Nieuwe cao voor Spoor- personeel: 14 pet. meer JAN AARTS .rollen" in wint op de Heemstede Agenda voor Haarlei en omgeving H.O.C. niet opgewassen tegen Blue Stars Harrie Prenen verdedigt gezond provincialisme Nieuw Rotterdams Toneel met „De Tijger" en „De Typisten" TRESLONG Dames NVA boekte zege op De Vest uit Naarden STILLE NOOD ■■Ül Niet voldoende aandacht KVP voor sociale problematiek bij vervoer Jongen door gas bedwelmd Op circuit uit bocht gevlogen Unaniem akkoord nieuwe c.a.o. buspersoneel 1 -"S Teeltverbod voor aardappelen in Zandvoort 52 woningen in Zandvoort Steenvoorden en Plus winnen strandritten V isser-N eerlandia prijzen toegekend Posttarieven gewijzigd Flinke buit bij inbraak in Bloemendaal JAARVERGADERING ST.-RAPHAEL Tijdens douchen *>r BASKETBALL-COMPETITIE Tafeltennis T aaipoppentoernooi van Oranje-Zwart Wielrennen „De Kampioen" Per 1 januari Brieven tot 200 gr. niet duurder WATERPOLO-COMPETITIE PRIJSSTIJGINGEN Actie Haarlemse vakcentralen Aanwinsten r.k. leeszaal Kerstactie De eerste brieven MAANDAG 9 DECEMBER 1963 PAGINA 3 Slechte ervaringen Zantvoort, 9 dec. Op het cir- IhotLu1® zaterdagmiddag een 24-jarige Zijr. houder uit Egmond aan Zee met ÏCvva sportwagen achter het renncrs- atito ii?r uR de hocht gevlogen. Zijn tog., kwam in de berm terecht en sloeg Vai' over de kop. Een 43-jarige chef Uw ®en drukkerij uit Monnikendam tVeVfl aarlt3ij een hersenschudding op en Cflbr naar een ziekenhuis in Haarlem k.apht. De auto werd ernstig be- mm J* Ook in Haarlem en omgeving zochten velen de schaatsen op om, nog wat aarzelend, het eerste baantje te trekken. Deze foto werd bij Schalkwijk gemaakt. ^Üiïis: Ci£ema WS? ag 8 uur- blo 2'30, 7 en 915 uur' 7 en 9,15 uur' Stuqi 7 en 915 uur- 9'15 UUr' Muziek ^oiieel meïhoïï.wburs- 8 uur: Toneelgroep The- 2?6tkuni» 'lDon Juan of de liefde voor de «leinsev!~,„.va,n Max Frisch. Regie: Peter Heeuwl1 de hoofdrollen: Enny Mols kersen: Gabaret: Tentoonstellingen Betere kleding bij HILLEGOM(|jaar GAL A.KERST D i N ER.DANSANT reservering 02520-5317 De eerste brieven zijn binnen gekomen. Brieven van mensen, die vragen om voor een gift tij dens de kerstdagen in aanmerking te komen. Met eenvoudige woor den wordt het verhaal verteld van de armoede, waarmede men al jaren kampt. Ondanks alle voor treffelijke sociale voorzieningen, is er niet in alle gevallen een op lossing. En toch willen ook deze mensen een prettig kerstfeest. Daarom wordt op u een beroep gedaan. Wij rekenen op u. Per giro ontvingen wij: R. K. f 10; Q. M. 10; J. K. f 5; J. V. f 5. U kunt uw giften bezorgen aan ons bureau Smedestraat 5, Haar lem of overmaken op nummer 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant te Haar lem, met vermelding .Stille Nood'. Beurs van Amsterdam (Van onze Utrechtse redacteur) SnHTRECHT' 9 dec- De heer W- J' L" \;'J' voorzitter van de Kath. Bond van '•voerspersoneel St. Raphael, heeft in Vaaopeningsrede op het bondscongres ken ias er /-'in ergernis over uitgespro- neei' i sommige leidinggevende perso- l»Sdcn van ('e N.S., als ze met moei de zitten, deze stelselmatig op 6n yakbe\veging trachten te schuiven "darmede hun taak en hun verant- ordelijkheid trachten te ontlopen. Tevreden was hij overigens over de rijdag bereikte overeenstemming in- ake de eerste C.A.O. bij de spoor wegen. Naar hij vertrouwde, wordt oaarmee een relatieve achterstand hu? het N-S--personsel voor wat de ."komsten uit loon- en salarisregeling oetrefij voorkomen. Wordt dit akkoord a veilige haven geloodst, dan betekent een in de C.A.O. vastgelegde ge middelde inkomstenverbetering van on geveer veertien procent. deNn de overleg-structuur zal volgens den nog wel veel moeten wor" Van yerbeterd. Mede naar aanleiding va de juist dezer dagen in Brussel te that .®-T.C. over de sociale proble- zitt het vervoer, betoogde de voor- stanai van "Sint Raphael, dat het tot- d^dkomen van een vervoersbeleid zon- tiek ?anPak van de sociale problema- m het vervoer een onding is. £»e heer Spit wees er nog eens op, Vat de sociaal-economische functie van "et vervoer dermate belangrijk te aeh- ,n is, dat een betekenende achter band in zijn inkomstenpositie voor het yervoerspersoneel onaanvaardbaar is. aarnaast mogen aan het vervoer j^mele eisen van commerciële be- <*riJfsvoering en rentabiliteit worden gesteld. dat geval, aldus de heer Spit, zal onv, eebter ook de consequenties, o.a. t' "et gebied van de tarieven, hebben he lccePt*ren- In het jongste verleden h het daaraan naar onze smaak hei "'Se ontbroken. toPe P°sitie, waarin Van Gend en Loos Vo n°g toe wordt gehouden is een schoon h °kbeeld van de weinig consequente t'or De heer Spit stelde met genoe- Va vast, dat de huidige minister van taaver en Waterstaat begrip voor de ha» van de vakbeweging heeft en met tlin ,0Pvattihg zo veel mogelijk reke- nS houdt. joIVtet heel wat minder genoegen ma-' vn We gewag", zo zei de heer Spit, an de ronduit slechte ervaringen, die 'n laatste tijd hebben met wat we den wandeling onze politieke vrien- ju® noemen, met name de K.V.P.- Veede-Kamerfractie. Wij kunnen ons niet aan de indruk Uittrekken, dat er in die kring onvol doende zwaar getild wordt aan de Vervoersproblematiek, respectievelijk onvoldoende begrip is voor de nood zak om ook met de katholieke ver- j^ANDVOORT, 9 dec. De 16-jarige bóa v- is zondagavond door gas flJbyelmd geraakt, toen 'hij thuis een hio ?e nam- De jongen werd door zijn Ga et?er in de badkamer gevonden, na- ti-; een deur had geforceerd. Zij vond huln zoon lan® weg bleef. Met be- geK van zuurstof werd de jongen bij- Li^aclht. Later is hij overgebracht naar Grote Gasthuis in Haarlem. voersvakbe weging goede relaties te on derhouden. We zijn benieuwd of de gloednieuwe voorzitter van de K.V.P. Tweede-Kamerfractie er enig belang in ziet deze indruk bij ons weg te nemen". Voor wat de moeilijkheden bij de K.L.M. betreft benadrukte de heer Spit dat de offers, die in de personele sec tor gebracht moeten worden, geken merkt behoren te worden door een be paalde mate van evenwichtigheid. Ook al haalt men zich daarmede het onge noegen van het cestuur van de vliegers vereniging op de hals. Het directiebe leid zal aan de hand van dit uitgangs punt beoordeeld worden. „Wij treuren noch juichen over net vertrek van de heer Larive, maar ho pen slechts dat de directie, in welke samenstelling dan ook, er in de ko mende tijd in zal slagen orde op zaken te stellen. Te meer als we ons reali seren, dat de positie van de K.L.M. nog steeds uitermate labiel is, zowel tengevolge van externe als interne factoren; dat er in 1964 nog hard ge werkt zal moeten worden aan de uit voering van het drie-jarenplan 1962- 1964 en er in 1964 nog ongeveer 1300 personeelsleden zullen moeten afvloei en". Tenslotte stelde de heer Spit met teleurstelling vast, dat er in de sectoren van het vervoer nog geen tastbare in houd is gegeven aan de bezitsvorming. Het wordt z.i. de hoogste tijd, dat de gezamenlijke vakbeweging zich ernstig beraadt over een frontale aanval op dit punt. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 9 dec. Zaterdag heeft de algemene vergadering van de Be drijfsgroep Wegvervoer van de Kath. Bond van Vervoerspersoneel St. Raphael zich unaniem akkoord verklaard met het resultaat van de vorige week ge voerde onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers over de lonen van het autobuspersoneel. De heer W. J. L. Spit, voorzitter van St. Raphael, stelde vanmorgen in zijn rede op het bondscongres vast, dat het loonakkoord in de Stichting van den Arbeid volledig werd benut, maar bo vendien, dat een belangrijk stuk onge motiveerde achterstand voor het gehele personeel en niet alleen voor de chauffeurs na goedkeuring door de officiële instanties zal zijn weggewerkt. Hij wilde niet verhelen, dat de bereid heid van de werkgevers om tot een spoedig en behoorlijk akkoord te ko men naar zijn smaak mede beïnvloed is door de staking. „Maar we zeggen er met grote stel ligheid bij," aldus de heer Spit, „dat daarmede de staking niet is goedge praat." Hij sprak er zijn ontstemming over uit en weerlegde met feiten het geen in werkgeverskring wordt be weerd, dat de wilde staking tegen de vakbeweging was gericht. Van nie mand, die de nachtvergadering, waarin tot staking werd besloten, had bijge woond, heeft hij zoiets gehoord. Anderzijds hoort men reacties van di recteuren in de zin van „wij willen be tere salarissen betalen, maar we mochten niet van de vakbeweging." w. mm?:** ZANDVOORT, 9 dec. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening heeft voor Zandvoort wederom een aardappelteeltverbod uitgevaardigd Deze maatregel houdt verband met het gevaar van besmetting van de voor ex port bestemde bloembollen met het zo genaamd aardappel-aaltje, dat aard appel-moeheid veroorzaakt. Ontheffing van dit verbod kan slechts verleend worden indien de teelt en de export van bloembollen niet in gevaar zal wor den gebracht. Zandvoortse aardappel telers kunnen ontheffing aanvragen door tussenkomst van de Zandvoortse aard appeltelers- en volkstuindersvereniging, Westerparkstraat 13. ZANDVOORT, 9 dec. Voor reke ning van de heer W. Kelder te Bus- sum zullen in het uitbreidingsplan „Noord-Oost te Zandvoort 52 wonin gen worden gebouwd met rijkspremie. Met de bouw zal binnenkort worden begonnen. Deze woningen worden ver huurd aan Zandvoortse woningzoeken den. ZANDVOORT, 9 dec. De stichting „Oecumenisch Contact" te Zandvoort houdt op dinsdag 10 december een ad- vents-bijeenkomst in de rooms katholie ke parochiekerk van St. Agatha. Aan vang 8 uur. De liturgie zal worden verzorgd door kapelaan Duin. De predikatie zal wor den gehouden door ds. J. Heidinga, Ned. Herv. predikant te Haarlem. Het kerkkoor van de ned. hervormde kerk verleent zijn medewerking. HEEMSTEDE, 9 dec. Het home- trainerstoernooi van de Haarlemse Race club „Excelsior", dat zaterdagavond in het gebouw „Nieuw Berkenrode" te Heemstede werd gehouden en waaraan ook renners van de Lisser Ren- en Toer- vereniging „De Bollenstreek" deelnamen, is op duidelijke wijze gewonnen door Jan Aarts uit Hillegom. Zijn clubmak kers Hans van Lierojj, Cok Stroomber- gen en Cor Boot liet hjj een volle seconde of meer achter zich. Door deze successen legde „De Bollenstreek" ook beslag op de clubprjjs. Met dit toernooi nam „Excelsior" zijn ageltj die HALS, t/m donderdag: De vrouw Dinjyeemaal leefde, 18 jaar. 7 en 9.15 uur. l4<^i'aJ^taPne<ïums voor Scotland Yard, Daêor" BALACEThe great escape, 14 jaar. aseujks 2 en 8 uur. Krelage. 7.30 uur: K.N.M.T.P., Dick Schuyt met „Kerststukjes en -versiering maken". Dracula. 18 iaar- 2, 7 en 9.15 uur. 2, 7 HDT: Knock on wood, 14 jaar. *OXY 915 UUr' 18 ia=; donderdag: De wrekende bluf, 2.15 9Ha commare secca, 18 Jaar. bisteec ï/m dinsdag, 8.15 uur: Bonjour HonriS; stnkt volw. Wo. 2.30 en 8.15 uur. erdag 8.15 uur: Wederzijds, a. 1. fi &EhCArt^houw- 815 uur: Concert door het r?artzv Henri Arends, m.m.v. Johanna vr°grarn»y1001, Henk Driessen, bariton. °ven. Andriessen, Martin en Beet- Staa Maandag 9 december. t;udamu2homYbur8- 8 uur: R K- Toneelgroep "RorC7au met, "Een lang Kerstdiner"" en ak en de kinderen". St Dinsdag 10 december. 1we- Ion Lensing en Hans Tiemeyer. Stafl. Maandag 9 december. ^''dcr,.UlS' 2 en 8 uur: Gemeenteraadsver- ^ebouL- "ngsbehandeling. £°bstraar r Vrijzinnig Hervormden, Ja- Visehe if iJUr: H' wÜnen over de Scandi- ne landen, met film. Kant Dinsdag 10 december. cileits°vlÜE:N.' 2 uur: Huisvrouwen Electri- enigmg, voorlichtingsmiddag. Dinsdag 10 december. „Adam en Eva", Raamvest 5. Iedere avond vanaf 8 uur. 9 tot 11 uur Cabaret met Fiet en Frans Koster, Annelies Bouma en Cees van Oyen en pianist Enrico Neckheim. Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse School van de 16e t/m 19e eeuw. Bijzondere collectie werken van Frans Hals. Dagelijks van 10 5 uur, 's avonds van 8.30 tot 10.30 uur. Zondag van 1 5 uur Teylers Museum: Schilderijen 19e cn 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school, 16e t/m 19e eeuw Fos sielen, natuurkundige instrumenten. Ge opend op werkdagen, behalve maandag, van 11 3 uur. Eerste zondag van de maand van 1 3 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76 Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 10 12.30 en van 1.30 5 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Vishal. Tentoonstelling collectie moderne kunst uit eigen bezit. Geopend dag. van 10 5 uur. Zondags van 1 5 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1, 2e etage: Expositie „100 ambachten van Jan Luyken" Dag. van 105 geopend Tekeningen en schilderijen van de "hl]- dersvereniging „De Acht" Kunstzaal Bartcljoris, Barteljorisstraat 3, Etsen, ijzerplastieken, grafieken, tekeningen en keramiek van Frans Verpoorten, Hannes Postma, Kees Okx en A. van Mourik-Pohl. Geopend maandag van 16 uur. Dinsdag t/m zaterdag van 9 tot 6 uur. Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout (voor heen TramwegTentoonstelling van werken van Hugo Landheer. Geopend zaterdag van 25 uur of na afspraak, telefoon 42797. Huize „Bloemenbeuvel", Bluemendaaise- weg 158 Markttentoonstelling w.o. etsen van nedendaagse kunstenaars en van kunstenaars uit de laatste decennia Geopend van 105 uur Zondag van 25 uur. t/m 15 december Het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Tentoonstelling van werken van leden Kunst Zij Ons Doel. Geopend dagelijks van 10—5 uur. Zondag van 25 uur. nieuwe home-trainers in de rood zwarte clubkleuren geschilderd - voor het eerst in gebruik. Aanvankelijk ver liep alles naar wens en de verschillende ritten werden dan ook vlot afgewerkt, maar toen de favorieten Ben Gieske en Cor Boot hun rit van de tweede serie reden Piet Steenvoorden was in de eerste serie met een tijd van 40,6 sec. de snelste geweest raakte de rode „rol" van Gieske defect en het bleef daarmee sukkelen. Voor het ijverige be stuur van „Excelsior" was dit uiteraard een enorme tegenvaller. Om alsnog tot een redelijke uitslag te komen, besloot men om alleen de renners van „De Bol lenstreek" nog een keer op de lichter draaiende zwarte „rol" te laten rijden, waarop de knapen van „Excelsior" in de eerste serie reeds hadden gereden. De tijden op deze rol gemaakt werden als maatstaf voor de klassering genomen. De bollenstrekers bleken op de lichte rol in hun element en kwamen tot fraaie tijden. Vooral Jan Aarts leverde met 39,2 sec. een verrassend goede prestatie. Hij legde dan ook verdiend beslag op de volle winst. In het „spoor" van Aarts volgden drie van zijn clubmakkers. De uitslag luidt: 1. J. Aarts (B) in 39.2 over 1000 meter; 2. Hans van Lierop (B) in 40,2; 3. C. Stroombergen (B) in 40,3; 4. C. Boot (B) in 40,5; 5. P. Steen voorden (E) in 40,6; 6. en 7. B Gieske (E) en K. Oele (B) in 41,1; 8. H. van Assema (E) in 41,7; 9. Siem van Lierop (B) in 43,1; 10. E. Riethoff (E) in 44,2. Clubklassering: 1. De Bollenstreek in 4 min. en 4,4 sec.; 2. Excelsior in 4 min. 19.3 sec. De C-klassers reden een rit over 500 meter en daarvan was de uitslag: 1. T. Zeldenthuis (B) in 23,8 sec.; 2. Rob van Lierop (B^ in 24,2; 3. L. Kreuger (E) in 24,5; 4. Harry van Lierop (B) in 24,6; 5. J. Geilings (B) in 26,0. Uitslag jeugdklasse: 1. R. Bisschops (B), de 250 meter in 15,4 sec.; 2. Herman van Lierop (B) in 15,6; 3. P. Neeskens (E) in 16,4; 4. H. Berbee (B) in 16,9; 5. P. Bemelman (B). De veteranen van „Excelsior" reden eveneens een rit over 250 meter en zij kwamen tot de navolgende klassering: 1. B. Groeneveld in 13,1 sec.; 2. H. Ou- werkerk in 13,8 sec.; 3. K. Kos.en in 14,5; 4. J. Been in 14,7. De reservisten van het toernooi reden een rit over 500 meter en daarin toonde de Haagse gastrenner Ed Kroon zich de snelste. De uitslag: 1. E. Kroon in 23,2 sec.; 2. B. Schouten in 24,1; 3. J. Philips in 25,1; 4. Henk Philips in 25,9; 5. G. Keyzer in 26,3. (Advertentie) Nederland Kattenburg j sinds 1856 HAARLEM, 9 dec. Het door St. Nicolaas gedecimeerde basketball-pro gramma van deze week bevatte voor de landelijke competitie slechts twee wed strijden in de dames eredivisie. HOC was ondanks goed tegenspel niet tegen landskampioene Blue Stars opgewassen, terwijl White Stars wederom, nu tegen Westerkwartier, een nederlaag leed. HOC heeft zich gedurende de gehele eerste helft slechts tot verdedigen be paald. Hierdoor en door de nonchalance van de Blue Stars aanvaisters, leidden de landskampioenen bij rust slechts met 26—10. Na de hervatting ging HOC ook aan vallend iets terug doen en kwam ook tot scoren. Daar ook de Amsterdamse meis jes nu regelmatig de basket troffen, steeg de score snel en werd de wedstrijd nog bevaald aantrekkelijk. Henny Ko- nings aan HOC-zijde en Éls de Groot bij Blue Stars onderscheidden zich speciaal. Via 5124 kwam het einde met 6236. Topscorers, HOC: Henny Konings 2 10; Annie Fransen 37. Voor Blue Stars: Jeanne Knoop 74 en Els de Groot 10—10. White Stars moet het nog steeds zon der de geblesseerde Jenny van der Hoe den stellen. Ook tegen Westerkwartier was dit voor de „sterren" te veel. Hoe wel in opbouw en verdediging niet on verdienstelijk spelend, was ook de af werking te gering om tot een zege te komen. Na de 2915 ruststand in het voor deel van Westerkwartier, kwam White HAARLEM, 9 dec. De vraag naar de zin van verenigingen van beeldende kunstenaars vormde het thema voor een inleiding op een tentoonstelling van „Kunst zij ons doel", zaterdagmiddag in hel Van Looymuseum. Harry Pre nen, Haarlemmer, tekenaar, dichter, his toricus, docent en schrijver over beel dende kunst, heeft op deze vraag voor een groot en aandachtig gehoor een be toog opgebouwd, dat een bloemrijke ver dediging werd voor een provinciaal kunstleven. Een gezond provincialisme is iets an ders dan een benepen standpunt, een nauwe begrenzing van de horizon, aldus Prenen. Het is de representatie van wereldgebeuren in de eigen, plaatselijke sfeer. De kunst heeft mondiale aspec ten, maar de wereldkunst zoek ik niet in Haarlem. Daar interesseert mij al leen wat typerend is voor Haarlem zelf. Haarlem had en heeft dat eigene in het groot en in het klein en heeft een mondiale traditie. Frans Hals, die in Haarlem werkte, is een mondiale figuur geworden, terwijl de Hollandse kunst in de 17de eeuw in feite een pro vinciale kunst was. Het scheldwoord „provinciaal" kan een vaan worden zo als ook „gothiek", „geus" en „impres sionisme" eervolle benamingen zijn ge worden na oorspronkelijk een schampe re klank te hebben gehad. Ook in onze tijd heeft Haarlem zijn typische bohème. De Bois heeft deze destijds al gesigna leerd. Het is de functie van de schildersver eniging om een doorsnee te geven van het plaatselijke kunstleven. Zoals een plant organisch opgebouwd is en de bloem niet bestaanbaar is zonder de wor tels, zo is een vereniging van' louter genieën onbestaanbaar. De plaatselijke schildersvereniging moet het traditioneel-plaatselijke behoe den, voortzetten en doorgeven; tegelij kertijd jong en oud te zijn verleent haar het bestaansrecht. Zjj moet daarbij- reageren op het mondiale zonder het te imiteren. HAARLEM, 9 dec. Zondag heeft de tafeltennisvereniging Oranje Zwart haar traditionele taaipoppentoernooi ge houden. Ook dit keer is het toer nooi niet zonder verrassingen verlopen. Door de grote handicap die sommige spelers kregen was voor de minder ster ken de kans om te winnen bijzonder vergroot. Zo wist Frans v. d. Beid Bob Hommes te verslaan en bijna ook nog van Jan Vosse te winnen. De finale werd uiteindelijk gewonnen door Jan Vosse die Chris Bitter in een prach tige wedstrijd versloeg. Frans v. d. Beid werd derde. Ook bjj de junioren vielen er vele ver rassingen. Rudy van Oyen werd al gauw uitgeschakeld. De finale werd ge wonnen door Melle Arends met Loek Roeland op de tweede en Menno Bauer op de derde plaats. Stars nog tot 3929 terug. Verder liet Westerkwartier het niet komen en won met 5337. Voor White Stars scoorden: Atie Eg- gink 36 en Janke Nijdam 210. Voor Westerkwartier: Jetty Siebenlist 1710. De overige uitslagen luidden; Dames: TyphoonsTornado 2223; White Stars 3SC Haarlem 2910. Heren: Typhoons 2Tornado 6735; HOC 3—Antilopen 4—33—31. HAARLEM, 9 dec. Piet Steenvoor den heeft zondag op overtuigende wij ze een strandrit van „Excelsior" ge wonnen en Chris Plus toonde zich in zo'n rit de snelste van „De Kampioen". Beide Haarlemse wielerclubs lieten de ze ritten op het Bloemendaalse strand en de boulevard verrijden. Bij „Excelsior" verschenen 22 ren ners aan de start. Van hen ondernam favoriet Piet Steenvoorden al spoedig een soloren en daarop hadden zijn mak kers geen afdoend antwoord klaar. Aan de finish bedroeg de voorsprong van Piet zo'n 800 meter. De uitslag luidt: 1. P. Steenvoor den, 2. H. van Steyn, 3. B. Schouten, 4. R. Schell (1ste C-klasser); 5. Henk Phi lips lste B-klasser)6. Jan Philips, 7. J. Sweyen, 8. Kossen (lste vete raan), 9. D. Schouten, 10. T. de N(js. Uitslag jeugdklasse: 1. E. van Schoor 2. J. van Schoor, 3. C. Kiekens, 4. T. Nederpelt, 5. Langeveld. Aan de strandrit van „De Kam pioen" namen twintig renners deel. Het parcours was zeer zwaar. Chris Plus, Thijs Stut en Ted Blom wisten zich hal verwege de race van het peloton af te zonderen en namen een beslissende voorsprong. Van dit drietal bleek Plus in een lange eindsprint de rapste. De uitslag luidt: 1. C. Plus, 2. M. Stut, 3. T. Blom, 4. J. v.d. Horst, 5. C. Baars, 6. J. Aldershof, 7. M. Bouma, 8. R. Sweers, 9. T. v.d. Stoop, 10. J. v. d. Pijl. DEN HAAG, 7 dec. - Het alge meen Nederlandse verbond heeft de Visser - Neerlandiaprijzen toegekend aan acht personen en tien instellingen. De personen zijn de heer K. Andrea (Den Haag), mej. A. de Bruy (Den Haag), mej. M. van Gunsteren (Was senaar), de heer en mevrouw Hen- drickx (Sint Kathelijnewaver, België), mej. J. W. Muller (Enschedé), Doba Silbiger (Den Haag), Helene Wilkes (Rotterdam) en dr. C. Wouters (Red- fern in Australië). De instellingenzijn: Kon. instituut van de broeders van Liefde „St. Gregorius" (Gent-Brugge, België), Komitee voor Frans-Vlaande ren (Kortrijk, België), Vereni ging Licht en Liefde voor onze blin den (Gent, België), stichting Groot- Kempische Cultuurdagen (Hilvaren- beek), stichting Schoolfonds voor Schpperskinderen (Amsterdam) en stichting Sportfondsenbad (Amers foort), Vereniging Boddaerttehui- zen (Amsterdam), vereniging voor Jeugdzorg (Wijnegem, België), Vereni ging jongenstehuis Pieter Sime- non (Donk, België) en Kessler Stich ting (Den Haag). HAARLEM, 9 dec. In de stads schouwburg was zaterdagavond slechts een klein aantal toeschouwers aanwe zig om kennis te nemen van de eerste lingen van de Amerikaanse toneelschrij ver Murray Schisgal, de door Anty Wes terling ontdekte, eenacters „De Tijger" en „De Typisten", gespeeld door Nieuw Rotterdams Toneel. Schisgal veroverde Broadway in het begin van dit jaar met deze moderne eenacters, die men tragicomedies zou kunnen noemen met het hoofdaccent op het laatste deel. Onder regie van Leo de Hartogh werd „De Tijger" een groot succes, maar bleek „De Typisten" toch wel weg te ebben in een oppervlakkig geklets zonder dubbele bodem. Een wij ziging van de volgorde der twee stukken zou zonder meer al een verbetering zijn. In „De Tijger" wordt in uiterst korte tijd een scherp geschreven volwassen sa tyre gelanceerd, die in een bijzonder verrassende vorm is gestoken. Het be gint als een stukje Grand Guignol. waar in men elk ogenblik verwacht, dat een krankzinnige postbode, die tegelijk een boekenomnivoor blijkt te zijn, een van de straat geroofde, vrouw zal doden of verkrachten. Hij gaat, verbaal althans, te keer als een levensgrote sadist en uit kreten, die het ergste doen verwach ten. Hij foetert en buldert tegen de mensheid, die bezeten is van kuddegeest, brult zijn „lust for life" uit, debiteert de ene psycho-analytisehe kreet na de andere, maar laat zich lamgzaam in palmen door de vrouw- een ex-sociale werkster, die haar pappenheimers kent. Z\j geeft hem in alles gelijk, doet er, na haar eerste angst overwonnen te hebben, nog een schepje bovenop, vult hem aan in zijn beschouwingen over „het leven", dat de mensen er niets van begrijpen, over atoombom en bevolkings aanwas, gelijkvormigheid en individua lisme tot hij volkomen versuft door deze onverwachte repliek zich als een lamme tje door haar de, Franse, les iaat lezen. Zij zal elke donderdag terugkomen voor een nieuwe les zegt ze aan het slot. Schisgal toont zich in deze eenacter een vaardig auteur, die zowel in het dramatische als in het comedieachtige een niveau weet te halen, dat ons het Broadwaysucces begrijpelijk maakt. De volmaakt evenwichtige opbouw in een soort toneelachtig contrapunt, een thema, dat in een omkeringsvariant wordt benut, de uitwerking als drama en daarna als comedie werd nog ver sterkt door het overrompelende spel van Leo de Hartogh als Ben de postbode, en Gloria, de vrouw, die het avontuur niet schuwt. De ene keer in heel sub tiele trekjes, de andere keer weer met grof geschut, maar steeds gespannen om elke mogelijkheid uit de tekst en de situatie te trekken, werd deze voorstel ling een succes voor dit toneel-duo. In „De Typisten" kwam het thema van „De Tijger" even terug, maar in veel onevenwichtiger, minder spirituele en verrassende zin. De eindeloze dialo gen van de hij en de zij op het kantoor, tussen het typewerk door, wisten door de lange slierten gemeenplaatsen, nau welijks te boeien omdat zij ineens niet meer grappig waren, niet meer het sa- Advertentie) Uitgebreide SPIJSKAART onb.KIPETEN ƒ6.50 Y dagelijks DINER_en SOIREE. DANSANTE DEN HAAG, 6 dec. Zoals reeds werd aangekondigd zullen met ingang van januari enkele posttarieven wijzi ging ondergaan, zowel in het binnen landse postverkeer als in het postver keer met het buitenland. Tegelijkertijd zal tevens het recht voor girostortin gen worden verhoogd. Ongewijzigd blijven de tarieven in binnenlands verkeer voor brieven tot en met 200 gram, voor briefkaarten, voor nieuwsbladen tot en met 500 nam en voor braillestukken, en in buitenlands verkeer blijven ongewijzigd de tarieven voor brieven en briefkaarten. In het binnenlands verkeer worden de tarieven voor brieven (van 200 t.e.m. 500 gram) vastgesteld op 50 cent, voor drukwerk en monsters (tot en met 500 gram) per 50 gram vastgesteld op 5 cent, en voor pakjes (boven 500 gram) vastgesteld in vier prijsgroepen varië rend van 60 cent tot 1,25. De tarieven voor postpakketten zullen t.e.m. 1 kilo gram op 1,- gebracht worden en van af 1 kilogram tot 10 kilogram variëren van ƒ1,25 tot ƒ3,50. Boven het gewone port wordt voor het aantekenen 35 cent in rekening gebracht en voor een spoedbestelling 75 cent. Gi rostortingen worden gebracht op 20 cent. Het zegelrecht voor postwissels (te.m. 25,-) wordt gebracht op 35 cent en op 60 cent (voor postwissels boven f 25,-). Aan de loketten van alle postinnch- tingen zijn vanaf 17 december gratis tarieftabellen verkrijgbaar, waarop na genoeg alle nieuwe porten en rechten staan vermeld. HAARLEM, dec. De dames van NVA kregen voor de bekercompetitie De Vest uit Naarden op bezoek; de uit slag 100 in het voordeel van NVA spreekt voor zich zelf. De heren van DWT gingen te water, eveneens voor de bekercompetitie, tegen NVA 1: zij ble ven aan DWT een antwoord schuldig en DWT won de strijd met 70. Het was voor DWT de derde wedstrijd en de derde overwinning. Voor de afdeling IA werd gespeeld de wedstrijd HPC 1Het Gooi 1. De gasten vielen wat tegen en HPC kon de volle winst uit de strijd halen. In de eerste periode opende Boudie de Jong voor HPC de score en na de gelijkmaker nam Het Gooi de leiding. Toen zorgde Prins voor HPC dat de balans in even wicht kwam. Enig Heemsteeds over wicht werd vervolgens door De Jong en Bontekoe met het maken van een doel punt bezegeld. Een tegendoelpunt van Het Gooi deerde HPC niet, want Ter meer en Bontekoe brachten de HPC- overwinning op 63. Voor deze afdeling werden verder ge speeld AZPC 1—GZC 1 6—7; RZC '90 1psv 1 53. De stand van deze afde ling is nu: GZC 1 4—7 Gooi 1 5—3 HZPC 1 3—6 RZC '90 1 4—3 HPC 1 4—4 AZPC 1 3—2 Zwemlust 3—4 DZV 1 3—2 PSV 1 3—1 Voor de tweede klasse heren van de kringcompetitie bonden DWR 1 en Njord '59 1 de strijd aan. Ook hier was het een wat eenzijdige vertoning, want DWR won met 50. De adspiranten van DWR verloren met 21 van VZV. tireniveau haalden. De verhouding van de twee „underdogs" leidde ook nergens tot ontroering. Het nuttig rendement van het oeverloze gepraat over héar leven bij een moeder thuis en zijn mislukte carrière en dat bij een vrouw met twee kinderen, bleef nihil en werd nauwelijks toneel waar het een situatietekening be trof. Het coupuremes zou hier geen kwaad kunnen. Elise Hoomans en Pieter Lutz, hoe wel deze laatste in wat mindere mate, gaven maar weinig blijk zelf overtuigd te zijn van de waarde van dit stukje. En daar hadden ze nog gelijk in ook. Het decor van Johan Greter was in „de Tijger" aanzienlijk sfeerrijker en effectiever dan in het tweede stuk. Gisteravond werd de voorstelling her haald. HAARLEM, 9 dec. Ook In Haarlem hebben de plaatselijke bestoren van de vakcentralen (KAB, NW en CNV) be sloten samen te werken bij het signa leren en registreren van prijsstijgingen. Zij willen aldus de minister van Econo mische Zaken een handje helpen in diens taak tot het tegengaan van onverant woorde prijsstijgingen. Volgens de ge noemde besturen treedt de minister daar niet krachtig genoeg tegen op, mede doordat hjj niet over een toereikend controle-apparaat beschikt. De leiding van de plaatselijke vak centrales roept nu haar leden, maar ook niet-leden, op. prijsverhogingen met melding van artikel, merk, oude en nieuwe prijs, fabrikaat en leverancier, te melden aan de H.B.B., Kruisweg 74, Haarlem. BLOEMENDAAL. 9 dec. Zaterdag middag is er ingebroken in een villa aan de Zandvoorterweg in Bioemendaal. Er wordt een hoeveelheid juwelen ver mist en een bedrag van 2000 aan vreemde valuta. De inbrekers zijn bin nengekomen via een slaapkamerraam. De politie is onmiddellijk een groot scheeps onderzoek begonnen met behulp van een speurhond. Maar tot nog toe ont breekt elk spoor van de inbrekers. Romans: Andersch, De roodharige; Braithwaite, Praten met meneer, ear lier, De Vlucht; Cookson, Wolken drij ven over; Freédman. Mrs. Mike, de levensgeschiedenis van een dappere vrouw; Gallico, Scruffy,; Szabo, De andere Esther: 30 nieuwe detectives. Land en Volkenkunde: D'Ailly, His torische gids van Amsterdam; Austria, (fotoboek over Oostenrijk); Brassai, Autoier, Sé villa en fête; Donati, Flo- tot koren (IJsselmeerpolders). Fotoboeken Italiaanse steden: Belluno e ie Dolomiti. Visioni di Lueca, Visioni di Maratea e del Golfo di Policastro. Visio ni di Napoli, Visioni di Trieste, Visioni di Venezia. 4)i Ned. 1960 1 4li Ned. 1963 4)'* Ned. 1961 4'/« Ned. 1963 1 4Vi Ned. 1963 II l Ned 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 B.N.G. Won. bouwl. 6 Ned. Handel Mi). Cert Amsterdam Rubber V. A. „K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli-Mii. Fokker Ford van Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel Philips Gem. Bez. Unilever Wilton-Fijenoord Dordtsche Petr. Kon. Petroleum '50 Holl. Amerika Lijn Java Ch P L K. L.M. Kon. Ned Stoomb. Mij K. P. M. Stoomv Mij Nederland van Nievelt van Ommeren Rott Lloyd Ned.Scheepv. Unie In terunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2% Amsterdam '56 I Amsterdam '56 H Amsterdam '56 III Amsterdam '59 Rotterdam '57 Heyn KL obL opening 9/12 99* 95« 95H 95H 88* 164* 521 13720 563 150-d 140.40 175.- 117* 154 168* US* 139*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3