De prijsstijgingen hebben zich in oktober voortgezet Situatie van Europese staalmarkt onbevredigend Vergelijk: en lucht;# zacht W ja graagi Brits parlement eert Kennedy Toespraken van Butler en ex-premier Macmillan De week in Westminster w D z «s BENELUX-ministers in gesprek over grensverkeer Nederland wenst verlenging openingsuren do O ë5s Een onvergetelijk uur Vrachtauto rijdt (op zebrapad) op kleuterklasje in Nazislachtoffers krijgen voorschot op uitkering neem een glas gekoelde Bols Z.O. Genever. Schenk in het tweede glas een andere gekoelde oude genever. Proef beide aandachtig. Waarom is Bols dan zo opvallend zuiver, rijp en "rond" op de tong? Het antwoord: edele granen, vier keer gedistilleerd, in houten fusten gerijpt en met vier eeuwen ervaring gekoesterd. De hele wereld weet tenslotte: Alleen BOLS kan BOLS maken. Baby in brandend huis omgekomen P1 Koffie Rijscholen vragen om bescherming van hun bedrijfstak Amerikaanse Jezuïet La Far ge overleden Quintin Hogg keert weer Hoe Lagerhuis- j zetels worden vrijgemaakt Eten Van Vele j 1 wallen K.A.B.-bestuur: „REGERING MOET PRIJSSTIJGINGEN TEGENGAAN" Kinderen speelden met lucifers Zware straffen voor botersmokkel aar s Ds. A. E. Terjesen DINSDAG 26 NOVEMBER 1963 PAGIïf Metalen Cacao, thee en suiker Wol, katoen en rubber Aardappelen AMERICAN U.S.A. ^imiiiiiimiiiiiimiiiiiMiiiliiiiiiiiimiiiiiiiiiiitHiiiiiinimiiiiiiiiiiiimmmimiiiiiiiiiimmiiiiMHiilNliiiiiiniinin!! WITTE KRUIS T WITTE KRUIS AMSTERDAM, 25 nov. De eind au gustus op de wereldgoederenmarkten ingezette prjjstendens heeft zich |n olrtober nagenoeg over de gehele linie voortgezet. Een uitzondering vormden in feite alleen koper, katoen, en rubber, waarvan de noteringen geen verande ring van betekenis te zien gaven. Of schoon de prijsstijgingen in sommige sectoren door tijdelijke invloeden in de hand werden gewerkt, kan momenteel voor het merendeel van de grondstof- fenmarkten toch wei van een vaste on dertoon worden gesproken. O.m. kan deze ontwikkeling worden toegeschre ven aan het grotere optimisme dat toen ten aanzien van de conjuctuurvoor- uitzichten in <le Verenigde Staten en West Europa heerste. Voorts hebben de koopaktiviteiten van de communistische landen op een aantal markten, de stem ming gunstig beïnvloed. Dit zegt het overzicht goederenmarkten over oktober 1963 van de Nederlandse Overzee Bank n.v. In de metalen sector werd de Ameri kaanse staalmarkt gekenmerkt door een levendige activiteit. Daarentegen blijft de marktsituatie in West Europa onbe vredigend, ondanks de verwachte hoge re produktie-cjjfers voor het laatste kwartaal van dit jaar. De huidige schaarste aan direct leverbaar metaal hebben tot forse prijsstijgingen voor tin geleid. Koper was daarentegen opnieuw flauw gestemd. Onder Invloed van toege nomen koopinteresse aan verbnrikerszij- de bewogen de lood- en zinknoteringen zich overwegend in opwaartse richting. Wat de agrarische sector betreft lag koffie, mede met het oog op de in Brazilië ontstane schade aan de kof- fie-aanplant, vast in de markt. Mo menteel wordt de Braziliaanse koffie- oogst voor 1964-1965 op slechts 13 mil joen balen geraamd of minder dan de helft van de normale opbrengst. Voorts werd de activiteit aan kopers- zijde gestimuleerd door berichten dat het aanbod van Haïti en Cuba op de wereldmarkt als gevolg van de door de recente wervelstorm ontstane scha de vrijwel geheel zou kunnen wegval len. Inmiddels heeft het Braziliaanse koffie-instituut besloten ten aanzien van de huidige oogst de minimum garantieprijzen met ingang van 1 ok tober met 25 pet. te verhogen, waar na per 1 juni 1964 prijsverhogingen met nog 15 pet., resp. 10 pet. zullen volgen. Voorts heeft het instituut aan koffie planters toestemming verleend met het oog op de geringe oogst 1964/1965 een ge deelte van de huidige oogst uit de markt te houden. Te Londen verwacht men dat de aanvoer uit Singapore in de naaste toekomst zal stagneren, zulks in verband met politieke moeilijkheden tussen Maleisië en Indonesië. Met na me is laatstgenoemd land doende naar een ander verkoopcentrum uit te zien. De cacaonoteringen bewogen zich, o.a. als gevolg van de ongunstige oogst- vooruitzichten in Ghana, in het voor deel van verkopers. Op de Amsterdam se termijnmarkt voor cacao nam de (Van onze correspondent) GOES, 26 nov. Een met stenen beladen vrachtwagen waarvan een remkabel knapte is gistermiddag met onverminderde snelheid op een zebra pad afgereden, juist toen daar een kleuterklasje overstak. De kleuterleid ster mej. L. K. werd door de auto ge grepen en tegen de grond geslingerd; zij liep daarbij een hersenschudding op. Twee vierjarige kleuters, een jon getje en een meisje, rolden als een bal onder de vrachtwagen door en kre gen wonder boven wonder slechts lich te verwondingen. DEN HAAG, 26 nov. Naar het mi nisterie van Financiën meedeelt, zijn vandaag de eerste betalingsbewijzen verzonden aan een deel van de belang hebbenden bjj uitkering aan nazi-ver volgden, die vóór 1 augustus 1902 zijn geboren. Aldus is een begin gemaakt met de verstrekking van renteloze voorschotten op de uiteindelijk toe te kennen uitke ringen. Er zal naar worden gestreefd om binnen de tijd van een jaar aan alle aanvragers een voorschot te verleren. De uitkering van het na betaling van het voorschot nog resterende bedrag zal zo spoedig mogelijk daarna geschieden. DEN HAAG, 26 nov. De Neder landse Bond van Autortjschoolhouders (NBA) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd te bevorderen, dat stappen worden ondernomen die lei den tot een bescherming van de bedrijfs tak auto- en motorrijscholen en tot een concentratie van krachten op het ter rein van de verkeersopleiding door mid del van een conferentie, die door de mi nister of een gemachtigde zou moeten worden bijgewoond. De NBA heeft dit gevraagd in een petitie die gisteren werd opgesteld op de algemene verga dering in Den Haag. Italië Omstreeks 38 gezinnen in het Zuiditaliaanse dorp Pietrastotnino hebben maand"g hun huizen ontruimd, die worden bedreigd door een 140 me ter hoge overhangende rotsmassa. De weg naar het dorp is voor alle verkeer gesloten. (Rtr.). aktiviteit in oktober toe. In totaal be reikten de omzetten een niveau van 2.765 ton tegen 1.560 ton in de voor gaande maand en 2.435 ton in oktober 1962. Bjj thee ging de koopinteresse vooral uit naar kwaliteitsthee, die te gen hogere prijzen werd verkocht. In tussen laat het zich aanzien dat 1963, wat het prijsverloop betref,t voor thee- planters een enigszins teleurstellend jaar zal worden. Ten aanzien van Cey lon kan de prijsdalende tendens in ver band worden gebracht met het feit dat de theeproduktie voor dit jaar op niet minder dan 500 miljoen lbs wordt ge raamd tegen 445 miljoen lbs in 1962. Daarentegen zal Indië welk land bij na de helft van de wereldtheeproduktie voor zijn rekening neemt waar schijnlijk het vorig jaar bereikte ni veau van 657 miljoen lbs niet bereiken. De haussestemming voor suiker werd mede in de hand gewerkt door specu latieve aankopen in verband met lage re oogstramingen voor Cuba en de Sov jet-Unie. Gezien de grote vraag met name van de zijde van Japan en het Europe se continent ontwikkelde zich in de internationale wolveilingcentra een vas te stemming. Uit het feit dat het we- reldwolverbruik de laatste drie jaar ge middeld 3.300 miljoen lbs. beliep en dit jaar wellicht iets hoger zal liggen, valt te concluderen dat de statistische posi tie zeer sterk is, temeer daar de wol- voorraden in de meeste verbruikslan- den in het afgelopen seizoen aanzien lijk zijn gedaald. Bjj katoen en rubber bleven prjjsfluk- tuaties binnen enge grenzen. Onder in vloed van een geleidelijk toenemende vraag verkregen zowel de internationale huidenmarkten als de handel in oliën en vetten ten opzichte van de voorgaan de maand een geanimeerder beeld. De stemming op de graanmarkten was ver deeld. In tegenstelling tot mais, beland den de tarwenoteringen als gevolg van de Oosteuropese tarwe-aankopen op een hoger niveau. Onder invloed van de vergrote vraag naar natuurrubber op de markten in Maleisië als gevolg van het verbreken van de handelsbetrekkin- gen met Indonesië, liepen de Londense noteringen iets op. Opgemerkt zij dat de concurrentie van het synthetische produkt nog steeds toeneemt en als zo danig in de toekomst van grote beteke nis voor het prysbeeld op de natuur- rubbermarkt zal zijn. Terwijl het we- reldverbruik van synthetische rubber in het eerste halfjaar van 1963 ten op zichte van de eerste helft vorig jaar met 10 pet. toenam, bleef het ver bruik van natuurrubber vrijwel ongewij zigd. Op de Amsterdamse termijnmarkt voor aardappelen bleven de omzetten van beperkte omvang. In totaal werd 8.070 ton verhandeld tegen 8.790 ton in de voorgaande maand en 11.205 ton in oktober 1962. In makelaarskringen Is men van mening dat dit seizoen een hoeveelheid van ruim 650.000 ton voor export beschikbaar zal zijn, uitgaande van een geraamde opbrengst van 3,15 miljoen ton. NEW YORK, 26 nov. (UPI) Pater John la Farge, een Amerikaanse jezu- iet en alom gerespecteerd geleerde, -s hier op 83-jarige leeftijd overleden. La Farge is van 1943 tot 1948 hoofd redacteur van het tijdschrift „Ameri ca" geweest. Voorts was hij „fellow" van de Amerikaanse academie van kunsten en wetenschappen. Frankrijk In Parijs is dinsdag een symposium van drie dagen over kern onderzoek begonnen, waaraan duizend geleerden uit 40 landen deelnemen. (Rtr.). (Advertentie) t Advertentie) R 1663 (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 26 nov. Voor het eerst sedert zijn ziekte keerde ex-premier Harold Macmillan gisteren terug naar het Lagerhuis om temidden van diep bewogen parlementaire collega's hulde te brengen aan de nagedachtenis van de grote Amerikaanse president. De mi nister van buitenlandse zaken. R. A. Butler, vroeg de toestemming van de Speaker om een motie te mogen indie nen voor een boodschap aan de konin gin, om Hare Majesteit te verzoeken de nieuwe president van de Verenigde Sta ten in kennis te stellen van de ontzet ting en het diepe verdriet waarmee het Lagerhuis kennis had genomen van de dood van president Kennedy. Minister Butler sprak in de toelich ting op de motie over „het gevoel van verdriet, ontsteltenis en persoon lijk verlies" dat zich meester had ge maakt van de Britse natie. Hij ver klaarde dat het tragische element in „deze verschrikkelijke ramp" de aar ten van het Britse volk had bewogen. H'j sprak van Kennedy's levenslust, zijn vastberadenheid, zijn geestdrift voor hoge idealen welke gepaard ging met een praktisch begrip voor wat mogelijk was, en zijn toegewijd plichts besef in zijn ambt. De heer Butler noemde de overledene een groot man en zei dat onder zijn leiderschap de Amerikaanse natie een positie van weldadig gezag en invloed had verwor- iiiiiiinitiiiiiiiniiiiiiiiiiiiMiiiiiiiniiiiiiiiiiii'1 ij moeten terugkomen op de on smakelijke geschiedenis van de nieuwe Britse adelswet, welke edellieden in staat stelt, voor de duur van hun eigen leven hun adel lijke rang en privileges (waaronder een zetel in het Hogerhuis) prijs te geven om de voorrechten te kunnen genieten van een gewoon burger, dat wil zeggen zich verkiesbaar te stellen voor een zetel in het Lagerhuis en derhalve even eens voor de uitverkiezing, waarvoor edellieden in het Brittannië van heden niet langer in aanmerking komen, het eerste-ministerschap. Daar was dus eerst graaf Home die. toen Macmillan om gezondheidsredenen ontslag moest nemen, zich ondei druk van zijn partij bereid verklaarde zich beschikbaar te stellen voor het eerste- ministerschap Hij besefte zelf maar al te goed dat hij een compromis-kandi daat was voor het opvolgerschap. Er was een meerderheid in de partij, die tot elke prijs wenste te voorkomen dat de meest ervaren staatsman en parle mentariër in Groot-Brittannië, minister R. A. Butler, zou worden gekozen voor de hoge positie, waarvoor hij aanzien lijk betere papieren had dan graaf Home. Krachtens ie nieuwe adelswet gaf derhalve graai Home zijn titel prijs en verwierf in een tussentijdse verkie zing. onder de naam Sir Alec Douglas- Home. de zetel van Kinross, om ver volgens zijn ambt als premier te aan vaarden. Dóar was vervolgens minister Lord Hailsham. een minister met vijf hele of halve portefeuilles Lord Hailsham had eveneens het oog op het eerste-minister schap en hij was de enige van de kan didaten voor deze oost, die op bijna schaamteloze wijze misbruik maakte van de conservatieve jaarvergadering in Blackpool, om zich openlijk kandidaat te stellen door. nadat het nieuws ovei HacmillanS gedwongen aftreden bekend werd gemaakt tijdens de vergadering, openlijk te verklaren, dat hij het zware besluit had genomen afstand te doen van zijn titel voor de duur van zijn eigen leven. Woensdag jl. diende hij het hiervoor vereiste papiertje in op het Kroonkantoor in het Hogerhuis en van af dat ogenblik heette Lord Hailsham wederom, zoals in zijn voormalige La- gerhuisdagen. Quintin Hogg och de gehele adellijke vertoning was slechts een aanvulling op de bestaande toestand De nieuwe wet heeft alleen maar het voormalige eenrichtingsverkeer veranderd in twee richtingsverkeer. De herschapen Quintin Hogg, die minister was en minister bleef, moest nu een zetel bemachtigen in het Lagerhuis, want hij had zichzelf vrijwil lig verbannen uit de Senaat En om minister te kunnen blijven moes' hij een parlementaire zetel hebben Wat geschiedde? Men zocht een veilige La gerhuiszetel voor Quintin Ei was een heel mooie zetel in Londens Marylebone een kiesdistrict dat vrijwel op de drem pel ligt van het Lagerhuis en geen veel vuldige lange reizen vereist, zoals bij voorbeeld de zetel van Kinross in de Schotse Hooglanden. Maar de bezetter van deze zetel, Sir Wavell Wakefield, kon moeilijk worden uitgenodigd zich in de Theems te stor ten en zich bloot te stellen aan het dub bele gevaar van tyfus en de dood. Maai in Engeland is moord noch zelfmoord vereist om een Lagerhuiszetel weg te trekken van onder de bezetter Sir Alec Douglas-Home, in de goed heid van zijn nieuw verworven burger hart, veranderde ridder Wakefield in een baron. In deze hoge staat heeft de voormalige ridder zijn zetel in het Lager huis moeten prijsgeven om rust te zoe ken in het Hogerhuis. En zijn oude ze tel. welke hfj in 1959 had gewonnen met de fraaie meerderheid van ruim 14.000 stemmen, werd toegeweren aan Quintin Hogg, die nu bezig is met zijn campagne voor de tussentijdse verkiezing in hei rijke district met de mooie naam van St Marylebone. waar Regent's Park, een van de mooiste plantsoenen van het parkrijke Londen, is gelegen en waar voor ken ners een van de drie beste sherrybars van de hoofdstad en het Wallace Mu seum te vinden zijn o heeft zich de gehele zaak toe gedragen. En men zou gemakkelriK in kunnen stemmen met dc sp<>' en hoon van de Britse socialis t:!' indien niet zij zelf de verantwoordelijk heid droegen voor de nieuwe adelswet welke edellieden in staat stelt van vele wallen te eten, en indien niet de voor - malige socialistische burger, nu graaf Attlee op precies dezelfde wijze een zetel beschikbaar had gesteld voor wijlen Ernest Bevin door een socialistisch La gerhuislid, zoals dat hier zo treffend wordt uitgedrukt, omhoog te schoppen naar het Hogerhuis door hem in de adelstand te verheffen. Democratie is en blijft een heel mooie zaak. maar als Gij rekening houdt met onze ongerech tigheden, Heer, o Heer. wie zal bestand zijn? DAAN VAN DER VAT ven welke nooit was overtroffen. Hi1 verklaarde dat het te danken was ge weest aan Kennedy's vastberadenheid en wijsheid dat iets meer dan een jaar geleden de vrede was gered voor de vrfje volkeren. De heer Macmillan verklaarde: ,,Wi) treuren niet slechts om het verschrik kelijke verlies dat 't Amerikaanse open bare leven aan kracht en vitaliteit beeft ondergaan. Wij treuren om een staats man naar wiens leiderschap in aeze kritische maar bezielende dagen alle volkeren van de wereld, ongeacht nun ras, geloof of huidskleur, opzagen me: vertrouwen en hoop". Macmillan herinnerde eraan dat nü gedurende drie jaren ten nauwste nad samengewerkt met de overledene. Hy noemde president Kennedy een van tie bestingelichte staatslieden die hij ooit had ontmoet. Macmillan besloot met te zeggen: „Wij rouwen om hem en dit is misschien de grootste hulde die wij kunnen betuigen aan net leven en het werk van Jack Kennedy wij rouwen omdat wij zeif en de gehele wereld heb ben verloren." Namens de leider van de oppositie, die zich in Washington bevond voor de begrafenis, bracht Gordon Walker, ad van de leiding van de Labourfractie hulde aan de nagedachtenis van de president. Het conservatieve Lagerhuis lid Sir Thomas Moore, „vader van het Huis", sprak eveneens. Ook het Hogerhuis herdacht de over ledene. De aartsbisschop van Canterbu ry, Lord Carrington, leider van het Ho gerhuis, de ex-premiers Lord Avon en Lord Attlee, en de leider van de <ppo- sitie. Graaf Alexander van Hillsbo rough, voerden het woord Vervolgens werd de zitting in belde Huizen ver daagd als teken van rouw UTRECHT, 26 nov. Het overleg orgaan van de drie vakcentraJen komt morgen bijeen om zich te beraden over de recente prijsverhogingen. Het da gelijks bestuur van de KAB heeft gis teren op zijn vergadering In Utrecht aandacht besteed aan dit vraagstuk. De prijsverhogingen, zo meent de KAB. worden enerzijds veroorzaakt door omstandigheden van internatio nale aard, waarop weinig invloed kan worden uitgeoefend, anderzijds echter doen zich prijsverhogingen voor, die kennelijk gezien moeten worden als een vooruitlopen op het akkoord dat onlangs in dc stichting van de arbeid is bereikt. Uit dit akkoord, aldus de KAB, vloeit een zekere prijsaanpns sing voort, hetgeen de vancentralen ook hebben aanvaard. De KAB is even wel van oordeel, dat het vooruitlopen een inbreuk is op het bereikte akkoord Voorshands meent zij, nog niet op dit akkoord te moeten terugkomen. De re gering zal echter maatregelen moeten treffen om deze ongunstige ontwikke ling te keren. Indien dit niet mogelijk blijkt, zullen de vakcentralen, aldus de KAB, nader moeten bezien hoe de po sitie van de werknemers zoveel moge lijk is veilig te stellen. In de Apollohal te Amsterdam neef' een Nederlands damesbon-Tsteam mm 58—54 verloren van de Tsjechische basket ballploeg Spartak Sokolovo uit Praag. (Van onze correspondent) MENALDUM, 26 nov. Bjj een felle brand in een woonhuis alhier is maan dagmiddag een baby van elf maan den, Homme van Swol, om het leven gekomen; drie andere kinderen, van resp. 5, 3 en 2 jaar werden door een buurman, de 55-jarige heer G. Roers- ma, met levensgevaar gered. Toen de brand uitbrak, waren de kin deren, die met lucifers speelden, alleen thuis. Hun moeder deed boodschappen en hun vader was naar zjjn werk in Leeuwarden. De buurman werd gealar meerd door rook en vlammen. I Advertentie) BRUSSEL, 26 nov. Het ministers comité van Benelux heeft maandag In Brussel van gedachten gewisseld over een Nederlands verzoek de openings uren van een aantal douanekantoren aan de Belgisch-Nederlandse grens te verlengen. Het gaat hier in het bij zonder om het grote douanekantoor in Wuustwezel aan de weg naar Antwer pen, dat thans nog om middernacht sluit en dat Nederland 24 uur per dag geopend vil zien. Voorts is het een Nederlandse wens, een zestal an dere grenskantoren, waarvan sommi ge al vroeg in de avond worden ge sloten, tot 24 uur open te houden. Van Belgische zijde worden betere faciliteiten verlangd voor het intra-Be- neluxverkeer te water en in het bij zonder voor de douanecontrole voor de binnenscheepvaart te Hansweert, Ter- neuzen en Sas van Gent. Tot een besluit kwamen de minis ters nog niet doch verwacht wordt, dat een oplossing, die zowel België als Ne derland kan bevredigen zal worden be reikt. De openingsuren van de grenskan toren is een van de aspecten van de nog bestaande belemmeringen en grensformaliteiten in het onderlinge handelsverkeer tussen België, Neder land en Luxemburg. Deze belemmeringen zijn door de Belgische vice-minister van Buiten landse Zaken, Fayat, in drie grote ka- tegorieën onderverdeeld: die voor de handel in landbouwprodukten de tech nische en administratieve belemmerin gen en die welke voortvloeien uit de inning van omzetbelasting, de verschil len in accijnzen en in de sociale wet geving. De vraagstukken, die met deze be lemmeringen samenhangen, zijn ver werkt in een rapport, dat de basis zal zijn voor de verdere besprekingen om tot oplossingen te komen in de Bene lux Economische Unie. Het ministerscomité, dat onder voor zitterschap stond van de Belgische vi ce-minister van Buitenlandse Zaken, Fayat, besprak voorts de voorstellen van de Belgische minister van Buiten landse Handel, Brasseur, voor de huW aan ontwikkelingslanden. Van Nederlandse zijde werd de gadering van maandag ook bijgew< door de ministers Veldkamp en Sc ten en staatssecretaris Van deïi Berg* BRUSSEL, 26 nov. Gevangen** straffen van een tot twee jaar en ee» gezamenlijke boete van 27 miljoen B®T gische frank heeft de Antwerpse rectw bank maandag opgelegd aan zes derlanders, die terechtstonden weg«° het smokkelen van Nederlandse bote* naar België. Zij werden schuldig bevonden aa« het smokkelen van 64.000 kg boter, die in 16 keer over de grens werd 8®" bracht. Hierbij werd gebruik gemaast van een olietankwagen. De veroordeelden zijn afkomstig Hengelo, 's-Hertogenbosch, Oss, terwijk, IJselstein en 's Gravenmoer» (Advertentie) DE 4Chte PIJNSTILLER Kiespijn... maar ook andere pla gende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. Advertentie De OLVEH sluit uw zorgen uit -4mw* Het donkerkleurige houten Noorse kerkje in Rotter dam is wel het meest po pulaire zeemanskerkje van Nederland. Daar kan zelfs de Grieks-Orthodoxe koepeltjeskerk niet tegenop. Aan het Noorse kerkje is verbonden ds. A. E. Ter jesen die na 22 jaar zeemanswerk, waarvan veertien in Rotterdam, naar zijn vaderland terugkeert. „Dat moet wel," zegt hij, „voor mijn kinderen. Twee meisjes zie ik al niet meer, omdat ze in Noor wegen op de H.B.S zijn." Maar als hij in zijn flat zal zitten, op de zesde verdieping in Oslo's bin- nenstad, kan hij de hele Oslo fjord met het komen en gaan van schepen overzien en blijft hij in de sfeer van de scheepvaart, ook al omdat enige van zijn ge meenteleden zeelieden zijn. die hem regelmatig in Rotterdam hebben bezocht. Het werk onder de zeelui heeft hem bijzonder geboeid. „Schrijft u dit 'alsjeblieft letterlijk op: Kerst heb ik gewerkt in een kleinere wereldhaven dan Rot terdam, in New York. Onderweg naar Rotterdam dacht ik, dat ik yn zou werken in een kleinere, rustiger haven Maar op die eerste dag_van v kennismaking met het Rotterdam van 1949 vielen me al die iac}lltNeW al op, waarmee Rotterdam zoveel beter zijn schepen ontvangt aan York: de service, de reparatie, de opslag. Trouwens, dat is bettenia r de zeven wereldzeeën en dat hoor je overal ook in Frankrijk, ook na waar ik in het zeemanswerk was." m Tijdens zijn verblijf in Rotterdam steeg liet aantal Noorse sWP?" die haven met 350 procent; het kerkje wordt jaarlijks door minstens ia- zeelieden bezocht. Rotterdam en Amsterdam zijn voor vele Noorse ichev thuishavens omdat ze een lijndienst buiten Noorwegen hebben. Dttara" komt het, dat de zeelieden soms achttien maanden achtereen van n zijn. Dat is te veel. Nu liggen er plannen om die afwezigheid tol ttol maanden terug te brengen. Al tien jaar geleden heb ik de scneepvtw- mensen gezegd, dat die lange afwezigheid funest is voor het gezijislev en dat er een te zwaar beroep wordt gedaan op het zeemansmoreei. ais die morele k-acht ook vrij groot: Een dierbaar element in de arbeid van ds. Terjesen is de St. Uiavaicav He in Europoort in aanbouw is en die juist onder de kap zal zijn als Terjesen begin januari vertrekt Maar voor de opening komt hv een p' weken terug „St Olav is de patroon van ons werk. De St. Olavskapet - Amsterdam'ging als kapel verloren en er moet een nieuwe voor Km* De studie van de reformatie in Nederland is de hobby van ds. T'"<ejrie Hij heeft er eens een beurs voor gekregen en een studieverlof van maanden, zijn enige verlof in veertien jaren. „Ik heb ontdekt, wed liet begin is te vinden van hervormingsbewegingen, die later van 1 „r. werden op Calvijn en Zwingli Erasmus is echt boeiend als vertegen* u dig er van de theologie van de Broeders des Gemenen Levens. brzyi ,g goede bibliotheken voor dip studie Bij Thomas d Kempis eni oer t Groot vindt men hervormingsgedachten die meer van ideologisch a kerk-politiek karakter zijn. Een boek erover schrijven? Dat Kar Terjesen niet beloven, al heeft hij belangrijk publicistisch werk op naam Daaronder valt de Noorse vertaling van „Eenzaam maar niet al van Koningin Wilhelmina „In Noorwegen was daar grote belangste no or, gezien de vriendschap van de koningin voor doorwegen; zv-vaker er zich geestelijk verwant mee en het Noorse reveil van 1905 neej* invloed op haar gehad hoek „Aanvankelijk wilde de koningin met Zy beschouwde Mor op een brief aan uitsluitend het Nederlandse uolk. /k ben er een UU ile Het Loo geweest en had toen de vertaling al klaar Een uur tang ken. met haar gesproken en dat uur zal ik mijn leven lano *1le:t ^er Tenslotte gaf zij haar toestemming. Ds Terjesen heeft van n 0 &e boeken de Noorse uitgave verzorgd, zoals „Jeugd vUegt uit van Vries er, het bijbels beeldwoordenboek van dr Van Deursen. deel De scheidende predikant is nog meer geweest dan havenzit Nederland viel onder zijn pastorale hoede de Noorse stilden ooJc n0g universiteiten evengoed als het zeemanswerk in AmsterdlamHV ambassadepredikant: als zodanig heeft hij een diplomatieke st

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 6