WILLEM II fantastica 29ct louter lichte geurigheid. Speculaties over Persconferentie Wil DE GAULLE uit de Gemeenschappelijke Markt? Koude oorlog richt zich voornamelijk tegen Bonn E.E.G.-gesprek in crisissfeer E Bonn wijst De Gaulle's E.E.G.-ultimatum af ff BLANKENHEYI Spaak ontkent initiatief Politieke Unie Europa W' „Snertfuif" voor bejaarden in Oisterwijk Veertig jaar actief in Woningraad LBJ.-ballpoints Duits sergeant bestraft wegens mishandeling Strauss verliest parlementaire onschendbaarheid Hoofdverdediger van Jack Ruby thans bekend Geen concessies aan De Gaulle Verklaring over Pausreis van het Vatieaan 1Ü De „Spie gel-af faire" OPPERRECHTER IN GHANA ONTSLAGEN Na vrijspraken in politiek proces Spaarrekeningen bij rente 33A pj. DONDERDAG 12 DECEMBER 1963 PAGINA 7 PARIJS, 12 dec. In de loop Van januari, zo deelde de minister van informatie, Peyrefitte, giste ren na afloop van de wekelijkse op het Elysée gehouden minister raad mede, zal generaal De Gaulle weer een persconferentie houden. In politieke en journalistieke kringen heeft deze overigens niet geheel onverwachte mededeling speculaties aan de gang gezet over de vraag of deze aangekondigde verheven persconferentie mis schien evenzeer als een politieke bominslag zal werken als die van januari dit jaar de veertiende toen de generaal in feite Brit- tannië de toegang ontzegde tot de Europese gemeenschappelijke markt. glunderend aan het snert- festijn" vraagt onze voorwaarden! Handel - Mij. H. Albert de Bary Co. n.v. Herengracht450 -Amsterdam 'Tel. 22 11 "55 „Heus, 't spijt me, maar ik heb werkelijk geen geld bij me. Zal ik wat spelen?" Als u een beetje last van kou heeft of min of meer met angst voor griep leeft, neem dan meteen een kloek besluit en drink uw glaasje nog eens uit. De goeie ouwe met de baard is z'n gezelschap altijd waard. ouwe (met de baard) en die goeie jonge 'met 't baardje) J. BOMMER 9s Lands Kroniek OALW, 11 dec. (DPA) De 22-jari- ïe Westduitse voormalige sergeant Hans Dieter Raub, die in Cahv terecht staat wegens mishandeling van recru- is vandaag veroordeeld tot een Re va n gen i s straf van acht maanden en Jot betaling van de proceskosten. Raub 's onderofficier geweest in de inmid dels ontbonden opleidingsoompagnie voor parachutisten in Nagold. Aan Raub was opzettelijke mishandeling en onmenswaardige behandeling van re kruten en misbruik van gezag ten taste gelegd. Gisteren was tegen hem ®en jaar gevangenisstraf geëist. Raub werd aangeklaagd nadat deze Romer een recruut, Gerd Trimbom, na een uitputtende nachtmars was overle den. Raub is de eerste van acht in structeurs van de voormalige compag- ™e, die voor soortgelijke gebeurtenis sen terecht moeten staan. De Westduitse minister van Defen sie, Von Hassel, zei vandaag in het parlement naar aanleiding van het proces, dat hij maatregelen zal ne men ter voorkoming van herhaling van dergelijke misstanden. Een har de soldatenopleiding achtte hjj nood zakelijk, maar deze moet niet ont harden in geestloos drillen gepaard aan chicanes, aldus de minister. In Neumiinster werd vandaag een luitenant, Klaus Kühl, veroordeeld tot driehonderd mark boete omdat hij een ,atoom"-alarmoef ening had gehouden, Waarbij rook- en traangasbommen in de kazemegebouwen werden gebruikt. Verscheidene soldaten hadden hierbij door de rook en het gas een lichte ver giftiging opgelopen. Sovjet-Unie Generaal-majoor Ste- Pan Mikoyan, zoon van de eerste vice- premier, is onderscheiden als „verdien stelijk invlieger van de Sovjet-Unie". Stepan Mikoyan is veertig jaar. (Rtr.). (Advertentie! ...dan willen wij het beste proeven: (Van onze Parijse correspondent) Het zou namelijk een merkwaardige Ironie der historie kunnen zijn indien generaal De Gaulle, een jaar nadien, *ich ertoe zou laten verleiden om Vast te stellen dat er, althans voor Wat Frankrijk betreft, helemaal geen gemeenschappelijke Europese markt meer bestaat. En dit dan als boze reactie, wanneer de Europese onder handelaars te Brussel niet op uiterlijk 31 december eventueel met enig manipuleren van de kalender de Europese landbouwreglementen in kan nen en kruiken hebben. De door Peyre fitte gedane uitlatingen beoogden ken nelijk de indruk te bevestigen dat de vastgestelde termijndatum inderdaad als beslissend moet worden beschouwd. De Franse minister van landbouw. Pi- sani, had dienovereenkomstig „krach tige instructies" gekregen. Maar hoe- Wel men het er in de ministerraad over eens was geweest dat de Brussel se onderhandelingen niet goed waren begonnen, wilde men niet voorbarig Pessimistisch zijn: het was mogelijk dat tussen nu en 31 december, aldus Peyrefitte, de partners de problemen zouden oplossen zoals zij zich verplicht hadden te zullen doen, in het bijzonder kanselier Erhard toen hij onlangs bij generaal De Gaulle op bezoek was. Zeer wel mogelijk maakt het ook Slechts deel uit van een diplomatieke BRUSSEL, 12 dec. (UPI) Het over ig over de Europese landbouwpolitiek is woensdag voortgezet in de crisis- sfeer die dinsdagavond ontstond, toen de Franse minister van Landbouw Pi- san i zijn collega's op de marathonzit ting in Brussel plotseling verliet voor ruggespraak met zijn regering in Pa rijs, pa een ernstige waarschuwing dat Rijn land vasthoudt aan de eis, dat de landbouwpolitiek oj. 31 december in kannen en kruiken moet zijn. In Brussel werd het overleg op gang gehouden in afwachting van de beslui ten die in Bonn en Parijs zouden val len op de kabinetsvergaderingen die ge- peel in het teken van de Europese •hndbouwpolitiek stonden. Bonn noch ,rijs gaven toe. Waarnemers in Brussel zijn ervan overtuigd, dat het Frankrijk bittere r-hst is me(- Zyn ultimatum en zijn ghjhgesproken dreigement, dat het de vo u'iteen zou kunnen laten vallen of ®j5aTnmen, als aan zijn eisen niet ge nu wordt gekomen. De vraag is u, tot hoeveel concessies Frankrijk be- conv ZOU zÜn Dij de uitwerking van een gj^fcprornisoplossing, waarbij Frankrijk zaïiS regelingen op landbouwgebied UuiL" toevallen die het wenst en ty,est- dat Dand de verzekering zou krijgen, i Parijs bij de tariefsonderhandelin- !b/i ?1'®t Amerika een positieve houding Bal •sannemen. zenuwenoorlog, dat reeds nu een pers conferentie van De Gaulle te houden in januari werd aangekondigd, welke aankondiging men als bewijs zou moe ten zien dat generaal De Gaulle bij die gelegenheid in ieder geval uit „Brus sel", succes of mislukking, de „gebo den consequenties" zou trekken. Maar zeker is anderzijds dat men in Parijse regeringskringen verwon derd, verontwaardigd en verontrust is over de tot dusverre te Bussel gevolg de gedragslijn van vooral de Duitse delegatie. Temeer, waar generaal De Gaulle uit zjjn gesprekken met kanse lier Erhard reden tot optimisme had menen te mogen putten. Men gewaagt zelfs van een „Duits raadsel". De liberale Monde blijkt, blijkens zijn buitenlandse politieke hoofdartikel van gisteravond, de oplossing van het raad sel vooral te zoeken in de Engels- Duitse toenadering, zoals die gebleken is uit het bezoek van de Britse minister van buitenlandse zaken, Butler, aan Bonn. Na te hebben vastgesteld dat kanselier Erhard in tegenstelling met z|jn voorganger Adenauer altijd een overtuigd voorstander is geweest van Groot-Brittannië's toetreden tot de ge meenschappelijke markt, schrijft het gezaghebbende liberale blad o.m. als volgt: „Men kan zonder overdrijven zeggen dat Londen er niet aan wan hoopt om in de komende weken zioh te wreken voor de persconferentie van 14 januari jl. De breuk in de gemeen schappelijke markt waarvan men thans in min of meer bedekte termen spreekt, zou uiteraard tot gevolg heb ben vestiging van een diepgaande soli dariteit tussen de Verenigde Staten, Engeland en Duitsland." De gaullistisch-conservatieve Paris Presse daarentegen spreekt van „tal rijke tekenen" die erop wijzen dat de nieuwe Amerikaanse politiek van presi dent Johnson het de Westduitse rege ring duidelijk heeft gemaakt dat zjj slechts dan op voortgezette bescher ming door de VS kan rekenen indien West-Duitsland zich losmaakt van het Europa van De Gaulle. Het blad maakt o.m. gewag van een door het verbond van Duitse werkgevers aan het ver bond van Franse werkgevers gedane mededeling dat het tot zijn spijt geen gemeenschappelijke lijn met het Frans verband zal kunnen trekken in de aan staande tarievenonderhandelingen met de Verenigde Staten. Het Duitse werk geversverbond zou daarbij verwezen hebben naar een Amerikaanse dreiging van het terugtrekken van de in West- Duitsland gelegerde Amerikaanse troe pen. BONN, 12 dec. (DPA) De West duitse Bondsdag heeft gisteren met al gemene stemmen de parlementaire on schendbaarheid van de voorzitter van de Beierse Christelijke Sociale Unie (CSU), Franz-Jozef Strauss, vervallen verklaard. Ook ten aanzien van de sociaaldemocratische afgevaar digden Hans Merten en Gerhard Jahn werd een dergelijk besluit genomen. Strauss, die onder Adenauer minis ter van defensie was, wordt ervan be schuldigd tijdens de „Spiegel-affaire" van vorig jaar oktober op onwettige wijze de arrestatie van een medewer ker van „Der Spiegel", Konrad Ah- lers, in Spanje te hebben bewerkstel ligd. Ahlers was verantwoordelijk voot een artikel waarin kritiek werd ge leverd op de herfstoefening „Fallex 62" van de NAVO en waarin militaire geheimen werden onthuld. Tijdens de actie van de toenmalige minister van defensie, Strauss, tegen het weekblad liet deze Ahlers, die in Spanje ver bleef, door de Spaanse politie arres teren en over de grens zetten. De affaire leidde tot het aftreden van Strauss. De socialistische Bondsdagafgevaar digden Merten en Jahn worden ervan beschuldigd militaire geheimen aan „der Spiegel" te hebben verstrekt. Door het besluit van de Bondsdag kan het openbaar ministerie Strauss vervolgen op grond van machtsmis bruik. ACCRA, 12 dec. (Rtr.) President Nkroemah van Ghana heeft Sir Arkoe Korsah als opperrechter ontslagen. Voor het ontslag werd geen reden genoemd. Sir Arkoe was voorzitter van een spe ciale rechtbank, die twee dagen gele den drie personen vrijsprak die waren beschuldigd van verraad en samenzwe ring. Twee anderen, een voormalig par lementslid van de oppositie en een ex- ambtenaar werden ter dood veroordeeld. Vrijgesproken werden toen de ex-minis ter van buitenlandse zaken, Ato Adjev, ex-minister van voorlichting Tawiah Adamafio en H. Coffie Crabbe, secreta ris van de regerende conventievolkspar- tij. en kleine tweehonderd bejaarden hebben woensdagmiddag en -avond al Kerstmis gevierd in de feestelijk versierde bioscoop zaal van hotel „Het Wapen van Ois terwijk". Voor de negende maal bood hotelier Adriaanse de leden van de bond van bejaarden en gepensioneer den een rijk gegarneerde erwtensoep maaltijd aan, een festijn dat dit jaar voor de tweede keer werd voorafge gaan door wat de heer Adriaanse „het fijne gedeelte" noemt: een pro gramma van kerstliederen, onder broken door de voorlezing van het Kerstevangelie en een Kersttoespraak door een van de kapelaans. We haas ten ons, hier onmiddellijk aan toe te voegen, dat de gasten het ook in het tweede deel heel „fijn" hebben ge houden. Dat ze het tot traditie gegroeide feest appreciëren was van de tevreden gezichten niet moeilijk af te lezen. „Maanden tevoren wordt er al over gepraat", vertelde ons een insider en toen de „snertfuif" eens een keer naar januari moest worden verschoven in verband met werkzaamheden in de zaal, werd de heer Adriaanse over stelpt met vragen van ongeruste se nioren, die bang waren dat het feest niet zou doorgaan. „Het is me wel een beetje over het hoofd gegroeid", vertelde ons de ini tiatiefnemer, die de eerste keer in de bejaardensociëteit een maal aan richtte voor 55 man. Maar ook al blijft het ledental van de bejaarden- bond gestadig toenemen, hij denkt er niet aan, de traditie op te heffen; integendeel: nu al zint hij op een grootse tweede-lustrum viering in de cember 1964. Gelukkig staat hij er niet alleen voor: tal van gulle gevers doen mét hem hun best om de bejaarden een foede dag te bezorgen. De speculaas ij de koffie, de drie borreltjes die aan de maaltijd voorafgaan, het kerst gebakje dat het dessert vormt, sigaren en sigaretten en diverse andere ver snaperingen, het wordt allemaal met liefde en plezier door diverse firma's en particulieren ter beschik king gesteld. Ook de gemeente iaat zich niet onbetuigd: een kerstboom van ruw geschat zes meter hoog en talloze smaakvol opgemaakte kerst stukken langs de wanden en op de tafels vormde haar royale bjjdrage. Zo zaten daar om vier uur de gasten tussen het sparregroen en het klater goud, de lichtjes en de kaarsen aan de lange, keurig gedekte tafels van hun feest te genieten. Het kinderkoor „de Lindebloesem" opende met ..Er is een roos ontsprongen'' en de bejaar den luisterden in stilte, ieder onge twijfeld met zjjn eigen herinneringen aan vroeger. „Maar dat vroeger hoeft niet per se beter te zijn; ook nu kun nen we het in vrede en hartelijkheid samen-zijn, dat ons Kerstmis vieren typeert, weer beleven", zei kapelaan Van Bergen in zijn Kersttoespraak. De bejaarden, die bij het derde Kerstlied: het „Nu zijt wellekome", al gingen meeneuriën, zongen het laat ste lied „Wij komen te samen" uit volle borst en op dat moment wal het tikje weemoed, dat bij velen on vermijdelijk was opgekomen, definitief overwonnen. Het aperitief, de snert en de muziek van de Koninklijke Har monie „Asterius" zorgden er daarna voor, dat ook de rest van de avond een vreugdevol samenzijn werd. Ois terwijk heeft een prachtige, maar he laas nog unieke traditie voortgezet. (Advertentie) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiHiiiiiiimiiir In Utrecht wordt morgen gehuldigd de heer J. Bommer, bekend Am sterdammer en lid van de Tweede- Kamer. Hij is daarvan ook plaats vervangend voorzitter. De huldiging geschiedt buiten de po litieke sfeer. Zjj heeft te maken met de veertigjarige periode, waarin de heer Bommer aan de Nationale Wo ningraad is verbonden. Op 15 november 1923 werd de toen 22-jarige Bommer als secretaris aan de Woningraad verbonden. Acht jaar later werd hij bovendien lid van het dagelijks bestuur. Weer vier jaar la ter ziet men hem als wethouder voor Volkshuisvesting van de gemeente Amsterdam. In 1926 trad hij op als secretaris van het woningcongres, ge organiseerd door het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting, de Nationale Woningraad en de R.K. Federatie van Diocesane Woningbouwcentrales. Vjjf jaar heeft de heer Bommer deel uit gemaakt van de commissie huisves ting krotbewoners. Hij voerde ook de redactie van „De Woningbouwvereni ging", het eigen maandblad van de Nat. Woningraad. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Nat. Woningraad in 1937 was de heer Bommer belast met de samenstelling van een gedenkboek. In januari 1939 hield hij op een buitenge woon congres, gewijd aan krotoprui ming, een inleiding waarin hjj recapi tuleerde wat er in ons land op dat tijdstip nog te doen was op het ge bied van de krotopruiming. Mei 1942- BONN, 12 dec. (UPI) De West duitse regering blijft afwijzend staan tegenover de houding van president De Gaulle dat uiterlijk per 31 december van dit jaar een agrarisch beleid voor de E.E.G. moet worden gevonden. Na een langdurige kabinetszitting, waarbij zelfs de gebruikelijke middagpauze werd genegeerd, gaf de Westduitse re gering een verklaring uit, waarin werd gesteld dat de politiek van de Euromarkt ten aanzien van vlees, zui- velprodukten en rijst pas kan worden ondertekend wanneer de zes leden het onderling eens zijn geworden over hun benadering van de internationale tarief besprekingen van volgend jaar, de z.g. ,Kennedy-ronde' iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiuiimiMiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim De perschef van de Duitse regering, Karl Günther von Hase, bracht op een persconferentie verslag uit over de ka binetszitting, spoedig nadat in Bonn was vernomen dat de Franse regering „zeer krachtige instructies" had gege ven aan haar vertegenwoordiger in de Euromarktbesprekingen om te bewerk stelligen dat men het nog deze maand zou eens worden over vlees, zuivelpro- dukten en rijst. Franse officiële woordvoerders wei gerden zich er over uit te laten wat zou gebeuren als men de termijn niet zou halen en Hase pareerde de vraag of de Euromarkt misschien schipbreuk zou lijden met de opmerking „dit is niet de eerste maal dat we moeilijke onderhandelingen hadden". In de verklaring, welke Von Hase namens de regering voorlas, werd ge steld dat het verdrag van Rome be oogde dat men het niet later dan de cember 1969 over de agrarische poli tiek diende eens te zijn, en dat geen beslissing is genomen die hierin ver andering bracht. DALLAS, TEXAS, 11 dec. (UPI) Meivin Belli, een strafpleiter uit San Francisco, die bekend staat om zijn retoriek in de rechtszaal, heeft giste ren op een persconferentie in Dallas meegedeeld, dat hij op het proces te gen Jack Ruby, de moordenaar van Lee Oswald, zal optreden als hoofd verdediger. geassisteerd door Tom Ho ward, Sam S. Brody en J. H. Tonahill. Belli zei gisteren dat hij nooit zo'n oprecht mens als Jack Ruby ontmoet had. „Ik ben zeer onder de indruk. Als er ooit iemand recht heeft om zich onschuldig te noemen, dan wel Jack", zei hij. „Om die reden voelden wij ons gedrongen de zaak aan te nemen", aldus Belli. De vier advocaten hebben hun cliër.t gistermorgen in zijn cel bezocht. Na afloop spraken zij enige tijd met rechter Joe B. Brown, die het proces op 3 februari zal presideren. Generaal-majoor b.d. Edwin Walker, een rechtse extremist houdt om reden die hij niet wil meedelen de vlag aan zijn huis in top ondanks de rouwtijd om president Kennedy die halfstok voor schrijft. NEW YORK De gemeenteraad van New York City heeft gisteren een stemmig besloten de naam van het in ternationale vliegveld Idlewild te wij zigen in „John F. Kennedy Interna tional Airport", ter herinnering aan de vermoorde president. Het besluiit zal kracht van wet krijgen als de burge meester van New York er zijn hand tekening onder heeft gezet. MIAMI Volgens Cubaanse vluch telingen, die gisteren in Miami zijn aangekomen, hebben de Cubaanse communisten de moord op president Kennedy gevierd met drinkgelagen bij dansmuziek. De gemiddelde Cubanen hadden echter volgens hen de gevoe lens van de communisten niet gedeeld, en waren naar de kerken gegaan om voor de vermoorde president te bidden. (Advertentie) fV (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 12 dec. Met nadruk heeft de Belgische minister van buiten landse Zaken, Spaak, gisteren in de Ka mer van Volksvertegenwoordigers ontkend zelf een initiatief te overwegen tot hervatting van de vorig jaar afge broken bespreking over een politieke unii, tussen de zes landei: van de Euro pese Economische Gemeenschap, „hoe wenselijk een dergelijk initiatief ook mo ge zijn". In zjjn rede, die hij hield ter inleiding van het debat over de begro ting van zijn dep: rtement, sprak Spaak zich uit tegen de relance van het zo ge heten plan-Fouchet, dat gebaseerd is op De Gaulles idéé van een Europa der Vaderlanden. Indien men de politieke unie wil doen vorderen, aldus de be windsman, is er „meer of beter" no dig dan het plan-Fouchet. Zodoende weerlegde de Belgische mi nister voor het eerst in het openbaar de veronderstellingen, die de jongste we ken bij herhaling werden gemaakt naar aanleiding van zijn recente uiteenzetting op een persdiner in Brussel; veronder stellingen volgens welke hij in de hui dige omstandigheden geneigd zou zijn concessies te doen aan de Franse pre sident, met het doel de crisis binnen de EEG te overwinnen, maar aldus afwij kend van de Europese gedragslijn die hij en zijn Nederlandse collega Luns tot dusverre hebben gevolgd. Vooral in een gedeelte van de Nederlandse pers had deze vermeende koerswijziging, die dan zou zijn geschied zonder vooroverleg met Den Haag, kritiek uitgelokt, waar van Spaak erg geschrokken heette te zijn. Eveneens hield gisteren de Internatio nale Unie van Christen-Democratische Partijen in de Belgische hoofdstad een colloquium, gewijd aan de Europese vraagstukken, meer in het bijzonder aan de kwestie van de politieke samenwer king tussen de Zes. Van Nederlandse zijde werd de vergadering o.m. bijge woond door minister Biesheuvel. Tot be sluit werd aan de voorzitter van de Unie, de Belgische eerste minister Le- fèvre, opgedragen tegen het begin van volgend jaar januari of februari een plan te ontwerpen met het oog op de voortzetting der Europese eenmaking op het politieke vlak. Opgemerkt werd dat in vijf van de zes EEG-landen de christen-democraten aan het regerings werk deelnemen. De enige uitzondering maar zij is helaas van essentieel be lang la Frankrijk. april 1944 was de heer Bommer gijze laar in Michielsgestel. Na de oorlog hervatte hü zjjn acti viteiten ten behoeve van de woning nood. Op 11 november 1946 nam hij zitting in het bestuur van de stich ting „Goed wonen", mede door de Na tionale Woningraad opgericht. Tien jaar geleden was de heer Bommer medeoprichter van een eigen tech nisch bureau door de Nationale Wo ningraad. Hij vertegenwoordigt de Woningraad thans nog in het Ned. Instituut voor ruimtelijke ordening en volkshuisves ting, in de stichting „Goed Wonen" en in de Voorlopige Raad voor de Volkshuisvesting. Ruim vijf jaar geleden werd de heer Bommer benoemd tot ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw. est-Europa is gaarne bereid een echte vice-president van de Verenigde Staten hartelijk ie ontvangen. Het is ook wel be reid zich door dit hoge bezoek ver eerd te voelen. Maar dan dient zo'n functionaris toch iets meer te toen dan vriendelijke gelegenheidstoe spraakjes te houden die weinig vlees om de beenderen hebben. En hij moet er helemaal van afzien al handen schuddend en ballpoints uitdelend wel doend rond te gaan. We hebben hier namelijk het spiegeltjes-en-kralen-tiid- perk al enige tijd achter de rug". Dit schrijft Co-Op Nederland in haar maandblad naar aanleiding van het bezoek, dat de heer Lyndon Johnson, thans president van de Verenigde Sta ten, ten tijde van de Amerikaanse voedsel- en landbouwtentoonstelling te Amsterdam aan ons land heeft ge bracht. Wat de tentoonstelling zelf betreft vindt Co-Op Nederland, dat de wat naieve zelfoverschatting van de Ver enigde Staten in de hele opzet rot uiting kwam. „Het was aardig, hier en daar interessant, maar bepaald niet indrukwekkend en het miljoen dol lars, dat er tegenaan gegooid is, be slist niet waard". „We hadden v oor het Amerikaanse initiatief meer waar dering kunnen opbrengen", zo *egt Co-Op, „als het ons niet met zoveel poehaah was opgedrongen en als het gebracht was voor wat het in werke lijkheid bedoelde te zjjn: een propa gandastunt ten behoeve van het be houd van de Amerikaanse kippen- en kalkoeneninvoer in de Euromarkt. Voor het streven naar vrijheid in de markt leeft In Nederland een haast natuurlijke sympathie." VATICAANSTAD, 11 dec. (KNP) Het Vatieaan heeft een officiële ver klaring via zijn persdienst uitgegeven. Deze luidt als volgt: „Van gemachtigd# ztfde vernemen wij, dat berichten vol komen zonder grond zijn, die beweren dat het doel van de reis van pater Duprey, ondersecretaris van het secre tariaat voor de eenheid der christenen, naar Constantinopel (bedoeld wordt Istanbul) was, de redenen toe te lichten waarom een ontmoeting tussen de Paus en patriarch Athenagoras tijden» de komende pelgrimage van de Heilige Vader naar het Heilig Land, onmoge lijk is. Het doei van deze reis van pater Duprey was slechts, toelichting te geven op de aard van de pelgrims tocht van de Heilige Vader, in vol komen overeenstemming met de plech tige verklaring van de Heilige vader zélf bjj de slotzitting van de tweede Concilieperiode: „Wjj zullen (naar hef land van Christus) terugkeren in het teken van gebed, boete en vernieuwing om Christus Zijn Kerk aan te bieden en om tot Haar, de Ene en Heilige, de gescheiden broeders te roepen." V.N. Volgende week maandag rul len Zanzibar en Kenia formeel tot de Verenigde Naties worden toegelaten De volkerenorganisaties telt dan 113 le den. (Rtr)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7