OOK JOHNSON IN SCHOMMELSTOEL Eventuele verdere verhoging via oud C.A.O.-artikel Marge van 4procent naar boven; vakantie wèl en niet langer Morgen beraad in Stichting van den Arbeid JOHNSON: Begin volgend jaar ,top' met Grote Drie Kennedy herdacht in VN-Assemblee Stevenson: Onze politiek die niet gewijzigd wordt - overleeft alle geweld Aanklacht RUBYmoord met voorbedachten rade Sympathie bij jury? DE VLAG IN TOP SCHRAVENDIJK SWEERTS lli MniM weer- W olhenvelden ®kipantalon Or. <ftdeau.|dee&n In de etalages. Oeaua heel mooi verpakt. SPOORSTAKING IN FRANKRIJK Robert Kennedy door man op dak bedreigd Kon één man wel in zo korte tijd 3 maal schieten Echtpaar door trein gegrepen Nieuwe president in Witte Huis Krachtig herstel in Wall Street Nieuwe beivijzen tegen Osivald LENGEDE Slachtoffers mijn blijken verdronken De Paus antwoordt Athenaaoras l woensdag n november i963 MORRIS üeforeijouêiu/f ^ALCON monty-ooats kOUFS "m«lzadels m diverse kleuren. „Uiterste noodzaak" Verkeer op plein Oudenrijn ruim uur één grote knoop Moord-Kennedy J£ Methode 87ste JAARGANG No. 31601 v ^EN HAAG, 27 nov. In de a«raad voor de Metaalindustrie, het overlegorgaan van werkgevers Werknemers, is overeenstem- aJi?? bereikt over de collectieve etösovereenkomst voor 1964. e loonkostenstijging als gevolg u6Ze nieuwe C.A.O. kan wor- jO berekend op ca. 10 y2 procent. directe loonsverhoging zal par+v1 Procent bedragen, maar tien n zy'n bet ook eens gewor- over: Mogelijkheid tot onderne mingsgewijze naar boven afwijken van het C.A.O.-minimum een maxi'aum van vier pro tot Cadeau-idee 5 39.75 - 79.75 Evenals zijn voorganger maakt president Lyndon Johnson gebruik van de schommelstoel. Deze foto werd gemaakt tijdens besprekingen met keizer Haïle Selassie. WASHINGTON, 27 nov. (UPI) —President Lyndon B. Johnson, die zich vastberaden heeft gewijd aan de taak de regering van wijlen zijn voorganger John F. Kennedy voort te zetten, heeft zijn hoofd kwartier gisteren verplaatst naar het Witte Huis. Hij ontving er, gezeten aan zijn eigen bureau, de Russische eerste vice-premier Anastas Mikojan, en hij maakte afspraken voor topconferenties begin volgend jaar met de rege ringsleiders van Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland. Hij liet voorts duidelijk blijken dat hij het binnenlandse programma van Kennedy zou voortzetten. NEW YORK, 27 nov. (AFP) Op een bijeenkomst van de Verenigde Naties ter herdenking van president Kennedy heeft de Amerikaanse afgevaardigde, Ad- lai Stevenson, gisteren gezegd dat de Amerikaanse politiek geen wijzigingen zal ondergaan. Gisteren is een vlag geplaatst op de in aanbouw zijnde nieuwe ver keerstoren van Schiphol. Het hoogste punt is nu bereikt. De toren is 1)8.95 meter hoog. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Biii."' 0r Beverwijk, Zeestraat 50: telet. 4790 B|Jkan*- Bjjkanti antoor en Red. bmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 lrectie: w. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. °°fdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogre. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te wei qe ren. ABONNEMENTSPRIJS 70 cents per week. 3.per maand, 9.per kwartaal. Voor klachten over de Dezorging s avonds tussen 5.30 en 7 uur, tol. 20800. (Van onze soc.-econ. redactie) 0 Advertentie IE,d&RTEUORISSTR HAARLEM. TEL 13439 tS'ü?Ar «IJ ■CONING5PIEIN) AMSTERDAM IS; VyM yepwachting:, tot donderdagavond opgemaakt te 11.15 uur): YaVyrarijvende wolkenvelden met Wei 4 bier en daar mist. 6n "Hg of geen regen. Zwakke wind ongeveer dezelfde temperaturen vandaag. DONDERDAG 8.20-16.35 maan: 15.414.19 (Advertentie: Crl?^'as nerken w.o. Dumak en Wol ?n" Stretch in helanca met hioi., kamgarenwol. De slanke t>De„TF.ranse snit wet gesloten of ero<sL!!i nieuwe modekleuren Smar» Üüw, 'akrood, wijnrood, en j90", laguneblauw, whisky - bottief 'av°riete blijvers: marine, hen antfai zwart, en nootbrui- *^'6 Hout! ®tr. 28, Haarlem, Tel. 1 1812 (02500) g. (Advertentie) GROTE HOUTSTRAAT 51 Grote sortering Advertentie) Technisch speelgoed BARTCLjpRISS1.RAAT^, HAARft.EM Advertentie) SCHOENEN SINDS 1862 'RAAT 29 by 't Stadhuis cent; deze marge zal vooral moeten worden gebruikt om zwarte lonen te „witten"; O ruimere beloningsmogelijkheden voor ondernemingen waar onder bezwarende omstandigheden (hit te, stof, lawaai) moet worden ge werkt; O verkleining van het verschil tus sen de gemeentegroepen met een cent per uur en een extra verho ging voor Hengelo - Enschede - Almelo met nog een cent per uur; O verlenging van de vakantie met twee dagen alsmede een mini mum-inkomen van honderd gul den; over de nadere uitwerking hiervan konden nog geen mede delingen worden gedaan, kenne lijk in afwachting van het be raad, dat hierover morgen in de Stichting van den Arbeid tussen de centrale organisaties van werkgevers en werknemers zal plaats vinden. De vakbonden hebben hun eis, dat in de C.A.O. een aparte clausule wordt opgenomen die een verdere loonsverhoging mogelijk maakt in dien de prijzen al te zeer stijgen, laten vallen. Zij hebben echter aan gekondigd, dat zij in een dergelijk geval gebruik zullen maken van een reeds jarenlang bestaand artikel in de C.A.O. Dit artikel bepaalt, dat tussentijdse wijzigingen slechts in uiterste noodzaak kunnen worden ge maakt. Wanneer partijen het over de aanwezigheid van zo'n„uiterste noodzaak" niet eens zijn, zal het bin dend advies van de Stichting van den Arbeid moeten worden gevraagd. Tot de vakantieverleniging in 1964 was reeds bij het afsluiten van de C.A.O, voor 1963 besloten. Fijne cijfe raars hebben uitgerekend, dat ondanks deze vakantieverlenging het aantal werkdagen in 1964 niet minder zal zijn dan in 1963. Het volgende jaar is na melijk een schrikkeljaar en levert dus een extra werkdag op. Bovendien valt in 1964 de Tweede Kerstdag op een (vrije) zaterdag. De nieuwe C.A.O., het eerste grote contract waarover overeenstemming is bereikt op basis van het loonakkoord in de Stichting van den Arbeid, moet nog aan de stichting worden voorge legd. Men verwacht echter geen moei lijkheden die zouden maken dat het contract niét tijdig voor 1 januari wordt goedgekeurd. PARIJS, 27 nov. (AFP) Gister avond om 20.00 uur is een 34-uursta- king onder het Franse spoorwegperso neel ingegaan. Er zal in ploegen worden gestaakt. De dienstregeling zal waar schijnlijk danig in de war raken, maar daar een gedeelte van het spoorweg personeel zal werken terwijl de anderen staken zullen er treinen blijven rijden. De directie van de Franse spoorwegen heeft via de pers laten weten, welke treinen op de grote lijnen zullen blij ven rijden. Vooral op de lijnen van Pat rijs naar de voorsteden zal de staking voelbaar zijn. De overheid hoopt met 300 militaire vrachtwagens woensdag morgen en -avond de stroom reizigers tussen de buitenwijken en de binnen stad te kunnen verwerken. De vakbon den eisen loonsverhoging met een uit kering-ineens en een extra-week vakan tie. Bij Franse stakingen plegen altijd voornamelijk de Parijzenaars gedupeerd te worden. Wat de andere staatsbedrijven be treft worden vandaag alleen de kolen mijnen door een staking getroffen, waartoe de door de communisten ge leide C.G.T. heeft opgeroepen. De eiek- triciteits- en gasvoorziening is evenals het openbaar vervoer in Parijs nor maal. Het christelijke vakverbond neeft de ambtenaren opgeroepen tot een 24- uursstaking, eveneens voor vandaag. UTRECHT, 27 nov. Vijf kwartier lang zijn brandweerlieden en leden van de GGD gistermiddag op het verkeers plein Oudenrijn bezig geweest om een automobilist uit zijn vernielde wagen te bevrijden. Intussen werd het ver keer op en rond het plein totaal ont wricht. Er vormden zich kilometers lange files; de politie had de handen vol. Een vrachtwagen met oplegger die door de remmen schoot was oorzaak van het ongeluk. De vrachtwagen bot ste op een stilstaande personenauto, die achter een militaire bus stond. De kleine personenwagen werd tussen bus en vrachtauto met grote kracht volkomen in elkaar gedrukt. Na vijf kwartier had men de chauffeur van de personenauto, de 31-jarige Van H. uit De Bilt, uit het wrak bevrijd; hij bleek er gecompliceerde beenbreuk te heb ben opgelopen. WASHINGTON, 27 nov. (UPI) De politie heeft zich gisteren naar het dak gehaast van het belastinggebouw in Washington dat tegenover het ministe rie van justitie staat. Er zou een man niet een geweer zijn gezien op dat dak, tegenover de ingang van het mi nisterie welke voor de minister zelf (Robert Kennedy) is bestemd. De politie vond geen spoor, maar zet het onderzoek voort. Het dak loopt sterk af en is met gladde tegels afge dekt. Het lopen er op is moeilijk. De melding was afkomstig van een foto graaf, die op de komst van minister Kennedy ten departemente stond te wachten. Ook werd een melding ont vangen van een man die zich in de toren van het naburige oude postkan toor bevond. Deze man vertelde ie mand op het dak van het belastingkan toor te hebben gezien en tevens te heb ben gezien dat die persoon iets droeg dat op een wapen leek. Later kwam de politie tot de conclu sie dat het loos alarm was geweest. Kennelijk heeft men een werkman met gereedschap voor een man met een geweer aangezien. De belastingdienst vertelde dat het dak in reparatie was en dat zich daarmee ongeveer 30 werk lieden bezig hielden. WENEN, 27 nov. (Reuter) De Oostenrijker Hubert Hammerer, olym pisch kampioen vrij geweer, acht het onwaarschijnlijk dat de kogels die pre sident Kennedy dodelijk troffen en gouverneur Conally verwondden door een man zijn afgevuurd. Hij zei giste ren tot verslaggevers, dat de dader, als hij het type geweer had gebruikt dat genoemd is, na elk schot opnieuw zou hebben moeten Iaden en dan weer aan- leggep. Dat dan binnen vijf seconden drie schoten kunnen worden gelost achtte hij nagenoeg onmogelijk. De politie in Dallas heeft, naar be kend, meegedeeld dat een 6.5 mm Italiaans Mannlicher-Carcano geweer dat door Oswald per postorder was besteld bij een firma in Chicago het wapen is dat in het vertrek werd gevonden vanwaar uit de fatale schoten werden gelost. Het Milaanse dagblad „Coriere Lom- bardo" is dezelfde mening toegedaan. Volgens dit blad heeft men voor het telkens opnieuw laden van zo'n geweer toch minstens tien seconden nodig. STEENWIJK, 27 nov. Het echt paar Spin-Noorman uit Steenwijkerwold is gisteravond om het leven gekomen bij een ongeluk bij een onbeveiligde overweg bij Steenwijk. De bromfiets waarop het echtpaar reed werd om streeks zeven uur gegrepen door een goederentrein, die van Steenwijk oP weg was naar Zwolle. Beiden waren op slag dood. Het echtpaar had drie kinderen. „METAAL": 9 PROCENT MÉÉR Verwacht wordt dat hij zijn volledi ge instemming met de door Kennedy ingediende wetsontwerpen betreffende de burgerrechten en een belastingver laging zal betuigen in de rede die hij vanavond tot het Congres in verenig de vergadering zal uitspreken, (om 18.80 uur onze tijd). De beroemde schommelstoel van Kennedy was verdwenen, maar al leen om plaats te maken voor een andere, die de nieuwe president be ter past. Johnson had het eerst ge probeerd met een stoel met zwart leren bekleding die hij in zijn kan toor in het Witte Huis had laten plaatsen. Maar spoedig liet hij zijn eigen schommelstoel komen. Het an tieke bureau van president Kennedy is vervangen door een moderner meubelstuk. Op de vloer ligt een nieuw rood tapijt. Aan de pas geverf de muren hangt nog niets. Johnson heeft alle leden van de staf van het Witte Huis verzocht voorlopig aan het werk te blijven. Het schijnt dat hij op het ogenblik zwaar steunt op McGeorge Bundy, de presidentiële ad viseur in zeiken betreffende de natio nal veiligheid, die veel in zijn gezel schap wordt gezien. Bundy was ook een van Kennedy's meest gewaardeer de adviseurs. Terwijl in de kantoren van het Witte Huis deze veranderingen plaats gre pen, was mevrouw Jacqueline Kenne dy in het woongedeelte bezig haar ei gendommen in te pakken. Verhuiswa gens reden af en aan. Mevrouw John son heeft haar echter de verzekering gegeven dat zij er kan blijven zolang zij dat nodig aoht. NEW YORK, 27 nov. De New Yorkse effectenbeurs heeft zich dins dag overtuigd hersteld van de koers daling, welke vrijdag na het bekend maken van de moord op president Kennedy optrad. Bij een zeer levendi ge handel, er werden 2.690.000 meer shares omgezet dan vrijdag, konden de koersen langzaam maar gestadig op lopen en de verliezen werden meer dan goedgemaakt. Het Dow Jonesgemid- delde voor industriefondsen, dat op de dag van de moord ruim 21 punten te rugliep, verbeterde met 32,03 punten; hetgeen een recordstijging voor één enkele beursdag betekent. „President Johnson heeft m(j ver zocht u te zeggen, dat er ten opzich te van de Verenigde Naties geen John- son-poiitiek zal zijn, zoals er ook geen Kennedy-politiek was. Er was en is slechts een politiek van de Verenigde Staten. En deze politiek overleeft het geweld en de mensen" aldus Steven son. (Rtr.) Secretaris-generaal Oe Thant zei dat de Algemene Vergade ring bijeen wai gekomen „om hulde te betonen aan de nagedachtenis van een martelaar". Oe Thant noemde Kennedy ,,een jongere Abraham Lincoln". De voorzitter van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties, dr. So- sa-Rodriguez, zei dat de dood van pre sident Kennedy een verlies voor de Verenigde Naties was. „Niet alleen Amerika maar de hele wereld rouwt om zijn verscheiden." Na de woorden van de voorzitter namen de afgevaar digden staande een minuut stilte in acht. Mr. C. W. A. Schürmann, de Neder landse voorzitter van de politieke com missie, zei dat president Kennedy had gestreefd naar vrede, welvaart en inte gratie, zowel van rassen als internatio naal. „Hiermee realiseerde h\j de ide alen die we in zijn grote land zo be wonderen", zo zei hij. „Geen van deze idealen zijn bereikt: wellicht kunnen zij in deze onvolmaakte wereld alleen maar benaderd worden. Maar we eren hen die zich aan deze idealen hebben toe gewijd en rekenen hen tot de groot sten der wereld." Namens de communistische landen sprak de afgevaardigde Milko Tarava- nov. Hij prees Kennedy en zei dat hij het slachtoffer van een „afschuwelijke misdaad" was geworden. DALLAS, 27 nov. (Rtr, UPI) De Grand Jury van het district Dallas heeft een acte van beschuldiging uitge bracht jegens de nachtclub-eigenaar Jack Rubinstein alias Ruby, terzake moord met voorbedachten rade. De officier van justitie, Henry Wade, ver klaarde de doodstraf (te executeren via de elektrische stoel) tegen Ruby te zullen eisen. Het proces zal 9 de cember formeel beginnen, maar men verwacht, dat het aanstonds tot half januari zal worden verdaagd om partij en gelegenheid te geven tot nadere voorbereiding. Ruby's verdediger, Tom Howard, zou tijdens de korte zitting betoogd hebben, dat zijn cliënt voor zijn daad de eremedaille van het Congres had verdiend. De zitting werd echter met gesloten deuren gehouden en duurde DALLAS, 27 nov. (AFP) Op de kolf van het geweer waarmee presi dent Kennedy werd doodgeschoten zijn draadjes gevonden, die identiek zijn aan het weefsel van Lee Oswalds kle ding. De afdrukken van zijn handpal men waren reeds eerder op de kolf van het wapen ontdekt. Een buspassa- giere aan wie Oswald op zijn vlucht vertelde dat de president was ver moord, kende hem reeds lang. Zij woont in dezelfde wijk waar Oswald woonde. (Rtr) De weduwe van Oswald, de 23-jarige Russin Marina, wordt speci aal beschermd door de geheime dienst waaruit ook de lijfwacht van de presi dent van de Verenigde Staten wordt samengesteld. Deze dienst nam on middellijk maatregelen nadat me vrouw Oswald had verklaard dat zij bang geworden was van de vijandige houding in Dallas tegen haar en dat zij meende dat zij haar bescherming niet in handen van de plaatselijke po litie kon geven. De weduwe is met haar twee kleine dochtertjes en haar schoonmoeder naar een onbekend adres in de omgeving van de stad over gebracht. Omdat zij niet meer dan een paar woorden Engels spreekt heeft zij van de geheime dienst een tolk bij zich gekregen. slechts een half uur. ZD had plaats in een kamer van de districtsgevangenis, waar Ruby in een zwaar bewaakte cel zit opgesloten. De jury had slechts enkele minuten voor haar beslissing nodig. Wade, de openbare aanklager, zei tegen vrijlating op borgtocht van Ruby te zijn omdat het bewijs van de moord is geleverd en in deze zaak waar schijnlijk de doodstraf zal worden ge geven. Wade zei erop te vertrouwen dat beklaagde onpartijdig zal worden berecht, hoewel volgens velen moeilijk een jury zal kunnen worden samenge steld die niet enigszins beïnvloed is. door sympathie voor de beklaagde. Het jurysysteem in Texas is gunsti ger voor Ruby dan dat van andere staten, omdat de rechter in Texas geen stem heeft in het vaststellen van het vonnis of het bepalen van de straf maat, beide bevoegdheden geeft hi) in handen van de jury. „Continuïteit zonder verwarring moet ons parool zijn", had de nieu we president na de begrafenis van zijn voorganger gezegd. In snelle opeenvolging ontving de nieuwe leider van de vrije wereld ver schillende regeringsleiders of hun ver tegenwoordigers die naar Washington waren gegaan voor Kennedy's begra fenis. Met de Britse premier. Sir Alec Douglas-Home sprak hij af be- in vol gend jaar samen te komen. Maandag avond waren hij en president De Gaul le van Frankrijk overeengekomen el kaar eveneens in het voorjaar in Wav hington te ontmoeten. Mikoyan, de Russische vice-premier, zei dat hij en Johnson een aangenaam gesprek had den gevoerd. Hij deelde mede dat er niet gesproken was over een ontmoe ting tussen Johnson en premier Khroesjtsjev, maar dat de Amerikaans- Russische verhouding zou blijven zoals die is. Andere bezoekers van Johnson wa ren de Westduitse bondskanselier, Lud- wig Erhard, keizer Haile Selassie van Ethiopië, de Ierse president Eamon de Valera, de Filippijnse president Dios- dadt Macapagal, de Turkse premier Ismet Inonoe en hoofden van delega ties uit Latijnsamerikaanse landen die voor de begrafenis waren afgevaar digd. President Lübke heeft gisteren een persoonlijk en vriendschappelijk ge sprek van een half uur gevoerd met keizer Haile Selassie, zo is meege deeld door een zegsman op de West duitse ambassade. (AFP) De Russische vice-premier Mikojan heeft gisteren een onderhoud van anderhalf uur gehad met de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, Dean Rusk. Hierbij was de Rus sische ambassadeur in Washington, Dobrynin, tegenwoordig. Na afloop verklaarde Mikojan tegenover verslag gevers met Rusk internationale vraag stukken, in het bijzonder de ontwape ning, besproken te hebben. Daarbij was naar middelen gezocht om de ontwa pening te vergemakkelijken. want hierbij is tot nog toe weinig vooruit gang geboekt, zei hij. Op een vraag antwoordde hij: ,,Wij hebben enige on derhandelingsmethoden gevonden. De kwesties Berlijn en samenwerking bij de ruimtevaart waren niet ter sprake gekomen, aldus Mikojan. Kort na het onderhoud werd in het ministerie van buitenlandse zaken gezegd dat men niet begreep wat Mikojan had bedoeld met „wij hebben enige onderhande lingsmethoden gevonden". Een hoge functionaris verklaarde dat Dean Rusk ziji. Russische bezoeker eenvoudig ge zegd heeft dat de kwestie van ontwa pening in de NAVO zal worden be sproken, die volgende maand in Parijs bijeenkomt, en dat de Verenigde Sta ten daarna met de Sovjet-Unie hier over contact zullen opnemen. (Van onze correspondent in Bonn) LENGEDE, 27 nov. De eerste drie van de negenentwintig slachtoffers van de overstromingsramp in de ijzermijn Mathilde van de Ilseder Hütte in Len- gede bij Salzgitter zijn gisteren gebor gen. Zij blijken te zijn verdronken. Het is belangrijk geweest dit vast te stellen, omdat er bij velen in Lengede en in de dorpen in de omgeving nog ai- tijd twijfel bestaat, of toch niet hier en daar diep onder de grond mijnwerkers tevergeefs op hun redding hebben ge wacht, toen na de berging van de laat ste elf op 7 november de boorwerkzaam- heden werden gestaakt en de resteren de 29 vermisten werden opgegeven. Voor de thans gevonden drie mijnwer kers bestona in ieder geval geen kans meer, dat zij de ramD zouden hebben overleefd. De slachtoffers lagen op een diepte van 70 meter. De schachten 05 60 en 70 meter diepte zijn thans vrijgelegd en schoongemaakt. Het waterpeil m de mijn zakt tussen de 50 en 70 cm per dag Alleen op grotere diepte (tot non- derd meter) gelegen schachten moeten thans nog worden opgeruimd. Men hoopt spoedig de overige slacht offers te kunnen bergen. CONSTANTINOPEL, 26 nov. (KNP) Het officieel orgaan van het Ortho dox patriarchaat van Constantinopel heeft 6 november een brief gepubli ceerd, die Paus Paulus VI aan pa triarch Athenagoras I heeft gericht. Het is de eerste maal, dat dit officiële me dedelingen-blad „Apostolos Andreas" geheten, een pauselijke brief publiceert. Bij de tekst van de brief publiceerde het blad bovendien een foto van de Paus. In deze brief dankt de Paus de pa triarch van Constantinopel voor diens gelukwensen bij zijn keuze tot Paus. Hij schrijft verder letterlijk: „Wij stellen er prijs op te zeggen, dat de gevoelens, waarvan uw brief spreekt, diepe weer klank in ons hart gevonden hebben. De taak, die de Heer ons heeft toever trouwd, maakt ons bijzonder belang stellend voor al hetgeen de eenheid der christelijke eenheid aangaat en kan bij dragen tot het herstel van een vol maakte eensgezindheid".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1