Schema over oecumenisme thans uitbundig geprezen Een document in de geest van Paus Joannes XXIII Schuld van de Kerk aan verdeeldheid? D AEG'— Al-Hafi terug in Damascus AEG A /I ZEVENTIGSTE ZITTING VAN CONCILIE Hoofdstuk over Joden heeft geen politiek karakter BANKBOEKJES De VARA koopt volumineus BBC-ORGEL „Zee-muur" gaat Harlingen beschermen V Londen weigert Delgado visum Ook Lufthansa over Noordpool EXAMENS De Bree-straat Surinaamse postzegels ./o SYRIË-IRAK Grootste van Europa O/ rente mmm 1 Hl 1 -if WOENSDAG 20 NOVEMBER 1963 PAGINA 9 de verlovingsring voor moderne mensen mKKm door Prof. drs. F. HAARSMA TOASTER f<9.50 PERFECT L 30.- Maak meer rente van Uw geld Storten en opnemen ook per giro Folder op aanvraag verkrijgbaar GEMAKKELIJK OPEISBAAR GEEN KOSTEN GROTE SOLIDITEIT De „muur" van Harlingen. - - «e I '\7 t ,k Cor Steijn voor het monster-orgel van de VARA. De Surinaamse zegel, ontworpen door R. Oxenaar uit Den Haag. onze Romeinse correspondent) 20 nov. Gelijk toegezegd, U.J2* de Concilie-vaders gisteren het Schen? 'yijfde) hoofdstuk van het Ben i.a ever het oecumenisme ontvan- hoofdstuk dat de godsdienst- Haal R tot onderwerp heeft. Kardi- 2182 1Ü1 leidde voor de aanwezige 'tuk ®n van het Concilie het hoofd- lifiko-0V6r de verhouding tussen katho- )n »?,en 'n het bijzonder de Joden hiaar StüH kwam ln me» 1962 klaar, luku;„ 18 hiijven liggen wegens onge- Secr<Se .P^htieke omstandigheden. Het chrï.t laat voor de eenheid onder de ®nderu?en heeft, zei de kardinaal, dit ferlrtp niet op eigen gezag uitge- „aar ingevolge een speciaal en [""Uk verzoek van Paus Joannes Het heeft niets met enige poli tiek van doen, het blijft verre buiten controversen over de staat Israël, maar is zuiver een religieus docu ment, dat de betrekkingen nagaat, die bestaan tussen de Katholieke Kerk (en tevens van alle Christus-gelovigen) en het oud-testamentische uitverko ren volk der Joden, wien God ook na de dood van de Messias nooit het ver bond van de Sinaï heeft opgezegd. Mgr. De Smedt (Brugge) hield de Inleidende beschouwing over het the ma der godsdienstvrijheid, die een bijzonder grote indruk op de vaders maakte. Alom hoorde men dit van de bisschoppen, toen zij de Concilie aula na het eind der sessie verlie ten. Bisschop De Smedt verklaarde nog, dat het hoofdstuk door de com missie tevoren aan de theologische commissie is voorgelegd en dat de ze na ampele discussie er haar „ni hil obstat" aan hechtte. De relator vermeldde dit, zo komt ons voor, om de vaders, wien de begrippen van godsdienstvrijheid en tolerantie nog niet geheel eigen zijn, vooral wanneer het aankomt op het trek ken der praktische consequenties, te voren enigermate gerust te stellen. Advertentie) CLAUDIA de nieuwste creatie van de CONSTANT T fabrieken Een der mooiste ringen uit de Constant collectie Levering .van de producten der CONSTANT"fabrieken uitsluitend via de erkende juwelierswaar de kleurenfolder met alle CONSTANT-modcUen gratis verkrijgbaar is. Een van de waarnemers uit de kringen van de Wereldraad vertelde na de Coricilie-zit- ting van gisteren, dat hij ,'?h helemaal had thuis gevoeld v de discussies in de aula. Aller- - st vanwege het steeds terug lende protest, vooral van de osterse vaders, tegen het hoofd tak over de Joden in het schema ver het oecumenisme, een geluid at hem ook vanuit eigen kring ei"trouwd was. Gelukkig was er .aast deze negatieve overeen- d°mst ook een positieve, namelijk gunstige ontvangst van, men a8 wel zeggen, de vreugde en ankbaartieid over het werkstuk hevi secretariaat voor de een- jejn, dat het Concilie nu is voorge el eu1 de beide eerste dagen van het °at over de oecumene is vier- s.aal een thema aan de orde ge- ei", dat ook door Paulus VI in 3n openingsrede is aangeraakt en ,3e ar°P hij bij de audiëntie van Jj-.^aarnemers is teruggekomen, dia de erkenning van de schuld hipt ?p de Katholieke Kerk rust Öer batrekking tot de verdeeldheid \vpl.c"ristenen. Sinds de indruk- IW ende schuldbelijdenis van de hepfariandse Paus Adrianus VI ian» de Katholieke Kerk eeuwen- C0JL gemeend dat dit openlijke vatl 'eor in strijd was met haar beid Godswege geschonken heilig- *ekp De woor<Ien van de Paus, Wn zoals ze samengevat in de iVea van de kranten werden Sou.'Segeven, hebben ook ver- Ora Uende gelovigen vreemd in de - geklonken. Dit is mij uit be- OW schriftelijke reacties ge- dezo Juist de interventies van eerste dagen zijn daarom een WpJÏ116 gelegenheid om op deze stle nader in te gaan. e aanzet ligt eigenlijk reeds in de vorige zitting, want in het eind november vorig jaar eenh esPr°ken ontwerp over de W0rjieid van de Kerk werd onom- erkp -n de schuld van het Westen D0s dd bij het ontstaan van het is t„erse schisma. Maar deze tekst g;e erbggewezen naar de commis- vaned daarom hebben de woorden T êi^IYlclelkt Wo^^rtijk luiden de betreffende den: „Indien ons vanwege ac„ ^aus Paulus de zaak pas -et ori biQp, scheiding enige schuld zou Slhek w°rden toegerekend, dan gevi w« G°d nederig om ver- e". aan de broeders zelf door n wii indien zij menen gijfp pns te zijn beledigd ver- de vn*s- Onzerzijds zijn wij bereid Rath ,edigingen te vergeven die de de Kerk zijn aangedaan en ian3art te vergeten, waarvan de ding. ^ri§e onenigheid en schei- de t,ae oorzaak is geweest. Moge klarjnernelse Vader deze onze ver fris welwillend aanvaarden en Vrej „den (je ware broederlijke Ër terugschenken." tal „pijn in deze woorden een aan- de ^duidelijke punten. Betekent de p ®ev°udige conditionalis dat I^'dclpni de eigen schuld in het vekkeii i at °t is vanwege de (be laden! nieuwheid van deze i?nrrn,i„s enkel een voorzichtige Hl kt rif g. gekozen? Het laatste enige zinvolle interpreta tie. Vervolgens, wat wordt bedoeld met het woord „ons"? Alleen de individuele leden van de Katholie ke Kerk of ook grote delen van de Kerkgemeenschap, bepaalde be- levingsvormen van het geloof, en kerkelijke praktijken, die door de gemeenschap als geheel bevorderd of op zijn minst ten onrechte ge tolereerd werden? Bestaat de schuld met andere woorden alleen in de morele tekortkomingen van de leden of ook in institutionele gebreken, die men vanuit het Evangelie in bepaalde periodes van de kerkgeschiedenis kan aan wijzen? Als de Paus nog geen drie weken later de waarnemers toespreekt, dan blijkt de reserve voor een groot deel verdwenen te zijn. „Wij hebben het in onze rede van 29 september aangedurfd in de eer ste plaats terug te grijpen op de christelijke zo mogelijk weder kerige vergeving: „veniam da- mus petimusque vicissim" (Hora- tius), „wij schenken vergiffenis en vragen het wederkerig". Onze geest heeft deze rust nodig, wanneer hij zich wil opmaken tot vriendschappelijke betrekkin gen en tot gesprekken in een at mosfeer die niet vertroebeld is. Allereerst, omdat dat christelijk is: „wanneer gij uw gave naar het altaar brengt en u daar herinnert, dat uw broeder iets tegen u heeft, laat uw gave daar, voor het al taar, en ga eerst heen, verzoen u met uw broeder en kom en offer daarna uw gave" (Mat. 5, 23-24). Vervolgens, dit is voor ons de beste methode: niet terugzien naar het verleden, maar de blik richten op het heden en vooral op de toe komst." Ook hier gaat de Paus niet in op de nadere concretisering van de schuld; anderen, zo ver volgt hij, moeten het verleden maar onderzoeken; maar de we derkerigheid van schuld en ver geving wordt nu duidelijk uitge sproken. Uit de dagelijkse Conciliever slagen heeft men kunnen op maken dat het schema over het oecumenisme door de meest representatieve woordvoer ders met grote bijval en dankbaar heid (het werd zelfs een genade Gods genoemd) ontvangen is. Van de vier vaders die de afwezigheid van een schuldbelijdenis als een gemis signaleerden, namelijk kar dinaal Quintero van Venezuela, patriarch Maximos van Antiochië, de Armeense patriarch Petrus XVI Batanian en mgr. Elchinger van Straatsburg, kan ik alleen van de laatste enkele gedachten ver melden. Bij het ontstaan en voortbestaan van de scheiding, zo stelde mgr. Elchinger, zijn aan beide kanten fouten gemaakt. Niet alleen door individuele zonden van de leden, maar door structurele gebreken en misgroeiingen. Zo waren er ten tijde van de Reformatie niet alleen misstanden in het morele en godsdienstige leven van bisschop pen, clerus en volk, maar bepaal de geloofswaarheden werden door de gescheiden broeders beter aan gevoeld dan door de katholieken. Als voorbeelden noemde hij de in terne vrijheid van de geloofsact, de souvereine vrijheid van God en het sole gratia (alles uit genade). Ten aanzien van de Schrift kende hij aan de niet-katholieke theolo gen meer vertrouwen en moed toe Negen leden der kerkvergadering ga ven vervolgens in de algemene be schouwingen over het gehele schema hun opinies. In tegenstelling met het geen in de vorige zitting gehoord werd, hebben deze maal alle woordvoerders het onderwerp als het ontwerp grote lof toegezwaaid: dit is hét document in de geest van Joannes XXIII en van de huidige Paus. Het helpt werkelijk voo: de toenadering aller christenen, toont de weg naar de eenheid en het is een gave Gods voor onze tijd. Want, zei bisschop Elchinger van Straatsburg pater Congar na: het gaat hier niet om een tekst, maar om een daad. Zo dient dit stuk tot de verwerkelijking van een der hoofddoelen van het Con cilie. De beweging voor de eenheid der christenen gaat niet op een ge- voelsopwelling uit het hart terug, maar stoelt op het Evangelie en wordt door de H. Geest geleid (kardinaal Léger, Canada) Kardinaal König (Wenen) en ver schillende andere vaders vroegen een nauwkeurige omschrijving der begrip pen oecumene, oecumenisch en oecu menisme. Reeds zijn denkbeelden hier over aan het secretariaat afgegeven. In de tekst moet duidelijk uitkomen, dat wij uitgaan van ons oecumenis me, zoals wij dat verstaan vanuit on ze ecelesiologie. Deze ecclesiologie kent verschillen met die der andere christenen, ofschoon zij op de wezen lijke punten overeenstemmen. Het is nodig om dit van meet af aan duide lijk te stellen teneinde eventuele mis verstanden te voorkomen. Niet, aldus de kardinaal, dat wij on ze ideeën van oecumenisme anderen zouden willen opdringen en de hunne afwijzen. Want net katholieke oecume nisme is bij lange na nog geen geslo ten en afgerond systeem. Wij katho lieken staan nog pas aan het begin van een beweging die niemand dertig jaar geleden had verwacht of voor zien. Christus zelf wil ons door Zijn Geest, door het onderling overleg en het gesprek met anderen naar een diepere kennis der waarheid brengen en nieuwe aspecten van het oecume nisme openen. Het eenheidsstreven, zo zei mgr. Garrone van Toulouse, is geen ireni sche vriendelijkheid, maar een ware deugd, „in ons hart uitgestort door de H. Geest, die ons werd geschonken" (Rom. 5,5). Voor een werkelijk oecu menisme, aldus mgr. Elchinger, zijn vier dingen nodig. Men moet geen angst voor de Waarheid hebben, ook als ons die ongelegen zou komen. Wij dienen niet alleen te erkennen, dat de geloofsscheiding voortkwam uit mis slagen (van beide zijden), maar ook dat onze afgescheiden broeders toen gedreven werden door waarachtige ge loofsmoed. Men moet verder eerlijk de waarheden erkennen, die het bezit zijn der niet-katholieke christenen. En dan weer een belangrijk punt: het is vals om verzadigd neer te zitten naast on ze geloofsschat inplaats van steeds ver der naar de waarheid te zoeken. Wij hebben bij lange na nog niet de vol heid van Gods boodschap ontdekt. De Kerk is heilig, maar Gods hëïllgè za ken worden gedragen door ons, die slechts lemen vaten zijn. De vragen die onze gescheiden broeders ons stel len, zijn aansporingen tot verder speu ren. Tenslotte mag men eenheid niet met uniformiteit verwisselen. Mgr. De Provenchères van Aix-en-Pro- vence voegde hier nog aan toe, da wij de eenheid aller christenen op drie vlakken moeten nastreven: door de liefde, door het gesprek en door de inwendige vernieuwing van de Kerk. Het schema spreekt duidelijk over de eerste twee, niet over het laatste. Kardinaal Roegambwa viel het oecu menisme bij en bezag dat, als eergis teren de Japanse kardinaal, mede uit het oogpunt van de missie. Hij sprak over het dagelijks beleefde drama der geloofsscheiding in de kerkelijke ont wikkelingslanden. Bij de innerlijke vernieuwing der Kerk, de bekering van het hart het gemeenschappelijke ge bed en het wederzijds begrijpen, zo als het schema het verlangt, moet ten slotte de samenwerking komen tussen de christenen, waar die maar moge lijk is. Maar dit is niet genoeg, van de christenen wordt meer gevraagd: ook samenwerking op het directe ge loofsgebied. D kardinaal noemde als voorbeeld de samenwerking voor een authentieke uitgave der Heilige Schrift, in de verkondiging van het Evangelie aan de ongedoopten en in de strijd tegen het bijgeloof. (Advertentie) dan aan de katholieke theologen in het verleden en hij wees erop dat iemand als Lagrange zijn leven lang onder verdenking heeft ge staan. Ook het oecumenisme had zich sneller en breder kunnen ont plooien als men in de Katholieke Kerk het voorbeeld van mensen als kardinaal Mercier en Lord Halifax meer had nagevolgd. Verloochent dan de Kerk nu dat gene wat zij altijd heeft beleden: ik geloof in ene Heilige Kerk? Ziet zij zichzelf niet meer als de bruid van Christus zonder vlek of rimpel of iets van dien aard (Ef. 5)? Uiteraard kan de Kerk geen af stand doen van de geopenbaarde leer over de heiligheid van de Kerk. Maar de kennis van de ge schiedenis brengt haar tot een ge nuanceerder begrip van die waar heid. En het contact met de ge scheiden broeders stimuleert haar om ook zichzelf steeds beter te verstaan in geloof. Dat de Kerk heilig is, betekent dat de Heilige Geest in haar werkt in verkondi ging, sacrament, ambt en charis ma, dat zij geroepen is om zich te laten heiligen door God, dat zij altijd vruchten van heiligheid voortbrengt en dat zij eenmaal bij de eindvoltooiing volkomen heilig zal zijn door Gods genade. Maar het betekent niet de historische waarheid is ook waarheid! dat zij, hetzij in haar leven, hetzij in haar gemeenschapsvormen, hetzij in haar instellingen, hetzij in het gewone leergezag, immuun is voor de macht van de zonde. BEIROET, 20 nov. (RTr/UPI/AFP) De Syrische president, Al-Hafi, en de lei der van de internationale Baath-partq, Aflaq, zjjn gisteravond naar de Syri sche hoofdstad Damascus terugge keerd. Beiden waren donderdag j.l. op uitnodiging van de, toen nog aan de macht zijnde, Iraakse Baath-partij naar Bagdad gevlogen om de situatie, die na de mislukte staatsgreep van Saad- hi was ontstaan, te bespreken. Zij be vonden zich ook in de hoofdstad toen daar maandag door president Arif een staatsgreep werd ondernomen. Na het welslagen hiervan werden ze gevan gen genomen, maar gisteren weer vrij gelaten. Voor hun vertrek hadden bei de mannen nog besprekingen gevoerd met president Arif. Het gevolg hiervan wa1, dat radio-Damascus zijn anti- Iraakse uitzendingen heeft gestaakt en de verbindingen tussen beide landen zijn hersteld. Inmiddels werd gisterenochtend nog tamelijk zwaar gevochten op diverse plaatsen in de Iraakse hoofdstad. Voor al ir. het zuidelijk gedeelte van de stad wordt in de smalle straatjes nog hevig weerstand geboden door leden van de nationale garde. Volgens de Iraakse ambassade in Brussel zijn alle buiten landers in Irak ongedeerd. In de loop van de dag werd bekend gemaakt, dat het uitgaansverbod ge deeltelijk is opgeheven. Tussen negen uur 's morgens en vier uur 's middags mag de bevolking zich weer op straat begeven. Gemotoriseerd verkeer is ech ter verboden. Waarnemers in Beiroet verwachten, dat er in Irak thans een coalitierege ring zal worden gevormd, bestaande uit gematigde Baathisten en Nationa listen, en beheerst door het leger. (Advertentie) F. VAN LANSCHOT-ANNO 1737 - B A N K I E R S A N N O 1839 -VERMEER fr Co. (Advertentie) HILVERSUM De VARA heeft nel grote BBC-theaterorgel gekocht. Waar schijnlijk zal het instrument een plaats krggen in een nog te bouwen deel van het VARA-studiocomplex. Of de om roep in de toekomst eigenaar za! blij ven. hangt echter af van de belang stelling van andere omroepverenigin gen. Het orgel is het grootste van Euro pa en bevindt zich momenteel in een oude kerk, de Jubilee-ohapel aan de East Road in Oost Londen, die geheel voor dit doel als radiostudio werd in gericht. Het orgel werd enkele jaren vóór de tweede wereldoorlog in opdracht van de organist Reginald Foort, ge bouwd door Moller, Hagerstown, U.S.A. Het ruim 25 ton wegende in strument was bestemd voor een toer- nee door Engeland. In nauwelijks drie jaar trok Reginald Foort ermee langs 118 verschillende theaters. Het gevaarte werd daarvoor 167 maal op gebouwd. Vroeg in 1941 werd het orgel bij een Duitse luchtaanval ernstig be schadigd. Later werd de BBC de nieuwe eigenares. Het instrument heeft vUf klavieren plus voetklavieren en 2370 pijpen. Het BBC-orgel zal in Hilversum een tijdelijk tehuis vinden in de kerk van de Nederlandse Protestanten Bond. Amsterdam, Herengracht 199-201, 's-Hertogenbosch,H.Steenweg27-31,tel.22321,giro 1117570 Telefoon (020) 248486, Eindhoven, Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 1130570 Postgiro: 3656, Gemeentegiro A 13656 Tilburg, Stationstraat 17, tel. 30300, giro 1140570 's Lands Kroniek Hy is wel niet kilometers lang, maar toch is de muur zó fors en groots, dat de Harlingers er trots op kunnen zijn. Sinds kort is er tekening gekomen in de muur. die Harlingen ln stormgetij moet beschermen tegen het geweld van de zee. Het forse bouwwerk Is zo breed, dat vele moeders en vaders er met de kinderen hun zondagse wandelingetje op kunnen maken. Aan beide uiteinden van de muur kan men vreemde bouwsels zien. Daar, waar de muur aansluit op de Westerzeedijk is een heuse sluis van een stoer formaat ingebouwd. Niet ten gerieve van scheepvaart uiter aard, maar voor het spoorwegver keer naar de los- en laadkaden en naar het toeristenperron voor de boten. Dit is de enige coupure in het hele bouwwerk, dat de inventieve Harlingers al „Caspar di Robles muur", naar de Spaanse dijkenbou wer, hebben genoemd. Het wegverkeer kan niet van de sluis-op-het-droge gebruik maken. Om aan de andere kant van de muur te komen moet men er overheen rij den. Om dit mogelijk te maken is een tweetal op- en afritten gemaakt. Met opzet zijn er voor het wegver keer geen doorsnijdingen gemaakt, om aan de stevigheid van het bouw werk geen afbreuk te doen. Wie zich de moeite getroost, naar het andere uiteinde van de muur ?a wandelen, kan ook daar een vreemde ontdekking doen. Daar is namelijk f c ,;::X - V 4v v.1- -fr LONDEN, 20 nov. (UPI) Volgens het Britse dagblad The Guardian heeft de Britse regering geweigerd een vi sum te verstrekken aan de verbannen Portugese oppositieleider Humberto Delgado om zijn reis naar Algerije en andere Afrikaanse landen te onderbre ken voor een bezoek aan Engeland, waar vele Portugese ballingen verblij ven. De ex-luchtmacht-generaal die thans in ballingschap in Brazilië vertoeft is door de Britse ambassadeur in dat land op de hoogte gesteld van het besluit. Volgens de Guardian had beraad in de hoogste kringen van Whitehall plaats gevonden en was de afwijzing persoon lijk goedgekeurd door minister-presi dent Sir Alec Douglas-Home. De afwijzing zal waarschijnlijk een zware belediging zijn voor de 32 bij de organisatie van de Afrikaanse eenheid aangesloten onafhankelijke Afrikaanse staten en een aantal deelgenoten van het Gemenebest, aldus het blad. ':Jgf ,'SV A*> HPS» TOKIO, 20 nov. (Reuter) De West- duitse Lufthansa zal met Ingang van april volgend jaar tweemaal per week een vlucht van Frankfort naar Tokio via de Noordpool verzorgen, zo is in Tokio meegedeeld. Voor de Frankfort- Hamburg-Anchorage-Toko lijn zullen Amerikaanse Boeings-707 worden ge bruikt. Twee vluchten per week over de Noordpool worden al uitgevoerd door de Japan Airlines, de Air France, de Scandinavian Airlines System en de K.L.M. AMSTERDAM, 20 nov. Univers. doet. ex. theolog. W. Duvekot Brielle. LEIDEN, 20 nov. Rijksunivers. doet. grieks: mevr. J. Huijgens-Sprey Amersfoort. CULEMBORG, 20 nov. Nederl. schrift, studiecentr. pedagog. M.O. a: mej. M. Fraai, Amsterdam: de heren R. Brouwer, Heerlen: P. Kampman, Colijnsplaat; H. Zwaan, Bergschenhoek. een brug die niet wordt opengedraaid voor het scheepvaartverkeer, maar wordt gesloten voor de voetgangers die naar de kaden van de boten naar Terschelling en Vlieland moeten. Al deze vreemde bouwsels aan de zeekant van Harlingen maken deel uit van een waterkeringsprogram in het kader van de deltawerken. Wan neer de muur klaar is, wat niet zo lang meer zal duren, zal de Wester zeedijk tot aan de Afsluitdijk worden opgehoogd tot 9 meter boven NAP. Daarna zal ook de Noorderzeedijk, die vanaf Harlingen naar de Lauwers- zee loopt, worden opgehoogd tot dit zelfde peil. Wanneer ten slotte de Lauwerszee is afgesloten kan Fries land zich weer veüig voelen voor het watergeweld. Door de vele werkzaamheden die nu reeds zijn uitgevoerd is het aan zien van Harlingen in een korte tijd wel drastisch veranderd. Door <te muur is de stad na min of meer van de haven afgezonderd. De muur zelf bestaat uit twee muren van dikke basaltblokken, lis enkele meters van elkaar af staan. Ze zijn tot een geheel gemaakt door dat de ruimte ertussen is volgegoten met beton. Op die manier is een bouwwerk ontstaan dat bestand is tegen de allerzwaarste aanvallen. Men heeft zelfs rekening gehouden met het feit, dat bij springvloed schepen kunnen losraken en over het kadeterrein ronddrijven Door zijn dikte is de muur tegen botsingen met deze schepen wel bestand. De bovenkant van de muur somt overal op een hoogte van 6 meter boven NAP. Men kan zich deze „ge ringe" hoogte permitteren doordat de muur recht afloopt, zodat de golven geen „aanloop" kunnen krijgen, .ets wat bjj de scheef oplopende dijken wel het geval is. Voor de verhoging van de dijk van Harlingen naar Zurich is een aan zienlijke verbreding van de djjkvoet nodig De gehele weg naast de dijk zal moeten verdwijnen en de Djjk- vaart die weer langs de weg loopt zal zelfs hier en daar moeten worden gedempt. Een nieuwe snelweg van Harlingen naar de kop van de af sluitdijk is reeds in gebruik. Bi) het nieuwe waterkeringsproject is zelfs de recreatie niet vergeten. De landerijen tussen het terrein van de gemeentereiniging, de sportvel den, de Bolswardervaart en de rond weg zullen worden ingericht als re creatieoord. De boerderij „Zeehoeve'' is voor dat doel al door de gemeente Harlingen aangekocht. De oudste- inwoonster van Neder land, de 105-jarige mevrouw J. A. de Bree-Meyer uit Hoogkerk, zal op zaterdag 23 november a.s. een naambordje ont hullen van een naar haar genoemde straat in plan-zuid in haar woon plaats, waar zij al 75 jaar woont, /ele plaatselijke autoriteiten zullen deze plechtigheid bijwonen, alsmede Sint Nicolaas, die juist die middag een officieel bezoek brengt aan deze gemeente. Zo spoedig mogelijk zullen alle Nederlandse postkantoren met de gangbare Surinaamse post zegels worden bevoorraad. Ne derlandse postzegelverzamelaars zub len deze dan aan de loketten kunnen kopen. Dit is het resultaat van besprekin gen, die de Surinaamse directeur van financiën, de heer L. Kruisland, en de Surinaamse directeur der poste rijen, de heer E. Lede, in de afge lopen twee weken hebben gevoerd met de directie der Nederlandse PTT. Er is reeds een begin gemaakt met de verkoop van Surinaamse kinderpostzegels in de Nederlandse postkantoren. Intussen zal van 21 november tot en met 31 maart door de Surinaams# postadministratie een bijzondere post zegel worden uitgegeven. Deze zegel zal behalve in Suri name hier ook verkrijgbaar zjjn aan de filatelistenloketten op de post kantoren. De zegel, die in de waar de van 10 cent (Surinaamse munt) wordt uitgegeven, is vervaardigd naar een ontwerp van de heer R. D. E. Oxenaar te s'-Gravenhage. De prüi van de zegel in Nederland bedraagt 0,20. Op de zegel is afgebeeld de landing van de Prins van Oranje te Schevenlngen; de kleuren zijn blauw, goudoker en zwart. Behalve de aan duiding „Suriname" en het waarde cijfer worden voorts de jaartallen 1*13 —1963 op de zegel vermeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9