Sir ALEC wint in KINROSS klein groot AEG Bokma Charmante reactionair II Oranje ie zijn slechtste vorm P. Oudhof Go- AEG TURN A POTTER'Slgpa I Super Mi* voor iedéreé" onmisbaar <v; -S4» Brits minister wil eigen kernzwaard „De Maasgouw" uitgebreid met kinderafdeling Haags archief door vocht en stof bedreigd Eerste arrestant zaak-Oldeboorn op vrije voeten Venus van naar Japan Internat. Centrum voor Kankeronderzoek Franse Universitaire Week in Nijmegen evenals De Gaulle Philips Almelo naar nieuwe behuizing Katholiek Sociaal Tijdschrift onder nieuwe leiding Dit jaar bijna zestig boeken in het Fries Meer subsidie voor Europese Beweging St. Laurensziekenhuis Breda 50 jaar Vooruitgang olie-techniek óók ten beboev van landbou^ ZATERDAG 9 NOVEMBER 1963 PAGINA AMSTERDAM ^^lêoiPHUTS GOLDWATER zet op een persconferentie zijn inzichten uiteen BESTEL VÓÓR HET WINTER WORDT DUCANA DUBBELE RAMEN DUCANA SHOWROOM z H.H. Effectenbezitter8 voWj BP steeds 'n stap vu j PERTH SCHOTLAND)8 nov. (Rtr) De Britse premier Sir Alec Douglas- Home heeft de gisteren in Kinross en West Perthshire gehouden tussentijdse verkiezing voor de bezetting van een ■etel in het Lagerhuis gewonnen. Sir Alec kreeg 14.147 stemmen, hetgeen be tekent dat de conservatieve meerder heid met meer dan drieduizend stem men is geslonken. De Kberale kandidaat Alastair Dun can Millar kreeg 4.819 stemmen, An drew Forrester vein de labourpartü 3.752 en de Schotse nationalist Arthur Donaldson 1.801. De conservatieve meerderheid be droeg ditmaal 9.328 stemmen, tegen 12.248 bij de in 1959 gehouden verkie zingen. Na deze uitslag is de zetelver deling in het Lagerhuis: conservatieven en aanhangers: 359 zetels; labour 258 zetels, liberalen 7 zetels, onafhankelij- ken 1 zetel, vacant 5 zetels. Politici beschouwen de jongste uitslag als een persoonlijke overwinning voor Sir Alec, die met zoveel tegenkandida ten niet had kunnen hopen op eenzelf de meerderheid als in 1959 werd be reikt. In kringen van de Labourpartij toonde men zich teleurgesteld door de uitslag, gezien het feit dat de liberale kandidaat die van Labour van de twee de plaats heeft verdrongen. PARIJS, 9 nov. (UPI) Frankrijk heeft Amerika, Rusland. West-Duits- land, Italië en Engeland uitgenodigd deel te nemen aan de bouw van een internationaal centrum voor kankeron derzoek, gefinancierd met geld dat men zou moeten onttrekken aan de mi litaire begrotingen. De uitnodiging was vervat in een brief van de Franse mi nister van Gezondheid, Raymond Mar- ceHin, aan zijn ambtgenoten in de ge noemde landen. Het denkbeeld hiervoor is afkomstig van dertien vooraanstaande Fransen onder leiding van Louis Armand. Zij schreven er een brief over aan presi dent De Gaulle en stelden voor een half procent van de defensiebegroting voor dit plan uit te trekken. De Gaulle keurde het plan goed en gaf zijn mi nister van Gezondheid opdracht con tact te zoeken met ambtgenoten in het buitenland. Als het plan aangenomen wordt in zijn voorgestelde vorm, zou de Franse bijdrage honderd miljoen frank groot zijn. (Advertentie) van formaat van capaciteit WASAUTOMAAT Deze AEG TURNA trommel-wasautomaat werkt volwaardig en vergt weinig plaats (oppervlak 55x50 cm). Dat betekent volledig wascomfort ook voor kteinbehuisden en „het sprookje van iedere dag"voor de huisvrouw die thuis (tot liefst 5 kg) "laat" wassen, geheel automatisch. Wie* AEG kiest krijgt 't beste:eenkfasseapart! met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM wereldvermaard sinds mensenheugenis (Van onze universitaire correspondent) NIJMEGEN, 9 nov. In het naam van het tussen Nederland en Frank rijk gesloten cultureel verdrag zal van 10 tot en met 17 november aan de Katholieke Universiteit een „Franse Universitaire Week" worden gehou den. Deze week, die sinds 1949 jaar lijks aan een van de Nederlandse in stellingen voor hoger onderwijs wordt georganiseerd, heeft veel bijgedragen tot het vestigen van duurzame contac ten tussen Franse en Nederlandse hoogleraren en studenten. Een zeven tal Franse hoogleraren werd voor een bezoek aan Nijmegen uitgenodigd. Zij zullen een of meer voordrachten hou den. Advertentie) Oude genever Bessenrood Citroen jenever STAFFORD, (Engeland), 9 nov. (UPI) De Britse minister van de fensie, Peter Thorneycroft, heeft vrij dagavond in Stafford als zijn mening uitgesproken dat Engeland een eigen atoomzwaard moet hebben, „omdat er een tijd zou kunnen komen dat de Amerikanen zich afvragen of ze ons wel te hulp zuilen snellen". Thorneycroft zei dat zijn opvattin gen parallel lopen met die van presi dent De Gaulle van Frankrijk, die heeft gezegd dat Frankrijk niet ten eeuwige dage kan vertrouwen op Amerika. Minister Thorneycroft, die het woord voerde in de Keele universiteit zei dat kernmacht „niet de ideale manier" was om de vrede te waarborgen, maar dat dit de wijze was waarop de vrede al een aantal jaren balanceerde. Advertentie Tedcn hoest en Keelpij Uitwerking frappanti MAASTRICHT, 8 nov. Het tot nu toe enige revalidatiecentrum in Lim burg, „De Maasgouw", dat op initia tief van de het Burgerlijk Armbestuur begin \-an dit jaar in het Calvarieberg- gebouwencomplex werd ondergebracht, is sinds kort uitgebreid met een specia le afdeling voor ernstig gehandicapte kinderen. In het verleden moesten deze patiën tjes ver van huis, in centra buiten Lim burg, worden opgenomen. Mede op ver zoek van deze centra is het Burgerlijk Armbestuur van deze stad tot de op richting van een kinder-revalidatieafde- ling overgegaan, temeer omdat het con tact met thuis voor deze kinderen van groot belang is. De nieuwe afdeling met een opname capaciteit voor 25 patiëntjes, telt naast de gebruikelijke therapielokalen, een in ternaat en diverse ruimten voor het ge ven van onderwijs, variërend van een kleuterklasje tot en met een ULO-afde- ling. Over het plan van het bestuur van de mytylschool om dit instituut naar Val kenburg over te plaatsen een omstre den kwestie wenste ir. Verlinden zich niet uit te laten. Deze verplaatsing be treft uitsluitend het bestuur van de my tylschool, zo deelde hij op een gisteren gehouden persbijeenkomst mee. In het nog geen jaar bestaande re validatiecentrum „de Maasgouw", onder leiding van de revalidatie-arts dr. J. W. F. M. Stoop zijn tot nu toe reeds 300 volwassen patiënten behan deld. van wie er reeds 70 gerevali deerd zijn. Vanwege de stichting van de kinderaf deling, is het personeel van „de Maas gouw" uitgebreid tot veertig gespeciali seerde krachten, onder wie een Belgi sche arts. Het Maastrichtse revalidatiecentrum is ingericht in bestaande gebouwen van het voormalige ziekenhuis „Calvarie berg", waar reeds geruime tijd een psy chiatrische inrichting en een gereatri- sche afdeling zijn gevestigd. DEN HAAG, 7 nov. De gemeente archivaris, de heer H. Mensonides, heeft in zijn jaarverslagen over de jaren 1960, 1961 en 1963 in scherpe bewoordingen gewezen op de slechte behuizing van het archief dat aan het Rijswijkseplein is gevestigd. De kost bare en unieke stukken worden con stant bedreigd door vochl er zijn regelmatig lekkages in het oude ge bouw en door stof dat door de slecht sluitende ramen naar binnen dringt. De behuizing blijf! m alle opzichten zover onder de minimum vereisten, dat van een ernstige noodtoestand ge sproken moet worden, zo schrijft hij. De heer Mensonides acht dan ook de bouw van een nieuw archiefdepot bitte re noodzaak. Hij heeft B. en W. hier over een nota uitgebracht EINDHOVEN, 8 nov. Met een gro te verhuisoperatie, die men in drie a vier etappes hoopt uit te voeren, gaat de Philips Machinefabriek te Almelo in de komende weken haat domicilie ver plaatsen van de tijdelijke hallen naar de definitieve fabriek, die zojuist ge reed is gekomen. Dit geschiedt twee- en-half jaar nadat deze Twentse vesti ging met haar werkzaamheden begon. In de nieuwe fabriek zuilen ongeveer 500 mensen kunnen werken. Men wil het gehele bedrijf in drie, eventueel in vier, weekeinden van het ene deel van de stad naar het andere overbren gen. Het transport, dat ongeveer 175 machines zal omvatten, gaat buiten de stad om. LEEUWARDEN, 9 nov. De maan dag aangehouden 24-jarige fabrieksar beider uit Nes bij Oldeboorn, een neef van de 27-jarige man, die vorige week de boerin Fetje Peenstra-Vellinga wurgde, is gistermiddag op vrije voe ten gesteld. Hij werd tot die tijd nog vastgehouden, omdat men eerst wilde onderzoeken of hij medeplichtig was geweest aan de wurging of de Drand- stichting. Hij had bij alle verhoren steeds ontkend ook maar iets met de zaak te maken te hebben. Het Katholiek Sociaal Tijdschrift be gint zijn zestiende jaargang on der een nieuwe redactie, bestaand uit drs. J. M. L. Jon ker, mevrouw M. W. van Kampen-den Boer, drs. H. G. Ras (redactie-secreta ris, ook al van de vorige redactie), drs. F. Rondagh, C. J. P. Steijger, dr. A. J. M. van Tienen (voorzitter van de redactie), drs. J. J. J. Tulkens, drs. H. M. G. J. van.de Ven, dr. W. A. C. Zwanikken. De bedoeling van deze wijziging is niet „opzienbarende vernieuwingen" m te voeren, zoals een redactioneel voor woord zegt. Het leek alleen wijs om in deze onrustige tijd, die ingrijpende so ciale veranderingen te zien geeft, de teugels eens in andere handen te ge ven. De opzet van het tijdschrift is ongewijzigd gebleven. Het wil in de eerste plaats „dienstbaar zijn aan het gesprek dat in katholieke kring door bestuurders, vrijwilligers er. maatschap pelijk werkers gevoerd moet worden om inzichten te toetsen of te zuive ren." De redactie heeft zich echter al de vraag gesteld, of het katholiek maat schappelijk werk op de duur een eigen tijdschrift nodig heeft. Men wil de „apartheid" geen te zwaar accent ge ven. Nummer 1 van de nieuwe jaargang een dubbelnummer is bijna geheel gewijd aan het tiende wereldcongres van de UCISS (Union Catholique Inter nationale de Service Social), dat van 23-30 augustus j.l. te Nijmegen is ge houden en dat tot thema had „Maat schappelijk werk en menselijk welzijn. Verschillende deelnemers redactie leden van het K.S.T. en anderen brengen verslag uit van wat er in de algemene inleidingen en in de talrijke werkgroepen zoal aan de orde is ge weest. Niet alle verslagen zijn voor buitenstaanders althans even boeiend. Maar het geheel geeft toch ook de niet- ingewijde een indruk van de veelsoor tige problemen, waarmee het maat schappelijk werk te maken heeft, met name ook in de ontwikkelingslanden. Verder vindt men in dit nummer een kort inhoudsoverzicht van binnen- en buitenlandse tijdschriften op het terrein van het maatschappelijk werk, boek besprekingen en een rubriek ingezonden stukken. Formaat en opmaak van het tijd schrift zijn niet gewijzigd. C.H. BOLSWARD, 3 okt. Dit jaar zul len in totaal 58 boeken in het Fries verschijnen: romans, novellen, gedich tenbundels, kinderboeken, toneeluitga ven en werken op het gebied van de geschied-, taal- en heemkunde. Dit is gisteren meegedeeld naar aanleiding van de conferentie over de Friese boekenweek van 11 tot en met 19 okto ber. De opening geschiedt weer in aansluiting met de uitreiking van de „Gijsbert Japiksprijs", een provinciale literatuurprijs aan de heer J. Smit te Hilversum. Het aantal Friese uitgevers, dat en kele jaren geleden twee bedroeg is thans gestegen tot vijf. De laatste ja ren zijn ook bij uitgevers buiten Fries land Friese boeken verschenen. Onder de 58 nieuwe boeken bevinden zich en kele vertalingen uit het Noord-Zweed se, Frans en Duits. DEN HAAG, 7 nov. De parlemen taire redacteur van de Nieuwe Rotter damse Courant, mr. dr. H. J. ROET HOF zal met ingang van 1 februari een functie aanvaarden bij het departe ment van Buitenlandse Zaken. Dr. Roet hof zal te werk worden gesteld bij het bureau internationale technische hulp. Het is een merkwaardige ge dachte, dat Barry Goldwater zijn politieke carrière is be gonnen met een reusachtige poging om de rassenscheiding op de middelbare scholen in Phoenix (Arizona) afgeschaft te krijgen. Merkwaardig is ook, dat hij lange tijd lid is geweest van de N.A.A.C.P. (de nationale vereniging tot bevor dering van de belangen van de kleurlingen in Amerika) en dat hij nog steeds behoort tot de Urban League, die de rassenintegratie eveneens voorstaat. Merkwaardig, omdat de „junior senator" thans zeer hoog staat aangeschreven bij de blanke conservatieven in het zuiden van Amerika. Is Goldwater dan door zijn ambi ties gedreven tot ontrouw aan zijn vroegere Idealen? Niet helemaal. Hij is nog steeds van mening, dat de federale regering de constitu tionele plicht heeft discriminatie op basis van ras of kleur in alle voer tuigen, die het openbare transport tussen de staten verzorgen, te voor komen. Ook vindt hij, dat de Ame rikaanse regering ervoor moet zor gen, dat negers, die beantwoorden aan de eisen die men blanke kiezers stelt, ook werkelijk de gelegenheid krijgen hun stemrecht uit te oefe nen. Tot zover is er nog maar weinig bij, dat naar de gading van het zuiden is. Dat wordt echter anders, als Goldwater de overtuiging uit spreekt, dat je mensen niet kunt dwingen min of meer intensief met elkaar om te gaan. En bovendien bestrijdt hij de opvatting, dat de uitspraken van het Opperste Ge rechtshof onder alle omstandighe den „the law of the land" zijn. Dat zijn opruiende klanken, ook wanneer hij zijn standpunt toelicht met erop te wijzen, dat je naar zijn mening veel meer zou moeten over laten aan het rechtsgevoel van de mensen zelf. In de praktijk zou dat erop neerkomen, dat men de ver houdingen tussen de rassen laat af hangen van het rechtsgevoel van mensen als Ross Bamett in Missis sippi en George Wallace in Alaba ma. En dan wordt het veel duide lijker, waarom Goldwater de held is van het zuiden. Hier ligt ook de voornaamste van de vele redenen, waarom de Repu blikeinse linkervleugel tegen een kandidatuur van Goldwater is ge kant. „Mijn hemel", zegt men daar, „met die man aan het hoofd zouden wij de partij van de apartheid wor den". Doch minder ethisch ingestel de geesten zien wel mógelijkheden in zo'n kandidatuur van Goldwater. Zij rekenen hun mede-Republikeinen voor, dat het industriële oosten van Amerika tóch verloren gaat aan Kennedy. Hetzelfde is het geval met de stemmen van de noordelijke negers. En dan geldt de stelregel: ,,Go hunting where the ducks are". In het westen, het midden-westen en vooral in het zuiden heersen toe standen, waarbij een conservatief politicus zijde kan spinnen. Om tot president van de Verenig de Staten te worden gekozen heeft Goldwater 268 electorale stemmen nodig, d.w.z. de stemmen van kies mannen, die de verschillende staten in variërende aantallen afvaardigen naar het college, dat, formeel ge sproken, de nieuwe president kiest. Dat aantal bereikt hij, wanneer hij alle zuidelijke staten van de oude Confederatie op zijn hand krijgt (103), plus Texas (24), Califomië (40) en alle andere staten, die in 1960 door Nixon zijn veroverd (151). In totaal heeft hij dan 318 stemmen. Hij zit, als dat allemaal lukt, zó vast in het zadel, dat hij zonder bezwaar een grote staat als Califomië kan missen. De opwinding, die thans heerst rondom de waarborging van alle burgerrechten aan de negers, wordt wel eens de „factor X" ge noemd, die beslissend kan zijn voor de kansen van Goldwater. Als hij het zuidelijke blok niet op zijn hand krijgt, is hij verloren. Mich zijn del vooruitzichten van de senator niet alléén geba seerd op de rassenkwestie. Hij kan overal op stemmen reke nen, waar „nieuw geld" wordt ver diend. Zodra ergens in het westen, het zuid-westen, in Texas of in het „diepe zuiden" nieuwe industrieën worden gevestigd, neemt het aantal affiches met de triomfantelijke quasi-scheikundige formule „Au- H20" hand over hand toe. Al heeft Goldwater een grondige hekel aan prof. Galbraith, zijn electorale steun vindt hij toch grotendeels in het maatschappij-type, dat van deze hoogleraar-diplomaat zijn naam heeft ontvangen: de „affluent so ciety". Goldwaters simpele filosofie vindt weerklank bij het radicale con servatisme van de „nieuwe rijken" in Amerika. Een enkele keer probeert hfl wel eens Burke of Viereck te citeren, maar meestal stottert hjj dan of hij legt de klemtonen verkeerd. Hij is het best op dreef, ils hij voor de vuist weg foetert tegen het bestaan van nuances in de politiek, tegen de gestadige uitbreiding van de over heidstaak, tegen de pretenties van de vakbonden, tegen Walter Reu- ther, Fidel Castro en Nikita KJiroesjtsjev. Als hij zegt, dat de „afgeleefde" oostkust eigenlijk van Amerika behoort te worden losge sneden en de zee op geduwd, dan is hjj tevens de woordvoerder van de „revolte van het westen en het zuiden". Goldwater is tegen de progressie in de inkomstenbelasting; armen en rijken moeten volgens hem aan het zelfde tarief worden onderworpen en hij voegt daaraan toe, dat de arme zal profiteren van de inves teringen, waartoe de rijke aldus in staat wordt gesteld. De „Tennessee Valley Authority" het pronkstuk van de Roosevelt- Democraten, wil hij eenvoudig „ver kopen". In 1956 was hij tegen de federale eigendom van de Heli's Canyon Dam, maar later gaf hij zijn fiat aan het Upper Colorado River Storage Project. Ook bij dit laatste werk was de federale rege ring met veel geld betrokken, maar het verschil was, dat nu de kiezers van Arizona erbij gebaat waren. Barry Goldwater heeft zich in het verleden uitgesproken voor de on middellijke en algehele afschaffing van landbouwsubsidies. De laatste tijd heeft hij water in zijn wijn ge daan; hij is bereid die afschaffing te verdelen over drie tot vijf jaar. Maar hij herhaalt zijn oude argu ment: „Waarom zou een inefficiënte boer op de boerderij blijven, als hij veel beter af is in de Industrie?" En een van zijn jongste uitlatingen is (op 24 oktober te Hartford in Connecticut)dat het naar zijn mening aanbeveling verdient het NAVO-opperbevel in Europa de be voegdheid te geven tactische kern wapens te gebruiken zonder vooraf gaande raadpleging van het Witte Huis. De Verenigde Staten zouden in dat geval hun conventionele strijdkrachten in Europa veilig met een derde kunnen verminderen, zo meent Goldwater. Deze kleine bloemlezing is wel voldoende om aan te tonen, dat de opvattingen van Barry sterk en op haast alle essentiële punten afwijken van het „nieuwe" republikanisme- van-de-middenweg, dat door Eisen hower c.s. wordt voorgestaan. Als de voormalige president zegt, dat sommige uitspraken van senator Goldwater een nadere toelichting vragen, dan bedoelt hij ook eigen lijk, dat zij dringend correctie be hoeven vóórdat hij zijn eventuele zegen zou kunnen geven aan 's mans kandidatuur. De linkervleugel van de Republikeinse partij probeert voor zichzelf uit te maken, of een tegenstander van Kennedy het vol gend jaar überhaupt enige kans maakt. Sommigen ontkennen dat „You can't lick Santa Claus", zeg gen zjj en zij zijn dan volgaarne bereid de nederlaag te laten lijden door een exponent van de rechter vleugel. Maar indien de overwin ning van de zittende president niet bij voorbaat zeker is, dan willen zij tot iedere prijs voorkomen, dat een Republikein als Goldwater in het Witte Huis belandt. Tet een enkel woord is al ge sproken over de stokpaard jes, die de senator uit Arizo na berijdt in de buitenlandse politiek. We kunnen daar wat meer over lezen in een boekje, dat hij vorig jaar heeft laten verschijnen onder de titel „Why not victory?" (McGraw-Hill, New York). Hij sluit zijn verhaal af met een schildering van het conservatieve réveil in Amerika. „Al te lang", schrijft hij (of zijn ghost"), „zpn de conservatieven in dit land weg gekropen onder de stenen, alsof zij werkelijk geloofden, dat zij de fos sielen waren, waarvoor de radicalen hen uitmaakten. Een conservatief in Washington had soms het gevoel, dat hij niemand vertegenwoordigde, dat hij in zichzelf praatte of enkel om de pagina's van de „Congressio nal Record" te vullen. Welnu, de fossielen zijn onder de stenen van daan gekropen en hebben zichzelf afgeborsteld. Tot hun verbazing stellen zij vast, dat het juist de radicalen zijn, die zich in een ver gevorderd stadium van verkalking bevinden, en dat de conservatieven de tekenen des tijds het best ver staan. In dit land van ons is iets nieuws, dat tevens iets ouds is, in opkomst. De rijke tradities van het Amerikaanse verleden raken weer in tel. Vroeg of laat moest dat wel gebeuren." Maar voordat de lezer zo ver is, komt hij een reeks pikante uitspra ken tegen, zoals deze: „Rechtvaar digheid is een waardig doel, maar als het doen van rechtvaardigheid aan de Bantoe's inhoudt, dat de regering van de Unie van Zuid- Afrika vervreemdt van het westen, dan moeten die Bantoe's maar be reid zijn nog wat langer rond te lopen met hun persoonsbewijzen". Goldwater trekt van leer tegen het Amerikaanse ontzag voor de wereldopinie. Wie bepalen die opi nie? Een handvol intellectuelen, journalisten en organisatoren van straatrelletjes, die het aanhoudende doelwit vormen van communistische infiltranten. Goldwater bestrijdt de mening, dat de loyaliteit van andere landen kan worden gekocht met dollars. Het enige, waar de wereld ontzag voor heeft, is immers macht en prestige. ,,Ik vraag u uit te gaan van een belachelijke gedachte: wat zouden de gevolgen voor het Russi sche „wereldprestige" zijn geweest, indien de Sovjet-Unie, inplaats van haar miljarden te besteden aan ae ontwikkeling van ruimtevaarttech nieken die majoor Gagarins tocht mogelijk hebben gemaakt, dat be drag had geïnvesteerd in tractoren voor Indië, kunstmest voor Ghana en medische voorraden voor Viet nam?" Hij besteedt afzonderlijke hoofd stukken aan drie „potentiële ge varen, die niet geheel van commu nistische oorsprong zijn, maar die toch, als men er niets tegen doet, onze vijand van kolossaal nut Kun nen zjjn". Die drie zijn: het Inter nationaal Hof van Justitie, de ont wapening en de Verenigde Naties. Er. om aan alle moeilijkheden in Afrika een eind te maken stelt hij de instelling voor van een tijdelijk Afrikaans Protectoraat, dat door een assosiatie van westelijke landen beheerd zou moeten worden. Maar de kern van het boek ligt in het hoofdstukje, dat eveneens „Why not Victory?" heet. Daarin probeert hij een antwoord te geven op de uitdaging van senator J. Wil liam Fulbright van Arkansas om nu eens precies te vertellen, wat hij onder „overwinning" verstaat. Goldwater verwerpt namelijk de term „vreedzame coëxistentie". Er is alleen een Koude Oorlog, zegt hij, en die noemt hij de Communistische Oorlog. Hij wordt niet moe te be togen, dat dat een serieuze oorlog is, die gaat om het voortbestaan of de ondergang van de westelijke samenleving. „De vlammen van het rode vuur verschroeien reeds enze stranden". En daarom is Goldwater met niets minder tevreden dan met een „overwinning op het communis me". Senator Fulbright wil weten, hoe Goldwater zich zo'n overwin ning voorstelt. Moeten daar kern bommen aan te pas komen? Moeten Rusland en China worden bezet? Het antwoord is een beetje ontmoe digend. Goldwater zegt niet precies, wat hij onder een overwinning ver staat, maar vraagt zijn tegenstan der te bedenken, wat een nederlaag zou betekenen, en de nederlaag „is het enige alternatief voor de over winning". Hier doet Goldwater zich niet alleen kennen als een charmante, maar ook als een impulsieve reac tionair. Hjj kan zich niet voorstellen, dat sommige conflicten in de wereld nimmer worden beslecht, dat er be paalde geschillen zjjn, die wjj met kunnen oplossen en waarmee wjj ons moetèn verzoenen. In dat tekort aan inzicht staat Goldwater niet alleen. In Amerika en ook daarbui ten zjjn tallozen, die denken zoais hij. De parallel met de strjjd tussen christenen en mohammedanen is aan hen niet besteed. En toch is nimmer dè beslissende Kruistocht of anti-Kruistocht gevoerd. De Hal ve Maan is niet weggevaagd en het Kruis is niet vertraot. De militaire impasse, de handelsinstincten van de Italiaanse handelssteden en mis schien het gevoel, dat de Kruistoch ten en de Jehad uit de tijd waren, dat alles veroorzaakte een geleide lijke erosie van oude haatgevoelens. Tegen de tjjd van de Renaissance was het vuur nagenoeg gedoofd. H. J. NEUMAN Advertentie) Ca. 40% besparing op uw brandstof. 5 Géén tocht, géén vocht, géén beslagen ramen. U kunt zich van het grote nut dagelijks overtuigen in de KONINGINNEWEG 20 HILVERSUM TEL. 02950—40198 van 1010 uur (ook zaterdags) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 8 nov. Minister Luns heeft de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Tweede Kamer toege zegd in de aanvullende begroting twin tigduizend gulden meer te vragen als subsidie aan de Europese beweging. De subsidie komt hiermee voor vol gend jaar op zestigduizend gulden. Hij deed de toezegging op aandringen van mr. Blaisse (KVP) en jhr. mr. Van der Goes van Naters (PvdA), (Advertentie) nederlandse bedrijfsverwarming voor uitzonderlijkejprijs! b' Keuze uit 4, typen lucbtyerhitters, ook- VOLAUTOMATISCH Vraag volledig* inlichtingen en offertes aan: Gebr. Geertjes N.V., Assen 05920 - 4646* product van n.v. Inalfa, Venray BREDA, 7 nov. Op 16 november wordt hier het vijftigjarig bestaan van het Sint Laurensziekenhuis gevierd. Op 8 oktober was het een halve eeuw geleden, dat in de toenmalige gemeen te Ginneken het St. Laurensziekenhuis in gebruik werd genomen. Initiatief nemer was le heer J. F. Maassen, oud lid van de Provinciale Staten, die de grond en een aanzienlijk geldbe drag ter beschikking stelde. De zusters van de congregatie onder de Bogen uit Maastricht zijn vijftig jaar in het ziekenhuis werkzaam en vieren dus met het ziekenhuis haar gouden jubileum. Het jubileum wordt stijlvol gevierd in de stadsschouwburg van Breda. Om drie uur is er een plechtige zitting in de grote zaal. De feestrede wordt uit gesproken door prof. dr. A. G. M. van Melsen, hoogleraar aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, over het on derwerp: De evolutie van de charitas. In aansluiting daarop zal het college van regenten in de foyer recipiëren van half vijf tot zes uur. Om half ne gen is er een galaconcert. Het Bra bants orkest concerteert onder leiding van Hein Jordans met solistische me dewerking van de pianiste Janine Da- costa. Het personeel wacht op 30 no vember en 1 december een avondfeest op Bouvigne met medewerking van het Nederlands Kamerorkest onder leiding van Felix de Nobel. (Advertentie) Het wil met de Nederlandse heren teams de laatste jaren In de Euro pese kampioenschappen niet goed meer gaan. De ploeg die dit jaar naar Baden Baden werd gezonden heeft het de grootste inspanning gekost om niet onderaan te eindigen; Nederland moest tenslotte genoegen nemen met de zestiende plaats op de ranglijst van acht tien landen. Het leek er soms op, of onze landge noten in de loop van het veertiendaagse toernooi hoe langer hoe meer uit vorm raakten. Zo kon men tegen het einde van de wedstrijden het volgende spel waar nemen tegen Zweden: 4 A 7 4 V A H 6 O V B 10 8 V 10 6 N W O O VB532 B 5 O A 7 5 8 2 •f. 5 u 10 9 8 7 4 V 6 2 •O H 9 4» A 8 7 4» H 10 9 8 3 V - O 6 4 H B 9 4 3 2 Noord was gever, allen kwetsbaar. Het Kornalijnslijper bood goed tot vier schoppen: noord een ruiten OW pasten Nederlandse NZ-paar dr. W. Oudshoorn zuid een schoppen noord een sans- atout zuid drie klaver noord drie sansatout zuid vier klaver noord vier schoppen. Indien west met zijn singleton kla ver uitgekomen was, kan het contract down gespeeld worden en ook bij uitkomst in ruiten. West kwam echter met de ongeboden kleur, harten, uit en dat stelde zuid in staat twee ver liezende ruitens weg te gooien op hartenaas en heer. Gezien noords hard nekkige Sansbiedingen is het de vraag of wests uitkomst in harten veel toe komst kon hebben. Hoe het zij, Ne derland maakte elf slagen en scoorde dus 650 punten. Aan de tweede tafel bereikten de Zweden eveneens vier schoppen na het volgende bieden: noord een ruiten zuid een schoppen noord een sansatout zuid twee klaver noord twee schoppen zuid vier schoppen. De Nederlandse west die het spel tegenspeelde, vond de uitstekende start met klaver vijf, op tafel (noord) werd de zes gespeeld, oost nam met klaver aas en zuid gooide de klaverheer bij. Het is duidelijk, dat oost klaver moet naspelen doch dit deed hij niet en hij legde in slag 2 de ruitenheer op tafel. Ook nu is het contract nog ten dode ge doemd, want NZ moeten verliezen twee slagen in ruiten, klaveraas alsmede een troefslag. West die terecht op een aftroefslag in klaver wilde spelen, sig naleerde de ruitenkleur af (met de twee), maar oost volhardde in zijn weigering om klaver te spelen en trok in slag 3 ruiten 9 na, door west genomen met ruienaas. OW hadden nu al drie slagen en be schikten nog over een vaste troefslag. Zo erg vast bleek die slag echter toch niet te zijn. West, die niet kon begrijpen waarom oost alsmaar had geweigerd kla ver te spelen, meende er goed aan te doen in slag 4 ruiten na te spelen wat van wests standpunt bekeken niet zo gek was, daar zijn partner misschien schoppen tien-derde had en zou kunnen introeven met de tien, waardoor wests boer een slag zou kunnen worden. U begrijpt wel wat er gebeurde: de ruiten die west in de vierde slag na speelde, werd door oost ingetroefd met schoppen twee, door zuid overgetroefd met schoppen drieen hierna was de „vaste" troefslag van OW verdwenen! Zuid speelde nu gewoon troefaas en Hoe is de samenstelling va" effectenbezit? Voldoet zij aan de eis^a^g. U\v de steeds wisselende heden? ,oor Wordt Uw bezit regelmatig ,g deskundigen onder gehouden? Wilt U dynamisch belegge" Wilt U steeds kansrijke delen in Uw bezit? Neem dan een verstandig ^et sluit en schakel ons in 'ert. beheer van Uw effectenbei ,n_ Voor nadere bijzonderheatm zake onze wijze van a?v' vvij service, etc., etc., nodl®..re te U uit ons te onzen kantor komen bezoeken. Gaarne telefonische afspr8®^,, dat wachten voorkomen SINDS 1928 Commissionairs en AdvlS in Effecten. vo0r Leden van de Vereenigm» den Effectenhandel- Dam 2 a - Amsterdam^ TELEFOON 020 - 24649a PARIJS, 9 nov. (UPI) De fra' .fl9® regering heeft meegedeeld d8^ beeld van de Venus van Mile- te' jaar, bij gelegenheid van de sche Spelen, zal worden uitgelee Japan. (Advertentie) ledereen rijdt anders, alle omstandigheden verschillen- -n. Daarom vragen motoren om dividuele voeding". Daar0pnor- er 5 soorten BP-benzine: Br pp maal, BP Mix 25, 50 of 75, ,(il Super. Kies zelf uit welke so nodig heeft. Die soort - juist geeft u tóp-kracht bij het zu' ste verbruik! spe- Super Mix pompen zijn zeer ra ciale pompen. Vraag per "pp, kaart adressenboekje aan Frederiksplein 42, Amsterda* Ook ln de agrarische se^?5r|nSe"'1,fiJ men van technische ontwikkelde een grote oliën non tr>notni>.nli<k flip s<-»t ,a0 een tractor-olie, die enig ,pt 8 is. Dit product dient éi»^ rf, ..„.„jI zéér veel waarde aan inneZ.e tr?t efficiency en kwaliteit. olie - BP Energol Universa1 aJ,e w vendien aanbevolen voo tractoren en alle sclzoCT' voor de tractor-motor, de transmissie en het hW j,t ,ji< teem. In de landbouw ne«- vreugd%l» troef heer na, zag tot zU en m alle resterende troeven va j dus zijn contract. jjt %il Toch had Nederland no|de°n tO** l' „gewonnen", want de —aat «iti slechts tien slagen --- ru»-- winstpunten overbleven, tegenëe n Hadden OW echter beter d0* dan was vier schoppen landse gaan voor een totale rcj1punte van 850(650+2001=13 mat (620)..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 6