Verkeer eist drie levens Kardinaal alfrink in toespraak bij ere-promotie president Segni De Kerk moet iedere vrees voor weienschap Absolute autonomie, die slechts begrensd wordt door Openbaring en leer /mét! Voor boeren is maat nu vol CONCILIE keurt tekst van brief aan priesters af PIJN OF GRIEP! E Chefarine 4" Jeugdactie „Europa 1.2.3." van start Pijpersgilde 25 jaar Vorstelijk aanbod voor gezin in krotwoning Geloof in sterk verminderd Doodstraf Cobb ontoelaatbaar Eén grote haven van Amsterdam tot Duinkerken Meisje overleden na aanrijding PETIT LUXE 24ct 3 enig-echte, ..gezelligste j 'nterklaa$-drank !s chocolademelk Tienduizend gulden juwelen gestolen Kemstopverdrag bij Kamer ingediend TELEGRAMMEN Pseudo-agent slaags met bromfietser Belgische rapporteur: De kleine bolknak met de grote kwaliteitsreputatie DINSDAG 3 DECEMBER 1963 PAGINA 9 Rome, 3 dec. De Loyola e niversiteit van Chicago heeft in en plechtige academische zitting Rome het huidige Italiaanse aatshoofd Antonio Segni even- pS diens voorganger Giovanni J0nchi het eredoctoraat in de ^chtswetenschappen verleend. e rector der universiteit prof. ..r- James F. Maguire S.J. beves- Sde beiden in hun graad. Na een erdenking van de overleden frierikaanse president Kennedy eeft kardinaal Alfrink voor een Sloot gezelschap, onder wie vele ardinalen en andere geestelijke, L Wereldlijke hoogwaardigheids- bieders, de academische oratie Sehouden. - - mm uw melkman sSirk^rste flesje" be- Dan bent u zeker dat u 't krijgt! KARDINAAL ALFRINK Als Zwarte Piet wat stuursig lijkt en dreigend naar de roede kijkt, neem dan meteen een kloek besluit en drink uw glaasje nog eens uit. De goeie ouwe met de baard is z'n gezelschap altijd waard. die goeie ouwe (met de baard) en die goeie jonge (met 't baardje) 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd, ondersteunen eikaars werking en doen werkelijk wonde ren tegen pijn en griep. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, vant één der middelen dient om de maag te beschermen. STERKE SPREIDING en STERKE GROEI n-SBS*©?) Met een aandeel NEFO belegt U in de belangrijkste Nederlandse Vraagt ons kwartaalbericht. DE NEDERLANDSCHE FONDSEN MIJ. NEFO N.V. Herengracht 436, Amsterdam (C.) Prinses Beatrix woonde gisteren de vergadering van tweeduizem jongeren, die een Europese jeugd actie op touw zetten, bij. (Van onze Romeinse correspondent) Openbaring, godsdienst, aldus in eriandse kardinaal brengen ons ei met God. Wetenschap en spe- scht ?e zogenaamde profane weten- in kp ons aards bestaan verrijken, ij, "hulsel bestaat er geen tegenspraak ger!e!J geloof en wetenschap. Beide zijn en ,1 °P do waarheid. De wetenschap gen k» n s c'i appel ij k e vooruitgang dra Selo fC een groter inzicht in het V). ''i. De Kerk moet daarom iedere bo voor de wetenschap uitbannen. Spha 'olieke beoefenaar der weten- Uii^PPen. die meewerkt aan haar voor- Vn1 en terzelfdertijd een trouw zoon 'wón ^ork wil blijven, heeft vaak te de ".onder een verdachtmaking van 'Uk zijner geloofsgenoten, pijn- Kei,j{Voor hem en schadelijk voor de zo vroeg kardinaal Alfrink zich Advertentie i J' af, de wetenschap autonoom of ls zij onderworpen aan de lerarende autori teit van de Kerk? De eigenlijke roe ping tot de wetenschap, haar metho dologie en resultaten liggen binnen het eigen menselijke bereik van de geleerde en staan buiten de compe tentie van de Kerk. Slechts wanneer de geleerde tot gevolgtrekkingen komt. die Openbaring en christelijke doctri ne raken, heeft de Kerk medezeggen schap; daar eindigt de absolute auto nomie der wetenschap. Van het grootste belang is het, dat er goede betrekkingen bestaan tussen de Kerk en de beoefenaar van de weten schap. Deze moet naar het magiste- rium der Kerk luisteren, anderzijds dient de Kerk vertrouwen te hebben in diens werk. Zij mag niet bevreesd zijn voor wetenschappelijke vooruitgang, ook niet als zij daardoor voor nieuwe vraag stukken gesteld wordt. De Kerk ver trouwt aan theologen problemen toe, als heden ten dage bijvoorbeeld de be oordeling van het gebruik van atoom wapens, van chemische middelen om de overbevolking in te dammen of men selijke conceptie te voorkomen, van de overplanting van levende lichaamsde len. Wie in de Kerk of namens de Kerk spreekt, moet in de eerste plaats in staat zijn de activiteiten, ontdekkingen en resultaten van de wetenschap te be grijpen en naar waarde te schatten. Ziet hier een bijzondere taak onzer ka tholieke universiteiten. Voor de ware resultaten der weten schap is het om het even of de beoefe naar een gelovige is of niet. Maar het licht der Openbaring moet de levens problemen kunnen beschijnen, die op doemen bjj de wetenschappelijke ontdek kingen en vooruitgang. Daarom helpen de katholieke universiteit en de katho lieke we snschapsbeoefenaar de Kerk om haar Goddelijke opdracht te vervul len. Hun werk en moeite zijn inderdaad een dienst aan het Koninkrijk Gods. Met te meer geestdrift zal de geleerde zijn taak vervullen, als de Kerk hem waardeert, vertrouwt en gelooft. Hij heeft recht op vrijheid, al kan deze ten slotte beperkt worden door het Kerke lijk leergezag. Maar het is moeilijk voor de katholieke geleerde om zijn werk te doen, als hi) verdacht wordt door zijn geloofsgenoten of men hem meer dan strikt nodig en rechtvaardig is, poogt te beperken in zijn vrijheid. Wederzijdse eerbied en wederzijds ver trouwen zjjn noodzakelijk. LEEUWARDEN, 3 dec. „Er komt een ogenblik, dat de maat vol is. Dat ogenblik is nu bereikt". Dit zei gis termorgen voorzitter ir. G. J. A. Bou- ma in het openingswoord op de na jaarsvergadering van de Friesche maatschappij van landbouw. Hij was van oordeel, dat de boeren de verha len niet meer geloven, dat men het beste met hen voor heeft en dat zij in de EEG een goede toekomst hebben. Ir. Bouma zette uiteen, dat de rege ring ervan moet worden overtuigd, dat de nijvere boerenstand geholpen dient te worden. Het is niet in het belang van Nederland wanneer de boerenstand verpaupert. Ir. Bouma herhaalde een aantal eisen, die door het hoofdbestuur zijn overgenomen van het actiecomité. 1. voor het lopende tijdvak van vijf maanden een melkprijs van 36 cent bij 3.7 procent vet. 2. 75 per duizend kilo voor de suikerbieten, met een suikergehalte van 15 procent en 4 per honderd kilo boven de huidige graanprijzen. 3. een aardappelbeleid zonder in grijpen van de overheid in de prijs vorming. 4. samenwerking tussen alle boe- renorganisaties om dit beroep op de regering de grootste mogelijke kracht bij te zetten. Het zonodig kracht bijzetten aan deze actie door tijdelijk geen melk te leve ren aan anderen dan aan zieken. De heer Bouma releveerde verder nog de uittocht uit de landbouw, die een grotere omvang heeft, dan men zich veelal bewust is. Van de 23 lagere landbouwscholen in het noorden zullen er maar 14 overblijven. Voor de 20.000 landbouwbedrijven in Friesland zijn er voor slechts 10.000 opvolgers beschik baar. Het is zaak zich er op te bezin nen, hoever deze uittocht in de land bouw zal moeten gaan, aldus ir. Bouma. WINSCHOTEN, 8 dec, De 69-jari- ge wed. E. Hesse-Oosting ls om het leven gekomen doordat zij met haar fiets op een kruispunt in botsing kwam met een auto, waarvan de bestuurder vergeefs uitweek. Hoewel de bedde voertuigen elkaar slechts even raakten, kwam de bejaar de dame ten val en sloeg met het hoofd tegen het plaveisel. Met zeer ern stige, bloedende hoofdwonden werd zij naar het St. Lucasziekenhuis alhier overgebracht, waar zij kort na aan komst overleed. LEEUWARDEN De 33-jarige bromfietser Binne Koodstra uit Leeu warden is in het academisch zieken huis te Groningen overleden. Dertien dagen tevoren was hij 's nachts om één uur met zijn brommer op de Span jaardslaan te Leeuwarden ten val ge komen. Bewusteloos werd hij daarna naar het Diaconessenhuis en vervolgens naar het academisch ziekenhuis ver voerd. HELMOND In het ziekenhuis alhier is gisteren het driejarig dochtertje van de familie Bloeme overleden aan de verwondingen, die het eergisteren had opgelopen, toen het bij het oversteken van de Bakelsedijk door een auto werd aangereden. DRIEBERGEN Op de Hoofdstraat alhier is gisteren omstreeks half zes een verkeersongeval gebeurd waarbij vier personen zwaar werden gewond. Een vrachtauto komende uit de rich ting Utrecht, raakte met de achterzij de een tegemoetkomend busje. Het busje werd door de klap omge slagen en kwam op de zijkant midden (Van onze correspondent) HAREN, 3 dec. Bij een brutale inbraak alhier in een villa aan de Rijksstraatweg, bewoond door de fa milie mr. J. Kool is, naar thans be kend is geworden, eind vorige week een aantal sieraden en waardevolle voorwerpen ontvreemd ter waarde van tienduizend gulden. De inbraak geschiedde gedurende de anderhalf uur dat de familie afwezig was. De politie zoekt naar de daders, die kennelijk goed op de hoogte zijn geweest van de situatie ter plaatse. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 dec. Bij de Twee de Kamer en bij de Staten van Suri name en van de Nederlandse Antillen heeft minister Luns thans het wets voorstel ingediend ter goedkeuring van het kernstopverdrag van Moskou. Dat verdrag werd ip 5 augustus gesloten en voorziet in een verbod kernproeven te nemen in de dampkring. op de rjjbaan terecht. De vier inzitten den de 24-jarige J. Bierman, Zeist, de 17-jarige M. Scharrenburg uit Utrecht, de 41-jarige B. Scharrenburg uit Zeist en de 15-jarige H. Drachter uit Zeist, moesten met ernstige verwondingen worden overgebracht naar het alge meen ziekenhuis te Zeist. DEN HAAG, 3 dec. Mej. dr. M- Klompé, oud-minister van Maatschap pelijk Werk, dr. A. de Waai, oud-staats secretaris van O. K. en W. en dr. J. de Vink, lid van de Tweede Kamer, zijn mede-ondertekenaars van een telegra fisch verzoek, dat gisteren aan de heer Franc Scarlett, federal district judge te Augusta, Georgia, is verzonden om aan Preston Cobb niet de doodstraf te laten voltrekken. De ondertekenaars, 24 in totaal, waarbij negentien hoogleraren, zeggen in hun telegram: „Wanneer Preston Cobb schuldig verklaard moet worden, dan verzoeken wij een straf op te leg gen, waarbij rekening wordt gehouden met het feit, dat hij vijftien jaar oud was tijdens het plegen van het delict, hetgeen impliceert, mede onder ver wijzing naar de verklaring van de rechten van het kind, aangenomen door de Verenigde Naties in 1959, dat dan de doodstraf ontoelaatbaar zou zijn". fRECHT, 3 dec. Het bestuur van de Utrechtse Jeugdraad heeft een tele gram verzonden aan de gouverneur van e Amerikaanse staat Georgia om zijn bemiddeling in te roepen tot ondersteu ning van het gratieverzoek voor de jonge P ston Cobb. (Van onze correspondent) LEEK, 3 dec. Een 20-jarige brom fietser, machinist bij de Koninklijke Marine reed zaterdagavond door Leek, terwijl hij zijn op de fiets gezeten broertje meetrok. „Dat is verkeerd. Stap eens af" werd hem vanuit een auto toegeroepen. De man in burger die zich voordeed als politie werd ech ter gevraagd naar zijn legitimatiebe wijs. Dit vond „de politieman" zo brutaal dat hij de bromfietser een klap om de oren gaf. De machinist liet dat niet op zich zitten en hij gaf de pseudo- politieman en zijn collega er zo van langs dat ze beiden op de vlucht gin gen. Het kenteken werd echter onthou den en de (echte) politie kon al spoe dig de dader, een fabrieksarbeider uit Jonkersvaart, aanhouden. De inzitten de van de auto was een broer van hem. Beiden erkenden hun „politioneel optreden". Advertentie ROME, 3 dec. (KNP) Kardinaal Bea heeft gistermorgen in de Conci lie-vergadering, in ziju conclusie over de eerste drie hoofdstukken van het schema over het oecumenisme, gepleit voor oprichting van oecumenische se cretariaten in alle landen. De brede discussies over de eerste drie hoofd stukken van het schema over het oe cumenisme, die handelen over de be ginselen daarvan, de Oosterse Kerken en de reformatorische geloofsjjemeen- sc appen, hebben zo zei hij de he' Kerk doordrongen van een oecu menisch begrip. De kardinaal verklaarde dat een dergelijke diep gaande behandeling ook voor de beide laatste hoofdstukken, over het Joden dom en de godsdienstvrijheid, noodza kelijk is. Tot twee maai toe verklaarde de kardinaal dat het niet behandelen van deze hoofdstukken in de huidige zittingsperiode te wijten is aan ge brek aan tijd. De kardinaal verzocht de vaders op ruime schaal hun op merkingen over beide hoofdstukken in te sturen. Aan de hand daarvan kunnen deze dan eventueel veranderd worden. In een algemene verklaring deelde de secretaris-generaal, mgr. P. Felici, mee dat er in de intersessio tot aan i Advertentie de derde zitting hard zal worden ge werkt. De gereedgekomen schemata behoeven revisie door de vele opmer kingen, die de vaders erover hebben gemaakt. De discussies over het sche ma der Kerk bijvoorbeeld maken her ziening van dit schema op vele pun ten noodzakelijk. Mochten er bij de vaders nog wensen leven, dan dienen zij die vóór 31 januari in te sturen. De „pastorale aansporing", die het Concilie aan alle priesters zou zenden bij het einde van de tweede zittings periode. zal niet worden verzonden. Van vele kanten bestond er oppositie tegen het stuk en er zijn meer dan honderd veranderingsvoorstellen inge diend. In het stuk zou de priesters wor den gewezen op de onverbrekelijke banden die de bisschoppen en de pries ters binden en wel op drie punten: eenheid in het enig priesterschap, een heid van de goddelijke zending zelf en de roeping tot de heiligheid. In tegenstelling tot de gang van za ken bij de brief die het Concilie richt te aan de wereld op 20 oktober van het vorig jaar, werd over deze brief de mening van de vaders gevraagd. Het resultaat was dat de brief voorlo pig niet meer ter sprake komt. De kri tiek van vele vaders was dan ook niet mals. Zij vonden hem gesteld in een „verouderde terminologie", die niet overeenstemt met de Kerkopvatting van de meeste Concilievaders. Ook met de ongenuanceerde woordkeus wa ren zij niet gelukkig. Kardinaal Ruffini verklaarde gister morgen dat het bij het oecumenisme gaat om de volgende punten: 1. Er is één Kerk door Christus ge sticht. Dat is de Katholieke Kerk, die staat onder leiding van de Paus. Zij is onfeilbaar in alles. 2. De zware schuld aan de scheiding ligt niet bij de Kerk, maar bij haar kinderen. De Kerk heeft veel onkruid voortgebracht, maar er is ook een rij ke tarwe-oogst geweest. 3. De zonden van de zonen der Kerk dienen te worden afgekeurd, maar de Kerk kan niet aansprakelijk worden gesteld. 4. Er kan geen sprake zijn van her eniging, doch alleen maar van „terug keer". ROTTERDAM, 3 dec. „Er zal zich op den duur één grote haven met ver schillende „dokken" vormen tusen Am sterdam en Duinkerken, gericht op het hart van Europa". Tot deze conclusie kwam dr. A. A. Cornells, rapporteur belast met een studie van de economi sche expansie van het havengebied van de stad Gent, tijdens een lunch geor ganiseerd door de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel, de partement Rotterdam en het Comité van Belgisch - Nederlandsch - Luxem- burgsche samenwerking. In zijn conclusie plaatste de Belgische spreker de havens van Duinkerken, eventueel Zeebrugge, Gent en nog en kele andere, in de categorie supplemen taire havens, waarbij Amsterdam en Rotterdam als primaire havens wer den beschreven. (Advertentie) Vier middelen In één tablet doen wonderen zonder de maag ran streek te maken I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET VOLENDAM, 3 dec. Gisteravond is er een ernstig ongehik gebeurd op de Julianaweg. De achtjarige Rosalina Duin kwam met haar fiets tegenover de ouderlijke woning in aanraking met een auto en kwam zo ongelukkig te vallen, dat ze kort daarna overleed. Haar va der, dr. Duin, kon geen hulp meer bie den. De auto werd bestuurd door een jongen, die de volgende week rij-exa men zou doen. Hem treft echter geen schuld. (Advertentie) Ongeveer tweeduizend jonge N eder- landers tussen zeventien en 25 jaar uit 550 gemeenten zijn gis termiddag in de nieuwe RAI in Am sterdam bijeengekomen op een natio naal jeugdappèl ter inleiding van de Nederlandse jeugdactie „Europa 1.2. 3." (1. organisatie, 2. door innerlijke kracht, 3, dienstbaar aan de wereld). De bedoeling van de actie is de jeugd in en buiten schoolverband te betrek ken in de problemen van de Europese eenwording. Het nationale jeugdappèl werd ook bijgewoond door prinses Beatrix en vertegenwoordigers van internationa le organisaties. Het is de bedoeling dat de vertegenwoordigers, terugge keerd in hun gemeentenj een actie comité vormen om een internationa le correspondentie-actie op gang te brengen en om tentoonstellingen ove Europa te organiseren. Op 4 maart, de Europadag, begin: een brief- en briefkaartactie die eer. correspondentie tussen individuele en groepen jongeren in bijna honderd Europese steden op gang moet bren gen. De kaarten voor de individuele correspondenties gaan vijftig cent kos ten, de (groeps-) brieven twintig gul den. In een actieboek worden onder meer suggesties gedaan voor spelen voor de jeugd beneden zeventien jaar. De baten van de verkoop van kaarten en brieven zullen geheel ten goede komen aan de jeugd ui de ont- wikkelingsianden, vooral op het on derwijsgebied. Op een nader te bepalen dag zullen in vrijwel alle Nederlandse gemeenten „Euromarkten" worden gehouden ten bate van de ontwikkelingslanden. De algemeen secretaris van de Nederlandse jeugdgemeenschap, de heer Jan Peters, zei te hopen dat deze eerste nationale jeugdactie na volging zal vinden in andere Europe se landen, zodat misschien in 1965 een „Europese actie 1.2.3.". kan wor den gehouden. Over de besteding van de gelden zei hy dat het mooi zou zyn als Ne derland als monument voor 150 jaar koninkryk een scholen-complex zou kunnen stichten in een ontwikkelings land. Op 80 december zal het 25 jaar geleden zijn, dat het Neder landse pijpersgilde werd opge richt. Geïnspireerd door En geland en Zwitserland, heeft in 1938 een kleine groep enthousiaste muziek liefhebbers, w.o. Willem Gekrels, de stoot gegeven tot het introduceren van de bamboefluit in ons land. Een kwart eeuw lang hebben honderden volwassenen en kinderen zelf een bamboefluit gemaakt en door deze fluit belangstelling voor muziek ge kregen. In een groot aantal scholen, mu ziekscholen, nijverheidsscholen, kweekscholen, jeugdverenigingen, in richtingen en opleidingsinstituten over he hele land is de bamboefluit een waardevol instrument voor het geza menlijk musiceren. Het jubileum zal door de leden ge vierd worden met een Weekend op 18 en 19 januari in „de Hoorneboeg" te Hilversum. Voor deze gelegenheid heeft de componiste Tera de Marez Oyens een liedcantate gecomponeerd. Verder staat op het programma het musiceren door gezinnen, waarin ouders met hun kinderen samen spe len. De zelfgemaakte fluit met zjjn war me toon blijkt zeer te voldoen zowel voor de oude (16e eeuwse) muziek als ook voor moderne composities. Een uitzonderiyke woningtoewij zing heeft plaats gevonden in Helmond. Ongeveer drie jaar geleden vestigde de heer H. Fentener van Vlissingen jr. zich na zijn uittreden uit het Vlisco-bedryf in Zwitserland. Zyn woning hier ter ste de een nog slechts enkele jaren oud landhuisje, riant in een grote tuin aan de Aarle-Rixtelseweg gelegen bleef tot ergernis van vele woning zoekenden onbewoond. Veel gegadig den waren er niet nadat bekend was geworden, dat de huurprijs 250 gulden per maand zou moeten zijn, waarbij nog een duur tuinonderhoud kwam. Een paar weken geleden stelde de eigenaar de woning plotseling per ad- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii vertentie ter beschikking gratis in bruikleen voor de tijd van twee jaar van een gezin van zes tot tien per sonen, dat in een krotwoning of an derszins erbarmelijk was gehuisvest Er kwamen zeventien gegadigden, die zondagmiddag door de heer van Vlis singen werden bijeengeroepen om on derling te besluiten aan wie wegens zijn woon- en gezinsomstandigheden de woning zou worden toegewezen. Na dat elk gezinshoofd z'n verhaal had verteld, trokken drie zich terug, om dat zij in vergelijking nog ordentelijk woonden. Vervolgens werd gestemd. Na dertien stemmingen verkreeg het gezin Bruynzeels, bestaande uit elf personen (negen kinderen van drie tot twintig jaar) de meerderheid. Na een felicitatie en tractatie deelde de eige naar mee, dat hy de woning onmid dellijk zal laten opknappen, zodat het gezin Bruynzeels nog voor Kerstmis z'n lekkende onbewoonbaar verklaar de woning kan verruilen met een landhuisje met garage en tuin. y een pluimvee-bedrijf in Geer zijn nu al vele honderden gan zen byeengebracht. De dieren zyn op verschillende markten in het land opgekocht en worden nu gemest, om tegen de kerstdagen ln binnen- en buitenland te worden ver kocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9