I AANKONDIGING REIS (REEDS IN JANUARI) tijdens sluiting tweede concilie-zitting feagen fcdam Bisschopsraad om Paus te adviseren en hij te staan Ambtenaren 10 pet. meer salaris Reydon en De Jager studeerden in de gevangenis „VOEDSEL GOED; WEINIG CONTACT MET RUSSEN" PAUS breidt de volmachten der bisschoppen uit Chef staf vraagt ontheffing uit zijn functies Verschil van mening met minister Alle lonen mogen vijf net. omliooe Dertienjarige vermoordt kleuter -Het weer- Sss^ fes? Mededeling Onderweg naar ons land Prins Bemhard beperkt zijn activiteiten LfALCON MONTY-COATS Droog tyüEK 1JN EUROPA Voor modieuze dames- en teenerkleding In Kootstertille (Fr.) ^OENSDAC 4 DECEMBER 1963 87ste JAARGANG No. 31607 ,.e Paus wordt de Sint Pieter J^nengedragen voor de sluitings- Ptechtigheid van de tweede zitting van het Concilie. Zd-uSy®11 VATICAANSTAD, 4 dec. (AFP, DPA, KNP, UPI) - De Paus heeft vanmorgen, tijdens de plechtige sluiting van de tweede zitting van het Concilie de opzienba rende aankondiging gedaan, dat hij een bezoek aan Palestina zal brengen. Deze reis wil de Hei lige Vader volgende maand reeds maken. Een tweede gewichtige me dedeling, welke de Paus deed in zijn sluitingsrede, was de in stelling van een Bisschopsraad. Deze raad zal de Heilige Vader samenstellen uit kardinalen, bis schoppen, leden van ordes en congregaties, die hem zullen adviseren en anderszins bijstaan bij de uitvoering van Concilie besluiten. Met alle traditionele pracht en praal op het Concilie al leen gereserveerd voor de open bare zittingen werd vanmor gen de tweede zitting besloten. De Paus deed bij deze gelegen heid voorts de plechtige afkon diging van de beide constituties over de liturgie en over de moderne communicatiemidde len welke in dikwijls moei zame discussies door de meer dan tweeduizend Vaders zijn samengesteld. ®wf/ène kardinaal Tiss&rant tijdens het omdragen van de Heilige Mis. Geen prestigekwestie A. V. v. d. WALL BAKE géén chef staf meer Volgelingen? ?UR£Aü SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM AeKe'0or>: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 :ar kantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 k. Telefoon 5790 ec,'e: W C. H. Leijdeckers en Mr W A M. van der Kallen. °°fdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severin. Biiu 20800 Postgiro 143480 Biiu ntoor ^everwijk. Zeestraat 50: telet. 4790 UWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer mlllirre'er- hooqte Omroeoers 16 cents rer rr m boe; 9. De administratie oenoudt zien «ei „„of aovertentiën event ee ronce' ->cc*»e 'Sit rec:eren te «e1 ABONNEMENTSPRIJS 70 cents per r,e k 3.— per maand, 9 per kwartaal Voor klaenten ove> ca oe; s avonat tussen 5.30 en 7 'jut. 'et '0800 PAUS NAAR PALESTINA Advertentie) lc L'arieuorisstr „.Haarlem tel. 13439 IMMnatiiK (gij Koning JPLtiN) Amsterdam "tel 27359b Verwachting tot donderdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. Droog weer met voornamelijk in ~et noorden van het land wolken eden. Zwakke tot matige wind tus- e*t noordoost en oost. Vannacht en morgenochtend in het «oorden van het land temperaturen J®} het vriespunt, elders lichte vorst. W"«dagtemperaturen enkele graden en nul. Donderdag: 8.30—16.31. Maan: 21.34—12.40 Stati0a. max. min. aeersi Weer temp. temp. algel gisteren 24 um onbewolkt zw. bew. geheel bew. onbewolkt half bew onbewolkt licht bew. zw. bew onbewolkt onbewolkt zw. bew. licht bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew. zw. bew. 3 2 4 1 3 2 4 4 1 1 2 3 3 4 2 6 17 3 5 4 1 —2 0 —2 —3 —2 —2 —3 —1 —3 0 —0 —0 —2 —2 4 0 0 0 0 0 0 0 0.2 0 0 0 0 0 0 0 0.1 Gezeten op de draagstoel werd Paulus VI de Sint Pieter, de aula van het Con cilie, binnengedragen. Dit geschiedde omstreeks half tien. De pausstoet, vooraf de Zwitsers in het groot gala van hun schilderachtige door Michelangelo mede ontworpen uniformen, de kamerheren met kap en degen, de leden van de pauselijke hofhouding, de kardinalen, feestelijk gekleed met koormanteis en mijter, werd in de Concilie-aula ver beid door de Vaders, de waarnemers en de talrijke diplomaten en andere ge nodigden. Langzaam begaf de paus stoet zich door de majestueuze basiliek op weg naar het Pausaltaar, waar de Heilige Vader van de draagstoel af stapte, enige ogenblikken in gebed ver zonk en vervolgens de troon besteeg. De deken van het College van kar dinalen, de negenenzeventigjarige Eugè- ne kardinaal Tisserant, droeg de Heilige Mis op. De gezangen werden, zoals te doen gebruikelijk, uitgevoerd door het koor van de Sixtijnse Kapel. Bij de Canon van de Mis verliet de Paus zijn troon en begaf hij zich naar een bid- stoel voor het pausaltaar. De Heiige Mis was een imposante plechtigheid, die dank zij de rechtstreekse T.V.-uitzen- ding der Eurovisie niet alleen in Italië, maar ook in tal van andere landen ge volgd kon worden. Na de Mis kwam de al even indruk wekkende eerbetuiging van de kardina len en andere Concilie-vaders aan de Paus. Een ontroerend moment was het ook, toen de kardinaal-celebrant in aanwe zigheid van de Paus de zegen gaf aan de aanwezigen in de Concilie-aula. Ten teken, dat de openbare slotver gadering van het Concilie begonnen was plaatste de secretaris-generaal, mgr. Felici, nadat de Paus was bekleed met de gewaden, welke behoren bij zijn functie van voorzitter van het Concilie, het Evangelie op het Pausaltaar. De Vaders stemden nog eens, voor lopig voor de laatste maal, over de voorstellen inzake liturgie en communi catiemiddelen tijdens deze slotbijeen komst van de tweede zitting. Nadat de stemmingen hadden uitgewezen, dat de constituties in Concilie aanvaard wa ren, werden ze plechtig door de Heilige Vader afgekondigd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 dec. De regering heeft besloten de salarissen van het ge hele overheidspersoneel per 1 januari met 10,6 procent te verhogen. Met deze verhoging is een bedrag gemoeid van ongeveer 400 miljoen gulden. De regering heeft verder nog beslo ten een groot aantal andere wijzigin gen in de arbeidsvoorwaarden voor de ambtenaren aan te brengen. De inhoud hiervan komt vrijwel overeen met de verwachtingen die de Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenivereniging AR- KA daarover heeft uitgesproken, nadat vorige week het overleg tussen minis ter Toxopeus en de ambtenarenorgani- saties was vastgelopen. Onder de kop Voortgezet onrecht" koppelde het hoofdbestuur in een extra editie van het ARKA-weekblad aan déze verwachting een commentaar vast, waaraan men, zoals de directeur van het ARKA-bureau vanmorgen zei, niets meer heeft toe te voegen. De salarissen zullen verder worden verhoogd wanneer deze blijken te zijn achtergebleven bij die van het bedrijfs leven. De wijzigingen waartoe de rege ring buiten de 10,6 procent verhoging heeft besloten komen onder meer hier op neer: afschaffing van de verdienste- beloning, en verwerking daarvan in het gewone salaris, invoering van het mini mumloon, grotere bevorderingsmo gelijkheden, een aparte salarisverhoging van de weekloners, vermindering van de standplaatsaftrek en uitkeringen over 1963 in verband met de invoering van de wet pensioenmaatregelen. West-Duitsland. Luitenant-gene raal Heinz Trettner (56), die in 1940 deelnam aan de luchtlandingen boven Nederland, is benoemd tot inspecteur- generaal van het Westduitse leger, als opvolger van generaal Förtsch, die met pensioen gaat. (Reuter) iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De heer drs. H. W. M. van Run, hoofdredacteur van dit blad, heeft verzocht per 15 december van zijn functie te worden ontheven om zich geheel aan een nieuwe taak by het dagblad „De Tijd/Maasbode" te kun nen wijden. Drs. Van Run treedt n.L vanaf bovenbedoelde datum op als chef van de Haagse redactie van De Tijd/Maasbode. Ook de heer W. L. P. Severin, mede-hoofdredacteur van dit blad, heeft met ingang van dezelfde datum ontheffing uit zijn functie gevraagd, eveneens om een taak bij het dagblad „De Tijd/Maasbode" te kunnen aan vaarden. Hij zal n.l. vanaf 15 decem ber optreden als adviseur der hoofd redactie. De directie stelt er prijs op beide heren dank te zeggen voor het vele en belangrijke werk, dat zij in het belang van dit blad hebben ver zet en spreekt de hoop uit, dat hun nieuwe functies hun veel voldoening zullen schenken. Tenslotte delen wij onze abonnees mede, dat wij binnen kort de namen van de nieuwe leden van de hoofdredactie van dit blad zullen publiceren. DE DIRECTIE iiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiimihiiiiiniiiiiimiiiiimiim (Advertentie) MOSKOU, 4 dec. Evert Reydon en Louw de Jager, de twee Nederlanders die ongeveer twee jaar in de Sovjet- Unie hebben gevangen gezeten, beschul digd van spionage, en die nu onver wacht zijn vrijgelaten, zijn vanochtend 10.10 uur (nederlandse tijd) via War schau naar ons land vertrokken. Zij werden vanmiddag ongeveer vier uur op Schiphol verwacht. Op het vliegveld dronken Reydon en De Jager, die lichte zomerjassen droe gen bij een temperatuur onder nul, kof fie met functionarissen van de Neder landse ambassade. Reydon noch de Jager lieten zich uit over hun ervaringen. De Jager scheen zijn Engels verleerd te zijn, Reydon trad op als woordvoerder tegenover de weinige journalisten op het vliegveld. Reydon zei dat ze beiden in twee bij vier meter grote cellen in hetzelfde blok hadden gezeten in de gevangenis van Wladimir. op ongeveer 150 km van Moskou. Hfj vertelde dat het voedsel in de ge vangenis goed was geweest en dat zij hun tijd hadden gevuld met studie. „Wij hadden heel weinig contact met Russen", aldus Reydon, die ook zei dat de beide Nederlanders geen contact had- (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 4 dec. Paus Paulus VI is gisteren aanwezig geweest bij de plechtige herdenkingszitting van het Concilie ter ere van het vierde eeuw feest der Kerkvergadering van Trente, De St. Pieter was in feesttooi, de spe ciale zitting was openbaar. Na de komst van de Heilige Vader, om onge veer negen uur, celebreerde de kardi naal-staatssecretaris Cicognani aan het Conciliealtaar, met pontificale assisten tie van de Paus, een gedialogeerde H.Mis. Na afloop daarvan hield de patriarch van Venetië, kardinaal Ur- bani, de officiële herdenkingsrede in de Latijnse taai. Hfj sprak over de vruchten van het Tridentinum, de lessen van dat Concilie en van het vertrouwen (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 dec. Luitenant-ge neraal A. V. van den Wall Bake, chef van de Generale Staf en bevelhebber der landstrijdkrachten, heeft gevraagd van zijn functies te worden ontheven. In een communiqué, dat het ministe rie van Defensie gisteravond heeft ver strekt wordt gezegd dat het verzoek moet worden gezien in het licht van de veranderingen in de functie van be velhebber der landstrijdkrachten. Generaal Van den Wall Bake meent, aldus het communiqué, dat zijn taak als bevelhebber van de landstrijdkrachten door de benoe ming van een afzonderlijke neven geschikte opperofficier-personeel voor de Koninklijke Landmacht, en een kwartiermeester-generaal voor het materieel zodanig wordt aange tast, dat hij zijn verantwoordelijkhe den niet langer kan dragen. De mi nister van Defensie zal op het ver zoek gunstig advies uitbrengen aan de koningin. Generaal Van den Wall Bake heeft zich bereid verklaard een andere functie bij de Koninklijke Landmacht te aanvaarden. Op een persconferentie, na het be kend maken van het besluit van gene raal Van den Wall Bake, deelde mi nister De Jong mee, dat er geen spra ke is van een conflictsituatie. Er is wel, aldus de minister, een verschil van inzicht. Hij voegde er aan toe dat de generaal daarom ook geen ontslag gevraagd heeft maar ontheffing uit zijn functies. Het punt waaxom het gaat is vol gens minister De Jong „verschil van opvatting over de positie van de he velhebber". De mening van generaal Van den Wall Bake is, dat de bevel hebber ook de man, die personeelsza ken en materieel behandelt, oader zich hoort te hebben. De generaal gaat uil van een eenhoofdige leiding. Minister De Jong meent echter, dat met name het personeelsbeleid rechtvaardigt, dat een autonome figuur de politieke be windsman daarin adviseert. Uit de Verklaring van minister De Jong bleek, dat het verschil van me ning zich de laatste weken vooral heeft toegespitst op het stuk van personeels aangelegenheden. In de nieuwe orga nisatie van de minister komen de be voegdheden voor wat betreft de beoor delingen van mutaties, bevorderingen e.d. aan de opperofficier-personeel van de landmacht. Generaal Van den Wall Bake heeft zich "bij deze nieuwe vorm niet willen neerleggen, omdat hij meent dat zijn verantwoordelijkheden als bevelhebber in het gedrang komen en de functie van bevelhebber te wei nig inhoud krijgt. Hoewel het verzoek van generaal Van den Wall Bake al enige weken rn de lucht hing, is het toch nog vrij on verwacht gekomen. Minister De Jong benadrukte dat de generaal welbewust geen ontslag heeft genomen om te la ten zien dat het geen prestigekwestie is geweest. Over de functie, die gene raal Van den Wall Bake bij de land macht ambieert, wilde de minister zich niet uitlaten. Het is een functie, aldus de bewindsman, waarvan men zou kunnen zeggen, dat deze iets minder is dan die van bevelhebber. Deson danks wilde minister De Jong het woord degradatie niet gebruiken. Minister De Jong en staatssecreta ris Haex noemden het verzoek van generaal Van den Wall Bake hoogst betreurenswaardig vanwege zijn grote verdiensten. In dit verband werd genoemd de invoering door de generaal van het onderdeelsaanvul- iingssysteem (ONDAS) en de geruis loosheid, waarmee hij de grote ope ratie van het terugtrekken van de troepen uit Nieuw Guinea heeft laten verlopen. De benoeming van een nieuwe bevelhebber voor de land strijdkrachten is op korte term'jn te verwachten. Zolang de opvolger van generaal Van den Wall Bake niet is benoemd, wordt het bevel waargenomen door de plaatsvervan gend chef van de Generale Staf. Hoewel de minister meedeelde net hoogst onwaarschijnlijk te achten dat andere, in voorname functies dienen de officieren van de Landmacht even eens hun ontslag zouden nemen, kan men in goed ingelichte militaire krin gen in Den Haag volgens het ANP vernemen dat tenminste drie generaals dat voornemen wel degelijk hebben. Eén daarvan is de plaatsvervangend kwartiermeester-generaal, luitenant- generaal M. Braun. Diens ontslagbrief zou onderweg zijn naar de minister of hem of zijn staatssecretaris zelfs al bereikt hebben. Zoals bekend heeft de kwartiermeester-generaal, luitenant- generaal A. L. van den Berge onlangs eveneens zijn ontslag aangeboden. dat men mag stellen op de mens, de Kerk en het huidige Concilie. „Maar boven alle beweegredenen voor vertrouwen staat de zekerheid van de tegenwoordigheid onder ons van de Geest vein Christus, de Heilige Geest. Duidelijk verbindt een gees telijke boog het Tridentinum met het Vaticanum H. Als de mensen over 100 jaar het eerste eeuwfeest van ons Concilie, en tegelijk het vijfde van Trente herdenken, moge dan diezelf de verbindingsboog nog stralender staan boven de Kerk en de mensheid, een boog van licht en genade, van gerechtigheid en goedheid, van be schaving en vrede." Tenslotte heeft de secretaris-gene raal, mgr. Pericle Felici, de reeds aan gekondigde Pauselijke brief, de motu proprio „Pastorale Munus" voorgele zen. Hierin breidt de Heilige Vader de volmachten van de bisschoppen voor het bestuur van hun diocesen uit. Het gaat hier vooral om die volmach ten, die voordien telkens voor vijf jaar aangevraagd moesten worden aan de Heilige Stoel. In de aanhang van het schema over de bisschoppen en het bestuur der diocesen werden een aautal van zulke uitgebreidere volmachten ge noemd. De Osservatore Romano van heden schreef in een artikel over „Pastorale Munus": volmachten en privileges. In 40 nummers worden een groot aantal technische zaken opgenoemd, die zon der meer weer terugkomen op de zeg genschap van de residerende bis schoppen. Dan zijn er een aantal voor rechten voor die bisschoppen, bijvoor beeld dat zfl overal ter wereld kunnen preken en biechthoren, dat zij het Allerheiligste mogen bewaren in hun privé-kapel, op elk uur van de dag de H. Mis mogen lezen, enz. enz. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 dec. Naar te ver wachten is zal prins Bernhard zijn acti viteiten geleidelijk iets gaan beperken. De niet officieel bevestigde reden hiervan zou zijn dat zijn rugklachten zijn toegenomen na de val die hij ver leden jaar tijdens zijn vakantie in Ita lië heeft gemaakt. Zoals bekend moest de prins zich daarvoor ook al ontzien vanwege zijn rug. Dit was ook indertijd de reden dat hü met paardrijden is gestopt. De eerste geruchten over de inper king van zijn activiteiten zijn dezer dagen vernomen tijdens een vergade ring van de Internationale Ruitersport Federatie die in Brussel vergaderde in verband met de Olympische Spelen. De prins, die voorzitter is, zal deze func tie, zoals eerder al bekend was, binnen afzienbare tijd neerleggen, maar niet voordat de Olympische Spelen zijn ge houden, zo is officieel meegedeeld. In tussen is het programma van de prins voor de komende dagen druk genoeg. Morgen vertrekt hij opnieuw naar de Verenigde Staten, waar hij een lezing zal houden in de militaire academie te West Point* over de hulp aan ontwikke lingslanden. Daarna zal hij naar Aruba vliegen om daar twee chemische fabrie ken te openen. den gehad met andere gevangenen. Wel wisten zij dal er andere buitenlander* in dezelfde gevangenis waren, onder an dere de Amerikaan William Marvin Ma- kinen. Twee dagen geleden zijn Reydon en De Jager naar Moskou overgebracht ter voorbereiding van hun repatriëring. Er is in Moskou een speciaal centrum hiervoor, doch de Nederlanders werd niet verteld waarom zij erheen waren gebracht. Vorige week dinsdag kregen zij be zoek van twee Nederlandse ambassade- functionarisse:. en iemand van het Rus sisch ministerie van Buitenlandse Za ken, die hun meedeelden dat zij zou den worden vrijgelaten. In het repatriëringscentrum konden de gevangenen naar buitenlandse ra diostations luisteren. „We konden zelf* luisteren naar de Engelse uitzendin gen van de Voice of America", zei Reydon. Al in de gevangenis van Wla dimir, zei hij, hadden hij en De Jager gehoord van de moord op Kennedy. Een majoor van de Russische veilig heidsdienst had het tweetal in 'n dienst auto naar het vliegveld gebracht en hen overgeleverd aan de twee Nederlandse functionarissen die op het vliegveld wachtten. Een ambtenaar van het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken overhandigde de beide Nederlanders hun paspoorten. Reydon en De Jager zagen er bei den vermoeid uit en vroegen de vflf niet-Russische journalisten herhaaldelijk hen met rust te laten. Het opvallende bij het vertrek van de bc.de Nederlanders was de afwezigheid van de Russische veiligheidspolitie. Doorgaans worden ontslagen gevangenen zonder enige voorafgaande publiciteit naar het vliegveld gebracht, kort voor het vertrek van hun toestel. Maar Rey don en De Jager waren er bijna twee uur van tevoren en konden rustig wachten, also! zij toeristen waren. De politieman onder aan de vlieg tuigtrap keek de uitreisvisa van Rey don en De Jager nauwelijks toen zjj langs hem kwamen en het KLM-vIieg- tuig binnengingen. Toen men Reydon vroeg wat hij het eei-t zou doen na aankomst in Amster dam, antwoordde hij: „Een groot gla# heertijk Hollands bier drinken". Jt DEN HAAG. 4 dec. Het college van rijksbemiddelaars heeft bepaald dat het, met ingang van 1 januari, zonder voorafgaande toestemming van de Stichting van den Arbeid geoor loofd is „het rechtens geldende in geld genoten loon" te verhogen met maxi maal vijf procent. Onder het in geld genoten loon wordt verstaan vast tijdloon, garan tieloon, tariefver dienste, produk- tiepremies en andere met de arbeid of met de prestatie of produktie rechtstreeks verband houdende loon- bestanddelen (met uitzondering van de verhoging ingevolge deze vergun ning), doch niet de compensatiebij slagen huurverhoging 1960 en '62, ex tra uitkeringen, vakantiebijslag, winstuitkeringen en dergelijke. BUITENPOST (Fr.). 4 dec. Een dertienjarige jongen uit Kootstertille heeft gisteravond tegenover de rijkspo litie bekend de vierjarige Jaric i Spcei- stra, een plaatsgenoot je, te hebben ver moord Op aanwijzingen van de dertienjarige jongen is het stoffelijk overschot van de kleuter gevonden. Het lag in een sloot achter een groot industrieterrein in Kootstertille. De jongen had de moord 's middags gepleegd. Hij had de kleuter daartoe mee naar het veld ge nomen. Omstreeks half zes gisteravond kreeg de politie de melding, dat Ja- rich Spoelstra. werd vermist. Bij het onderzoek kwam de dertienjarige jongen met het verhaal, dat hij Ja- rich met een vreemde man in een auto had zien wegrijden. De politie zocht daarop de omgeving at maar boekte geen resultaat Bij het nader verhoren van de jongen werd hfj op leugens betrapt Hij werd naar het politiebureau in Buitenpost gebracht, waar hij tenslotte bekende Jarich te hebben vermoord. De officier van justitie in Leeuwar den stelt thans een onderzoek in. Van daag is sectie op het stoffelijk over- schr' verricht. Hangende het onderzoek kon de politie nog geen nadere mede delingen over de motieven voor en de toedracht van de moord doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1