DOELMATIG WERKEN IN DE TOP" Voor topfunctionaris is chauffeur geen luxe Advies aan de directeuren: rustbank in de werkkamer Kenia thans zelfstandig SUPER 16 ct Pi In 1980 zal het verkeer viermaal druk zijn zo Washington verheugd Nederland neemt deel aan gesprek NAVO-kernmacht Staatssecretaris De Block: breuk Brussel ondenkbaar Lachen CHAMPAGNE KREDIETVERLENING IN OKTOBER GEDAALD Mr. Luijk te veel De lekkerste, gezelligste zondag-koffie is koffie met R0U.CE vergaderingen De tijd van een directeur Prins Philip hij uitroeping van onafhankelijkheid Pauselijk gevolg hij reis naar het Heilig Land Cambodja roept ambassadeur uit Washington terug Mgr. Hakim„In Israël Arabieren achtergesteld Over apartheids- politiek mm Arnhems burgemeester luidt bouw van groot flatcomplex in SENORITAS „DIE BURGER"- „TROUW" V.V.: Avondmis in Tivoli begint om half negen avcc les meilleurs voeux de Reims.. Koninkrijksdag op 16 december Kikkers voelen zich niet thuis tussen „giftige" rozen VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 PAGINA 5 „Top" of „Flop"? Vraag morgen Qat ..lekkerste flesje" san uw melkman! Ijsberen lekkere i ANDRE KERJTENSHV (Van onze Haagse redacteur) .JPEN HAAG, 13 dec. Tien jaar ge- •eaen heeft mr. H. Luijk (organisatie adviseur) onder de titel „Waar blijft de "Jd van de directeur?" een studie ge publiceerd, die tot ver in het buiten- {®ud de aandacht heeft getrokken; hü behandelde het probleem van de tijd nood en overbelasting van topfunctio narissen in het bedrijfsleven en bjj de x^heid. Op een vergadering van het fwderlands Instituut voor Efficiency gaf JUL Luijk, die zich met deze materie 's blijven bezig houden, gisteren een •U'der uitgewerkte visie op het „Doel matig werken in de top". Nieuwe onderzoekingen hebben uit gewezen, dat er een zekere verbete ring in de gemiddelde werktijd van ue topfunctionarissen is gekomen, rien jaar geleden was hun werktijd 80 tot 70 uur. Ook nu wordt er in de top langer gewerkt dan in lagere re- fionen, maar men komt nu dichter jj de zestig uur en daaronder. De vijfdaagse werkweek heeft haar in vloed ook in de top doen gelden. De fanatieke directeuren die des avonds Willen blijven doorwerken, zijn op steeds meer weerstanden gestuit. Ook do toenemende recreatiemogelijk heden, die men om zich heen ziet, Prikkelen tot het loslaten van het werk op de zaterdagen. Een andere factor is, dat men zich wat minder druk maakt dan vlak na de oorlog, toen er zo enorm veel aangepakt moest worden. Bovendien is op de hoogste niveaus meer begrip gegroeid voor de waarde van goede directiesecretariaten. Er is Wat meer orde op de interne gang ''an «aken gesteld. Anderzijds is de situatie «chter minder rooskleurig geworden door een verschuiving in de poblema- ook: van binnenshuis naar buitenshuis. 5-r wordt veel vergaderd en deze ellende jVordt steeds maar groter, aldus mr. ~uijk. De vergaderkwaliteit stijgt niet "iet dc vergaderkwantiteit. Een verschijnsel, dat ook de aandacht verdient, is dat van de meerhoofdige (Advertentie) SLAG ROOM leiding; van drieduizend tot de crème behorende bedrijven, die mr. Luijk na ging, wordt er geen kwart meer ge leid door één man. Soms vaagt men zich bjj die meerhoofdige leiding wel eens af of dit nu een „Top" of een „Flop" is, maar wat hiervan zij, in ie der geval, dat er speciaal gelet moet worden op de samenwerking in de top. Verder gaat er ook veel tijd verloren in het verkeer. Ook wees mr. Luijk erop, dat tengevolge van de krappe arbeids markt de personeelsvoorziening veel energie van de directie eist. Door al deze omstandigheden gaat de winst aan efficiency verloren. Naarmate men ho ger geplaatst is, heeft men met meer mensen „buiten de deur" te maken en die mensen heeft men niet zelf in de hand. Mr. Luijk gaf als raad tot een budgettering en „planning" van de tijd te komen. Men moet voorkomen, dat de tijdsindeling bepaald wordt door andere mensen. Hij gaf (als een voorbeeld) de hiernaast afgedrukte berekening, waarbij nog is uitgegaan van de zes daagse werkweek (de zondag is buiten beschouwing gelaten). De topfunctiona ris moet zien uit te maken, waar hij zelf het meest voor nodig is en wat hij niet zelf moet doen. Om een voorbeeld te noemen: het bijhouden van vaklite ratuur is belangrijk, maar vaak komt men eerst nadat men iets gelezen heeft tot de ontdekking, dat men het niet had hoeven te lezen. Er moet dan een ander zijn, die vooraf selecteert. Mr. Luijk meent, dat men met een goede secrateresse kan bijhouden op welke wijze men zijn tijd besteed heeft. Het is van belang elke dag een be wust bepaalde inhoud te geven. Staf besprekingen dienen niet alleen op tijd te beginnen, doch ook op tijd te eindigen. Men komt toch nooit klaar en men kan er dus maar beter op een vooraf bepaalde tijd een punt ach ter zetten. Sprekend over de inrich ting van directiekamers zei mr. Luijk dat vele van d°- vertrekken wel representatief zijn, doch ondoelmatig als werkplaats. De directeur moet meer ruimte krijgen voor de produk- tieve bezigheden van het ijsberen en hij zou er goed aan doen. zich een rustbank aan te schaffen. Tien minu ten rust na de lunch leidt tot verho ging van de produktiviteit en verlen ging van het leven. Een andere raad van mr. Luijk is, dat functionarissen van een bepaald ni veau wijs doen zich te laten rijden door een chauffeur. Voordelen: tijd om stuk ken te lezen in de auto, zodat men be ter voorbereid op de vergaderingen komt; geen tijdverlies door het zoeken naar pakeeruimte, zodat de vergade ringen op tijd kunnen beginnen en een grotere veiligheid, omdat men niet het denken over zijn zaken-problemen com bineert met het zelf rijden. Een chauf feur is voor de topfunctionaris geer luxe. aldus mr. Luijk. Per week 6X24 uur: 144 uur slapen 48 u. maaltijden 12 u. 6 u. 14 u. 10 u. sociale verpl 4 u. 10 u. 104 uur werkcapacitelt 40 uur 45 weken per jaar (afgerond) 2000 uur 500 uur netto werkcapaclteit per jaar 1500 uur te verdelen In: interne contacten 500 u. organisatie 50 u. personeelsbeleid 100 u. inkoop 50 u. 100 u. verkoop 150 u. 50 u. research 50 u. produktie-ontw. 50 u. buitenlandse oriëntatie 100 u. vakliteratuur 150 u. uitbreiding 100 u. reserve 50 u. (Van onze correspondent) ARNHEM, 13 dec. Burgemeester Ch. G. Matser heeft gisteren de eerste spade in de grond gestoken voor de bouw van twee zeer grote flatgebou wen, die voor rekening van de N V. Nationale Levensverzekering Bank op een van de mooiste plekjes van Arn hem, het terrein Cranevelt n, zullen worden gebouwd. Bij het spitten stiet de burgemeester op een kistje, dat een zilveren schaal met inscriptie bevatte, ter herinnering aan deze dag. Elk van de beide flatgebouwen op dit naai Nederlandse begrippen zeer hoog gelegen terrein zal 66 woningen in elf bouwlagen bevatten tot een hoogte van 35 meter. Het zullen drie- en vierka- merflats worden met gevarieerde mte- rienrmogelijkheden. Men hoopt met deze iuxueuse flats een bijdrage te leveren aan de zozeer gewenste opschuiving ten behoeve van beter gesitueerden, zodat de wo ningen, die zij verlaten voor minder draagkrachtigen beschikbaar komen. In een korte toespraak zei burgemees ter Matser o.a., dat een geval, zoals zich onlangs in Delft afspeelde, binnen vijf jaar nauwelijks meer denkbaar zal zjjn, omdat het gemengd wonen van ersehillende sociale groepen dan een irmaal verschijnsel zal zijn. NAIROBI, 13 dec. (tTPI) Premier Jomo Kenyatta van Kenia heeft giste ren uit handen van prins Philip, die optrad als de persoonlijke vertegen woordiger van koningin Elizabeth van Engeland, de documenten in ontvangst genomen waarin de onafhankelijkheid van Kenia is vastgelegd. De plechtig heid vond plaats in Nairobi in het Oehoeroe (vrijheid) stadion in aanwe zigheid van ministers en staatshoofden uit andere Afrikaanse landen en ver tegenwoordigers van landen buiten Afri ka. Prins Philip bood Kenyatta een bood schap van de vorstin aan waarin zjj een groet aan de vroegere Britse kolo nie bracht en de nieuwe staat verwel komde in het Britse gemenebest. In zjjn toespraak zei Kenyatta dat Kenia vriendschap en arbeid in zjjn vaandel zal schreven. Er zal geen wanorde zjjn want wij beschikken over onze politie, zjj die onze wetten willen negeren zullen onze vastbeslo tenheid bemerken, aldus de premier. De Britse minister van koloniën en Gemenebestzaken, Duncan Sandys, be sloot de feestelijkheden met een radio rede tot het Keniase volk. Sandys zei dat in zeventien jaar tijd zeventien onder Brits bestuur staande gebieden met een totale bevolking van ruim vijfhonderd miljoen zielen, onaf hankelijkheid hadden gekregen in een atmosfeer van vreedzaamheid en vriendschap tussen Engeland en de be trokken landen. VATICAANSTAD, 13 dec. (KNP) De Paus zal op zjjn reis naar het Hei lig Land vergezeld worden door een klein gevolg bestaande uit enkele van zyn naaste medewerkers en leden van de staatssecretarie. Het gevolg bestaat uit: kardinaal Tisserant, deken van het College van Kardinalen, kardinaal staatssecretaris Cicognani, kardinaal Testa, secretaris van de congregatie der Oosterse Kerken. Mgr. Callori di Vignale, majordomo, mgr. Nasalli Roc- ca di Corneliano, kamerheer van de Paus, mgr P. C. van Lierde OESA, sa- crista van de* Paus, mgr. Diego Veni- ni, geheim aalmoezenier, mgr. Enrico Dante, prefect der ceremoniën en ver der nog enige prelaten van het pause lijk staatssecretariaat. (Advertentie) Advertentie) AGIO PNO PENH, 13 dec. (AFP) Het staatshoofd van Cambodja, prins Nóro- dom Sihanoek, heeft vandaag medege deeld dat de ambassadeur van Cam bodja in Washington, alsmede het ge hele personeel van de ambassade te hebben teruggeroepen. De enige uitzon dering is de culturele attaché, die tot nader order als zaakgelastigde zal op treden. Prins Norodam Shonoek verklaarde, dat dit besluit werd genomen in ver band met de „felle en lasterlijke aan vallen van de Amerikaanse pers, die Cambodja heeft beschuldigd van het organiseren van een „week van naat aan de nagedachtenis van president Kennedy". HAIFA, 13 dec. (KNP) In een her derlijke brief heeft de grieks-katholieke aartsbisschop van Galilea mgr. G. Ha- kim, scherp geprotesteerd tegen de discriminerende maatregelen van (1e Joodse arbeidsbureaux tegen Arabische werknemers. De brief werd in alle ker ken van zijn aartsbisdom voorgelezen. Bovendien heeft mgr. Hakim zich in een open brief gewend tot de burge meester van Haifa, die hij onrechtvaar digheid verwijt tegenover de Arabische bewoners van de stad. Hjj reageert met zijn open brief op een uitlating van de burgemeester, waarin deze beweert, dat de Arabische arbeiders ook onte vreden zouden zijn, wanner zij voor 150 procent rechtvaardigheid zouden onder vinden. De aartsbisschop schrijft letterlijk: „de Arabische arbeiders van Haifa eisen geen 150 procent rechtvaardig heid, alleen maar hun dagelijks brood voor zichzelf en voor hun hongerlij dende kinderen". Wanneer de Ara bische arbeidende bevolking, die twaalf procent van de totale bevol king uitmaakt, slechts voor vijf pro cent in het productieproces zou zijn opgenomen, dan waren alle proble men van de baan, aldus de aartsbis schop. Als typerend voorbeeld haalt de aarts bisschop een in Haifa bekend en groot bedrijf aan, dat zijn producten wel graag aan de Arabieren verkoopt, maar geen enkele Arabier in dienst wil heb ben. Mgr. Hakim richt zjjr- kritiek ook tegen het arbeidsbureau van Haifa, dat zo zegt hjj tot dusver nog met aan één katholieke Arabier de mogelijk heid tot een volledige werkkring neeft geboden. V.S. Mevrouw Jacqueline Kennedy zal gedurende een jaar halve rouw in acht nemen en geen officiële verplich tingen op zich nemen, zo heeft haar perssecretaris donderdag meegedeeld in antwoord op vragen over een bericht, als zou zij president Johnson haar hulp hebben aangeboden voor de verkiezings campagne van het volgend jaar (Rtr.) (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 13 dec. Slechts door een bjj afzonderlijke wet vastgesteld we genplan en een daarbij geregelde finan cieringsmethode zal in 1980 over een we gennet worden beschikt, dat dan het viervoudige van het huidige ver keer zonder al te grote onveiligheid en zonder al te grote stagnatie zal kunnen verwerken. Dit zei gisteren de heer A. G. M. Boost, secretaris van de verenigng „Het Nederlandsche Wegencongres". Zijn woorden sloten mooi aan bij de opmer kingen van prof. W. J. van de Woestjj- ne in een pre-advies, waarin werd ge pleit voor een planning van de geme chaniseerde wegenbouw op lange ter mijn, mede met het oog op de kosten. Het ontbreken van het financieel eco nomisch complement, in de vorm van voor enkele jaren gegarandeerde finan ciële middelen, maakt z.i. de gemecha niseerde wegenbouw op irrationele wijze conjunctuurgevoelig. Een economisch onderzoek naar de vraag of de huidige marktstructuur, d.w.z. de wijze, waarop „vraag en aanbod" elkaar vinden en welke arbeidsverdeling er behoort te z;jn tussen aanbesteder en aannemer, thans bij de gemechaniseerde wegen bouw nog rationeel functioneert, achtte prof. Van de Woestijne dringend ge wenst. Bij de discussies noemde hij het een ramp, wanneer alleen aan technische research zou worden gedaan en de eco nomische kant verwaarloosd zou wor den. Ir. W. N. van Vliet wees er in zijn pre-advies op, dat reeds bij het ont werpen van de wegconstructie rekening gehouden moet worden met de moge lijkheden, die mechanisatie biedt. Hij (Advertentie) IL.n'i. FINE CHAMPAGNE (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 13 dec. De regering gaat deelnemen aan de besprekingen over het vormen van een multilaterale NAVO-atoommacht, maar zij doet dat onder uitdrukkelijk beding, dat dit in geen enkel opzicht vooruit lopen zou betekenen op een eventuele deelname in Nederland aan een dergelijk plan. De besprekingen worden al sinds gerui me tijd gevoerd tussen de Verenigde Staten, Duitsland, België, Italië, Grie kenland en Turkije en sinds kort ook met deelname van het Verenigd Ko ninkrijk. Dit besluit is door Nederland geno men, omdat de grondslag van deelne ming aan de besprekingen is veran derd. In tegenstelling met de situatie van enkele maanden geleden word? ieder land geheel vrijgelaten. De Nederlandse regering staat nog steens op het standpunt, dat de plannen die aan haar zijn voorgelegd militair onno dig zfin. Minister Luns heeft dit in de Tweede Kamer medegedeeld. „Ik her haal, dat wij ons volstrekt niet binden zeker niet financieel", aldus de minis ter. Onder de motieven tot deelneming aan het plan zelf, die naar voren wor den gebracht, is er hoogstens een, dat ons aanspreekt, zei hij. Het is de gro tere mogelijkheid voor Europa om technologisch en industrieel met de Verenigde Staten in de pas te komen, aldus minister Luns. Staatssecretaris de Block gaf de Kamer het volgende nieuws omtrent de Brusselse onderhandelingen. Zoals het er nu uitziet lijkt het landbouw- plan, waar het in eerste instantie om gaat, gevaarlijk yoor het bereiken van het doel: de grondslag te leggen voor onderhandelingen met Amerika over de tariefsverlaging volgens de plannen van de overleden president van de Verenigde Staten, de zoge naamde „Kennedy-ronde". Daarbij staan dus ook de belangen van de Europese industrie op het spel. De EEG-landen kunnen na het slagen van deze tweede faze er voor zorgen, dat de EFTA-landen en Engeland niet verder van ons vervreemden. Ook dat staat op het spel. Mr. de Block zei, dat hij het ver trouwen had dat het niet tot een breuk zal komen, mede omdat de zaken zo vervlochten zijn, dat het haast niet denkbaar is, dat iemand het zo ver zou laten komen. Dr. W. Schuyt zag als voornaamste reden tot bezorgdheid dat binnenkort de verhouding tussen de economische machtspositie van Europa en aan de andere kant zijn politieke zwakte naar buiten zal treden. Macht zonder gezag is een fictie, maar het omgekeerde houdt in een geordende internationale samenleving als de onze een permanent gevaar van ontsporing in. Het econo misch machtscentrum Europa blijft on- bestuurd. Het kernpunt van onze demo cratie: het afleggen van verantwoorde lijkheid aan een echte volksvertegen woordiging ontbreekt. Voor het welslagen van een reële welvaartspolitiek, waarbij dr. Schuyt uitdrukkelijk ook dacht aan de sociale aspecten, is het nodig dat de onder handelingen tussen de Verenigde Sta ten en Europa een succes worden. Daarvoor is een aanpak op continen tale schaal onmisbaar. De Kamer heeft de motie die - des tijds is ingediend om tot het scheppen van de onmisbare rechten van het Europees parlement te Komen, na goed keuring van de begroting van Buiten landse Zaken, aanvaard. WASHINGTONG (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard verheugd te zijn over het besluit van de Neder landse regering om deel te nemen aan de besprekingen over een multilaterale NAVO-kernmacht. brak een lans voor een Studiecentrum voor wegenbouw, opgenomen in het Bouwcentrum. De derde pre-adviseur, prof. dr. H. O. Goldschmidt, zag door mechanisatie, met daaraan verbonden concentra tie van het aanbod en de neiging van bepaalde ondernemers hun leegloop te bestrijden door middel van prijsconcur rentie op marginale kostenbasis, de noodzaak tot samenspraak tussen de on dernemingen op het gebied van prijsre gelingen steeds groter worden. f AMSTERDAM. 13 dec. Het Zuid- afrik-ianse davblad „Die Burger" en de hier verschijnende prot. christelijke krant „Trouw zijn vandaag begonnen met de uitwisseling van pagina's. De ze bevatten artikelen over de apart heidspolitiek. Over en weer probeert men eikaar begrip bij te brengen voor de eigen zienswijze. Op de eerste overgenomen pagina „Die Burger" wordt een „uiteenset ting van die basiese feiten en begin sels van die rassetoestand in Suid Afrika en die beleid wat in verband daarmee gevolg word" gegeven. De verschillende artikelen voeren de bekende argumenten aan ter verdedi ging van dat beleid. Anderzijds kan men lezen wat „Trouw" de lezers van „Die Burger" voorlegt. Dat wordt ge daan door middel van bijdragen met ge nuanceerde inhoud. De hoofdredacteur wil „samenvattend er een steentje toe bijdragen om Zuid- Afrika weer met de andere westerse staten bijeen te brengen om een oplos sing te vinden voor het grote sociale vraagstuk van onze eeuw, de samenle ving van blank en bruin." Het hoofdartikel dat de uitwisseling bij de lezer van „Trouw" inleidt, stelt „dat er duidelijke verschillen van op vatting zijn, gelijk verwacht kon wor den. Maar uit deze bladzijden blijkt ook, dat hier een weg tot een christelijk en open internationaal gesprek open is." Soms. in een sombere bui, vraag ik mij wel eens af wat nu wel het wezen van de humor is. Of om het in minder hoogdravende woorden te zeggen: wat valt er nog eigenlijk in dit leven te lachen? En als je eens goed om je heen kijkt zie je niet anders dan verdriet en ellende. Ik geef nogmaals toe. dat ik voor dit soort overwegingen som ber gestemd moet zijn, maar als ik het niet ben, zie ik het ook allemaal duister in. In dat geval echter voel ik mij nochtans goed. Waarschijnlijk loop ik dan met lichtzinnige roekeloosheid vooruit op een situatie, die mij als de eeuwigdurende gelukzaligheid te geloven wordt voorgehouden. En ik geloof graag, zij het met pijn en moeite. Enfin, laatst was mr. Abel Herz- berg op de televisie. Hij werd „Onder vier ogen" ondervraagd door Kees van Langeraad. En hij sprak over het anti-semietisme, dat ik. het bij voorkomende gelegenheden als een Don Quichotte bestrijdend nooit zal leren begrijpen, en over het zio nisme, waar ik graag wel eens wat meer over zou willen weten. Hij sprak dus ook over de staat Israël. Ei. iedereen weet dat ook daar het aards paradijs nog steeds niet is be reikt. In dat verband vertelde Herz- berg een anekdote, die daarginds de ronde schijnt te doen. Deze. ..Wij heb ben er 2000 jaar naar gestreefd, maar dat wij het nou „ausgerechnet' moe ten beleven". Ik vind dit een verpletterende Witz. Hij appelleert aan mijn gevoel voor humor, inzoverre ik er bijna van moet huilen. Wat doe ik dus? Lachen. Maar, bij alles wat mij heilig is. ik geloof dat men er best 2000 jaar over mag doen om zó wijs te schert sen. UTRECHT, 13 dec. De organisa toren van de ontmoeting tussen bis schoppen en gelovigen vanavond in Ti voli delen, in verband met de moge lijkheid tot communiceren onder de Avondmis, die kardinaal Alfrink op draagt tijdens de bijeenkomst mee, dat de Mis zal aanvangen om onge veer half negen. (Advertentie) IMPORTEUR: AMSTERDAM, 13 dec. De krediet verlening van de representatieve han delsbanken aan de binnenlandse pri vate sector is in oktober met 8 miljoen gestegen tot 5.485 min. Vergelijkt men dit cijfer met ultimo 1962 dan valt een stijging van 629 min. te becijferen. Aldus blijkt uit de door het CBS ge publiceerde gecombineerde baianscijfers van deze handelsbanken, ingedeeld vol gens de criteria, zoals deze door de Nederlandsche Bank worden gehanteerd in haar monetaire analyse. De vorde- ringnen op het Rijk daalden daarente gen in oktober met 194 min. tot 2503 min., hetgeen nog 226 min. ho ger is dan ultimo 1962. De vorderingen op de lagere overheid daalden met 62 min. tot 228 min., dat in 73 min. lager dan per eind 1962. De derden-gelden van de representa tieve handelsbanken daaldden met 309 min. 88 min rekening-courant en 221 min. deposito's) tot 9.274 min., dat is niettemin 798 min. 356 min. rekening-courant en 440 min. deposi to's) hoger dan per ultimo 1962. Hiervan beliepen de tegoeden op spaarrekening eind oktober 1.589 min. hetgeen 250 min. meer is dan eind 1962. De netto uitzettingen in het ubitenland (na aftrek van schulden aan het buiten land) daalden in oktober met 26 min. tot 1.957 min. dat is nog 206 min. hoger dan ultimo 1962. De mutatue un oktober was enerzijds het gevolg van een stijging van de geldmarktuitzettingen in het buitenland met 132 min. tot f 2.057 min. 470 min. meer dan eind 1962), een daling van de overige vorderingen DEN HAAG, 13 dec. De viering van de Koninkrijksdag is dit jaar niet op de eigenlijke datum, zondag 15 december maar op maandag 16 december. Van alle rijksgebouwen zal maandag de Ne derlandse vlag met oranje wimpel wor den uitgestoken. op het buitenland met 40 min. tot 2.148 min. 248 min. meer dan eind 1962) en een stijging van de schulden aan het buitenland met 118 min. tot f 2.248 min. 512 min meer dan ulti mo 1962) de beleggingen van de repre sentatieve handelsbanken op de binnen landse kapitaalmarkt stegen in oktober met 29 min. tot 1.158 min., dat is 116 min. hoger dan per eind 1962. AALSMEER, 13 dec. De Aalsmeer- se rozenkweekster mej. M. E. MacGil- lavry deelde deze week op een door de gemeente Aalsmeer georganiseerde bij eenkomst over een te onbezonnen ge bruik van giftige bestrijdingsmiddelen door de kwekers mee, dat de kikkers in haar bloemkassen als gevolg van be- stri'Vl 'ifrsmiddelen niet meer kwaken en alleen maar schreeuwen en tegen de kanter opspringen Dit veroorzaakte een kleine sensatie, maar de Aalsmeerse kwekers zijn niet erg verbaasd. Tussen de bloemen en planten in de kassen zitten vele kleine dieren en regelmatig vindt men deze dood tussen de gewassen. Ook is het in het verleden wel voorgekomen, dat de nakomelingen van met bestrijdingsmid delen in aanraking gekomen dieren, enigszins verminkt waren. Een duidelijke samenhang echter tus- den de giftige stoffen en de nu gecon stateerde afwijkingen bij de kikkers is er nog niet. Dr. J. Wasscher, rijkstuin- bouwconsulent verklaarde: „Het moet eens onderzocht worden". Terwijl de bui tenwereld zich druk maakt over de vreemde gedragingen van de Aalsmeerse kikkers gaat het leven hier gewoon door. De kwekers en exporteurs werken met man en macht om de bestellingen voor de kerst tijdig de deur uit te krij gen en hebben op het ogenblik geen tijd voor kikkers. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5