Felle taal van Kennedy had succes PROF. BARGHOORN IN V.S. TERUGGEKEERD Na 14 eenzame dagen in Loebjanka - gevangenis 'Ottgering lï^er if Bij brand Tweeling omgekomen Omvangrijke botersmokkel aan het licht Engelse gentleman op Schiphol als oplichter gepakt Als bijzondere gast in de N-T S-studio's rondgeleid IRAK: president Arif neemt alle macht in handen Leger - revolte pro-N ASSER W egrestaurant uitgebrand Licht in zaak bankroof Epe? Twee auto's tegen Aiax-bus ijfpIpP iéecfói 50a tl .^Fie arrestaties 111 gifzaak-Goirle weer- Ned. kustvaarder bij Swansea op strand srezet Jongen op straat neergestoken Na kritiek op automobilist Baandag «Keysef Ghent. Wasserij Afnemende wind f 1,- UN EU KOP A In het Beloning uitgeloofd Automobilist gedood 18 NOVEMBER 1968 87sïé JAARGANG No. 31593 UfpSk°U/londen> 18 nov. Kermeuter> UPI) President heeft alle reden met vol- fe]]e10§ terug te denken aan de febn 'fa*' ^ie hij verleden week arresl naar aanleiding van de de ^atie in de Sovjet-Unie van Sn „merikaanse Yale-professor ""^"etoloog prof. Frederick C. Zaterdag werd de »ü!?ruikte naar aanleiding van de e ^ghoorn d6 raar plotseling ontslagen uit eruchte Loebjanka-gevange- 66 MORRIS "Sefore you êuy! REGENJASSEN T 'JD E L.JJ KE AANBIEDING stomen 'costuum f a nis in Moskou, waar hij ruim veer tien dagen heeft vastgezeten, en in een Comet van de B.E.A. naar Londen gezet. „Vaarwel, goede reis", wensten hem de twee Rus sische regeringsfunctionarissen, die hem begeleidden naar het vliegveld. De professor is inmid dels in de Verenigde Staten aan gekomen en verblijft alweer in New Haven, zijn woonplaats. Zo wel in Londen als in de V.S. heeft hij heel weinig gezegd over de manier waarop de Russen hem hebben behandeld. nauw g6n tl eUt De door de Russen vrijgelaten professor Airport aan, op doorreis naar de Barghoorn doet London Verenigde Staten. TEL AVTV, 18 nov. (Reuter) Volgens een uitzending van radio Bagdad heeft de president va,. Irak, maarschalk Abdoel Sala:n Arif een staatsgreep tegen Baath-partij uitgevoerd. Namens het leger heeft hij de macht in handen genomen. De president kondigde zelf aan dat alle macht voorshands bij hem zal berusten. VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 145 SIMCA DEALERS De jl-jarige Brit werd door adjudant Veltman van de marechaussee naar het vliegtuig begeleid. In Londen wachtte de politie op de van oplichting op grote schaal verdachte man. Opgewacht ^AlJ SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Abon°°n ^edactie 21544, Advertenties 21543 eljkam!!men,en 20800 Postgiro 143480 Bijkante Beverw'jk. Zeestraat 50: telef. 4790 0r en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Oho..- Telefoon 5790 JJJ- C. H. Leijdeckers en H0ofd "r. W. A. M. van der Kallen. edactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT •ftOVHLTEWTiCTARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 1é cents oer m.m. nooqte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. 'ABONNEMENTSPRIJS 70 cents per week. 3.— per maand, 9.— pet1 kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Advertentie) I betaalt U voor het stomen van het twede kledingstuk ,t,!Plein 25 - Soendaplein 37 Duvenvoordestraat 68 '^"enweg 43 - Heemstede Xj, 'Van onze correspondent) fee»"". nov. De distri districts- fan de rijkspolitie in Tilburg 'v :i'1sb' arrestaties verrich' in de ''U.,, ^tijre vergiftigingszaak-W. v. ïyrj Deze 68-jarige man uit Goirle kl0>UP®D 15 oktober op zijn werk in ''ik niet goed na koffie uit zijn i''t; ie hebben gedronken. h(iVat e hleek het vergif parathion te -M De man overleed. Gear de' "ij.? zÜn zestigjarige echtgeno te.twintigjarige dochter en zijn dp l>e"tigjarige schoonzoon. Zij wor- df. 'i('ht; n verdacht schuldig ofwel me- K te zijn aan de vergiftiging van aUge. t Advertentie) ^^LJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 'dhSjyachting tot dinsdagavond, op- *t te 11.15 uur. i'"'ine11 0an buien, maar ook op- ldsseneen. Aanvankelijk nog storm btejifl z"'rlwest en west, later afne- Dezelfde temperaturen als S °f iets lagere. ^°n- o ft Dinsdag: «05—16.45 Maan: 10.59—18.57 (Advertentie) •«antel A&T 1 japon (eenv.) f2,- Pantalon 0£5- fok jumper 4t25- Grote Houtstraat S tel. 10771 Amsterdamsevaart 30 tel. II5&I Binnenweg 137 tel. 34432 De Russen hebben er geen geheim van gemaakt dat de vrijlating een rechtstreeks gevolg was van de uit latingen van president Kennedy, die de arrestatie zeer hoog opnam en zelfs, om de Russische regering onder druk te zetten, de Russisch-Amerikaanse be sprekingen over culturele uitwisseling tussen beide landen afgelastte. Deze be sprekingen zouden dinsdag beginnen. Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade in Moskou heeft reeds laten weten dat de besprekingen nu in ieder geval doorgang zullen vinden, al moet nog een nieuwe datum worden vastgesteld. Waarnemers in Moskou geloven dat de professor is vrijgelaten op hoog bevel uit het Kremlin, waar schijnlijk van Khroesjtsjev zelf. Tass, het officiële Russische persbureau, deelde mee dat de Russische autori teiten „alle reden hadden om F. C. Barghoorn terecht te laten staan, maar met het oog op de bezorgdheid van hoge Amerikaanse functionaris sen over zijn lot besloot de Sovjet regering hem alleen maar uit te wijzen". De Russen redden dus hun pgezicht: zij houden vol dat Barghoorn heeft gespioneerd, maar om de ver beterende betrekkingen met de V.S. niet te verknoeien volstaan zij met een uitwijzing. Het besluit van Barghooms vrijlating werd door de Russiscne minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, zaterdag persoonlijk meegedeeld aan de Amerikaanse zaakgelastigde in Mos kou, Walter J. Stoessel, die op het ministerie was ontboden. Gromyko overhandigde de Amerikaan een nota, maar ging in zijn begeleidende woor den nog iets verder dan de officiële mededeling van Tass. Hjj zei namelijk dat de hoogleraar werd vrijgelaten „met het oog op de verklaring van president Kennedy". Functionarissen van het State De partment in Washington hebben er op gewezen dat de Russische autoriteiten iOö; Weer max. min. temp. temp. gisteren iieht bew. regenbui licht bew. licht bew. zw. bew. licht bew. regenbui half bew. zw. bew. geheel bew. regen geheel bew. regen zw. bew. zw. bew. regen geheel bew. regen zw. bew. zw. bew. geheel bew. half bew. 10 8 10 8 8 8 9 9 2 8 12 8 12 19 9 10 9 10 11 14 11 7 11 10 7 7 7 9 6 —6 —5 5 neersl afgel. 24 uur 10 12 6 12 10 13 9 4 0 4 5 10 10 12 0 2 2 0.1 2 3 0 0 GELDERMALSEN, 18 nov. Bij een brand die vanmorgen om negen uur in een oude woning in Geldermalsen uit brak, is een tweeling twee meisjes van anderhalf jaar door verstikking om het leven gekomen. Het zijn kinde ren van het gezin Vroon. De meisjes sliepen nog op een kamer op de eerste verdieping. Het gezin be stond uit drie kinderen, het jongetje van drie jaar was reeds met de moeder be neden. Vermoedelijk is de brand ontstaan bij het aanmaken van een kachel. De brandweer stelt een onderzoek in. ENSCHEDE, 18 nov. De Neder landse en de Duitse douanerecherche hebben samen een omvangrijke boter smokkel aan het licht gebracht. Een Duitse boer, die in het grensgebied nabij de overgang Knalhutte (gemeen te Enschede)Sanderskuper woont, wordt verdacht hoofdpersoon te zijn. De boer werd gearresteerd toen de velddienst hem betrapte bij het ver voer van ongeveer driehonderd kilo roomboter op een wagen. De boer, die aan de Nederlandse zijde van de grens land heeft liggen, passeert vele malen de grens. De man deelde mee, dat hij de boter had gevonden. Uit het onderzoek is gebleken dat de boer gedurende een half jaar ver moedelijk ongeveer 15.000 kilo Neder landse roomboter klandestien over de grens heeft gebracht. Hij kocht de bo ter van een Nederlandse handelaar en bracht deze naar zijn land, dat aan de Nederlandse kant ligt. Vandaar ver voerde hij de boter via binnenwegen naar zijn in Duitsland gelegen boerde rij. Tussen de boer, die inmiddels is gearresteerd en de Nederlandse boter- handelaar heeft dezer dagen een con frontatie plaats gevonden. door Kennedy's felle woorden van ver leden week een weinig in het nauw waren gebracht. Afgezien van het feit dat zij waarschijnlijk niet hadden ver wacht dat de zaak in Washington zó hoog zou worden opgenomen, zagen zij zich geplaatst voor Kennedy's bij her haling gegeven verzekering, dat prof. Barghoorn niét in de Sovjet-Unie had gespioneerd. Hadden zij hem niettemin als spion voor de rechter gebracht, dan zouden zij impliciet Kennedy heb ben uitgemaakt voor een leugenaar. De Amerikaanse president wees de Russen een duidelijke uitweg uit het probleem door aan zijn verzekering toe te voegen: „Ik hoop dat dit de Sovjet- Unie spoedig duidelijk zai worden en dat men hem zal vrijlaten". Prof. Barghoorn, een groot Rusland kenner, maakte een reis van vele weken door de Savj'et-Unie. Hij werd op 31 oktober gearresteerd in Moskou na een reis door Centraal-Azië en de Kaukasus. Het enige dat hij over zijn verblijf in de Loebj antra heeft losgela ten is, dat hij eenzaam in een cel zat en dat hij alleen de Pravda mocht lezen. Hij was zich geenszins bewust van de internationale deining, die zijn arrestatie heeft veroorzaakt. Dat hoor de hfi pas van medereizigers in het vliegtuig naar Londen. In Amerika zei de professor, dat hij Kennedy „zeer dank baar" was voor diens succesvolle inter ventie, maar dat kan men moeilijk een verrassende uitspraak noemen. SCHIPHOL, 18 ftov. Een 41-jarige Britse passagier, uiterlijk op en top een gentleman, die zaterdagavond in een lijntoestel van de BEA uit Londen hier arriveerde, is terstond na zijn aan komst door de marechaussee gearres teerd. Op aandringen van de Engelse politie had Interpol al enige weken geleden over heel Europa een verzoek tot zijn opsporing en aanhouding ver spreid. De man wordt beschuldigd van oplichting voor een bedrag van twee ton. Inmiddels is gebleken, dat hij een dag of tien geleden ook al in Neder land is geweest en toen als bijzondere gast in de NTS-studio's in Hilversum is rondgeleid. Hij logeerde in die tijd in een van Amsterdams duurste hotels, maar verdween daar met de noorder zon, zonder zijn rekening te voldoen. Op Schiphol trof de marechaussee, zoals Interpol ook reeds had mee gedeeld in het verzoek tot opsporing, een vijftal vliegbiljetten op hem aan, "e hij zonder betaling en op on- A (AFP) De militaire gouverneur van Bagdad heeft tot nader order een uit gaansverbod voor de stad afgekondigd. Naar radio Bagdad voorts bekend maak te, is onder leiding van president Arif een nieuwe revolutionaire raad inge steld. Deze nieuwe raad bestaat geheel uit militairen. Behalve de president ma ken er deel van uit de chef-staf, de on derchef-staf, de divisiecommandanten, de bevelhebber der luchtmacht, de mi litaire gouverneur-generaal en door pre sident Arif aangewezen officieren. De nieuwe raad heeft president Arif voor een jaar buitengewone bevoegdheden toegekend, die daarna verlengd kunnen worden. (UPI) Nog maar vijf dagen ge leden, woensdag, was een poging ge daan een opstand te ontketenen waar bij een „gematigde fractie" in de Baath-partij een poging van de rech tervleugel om de macht te grijpen verijdelde. De nationale garde, die thans ontbonden Is, zou erop gebrand zijn geweest om de Baath-leider, vice- premier Ali Saleh Al-Saadi, uit zijn ballingschap in Madrid terug te ha len, waarheen deze verleden week was verbannen. I Advertentte Het ironische van het geval wil. dat president Arif in februari een staats greep uitvoerde die een einde maakte aan de dictatuur van Abdei Karim Kassem en de Baathisten aan de macht bracht. Een maand later volgde in Sy rië een gelijksoortige revolte van Baa thisten, waardoor de Internationale Arabische partij in twee landen de macht in handen kreeg. Met president Nasser van de V.A.R. werden onder handelingen geopend voor een drie- landen-federaKe. De gesprekken lever den echter geen resultaat op en nog onlangs hebben Syrië en Irak laten we ten, dat zij voornemens waren een ge zamenlijk militair commando op te richten en hun twee landen te federe ren. Radio Bagdad deed vanmorgen een beroep op de hereniging van Irak met Syrië en de Verenigde Arabische Re publiek, hetgeen een vingerwijzing zou kunnen zijn, dat het nieuwe bewind al thans het Baathistische beginsel van Arabische eenheid zal volgen en boven dien de verbittering zal pogen uit te roeien, die de Baathisten gescheiden houdt van Nasser. Over de vorige lei ders van de Iraakse regering is niets bekend. Men neemt aan, dat zij in Bagdad zijn, doch de radio maakte geen gewag van hen. E.TUIUKIJE SYRIË TIKRIT TIGRIS PERZIE EUPPRA AT HIT BAGDAD iRAK SAOED ARABIE 0WAKSA BASRA PELT1573 UE [VS.S.R TURK Middellandse Z«« SYR'E SAOED! ARABIE IRAK BEEK EN DONK, 18 nov. Het een half jaar geleden geopende weg restaurant „Risja" alhier is zaterdag morgen door brand totaal verwoest. De bewoners, de heer en mevrouw Nieuwenhuijsen, er de kok konden ter nauwernood in veiligheid worden ge bracht. Een buurtbewoner die zich vroeg naar zijn werk begaf zag vlam men uit het gebouw slaan. Direct werd groot alarm geslagen, doch de vuur zee in het pand gaf de bewoners geen kans meer om langs de normale weg het pand te verlaten. Via een raam in de bovenverdieping konden zij nog juist op tijd worden gered. De gemeen telijke vrijwillige .brandweer kon niet beletten dat de bar, het restaurant en de keuken volledig uitbrandden. Ook het woongedeelte liep ernstige schade op. De schade wordt voorlopig geschat op f 150.000. De oorzaak van de brand is mogelijk toe te schrijven aan een open vuur in de bar. Het gebouw waarin het restaurant was onderge bracht. is reeds viermaal door brand verwoest. SAVANSEA, WALES, 18 nov. (UPI) - De door ontploffingen en brand ge teisterde Nederlandse vrachtvaarder „Kilo" (571 ton) is vandaag in de buurt van Swansea op het strand gezet. De „Kilo" had gisteravond om hulp geseind, toen de deklast van vaten so dium in brand vloog en het schip door een reeks ontploffingen gevaar liep te zinken. Een shackleton bommenwerper van de RAF en de reddingboot van Tendy begeleidden de „Kilo" tijdens (je laatste uren van zijn reis. Het zwaaCBetroffen schip werd echter veilig bij ÏSftuthend, Mumbles, enkele kilometers Swan sea aan de grond gezet. Er zijn geen berichten over ongevallen. De brandweer van Swansea hield een oogje in het zeil, toen de „Kilo" lang zaam in ondiep water vastliep. Volgens ooggetuigen ontploften de vaten voort durend, toen het schip op de kust aah- voer. Volgens een woordvoerder van de brandweer bestond er echter geen on middellijk gevaar. DEN HELDER Ook de Nederlandse kustvaarder „Heiloo" (249 brt.) heeft in moeilijkheden verkeerd. Het schip kapitein H. Heida uit Leiden en zes opvarenden is voor de monding van de Theems aan de grond gelopen, later weer vlot gekomen en heeft tenslotte behouden de haven van Brightlingsea bereikt. De hevige storm maakte, dat de moeilijkheden zich aanvankelijk zeer ernstig lieten aanzien, zelfs zo dat het schip als verloren werd beschouwd. Advertentie Fabrieken Zevenbergen EPE, 18 nov. De politie hier heeft naar aanleiding van de gewapende roofoverval, die in de nacht van don derdag op vrijdag is gepleegd op de beheerder van het kantoor Epe van de Nederlandse Handelmaatschappij, en kele belangrijke tips ontvangen, die kunnen bijdragen tot identificatie van de daders. Het onderzoek gaat thans in een be paalde richting, waarbij tevens ge bruik wordt gemaakt van enige zoge naamde „stille getuigen". De groepscommandant van de rijks politie in Epe heeft een beloning van 2.500 gulden in het vooruitzicht gesteld voor degene, die inlichtingen kan ver strekken welke leiden tot opsporen van de dader(s) en het in beslag nemen van het ontvreemde geld. rechtmatige wijze had weten te be machtigen. Deze biljetten waren uit geschreven voor vluchten door ge heel Europa. Hoewel de nummers bekend waren en onder de diverse maatschappijen waren verspreid, was hfj er toch reeds in geslaagd zonder moeilijkheden enkele van de biljetten voor vliegreizen te gebruiken. De laconieke Brit, afkomstig uit Hoylake in Cheshire, deelde bi) zijn ondervraging op Schiphol mee dat hij zich op doorreis naar Stockholm be vond. Hij gaf op tegenwoordig in Edin burgh verblijf te houden en zei ver schillende functies te vervullen. Omdat hij over weinig geld beschikte en van de officieel reeds geruime tijd ingetrokken vliegbiljetten geen gebruik meer mocht maken, kon de mare chaussee hem als ongewenst vreemde ling zonder voldoende middelen van bestaan beschouwen en hem dwingen terstond het land te verlaten. Zater dagavond laat ging dat niet meer om dat er geen vliegtuig meer naar Lon den vertrok, zodat hij de nacht moest doorbrengen in het passantenverblijf van de kazerne van de marechaussee in Badhoevedorp. Zondagmiddag echter werd hij onder geleide van een wachtmeester van de marechaussee in een lijntoestel van de KLM naar Londen teruggebracht, waar de gewaarschuwde Britse politie hen. stond op te wachten. De NTS-functionaris J. B. van der Kook, die hem tien dagen geleden door de studio's had rondgeleid wil de nauwelijks geloven dat de Engels man wegens oplichting was geattes teerd. „Hij maakte op mij een bijzon der beschaafde indruk", zei de heer Van der Kook, „en ik kreeg de indruk dat hij een uiterst deskundig man was. Hij heeft de NTS in geen enkel opzicht benadeeld." Als free-lance journalist had de man zich tot de NTS-persdienst ge wend met het verzoek het bedrijf te mogen bezichtigen. „Ik heb met hem geluncht", aldus de heer Van der Kook, „en hij vertelde mij dat hij in algemene zin voor de BBC-radio en -TV schreef. Bij de rondleiding heb ik duidelijk gemerkt dat hij zeer veel van de televisie afwist, ook in technisch opricht." (Van onze correspondent) GRONINGEN, 18 nov. In de nacht vac zaterdag op zondag is een 18-Jarige metselaar op straat neergestoken door de passagier van een auto. De jongen maakte in het Noorderplantsoen een opmerking aan het adres van een auto bestuurder, die met een luidruchtig ge zelschap in zijn wagen door het plant soen zig-zagde. Een der passagier» stapte uit en stak de jongen met een soort stiletto In de buik. Het slachtoffer moest hevig bloe dend worden opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis, waar direct opera tief ingrijpen noodzakelijk bleek. Het le vensgevaar is thans geweken. In de loop van zondag kon de ver moedelijke dader worden gearresteerd, een 19-jarige glasblazer uit Groningen. Hij is ingesloten en zal terbeschikking van de justitie worden gesteld, verdacht van poging tot doodslag of zware mis handeling. Uit het onderzoek, dat door de politie werd ingesteld, bleek, dat het gezel schap onder invloed van alcohol ver keerde. De bestuurder, tevens eigenaar van de auto, was niet in het bezit van een rijbewijs. Het onderzoek fuurt voort. VIANEN, 18 nov. Bij een verkeers ongeval op rijksweg 26 Utrecht 's Hertogenbosch onder Vianen is gisteravond een inwoner van Tiel, de 41-jarige R. Heuff, gedood. Vier mensen werden gewond. het ongeluk, waren een autobus en twee personenauto's be trokken. In de bus zaten spelers van de voetbalvereniging Ajax uit Amsterdam, die terugkeerden van een wedstrijd in Tilburg. A'an hen heeft niemand letsel opgelopen. Het ongeluk gebeurde volgens de oo- litie toen de bus bij het afremmen voor een automobilist, die zijn plaats in de file had verlaten maar wegens verkeer uit de andere richting terug wilde, slip te er. op de verkeerde rfibaan terecht kwam. Twee auto's kwamen met de bus in botsing. In de door de heer Heuff be stuurde auto zaten zijn vrouw, zijn schoonzuster en een kind Zjj zijn, even als de bestuurder van de tweede auto, een inwoner van Brunssum (L) in een ziekenhuis in Utrecht opgenomen. Bei de auto's werden vernield.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1