«sa «Cr I Vlaamse T. V. dag te laat met speciale Pauselijke rede VARM WELKOM VOOR «et SM8RT MET 0E MEESTE TROEVEN '■snel gewassen^3snel aangenaam ventilerend^ fpijP? kreukels verdwilne ooit sir ij ken gekont Boliviaanse tegenstellingen Bezoek aan vooravond afscheid „gouverneur" SPRANKELENDE jjOËURENAFDRUKKEN ~VAN UW MOOISTE DIA'S Veel aandacht voor StAnna CHARLES HEIDSIECK LAATSTE ZIN IN HET NEDERLANDS wassen in DRIETEX CT-PRINTS PTT rond Kerstmis en Nieuwjaar Belgisch chirurg, die verkeerde opereerde, vrijgesproken „Bon" uitgelokt Kamerleden op lege plaatsen douane-coupé Mijnscholier Julia verongelukt Reistijd prins met Friendship bekort I «wT DONDERDAG 12 DECEMBER 1963 r aGINA 5 -)j(- Zie het Enkalon wasvoorschrift Er lukvTRECHT> 12 dec. Na een onge- j^KKige val van de trap in zjjn woonhuis onthoven is dinsdag overleden de J- H. KROOSTHOF, die op 6 mei Van nam als districtsbestuurder Zuster Euphrasie Onbegrijpelijk Koningin Juliana verliet huize ,J5int Anna" in Heel tijdens haar bezoek aan Limburg gisteren niet met lege handen. Zij mocht in de afdeling arbeidstherapie een werk stuk uitzoeken. Zij koos een wand kleed. Naast haar broeder Pascha lis, algemeen overste van de broeders van Sint Jozef, en zuster Floskula, moeder-overste van hui ze ,£>int Anna". (Foto boven). Drie patiëntjes van dit huis boden de vorstin bij haar komst bloemen aan. (Foto hiernaast). De Nederlandse mijningenieur Cornelis Bloot is een van de negen tien mannen, die door een groep van zesduizend stakende Boliviaanse mijnwerkers in het district Catavi- Siglo Veinte in gijzeling worden ge houden. Aanvoerder van de staker» is de vermaarde Boliviaanse vice-pre sident en oud-voetballer Juan Lechin, zoon van een Syrische vader en een Boliviaanse moeder. Het onmiddel lijke doel van zijn actie is de regering in La Paz te dwingen drie links-radi cale bestuurders van de Unie van Werkers in de Tinmijnen, die zij, naar zij zegt wegens commune delicten, gevangen heeft gezet, vrij te laten. Maar de eigenlijke oorzaken liggen dieper. In 1951 kwam de Movimiento Nacional Revolucionario (M.N.R.) van de advocaat--econoom dr. Victor Paz Estenssoro in verzet tegen de conservatieve heerschappij, die een Spaans blanke minderheid uitoefende over een overwe gend Indiaanse be volking. De partij won de verkiezin gen van dat jaar, maar conservatie ven en militairen verhinderden de M.N.R. aan de macht te komen. In mei 1952 schoten toen Juan Lechin en zijn mijnwerkers de M.N.R. met wapens te hulp. Na felle gevechten werd de regering verslagen en Paz Estenssoro aanvaardde het president schap. Een van de eerste daden van het nieuwe bewind was de oprichting van de Corporacion Mineral de Boli via (Comibol), een overheidsbedrijf, dat de exploitatie op zich nam van alle mijnen, die aan de vermaarde „tinbaronnen" van Bolivië werden ontnomen. Een factor, die de verba zing van de diplomatieke waarnemers en de achterdocht van Lechin c.s. op wekte, was, dat de Amerikaanse regering dit en andere hervormings plannen van de Boliviaanse regering metterdaad steunde. Paz en zijn ministers hebben in de ioop der jaren wel ingezien, dat de meest radicale denkbeelden van de M.N.R. niet vat baar zijn voor onmiddellijke realisatie. Lechin en zijn mijnwerkers zijn van oordeel, dat de centrale regering zich zwak toont ten opzichte van de rechtse belangengroepen en dat zij al te zeer openstaat voor Amerikaanse adviezen. Deze zomer is er een ernstig con flict ontstaan tussen de Comibol en de arbeiders in de tinmijnen te Catavi- Siglo Veinte. die vroeger 't eigendom zijn geweest van Antenor Patifio. Comibol werkt namelijk met verlies. Iedere maand komt het overheidscon- cern 500.000 dollar te kort, een bedrag dat door de Amerikanen trouw wordt aangezuiverd. Meer dan een derde van dit verlies wordt veroorzaakt door de voormalige Patino-mijnen en daar om had dr. Guillermo Bedregal, pre sident van de Comibol, besloten dui zend mijnwerkers in Catavi te ont slaan. Zij zouden een wachtgeld krijgen van f 2500 en vervolgens een andere baan. Deze maatregel maakte deel uit van een internationaal ge steund plan om de Boliviaanse eco nomie te saneren. Maar Lechin. de radicaal onder de revolutionairen die hoopt volgend jaar president te wor den, tekende verzet aan. De regering in La Paz reageerde daarop met de arrestatie van drie van Lechins extre mistische luitenants. Sindsdien zijn de gematigde en de ongeremde natio nalisten, de pro-Amerikaanse en de anti-Amerikaanse Bolivianen tegen over elkaar komen te staan. Men werkt nu met gijzelaars, pantserauto s. handgranaten en hongerblokkades. Aldus heeft zich een conflict ont wikkeld dat wel eens van wijdere dan alleen Boliviaanse betekenis zou kun nen zijn, en waarbij op zijn minst al vier Amerikanen, drie Canadezen, een Duitser en een Nederlander be trokken zijn geraakt. BUITENLANDSE KRONIEK BIJ ELK HOOGTEPUNT: CHAMPAGNE REIMS Import: Den Haag Lange Houtstr. 10-12 Tel. 070-117290* (Advertentie) Korea Zuid-Korea en net Vaticaan hebben besloten diplomatieke betrekkin gen aan te gaan. Het Vaticaan zal zijn vertegenwoordigd door een internuntius en Zuid-Korea door een gevolmachtigd minister. AFP) (Advertentie) Koningin in limburg (Advertentie) •"et prijsvoordeel! ®'i bestelling van ten minste 5 Agfacolor CT- Pnnts tegelijk betaalt P Per stuk slechts f 1,50 ïf-v. f 2,25. Alle af rukken op formaat of 9x13. Ook van j!6';-Agfacolor kleuren dia's mogelijk. inleve- fl.n3 jngeraamde dia's Jutsluitend via Uw foto- handelaar. kleurenafdrukken: 9x9 van 6x6 en 5*4 cm dia's en 9x13 van kleinbeeld- dia's. HAAG, 12 dec. Op de beide £_Jj9tdagen en op Nieuwjaarsdag zal de geen bestellingen uitvoeren. De te- j3jra.afkantoren zullen beperkt geopend v'olgens de zondagsdienst. Ce^fv, bestellingen van vrijdag 27 de- la "jaar en woensdag 2 januari zullen vaii e drie grootste steden wat later cen iki dan normaal. Op zaterdag 28 de les r zuUen de nog niet bestelde pak ten aangetekende stukken en pakket- ïiin' vóór of op 24 december ter post gebracht, worden afgeleverd. Tussen dien mber en 4 januari zullen, in- Uitge n°óig, extrr busliohtingen worden 'oerd. W rilden geen posttreinen in de nach- 3 "van 24 op 25 25 op 26 26 op 27 «n i r' 31 december op 1 januari Van £P 2 januari. In de vroege ochtend I>j 27 december en 2 januari zal de tnefjg maatregelen voor extra vervoer v «J het Christelijk Nationaal Vakver- ~vna. De heer Kroosthof is 60 jaar borden. ROERMOND, 12 dec. Vlak voor het naderend afscheid van haar charmante Limburgse gastheer, de commissaris van de koningin, dr. F. Honben, heeft koningin Juliana gisteren een werk bezoek aan het ambtsgebied van de scheidende gouverneur gebracht. Haar interesse gold dit keer speciaal de in dustriële ontwikkeling van Weert, de zwakzinnigenzorg in Heel en de che mische bedrijven van de staatsmijnen in Geleen. Hoogtepunt van deze eendaagse reis vormde ongetwijfeld de enthousiaste ontvangst van de koningin in het zwak zinnigen-instituut voor vrouwen en meis jes „St. Anna" geleid door de zusters van de Heilige Jozef in Heel. In tegen stelling tot de bevolking van Weert, die kennelijk vanwege het winterse weer niet massaal vertegenwoordigd was bij de aankomst van de koningin, maalden de ruim achthonderd bewoners van hui- in Weert. ze ,,St. Anna" niet om de bijtende koude. Zelfs niet toen de royaal met oranje en rood-wit-blauw getooide zusters en patiënten vernamen, dat de hoge gas ten minstens een half uur later dan voorzien in Heel zou arriveren. De ach terstand op het tijdschema ontstond al Na een oriënterend gesprek onder meer over de industriële ontwikkeling met de burgemeesters uit het land van Weert met aan het hoofd, dr. H. A. C. M. van Grunsven bezichtig de de koningin het indrukwekkende complex van het in aanbouw zijnde nieuwe bisschoppelijk college, gelegen in een prachtige, water- en bosrijke omgeving. Ten overstaan van college- directeur H. C. Coenen, alsmede mgr. drs. P. Van Odijk, vicaris-generaal van de bisschop van Roermond, gaf koningin Juliana uiting aan haar gro te bewondering voor het reeds gerea liseerde college-gedeelte, met name het fraaie buiten „Tranchée", voorzien van zwembad en zeikneer. Het was aifsof de koningin niet uit gekeken raakte, maar terwille van de wachtende patiënten in Heel zette de hoge gaste, na een haastige lunch in de ontvangstzaal van „het Tranchée", haar reis voort. In Heel wachtte de koningin een hart verwarmend welkom. De bewoners van huize ,,St. Anna" zwaaiden met vlagge tjes, hieven spontaan het „Oranje bo ven" aan en drie kinderen van de B.L.O.- school declameerden een welkomstvers. Geflankeerd door de algemeen overste van de zusters van de Heilige Jozef, moeder Gerontia, en de algemene over ste van de broeders van de Heilige Jo zef, broeder Paschalis deze congre gatie leidt in Heel een instituut voor zwakzinnige mannen en jongens be gon koningin Juliana aan een rondgang door oud en nieuw „St. Anna". Een aardig moment tijdens deze rondgang was het bezoek aan het pa viljoen van de arbeidstherapie. Na mens de daar werkende vrouwen heet te mej. Mia Schouten de koningin wel kom en nodigde haar uit om een van de geëxposeerde werkstukken uit te zoeken als herinnering aan haar eer ste bezoek aan „St Anna". De konin gin vond het een „vreselijk moeilijke keuze". Uiteindelijk vertrok zg met een wandkleed, versierd met het sprookje van Roodkapje. Alvorens de koningin dit deed, wilde zij kennis maken met een zestal reli gieuze verpleegsters, die dertig jaar n langer, dag in dag uit met de zorg voor de ernstig-zwakzinnigen bezig zijn. Ge ruime tijd en allerhartelijkst onderhield de koningin zich met de leidster van zaal tien de afdeling voor de ernstig- zwakzinnigen zuster Euphrasie, die al sinds 1925 op deze zaal werkzaam is. Op speciaal verzoek van de koningin bracht zg tenslotte nog een bezoek aan een van de nieuwe kinderpaviljoens. Jammer genoeg moest zij, vanwege tijd gebrek, afzien van een bezoek aan de afdeling speltherapie. BK het afscheid in Heel richtte ko ningin Juliana, zichtbaar bewogen, woor den van lof tót de zusters en de broe ders voor het prachtige werk, dat zij verrichten. De laatste groep Limburgers, die de koningin op haar tocht enthousiast ont haalden, waren de in mgntenue gesto ken O.V.S.'ers van de ondergrondse vak school van staatsmijn Maurits. Onder leiding van de president-directeur van de Staatsmijnen, drs. A. Rottier, alsme de de hoofddirecteur, dr.ir. J. van Aken, maakte de koningin per speciale excur sieterrein een rondrit over het terrein van het imposante, chemische bedrijf van de Staatsmijnen, waar inmiddels tien duizenden arbeidskrachten werkzaam zijn. Tegen half zes begaf de koningin zich naar Maastricht, waar zij de rest van de dag en de nacht ten huize van dr. F. Houben doorbracht. BRUSSEL, 12 dec. (ANP) De Brusselse rechtbank heeft de Belgische chirurg, die een verkeerde patiënte opereerde, vrijgesproken. De andere arts, die de patiënte onder narcose had gebracht, werd een boete opgelegd van 4.000 Belgische frank, 300 gulden. In een Brussels ziekenhuis werd in maart van d'it jaar een vrouw opgeno men, die onder narcose twaalf tanden en kiezen zou laten trekken. Door de verwisseling met een andere patiënte onderging zij echter een buikoperatie. De rechter sprak de chirurg vrij, omdat hij eerst in de operatiezaal kwam toen de vrouw al onder narcose was gebracht en alle voorbereidingen waren getroffen, zodat hij haar niet kon herkennen. De narcotiseur werd echter schuldig bevonden, omdat hg had verzuimd de patiënte een dag voor de operatie te bezoeken, waardoor hg de verwisseling had kunnen ontdekken. De ten onrechte geopereerde patiënte heeft van de ingreep geen nadelige ge volgen ondervonden. Het ziekenhuis had haar een schadevergoeding uitge keerd en een vakantieverblijf aan zee voor volledig herstel aangeboden. PUBLIKATIE VAN AK.U, ARNHEM loren moge gaan door steriele twis ten". De pauselijke boodschap werd gis teravond uitgezonden in het populaire programma „Neuf million" van de Waalse televisie. Zij zal pas vanavond door de Vlaamse televisie op het scherm worden gebracht in een pro gramma getiteld „Christendom anno 1963", waarin de balans zal worden opgemaakt van de tw ede zittingsperiode van het Vaticaans Concilie. Dit pro gramma omvat voorts interviews met een aantal Belgische bisschoppen, met patriarch Maximos IV, met een Afri kaanse kardinaal, een Anglikaan- se prelaat en via Telstar een Amerikaanse protestant. De ongewone vertraging van de uit zending door de Vlaamse televisie heeft grote verrassing en uiteraard ook een zekere ontstemming veroorzaakt, vooral omdat zij geheel vrijwillig is aanvaard door de BRT en aan geen enkele noodwendigheid beantwoordt. In de Vlaamse pers werd vanochtend dan ook scherpe kritiek geoefend op die onbegrijpelijke gang van zaken, die eens te meer onderstreep» hoezeer de nieuwsdienst van de Vlaamse televi sie (en radio) nog tekort schiet ten opzichte van de Waalse. In dit speci ale geval schijnt de coördinator van de Vlaamse tv deerlijk in gebreke te zijn gebleven. Naar verluidt achtte de ze functionaris „de nieuwswaarde van de Pauselijke boodschap te gering' om er de reeds lang vastgestelde pro gramma's van woensdagavond voor in de war te brengen. Het initiatief tot het uitspreken van deze boodschap door de Paus is uit gegaan van de BRT-RTB. Twee laar geleden al werd geprobeerd Paus Jo annes XXIII voor de camera te kra gen, vruchteloos echter. Dat Paus Pau- lus VI thans wel zijn toestemming gaf, is vooral te danken aan een in terventie van kardinaal Suenens. De film werd maandagochtend gedurende drie kwartier opgenomen ten Vatica ne Twee ploegen registreerden de toe spraak van de Paus: een voor elk landsgedeelte In Vaticaanse kringen was men noga! verwonderd over dit dubbele werk; blijkbaar was men er zich daar nog niet van bewust tot welke verwikkelingen de taaltoestan den in België wel eens aanleiding kun nen geven... UTRECHT, 12 dec. (ANP) Het so cialistische Tweede-Kamerlid ir. H. Vredeling heeft zich gisteravond met opzet laten verbaliseren in een trein, die van Rotterdam op weg was naar België. Hjj en de heer W. Assmann (K.V.P.) waren gaan zitten in een cou pé, die in de Beneluxtreinen is gere serveerd voor douaniers. Er zijn in het recente verleden al meer moeilijkheden ontstaan naar aanleiding van deze eerste-klassecou- pé, die aan zes man plaats biedt. Reizigers ergerden zich eraan, dat deze coupé vaak slechts door twee personen wordt bezet, terwijl vele reizigers met een staanplaats genoe gen moeten nemen. Ook gisteravond was de trein weer tjokvol. De Kamer leden besloten plaats te nemen in de voor de douane gereserveerde coupé. De heer Vredeling weigerde deze, on danks herhaalde aansporingen, te ver laten. Hg stond er zelfs op, dat de conducteur proces-verbaal opmaakte. Ir. Vredeling was op weg naar Pa- rij- Hij is lid van het Europese par lement De heer Assmann woont in Roosendaal. Hg heeft de coupé ver laten toen hg door de douaniers daar toe werd gesommeerd. In het proces verbaal tegen de heer Vredeling is een verklaring als getuige opgeno men van de heer Assmann. Dt heer H. Nederhorst (P.v.d.A.) heeft onlangs in de Tweede Kamer vra gen gesteld over de bewuste douane coupé. De staatssecretarissen van Ver keer en Waterstaat en an Financiën antwoordden hierop dat, nadat overeen stemming zou zijn bereikt met de Bel gische autoriteiten, een nieuwe ruimte zal worden geschapen voor de doua niers. De staatssecretarissen zeiden in him antwoord er begrip voor te heb- bt dat de (lege) douanecoupé de wre vel opwekt van de reizigers. Adv erf untie 1 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 12 dec. Via de RTB heeft de Paus gisteravond een bood schap tot het Belgische volk gericht. De Heilige Vader hield zijn iets meer dan zes minuten durende toespraak in het Frans. De laatste zin evenwel sprak hij in het Nederlands uit: ,Wij geven aan u allen, dierbare zonen cn dochters, van ganser harte onze va derlijke zegen". In zijn boodschap prees de Paus in simpele bewoordin gen „het Belgische vredesapostolaat" Heel speciaal bracht hij hulde aan de door België uitgezonden lekenmissio narissen en aan de activiteiten van de door de Brusselse priester Cardijn ge stichte Katholieke Arbeiders Jeugd. „Reeds in onze studententijd werd onze aandacht vaak gevestigd op ue glorierijke bladzijden in de geschie denis van het Belgische katholicis me", aldus de Paus, o.m. herinne rend „aan de grote figuur van kardi naal Mercier, aan de uitstraling der Belgische universiteiten, waaronder die van Leuven", en aan de bijdra gen van de Belgische denkers, theo logen en sociologen tot de verrij king van het christelijke erfgoed Tenslotte drukte hij de hoop uit dat „niets van dit kostbare kapitaal ver- (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij de OLVEH geborgen EYGELSHOVEN, 12 dec. - In het ondergronds bedrijf van de mijn Julia alhier raakte de twintigjarige leerling houwer en mijnscholier W. J. M. van der Leeuw, ongehuwd, en afkomstig uit Bocholtz, gisterochtend ernstig aan het hoofd gewond. Hij overleed ter plaatse. Het ongeluk gebeurde bij het verrichten van ondersteuningswerk- zaamheden in een pijler op de 303- meter verdieping. DEN HAAG, 12 dec. Om half zes gisteravond is prins Bernhard met een speciale Fokker F 27 Friendship op het vliegveld Soesterberg geland. De Friendship is speciaal naar Zürich gevlogen om de prins vandaar recht streeks naar Soesterberg te brengen, waardoor zijn reistijd met ongeveer 2lA uur werd bekort. De prins keerde terug uit Curagao, na ook enkele da gen in Amerika te zijn geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5