Revalidatie van verkeers slachtoffers Vaticaan bewaart zijn geheimen Gevecht om aanvaarding van de handicaj) is een weken of soms maanden durende verschrikking RAMEN EN BALKONS IN DE OMTREK ZIJN AFGESCHERMD NAVO ver Pieter van der Meer zegent kantoor van „zijn" uitgeverij in Inbreker beloond waar al het volgende identiek met al het vorige is... PAGINA 11 ZATERDAG 14 DECEMBER 1963 wmm De rechter in Amerika veroordeelt soms onvoorzich tige automobilisten tot een bezoek aan een revali datiecentrum voor verkeersslachtoffers. Dat is een heilzame maatregel, die men ook hier wel ingevoerd zou ^en zien. Maar het is beter het niet zover te laten hooien. Het is beter als men zich van tevoren realiseert, ^arop een verkeersongeluk kan uitlopen. In dat geval kan het nuttig zijn een ogenblik te kijken door de ogen van °°Ze verslaggever, die enkele reportages wijdt aan de reva lidatie van verkeersslachtoffers. Hij vertelde: „Na al mijn bezoeken aan het revalidatiecentrum Heliomare duurde h®* een paar minuten voordat ik het contactsleuteltje van auto durfde om te draaien." Revalidatie is zelf doen en met al haar behulpzaamheid wacht de heïlgymnaste af wat het invalide meisje van haar moeizame manoeu vreren terecht brengt. het zwembad lean hij tussen de armsteunen lopen. Onder het oppervlak van hard werken leven vaak hevige psychische spanningen. IT ij herinnert zich van het [1 ongeval niet meer dan dat hij met zijn motorfiets Ji608 in de kop van Noord- f U&nd op een lange, stille asfalt- reed. Dat was vorig jaar Justus, een dag met regenbuien. ttielkkeurmeester ging hij de J^derijen langs. Hij was in zijn j foep gegroeid, sjouwde graag de weilanden en door de Met zijn vijftig jaar mocht een sterke vent genoemd ^den, al was hij suikerpatiënt hij een stijve knie over een van de keer dat hij met tesi-öll0tor te»en 6611 boom was ]1PL Rustig-aan en wat oppas- J; ïftet eten en drinken, injecties, N op die augustusdag achter Advertentie) (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 14 dec. Vele bekende figuren uit het katholieke culturele le ven, literatoren, uitgevers en ook ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders wa ren gisteren met de Belgische am bassadeur, F. Baron van der Straten Waillet, aanwezig bij de officiële inge bruikneming van het nieuwe kantoor der Nederlandse vestiging van de uit geverij Desclée de Brouwer. Een naam, waarmee onafscheidelijk ver bonden bljjft die van de nu 83-jarige Benedictijner-monnik Pieter van der Meer de Walcheren, die in de vóór oorlogse jaren op de uitgeverij in Pa rijs werkte. Hij verrichtte de inzegening en kon het niet nalaten na het welkomstwoord van de directeur, de heer A. J. H. Boe- zeman, die memoreerde, dat de heer J. Frangois 20 jaar geleden in Brugge hef fundament heeft gelegd van de nu volwaardige Nederlandse afdeling, zich tot de aanwezigen, onder wie vele oude vrienden, te richten. ,,Zij hebben me als oud-gediende van DDB van stal gehaald", zo zei hij heel gemoedelijk. „Wel, traditie is van grote waarde, maar zij mag geen stilstand en verkalking, noch angst voor het nieu we betekenen." Hij herinnerde eraan in 1883 in de nabijheid van dit fraaie huis op de Nieuwe Gracht, hoek Heren straat, nu zo smaakvol door architect Piet Bergen ingericht, geboren te zijn (Maliebaan) en verklaarde altijd nog aan de uitgeverij gehecht te zijn. Om, zoals hij zelf olijk verklaarde, te eindigen met een clericaal woord: dat de Schepper van alle schone din gen vruchtbaarheid en wasdom zou ge ven aan wat hier geplant is. LONDEN, 14 dec. (Rtr.) Inbreker Tommy KontiC s is door een recht bank „beloond" met een voorwaarde lijke gevangenisstraf. Tommy had na een inbraak getracht een poedel van een raamkozijn te redden en was daarbij met zijn buit van een afvoer pijp gevallen, waarbij hij verschei dene beenbreuken opliep. „Het is duidelijk dat er iets goeds in u zit," zo zei de rechter. Als op administratief gebied repeterende werkzaamheden problemen vormen, is reproduktie de enig rationele oplossing! ATLAS DELFT is op dit gebied gespecialiseerd. Zij verleent het bedrijfsleven full-service. Zij verstrekt alle adviezen. Zij heeft de eenvoudigste oplossing voor elk reproduktieprobleem. Haar leveringsprogramma omvat zowel het unieke ATLAS OZALID d-r-o-g-e lichtdrukprocédé als snelkopieerapparaten. Zowel dokument-reproduktie- kamera's als offsetmachineszowel terugvergrotings-apparatuur als mikrofilmsystemen. ATLAS DELFT - Nederlands leidinggevende reproche- mische industrie - biedt een enorme verscheidenheid in apparatuur... in materialen... in mogelijkheden! ifiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!: (Foto's: Lc/uie van Paridon) .illlllllilllllllllllilllllllllllllliliillllllllMlli: reprochemische industrie fWercuriusweg, T tel.01730-311 44 hjj bezig met het vlechten van een ko kosmat, eigenlijk helemaal geen werk voor hem. Het blijkt dat hij slechts een oudere man daarmee helpt. Hij is bouwvakarbeider in Duitsland geweest. Daar was voor hem goed te verdienen. Een auto was over hem heengereden. Na een vrij lange ziekenhuisperiode verblijft hij nu al anderhalf jaar in Heliomare. Eén ding was onherroepe lijk: het werd nooit meer bouwen in Duitsland. Voor de noodzakelijke om scholing koos hij een opleiding tot bouwkundig tekenaar. In die geest had hij altijd wel iets willen bereiken, en nu zou daarvoor een kans zijn aange zien de verzekering de omscholing zou betalen. Het was een rooskleurig per spectief, immers, deze omscholing gaf hem een kans op sociale verheffing. Hij werd gekeurd op zijn geschikt heid voor dit vak. De uitslag was niet bemoedigend te noemen, maar negatief was hij evenmin. Hn besloot het erop te wagen en reed elke mor gen met zijn rolstoel voor de teken- tafel. Moed had hij wel, en als zijn intellectuele vermogens als „net toe reikend" waren beoordeeld, moest het lukken. „En likt het?" vraag ik. Een onzeker schouderophalen is het ant woord. Het is beter, zo heb ik na gesprek ken met revalidatie-artsen begrepen, als buitenstaander niet „onder de op pervlakte" te informeren. Ik zou er trouwens de brutaliteit niet voor heb ben, want in vele gezichten, achter vele ogen meen ik spanningen op te mer ken, ook achter die ogenschijnlijke lijd zaamheid van sommige bejaarden. En bij deze jonge bouwvakker? Ik krij van anderen te horen dat het met zijn studie moeilijk gaat. Zijn net toe reikende intellectuele vermogens mis sen anderhalf been, om het zo maar te zeggen. Hij moet zijn vermogens aan zoveel ongewone dingen besteden. Hij moet weer leren zwemmen, hij moet leren zich te vermaken met tafeltennis en boogsdhieten, hij moet leren dat hij niet meer kan dansen, zoals hij vroe ger graag deed. De vroegere, graag geld uitgevende, overal geaccepteerde jongen is iemand in een rolstoel ge worden. Hoe kan hij nog, zoals vroe ger, met een meisje uitgaan? Hoe kan hij zich wapenen tegen het medelijden van zijn omgeving, tegen de teleurstel ling van zijn geschokte ouders? Als iemand invalide wordt, wil hij dat niet zo maar geloven. Hij klampt zich vast aan een stro halm. „Dokter, met één been en een paar krukken kan ik toch weer le ren lopen?" De dokter zou het ook graag geloven, maar hij weet vaak wel beter. Er wordt voorzichtig over ge praat, hoewel dat meestal zinloos is. „Dokter, als ik wil en doorzet, bereik ik het." Het is een wederzijdse folte ring van het ergste soort en de dokter moet voor het heil van de patiënt dan keihard zeggen: ,,U zult wel in een rolstoel moeten rijden." Het moet ge zegd worden, want zolang de patiënt z>jjn handicap niet aanvaardt, kan het behandelingsproces van de revalidatie niet beginnen. Revalidatie moet uitgaan van het gegeven. Het gevecht om de aanvaarding is vaak een weken of maanden duren de verschrikking. Meermalen kan de arts denken dat hij uiteindelijk ge: wonnen heeft, maar dan hoort hij van de heilgymnaste of van de zaal- zuster dat de patiënt toch nog meent ooit weer te zullen lopen. Vreemd soortige conflicten, die soms al vóór het ongeval sluimerden, barsten los. Ouders of echtgenotes begrijpen het Er zullen weinig bezoekers van Rome erg in hebben, want zij moeten bun hoofd opheffen om het op te mer ken. En dan nog zullen zij waar schijnlijk niet direct begrijpen, waar het om gaat, als zij al die afgeschermde ramen in de buurt van Vaticaanstad ontwaren. Men moet dan weten, dat bij het akkoord van Lateranen, in 1929 gesloten tussen paus Pius XI en Musso lini, o.a. bepaald is. dat alle vensters en balkons van gebouwen met uitzicht op Vaticaanstad, moesten worden ge blindeerd met ondoorschijnend glas of muren. Dat is dan ook tot op een om trek van 500 meter van de grenzen met de pauselijke staat gebeurd, en ook thans is de bepaling nog onver minderd van kracht. Op sommige huizen die dicht in de buurt van Vaticaanstad staan, zijn in 1929 schermen aangebracht, op andere niet. De meeste bewoners hebben de schermen intussen verwijderd, maar de stalen omlijstingen herinneren nog al tijd aan het pauselijk verlangen om het leven in zijn residentie aan onbe scheiden blikken te onttrekken. De ar- chitect vein een modem flatgebouw (on- derste foto) wsls ingevolge de wette- - lijke bepaling, genoodzaakt de balkons 4 op de bovenste verdieping geheel met een muur te omgeven. De archtiect van een ander gebouw, die zich voor een soortgelijke opdracht geplaatst ziet, wendt momenteel pogingen aan de wet afgeschaft te krijgen. soms ook niet goed, willen evenmin aanvaarden, en kiezen de partij van de patiënt. Deze gevechten zijn nooit louterend. Als een patiënt weigert de bittere wer kelijkheid onder ogen te zien, zullen de meeste pogingen om zijn invaliditeit te reduceren op niets uitlopen. Krijgt hjj wel de moed om zijn situatie te accep- te-en, dan voedt hy zich bedolven on der een grote droefenis. Steeds weer wordt hij gekweld door de vraag: „Waarom moest juist my dit overko men?" En ook die spanning kan by na ondraagiyk zijn. Niet alleen psychisch heeft zo'n patiënt het moeilijk, hjj gaat zich vaak ook ziek voelen. Hij heeft rugklachten. Hoofdpijn, lusteloosheid. Maar hoe dan ook, het moment van de aanvaarding is het belangrijkste mo ment van de revalidatie. Een patiënt van zijn handicap te overtuigen, is steeds weer een drama tisch proces, maar vaak ook is de si tuatie zo evident dat het eigen inzicht meehelpt om het tegenspartelende ge moed te bekeren. Zo'n Pyrrhus-over- winning is altftd meer dan een neder laag. Er zün echter ook patiënten die een hersentrauma hebben opgelopen, hetgeen tot gevolg kan hebben, dat het kritische vermogen op het eigen kun nen verloren is gegaan. Dan staan de artsen voor een bjjna bovenmenselijke taak. Er is dan één omstandigheid die ook in dit geval nog wel eens wil hel pen. En die omstandigheid behoort by „het huis", het vertekende stukje we reld vol rolstoelen, beugels, krukken en prothesen. Men deelt eikaars leed. Je ziet dat de ander er nog slechter aan toe is dan jezelf. Sommigen zijn er zo slecht aan toe, dat elke poging tot re validatie schipbreuk lijdt. Er is voor hen, en dat zijn voornameiyk de psy chisch gestoorden, nauwelijks een deel va., leven meer over en zij moeten naar een verpleeginrichting. Zg zyn tot de totale eenzaamheid gedoemd. Nie mand weet meer wat ze voelen of den ken, als ze dat nog doen. Na enige bezoeken aan Heliomare ga ik buiten het manifeste leed van de invaliditeit en de span ningen achter de ogen der pa tiënten, nog andere dingen registreren. Ik zie dat beklemmende wonder van de revalidatie zich afspelen. Een half verlamde vrouw, die na maandenlang liggen, op een statafel aan alle kanten gesteund voor het eerst in vertikale stand wordt gebracht, valt snikkend om de hals van een verpleegster. Een mo ment heeft ze haar benen en voeten gevoeld. Als verderop een jonge man erin slaagt met één hand de veter van zjjn schoen in de knoop te leggen, heb ik de neiging hoera te roepen. En in het huis-zwembad zie ik de ontspannen lach van de man die in een rolstoel naar de beweegbare brug is gereden en in het water de stappen ma^kt, die hjj later op de kant hoopt te maken. Hy loopt en loopt, zes meter heen en zes meter terug. Hjj kan er niet genoeg van krijgen. HENK SUÊR :sa- vrachtwagen was komen rij- (•v J»1 UCII1 lit aai llvvi vaag >-"J TVvnfA moet hij toch een moment bij n zÜn geweest. Want hij kan yïfet nu nog op die weg zien liggen u^Jgens naast hem zijn linker been. ziekenhuis was vnnr hem de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11