Voor minister De Jong nog voordeel van de twijfel Kritiek op de „verticale Defensie neemt nog toe Felle taal P. v. d A. in Tweede Kamer Galvao terug in Brazilië LIJN OORLOGSINVALIDEN - rond veertigduizend BETOGEN IN BONN KASTEEL VOOR EEN GULDEN: ZORGENKIND D Geruchten, maar nog geen zekerheid Gaat Smit hop bouwen voor ^erzuigers Rusland? Directie onderhandelt in Moskou over order van dertig miljoen Gijzelaars nog in handen van mijnwerkers Tachtig jaar onbewoond dankzij merkwaardig testament LICHT EN WATER ALS Slotzusters H. Gemma 25 jaar in Siftard JUBILEUMGESCHENK Opheldering over chef staf nodig DE NIEUWE -4 I -k tm mmmÊSm Fel geluid ERRES VOL-OTO WASAUTOMAAT WOENSDAG 11 DECEMBER 1963 PAGINA 7 Den HAAG, ll dec. De P°litieke rozen waarop de minis- van Defensie sinds de inter- P0'latie-Wierda in oktober was lieten, beginnen te verwelken. r6 minister heeft nog wel te «oren gekregen dat de politieke benden van het kabinet-Marijnen „the benefit of the doubt" .met voordeel van de twijfel) wil- ,en blijven geven, maar het klonk ang niet meer zo welgemeend als de minister de eerste maal Hto reorganisatie verdedigde. „Ik moet zeggen, dat bij mij „the j|0Ubt" (de twijfel) gaat over heersen", zo zei de heer Couzy, ^oordvoerder van de WD. Het ^as uit het hele betoog van de aeer Couzy wel duidelijk, dat hij ^at graag verder zou zijn gegaan, maar dat de politieke draad ^aarmede de WD aan het kabi net zit gebonden, stevig genoeg ^'as om hem daarvan te weer houden. Correctie Kernvloot Hogere soldij HIS Kasteel Nemelaer: te „monumentaal" om, te skypen. Het baggervaartuig Kasermet lepel- en rotsbrekerinstallatie, gebouwd voor Egyptische rekening. 'Van onze parlementaire redacteur) di>?e °°raaak van de slechtere verhou- tussen de minister en de heer Cou- C l«, dat deze oud-landmachtofficier oir ?evoelen heeft dat de oud-marine- 't'cier De Jong bezig is met voort- j^endheid op zijn gehele departement J!® je passen, wat wellicht wel voor de 'arine, maar volgens hem geenszins (J, de landmacht deugt. Hij kon het n? uit zuiver organisatorisch oogpunt Jr anders zien, dan dat de drie staats ecretarissen in de Kamer horizontaal ,j?ast de minister gezeten, maar in de "uWe organisatie verticaal ten depar- tern fÜn 1(11: ente ingedeeld militaire figuren en blijven. Van politiek hebben zij '(Oers geen kaas gegeten. Zou het dan kta?r niet veel eenvoudiger en minder Kr baar zijn geweest, wanneer de vroe- 5] militaire bevelhebbers in hun eftats waren gebleven? -Verder vond de heer Couzy dat de Whister er geenszins in is geslaagd zijn dw ale indeling te verdedigen door de ^,0 - onderdelen van de krijgsmacht te v®rgeljjken met drie toeleveringsbedrij- voor de NATO. Ook vond hij een wrgeljjking van onze defensie met die Wtl de Verenigde Staten en Engeland, .®ar eveneens een soort verticaal stel- si' (v°rdt toegepast, niet opgaan. Ten- Va* vrilde hij een volledige opening v h zaken over het ontslag dat de chef Va* generale staf, luitenant-generaal hu" den Wall Bake, heeft genomen. De (haiVe staatssecretaris van de land- tap de heer Haex zou daar volgens g hente publicaties, een rol in hebben Natuurlijk was het kritisch geluid Vah de socialist Wierda heel wat fel- *er. Hij kon als woordvoerder van de WPositie zijn gang gaan, niet geremd r?°r enige band met het kabinet. Hij °°hcludeerde, dat het hele departe ment met de nieuwe organisatie op het spel is komen te staan. Dat was reeds het geval vanwege de slechte financiële toestand, waaromtrent de minister nu ontstellende mededelingen heeft gedaan. De heer Wierda vond, dat de vorige minister daar als eerste schuldige voor moet worden aange merkt, maar de onder hem dienende staatssecretaris De Jong, thans minis ter had dat alles moeten weten en voorkomen. Hij heeft er immers „met zijn r.eus bovenop gezeten". De heer Wierda kondigde onder bedekte ter men al aan, dat zijn fractie tegen de begroting zal stemmen. Hoe kunnen wij anders, zo merkte hn op. De mi nister wil ons nog een half jaar op aanvullende cijfers laten wachten. De cijfers die wfj voor ons hebben, horen dus in de prullenmand thuis, meende de heer Wierda. De drie staatssecretarissen noemde hij vage politieke figuren, die niet als de heren De Jong en Calmeyer de zorg hadden voor de dagelijkse leiding. Dat zit er voor deze heren niet bij. Zij be hartigen alleen de zaken ,_an hun eigen krijgsmachtonderdeel. „Land- en lucht macht hebben nu een marinesysteem opgedrongen gekregen uit de tijd van Nelson." Op dit laatste punt werd de socialist gecorrigeerd door de woordvoerder van de K.V.P., vice-admiraal b.d. Moorman. In de tweede wereldoorlog Is de om wenteling op organisatorisch gebied ge komen, zoals de minister deze nu ook in ons land wil invoeren, aldus de ka tholieke spreker. Engeland en de Ver enigde Staten zijn de oorlog ingegaan met drie militaire ministers, maar zij kwamen voor grote moeilijkheden te staan, die ertoe geleid hebben, dat zij deze periode eindigden met dit systeem, dat de drie delen van hun krijgsmacht tot coöperatie dwong. De heer Moorman vond dat allerlei ondeskundig geschrijf over het nieuwe systeem veel verwarring heeft doen ont staan. De minister heeft het systeem van de marine niet over willen planten omdat dit het alleenzaligmakende is, maar wel omdat dit het meest efficiënte is. Het is het systeem waarmede de Marine na de oorlog in Nederland uit Amerika terugkwam. Verder vroeg hij de PvdA zich te willen herinneren, dat zij zelf destijds had aanvaard dat onze strijdkrachten zouden worden georgani seerd volgens het systeem van de NAVO. Daar sluit wat minister De Jong thans wil geheel bij aan. Voorts herin nerde hij eraan, dat de nieuwe staats secretaris voor de luchtmacht, die wij aan minister De Jong te danken heb ben, een instelling is, waarvoor het par lement de PvdA incluis jaren heeft gevochten. Het financiële aspect was ook voor de hee. Moorman wel een duistere zaak. Hij vond met anderen, dat minister Vis ser destijds te ver is vooruitgelopen op het zogenaamde accres dat in 1907 zal zijn ontstaan en dat voor defensie op 650 miljoen is berekend. De heer Moorman vroeg dringend om een nota, die al deze zaken over enige tijd duidelijk zal maken. Hij was met name niet gerust over de bezuinigingen, die de minister o.m. bij de herhalings oefeningen zoekt, om zijn investerings kosten te dekken. Hij herinnerde aan de krappe personeelsvoorzieningen in ver band met onze verplichtingen tegenover de NAVO. De vice-admiraal wilde weten wat minister Luns bezielt, die een paar hon derd mariniers aan de Verenigde Naties heeft toegezegd met de belofte, dat dit detachement binnen een uur paraat zou (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend sllH[iiniiiiniinniinniinininniiininiiiittinniiniiiiinimiiiiiiiiinunininiinnniiinniiimniiinimnuni'.umnimnnuir kunnen zijn. Weet de minister niet dat het korps in aantal sterk achteruit loopt en dat wjj ook nog verplichtingen in de West hebben? Het geluid dat de woordvoerder van de CH liet horen was voor de minister weer veel minder bevredigend. De heer Kikkert vroeg of de minister zijn onrust, die wel de zeeman maar niet een be windsman betaamt, wat wil bedwingen en als hij gaat reorganiseren op een de- Eartement, deze zaken wat kalmer wil ehandelen. Hij vindt dat de minister beslist een grote fout heeft gemaakt met de drie staatssecretarissen in Den Haag te verspreiden over bureaus, waar ook de staven van hun krijgsmachtonder delen gevestigd zijn. De CH is echter door dezelfde banden aan het kabinet gebonde'n. De heer Kikkert heeft de minister zijn steun wel toegezegd. Vele sprekers hebben laten uitkomen, dat het parlement niets voelt voor een Nederlandse deelneming aan de Ame rikaanse plannen voor een multilaterale kernvloot. Wij moeten echter wel aan de beraadslagingen deelnemen, om onze in vloed te kunnen uitoefenen, aldus de heer Couzy (VVD). Ook de heer Kieft, sprekende namens de fractie van de AR, zei, dat de minister op hem kon rekenen. Verder zal de SGP de minister steunen. Van vele zijden is gevraagd om hoge re soldij in verband met de prijsstij gingen. De heer Maenen (KVP) vroeg de aandacht voor een vrijstelling van NEW YORK, 11 dec. (UPI) De In ballingschap levende Portugese ex-kapi tein Henrique Galvao is gisteravond uit New York teruggekeerd naar Brazilië, na de mededeling te hebben verstrekt oppositie te zullen blijven voeren tegen de regering Salazar in Lissabon. Galvao, die op uitnodiging van de VN getuigenverklaringen heeft afgelegd ten overstaan van de beheersschapscom- missie, zei van mening te zijn dat het bewind van premier Salazar slechts „door geweld van binnenuit en van buitenaf kan worden omvergeworpen. Om dit te bereiken, zei hij, zouden de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk moeten ophouden met steun te ge ven aan Salazars politiek. Volgens de ex-kapitein is het bewind in Lissabon „een rotte appel", die mogelijk in de eerste zes maanden van '64 zal afval len. Op het vliegveld in New York van waar Galvao het vliegtuig naar Rio de Janeiro nam, deden zich geen inciden ten voor, al was er eerder op de dag enige bezorgdheid om het feit dat de heer Galvao aanvankelijk geen visum bezat om Brazilië weer binnen te ko men. De luchtvaarmaatschappij in kwes tie, „Varig", had meegedeeld hem om die reden niet te kunnen meenemen. Portugal is er niet in geslaagd Amerika te bewegen tot uitlevering van Galvao, al zullen de pogingen daartoe uit Lissa bon niet erg krachtig geweest zijn. dienst ook voor werknemers in toeleve ringsbedrijven van de bouw en voor hen die in ontwikkelingslanden gaan helpen. Op zijn verlanglijstje stonden voorts een bureau van bijstand voor alle dienstplichtigen tijdens zowel als na hun diensttijd, en een grondige her ziening van de militaire kostwinnersver goeding. Hij vestigde de aandacht op de onevenredig zware lasten van de dienstplicht voor gezinnen met twee a drie jaar voor het toelaten van gees- De heer Moorman zei, dat de KVP akkoord gaat met een proeftijd van drie jaar voor het toelaten vangeeste- telijke verzorgers op humanistische grondslag in de kazernes, mits men niet buiten het boekje van geestelijke ver zorging gaat en ook de behoefte hier aan kan worden gemeten uit schrifte lijke verklaringen van de dienstplichti gen zelf of van hun ouders. t Advertentie) iüijiüiiiiiUi mleto- G—- iiiÜlili!:!::! 40520C Erres Vol-Oto wasautomaat voor: schoner wassen, beter 6poeIen, droger centrifugeren. Erres Vol-Oto wasautomaat geschikt voor alle soorten textiel. Ook voor de fijne en de fijnste was. Met een ongekend aantal wasprogram ma's, o.a. een uniek voorwasprogramma. Erres Vol-Oto, handig van bediening, fraai van lijn. Echt een aanwinst voor Uw keuken. doet de hele was vol-automatisch voor U. f 1675." (Van onze correspondent in Bonn) BONN, II dec. Met extra trei nen, zeshonderd autobussen en met ei gen wagens waren gisteren rond veer tigduizend Westdultse oorlogsslachtof fers naar Bonn gekomen om te protes teren tegen het feit dat bondskanselier prof. Erhard weigert om in de begro ting 1964 meer dan 650 miljoen Mark op te nemen voor verhoging van hun pensioenen. De organisaties der oor logsslachtoffers eisen 1.3 miljard Mark die zij ook zullen krijgen. De tweede helft zal echter pas in 1965 worden uitbetaald. Het was de tweede demonstratie van deze aard in de bondshoofdstad in enkele dagen. Zondag hadden 22.000 oorlogsveteranen door Bonn gemarcheerd. Zij willen over een pe riode van drie jaren 1.8 miljard Mark hebben voor hun slotuitkerin- gen. Prof. Erhard is in de begroting 1964 begonnen met 37 miljoen Mark. De protestmars der oorlogsslachtof fers voerde gisteren langs het minis terie van defensie naar het stadscen trum. De regeringswijk mocht de stoot die 7</t km. lang was niet betre den. Voor in de stoet liepen veertig sociaal-democratische parlementsle den, wier partij uit de controverse tus sen de oorlogsslachtoffers en de bonds kanselier politieke munt hoopt te slaan. Overigens is over de verhoging der pensioenen nog geenszins definitief be slist. Vertegenwoordigers van alle vier politieke partijen zoeken in de begro ting 1964 nog naar mogelijkheden om deze of gene post te schrappen en ook de resterende 650 miljoen Mark voor de oorlogspensioenen te 'vinden. De protestmars was daardoor op zijn minst voorbarig. De commentaren op de spandoeken en uit de monden der deelnemers wa ren echter fel. „Pensioen inplaats van bommen", „De schandmuur van het Wirtschaftswunder", en „Ludwig, pas op de verkiezingen!" stond er op de spandoeken. „Als Erhard zegt dat ook hij oorlogsinvalide is (de bondskanse lier werd in de Eerste Wereldoorlog zevenmaal gewond) moet hij zich nog maar eens laten onderzoeken", hoor den wij uit de mond van een der de monstranten. Onder de demonstranten waren oor logsslachtoffers met een invaliditeit ,van twintig of dertig procent, die bii een verhoging der pensioenen tien Mark per maand meer zouden krijgen. Het lijkt ondenkbaar dat zij op dit be dragje niet tot 1 januari 1965 zouden kunnen wachten. De Bonnse politie was versterkt. Er deden zich geen incidenten voor. De marsleiding had de demonstratie goed in de hand. De binnenstad van Bonn was voor elk verkeer gestremd. De demonstranten werden niet door prof Erhard ontvangen, die heeft gewei gerd onder druk te onderhandelen. Een petitie overhandigde een delegatie der invaliden aan bondsdagpresident dr. Gerstenmaier. De sociaal-democra tische oppositie ontving gisteravond het presidium van de bond der oor logsslachtoffers. e stichting Het Noordbrabants Landschap heeft haar bezit jn minder dan drie jaar tijds van nul op 275 ha gebracht. De jongste aanwinst is het landgoed Ne- melaer, 106 ha weiden, wallen mi eikenlanen, met in het hart een ver vallen kasteel, waarvan de fundamen ten uit het jaar 1300 dateren. Het is met dat kasteel een merk waardige zaak. Het staat op de voor lopige lijst van monumenten, maar het heeft noch historische, noch archi tectonische waarde: wat op de ge noemde fundamenten oprijst dateert uit het jaar 1880 en heeft een stijl die weinigen imponeert. Ook econo misch is het bouwwerk van geen be tekenis, want het verkeert in een dus danige staat van verval, dat het vol ledig onbewoonbaar is (;n met het her stel en de bewoonbaarmaking zouden drie en een halve ton gemoeid zijn. De stichting heeft het kasteel dan ook letterlijk ,op de koop toe" gekregen: de familie Van den Bogaerde van Terbrugge, die het landgoed tot voor kort in eigendom had, heeft het voor een gulden van de hand gedaan. Intussen zit de stichting ermee: om dat het een monument betreft, kan men het bouwsel niet zonder meer slopen. Als het wèl kon, zou men het trouwens niet willen, want de prach tige eikenlanen verliezen hun zin, ais ze naar een open plek zouden leiden... Restauratie voor drie en een halve ton is teveel eer en er zijn geen fondsen voor. Instellingen die er dit bedrag tegenaan willen gooien, mogen hun gang gaan. Ze kunnen het ge bouw na de restauratie gratis betrek ken, bjj wijze van tegenprestatie... Maar welke instelling zal voor die prijs in zeven meter hoge kamers willen huizen? De stichting denkt er over, om met Monumentenzorg te gaan praten en te overleggen, of men niet een oplossing kan vinden door het huidige kasteel te slopen en m oude steentjes op de historische fun damenten iets „nieuws" op te trek ken, dat in overeenstemming is met de wèl eerbiedwaardige bijgebouwen. Deze nieuwe oud-bouw zou dan een of andere nuttige bestemming moeten krijgen. Het kasteel is al tachtig jaar onbe woond; dit tengevolge van een merk waardig testament van een vroegere Van den Bogaerde, die de kastelen van Heeswijk en Nemelaer achterliet met de plagerige bepaling, dat ze tot een bepaalde tijd niet betrokken moch ten worden. De termijn is juist deze maand verstreken en de huidige oa- ron Van den Bogaerde, die de bijge bouwen van het Heeswijkse kasteel bewoont, had daardoor eindelijk de mogelijkheid gekregen om met zjjn mede-erfgenamen vrij te beschikken over zijn eigendommen. Het landgoed Nemelaer omvat be halve het kasteel met het omringende landschap ook enkele boerderijen, enig voedsel-arm en uit natuurweten schappelijk oogpunt interessant moe rasgebied, een vervallen schaapskooi en het z.g. „Beeldven" Dit laatste zou zijn naam danken aan het feit, dat seminaristen van het nabijgelegen groot-seminarie er in de jaren dertig een aantal aanstootge vende beelden zouden hebben verdron ken, die er naar hun mening wat ai te nadrukkelijk het natuurschoon verrijk ten. De stichting heeft beloofd, naar deze drenkelingen te zullen dreggen... Wat de schaapskooi betreft: deze wordt met de ondergang bedreigd, omdat de schaapherder er op het ogenblik geld moet bijleggen. De scna- pen eten méér hooi dar economisch verantwoord is. Aangezien de subsi diemogelijkheden voor schaapskooten gering zjjn, gaat de stichting na, of er een oplossing mogelijk is door de dure Tesselse schapen te vervangen door Brabantse heideschapen, die o.a. zouden kunnen grazen op de Kam- pinase heide bjj Oisterwijk, een ge bied van Natuurmonumenten, waar de schapen gratis zouden kunnen wer ken aan het behoud van het heide landschap. Het plotselinge bezit van bjjna 300 ha brengt voor de stichting wèl héél wat zorgen mee. miiiHiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiitiiiimiiniiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiir Zondag is het 25 jaar geleden, dat de slotzusters Passionistinnen van de H. Gemma zich te Sittard vestigden in een klooster, dat wel doeners daar hadden laten bouwen. De zusters waren afkomstig uit Thielt in België. Het waren vijf Belgische en zes Nederlandse meisjes. De Bel gische zusters mochten na zes iaar zelf beslissen of zij weer terug wil den keren naar een Belgisch kloos ter. Twee zijn er teruggegaan, de drie anderen zjjn gebleven. De zes Neder landse zusters waren reeds in het klooster te Thielt ingetreden in al- wachting van een vestiging van de congregatie in Nederland. Op het ogenblik wonen in het klooster te Sit tard dertig zusters. De zusters Passionistinnen hebben de zelfde stichter als de Paters Passio- nisten. namelijk Paulus van het H. Kruis Hun eerste klooster werd in 1770 in de omgeving van Rome ge sticht. De grootste bloei heeft de congregatie ge kend na het overlijden van de H. Gem ma in 1903. De H. Gemma kon tijdens haar Ibven om gezondheidsredenen niet in deze congregatie intreden, maar na haar dood werd zij er toch in opgenomen. Telde de congregatie voor haar dood slechts drie kloosters, na haar dood zijn er tot nu toe twee- entwintig bijgekomen. Zij liggen ver spreid over Italië. Amerika (zes), België, Frankrijk, Japan en Neder land (Sittard). De dagtaak van de zusters in Sit tard bestaat uit bidden en werken. Er mag overdag alleen gesproken worden over hetgeen noodzakelijk is voor het te verrichten werk. Maar tijdens de recreatie twee maal één uur per dag wordt die „schade" dubbel en dwars ingehaald. „Wij rijn ook maar gewone mensen", zeggen de zusters. Als gewone mensen zijn zij ook blij met het geschenk, dat hun bij dit jubileum wordt aangeboden: eleo- trisch licht en waterleiding in de cel len. Al die jaren hebben zij geleefd zonder dit „comfort" „Een cel moet armoedig zijn", vin den de zusters, „wij moeten immers de konsekwenties drager van onze roeping". De tegenwoordige tijd vraagt echter aanpassing, ook voor slotzusters. „Kerstmis wordt dit jaar voor ons een echt feest-van-net-licht". zegt moeder-overste, die blij is, dat zij nu ook eens de gelegenheid krijgt om al le weldoeners van harte te danken. Het feest is dus vastgesteld op zon dag Om tien uur wordt een plech tige Hoogmis opgedragen en daarna volgt een receptie tot twaalf uur. 's Middags recipiëren de zusters die ook voor déze gelegenheid niet achter de tralies mogen uitkomen van twee tot vijf uur De dag wordt om vijf uur besloten met een plechtig danklof. (Van een verslaggever) [Kinderdijk is al eerder voor Russische ROTTERDAM, 11 dec. De directie rekening gebouwd o.m. viskoelschepen van J. en K. Smit's Scheepswerven N.V. en stoombaggervaartuigen. onderhandelt thans in Moskou over de levering van drie van de zes sleephop perzuigers, die zullen worden ingezet bq de kanalisatie van de rivier de Don. J. en K. Smit is als deelgenoot van de Industriële Handels Combinatie Hol land de grote specialist op het gebied van baggermaterieel. Op de werf van Thans ligt op de werf de grootste tot nu toe gebouwde hopperzuiger van de wereld, die een capaciteit heeft van 4800 kubieke meter. Deze baggermachi ne is bestemd voor Frankrijk. De afgelopen drie jaar heeft J. en K. Smit een cutterzuiger voor Brazilië, een cutterzuiger voor Frankrijk, een bagger molen voor Birma, een motorhopper voor België, een baggervaartuig voor Egyp te, een complete bagger inrichting voor Canada, een cutterzuiger voor Finland, voor Griekse rekening, een standaard- cutterzuiger voor Indië, enkele zuigers voor Nederland zelf en daarbij nog eens een fMnk aantal sleepboten gebouwd, waarvan de grootste zeesleper van de wereld, de „Zwarte Zee" het eerst in het oog springend voorbeeld is. De werf werd in 1847 in Kinderdijk opgericht door een van de vele nazaten van ene Smit, die reeds in de zeven tiende eeuw Luik verliet en zich in het Holiandse waterland vestigde. Het zou bijzonder interessant zijn eens na te gaan welke banden er ooöt bestaan hebben tussen de bedrijven De Noord (nu opgenomen in Van der Giessen. maar gesticht door J. Smit), L. Smit en Zoons Werktuigbouw N.V., W. Smit Electtrotechniek, de scheepswerf P. Smit jr.. J. en K. Smit, de werf van J. U Smit, die door Verolme is overgenomen en om het helemaal compleet te maken L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst, die praktisch allemaal opereren ln het stromenland boven Rotterdam. Tot 1878 werden op de werf slechts zeilschepen, schroef en radarstoomsche pen. sleepboten en emmerbaggermolens vervaardigd. In 1883 boekte de werf een order voor drie zuigers, die zelfladend waren, voor het Franse gouvernement. Successieve lijk namen de orders van vooraanstaan de buitenlandse baggerbedrijven toe. Rond 1900 bouwde J. en K. Smit, die tal van verbeteringen aanbracht op de types baggermolens en zuigers, ook in stallaties voor speciale doeleinden, zoals was-inrichtingen er goten voor het win nen van grint, tin en andere mineralen Ook legde men zich toe op de bouw van elevators. Hoewel men zich dus specialiseerde in het bouwen van baggermaterieel. werd de traditionele scheepsbouw in Kinder dijk niet verwaarloosd. In 1925 reeds beschikte de werf over een helling waarop schepen van 12 000 ton d.w gebouwd konden worden. De zevenhonderd werknemers zien in tussen met belangstelling de terugkeer van de werfdirectie uit Moskou tege moet, want wel hebben de buitenlandse persbureaus geannonceerd, dat J. «e K. Smit de opdracht tot het bouwen van drie hopperzuigers in de wacht heeft ge sleept, maar in Kinderdijk is nog geen officiële bevestiging binnengekomen. En dat zou men daar toch wel graag zien, voordat men begint te denken aan een karwei, dat dertig miljoen gulden zal gaan kosten. ORURO (Bolivia) 11 dec. (CPI) In het Boliviaanse mijncentrum Oruro heerste practisch de staat van beleg en het is stellig niet uitgesloten dat het conflict tussen de regering en de mijnwerkers op een burgeroorlog uit- loopt. Het is nog niet bekend wat zai go- beuren als het ultimatum is verstreken dat de mijnwerkers de regering gisteren hebben gesteld. De mijnwerkers, die ovei een eigen militie van flinke om vang beschikken, houden in Catavi, na- bij Oruro, zeventien mensen, meren deels buitenlanders als gijzelaars vast, om de regerin" te dwingen drie com munistische vakbondsleiders uit gevan genschap te ontslaan. In het ultimatum var gisteren is gezegd dat als de re gering het drietal niet binnen 24 uur zou \n-jjlaten, zjj verantwoordelijk voor de gevolgen zou zjjn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7