wisse.. eens ai met'n GEORGE StreefdatumMammoetwet september 1968 in werking Verhouding tussen overheid en particulier initiatief kernvraagstuk van beleid Minister van Defensie Staatssecretarissen zijn goed gehuisvest hij militaire staven Paus beloont Amerikaanse portretschilder Geraldine Chaplin als Assepoes KOLENAUTOMAAT Woonmisère in Genève 1 OSRAM Verdachte van Britse treinroof gearresteerd Installatie v^an president en vice-president Breed betoog van mr. Bot in Tweede Kamer ging van geheim agent HOGE RAAD WOENSDAG 4 DECEMBER 1963 PAGINA 7 ■«III Misnoegen Geen studieloon ^splinternieuw. Maar de eerste dagen draag ik ze nooit. Dan knellen ze zo!" MINISTER BOT misnoegen Bijzondere universiteiten lampen Mammoetwet Keuze De Paus heeft gisteren médailles van zijn Pontificaat uitgereikt aan de Amerikaanse schilder Bernard Godwin uit New York en aan diens vrouw en hun zoon. Godwin heeft, in opdracht van het Vaticaan, een groot portret van de Paus geschilderd, welk portret men rechts op de foto ziet. De Amerikaanse minister van financiënDouglas Dillon, heeft gisteren een onderscheiding uitgereikt aan Clinton J. Rill, een lid van de persoonlijke lijfwacht van wijlen president John Fitzgerald Ken nedy. Rill was de man die, enkele seconden nadat de fatale schoten in Dallas vielen, in de auto van de president sprong om de heer en mevrouw Kennedy met zijn lichaam te beschermen. Hij was te laat, maar heeft voor zijn moed niettemin een onderscheiding gekregen. Rechts de twee kinderen van de heer Rill en diens echtgenote. Geheel rechts mevrouw Kennedy, die bij de korte plechtigheid aanwezig wilde zijn. Geraldine Chaplin, een dochter van Charley Chaplin, danst de hoofd rol in het ballet Assepoester", dat vandaag in een Parijs theater in première gaat. Geraldine ziet men hier met de directeur van het balletgezelschap, Wazlav Orlikovski. Een kolenautomaat kan een uitkomst zijn voor kleihbe- huisden en voor kille dagen. Een Parijse handelaar zette er één neer en had veel succes (foto hier boven). In de omgeving van Genève werd aan buitenlandse ar beiders een woekerhuur berekend voor „woningen" die bouwvallige tuinhuisjes bleken te zijn. Er ont stond een groot schandaal. De overheid maakte korte metten en liet de krotten door bulldozers wegvagen (foto hiernaast). De gezinnen kregen goedkopere en goede woonruimte. (Advertentie) onze Londense correspondent) fta ONDEN, 4 dec. Een van de voor- 8te ve>"dachten van de Britse trein- is J' haar wie lange tijd werd gezocht, ">irt!fns 'n handen van de politie. Gister- "dag om kwart over vier arriveer den. j68 politieauto's in een van Lon- duurste woonwijken, Eaton Square, (w Politie verschafte zich toegang tot J, T souterrainflat en arresteerde daar töchl raly. een antiquair. Hij werd ge- Vj. w verband met de treinoverval 8 augustus, toen een bende nabij hf/ddington een posttrein tot stilstand bern en een hult aan bankbiljetten gemachtigde ter waarde van 26 miljoen de^ili?8 negentiende arrestatie, die de **°"tie heeft verricht in verband met jj.overval. Daly werd gisteravond of- in staat van beschuldiging ge- d6 d- Maandag j.l. werd de zaak van W^dere gearresteerden, vijftien man- W drie vrouwen, verwezen naar st' gerechtshof. De politie zoekt nog VjTrds naar acht andere verdachten, mannen en vier vrouwen. Daly zal en verschijnen voor de magistraat. woonwjjk, waar Daly werd gear- trfehtefd. wordt bewoond door parle- tcf h, edellieden en welvarende tot <!?rs' De huren variëren er van tien- wintigduizend gulden per jaar. t>EN »öe, HAAG, 8 dec. (ANP) De «b dWe president van de Hoge Raad heLNederlanden, mr. G. H. A. Feber, kla» j z'ich dinsdag geïnstalleerd ver hit- 2.' naflat de procureur-generaal, had' G. e. Langemeijer, hem daartoe uitgenodigd. Vervolgens, eveneens hadat de procureur-generaal daartoe bet, Serequireerd, verklaarde mr. Fe- t\ j "e nieuwe vice-president, mr. J. Ab JonS. geïnstalleerd. beide installaties op deze korte, <je C1&le zitting ging voorlezing van Vqq Processen-verbf van beëediging harrt ^Duitsland Bondskanselier Er- hia»iZa" e'nd februari, voor de tweede sinds hp regeringsleider werd, V<w Parijs gaan om besprekingen te eh met president De Gaulle. (AFP) stelsel gelet op de opgedane ervaringen moet worden aangepast. De minister vroeg zich ook af ot er niet een oplossing te vinden zou zijn in de richting van de regeling, die geldt voor de subsidiëring van de theo logische faculteiten, waarbij de uni versiteiten kunnen kiezen of zij al dan niet voor een bekostiging in aanmer king wensen te komen. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 4 dec. Minister Bot heeft gisteren bij de verdediging van zjjn begroting in de Tweede Kamer een brede uiteenzetting gegeven van de grondgedachten van het onderwijsbe leid, dat hjj denkt te voeren. Het be toog van de minister, dat twee uur en een kwartier duurde, was door de een tonigheid van zijn voordracht moeilijk te volgen, maar de nieuwe bewindsman van O., K. en W. ontwikkelde een visie, die aandacht verdiende. In het begin van zijn rede kwam hij reeds te spre ken over wat hij zelf een „netelig kern vraagstuk" van het onderwijsbeleid noemde: de verhouding tussen de ta ken van de overheid en van het parti culier initiatief. Het toerusten van ons volk voor de toekomst, die zeker zal verschillen van het heden, vormt voor de overheid een groeiende taak, aldus de minister. Het komt meer voor, dat in een overgangs tijdperk de staatsinvloed toeneemt. Het zou echter onjuist zijn onder ca mouflage van de huidige omstandighe den over te gaan tot een bevoegdheids annexatie, zo zei mr. Bot. De overheids taak groeit omdat de maatschappelijke functie van het onderwijs sterk in bete kenis toeneemt. Anderzijds moet echter op het terrein van het onderwijs steeds het belang van het particulier initiatief erkend worden en dit particulier initia tief dient voor zijn eigen verantwoorde lijkheid geplaatst te worden. De minister beijverde zich in zijn uit eenzetting herhaaldelijk een evenwicht tussen beide invloeden te construeren. Hij wil niet passief afwachten, maar het beleid moet ook niet eenzijdig be paald worden door de overheid. Hij verklaarde behoefte te hebben aan ad viezen van deskundigen, doch hij is niet voornemens het beleid over te laten aan aan de adviescolleges. Hij zal het par ticulier initiatief steunen, maar hi) is niet bereid voor elke aandrang om overheidssteun te bezwijken. Bij de behandeling van de inhoud van het onderwijs gewaagde mr. Bot van de noodzaak verouderde leerstof te ver vangen, van het zo nodig buiten de oude schema's gaan, van het opvoeden van de jeugd tot zelfstandigheid en van het vervangen van het „veel leren" door het „weten hoe te handelen." Inzake het vraagstuk van de leraren opleiding uitte de minister zich even optimistisch als vastberaden: „Ik ben vast besloten deze zaak op korte ter mijn tot een oplossingen te brengen, ook al zullen zich daarbij ernstige moei lijkheden voor doen." Binnenkort zal het schema met vraagpunten als dis cussiebasis worden voorgelegd aan het gereorganiseerde onderwijs. Zeer resoluut stelde de minister zich op tegenover dr. Schuring (CH), die vorige week gevraagd had om een diepgaand onderzoek naar de mogelijkheid van het verlenen van studieloon. Mr. Bot ziet geen aanlei ding de wenselijkheid van studieloon in overweging te nemen. Alleen al vanwege de financiële consequenties is het verstrekken van studieloon on mogelijk; om niet te discrimineren zou men ook de studerenden aan HTS- en, sociale academies, kweekscho len enz. voor studieloon in aanmer king moeten laten komen. De bewindsman wees er overigens op dat de overheid aan 33 pet. van de studenten financiële hulp verleent en dat het percentage nog steeds stijgt. Bo vendien meent de minister dat men ook moet letten op de indirecte steun, die naast de studietoelagen wordt verleend langs de weg van de kinderaftrek, de kinderbijslag enz. Het vervallen van de subsidiëring der studentenmaaltijden leverde geen nieuws op; deze zaak zal „in een rusti ge sfeer" nog eens besproken worden met de Kamer-commissie. De bewindsman noemde de verkor ting van de studieduur een van de be- l'HiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiHiMiiiHiMiiiiiiimiiiiHiiiii langrijkste opgaven van het onderwijs beleid. In verband met het naderen van de geboortegolf bij het wetenschap pelijk onderwijs heeft de minister kort geleden in een brief aan de acade mische raad de aandacht gevraagd voor enige, desnoods voorlopige, maat regelen Het is kort dag. Gewezen is op de mogelijkheid in de onderscheidene studierichtingen pro- paedeutische examens in te stellen voor de selectie van de studenten naar hun geschiktheid voor de gekozen stu die. Ten tweede op een zodanige her ziening van de kandïdaatstudie, dat ze komt te passen in een totale studie van vjjf jaar voor het doctoraal examen. Dit zou betekenen, dat de kandidaat studie voor alle richtingen, op een hoge uitzondering na, niet langer dan twee a drie jaar duurt. Minister Bot meent, dat men zich vooreerst moet bezig hou den met deze voorlopige maatregelen. Inzake de subsidiëring van het bijzon der wetenschappelijk onderwijs, ver klaarde de bewindsman zich bereid tot onderzoek en overleg ..ver de vraag of tot financiële gelijkstelling dient te worden overgegaan en tot overleg over sugsidiepercentage (bijv. 98 pot. zowel investeringskosten en 97 pet. voor de exploitatiekosten. Bij dit overleg zal niet alleen de mogelijkheid van een ander subsidiepercentage (bijv. 98 pet. zowel voor investerings- als exploitatiekosten) onder ogen kunnen worden gezien, doch men zou zich ook bezig kunnen houden met de vraag of het huidige subsidie- Aangaande de salarissen van de on derwijzers zei de bewindsman, dat hij reeds in overleg was getreden met de ministers van Financiën en Binnen landse Zaken, maar dat deze kwestie niet los gezien kan worden van het al gemene salarisbeleid in de overheids sector. Dezer dagen kwam in het cen trale georganiseerde overleg de salaris verbetering van de lagere en middel bare ambtenaren aan de orde, van wel ke verbetering ook de onderwijzers zou den profiteren. Het was de bedoeling deze salarisverbetering uit de „ruim te", beschikbaar voor het overheidsper soneel, te bekostigen. De meerderheid der personeel centrales heeft de voor stellen echter verworpen. Het is duide lijk, dat het op dit ogenblik gezien te gen de achtergrond van de hele nood situatie voor de regering niet mogelijk is voor enige groep van overheidsdie naren afzonderlijk een positieverbete ring binnen of buiten «de ruimte te realiseren, aldus mr. Bot. Met deze verklaring haalde de mi nister zich het misnoegen van vrijwel alie fracties op de hals. De bezwaren kwamen hier op neer, dat de voor de onderwijzers verlangde verhoging van de aanvangssalarissen en de ver korting vain de salarisschaal ten on rechte werden gekoppeld aan de alge mene verhoging van de lagere en middelbare ambtenaren. De bewindsman bestreed later weer dat hij een dergelijke koppeling zou heb ben aangebracht. Het debat over de kwestie eindigde met de verklaring van de minister, dat hij op het ogenblik voor de onderwijzers geen kans op succes sen ziet, maar dat hij bereid is na te gaan of een nieuwe „evaluatie" van het vraagstuk te rechtvaardigen is. (Advertentie) Staatssecretaris Grosheide, die men een vroeger door hem gehouden betoog contra de Mammoetwet had voorgehou den, verklaarde dat de bezwaren die hij toen ontwikkeld had speciaal het om streden wetsartikel inzake de maat schappelijke organen hadden gegolden. Door de verwerping van de maatschap pelijke organen is de wet voor hem aantrekkelijker geworden. De staatssecretaris noemde als streefdatum voor de inwerkingtreding van het overgangsrecht september 1967 en als streefdatum voor de inwerking treding van de Mammoetwet zelf sep tember 1968. Mr. Grosheide toonde wel begrip voor de bezwaren, aangevoerd tegen het rapport van de commissie-De Roos over de stichting van openbare scholen, maar hij meent dat het niet juist ge weest zou zijn als hij dit rapport zonder meer terzijde had gelegd. De staatssecretaris is van oordeel dat er voorlopig aan de eindexamens van het VMHO zo min mogelijk gedokterd moet worden, dit temeer omdat de er varingen van dit jaar geen aanleiding geven tot wijzigingen. Als er gegronde klachten komen van gecommitteerden of examinatoren zal de regeling op nieuw bekeken worden, maar mr. Groshei de hoopt dat dit niet nodig zal zijn. Het is beter de energie te richten op de examenregeling onder het nieuwe be stel van de Mammoetwet. Er kwam uit de Kamer kritiek op de plaats, die de staatssecretaris bij de kwestie van de leerplichtverlenging toekent aan het vormingswerk. Men krijgt de indruk dat dit teveel naar de achtergrond wordt geschoven, zo zei de heer Kleisterlee (KVP). Mr. Groshei de heeft toegezegd hierover geregeld overleg te zullen plegen. Om even over half een was men zo ver dat de begro ting van O., K. en W. z.h.s. werd aange nomen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 dec. De huisvesting van de staatssecretarissen bij de mili taire staven ziet de minister van Defen sie als een zeer aantrekkelijke. De idea le toestand kan immers niet worden verwezenlijkt. Het meest aantrekkelijk zou zijn, aldus minister De Jong in de memorie van antwoord op zijn begroting indien het hele ministerie met inbegrip van de staven in één gebouw zouden kunnen worden gehuisvest, dit is ech ter een illusie, omdat de geografische positie van het ministerie zo is, dat het apparaat over een aantal over Den Haag verspreide gebouwen is verdeeld. Binnen het kader van de mogelijk heden acht minister De Jong huisves ting van de staatssecretarissen bij de staven zeer aantrekkelijk, omdat dit een versterking van de politieke in vloed op de gang van zaken betekent. De, voor de behandeling der aan gelegenheden van het betrokken krijgsmachtdeel, verantwoordelijke be windsman is op deze wijze direct ter plaatse aanwezig. Verder kan hij rechtstreeks zijn in vloed doen gelden op alle problemen, die om een oplossing vragen. Deze ma nier van huisvesting is naar de mening van de minister een praktische omdat bedoelde problemen veelal het eerst bij de staven naar voren komen. Ook psychologisch is volgens de be windsman de gekozen oplossing de bes te. Een fysieke scheiding van politieke leiding en staven leidt haast vanzelfspre kend tot een zeker onderscheid tussen de politieke leiding en het militaire ap paraat. Het onderbrengen van de poli tieke leiding bij de staven verstevigt echter de samenwerking en de band tussen beide. Minister De Jong merkt verder op, dat het hem getroffen heeft, dat juist de psychologische zijde als een van de bezwaren van de leden van de Tweede Kamer tegen de oplossing is aangevoerd. Z{j vrezen een overheer sing van de politieke bewindsman door de militaire autoriteiten. Zij onderken nen niet dat juist het omgekeerde de bedoeling is. De minister is het niet eens met het bezwaar dat de minister van Defensie door plaatsing van de staatssecretarissen bij de staven het con tact met die functionarissen zou ver liezen. Minister en staatssecretarissen, zegt hij, werken vanuit één conceptie en vanuit één gedachtengang. Voortdu rend contact is daarom niet noodzake lijk. Voor de grotere problemen is meer overleg tussen de minister en de staats- de minister nog mee, dat hij vrijwel om de andere dag met zijn staatssecre tarissen besprekingen voert. Van een gebrek aan contact als gevolg van de huisvesting kern zeker geen sprake zijn. Dat bij de keuze van de staatssecre tarissen een grote en zelfs beslissende rol zou zijn gespeeld door de chefs van staven ontkent de minister. Deze func tionarissen zijn in de keuze niet ge moeid. Minister De Jong geeft toe dat het een groot voordeel is als politieke fun- tionarissen een duidelijke politieke ach tergrond hebben. Dat element heeft hij bij de keuze van de staatssecretarissen overwogen. Aan de andere kant vindt de minister het van groot belang, dat een kandidaat, die geroepen is leiding te geven bij de dagelijkse beihandeling van alle krijgsmachtaangelegenheden, terzake kundig is. De deskundigheid van de kandidaten heeft hij tenslotte laten prevaleren, nadat hij een onderzoek naar de politieke oriëntatie van de betrok ken deskundigen had ingesteld. Deskun digheid is zijns inziens van zeer groot belang, omdat op korte termijn, in het bijzonder in de exploitatiesector, belang rijke besnoeiingen moeten worden aan gebracht, De krapheid van de financiële positie en ook de positie in het perso nele vlak laten geen ruimte voor lang durige imwerkperioden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7