Romme's pupil De Korts opvolger FRACTIELEIDER K.V.P. Grote verantwoordelijkheid voor oud-staatssecretaris Communiqué van K.V.P. Frank Sinatra jr. door onbekenden gekidnapt Politie daders °p het spoor? f VRIJHEIDSMEDAILLE VOOR KENNEDY Ontmoetingen van PAUS met ANGLICAANSE en ORTHODOXE leiders? Vliegtuig stort neer na blikseminslag 81 inzittenden omgekomen Keyser s De Paus in 1964 naar Bombay? Eucharistisch Congres Vliegend deel KLM-personeel blijft directie wantrouwen Kapelklok luidde alarm Felle brand teistert bejaardenhuis Naar doelmatiger werkwijze in de fractie VIT MOTEL IN EL DORADO Vaticaan zeer behoedzaam bij voorbereiding weer Luchtramp in Verenigde Staten DE REIS NAAR HET HEILIG LAND Rusti 8 vriesweer VN-toezicht r BANDAG 9 DECEMBER 1963 87ste JAARGANG No. 31611 DEN HAAG, 9'dec. Met in gang van zaterdag is de KVP- fractie onder leiding komen te staan van een nieuwe voorzitter. De fractie heeft haar keuze laten vallen op de 42-jarige drs. W. K. N. Schmelzer, die in twee kabi netten staatssecretaris is geweest voor de Bezitsvorming en de P.B.O. Dr. W. L. P. M. de Kort, die na het aftreden van prof. Rom- me in februari 1961 de leiding op zich nam, is ondanks zijn defini tieve benoeming als fractieleider op de dag na de verkiezing van dit jaar, thans afgetreden. Hij heeft dit besluit om twee redenen ge nomen. Een officieel bericht zegt: om persoonlijke redenen en ter overbrugging van opvattingen die terzake van de politieke leiding in de K.V.P. bestaan. Drs. W. K. N. SCHMELZER Dr. W. L. P. M. DE KORT President Lyndon B. Johnson heeft de hoogste Amerikaanse onder scheiding, de presidentiële „Vrijheidsmedaïlle" toegekend aan wijlen president Kennedy en paus Joannes XXIII. In het Witte Huis over handigde de president de onderscheiding voor president Kennedy aan diens broer Robert, de minister van Justitie. In het midden de ondersecretaris van buitenlandse zaken George BaU. ROME, 9 dec. De voorberei dingen voor de reis van Paus Paulus VI naar het Heilig Land geschieden ten Vaticane met de grootste geheimhouding en discre tie, speciaal waar het gaat over een mogelijke ontmoeting op Driekoningen van de Paus met de leiders der Orthodoxe kerken en van de Anglikaanse Kerk. Men wil geen verwachtingen onder de christenen wekken en nog veel minder in deze uiterst delicate materie door voortijdige mede delingen, zelfs niet door ongewil de „lekken" de Oosterse Kerken kwetsen, de schijn geven dat hun iets opgedrongen zou worden of REGENJASSEN iAU0N weer TipTon in orde de indruk wekken dat Rome ini tiatieven lanceert. VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 145 SIMCA DEALERS Tel «AÜ «MEDESTRAAT 5 - HAARLEM 6'0on: Redactie 21544, Advertenties 21543 Blil°.nnemen,en 20800 Postgiro 143480 Bilks'1'00' beverwijk. Zeestraat 50: telet. 4790 ntoor en Red IDmaiden: Leeuweriklaan 30 k. Telefoon 5790 r®ctie: W. C. H. Leijdeckers en j. Mr. W. A. M. van der Kallen. 0 dredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hoogte Omroepers 16 cents oer m m.-hooce. De administratie Behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventuee zonder oogave van redenen te weioe'en ABONNEMENTSPRIJS 70 cents per week. 3.— per maand, 9.— per kwartaal. Voor klachten over de Dezc^c -c s avonds tussen 5.30 en 7 uur, 'el. 20800. drs. schmelzer nieuwe 11Uil '"■iiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiitiiiiiiiiimiiiiii RVd' Mificiële communiqué dat de heeft uitgegeven luidt als volgt: te® Tweede-Kamerfractie van de 30 «en heeft in haar vergadering van september j.l. uit haar midden commissie samengesteld met de -"uituioaic aamciigoaiuiu uien uc Poracht te rapporteren over de hoe de structuur en de werk- t 'J:'e van de fractie het best waren v frehten op het optimaal benutten u?,11 de in de fractie aanwezige J*achten. De commissie bestond uit: j De Kort (fractievoorzitter), mr. Andriessen (vice-voorzitter), mr. Au? (secretaris), drs. Aarden, dr. jf'^cing, mej. dr. Klompé, mej. drs. Schmelzer en drs. van Son. jDe unanieme voorstellen der com- 'ssie zijn besproken in de verga- ering der fractie van 7 december. jjP deze bijeenkomst zijn de door commissie voorgestelde nieuwe •"Uctuur en werkwijze in grote lij- Qeh aanvaard. Teneinde de fractie in 'staat te W ^eze nieuwe werkwijze met sti h.i. daartoe meest geschikte be- uur aan te vangen en overwegende hij de verkiezingen de fractie ruim een derde is vernieuwd, lebben de zittende bestuursleden utl zetels ter beschikking gesteld. j,Dp deze vergadering heeft dr. De C""' de fractie mededeling gedaan Hik ziin hesluit zich om persoon- v' e redenen en ter overbrugging A? de in de partij terzake van de tin leiding bestaande opvat- stpnCn' n'et meer beschikbaar te ciien voor het voorzitterschap of °or een bestuursfunctie. „e fractie heeft in dezelfde ver- S criiig tot voorzitter gekozen drs. Vu'n-Schmelzer. De verdere aan- "hg van het bestuur zal op korte "mijn plaats vinden. (Van onze parlementaire redacteur) Voor de oud-staatssecretaris, drs. Schmelzer betekent deze benoeming een bewijs van groot vertrouwen van zijn fractie, waarvan hij nog pas een half jaar lid is. Hij heeft een bijzon der belangrijke functie aanvaard, nu hij leiding zal moeten geven aan de grootste fractie in ons parlement en ook tegenover de partij verantwoorde lijkheid zal moeten dragen voor het be leid van de fractie. In de Kamer heeft hij vele illustere voorgangers gehad. Schaepman, Nolens, Aalberse en Rom me zijn hem als politieke leiders voor gegaan. De laatste kan men als zijn leermeester beschouwen. Prof. Romme heeft in 1956 aandrang uitgeoefend om BTateliNE (CALIFORNIË), 9 dec. r/UPi) Naar de politie van het afschap El Dorado heeft medege- >0 is Frank Sinatra jr., de 19-jarige O van de bekende zanger, gister- '"ltl hit het Harrah's Lodge-motel, ge- f0 aan de grens tussen de staten Cali- en Nevada, ontvoerd. de politie meldde zich een jonge- sen zekere John Foss, die vertelde 61a Vieravond omstreeks negen uur, atselijke tijd, op de deur van de Warner, waarin Sinatra en hij zich °hden, door een bezoeker werd ge- traP' die voorgaf een pakje voor Sina- 'e moeten afgeven. Toen de deur ïev 0pengemaakt drong een met een heri er gewapende man de kamer bin- t6 die Sinatra dwong met hem mee 5aan' Duiten stond een andere man tg, achten en even later reed het twee- Sinatra weg. him,°rt na Het bekend worden van het dio-Ws ontdekte de politie wielsporen, ]e. ,'n de richting van de staat Nevada noen. Onmiddellijk werden in deze Advertentie) streek versperringen op de weg ge plaatst. Volgens de patrouilledienst van Nevada had een „grote auto" een bocht gemaakt bij de versperring op een plaats waar twee wegen ongeveer vijf kilometer ten zuiden van Carson City samenkomen en was de bestuur der in de richting van een bergtop in de Sierra Nevada gereden. Een zegs man verklaarde dat men „aannam", dat dit de wagen was waarmee de jongeman was ontvoerd en dat men zou proberen de wagen klem te rijden in de met sneeuw bedekte bergen. Frank Sinatra jr. is bezig de voet stappen van zijn vader te volgen. Hij besloot afgelopen maart te gaan zingen. Hij zette zijn handtekening onder een contract voor een optreden met het or kest van wijlen Tommy Dorsey en ver scheen sedertdien voor de televisie. Een assistent van een nachtclub in Lake Tahoe, waar Frank jr. zou optre den, verklaarde dat Frank Sinatra sr., die zich in Los Angeles bevindt, van het voorval op de hoogte is gesteld en per vliegtuig naar Lake Tahoe is vertrokken. hem in de Kamer te krijgen, de beslis sing van de Kiesraad viel echter anders uit. Bij de daarop volgende kabinetsfor matie bleek, dat prof. Romme zoveel vertrouwen in drs. Schmelzer had, dat hij hem voordroeg als staatssecretaris en nog wel met de zorg voor twee regeringstaken, waaraan hij met het oog op de toekomstige maatschappe lijke ontwikkeling de grootste waarde hechttede bezitsvorming en de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Dë heer Schmelzer heeft zich met grote toewijding aan die dubbele taak ge wijd. Hoewel men niet kan zeggen, dat hjj met bijzonder spectaculaire succes sen uit de bus is gekomen, is iedereen wel overtuigd van zijn capaciteiten. Zijn gaven liggen vooral op het gebied van de politieke tactiek. Als onderhande laar heeft hij meermalen blijk gegeven van grote soepelheid en reeds in het eerste kabinet heeft minister-president dr. Drees hem al vroeg leren waarde ren. In het conflict met de organisaties van mijnwerkers het ging om een betere beloning werd de jeugdige staatssecretaris naar Limburg gestuurd om de gemoederen te kalmeren. Wij herinneren ons nog het klaterend applaus, waarmede hij bij de daarop volgende studiedagen in Rolduc werd ontvangen. Keiharde vakbondslei ders als Frans Dohmen mochten hem graag en waardeerden de wijze waar op hij als jeugdige excellentie hij was toen 36 jaar met hen was ko men praten. De heer Schmelzer staat bekend om zijn tact om met iedereen om te gaan en de uitstekende verhou dingen die hij schept. Deze goodwill zal hem in zijn nieuwe functie zeer van pas komen. Toch moet men ook zijn werk op wetgevend gebied niet onderschatten. Voor de bezitsvorming is zijn jeugd- spaarwet een groot succes geworden, terwijl hij de wettelijke grondslag heeft gelegd voor een nog niet in het parlement behandelde algemene spaarregeling. Ook heeft hij een amb- tenarenspaarregeling in het staats blad gekregen. In het debat in het parlement bleek steeds dat hij zich terdege in de materie had ingewerkt en de oppositie aankon. Bij de behande ling van zijn bezitsvormingswetten was dit nogal eens nodig. De PvdA voelde meer voor bezitsspreiding en wilde principieel iets anders. In het kabinet-De Quay is de heer Schmelzer naar Algemene Zaken, het departement van de minister-president, overgegaan. Hij heeft daar naast de zorg voor de Bezitsvorming en de P.B.O. een goed overzicht gekregen over het geheel van het regeringsbe leid. In heel veel zaken was hij de rechterhand van de premier. Wat hij aan praktische parlementaire kennis nog mist, zal de ervaring op deze unie ke politieke post zeker voor een groot deel kunnen aanvullen. Drs. W. K. N. Schmelzer is in 1921 in Rotterdam geboren. Hij heeft in Den Haag het Aloysiuscollege gevolgd en is daarna in Tilburg gaan studeren. In de jaren 1947-50 is hij werkzaam geweest bij het Unilever-eoncem. In deze omge ving heeft hij veel kennis opgedaan van interne organisatie. Ook deze eigen schap is hem al vaak te pas gekomen en zal ook voor zijn leiderschap, in de KFP-fractie goede diensten kunnen be wijzen. De heer Schmelzer maakt al sinds 1954 deel uit van het partijbestuur van de KVP. Hij heeft na zijn Unilever-ja- ren nog enige tijd ambtelijk gewerkt bij het departement van Economische Zaken en was korte tijd zelfs woord voerder in Brussel van de Nederlandse delegatie in de werkgroep voor de ge meenschappelijke markt. Hij is getrouwd met een nicht van de vroegere bisschop van Den Bosch, mgr. Mutsaerts. Hij woont in Den Haag, zijn gezin telt drie kinderen. (Vervolg op pagina 4) (Van onze Romeinse correspondent) «o-^aJORISST» HAARLEM IEL 13439 /Bil <nNlM(-.cM riuv AMSTERDAM TEL. 223596 S('*my.?i?!lt.ing lot dinsdagavond (Op bakt te U 15 uur). 61aatLi^eer niet opklaringen, maar 3\v»i,, 1J m'st °f 'agt wolken. *e«d ii,.,w'n<l- Tn de nacht en och- °1> d» J1 t?t mati?e vorst. Midden Ui|,r dag üchte vorst tot tempera- om het vriespunt. 3 DINSDAG 8.3616.29- maan: 2.1914.28 ELKTON, MARYLAND, 9 dec. (AFP-Rtr.) Een straalvliegtuig van de Pan American Airways van het type Boeing-707 is gisteravond nabij Elk ton in de Amerikaanse staat Mary land door de bliksem getroffen en bran dend neergestort. Het toestel had 72 passagiers en een bemanning van acht leden aan boord. Niemand van de in zittenden heeft de ramp overleefd. Het vliegtuig kwam uit Porto Rico en zou na een tussenlanding in Baltimore dalen op het vliegveld van Philadelphia, toen het door het hemelvuur werd ge troffen. Enige mensen, die zich op een rol- schaatsbaan bevonden, zagen twee blik semflitsen en daarop een geweldige lichtbol naar beneden komen. Zjj had den eerst gedacht aan een zware bom explosie, die zich herhaalde toen het brandende toestel de grond raakte. De plaats waar de wrakstukken terechtkwa men kon tengevolge van de geweldige hitte niet worden benaderd. De politie van Elkton verklaarde, dat het vlieg tuig om 20.58 uur plaatselijke tijd neer stortte bij een boerderij op ongeveer an derhalve kilometer van de stad. Bijna een uur na het ongeluk brandde het toestel nog. Volgens een vertegenwoordiger van de Pan American-luchtvaartmaatschap- pij in Philadelphia had de gezagvoer der nog radiografisch gemeld, dat het vliegtuig brandend neerstortte. Bij de laatste tussenlanding van het vliegtuig, in Baltimore, waren 71 passagiers uit gestapt. De vertegenwoordiger verklaarde verder dat er bij deze maatschappij geen passagiers bij ongelukken om het leven gekomen zijn sinds in 1958 straalvliegtuigen in dienst werden ge nomen. Het verongelukte toestel was een van de vijf Boeings-707, die in dat jaar in dienst werden genomen. In juni van het vorige jaar stortte een Boeing-707 bij het oostijgen van het Parjjse vliegveld Orly voor een vlucht naar de V S. neer, waardoor de 130 inzittenden allen het leven verlo ren. (Advertentie) 1 CHEMISCHE JTA WASSERU HAARLEM; LORENrzPLÈ/N35 SOENPAPLE/N 37 DUPENVOOPDESTP 63 Engeland De bestuurder van een auto in Londen verloor de macht over het stuur toen de man een zwarte kat die plotseling de weg overstak, pro beerde te ontwijken. De wagen raakte van de weg af en reed tegen een brug. (UPI) Ook probeert het Vaticaan tot iedere prijs te vermijden, dat 's Pausen be zoek aan de Heilige plaatsen, die én in de staat Israël én in de staat Jordanië liggen, een politieke kleur zou kunnen krijgen. Het Vaticaan is dus potdicht en iedereen die belangstelling toont voor dat, wat misschien een historisch ge beuren van allereerste grootte kan wor den, krijgt het schuifje. Het materiële verloop van de voorge nomen reis tekent zich intussen naar waarschijnlijkheid af. De Paus zal Ro me zaterdag 4 januari om acht uur per vliegtuig verlaten. Hij wordt dan op het vliegveld bij Amman in Jordanië ver wacht. Daar bezoekt hij die dag een aantal herinneringsplaatsen van Chris tus' leven en dood. Zondag komt de Paus op Israëlisch gebied aan en gaat onder andere naar Nazareth, Cana en het Meer van Tiberias, en maandag zal hij in Jeruzalem zijn. De Paus wil zijn tocht besluiten met een plechtige Mis in de kerk van het Heilig Graf. Nog die d er keert hij dan naar Rome terug. Het vliegtuig van de Paus zal niet geflan keerd worden door bewakingsvliegtui- gen van de Verenigde Naties of van eni^ land. Men meent, dat de Paus begeleid zal worden door kardinaal Tisserant, behal ve deken van het Heilig College oriën taals specialist, kardinaal Testa, secre taris der Oosterse Congregatie, kardi naal Bea en mgr. Willebrands (van het Secretariaat der Eenheid), enkele dig nitarissen, de commandant der Edel- garde, twee eeremoniarii, de privé-se- cretaris, de lijfarts en de directeur der Osservatore Romano. Dit gevolg zou in hetzelfde vliegtuig reizen als de Paus. (AFP) Gisteren is te Tel Aviv ver nomen dat weldra, onder het toeziend oog der Verenigde Naties, een gemeng de Israëlisch-Jordaanse commissie zal worden gevormd, die voorbereidingen rr jet treffen voor het komende bezoek van de Paus. De Israëlische pers meldde dat het Vaticaan heeft toegezegd dat geduren de de reis van de Paus een evenwicht tussen Israëliërs en Arabieren zal wor- d bewaard. Indien b.v. koning Hoes sein van Jordanië bij het bezoek van de pau» voor hem uit zal schrijden, zal president Zalman Sjazar van Israël het zelfde doen. (Rtr) Israël heeft het voorgeno men bezoek van de Paus aan Palestina in een regeringsverklaring als een be langrijke en unieke gebeurtenis beschre ven. Het Israëlische kabinet heeft met het oog op deze gebeurtenis besloten een ministeriële commissie te benoe men, die zich bezig zal houden met al le regelingen die voor het Pauselijke bezoek getroffen moeten worden. Een lid van de Jordaanse ambassade in Rome heeft de Pans zondag een olijf tak uit de Hof van Gethsemane ge schonken. Deze hof, die op Jordaans ge- biet, ligt, zal naar alle waarschijnlijk heid tot de plaatsen behoren, die de Paus op zijn bedevaart bezoekt. De tak is geschonken door redio-Palestina in Jordanië. De Jordaanse ambassade in Rome heeft zich met de overhandiging belast. (Advertentie) Noorwegen Een twintigtal mensen heeft zondag verwondingen opgelopen toen in Gjoevik in het oosten van het land een houten trap voor ski springers onder het gewicht van de toe schouwers bezweek. (Rtr.) (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 9 dec. Er gaan hier ge ruchten. dat de Paos de sluiting wil meemaken van het Internationale Eu charistische Congres, dat einde 1964 in Bombay gehouden zal worden. In het Vaticaan zegt men: „Wij weten van niets, maar mogelijk is het, dat de Heilige Vader zijn boodschap aan het Congres niet voor de radio zal hou den. maar die zelf komt uitspreken. Hti is overigens nogal voorbarig om de tijd een jaar vooruit te lopen" Algemeen gelooft men, dat de Paus het niet bij de reis naar het Heilig Land zal laten, maar dat hij de tijd rijp acht om bij zich voor doende gelegenheden de gelovigen dei Wereldkerk te bezoeken. Toen Paus Joannes XXIII eens on verwachts het nieuwe vliegveld Fiumi- cino bezocht en het drukke gaan rn komen der vliegtuigen bekeek vanuit zijn auto, zei hij tot de omstanders: „Ik ben te oud om nog te reizen, maa, ik zie we] mijn opvolger van deze vervoersmiddelen 2,',ebruik maken om de Kerk in verre landen te bezoe ken". (Van onze luchtvaartredaeteur) SCHIPHOL. 9 dec. De vier vereni gingen van vliegend KLM-personeel en die van het hoger personeel in de lucht vaartmaatschappij hebben besloten de door het vertrek van de heer E. H. Larive tot drie man gereduceerde di rectie niet hun vertrouwen te schenken en het 11 november opgeschorte (C.A.O.) overleg niet te hervatten. Zaterdag hebben de vijf categorale organisaties vrijwel de gehele dag ver gaderd. Na afloop gaf de die dag ge vormde contactraad het volgende com muniqué uit: „Het verheugt de raad te vernemen, dat de president-directeur van de KLM thans, gelezen zijn laatste perscommuni qué, ook tot de conclusie is gekomen, dat de verklaring van de categorale verenigingen van 11 november j.l. met betrekking tot het gebrek aan homo geniteit in de directie juist is gebleken. De raad is evenwel niet overtuigd dat de thans gevonden oplossing het ant woord is op de moeilijkheden, waar tegenover het bedrijf zich ziet gesteld. De indruk bestaat dat andere overwe-, gingen dan die, uitsluitend het belang van het bedrijf betreffende, hierbij een beslissende rol hebben gespeeld. In af wachting van de komende ontwikke lingen wordt de leden geadviseerd hun taak naar beste weten te blijven ver vullen." Juist dit weekeinde heeft de KLM- directie bekendgemaakt met de erkende vakbonden een loonsverhoging van tien procent voor het vliegend personeel te zijn overeengekomen. In Den Haag leidt men hieruit wel af, dat de directie in elk geval alles op alles wil zetten om de dagelijkse gang van zaken in het bedrijf door welke dramatische ontwik kelingen dan ook niet te laten versto ren. Aan die ontwikkelingen is overi gens nog geen einde gekomen, als in derdaad behalve de president-commis saris dr. ir. F. Q. den Hollander, die in dertijd de heer Larive de KLM heeft binnengehaald, nog andere commissaris sen op korte termijn hun ontslag zullen aanbieden. (Van onze correspondent) HULST, 9 dec. Een felle brand heeft zaterdagochtend vroeg een ge deelte van het St. Elisabeth Liefdehuis voor bejaarden in het centrum van Holst verwoest. Zeventien van de 167 inwoners raakten hun woongelegenheid kwijt en moesten bij familiededen of kennissen worden ondergebracht. Ook een aantal inwonende religicrzen en bejaardenhelpsters moest evacueren. Zij werden ondergebracht in andere appartementen van het honderd jaar oude bejaardentehuis. De totale scha de wordt geschat op omstreeks f 300.00(1 Verzekering dekt de schade. De 83-jarige mevr. M. Priem-Ver- kouteren ontdekte omstreeks half twee dat de houten klerenkast op haar kamer op de benedenverdieping brandde als een fakkel. Ze rende de gang op naar de kapel waar zij de kapelklok luidde. Dat klokgelui wek te de ruim 160 bewoners van het te huis. De brand, die vermoedelijk ont staan is in de kokers waar de ver warmingsleidingen door lopen in de schoorsteen, greep razendsnel om zich heen. In een oogwenk had de vuurhaard zich verspreid via deze kokers. Het vuur werd nog aange wakkerd door zuurstoftoevoer vanuit de zijgangen naar de hal. Onmiddellijk werden de bedreigde bewoners overgebracht naar andere kamers in het gebouw. Pogingen om met de aanwezige apparatuur in het bejaardenhuis de brand onder de knie te krijgen mislukten, waarschijnlijk omdat het personeel niet voldoende ge traind was in behandeling met dit ma teriaal. Eerst nadat diverse doktoren en de rijkspolitie waren gewaarschuwd, werd de brandweer ingelicht. Deze was bin nen enkele minuten ter plaatse. In een zeer korte tijd was het vuur door twee verdiepingen heen gedrongen, waarna ook het dak begon te branden. Nadat de brandweer van St. Jansteen te hulp was geroepen werd het vuur bestreden met vijftien stralen. Het deel boven de hoofdingang van het bejaardenhuis en de kamers van de daarboven gele gen twee verdiepingen bleken niet meer te redden. 25 woon- en slaapge legenheden werden onbruikbaar door brand- of waterschade. De zeventien gedupeerde bejaarden werden bij fa milie en kennissen ondergebracht Het viel overigens niet mee, om de be jaarde mensen van de gevaarlijke si tuatie op de hoogte te stellen. De meeste kamerbewoners hadden hun deuren op slot. De nablussing duurde tot acht uur in de ochtend. In ver hand met plannen voor nieuwbouw ligt het niet in de bedoeiins het ver woeste deel te herbouwen. De beiaar den zullen voorlopig nog bij particu lieren buiten het huis blijven wonen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1