Veilige kerstboom Er wordt veel over gepraat, maar Zusters van Sint Jozef DOEN MOEDER-OVERSTE „SHOWDE" ZES KEER VOOR ADVIESCOMMISSIE VAN LEKEN Overgooier E c*> *Naar huis Die Iooptsnel! Die weet het omdat er patates zijn -Brief- uit een grote stad Schuld Knoeien met kaarsvet Maand van mooie kleren a Eten warm houden met „straallamp U&rtttfeek ftt. Geluiddempend behang INNA AI-ETIKET! e VOOR DE LEKKERSTE PATATES FRITES INNA AI-ETIKET! Kanten regenhoedjes INNA AI-ETIKET! m Een tijdig gekochte kerstboom kan men het beste buiten laten staan, in de tuin of op het balcon om tegen te gaan dat de boom uitdroogt. Om het uit vallen van de dennenaalden te voorkomen zet men de boom en kele dagen in een emmer water. Op iedere liter water doet men een eetlepel glycerine. De boom neemt de glycerine in zich op en een onzichtbaar dun laagje paraf fine houdt het snel uitdrogen van de dennenaalden tegen. Om de boom minder brandbaar te maken bespuit men de boom, vóór het binnenbrengen, met een zeer lich te oplossing van waterglas. Op het laagje paraffine zet zich dan nog een tweede, eveneens onzicht baar laagje af, dat de boom vrij wel onbrandbaar maakt. Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Wees er direct bij Neem Twee zusters staan tegenover elkaar, één in plechtig zwart als een tent tot op de grond, flappen van het scapulier voor en achter, het gezicht omlijst door gesteven wit, de ander in een eenvoudige lichtgrijze japon, een eind boven de enkel, klein wit kraagje en manchetjes, een sluier die het gezicht vrij laat en wat haar laat zien. Het zijn een ouder wetse en een gemoderniseerde zuster van St. Jozef, een congre gatie uit Amersfoort (ziekenhui zen, bejaarden, en missie), die op drastische en vooruitstrevende wijze de zo noodzakelijke ver nieuwing van de zusterkleding heeft aangepakt. Dezer dagen is de toestemming verleend door de kardinaal het moederhuis is in het bisdom Utrecht om de ge moderniseerde lichtgrijze kleding aan te nemen. De Belgische Religieuzen Annun- ciaten uit Heverlee in België dra gen een overgooien In alle TeOÊenka u. kleding vindl u een wel. Die gaat naar huis na een dag vol voorpret. Want het zal straks een smulfeest worden. Fijn! omdat patates van ieder maal zo iets feestelij'ks kunnen maken: Knappende, gouden patates frites, gaaf en lekker gebakken. Met het ideale frituurvet Delfritel mKSÊÊnH IDEAAL FRITUURVET -iPi Voor een Amerikaanse congrega tie heeft Vogue Pattern Service dit ontwerp gemaakt, met en zonder jasje. (Overgenomen uit de Sunday Telegraph van 6 okto ber 1963). Dit is het nieuwe lichtgrijze uni form dat de zusters van St. Jozef uit Amersfoort transformeert. Deze zuster heeft twaalf jaar in het lange zwarte habijt gelopen. Ze prefereert deze makkelijke japon. is alléén fffïrwTTrrrrrrrr^ met een iOèAÉMÉèAÉiÉ Als er lang wordt geborreld vóór tafel en de gastvrouw moet het eten warm hou den zonder het te laten verpiete ren, dan kan ze nu, in Amerika natuurlijk, gebruik maken van een warmtestraalapparaat, dat het gehele diner warm houdt. Het apparaat, dat gewoon op het lichtnet werkt, lijkt op een tafel lamp. De warmtestralen worden zodanig gespreid, dat men vrij wat schotels op temperatuur kan houden. Het ding kan ook ge bruikt worden bij het ontdooien van ingevroren voedsel. Nu maar wachten tot het in Nederland komt! Als u staat op féhdenka, let dan op het Is zo'n juweel alleen voor een enkeling DIAMANTEN RINGEN met certificaat blauw glanzend h wÈÊÊmÊm zwarte pailletjes pareltjes op kant lak voor de regen Dit is de maand waarin do echte feest-jurkjes hun kans krijgen. Zij zijn er in alle soorten, glimmend èn niet glimmend, maar bijna altijd zon der mouwen. Voor een jurk)0 als het enigszins gedrapeerde in scarabeekleurige kant m°0 de draagster echter geen al j0 magere armen hebben. Al® enige sieraad wordt er ee" brede slangenarmband bij 9e" dragen. Onder het witte pakje met zwarte pailletjesrand geb° duurd, is het jurkje ook wouw- loos. Het is voor vele geleg0 heden geschikt. Voor echt gekleed is het moo jurkje van oudrose kant waa van de arabesken overgeb0 duurd zijn met fijne Pare '^.[i Heel feestelijk en vol glans kaarslicht. De Parisienne draagt haar fe0 kleren vooral ook bij de Rev Ion, de feesturen van Oud na* Nieuw. Voor het geval het zou regenen en men z|Ct voet van of naar het restau begeeft, is deze elegante reg jas van zwarte lak met drie^vy- mouwen in cioqué crylor. lor, de kunst-vezel, is de 9r0..erl stof waarvan al deze mode zijn gemaakt. (Advertentie) Griep Drastische vernieuwing klooster- kleding is niet gemakkelijk Men I» voor dit experiment niet over één nacht ijs gegaan. Niet omdat het nu wel de eerste vijftig jaar zo zal blijven daarvoor gaan de ver schuivingen in deze dynamische tijd veel te snel maar omdat het niet gemakkelijk is een uniforme kledij te vinden die geschikt is voor jonge zowel als oude gezichten en figuren. Een kleding bovendien die aanvaardbaar is in de eigentijdse bestaanswijze en toch uitdrukt dat de draagster toegewijd is aan de dienst voor de Heer. Er zijn maanden van letterlijk pas sen en meten aan te pas gekomen, er zijn een stuk of dertig ontwerpen ge maakt en er is „show" gehouden voor een adviescommissie van leken, waarin ook een man zitting had. Er zfjn van die kloosters goddank waar alles kan. Dat was op die showmiddag het geval. Er hingen vele verschillende kostuums ter bezichtiging, van een ge moderniseerd en verkort habijt tot een koket lichtblauw mantelpakje. Er waren een aantal poppen gekleed in een ver scheidenheid van ontwerpen, allemaal acceptabel van lengte, met en zonder plooien, met en zonder bijbehorend jasje voor in de kapel en op straat. De overste heeft zich wel zes maal in een andere „jurk" of een ander pakje tot en met van grijze wollen jersey gestoken, om telkens het oordeel van de jury te vernemen. In één woord het was een hele dynamische en open discussie, Geluiddempend behang wordt steeds meer gevraagd. Er zijn al verscheidene soorten, meest van Amerikaanse oorsprong. Nu is er ook een Duitse fabrikant, die een der gelijk produkt ontwikkeld heeft. Het is gemaakt van stof, waartegen een laag schuimplastic is gekleefd. Deze laag wordt m twee dikten gefabriceerd: 7 en 15 mm. De prijs van het behang is hoog, maar het beeft ook de prettige eigenschap, dat het des winters de warmte vasthoudt. (Advertentie) niet zonder de nodige humor, maar waarbij duidelijk aan het licht kwam hoe moeilijk het is! Je kunt gemakkelijker een uniform voor mannen bedenken dan voor vrouwen, ook al omdat elke vrouw ander haar heeft en dat bepalend is voor de sluier, zodra men afstapt van het ouderwetse ingepakte gezicht. r was ook een overgooier bij, van donkere stof met een lichte blouse. Wanneer een congregatie aan modernisering gaat denken, komt de overgooier als vanzelf op de proppen. Aanvankelijk was men er enthousiast over en een van de zusters van de Sint Jozefcongregatie vertrok in een overgooier naar de missie in Brazilië. Want men experimenteerde echt met de verschillende ontwerpen door ze te dragen. Maar achteraf beviel het haar toch niet en de overgooier is het niet ge worden. Overigens heeft het werken en wonen in de missiegebieden meestal (Advertentie) PUBLIKATIE VAN A.K.U ARNHEM (Advertentie) p 8 'v.-1 1.'-^ ookwor kkker takken ^iriSwfï?iwrifg>^ir De trein 'tond plotseling stil. „Hè!" zei de vrouw die naast me zet, heel boos. Maar ze was niet boos op de trein maar op zichzelf. „Altijd!" zei ze weer, en toen deed ik wat zij verwachtte, en vroeg: „Wat altijd?" Altijd als ik met de trein ga, gebeurt er iets!" zei ze. „En dan ben ik natuur lijk steeds te laat thuis. Mijn man ge looft mij al niet meer als ik hem ver tel dat er weer iets aan de hand was met de trein, of met de bus, of met weet ik wat. Ik weet heus niet wat het is. Ik ben toch een heel gewoon mens!" Ik keek haar aan en was het vol komen met haar eens. ,Jfou, ik geloof echt niet dat het uw schuld is, mevrouw!" probeerde ik haar te troosten. „Er is gewoon iets kapot gegaan aar de trein!" „Oh nee, oh nee!" zei zij. „Dat dacht ik ook, de eerste keren, maar nu weet ik heterhoor. Ik weet nog wat er met het vliegtuig gebeurde dat ons naar Parijs moest brengen!" „V/at is er dan gebeurd?" vroeg ik. „Niks!" zei ze. „Ik had besloten niet mee te vliegen". „Hè, wat m,aakt me dat nou zenuw achtig!" zei ze weer. Ik ga even een rondje lopen". een gunstige vereenvoudigende invloed gehad op de starheid van de onprakti sche habijten. Een van de moeilijkheden bij drasti sche modernisering is het verkorten van de rok. Dat vestigt de aandacht op kou sen en schoenen. Daar moet dan ook wat aan gedaan worden, zoals ook wan neer het verhullende habijt wordt afge legd, en men overgaat tot een meer nauwsluitende japon die wel niet hele maal een japon is maar ook geen ha bijt meer, er aan de „foundation" ge dacht moet worden. En als het haar onder de sluier uit komt, zal het voor degenen die geen willig haar van zich zelf hebben, nodig zijn om nu en dan tot een permanent over te gaan. Vanzelfsprekend zijn voor de oudere zusters, die vergroeid zijn met het lan ge beschermende zwart en de alles ca mouflerende kap, de drastische moderni seringen soms moeilijk aanvaardbaar. Men zou dan de oudere zusters die het willen, in het „oude" kunnen laten en de moderne kledü voorlopig alleen door de jongeren laten dragen. Dan groeit het nieuwe immers vanzelf mee. De nieuwe generatie is zo totaal anders dan de oude. Zij dragen hun kleren ook anders. Ze hebben zoals iemand het uitdrukte, aan „body-building" ge daan. Het is voor hen helemaal geen probleem. In het Moederhuis van de zusters van Sint Jozef zijn nu zeven novicen en de novicenmeesteres in halflange lichtgrijze japonnen met zwarte slui er en zwarte kousen en schoenen ge kleed. Omdat de nieuwe kleren voor de hele communiteit nog niet klaar zijn (de officiële toestemming is pas afge komen) zullen de nieuw geprofesten na hun inkleding eerst nog een paar maan den in het plechtige strenge zwart moe ten lopen. Bepaald niet voor hun ple zier! Al zijn er bij, wier familieleden het toch niet helemaal echt vinden dat ze zo maar een gewone grijze japon gaan dragen en met een echte „kap- zuster" worden. Dat er echter verschillende meningen bestaan onder de religieuzen van de verschillende congregaties bewijst het feit dat de „Religieuzen Annunciaten" uit België van het Instituut van het H. Hart in Heverlee (bij Leuven) die ook gemoderniseerd zijn, wèl de over gooier geadopteerd hebben. Onder de donkergrijze, in V-vorm uitgesneden overgooier dragen ze des zomers een AdvertenUe parelgrijze blouse, des winters een blouse van dezelfde donkere stof als de overgooier. En wij hebben gehoord van een con gregatie die in de Scandinavische lan den werkt, waar men een oplossing voor de modernisering van het habijt zoekt door het overgooier-idee' af te stemmen op de nationale dracht, die daar in zo hoge ere wordt gehouden. Een heel origineel idee dat in die streken zeker levensvatbaarheid zal hebben. De zeer vooruitstrevende Belgische kardinaal Suenens wil dat in zijn dio cees van Mechelen-Brussel alle zes tig congregaties hun kleren moderni seren, en dat die aanpassing (kortere rokken, geen zwart meer en redelijke sluiers) vóór september 1964 gebeurd zal zijn. Wij lezen dit in no. 6. van „Le Christ au monde", een „Revue internationale d'expériences catho- liques". Vijfentwintig congrega ties hebben hun kleding al gemoderni seerd. Alle veranderingen worden voorgelegd aan een centraal bureau van de religieuzen van het diocees. Wie ontwerpt de nieuwe religieuze kleding? Dat is nu juist de moeilijkheid. Bij de zusters van Sint Jozef uit Amersfoort is het nieuwe model ontstaan door samenwer king tussen de soepele en zeer reëel in gestelde algemene overste, met enige topzusters uit de congregatie, en, zoals gezegd, het nodige ingewonnen advies van belangstellende leken. Men wil altijd wel graag een beroepsontwerper of beroepsontwerpster aantrekken. Maar is er zo iemand te vinden die voldoende inlevingsvermogen in de si tuatie heeft? In de Verenigde Staten hebben de „Glenmary Sisters of Cin- IN DE EUROPESE NAJAARSKLEUREN ZIBELINEenVISON cinnatl" in Ohio de dienst van de Vogue Patronen ingeschakeld. Zo heeft de Vo gue Pattern Service uit New York het ontwerp gemaakt dat we hierbij over nemen uit de Sunday Telegraph van 6 oktober. Ons is ook ter ore gekomen dat een buitenlandse congregatie een beroep heeft gedaa.n op de Ierse befaamde ont werpster Sybil Connolly. Zij is een ont werpster van formaat die een mode huis in Dublin heeft en die haar inspiratie pleegt te zoeken in de oude Ierse klederdrachten, Zi) weet dus klas siek met eigentijds te combineren. Het moeilijke voor de moderne reli gieuze kleding is om een eigen stijl te vinden en niet te vervallen in een soort stewardessen- of „hostess"-uniform. Toch valt het ons op, nu wi) geruime tijd met deze zaken bezig zijn, dat het uniform dat de vrouwen van het „Leger des Heils" dragen aan vele van de ge stelde eisen voldoet, en heus nog zo gek niet is. Een pater Benedictijn met wie w« over de kwestie van de modernisering spra ken en die enthousiast was over het ontwerp van de Vogue Pattern, stelde, dat mén als uitgangspunt voor een nieuwe eigentijdse dracht moet nemen wat de stichter(es) indetijd bedoeld heeft toen hij of zij een bepaalde kle ding aanwees. Eir zou dan een parallel gevonden moeten worden voor déze tijd die, ook wat de mode betreft, is inge steld op democratie, bewegingsvrijheid, openheid en persoonlijkheid. Begrippen waarvan men niet droomde in de vori ge eeuw toen vele congregaties gesticht werden. Toen droomde men er ook niet van om de nieuw binnengekomene, de postulant, niet onmiddellijk in het ingetogen zwart te steken. Nu hoort men steeds meer dat de postulanten die dus hun allereerste proefmaanden"in een kloos ter doormaken, helemaal zichzelf mo gen blijven in hun gewone, eigen kle ren. De postulanten van de Jozef-zus ters in Amersfoort dragen een blauwe overgooier met witte blouse en een blauw sluiertje. Maar dat is ook nog maar een experiment. De slotzusters willen ook wel wat moderniseren aan hun kleding en aan „de vracht die we meetorsen", zoals een Karmelietes ons zei. Maar hoe be trekkelijk alles is blijkt uit het volgende. De vooruitstrevenden onder de slotzus ters willen al lang afschaffen dat ze met gesluierd gezicht de buitenwereld tegemoet treden. En velen doen dat dan ook niet meer. Maar nu blijkt dat die gesluierde verschijning in het Midden- Oosten wèl zeer gewaardeerd wordt. Aanpassing bij de aanpassing zal dus wel geboden blijven. A. Bgl. Advertentie) PUBLIKATIE VAN'A.KU ARNHEM Ze stond nog niet helemaal, of de trein ging weer rijden. „Ziet "i wel?" riep ze'. „Nou", zei ik, „V tent toch nog in de trein!" „Misschien gaat ie ook maar een paar honderd meter verder", zei ze. Maa- toen de paar honderd meter voorbij waren, kwam er iemand en vertelde dat de trein moest stoppen omdat er een koe op de rails stond. „Ze wachtte waarschijnlijk tot er een lokomotief aan baar gekoppeld werd!" riep deze he r. Iedereen in de wagon lachte, behalve mijn buurvrouw. „Wij hebben ook koeien thuis, op onze boerderij", zei ze treurig. „Wie weet wat er met hen gebeurd is als ik thuis kom!" CHAWA ARONSON De vlek van de decembermaand is de kaarsvetvlek. Het beste laat men het kaarsvet eerst hard worden. Dan voor zichtig met een dun mesje het vet ver wijderen. Daarna dik vloeipapier op en zo mogelijk onder de stof leggen en met een "heet strijkijzer over de vlek strijken zo warm als het vloeipapier dit toelaat. Blijft er dan nog wat te zien, de vlek voorzichtig behandelen met een lapje met benzine of alcohol. Kaarsvet dat op hout is gevallen kan verwijderd worden door olijfolie. Maar dan niet eerst het kaarsvet met een mesje afkrabben, of hoogstens het bo venste laagje, anders is er V*ns op kras sen. De Amerikaanse Nationale Ideeënver- eniging heeft met kant bedekte, randloze regenhoedjes met keelbanden ontwor pen. Ook is er ais nieuwigheid een re gensjaaltje, dat aan de bovenkant met tule met nopjes is opgesierd. (Advertentie) PUBLIKATIE VAN A RU.. ARNHEM (Advertentie) f 182.50 1086 Neen. Want wist U, dat Uw Ju welier U een schitterende col lectie ELDIA diamantenringen kan tonen met prijzen, die U blij verrast zullen doen opkij ken? ELDIA diamantenringen worden alleen verkocht met garantie-certificaat waarin de loupe-zuiverheid voor 100% wordt gegarandeerd. Vraagt Uw juwelier of hij U de ELDIA collectie eens wil tonen. y V: f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 10