschoppen, hun taak en hun bevoegd- Het derde caput behandelt een nieuw orgaan, de nationale soms ook internationale bisschopsconfe renties, die dringend worden aanbevo len. De bisschoppen van een land of zoals in Zuid-Amerika voor een conti nent, moeten geregeld de vraagstukken bespreken, die bovendiocesaan zijn en daar gemeenschappelijk besluiten over nemen. Het schema vraagt ook om een officiële organisatie met statuten, vaste functionarissen en eventueel commis sies. Over de werkelijke bevoegdheden echter en over de betrekkingen tussen deze nieuwe organen en het centrale Kerkbestuur laat dit hoofdstuk zich slechts vaag uit. De omvang der bis dommen, hun splitsing als zij te groot worden, hun samenvoeging, wanneer zij te klein blijken, alles op grond van de zielzorg en het geestelijk belang der gelovigen, vormt de stof van hoofd stuk IV. In het vijfde en laatste worden dezelfde beginselen toegepast op de parochies. Tot nu toe was de oprich ting of opheffing van een parochie aan de Heilige Stoel voorbehouden, voortaan zal dit onder de zeggenschap van de bisschop vallen. Bij wijze van voorbeelden, hoe de opstellers van het,schema de genoemde bredere volmachten der bisschoppen zien, geeft een eerste aanhangsel van het schema een zeer lange lijst dezer mogelijke uitbreidingen, die later dan in de bepalingen van een herzien ker kelijk wetboek en andere juridische stukken zullen opgenomen worden. Een deel van deze lijst bestaat uit onthef fingsvoorbeelden der zogenaamde quin- quennalia, de machtigingen, die de Heilige Stoel de bisschoppen voor vijf jaar geeft. Bit de détails daarvan blijkt een ontstellende kerkelijke bu reaucratie. Het tweede aanhangsel baseert zich op de door de bisschoppen geuite wen sen ten aanzien van hun betrekkingen tot de Romeinse Congregaties. Ook deze wensen, hoe praktisch en efficiënt die zijn, gaan in wezen over (détails van) de administratie, als minder in gewikkelde formulieren en langzamer hand onbegrijpelijk geworden juridi sche of beleefdheidsfrases, snellere beantwoording der stukken, onder scheid tussen de administratief-rechte- Hjke en de procesrechtelijke procedu res, betere co-ordinatie der werkzaam heden van de verschillende Romeinse Congregaties, het schrappen van aan de Heilige Stoel af te dragen taxen (leges) bjj een aantal gevallen en zo verder. Misschien duidelijker voor de waar nemer, die zelf de letterlijke tekst van het schema niet voor zich heeft, en zelfs in dat geval nog de kans loopt dat hem veel ontgaat wat in wezen en grondslag belangrijk is, geven de twee bijlagen van het ontwerp een aan wijzing, hoe de opstellers tegenover de stof stonden: kerkrechtelijk en ad ministratief naar de gevestigde nor men. Zij willen stellig moderniseren maar dan met zakelijke utiliteitsbe grippen, de feitelijke structuur echter van Vaticanum I laten zij intact en geven dus geen suggesties voor die wezenlijke hervormingen, die volgen uit een verder ontwikkelde dogmati sche visie op de hiërarchische bouw van de Kerk. De interventies der Va ders gaan dan ook, détails daargelaten, over deze zaken en in laatste instantie over de aansluiting van het Kerk- schema op dat van de bisschoppen en het bisschoppelijk bestuur. NEW YORK, 7 nov. (Rtr., AFP) De Algemene Vergadering van de VN heeft woensdag met 73 tegen 2 stemmen)» bij 19 onthoudingen, een resolutie aan genomen waarin Engeland opnieuw wordt uitgenodigd een conferentie van alle politieke partijen in Zuid-Rhodesië bijeen te roepen om grondwettelijke re gelingen te treffen met het oog op een zo spoedig mogelijke onafhankelijkheid. Engeland wordt verzocht de eis van de huidige „minderheidsregering:" niet in te willigen en geen onafhankelijkheid aan Zuid-Rhodesië te verlenen voordat het een regering heeft die uit algemene verkiezingen is voortgekomen. Engeland heeft niet aan de stemming deelgenomen. Het stelt zich op het standpunt dat het geen zeggenschap heeft over de interne aangelegenheden van Zuid-Rhodesië, aangezien dit land zelfbestuur heeft behalve op het gebied van de buitenlandse betrekkingen en de verdediging. De VN stelt echter, dat de kolonie niet als zelfbesturend kan wor den beschouwd zolang de Afrikaanse meerderheid slechts beperkte zeggen schap heeft. Portugal en Zuid-Afrika waren de te genstemmers. Nederland, Frankrijk en Amerika behoorden tot de landen die zich eveneens van stemming onthielden. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 7 nov. Veel kalmer dan de academische overheid had gevreesd en dan de voor de gelegenheid op de been gebrachte politie- en rijkswacht- versterkingen hadden laten vermoeden, hebben de Vlaamse studenten van Leu ven gisteren eens te meer betoogd voor de splitsing van de Katholieke Universi teit in twee totaal gescheiden afdelin gen, een Nederlandstalige en een Frans talige. Weliswaar werd er weer luid ge zongen en geschreeuwd, vielen er links en rechts wat harde klappen er waren tegenbetogers en ontplof ten ettelijke voetzoekers, maar ern stige incidenten, zoals die verleden jaar ontstonden bij eenzelfde gelegen heid, deden zich ditmaal niet voor. Overigens scheen de oproep van de vereniging der Vlaamse studenten niet het verwachte succes te hebben opgeleverd: niet meer dan 1200 leden trokken mee op in de stoet; bijna evenveel hielden zich veilig op de voet paden, om de betogers en de door hen meegedragen spandoeken met slogans toe te juichen. Over die slogans was er aan de voor avond van de manifestatie overigens heel wat beroering ontstaan in Leuven. Gesteund door de „Franstalige" vice- rector van de alma mater er is ook een „Nederlandstalige" hadden de Waalse studenten op felle wijze cam pagne gevoerd tegen enkele van de opschriften, die de vereniging van Vlaamse studenten had voorbereid, met name: „Geen kastescholen te Leuven", „Twee universiteiten, twee budgetten" en „Walen buiten". Daarop had de aca demische overheid een communiqué ge publiceerd, waarin zij „al hetgeen in de betoging strijdig zou zjjn met de wet telijke beschikkingen en met de richt lijnen van de Belgische bisschoppen be treffende de Katholieke Universiteit van Leuven" veroordeelde en verbood. Van zijn kant had de vice-rector de Vlaam se studenten gewaarschuwd dat hij vast besloten was „door strenge sancties te verhinderen, dat er een aanslag zou wor den gepleegd op wettelijke bepalingen, die aan de Franstalige professoren en studenten vergunnen in Leuven datge ne te bezitten wat zij nodig hebben om er als professoren en studenten te le ven". Ingevolge deze zware druk stemden de organisatoren van de Vlaamse mani festatie er tenslotte in toe de radicaal ste van hun slogans te verzachten. „Wa len buiten" bijvoorbeeld werd gewoon weg „Franskiljons buiten". Daarnaast echter werd in de optocht een groot (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 nov. Surinamers en Antillianen komen niet onder het mom van studie naar Nederland om de militaire dienst te ontlopen. Dat meent minister mevrouw drs. Schou- wenaar-Franssen blijkens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Maatschappe lijk Werk. Het is deze rijksgenoten er uitslui tend om te doen zich door het volgen van vakcursussen een positie te ver werven in de maatschappij. Er is geen enkele aanwijzing, dat men het als middel zou gebruiken om de dienst te ontkomen. Evenmin zijn er aanwijzin gen, dat onder hen die vakcursussen volgen verhoudingsgewijs meer ont sporingen voorkomen, dan onder dege nen die hogere opleidingen volgen. Mi nister Schouwenaar voegt er nog aan toe, dat evenmin vaststaat, dat bij de Antilliaanse en Surinaamse studeren de jeugd relatief meer ontsporingen voorkomen dan onder de Nederlandse studenten. (Advertentie) SPA CITRON I aantal borden meegedragen, die door hun uitgesproken politiek karakter toch een speciale betekenis aan de betoging verleenden. Zo was er met nadruk sprar ke van federalisme en van „anti-kapi talistische structuurhervormingen", waarmee de studenten kennelijk een voorproefje wilden geven van de massa betoging, die zondag a.s. in Antwerpen wordt ingericht door het Vlaamse actie comité, dat dezelfde doeleinden na streeft. Een groep katholieke progres- sistische studenten, die zich bij de ma nifestatie van gisteren in Leuven had aangesloten, gaf aan haar opvattingen zelfs uiting in Cubaanse stijl: „Société Générale NO, socialisatie SI!" (Advertentie) Advertentie Onze beleggingsdeskundigen hebben U onlangs van advies ge diend, toen U een belangrijk bedrag voor belegging op lange termijn beschikbaar hadt Bent U over dit advies tevreden? Ik ben inderdaad zeer tevreden over de wijze waarop de beleg gingsdeskundigen van H. Albert de Bary mij met kennis van zaken en inzicht in omstandigheden hebben geadviseerd. Mijn bank-, effecten- en assurantiezaken laat ik daarom gaarne be hartigen door... Dit is nr. van een serie advertenties Handel - Maatschappij H. Albert de Bary Co. n.v. Deviezenbank Herengracht 450 - Amsterdam-C. - TeL 2211 55 - Telex 1202» Filmproducer Joop Geesink van het filmpaleis „Dollywood" in Duivendrecht zoekt baby's van drie tot acht maanden. Zjj moe ten niet te dun en niet te dik zijn, niet te lang en niet te kort, een normaal hoofd hebben, kortom zij moeten foto geniek zijn. Speciale eisen die aan deze jeugdige filmsterren gesteld wor den zijn dat de kandidaten de gewoon te dienen te bezitten op hun rug te slapen en niet al te snel wakker te worden, bijvoorbeeld door scherp licht van de filmlampen. Joop Gee sink heeft zijn oproep voor filmbabys in een landelijk dagblad geplaatst en ver over de honderd trotse moe ders hebben zich per brief gemeld met een keurig fotootje van hun spruit erbij. Slechts vier baby's bie- ken na telefonische navraag aan alle eisen te voldoen. Voor een is echter maar de hoofdrol weggelegd in een reclamefilmpje van nog geen minuut waarin een Amerikaans wasmiddel wordt aangeprezen. De bedoeling is dat alle moeders zien hoe rustig en heerlijk hun kleine slaapt, wanneer zij de luiers met het betreffende wasmid del hebben behandeld. Het filmpje dat slechts dertig of zestig seconden mag duren zal in een reclamepro gramma door een Amerikaans televi siestation worden uitgezonden. De jaarbeurs, die reeds een aan tal jaren in het kader van de voorjaarsbeurs een grote scheepsbouwexpositie verzorgt, wil met ingang van 1966 komen tot een grote nationale maritieme beurs- manifestatie verdeeld over Utrecht, Rotterdam en Amsterdam. De bedoe ling is om tussen deze steden confor- tabele autobussen in te zetten, die de beursbezoekers naar de verschillende expositieruimten brengen. De algemeen directeur van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs, drs. J.H.D. van der Kwast, wil komen tot een betere coördinatie van de exposi ties die nu onregelmatig op verschil lende tijdstippen en in verschillende steden van ons land worden gehouden. De gemeenteraad van Meerlo (L) heeft duizend gulden uitgetrok ken voor de aankoop van de ruïnes met ondergrond, park, vijver enz. van het kasteel „Blitters- wyck", en een optierecht vastgelegd voor de tijd van vijf jaar tot aankoop van omringende landerijen ter waar de van 27.000. Het ligt in de bedoeling de kas teelterreinen een recreatieve functie voor openlucht-manifestaties te geven. Zaterdag 16 november zal in Apel doorn op het terrein van „Ro- bur et Velocitas" de apotheose plaats vinden van de landelijke Zwaluwen Jeugdactie Polio. Verwacht wordt dat die middag aan de voor zitter van het Prinses Beatrix Polio fonds, mr. J. Klaasesz, commissa ris van de Koningin in Zuid-Holland, een chèque van circa 25.000 kan worden overhandigd. Asm het toernooi hebben niet min der dan 25000 voetballertjes deelge nomen. De plechtige aanbieding van de chèque krijgt een feestelijke entou rage, met onder meer een wedstrijd tussen jeugdelftallen uit Apeldoorn en Epe en een wedstrijd tussen oud- Amsterdam en oud-Zwaluwen, waar aan diverse oud-internationals deelne men, waarschijnlijk ook Abe Lenstra. ïT- De Amersfoorter Teus van de Kui len heeft besloten zich volledig te gaan wijden aan het schrijven van *ek?te voor radio-klan'cbeelden. Via een interview (hij was destijds nog free-lance journallmet Jan de Cler kreeg hij contact met KRO-producer Tom Bouws, dat leidde tot de produk- tie van elf klankbeelden voor het pro gramma Dominant Amersfoort bood hem stof voor een klankbeeld over de eeuwenoude „Stichting de Poth", het museum Flehite, de boekenwee', enz. Zaterdagmiddag zendt de K.R.O. in het programma Grenslandeenklankbeeld van Teus van de Kuilen uit waarin hij een toelichting geeft op volksliedjes die door Aad Borstlap en Qui van Woerdekom ten gehore worden ge bracht Er volgen non twee uitzendin gen en er is een klankbeeld in voor bereiding over het stadje Elburg. Van de Kuilen heeft zijn vleugels ook al uitgeslagen over de grens: vandaag zendt de Vlaamse omroep een tekst van hem uit, gezegd door Ingetijn van Zuylen en Jerome Vanderbreure. Eind november vinden de opnamen plaats voor een programma „Afin en kinge- streel", waarin zwervende zangers en musici door hem worden geïnterviewd en tenslotte zal hij een kinderpro gramma verzorgen onder de titel „Olie op het vuur", een parodie op het wilde westen. Het contact met Rov van der Bas uit Blaricum, de enige echte Nederlandse troubadour, leidde er toe, dat Teus van de Kuilen zich ook al aan het schrij ven van een boek heeft gezet. Een boek over de zwerversavonturen van troubadour Rob van der Ba-, die met draailier, luit en gitaar overal speelt waar de mensen maar naar hem wil len luisteren. Het boek krijgt de titel ,J3as de rebel". Weer heeft Schiphol er een ver binding met het buitenland bij. Deze keer géén lijn op de hoofdstad van een wie weet waar en hoe veraf gelegen meestal nog prille staat. Met de nieuwe luchtverbinding van de par ticuliere, onafhankelijke Britse maat schappij B.K.S. Airtransport Ltd. blij ven wij vrfl dicht in de buurt: in weste lijke richting de Noordzee over, naar het oosten een stukje Duitsland in. Dinsdag was de openingsvlucht van de tweemaal-wekelijkse dienst Leeds Bradfort-Amsterdam-Dusseldorp. Een aantal gasten van de B.K.S.onder wie overheids- en reisbureauvertegen woordigers, kwam met de A.V.R.O.748 (twee „turbo-prop" Rolls Royce mo toren, 44 passagiers) 's middags naar Amsterdam gevlogen om vandaar woensdag naar Dusseldorp door te rei zen en daar na nog eens vierentwin tig uur in te stappen voor de terug reis. De Nederlandse pers mocht even mee heen- en weerwippen naar de t* midden van dichte (fabrieks) bebou wing gelegen Duitse luchthaven. Wie Amsterdam-Dusseldorp wil vliegen, kan intussen luchtvaart is een in gewikkelde zaak, die wel eens van lou ter vergunningen aan elkaar lijkt te hangen daarvoor niet bij de B.K.S. terecht; voor een retourtje naar Leed» kan men u wèl van dienst zijn. Wie meent al eens eerder een B.K.S.- machine op een Nederlandse luchtha ven te hebben gezien, behoeft zich niet per se te vergissen: de maatschappi) heeft ook al eens een dienst op het Rotterdamse Zestienhoven gehad. Lang heeft dat overigens niet ge duurd. Er waren moe-lrjkheden van velerlei aard. Daar lijden dus niet al leen de grotere broers aan. Maar d« tien jaar jonge B.K.S. geeft zich niet over en komt trouwens met haar uit- breidir van luchtvloot en - voorname lijk Brits - liinennet de laatste tijd steeds sterker te staan. Wie weet wat wb er ook hier nog eens allemaal van zullen horen en zien. Volgens de opti mistische directeur C. J. Steven» (ook hij heeft gisternacht in Amsterdam gelogeerd) kan dat heel wat zijn. In Westerhoven en Riethoven tn de Brabantse Kempen is een forse missie-actie van start gegaan. De schrijver-journalist Wim Homman heeft die actie ingeleid, van de preek stoel in de kerk van Riethoven en net priesterkoor van de Westerhovense kerk. („Er is hier weliswaar geen preekstoel maar de geluidsinstallatie doet 't puik"). Doel van dit alles is, dc Riethovense missionaris Jac Root- hans die werkzaam is in het Amazo negebied in Brazilië, een school en een hospitaalschip te bezorgen. Wim Homman leerde Pater Root hans in de lente van dit jaar bennen tijdens zijn reis door het Amazonegebied. Hij werd daar geconfronteerd met het vele dat de Brabantse pater in dat woeste Zuidamerikaanse gebied bij zijn verk nodig heeft. De actie, die zeer inten sief in deze landelijke dorpen gevoerd wordt, krijgt haar apotheose op 16 en 17 november met een tentoonstelling en een fancy fair. In Westkapelle op Walcheren is de eerste paal de grond ingegaan voor Zeelands grootste motel. Dit motel, dat een capaciteit zal heb ben van 240 bedden, is het eerste nieuwbouwproject in Zeeland van de Exploitatiemii. Scheveningen (EMS). Het motel omvat in totaal vier blok ken van twaalf apartementen in twee bouwlagen elk, alsmede een café-res taurant. Het ligt in de bedoeling een deel van het motel nalf mei van bet volgend jaar in gebruik te nemen. Om het motel tijdig voor het toeristensei zoen gereed te hebben zal van de win ter, wanneer dat noodzakelijk is, door gewerkt worden onder een grote lent van plastic materiaal. De eerste paal werd geslagen door de heer A. J. Ka- land lid van Ged. Staten van Zee land. Mr. D. Schuitemaker, lid van de raad van bestuur van de EMS, deelde mede, dat binnenkort een aan vang zal worden gemaakt met een nieuw EMS-project, namelijk de bouw van 356 huizen in Vlissmgen. In Harlmgen is de afgelopen dagen sprake geweest van een kleine inktvisinvasie. Er werden bijzon der veel kleine octopussen gevan gen. Aan de afslag brengen deze die ren ongeveer een gulden per kilo op. De inktvissen worden veel als lekker nij verwerkt in Chinese en Indische restaurants. Normaal brengen de Har- linger visserschepen slechts zeider inktvissen mee naar huis. NEW YORK, 7 nov. (Rtr.) De per manente Nederlandse vertegenwoordi ger bü de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann, heeft woensdag In de Algemene Vergadering der Verenigde Naties verklaard dat het „belangrijk ste deel van de overeenkomst van 1962, waarbij Nederland instemde met de overdracht van het Nederlandse deel van het eiland Nieuw-Guinea aan Indo nesië, nog moet worden uitgevoerd, na melijk de voor 1969 vastgestelde volks stemming, waarbij de Papoea-bevol king de kans moet krijgen zich uit te spreken over haar staatkundige ver langens". „Indonesië," aldus de heer Schür mann, „is, zowel tegenover de Pa poea's als tegenover zijn wederpartij in deze overeenkomst, verplicht zijn belofte te houden, dat de inwoners van West-Nieuw-Guinea zich in vrij heid hierover zullen kunnen uitspre ken". Mr. Schürmann, zei dit tijdens de be handeling door de Algemene Vergade- rinvan een door secretaris-generaal Oe Thant ingediend rapport over West- Nieuw-Guinea. „Wanneer de volksstem ming eenmaal is gehouden, zullen wij ons erover kunnen verheugen dat een moeilijk vraagstuk op praktische wijze werd opgelost. De Nederlandse vertegenwoordiger vervolgde: „Op de Algemene Vergade ring rust thans de verplichting te ver zekeren dat de Papoea's in staat zul len zijn hun eigen staatkundige toe komst te bepalen en dat zij in het genot zullen worden gesteld van de rechten, die hun in de overdrachtsovereenkomst werden toegekend". De permanente Indonesische ver tegenwoordiger bij de Verenigde Na ties, Lambertus Palar, verklaarde dat deze overeenkomst, „bij een voortge zet.- nauwe samenwerking van alle be trokken partijen op een voor allen be vredigende wijze kan worden uitge voerd". De permanente Amerikaanse verte genwoordiger bij de V.N. Stevenson, zei dat zijn regering „uitziet naar de toe passing der bepalingen van het nog niet uitgevoerde deel der overdrachtsover- eqnkomst en wel met name wat be treft het bepaalde over de voor 1969 vastgestelde zelfbeschikkings stemming der Papoea's". De afgevaardigde van Indië, B. N. Tsjakravarty zei te menen dat, toen Nederland in 1949 de soevereiniteit over het toenmalige Nederlands-Oost-Indië aan Indonesië overdroeg, „dit automa tisch de verplichting inhield ook weste lijk Nieuw-Guinea over te dragen, om dat dit deel heeft uitgemaakt van het voormalige NOI". (Advertentie) Vis eten? Dan witte Zwitserse wijn in het glss. Innige vrienden die het samen opperbest met Uw smaak zullen vinden. La Cé te, Pendant, Johannisberg. Neuchitel, Lavaux, Vin de Genève. Karakterrijke kerncollectie om naai hartelust uk te kiezen. Wijn-import Mij. A. Hoogendijk, Viaardingen Hoogewerff, Chabot Viess.- - Van Straalen Monaieur Erkelana, Schiedam Wijnhandel de Knokke van der Meulen, Den Haag N.V. Wijnhandel van Hendrik Kruimel, Amsterdam e Wijn handel F. Onnes Zoon, Groningen e Gebr. Steur. N.V„ Schiedam e Firma Thooft 4 van Vollenhoven, Rotterdam e Wijnhandel G. VarMndeo.4 Zoon N.V„ Den Boech.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7