Wat gaat aardgas de consument nu kosten? Gasrijkdom gaat neus van kleine verbruiker praktisch voorbij k oordeligste combinatie stoken, koken en geiser Bepaaldelijk een jas voor mannen met gezag. Voor receptie-gangers en han den-schudders. Voor man nen die zich op niveau bewegen. house house of england wees gezellig neem 9n échte borrel LONDENSE BRIEF Overleden na ongeval met dorsmachine Vicieus banket Militairen gewond door handgranaat „Ja is ja en nee is nee CONCURRERENDE KRACHT MET OLIE (NOG) GERING Verbruik Kennedy-internaat in Culemborg NEGEN procent voor beambten in metaalindustrie Staatssecretaris W. den Toom TV Ul ci 1UIGI Prins Bernhard in Amerika brandewijn door Daan van der Vat Waar blijft de nationale strakke bovenlip De Beatles brengen gemoederen in allerhevigste beweging—Tante onthult geheim van pony haar IN HARSKAMP De TUD-MAASBODE VRIJDAG 6 DECEMBER 1963 PAGINA U h Overjassen van de mooiste Crombies, Shetlands en mo hairs. In voorname grijzen en beheer ste blauwen. Ge maakt in een voel bare maatwerk-stijl Van179.50 tot 289.50 j^JDE GENEVER JONGE JENEVER CITROEN "'«i het geheim van de pony (Van een redacteur) Aan de verwarring rondom de tarie ven voor het komende aardgas en de vergeiijkingscijfers met de kos- fe ten van de traditionele brandstof- On lckÜnt maar geen einde te komen. ®oéi P'aats willen wij een nieuwe hein ^oen het zicht enigermate op te &ant ien' me* dien verstande, dat een Vol sterk wisselende factoren ge- lj van individuele stookgewoonten, taoen en tddeling van het huis enz. Öerrt i anders dan zeer globaal bena- (r d kunnen worden. Bijna altijd zullen de v verschillen blijven optreden in Vonïu n der berekeningen. De ook t en 'n dit artikel gelieve men te* ,n deze zin op te vatten. Er zijn ech- hief °uk tal van vaststaande gegevens, «en i hulp waarvan ieder voor zich „"tamelijk nauwkeurige schatting kan &ara n' van hetgeen kolen, olie en tvel 35 hem als financiële voor- dan Jtadadelen opleveren, voor zover het mer- en huisverwarming betreft. jjj^teraard moeten we uitgaan van de (jrj oktober officieel door minister An- ,iessen bekendgemaakte tarieven voor dio Vroriingse aardgas, zoals de S.R.O.G. lyS. «aar leden heeft geadviseerd. Ze 2g?eh als volgt: bij een verbruik tot kubieke meter per maand een kwartje Pas alsmede een vastrecht van 1, hu, Paaand; bij een verbruik tot 50 ku- ai5|ke meter per maand 20 cent per m3 ftlaaj een vastrecht van ƒ2,25 per diet hij een verbruik boven 50 ku- ber, Paeter aardgas per maand 10 cent Hie "l3 okamede een vastrecht van 7,25. Of,»1- beginnen de moeilijkheden al. Ten o echte wordt bijvoorbeeld vaak ver- (ju??5steld, dat het laagste tarief een ïüh i e er m3 pas ëeldt voor iedere ÏO meter boven het verbruik van ter 3- In werkelijkheid gaat men ech- tje v°or het totale verbruik een dubbel- ]weP m3 betalen, welk bedrag dan ver- f7ïk wordt met het vastrechttarief van maandelijks. Eenzelfde principe cat toegepast voor het kwantum '.blnrïï en m3* Valt men in dit ber t han wordt het hele verbruik tftpt ,end tegen 20 cent, vermeerderd eï het vastrecht van ƒ2.25. bp?ri bestaat nog een andere wijze van l6ij®kening, die tot dezelfde uitkomsten Vp? en die we volledigheidshalve even „."Pelden. Ze is wellicht nog iets ge- VrvrSa ijker te hanteren. Bij deze opzet liit Pitgegaan van een onverander ds vastrecht van twaalf gulden per jaar. bet he eerste 300 m3 aardgas per jaar Öp t? men een kwartje per m3, voor wj. tweede 300 m3 twintig cent, en voor hèirt vPlgende m3 een dubbeltje. Langs u wegen komt men tot hetzelfde Steil Proef °P de som: veronder- we een jaarlijks verbruik van W u h m3 aardgas. Volgens de officiële jQfekening kost ons dat duizend maal fj Sent verhoogd met het vastrecht (12 x dp'l 187,Andere methode: voor Volste 300 m3 een kwartje 75, /6o he tweede 300 m3 twintig cent de resterende 400 m3 tegen tien 40,Dat maakt samen 175, we dan ƒ337,per stookseizoen moeten uittellen, wederom onder aftrek van een evenredig deel van het vastrecht. Zal aardgas zich op het gebied van ruimteverwarming ontwik kelen tot een geduchte concur rent van olie, zowel haard- als huisbrandolie? Afgaande op de, overi gens nog geringe, prijsverschillen zijn we geneigd te zeggen: Ja. Haardolie ofwel petroleum kost momenteel on geveer 20 cent per liter bij een vrij wel zelfde verbrandingswarmte als één m3 aardgas. Met huisbrandolie, dus voor centrale verwarming, ligt de zaak iets anders. Weliswaar kost één liter huisbrandolie, tenminste bij af name van minstens 1000 liter tegelijk, ongeveer 12,4 cent, maar die heeft dan ook een hogere calorische waarde dan een kubieke meter aardgas. Voor een zuivere vergelijking moet men de prijs van beide brandstoffen per 1 miljoen nuttige kilooaloriën nagaan. Die blijkt dan voor de olie op 20, te komen en voor aardgas of 18, (op basis van 10 cent per m3). Het verschil is dus niet groot, maar inge wijden houden er ernstig rekening mee, dat de prijs voor het aardgas nog wel onder de tien cent zal zak ken. Men spreekt al over 8 a 9 cent en in die gevallen springt het voordeel van aardgas duidelijker in het oog. Bijkomende voordelen, zoals de over bodigheid van opslagruimte en de uit sparing van kosten, verbonden aan de aanleg van een tank, nog terzijde ge laten. De gestegen kolenprijzen hebben tot gevolg gehad, dat het verschil met haardbrandolie goeddeels is weggeval len. Stelt men het indexcijfer van 1953 op 100, dan blijkt, dat voor nootjes III het cijfer momenteel 151 bedraagt, en voor nootjes IV zelfs 189. Per 10.000 kilo calorieën netto komt men dan voor huisbrandolie thans op circa 30 cent, voor nootjes III op 31 cent en voor nootjes IV op 28 cent. Met slechts 18 cent komt aardgas daar nog ver beneden. Nogmaals, terwille van de duidelijk heid, een vergelijking. We zagen al, dat iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiiiiiituiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii waarboven dan nog het vastrecht van 12,moet worden gesteld. Uitkomst derhalve ook 187, Het maakt voor de berekening van uw aardgasnota natuurlijk geen enkel ver schil, met welk doel u het gas hebt aan gewend, voor koken, warm water (gei ser) of ruimteverwarming. Het gaat slechts om het totale verbruik, en er komen dan ook geen aparte meters voor elk der drie bestemmingen. Daaruit volgt bijvoorbeeld, dat de kleine ver bruiker, die het gas alleen benut om op te koken, slechts weinig voordeel ge niet van de aardgasvondst in Groningen. Een gezin van vier personen zal per maand niet veel meer dan 20 m3 stads- gas of wel (het Groningse gas heeft vrijwel de dubbele warmtewaarde, nl. 8000 kilocaloriën per m3) 10 m3 aard gas nodig hebben. Daarvoor betaalt men momenteel vier gulden. Aardgas blijkt dan niet veel goedkoper. Eén gulden vastrecht plus 10 x 25 cent is samen 3,50. Men kan er dus wel uit concluderen, dat de kleine consument van onze nieu we fossiele bodemschat vrijwel niet pro fiteert. Niet met KOKEN, maar met STOKEN gaan de voordelen pas merk baar worden. En dit betekent, dat, bij een verbruik van meer dan 600 m3 aard gas per jaar, de goedkope prijs ook het koken tien goede komt, en eventueel het gebruik van warm geiserwater. Men kan opmerken, dat in deze regeling iets onbillijks schuilt ten opzichte van de kleine verbruiker. Anderzijds staat te genover het voordeel van het lage een heidstarief weer het nadeel van het hogere vastrecht. In feite betaalt de grotere verbruiker een deel van het vastrecht dat eigenlijk op de kleine con sument drukt. De kosten per aansluiting bedragen momenteel namelijk, naar ge meentelijke opgave, gemiddeld omstreeks 65,— per jaar. volgende vraag die van belang is voor een prijsvergelijking luidt: hoe hoog is het aardgasverbruik voor ruimteverwarming. Hierop zijn legio antwoorden mogelijk, naar gelang van het aantal wisselende om standigheden. Een algemeen uitgangs punt is eigenlijk niet voorhanden. Om ons eerst te bepalen tot de éénkamer- verwarming, de haard of kachel dus: waar is de warmtebron opgesteld, zijn er buitenmuren, is er veel glas, hoe hoog zijn de muren, hoe is het vertrek ge oriënteerd, allemaal zaken die het ant woord beïnvloeden. Daarom geven we de volgende schatting onder alle voor behoud. Een kamer met een vloeropper vlakte van 18 tot 20 m2 vereist per stookseizoen ongeveer duizend m3 aard gas. Voor deze éénkamerverwarming betaalt men derhalve 100,plus het vastrecht van 87,187,In verre weg de meeste gevallen dient het aard gas evenwel ook voor koken en, even tueel, de* warmwatervoorziening, zodat een evenredig gedeelte van het vast rechttarief op deze bestemmingen dient te drukken. De ruimteverwarming op zich wordt daardoor dus goedkoper. Met dezelfde reserve vermelden we een glo baal cijfer voor de verwarming van een heel huis met een maximum inhoud van 300 m3. Men neemt aan, dat als gemid delde hiervoor 2500 m3 Gronings gas nodig is. Eenzelfde som leert ons, dat voor een vertrek van ongeveer 20 m2 duizend kubieke meter aardgas nodig is, waarmee, inclusief vastrecht, een be drag van 187,gemoeid is. Een deel van het vastrecht drukt echter op het gasverbruik voor koken en warm water. Voor ditzelfde vertrek zou ongeveer duizend liter petroleum worden ver stookt, hetgeen 185,kost. Met nootjes IV komt men op een bedrag van onge veer ƒ240,uitgaande van een prijs van 13,50 per mud en van een ver bruik van 18 mud. Veel hangt af van de wijze, waarop de regionale en gemeentelijke gasbe drijven het advies van de S.R.O.G. op volgen. Er zijn al enkele bedrijven, met name de G.A.M.O.G., in de Achterhoek, en VEKO-gas, in de Veenkoloniën, die het vastrechttarief vermoedelijk hoger zullen stellen. Men beweert dan, dat bij een inkoopprijs van 6 h 6% cent per rö3 de winst voor het bedrijf te klein is om deze onrendabele gebieden te kun nen bedienen. Toch is het billijk iedereen in gelijke mate van het stuk welvaart dat de „gas bel" voor Nederland betekent, te laten delen. Er wordt nu al beweerd, dat de winst voornamelijk in handen van de Staat en de oliemaatschappijen terecht komt. Weliswaar ziet men daarbij licht de reeds gemaakte exploratiekosten over het hoofd die al gauw 250 miljoen gulden zullen belopen alsmede de transport- en aansluitingskosten, maar het feit, dat er steeds opnieuw wat op de prijs beknibbeld kon worden, maakt wel duidelijk, dat er een ruime marge bestond. Door verhoging van het vast recht wordt het kleine verschil in prijs dat momenteel nog bestaat met haard en huisbrandolie, nog geringer. En dan wordt het wel moeilijk de consument duidelijk te maken, welk een grote rijk dom wij in de Groningse delfstof heb ben aangeboord. (Advertentie) i« 1 - - .li r. .v ..""Ti z ii J Jfcr gyBBsa&j ju-j gf-gz CULEMBORG, 6 dec. Op voor stel van het bestuur, de directeur en de zestig jongens van het ,,Prot. Chr. internaat" alhier zal dit internaat voortaan ,,Prot. Chr. internaat John F. Kennedy" heten. ORANJESTAD Het bestuurscolle ge van Aruba heeft besloten de naam van de Arubaanse technische school te veranderen in president J. F. Kenne dy-school. NEW YORK, 6 dec. Prins Bern hard is hier donderdag voor een be zoek van enkele dagen aangekomen. Vandaag zou hp in West Point een toe spraak houden ter gelegenheid van de vijftiende studentenconferentie inzake Amerikaanse aangelegenheden Scusa geheten. (Advertentie) Een van Engelands meest beroemde instellingen is ons inziens bezig te ver dwijnen. Niet dat wy er zelf erg in hebben geloofd. Maar de Engelsen, 's werelds meest bekwame zelf bedriegers, hebben er zelf altijd in geloofd. De instelling is de strakke bo venlip, in het Engels geheten „stiff upper lip". Deze natio nale lip is, als wij het alsje blieft zo mogen zeggen, de be haarde banier van het flegma welke de Engelse natie zich toedicht. Deze straikke lip, deze moordlip, die leeuwen op de vlucht jaagt en legers ver slaat, gaat samen met het huilverbod. Een Engelsman huilt niet. Als u het niet ge looft, moet u een Engelse be grafenis bijwonen. Zoals Zeus wolken verzamelde en school jongetjes postzegels, zo heb ben wij strakke lippen verza meld op Britse begrafenissen die wij bij hebben moeten wo nen. Alleen een man van het formaat van Churchill kon zich veroorloven in het publiek een traan weg te pinken. Wij heb ben het hem vaak zien doen, zowel in het parlement als el ders. Doch Engelsen hebben van Churchill gezegd, in de da gen van zijn politieke bloei, dat hij een schaamteloos man was. Als wij nu menen dat de strakke lip bezig is te wor den opgeheven, is het niet om dat er bij de herdenking van John F. Kennedy in het lager huis tranen zijn gevallen uit parlementaire ogen. De (rage- die was te groot. Ze mogen je in je jonge jaren hebben geleerd dat, ofschoon je inwen dig jankt als de honden en huilt als de wolven, je dit niet mag verraden door je tranen de vrije loop te laten. Maar er zijn rampen zo ontzettend, dat alle scholen op aarde je In verschillende steden is de politie onder de voet gelopen bij de voorverkoop van kaar tjes. Tijdens voorstellingen zijn meisjes in de zalen op hun knieën gevallen, kermend van extase. Er zijn benen gebro ken, ribben gekneusd, oren half afgerukt, neuzen verstuikt en kuiten en schenen blauw ge schopt. De gemeenteraad van Liverpool heeft erover ge klaagd dat de voorverkoop van kaartjes in deze stad (waar de Beatles vandaan komen) vijftienduizend gulden had ge kost aan de politieversterikm- gen welke nodig waren om te voorkomen dat er ongelukken zouden gebeuren. En men ver wacht dat als de Beatles deze maand hun voorstelling zullen komen geven nog meer politie- versterkingen nodig zullen zijn. Om te voorkomen dat de Beat les zelf het slachtoffer zouden worden, heeft de politie hen moeten vervoeren naar de con certzalen in gesloten vracht auto's en zelfs in gevangen auto's. Men heeft ze een keer naar buiten gesmokkeld na een voorstelling in de vermom ming van politie-agenten. Eni ge keren hebben de Beatles zich voor een avondvoorstel ling reeds vroeg op de morgen heimelijk naar de concertza len möeten begeven om te ont komen aan de horden die later op de dag buiten stonden te wachten om hun afgoden te ver welkomen. niet kunnen wapenen tegen zulk niet a Een van Beatles, John de ouderen wij denken aan de komende generatie welke, al thans in Engeland, het gemoed lucht met ongehoorde vrijheid, een vrijheid welke dikwijls be gint te lijken op hysterie. En degenen die de gevoelens wek ken welke leiden tot de uitbar stingen zijn de ,,pop"-zangers. Wij schreven over het kwar tet dat door het leven raast, jankt, kreunt, kroent, kermt onder de naam van de Beatles. Lennon, verloor op jeugdige leeftijd zijn moeder. Hij werd opgenomen en opgevoed door een tante, de weduwe Mimi Smith, die in Woolton woont. De Beatlemaniakken hebben het adres ontdekt en de arme vrouw heeft geen rust meer. De hele dag heeft zij aanloop van Beatle-maniakken die brie ven komen brengen voor John, af kamen smeken am souve- niers. Sommigen vragen om een haarlok van de Beatle. Een meisje dat kwam vragen om zulk een souvenir barstte in tranen uit toen tante zei dat zij geen haarlok van John had. Hierop was tante naar binnen gegaan, had een lok geknipt van haar eigen haar en het meisje deze lok overhandigd, waarop het kind schreiend van dankbaarheid heen ging. De tan te is in het bezit van een rol behang. Maar het is geen ge wone rol behang. Het is een brief van een meisje aan John. De gehele achterkant van de rol is volgeschreven. De meis jes van een naburig college komen vragen om zand uit de tuin waar John speelde als kind. Ze nemen het zand mee naar hun college, maken een chemische analyse en bergen het vervolgens op in karton nen doosjes als souvenirs. De ze tante heeft het grote geheim ontsluierd van de haarstijl van de Beatniks. Deze vier jonge lieden hebben namelijk alle vier dezelfde welige haardos met een ponyfranje welke hun voorhoofd bedekt tot bijna aan de wenkbrauwen. Als deze haarstijl wenst te zien, behoeft u niet naar een voorstelling van de Beatles te gaan. Er lopen vandaag in Brittanniës straten tienduizenden jongemannen die in navolging van de door hen aanbedenen dezelfde ponystijl imiteren. Volgens de tante gin gen de Beatles een keer met zijn vieren zwemmen. Toen zij uit het water kwamen en hun natte haar neerhing tot aan de ogen, barstte^^.e Beatles uit in een schate. .ach en na men spontaan het besluit om de natte haarstijl ook in droge staat te bewaren. En nu wachten wfl met angst en beven op zater dag. Want de BBC heeft eveneens het hoofd ver loren. De Beatles zijn meer ders malen verschenen voor de televisiecamera's. Maar op za terdag wordt het ernst. Er wordt elke zaterdagmiddag door de BBC via de televisie een Fo rum uitgezonden. Dit Forum, bestaande uit vier personen, heet „Juke Box Jury" en wordt geacht een oordeel uit te spreken over nieuwe pop platen die worden afgedraaid ten aanhore van een zaal ge vuld met pop-aanbidders. Op zaterdag wordt het Forum ge houden in Liverpool, de ge boorteplaats van de Beatles. En de vier Beatles zullen het Forum vormen. Wij wensen de politie van Liverpool "sterkte. Maar het Forum van zater dag is niet alles. Later op de dag volgt een Beatle-program van een half uur. Ook dit zal worden uitgezonden in aanwe zigheid van een „levend" ge hoor. Welk een ernstige bedrei ging dit vormt voor de con current van de BBC, de onaf hankelijke (d.w.z. alleen maar afhankelijk van de adverteer ders), ITV, deze heeft zich in alle bochten gewrongen om een program te bedenken dat moet voorkomen dat de BBC op zaterdag een monopolie zal krijgen op het gebied van volks vermaken. Zij brengt een rijk- besteed program, waarin me juffrouw Honor Blakman zal optreden. En Honor Blackman is niet zozeer een ster als een verschijnsel, waaraan wij mis schien' nog eens een keer deze kolom zullen wijden. Maar wij durven wedden dat slechts vol wassenen zich zullen laten ver leiden om naar Honor te kij ken. Alles wat jong is in En geland zal met de ogen vastge kleefd zitten aan het scherm om met wijdopen ogen en mon den te kijken naar hun vier Liverpoolse helden. En meni ge volwassene. Toen kort ge leden de jaarlijkse Koninklijke Variétévoorstelling plaats vond in de Prince of Wales Theatre voor een gehoor van koninklijke gasten, edellieden, ministers, parlementsleden, ge neraals en admiraals en alles wat rijk en groot en belang rijk is in den lande, genoten de Beatles de grote eer om op te mogen treden voor de zaal gevuld met diademen, diaman ten, robijnen en smaragden en jurken van Dior en Balan- ciaga. Alle volwassen harten smolten onmiddellijk. Van deze voorstelling dateert een on sterfelijke opmerking van een van de vier Beatles. Bij het aankondigen van een van de nummers zei hij: „Willen de genen op de goedkopere plaat sen alstublieft applaudisseren na dit nummer. De anderen behoeven slechts te rammelen met hun juwelen." DEN HAAG, 6 dec. De centrale commissie voor de beambten in de metaalindustrie heeft meegedeeld dat men overeenstemming heeft bereikt over een nieuwe cao. Onder voorbehoud van goedkeu ring door de bevoegde instanties van de verschillende organisaties en door de Stichting van den Arbeid, zullen als voornaamste wijzigingen ten op zichte van de huidige cao gelden: 1. Verhoging van de salarisschalen met negen procent. 2. Een minimum maandinkomen van 433 gulden op 25-jarige leeftijd in de laagste gemeentegroep en wel door middel van een garantiebepaling en een geringe extraverhoging van enke le salariscijfers. 3. Uitbreiding van het aantal in de cao geregelde vakantiedagen met twee dagen. 4. De toeslag voor overwerk op za terdag en zondag zal worden verhoogd van 25 tot 40 procent resp. van 25 tot 80 procent. 5. Aan de Stichting van den Arbeid zal worden gevraagd de centrale com missie te machtigen om ondernemin gen op him verzoek een beperkte verruiming van de beloningsmogelijk heden toe te staan in gevallen, waar in bij die ondernemingen ten gevolge van door de vakraad te verlenen dis pensaties voor de handarbeiders ver storingen ontstaan in de onderlinge verhoudingen van de beloningen van handarbeiders en beambten. NIEUW WEERDINGE, 6 dec. Bij het transporteren van een dorsmachi ne is gistermiddag de 58-jarige arbei der J. Niewoner uit Ter Apel door een val onder een der wielen van de dorstkast terechtgekomen en zo ern stig gewond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis is overleden. De dorsmachine werd getrokken door een tractor. Het ongeval gebeur de toen plotseling de trekhaak los schoot. Indonesië Dr. Soesanto Tirtoprod- jo, die onlangs is benoemd tot voor zitter van de raad voor codificatie van het nationale recht, vindt dat de wet ten uit de Nederlandse tijd de ont wikkeling van het land in de weg staan. Zy moeten volgens hem geheel verdwijnen. (AFP) Naar ik hoop en stellig verwacht heeft de goede Sint u gisteren goed be dacht. En als het u mocht opvallen dat deze zinsnede rijmt, dan berust dat op een verwarrende toevallig heid, waar u zelf een ver klaring voor mag trachten te vinden. Nu echter gaan wij weer vastbe raden het volle leven tegemoet, zij het met een nieuwe das of shawl of want of tas. Wij steken vol suikergoed en marsepein en dat zal ons overigens niet weerhouden om ineens weer Sle maal even scheef te gaan zitten. Zo voelen wij ons trouwens thuis. Voort durend recht zitten is niet ieders werk, waarschijnlijk ziet alleen Sin terklaas er wat in, maar die is dan ook eeuwig. Kortom, het feest was fijn, maar nu herneemt het leven zijn rechten. Dat wil zeggen, wij gaan ons nu eens duchtig voorbereiden op de op stapel staande feestdagen. Welaan, mensen, wij aarzelen niet en grijpen manmoe dig naar de ongetwijfeld nog uit de overvloed resterende staaf banket en buigen die om tot een cirkel. Ik be doel krans. HARSKAMP, 6 dec. Op de ha&d- granaatbaan van het schietkamp „Harskamp" zyn gisteren twee militai ren vrjj ernstig en twee anderen Mcht gewond door een ontploffende handgra naat. De dienstplichtige negentienjarige soldaat A. Vooys uit Monster, liet toen hij voor een oefenworp aan de beurt was, een til op scherp gestelde handgranaat achter zich uit zyn hand vallen. De tweede luitenant A.G.H. Kerkhoffs uit Venlo trachtte het pro jectiel nog weg te schoppen maar dit ontplofte reeds. Soldaat Vooijs en lui tenant Kerkhoffs werden aan htm be nen en voeten gewond. Soldaat Voofls kreeg bovendien een shock. Beiden zijn opgenomen in het militair hospi taal in Arnhem. De negentien jarige militair H. Ver sluis uit Den Haag en de sergeant J. C. van Rooy uit Korthoef werden licht gewond. Zy konden ter plaatse door de militair-geneeskundige dienst worden behandeld. (Advertentie) De OLVEH sluit uw zorgen uit l Is militair heb ik dat ook /T altijd al voorgehouden. Ja /A. is ja en nee is nee. Ze moeten weten wat z aan je hebben en omgekeerd". Met deze woorden maakt de nieuwe staatssecretaris voor de Lucht macht, W. den Toom onomwon den duidelijk wat men aan hèm heeft. Een beslissing neemt hij na ampele overwegingen, maar als hij die eenmaal genomen heeft, valt er ook niets meer aan te veranderen. In dit licht ook moet worden gezien zij beslis sing de functie van staatssecre taris voor de luchtmacht te aan vaarden. ,JHet was een moeilijke beslissing op het aanbod in te gaan", zegt de staatssecretaris. Nooit heeft hij deze post geam bieerd. Een jaar jaar geleden heeft men wel eens gezegd, dat hij bijzonder geschikt zou zijn voor het bekleden va de func tie van staatssec-etaris. Opmer kingen van die strekking beant woordde hij st eds met „Je moet een dergelijke functie niet am biëren, voordat een minister je vrcagt." Toen de minister van Defensie hem de post aanbood, heeft hij wel even vreemd staan kijken. Een beslissing te nemen werd hem nog moeilijker gemaakt, omdat door de veelbesproken verticale organisatie van minister De Jong, hij mocht ver wachten, dat ook hem de kritiek niet bespaard zou blijven. Toch koos hv voor de functie in de defensietop. Enerzijds omdat hij met hart en ziel verbonden is aan de luchtmacht en anderzijds omdat hij eer. absoluut vertrouwen heeft in de reorganisatieplannen van minister De Jong. „Trouwens", zegt de heer Den Toom, „cils ik voor het staatssecretariaat kies, kan ik dat maar op één manier doen door achter de minister te staan." Dat vertrouwen .lijkt hem ook aanwezig bij het merendeel van de leden van de volksvertegenwoordiging. De heer Den Toom is nog te kort in zijn nieuwe functie (bijna twee weken) om te kunnen zeggen wat hij gaat doen. Hij is bezig een pro gramma op te stellen, maar het is nog in het embryonale stadium. Wat hem wel duidelijk voor ogen staat, zijn de uitgangspunten van zijn toe komstig beleid. Het zijn de drie pijlers, waarop het werk van de staats secretaris voor de Luchtmacht zal rusten. Het eerste uitgangspunt is om binnen het kader van de budgetaire mogelijkheden een maximum aan operationele gevechtsgereedheid te bereiken, waarbij tevens het streven zal gericht zijn op het zoveel mogelijk voldoen aan de Nederlandse taken voor de NAVO. Het tweede uitgangspunt zal zijn, dat geen maatregel mag worden nagelaten waardoor de vliegveiligheid kan worden opgevoerd. Tenslotte mag er nooit afbreuk gedaan worden aan de zorg voor het per soneel. Aan deze drie punten geeft staatssecretaris Den Toom de hoogste prioriteit, die niet door financiële zorgen, waarvan ook de Luchtmacht niet vrij is, in het gedrang mogen komen. Wat de vliegveiligheid betreft denkt de staatssecretaris aan een vlieger, die zit te piekeren over financiële problemen, over moeilijkheden met zijn gezin of over huisvesting. Dat mag nooit gebeuren, want het slaat terug op de vliegveiligheid. En datzelfde geldt voor het grondpersoneel, voegt hij eraan toe. De sociale zorg voor het personeel van de staatssecretaris is niet nieuw. „Daarvoor heb ik altijd een bijzondere belangstelling gehad." Een bewijs daarvan is, dat hij een van de oprichters is geweest van het erefonds van de Koninklijke Luchtmacht, waaruit bijvoorbeeld een graf steen wordt betaald van een overleden lid van het luchtmachtpersoneel, wanneer de familie minder draagkrachtig is. Of men laat de familie over komen om op de verjaardag van het overlijden het graf te bezoeken. De staatssecretaris vindt deze vormen van steun erg belanprijle. Al twaalf jaar is hij ook lid van de raad van bestuur van het Van Weerden Poelmanfonds, waaruit mensen, die tot de luchtmacht behoren of hebben behoord, financieel worden geholpen. In het feit, dat het Van Weerden Poelmanfonds, een particulier fonds, bestaat en zich kan handhaven, ziet hij het symbool van de verbondenheid van het luchtmachtpersoneel. „Niemand vraagt waar blijven die duiten. Men weet dat het goed besteed wordt." De staatssecretaris spreekt graag over de goede samenwerking tussen het luchtmachtpersoneel onderling. Hij heeft dat ervaren in zijn lange loop baan bij de luchtmacht. Het laatst voordat hy staatssecretaris werd als luitenant-generaal in de functie van directeur van het Directoraat Ma terieel Luchtmacht. Boven alle lof verheven noemt hij de samenwerking met de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal H. Zielstra. Itaatssecretaris Den Toom verwacht helemaal niet, dat als gevolg van de reorganisatie meningsverschillen zullen ontstaan zoals deze week bij de Generale Staf. Hij is sterk geporteerd voor horizontale bindingen tussen de de drie krijgsmachtdelen. De reorganisatie heeft voor de luchtmacht wel swolgen, maar veel gebeurde toch al op horizontaal gebied. De heer Den oom verwijst hiervoor naar de opleiding van de vliegers. De opleiding van de vliegers van de marine wordt verzorgd door de luchtmacht. De luchtmacht koopt voor de landmacht helikopters, maar de landmacht be taalt ze. In een gesprek met staatssecretaris Den Toom zou men de indruk krij gen, dat de luchtmacht zijn grootste hobby is. Het is voor hem zeker een hobby, maar zijn voornaamste liefhebberij is zyn gezin. Hij heeft drie kinderen. Zijn oudste zoon studeert in Delft voor werktuigbouwkundig ingenieur, een andere zoon zit op de H.B.S. en zijn enige dochter op het gymnasium. Persoonlijke liefhebberijen van de staatssecretaris zy* teke nen, sport en timmeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5