Als plan-Mansholt doorgaat Brood, varkensvlees en eieren 5 pet duurder VERHOGING ZOU PER 1 JUNI 1964 INGAAN i DOCHTER VAN TSJOMBE TROUWT Vader en zoon wegens wapen bezit gepakt CAROLINE EN JOHN-JOHN ONBEZORGD Stuwdam knapt bij Los AngelesZES mensen verdrinken Arbeiders: Troepen terug - dan laten wij gijzelaars vrij Snel succes voor de F.B.I. Ontvoerders van Sinatra gepakt Ook losgeld m Landbouwcongres te Leiden over graanprijs Aardschokken in DJAKARTA m STROOM MODDER EN WATER OVERSPOELT VILLAWIJK Akkoord in BOLIVIA - kwart miljoen - teruggevonden Twee gewonden na lekke band Het weer- lllllll i Veehouders smokkelen, verkopen schiettuig WEER 1JN EUROPA tó'MORRIS'i"leforeijou Sin/! Tijdelijk lichte dooi Maandag 16 december 1963 87ste JAARGANG No. 31617 VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 145 SIMCA DEALERS smüp lp# De kinderen van wijlen president Kennedy, gefotografeerd toen ze terugkeerden van een auto-uitstapje naar hun huis in Georgetown. Tweede van links op de linkerfoto is Caroline, vergezeld van haar nichtje Sidney Lawford, dochtertje van de bekende filmacteur, die gehuwd is met een zuster van de vermoorde president. Rechts, on bekommerd lachend en spelend met een Amerikaanse vlag, de kleine John-John, zoals zijn vader hem placht te noemen. Bewoners van de overstroomde villawijk bij Los Angeles hébben hun toevlucht gezocht op het dak van een warenhuis, waar hélékop- ters van het Amerikaanse leger hen komen afhalen. dochter van Moise Tsjombe, de vroegere president van de ^Go-deelstaat Katanga, is in Brussel in het huwelijk getreden een stamgenoot. Haar vader woonde de plechtigheid bij. LA PAZ, 16 dec. (AFP) Zaterdagavond is in Bolivia een akkoord gesloten, dat een einde maakt aan het conflict tussen de Boliviaanse regering en de sta kende arbeiders van de tinmijn bij Catavi. De negentien gijzelaars, onder wie de Nederlandse inge nieur C. Bloot er vier Amerika nen, die al meer dan een week door de mijnwerkers worden vastgehouden, zullen onmiddellijk worden vrijgelaten. e e Een der ontvoerders van Frank Sinatra jr., de 28-jarige Berry Wortington. FALCON REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 .Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bljkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent per millimeter hoogte. Omroepers 16 cent per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 70 cent per week. 3.— per maand, 9.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. (Van onze soc.-econ. redactie) IEïDEN, 16 dec. Op het landbouw- tongres van ,je Europese beweging, dat •aterdag hier werd gehouden, is heel *at te doen geweest over de gevolgen Y°°r Nederland van de verhoging van graanprijs. Die verhoging gaat als JJ® voorstellen van de Europese Com missie worden aanvaard per 1 juni J864 in. op die datum zou er volgens hst plan-Mansholt in alle zes landen van •J® gemeenschap één graanprijs moeten gelden. Voor Duitsland betekent dit een verlaging ten opzichte van de huidige paanprijs in dat land, voor de andere «anden, en met name voor Nederland, verhoging. .Volgens dr. Mansholt, de (Nederland- g®/ vice-voorzitter van de Europese ®®>nmissie zal het effect van de unifor me graanprijs op de kosten van levens- enderhoud in Nederland uiterst gering terwijl de Duitse boeren er ernstige genade van ondervinden. De Nederland- consumenten staat een prijsverhoging brood, meelprodukten, varkens en te wachten van ca. 5 Dit is 0,4 (Advertentie) pet op de totale kosten van levensonder houd. De periodieke stijging en daling van de varkensvleesprflzen als gevolg van de wisselende produktie in ver band met de zgn. „varkenscyclus" heeft alleen al een tweemaal zo groot effect op de kosten van levensonderhoud. De Europese Commissie heeft, zoals bekend, voorgesteld om het verlies aan inkomsten voor de Duitse boeren te ver goeden uit de gemeenschapskas. Er komt echter geen vergoeding voor de consumenten in andere landen, die dan hogere prijzen moeten gaan betalen voor brood en andere meelprodukten, maar b.v. ook voor varkens, kippen en eieren, waarvan de prijs in hoge mate afhankelijk is van de prijs van het (voe der) graan. De varkens- en kippenhoude- rij is eigenlijk een soort „veredelings industrie", zo werd op het congres nog eens naar voren gebracht. De boer „maakt" varkensvlees, slachtkippen en eieren van graan. De uniforme (en hoge) Europese graanprijs zou daarom, behalve voor de consumenten, ook wel eens een schadepost kunnen betekenen voor de Nederlandse varkens- en kip- penhouderij, die tot nu toe helemaal is gebaseerd op de import van granen te gen de lage wereldmarktprijs. Minister Biesheuvel zette op het congres uiteen ,dat hij daarom óók een vergoeding uit de gemeenschapskas wil voor de Nederlandse varkens- en kip- penhouders. Waarom de Duitse graan- boeren wél en de Nederlandse kippen boeren niet?, zei de minister in Leiden zoals hij dezer dagen ook in Brussel gezegd heeft. Ir. Knottnerus, voorzitter van het Ko ninklijk Nederlands Landbouwcomité, ir. Vredeling, socialistisch lid van het Nederlandse en het Europese Parlement, gaven tijdens de forumdiscussie op het congres een antwoord, dat er niet toe bijdroeg om de onderhandelingspositie van de bewindsman in de Europese mi nisterraad te versterken. Beiden geloof den om verschillende redenen niet, dat de Nederlandse boeren nu meer last zul len krijgen van hun Duitse concurren ten. Het KVP-kamerlid ir. Lardinois, die eveneens deel uitmaakte van het forum, zag dat gevaar wél, vooral voor de eier- producenten. Dr. Mansholt bracht het „europese" standpunt naar voren. Hij erkende, dat zekere verschuivingen ten nadele van de Nederlandse varkens- en kippenhou ders mogelijk zijn, al zullen zij waar schijnlijk niet groot zijn. Tegenover het nadeel van de hogere graanprijs staat immers, zei dr. Mansholt, dat tegelijker tijd de Duitse bescherming van eigen boeren moet verdwijnen. „Maar", zo voegde de heer Mansholt er aan toe, „dis er enige verschuiving optreedt, is dat dan niet de bedoeling van de ge meenschap geweest? Willen wij niet een specialisatie bereiken, met concentraties daar, waar zo goedkoop mogelijk kan worden geproduceerd?". Op het congres werden veel uitlatin gen gehoord als: „de spanning binnen de gemeenschap bestaat nog steeds", „wij bevinden ons in een kritieke fase" i en „de Europese landbouwpolitiek mag geen restpost worden". Zowel mi nister Biesheuvel als dr. Mansholt be nadrukten echter, dat een akkoord mo gelijk is, als de politieke wil er maar is, en dat de EEG we] gedwongen wordt tot een standpuntbepaling in het zicht van de komende onderhandelingen over de zgn. Kennedy-ronde. Dat men er met een markt- en prijs beleid voor de landbouw nog niet is, werd zaterdag eveneens duidelijk. De gemeenschap zal moeten zorgen voor een structuurbeleid en een sociaal be leid, waardoor het mogelijk wordt de grote stroom van mensen, die in de landbouw geen voldoende emplooi meer vinden, op te vangen. Jaarlijks vloeien in de EEG 400.000 mensen uit de land bouw, zei dr. Mansholt. En ir. Vrede ling voegde er aan toe: „De industrie heeft wél belang, maar helaas géén be langstelling voor het landbouwstructuur- beleid. UTRECHT, 16 dec. De rijkspolitie uit Werkhoven zat achter twee stro pers aan, die tenslotte met behulp van de Utrechtse politie op de Oude gracht alhier zijn aangehouden. Zij had den een stengun en een pistool met bijbehorende munitie bjj zich. Met de arrestatie van de twee mannen, een 54-jarige veehouder en zijn 23-jarige zoon uit Linschoten bleek men een zeer goede vangst te hebben gedaan. Een huiszoeking leverde nog veel meer op waarbij tenslotte aan het licht kwam, dat zij een uitgebreide wapenhandel dreven. Er werden elf buksen, een jachtge weer, verscheidene pistolen, een sabel, een bajonet en een hoeveelheid muni tie gevonden. Bovendien werden een lichtbak en twee met hagel neergescho ten eenden aangetroffen. De wapens bleken uit Duitsland gesmokkeld te zijn. Zij verkochten ze aan stropers, die in de velden rondom Woerden opereer den. Niet alleen is proces-verbaal opge maakt tegen beide mannen wegens het zonder vergunning in bezit hebben van vuurwapenen, maar ook tegen een twaalftal jongelui die van hen wapenen betrokken hadden. De zoon van de vee houder heeft zeker 25 buksen verhan deld. De rijkspolitie is nog met een nader onderzoek bezig. Voorlopig zijn vader en zoon opgesloten in het groeps- bureau van de rijkspolitie in Bunnik. DJAKARTA, 16 dec, (Ktr) Dui zenden zijn vanmorgen in de Indonesi sche hoofdstad de straat opgevlucht toen een reeks krachtige aardschok ken de gebouwen deden schudden. Een schok duurde zelfs ongeveer 10 secon den. Ook het grote hotel „Indonesia", dat speciaal met het oog op aardbevingen is versterkt, schudde op zijn fundar menten en ruiten op de veertiende ver dieping sprongen. LOS ANGELES, 16 dec. (Reuter) In de Baldwinheuvels bij Los Angeles is zaterdagmiddag een stuwdam doorgebroken, waardoor zich enorme wa termassa's via een ravijn over 'n luxueu ze woonwijk uitstortten. Minstens vijf tig huizen werden weggevaagd en hon derden andere kwamen onder water te staan. Het aantal doden bleef be perkt tot zes, omdat men de door braak uren tevoren had den aanko men. Enkele uren voor de dam het begaf had men er al water door zien sijpelen. Op last van de politie werd onmiddellijk begonnen met de ontrui ming van honderden huizen beneden het stuwmeer. Ook werden snel alle beschikbare hulpploegen ingeschakeld voor het leegpompen van het reser voir. Dit mocht echter niet baten, want er ontstond een scheur in de dam die hoe langer hoe groter werd. Bijna vier uur nadat men met het leegpompen was begonnen begaf de dam het met een luide knal. Binnen enkele minu ten was het stuwmeer leeggestroomd. Dit gebeurde zaterdagmiddag om streeks 15.45 uur plaatselijke tijd (za terdagnacht 00.45 uur Ned. tijd). Volgens de politie woonden in het getroffen gebied minstens 6000 men sen. Voor het leegpompen van het stuwmeer zou men zeker 24 uur nodig hebben gehad. De dam is ongeveer 30 meter hoog en heeft een breedte van ruim 200 meter. De scheur heeft een V-vorm. Onmiddellijk nadat de dam was gebroken werden speciale politie-een- heden en alle beschikbare brandweer wagens en ziekenauto's uit Los An geles naar de getroffen wijk gediri geerd. De door het razende water was betrekkelijk en ligt voor een overspoelde wijk nieuw en luxueus groot gedeelte tegen een beboste heu velhelling. Modder en water stroom den na de doorbraak met woeste kracht door straten en tuinen en vormden een rivier van wel 180 me ter breed. Het kolkende water sleurde voorna melijk tegen de heuvel gebouwde hui zen mee. Een 25 meter^ hoge hoog spanningsmast vloog in brand. Honder den auto's en een bus met een onbe kend aantal passagiers werden door een muur van water opgenomen en meegevoerd. Binnen een half uur kwam het water tot een afstand van vijf kilometer van het stuwmeer. Ook ploegen van de Amerikaanse kust wacht spoedden zich naar het gebied. Met hefschroefvliegtuigen werden mensen van daken gehaald. Ontstellende taferelen speelden zich af. Tal van mensen vluchtten voor de watermassa uit naar hoger gelegen plaatsen. De meesten haalden het, maar zes ongelukkigen werden door het water verzwolgen. De mensen, die op de daken van hun huizen zaten, werden gewaarschuwd daar te blijven zitten en uit de buurt van in het water gevallen hoogspanningsdraden te blij ven. Een van de geredden vertelde, nog trillend van emotie, dat de scheur in de dam er aanvankelijk niet ernstig had uitgezien. Toen de dam doorbrak leek het hem dat de gehele straat, waarin hij woonde, begon te golven. De huizen waren nog maar pas ge bouwd. Het was een verschrikkelijk gezicht. Er bleef niets van over. Ik hoop dat er geen mensen meer in zaten. Het was afschuwelijk. Er is niets van over. Alles is weg!" De schade wordt geschat op tiental len miljoenen dollars. Het akkoord tussen president Estens- soro Paz en ex-vice president Juan Le- chin de leider van de linkervleugel van de regerende „Nationale Revolutio naire Beweging", die aan het hoofd van de stakers staat behelst drie punten: vrijlating van de gijzelaars, terugtrek king van de regeringstroepen die Car tavi hebben omsingeld en waarborgen voor een onpartijdige berechting van de vakbondsleiders Pimentel en Esco bar, wier arrestatie de aanleiding vormde voor de staking. Men kwam tot een vergelijk dank zij de bemidde ling van de aartsbisschop van La Paz, mgr. Julio Isidoro Antezana. Juan Lechin verklaarde zaterdag- WASHINGTON, 16 dec. (Rtr, UPI) De Amerikaanse federale recherche (FBI) heeft snel succes geboekt in de speurtocht naar de mannen, die verleden week de Amerikaanse zanger Frank Sinatra jr. ontvoerden en hem een paar dagen later zijn vrijheid teruggaven tegen een losgeld van 240.000 dollar. Zaterdag arresteerden rechercheurs van de FBI, op drie ver schillende plaatsen in Californië, drie mannen die van de kidnapping worden verdacht. Hoewel zij nog geen bekente nis hebben afgelegd, staat het vast dat deze drie mannen de ontvoerders zijn. Bjjna vijftigduizend dollar van het los geld (de nummers van de bankbiljetten waren bekend) werd op een van hen gevonden. De rest van het geld werd aangetroffen in de woning waar de tweede verdachte werd gearresteerd. Bovendien was een ring met de initia len F.S., die de ontvoerders van Frank Sinatra jr. hadden afgenomen, in het bezit van de man, die ook een deel van het losgeld bij zich droeg. Zoals bekend was het losgeld be taald door de vader van de ontvoer de, de wereldberoemde zanger Frank Sinatra, bijgenaamd „the Voice". Frank sr. toonde zich zaterdag zeer voldaan dat de ontvoerders van zijn zoon (uit zijn eerste huwelijk) waren gegrepen en dat het losgeld in zijn geheel terecht was. „Gelukkig dat het voorbij is", aldus de zanger, die de FBI uitbundig prees voor de snelle arrestaties. „Ik hoop", zo zei hij nog, „dat de snelheid, waarmee deze mannen werden gepakt, ande ren die met soortgelijke plannen rondlopen zal afschrikken". De drie arrestanten znn de 42-jarige John W. Irwon uit Hollywood, de 23- jarige Barry Worthington uit Los Angeles en de 23-jarige Joseph Clyde Amsler uit Playa de Rey. Irwin was de man die een deel van het losgeld en de ring op het moment van zijn arrestatie Dij zich droeg, de rest van het geld werd gevonden in de woning van Amsler. De gearresteerden zijn alle drie al eerder met de politie in aanraking geweest, maar met voor ernstige misdaden. Hoeveel belang de FBI hechtte aan hun arrestatie, wordt bewezen door het feit, dat het nieuws door het hoofd van de federale recher che, J. Edgar Hoover, persoonlijk werd bekendgemaakt op een persconferentie in Washington. De drie mannen zullen terecht moe ten staan wegens ontvoering. Zij kun nen voorlopig in vrijheid worden ge steld tegen betaling van een borgsom van vijftigduizend dollar, maar men neemt aan dat zij niet In staat zijn dit bedrag op te brengen. Station: Weer max. temp. mh, temp neersl. afgel. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Züricb Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Athene Madrid Mallorca gisteren 24 uur geheel bew. 3 -4 geheel bew. —1 —6 0 half bew. 2 —4 0 mist 0 —8 0.1 geheel bew. —1 6 0 mist 2 —3 0 geheel bew. 4 3 0.2 geheel bew. -—6 -8 0 zw. bew. —4 —4 mist —6 —10 0 zw. bew. 1 6 0 regen 3 —8 0 geheel bew. —1 —8 0 geheel bew. —6 —11 0 geheel bew. —6 —7 0 zw. bew. —4 —7 0 sneeuw 8 1 11 geheel bew. 0 —6 1 sneeuw 4 —8 0.1 sneeuw 0 —13 0.1 sneeuw 7 —9 0.1 geheel bew. 4 —6 0 zw. bew. 2 6 0 geheel bew. —7 13 0 gebeel bew. —4 —12 0 regen 14 4 16 half bew. 20 15 0 onbewolkt 4 —3 0.4 licht bew. 10 4 17 HAARLEM, 16 dec. Zaterdagavond is een 21-jarige kok op de Leidsevaart als gevolg van een lekke band met zijn scooter verongelukt. Achterop zat een veertienjarige zusje. De kok ver loor de macht over het stuur. Beiden kwamen te vallen. De kok kreeg ver moedelijk een schedelbasisfractuur, ter wijl het meisje hoofdwonden opliep. Zij zijn opgenomen in het Diaconessenhul#. iiiimiiiiiiiiiititiiiiiiiiiiiiuiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiim (Aduertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 ÜiDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223591 Verwachting tot dinsdagavond (op gemaakt om 11.15 nnr). Vanavond en vannacht op de m< te plaatsen enige regen, ijzel of sneeuw en hier en daar mist. Morgen van het noorden uit opklaringen. Aanvankelijk zwakke tot matige wind tussen znid en west, bjj lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, later wind ruimend naar noordelijk* richtingen en tijdelijk lichte dooi. Dinsdag: Zon: 8.43—16.29 Maan: 9.50—1741 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 16 dee. De nacht van zaterdag op zondag werd zeer koud met in het zuidoosten van Nederland twaalf a veertien gr. vorst. In de afgelopen nacht is -9 gr. C. in West-Brabant ge meten, de laagste temperatuur. In het zuidoosten ligt ook een laagje sneeuw waarboven de temperatuur zondag tn Limburg niet hoger kwam dan -6 gr. C. Een zwakke storing kan plaatselijk wat sneeuw of ijzel veroorzaken maar mor gen draait de wind van noordwest naar noordoost zodat de vorstsituatie zeker de eerste helft van deze week voortduurt. avond voor de Boliviaanse radio, dat hij het akkoord hed geaccepteerd om elk bloedvergieten te voorkomen. Hij protesteerde overigens tegen het feit, dat hij niet in de gelegenheid was ge steld vóór het sluiten van het akkoord contact op te nemen met de stakende mijnwerkers. Lechin is zondag uit La Paz naar Catavi vertrokken om de gij zelaars persoonlijk vrij te laten. De stakende tinarbeiders in Catavi hebben telegrafisch lat en weten dat zij in stemmen met de vrijlating, maar zij eisten dat Lechin persoonlijk naar Ca tavi zou komen. Voor zijn vertrek verklaarde Lechin verbitterd, dat het Boliviaanse volk de weg van Fidel Castro zal moeten volgen. Amerika, zo zei hij, „heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om de arbeidersbeweging in Bolivia te onthoofden. Wij zullen er onze les sen uit trekken. Ik kan u verzeke ren, dat deze incidenten zich zullen herhalen. Het is de enige manier waarop wij ons kunnen verdedigen." Waarnemers zijn van oordeel, dat Le chin zich met zijn „stunt" waarschijn lijk de kans ontnomen heeft president te worden. President Paz is thans van plan de grondwet zodanig te wijzigen, dat hij zich opnieuw kandidaat kan stellen voor het presidentschap. Hij heeft zijn positie door de actie van zijn tegenstander waarschijnlijk verbe terd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1