Gasprijs in Zandvoort wordt niet verhoogd MANTELS Bezwaar tegen wijziging van streekplan Noordelijke randweg noodzakelijk Agenda voor Haarlem en omgeving Ut Tulpenkwekers willen teelt regeling handhaven 1 VAN NIEL Recente grenswijzigingen hebben nadelige invloed op ontwerp-begroting Franse parfums in Nederland vervalst 3-80-80 £fl y.Empelen IN DICHTE RIJ.... HORLOGES Het beste speelplan ligt niet voor het grijpen house of enqland Voorstellen in raad verworpen Duitsers kunnen geen flats in Zandvoort kopen RAAD ZANDVOORT is G.S. behandelen beroepschriften Uit STAD en STREEK Bosbedrijfsplan Bloemendaal Bijna f25.000 verduisterd Ruim zes mille verduisterd Verworpen Vergissing Volgens wethouder Mariastichting W. C. Bohlmeyer 25 jaar masseur Routewijziging busdienst Zwanenburg-Amsterdam VER. DE TULP VERGADERDE OMEGA Tl S SOT Haarlemmerliede en Spaarnwoude Waterstanden TOEGANGSPRIJS „KOPJE BLOEMENDAAL HOGER Geen voorbereidingen voor bouw van pier Examen Malthezer Helpster Twee Amsterdammers aangehouden Penningmeester voof de rechtbank WOENSDAG 18 DECEMBER 1963 PAGINA 2 ZANDVOORT, 18 dec. Bij de behandeling van de gemeente-begro ting voor 1964 enkele weken ge leden stond de gemeenteraad van Zandvoort voor het dilemma: moet het resterende begrotingstekort van 45.000,gedekt worden door ver boging van rioolbelasting van 7 tot 10 procent, of door verhoging van de gasprijs met 1 cent per kubieke meter. De heer Van der Moolen (P.v.d.A.) stelde voor, de rioolbelas ting te verhogen. Over dit voorstel staakten de stemmen. Thans moest de raad opnieuw over dit voorstel stemmen. f 4.- per week of f 16.- per maand Weinig geld in portemonnaie 1 TOCH goed gekleed dooi ZIET ONZE ETALAGES Jansstr. 51 a - Jansstr. 63 HAARLEM Inlichtingen bij werkgever worden niet genomen Zaak Zandvoorter zomerhuisjes uitgesteld 99 Circuit Films: Muziek: 1 oneei Diversen: Cabaret: Tentoonstellingen ETERNA vanaf 440. Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856 9 O z o y Verhoging presentie-geld van raadsleden Zwitserse anoraks, sneeuw-praktisch en sportief-modieus, exclusief van model en prachtig van kleur, kortom volgens de beproefde House-maatstaven. 69.50 tot 109.50 ski-broeken, soepele wollen Helanca, middelzware en zware kwaliteiten, strak, slank en feilloos van maakwijze. 59.50 en 69.50 De heer Koning (groep Breure) was voor gasprijsverhoging, omdat dan alle Ingezetenen zwaarder zullen worden be last. De rioolbelasting treft maar een kleine categorie. De heer Van der Werff (CH) wilde weten of de begroting voor de rioolzuiveringsinstallatie belang rijk zal worden overschreden. In dat geval zou hij de rioolbelasting willen verhogen. De heer Gosen (AR) merkte op, dat deze 45.000 nodig zijn om de begro ting sluitend te maken. De meerdere kosten van de zuiveringsinstallatie hou den daar geen verband mee. Aan de heer Breure, die zich zowel tegen ver hoging van de gasprijs als van de riool belasting had verklaard, stelde de heer Gosen de vraag hoe hij dan de begro ting sluitend wilde maken. De heer Breure (groep Breure) betoogde later dat hij de voorkeur gaf aan verhoging van de waterprijs. De heer Van der Moolen (PvdA) verdedigde nogmaals zijn voorstel. Gasprijsverhoging drukt vooral op de „kleine luyden" en voor al op de grotere gezinnen. De huiseige naren profiteren van de komende huur verhoging: zij kunnen dus de verho ging van de rioolbelasting gemakkelijk Wethouder mevrouw Stemler (WD) achtte het onjuist om de gasprijs te gaan verhogen, nu het (goedkopere) aardgas op komst is. Men doorkruist dan de propaganda voor het gebruik van gas voor centrale verwarming. Wethouder Kerkman (PvdA) zei dat van de 4000 woningen in Zandvoort de (Advertentie) (tot f 150.- geen vooruitbetaling) hkc ZANDVOORT, 18 dec. De Hoge Raad heeft zijn uitspraak omtrent de verbindbaarheid van de Zandvoortse zomerhuizenverordening uitgesteld tot 28 januari 1964. Het betreft hier een beroep in cassatie, ingesteld door een exploitant die enkele zomerhuizen (in ztrijd met de verordening) permanent had verhuurd. De Haarlemse kanton rechter sprak hem vrfl doch de Ar rondissementsrechtbank veroordeelde hem (in beroep) tot 25,- boete. Van dit vonnis tekende hij cassatie aan bij de Hoge Raad. De advocaat generaal concludeerde tot verwerping van dit be roep en verbindendverklaring van de verordening. Aanvankelijk bepaalde de Hoge Raad zijn uitspraak op 17 de cember. helft huurwoningen zijn en de andere helft door de eigenaar wordt bewoond. De voorgestelde verhoging zal niet zwaar drukken (gemiddeld 10 per per ceel. Het is niet bekend of het krediet voor de zuiveringsinstallatie zal worden overschreden. Niettemin zijn daar gro te bedragen mee gemoeid en de riool belasting zal (ook na verhoging) maar een deel van de kosten goed maken. Toen het op stemmen aankwam werd het voorstel-van der Moolen verworpen met 6 tegen 7 stemmen. Daarna werd gestemd over verhoging van de gas prijs. Dit voorstel werd tot grote ver rassing van de raad verworpen met 5 tegen 8 stemmen. Wethouder Kerkman (PvdA) als voorzitter van de raad (de burgemeester was afwezig) constateer de, dat de begroting 1964 nu een tekort van 45.000 vertoont. Wethouder Lindeman (KVP) veron derstelde dat enkele raadsleden had den geslapen. („Mag dat niet?" in terrumpeerde de heer Breure). Nadat de voorzitter nog eens had verteld hoe de gang van zaken was geweest, erkende de heer Siegers, dat hij zich bij de stemming had vergist. De raad wilde nog verder praten maar de voor zitter sloot de discussie. ZANDVOORT, 18 dec. „Kunnen wij tegengaan", dat Duitsers in Zand voort „nieuw gebouwde flatwoningen gaan kopen?" Deze vraag stelde me vrouw Mol (PvdA) gisteravond in de Zandvoortse raad bij een voorstel om grond aan de Boulevard te verkopen voor de stichting van een groot flatge bouw. Wethouder Kerkman (PvdA) zei, dat in 1956 plotseling nieuw gebouwde flats onerkoopbaar bleken. De bouwers vroegen toen ruimere faciliteiten bij de verkoop. De gemeente heeft daarop bij het departement geïnformeerd, maar daar maakte men geen bezwaren. Bij latere grondverkopen echter heeft de gemeente de voorwaarde gesteld, dat de flatwoningen permanent moeten wor den bewoond. Duitsers zullen deze wo ningen dus niet voor vakantieverblijf kunnen bestemmen. Mevr. Mol was na dit antwoord niet optimistisch, maar hoopte er het beste van. De heer Gosen (A.R.) vroeg voorkeur voor Zandvoortse gegadigden voor de aankoop van een flat. De heer Kerk man (PvdA) meende, dat de kleine categorie van Zandvoorters die deze flats kunnen kopen zeker wel aan hun trek zullen komen. ZANDVOORT, 18 dec. Het ontwerp van een wijziging van het streekplan voor Zuid-Kennemerland ontmoet be zwaar bij de gemeenteraad van Zand voort, vooral omdat daarin niet is op genomen de randweg die ten noorden van de badplaats zal worden aange legd. Deze weg is noodzakelijk voor de ontmoeting van het uitbreidingsplan Noord-Oost en is een belangrijke fac tor voor de oplossing van het verkeers probleem in de badplaats. De heer Van der Werff (CH) was bang, dat Gedeputeerde Staten Zand voort zullen beschouwen als een drei nend kind. Hij doelde er daarbij op, dat de Oost-westverbinding door Aer- denhout, zoals die in het Streekplan is opgenomen aan Zandvoort cadeau wordt gedaan. Hij was voorstander van dat project en achter het streven naar de weg-de Ranitz schadelijk voor Zand voort, omdat Gedeputeerde Staten daar door terughoudend zijn wat betreft de noordelijke randweg. De heer Gosen (A.R.) zei. dat die randweg er moest komen; de weg-de Ra nitz heeft daar niets mee te maken. De heer Siegers (KVP) steunde ook het voorstel van B. en W. om opne ming van de randweg te bepleiten. Sprekende over de weg-de Ranitz. gaf de heer Siegers de gemeenten, die daar voor actie voeren niet veel kans. Al leen reeds omdat de provinciale oost- westverbinding in verhouding tot het project-de Ranitz financieel gemakke lijker te realiseren is. Wethouder Lindeman (KVP) zei, dat Gedeputeerde Staten voorstander zijn van een randweg die dichter bij het dorp uitkomt. De raad heeft zich echter uitgesproken voor het zogenaamde pro ject-C. De oost-westverbinding Zand- voort-Haarlem staat hier buiten. Want welke oplossing ten langen leste ook ge kozen zal worden (plan-de Ranitz of traverse door Aerdenhout) de noorde lijke randweg moet er komen. Met de steun van de heer Breure (groep Breure) tegen besloot de raad een bezwaarschrift tegen het ontwerp- streekplan in te dienen. Naar aanleiding van een recent on- i Advertentie) Dit is ons - U wel bekende - telefoonnummer. Gaarne tijdig Uw Kerstbestellingën. Wij kunnen daaraan dan nog meer zorg besteden. BLOEMENMAGAZIJN Binnenweg 18 - Heemstede CINEMA PALACE: The great escape, 14 jaar. Dagelijks 2 en 8 uur. FRANS HALS: De nozem, volw. 7 en 9.15 uur. UDO; Konvooi als lokaas, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Wedren met de ooievaar. 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Requiem voor een zwaar gewicht. 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY. t/m donderdag: De pelsjagers van de Slangenrivier, 14 jaar 2.30. 7 en 9.15 uur. STUDIO: 11 bell' Antonio, strikt volw. 2.15, 7 en 9.15 uur. Woensdag 18 december. Concertgebouw. 7.30 uur: Chr. Orat. Ver. „Door zang vriendschap". Uitvoering van „The Messiah" van Handel, o.l.v. Jan Pas veer. M.m.v. het N. Ph. O. Donderdag 19 december. Concertgebouw. 8 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. Woensdag 18 december. Minerva Theater. 8.15 uur: Charlotte Kohier met „In het ravijn". Stadsschouwburg. 8 uur: H. T. C. met „Een gehot valt". Woensdag 18 december. Rest. „Bolwerk". 8 uur: 1. S. C.C., ver gadering Donderdag 19 december. „Bloemenheuvel". 8 uur: Buurtvereniging „Overveen", Tob de Bordes draagt voor. .Adam en Eva", Raamvest 5. Iedere avona vanaf 8 uur 9 tot 11 uur Cabaret met Flet en Frans Koster. Anneiies Bouma en Cees van Oyen en pianist Enrico Neckhelm van de maand Frans Halsmuseum. Werken uit de Haar lemse School van de 16e t/m 19e eeuw Bijzondere collectie werken van Frans Hals Dagelijks van 11) 5 uur. s avonds van 8.30 tot 10.30 uur Zondag van 1 5 uur Teylers Museum. Schilderijen 19e „n 21 e eeuw Tekeningen Nederlandse. Italiaanse en Franse school, 16e t/m 19e eeuw Fos sielen, natuurkundige instrumenten Ge opend op werkdagen, behalve maandag 11 3 uur Eerste zondag van de m van 1 3 uur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76 Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 10 12.30 en van 1.30 5 uur (behalve maandag! Zon- en feestdagen van 2 5 uur Vishal: Tentoonstelling van werken van de leden der Haarlemse vereniging van oeeldende kunstenaars „De Groep" Geopend dagelijks van 10 5 uur. Zondags en beide kerstdagen van 1 5 uur. T/m 12 januari. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1, 2e etage: Expositie „100 ambachten" van Jan Luyken. Dag. van 105 geopend. Tentoonstelling „5 tot 500", schilderijen, tekeningen, aquarellen en gravures. Kunstzaal Barteljoris, Barteljorisstraat 3, Vanaf 14 december t/m 4 januari: Tentoon stelling van schilderijen, aquarellen en teke ningen van Arie Schouten. Geopend maan dag 1 6 uur, dinsdag t/m zaterdag 9 6 uur Marius Bauerlaan J, Aerdenhout (voor heen Tramweg). Tentoonstelling van werken van Hugo Landheer Geopend zaterdag van 25 uur of na afspraak, telefoon 42797 Het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. Tentoonstelling van werken van leden Kunst Zij Ons Doel. Geopend dagelijks van 105 uur. Zondag van 25 uur. geval op het circuit bepleitte de heer Gosen (A.R.) maatregelen om de ama teur-toerrijders op Het circuit tegen zich zelf te beschermen. Hij wilde het cir cuit voor toerrijders sluiten. Wethouder Kerkman (PvdA) antwoordde dat deze zaak aan het bestuur van „Touring Zandvoort" zal worden voorgelegd. Dat is de beheerster van het circuit. Op een vraag van de heer Gosen (A.R.) gaf wethouder Lindeman (KVP) een uitvoerige uiteenzetting van het systeem van kredietbewaking bij publieke werken. Op dit moment is bijvoorbeeld het krediet voor de zuivering van rioolwater niet over schreden. Mocht zulks bltjken, dan zal de raad onverwijld om een aan vullend krediet worden gevraagd. Overschrijdingen zijn niet altijd te voorkomen; bijvoorbeeld de kosten van gladheidsbestrijding in de vorige winter. (Advertentie) Nu de kollektie kostuums en herenmodes voor de komende (vele) feesttdagen volledig is, zal het U weinig moeite kosten, hieruit naar wens te slagen. Ook voor U hangt, in dichte rij, het kostuum er wel bij Betere konfektie en herenmede Zijlstraat 71 (t.o. Twentsehe Bank) HAARLEM, 18 dec. Onlangs was het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer W. C. Bohlmeyer als masseur zijn entree in de Mariastichting maakte. Aanvankelijk was deze afdeling be scheiden van opzet. Nadat de neer Bohlmeyer vijf jaar geleden hoofd van de afdeling heilgymnastiek en massa ge was geworden, groeide het aantal behandelingen sterk. De personeelsstaf werd steeds uitge breid, al maakte ruimtegebrek het werk wel extra moeilijk. Vele patiën ten zullen met grote waardering aan zijn consciëntieus toegepaste behande lingen terugdenken. De revalidatie van patiënten staat tegenwoordig in het centrum van de belangstelling en bij deze revalidatie :s het werk van de afdeling heilgymnas tiek en massage niet weg té denken. In intieme kring wordt in de Maria stichting dit jubileum herdacht. HAARLEM, 17 dec. Met ingang van maandag 23 december zuilen de bussen van lpn 85 van de N.Z.H. (Zwa nenburg-Amsterdam v.v.) tot nader aankondiging tussen de haltes Admi raal De Ruyterweg en Jan van Galen straat-O rechtstreeks via de Admiraal De Ruyterweg rijden. De haltes Bos en Lommerweg en Jan van Galenstraat-W vervallen dus voor lijn 85. Een en ander is het gevolg van de vele verkeersob stakels welke op de bestaande route worden ondervonden, waardoor aanzien lijke vertragingen ontstaan. HAARLEM, 18 dec. De tulpenkwe kers hebben gesproken: de teeltregeling gaat niet van de baan. Weliswaar bleek op de in het Krelagehuis gehouden ver gadering van de Ver. De Tulp een groot aantal leden die koers wel uit te willen, maar de vereiste tweederde van de stemmen haalde ze niet. De teelt- regeling voor de tulpen blijft dus voor lopig gehandhaafd. Men wil eerst wel eens zien hoe een en ander zich in de EEG ontwikkelt. Het gaat hier en daar kraken, zo zei voorzitter Chr. Eggink in zijn openings woord. De gehele narcissenwereld is in beweging omdat men de beheersing van het areaal voor dit artikel wil loslaten. Ook voor de tulpen kan het teeltreeht op losse schroeven komen te staan. We gaan snel naar de oude toestand van in het begin der dertiger jaren terug. Toen stonden er ruim 5500 ha tulpen, en registreerde men 10.000 kwekers. Nu tellen we 12.000 kwekers die ruim 5300 bunder telen. Door de voortdurende uitbreidingen is er veel vraag naar plantgoed. De prijs van de leverbare tulpen wordt mede bepaald door die plantgoedhon- ger. Ook dat verschijnsel zagen we in de dertiger jaren. Ook toen waren de prijzen hoog als gevolg van de grote uitbreidingen. De markt stortte toen plotseling in als gevolg van het plotse ling vergrote aanbod. De vraag, aldus de heer Eggink, is: hoe kunnen we le ring trekken uit de ervaringen van die periode? Als onze prijzen te hoog zijn, plaatsen we onszelf buitenspel en spelen we de buitenlandse kwekers in de kaart. Aan de andere kant moet onze teelt natuur lijk lonend zijn. Een rationele bedrijfs voering is dringend noodzakelijk. En een royaal aanbod van de meest ge vraagde soorten ook. Maar een onge breidelde groei van de culturen, wan neer allerlei avonturiers zich op de tul penteelt storten, is ook niet gewenst. Moet het gewenste evenwicht bereikt worden door een teeltregeling? Of moe ten de kwekers dat zelf zoeken in volle vrijheid? Nadat ir. H. van Os verslag had uit gebracht over de resultaten van de monstertuinen (voor de laatste maal, daar de tuinen wegens gebrek aan De- langstelling zijn opgeheven) bracht ir. Silver van de Plantenziektenkundige Dienst rapport uit over de veldkeurin- gen van de tulpen. Spreker wees er (Advertentie) MET GOUDEN BAND Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 o.m. op dat het tulpestengelaaltje nog steeds op de loer ligt. Hierna maakte de secretaris, de heet H. de la Mar, bekend hoe de stemmen op de verschillende kringvergaderingen uit de bus waren gekomen. Zoals reeds is gezegd bleek het overgrote deel van de kwekers voor handhaving van de teeltmaatregelen. Interessant was de vraag of de export een min of meer gevaarlijke situatie heeft geschapen met betrekking tot prijsafspraken. Moe ten de kwekers dit voorbeeld volgen? zo werd gevraagd. De heer Eggink was er niet zeker van dat tussenpersonen die voor kwekers verkopen zich van prijsafspraken distanciëren. Hjj was voor het overige van mening dat het zo'n vaart niet zal lopen, al betreurde hij het dat het contact tussen kwekers en exporteurs niet hechter is. In zekere zin heeft men door deze prijsafspraken met een soort kartelvorming te maken. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van de heren Eggink, Duin, Heemskerk en Uittenbogaard gekozen de heren D. Mantel, A. Priester, P. A. van Saase en C. v. d. Plas. (Advertentie) HAARLEMMERLIEDE, 18 dec. —De ontwerp-gemeentebegroting voor het komende jaar van Haarlemmerliede en Spaarnwoude sluit zonder tekort. Na drukkelijk vestigen B. en W. er de aan dacht op, dat in de ontwerpbegroting geen rekening is gehouden met de ge volgen van de per 1 januari te verwe zenlijken derde fase van de gedifferen tieerde salarisverhoging 1962-1965. Dat staat in verband met de gevolgen van de nieuwe salarismaatregelen ten aan zien van de lonen voor het oveheids- personeel. In de ontwerpbegroting komt zeer duidelijk naar voren, welke grote invloed de grenswvvziging per 1 oktober met Haarlem en Amsterdam heeft gehad op het inkomstenpeil. De vermindering van inkomsten is name lijk terug te vinden in de uitkeringen uit het gemeentefonds. Het komende jaar zal men tweeduizend gulden meer dan het vorige jaar uit het gemeente fonds moeten gebruiken. Voorts heeft de grenswijziging een vermindering van de uitkeringen uit het gemeentefonds per inwoner en per ha. in totaal 36 ten gevolge. Ten aanzien van een herziening van de lonen van het gemeentepersoneel HAARLEM, 18 dec. In een open bare vergadering in het gebouw van de Griffie aan de Dreef zullen Gedepu teerde Staten op vrijdag 20 december o.a. twee Beroepschriften behandelen. Een van de beroepschriften komt van de kerkeraad der Nederlands Hervorm de Gemeente in Hoofddorp, die zich daarin tegen het uitbreidingsplan Hoofddorp Zuid II van de gemeente Haarlemmermeer verklaart. Het pro test zal omstreeks tien voor tien behan deld worden. Tegen half elf zal het be roepschrift van de gemeenteraad van Beverwijk, die zich tegen de gedeelte lijke herziening van het uitbreidings plan Meerestein van de gemeente Heemskerk verklaart, aan de orde ko men. IJMUIDEN: Donderdag 19 december. Hoog water: 5.38 en 17.51 uur. Laag water: 1.18 en 13.35 uur. II BLOEMENDAAL, 18 dec. In 1946 werd voor het verbouwen van de bun ker op het Kopje te Bloemendaal tot uitzichttoren door de gemeenteraad een krediet verstrekt van i-uim drieduizend gulden. Sedertdien is om de gemaakte kosten te dekken een toegangsprijs ge heven van tien cent per bezoeker. Re kening houdende met de te verwachten stijging van de exploitatiekosten vragen B. en W. de toegangsprijs met een stui ver te verhogen. GROND VOOR KERK Aan het Bisdom Haarlem zal de gemeente Zandvoort 2130 vierkante meter grond, gelegen aan de Linnaeusstraat, verhu ren voor de bouw van een noodkerk. De huur zal 1065 per jaar bedragen. De gemeenteraad van Zandvoort ging zonder discussie met dit voorstel ak koord. OOMMISSIE De gemeenteraad van Zandvoort benoemde de aftreden de leden van de schoonheidscommissie, de heren B. J. J. M. Stevens te Haarlem L. H. P. Waterman te Amsterdam, H. W. van Kempen te Bloemendaal en ir. H. A. van Oerle te Leiden, opnieuw voor de tijd van vier jaren. SPREEKUUR Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers en de wethouders, W. Bakker en W. Happé houden don- ederdag geen spreekuur. Wethouder J. Schippers houdt donderdag spreekuur van elf tot twaalf uur. K.A.B.-MIDDENSTAND De afde ling Heemstede van de KAB en r.-k. Middenstandsvereniging beleggen vrij dagavond 20 december in Nieuw Ber kenrode een gezamenlijke bijeenkomst, tijdens welke de tot nog toe bereikte resultaten van het Concilie zullen wor den besproken. Als gespreksleider treedt op prof. dr. A. Mous van het Groot-Seminarie te Warmond. Aan twee wedstrijdtafels hadden de NZ-paren een moeilijk contract van vier harten bereikt. De tegenstanders waren goed op hun hoede en vonden het beste tegenspel. Iedereen aan tafel 1 vond, dat zuid goed had gespeeld doch dat west hem het winnen van het spel onmoge lijk had gemaakt. genspel had de zuidspeler van tafel 2 zijn contract gewonnen. Jammer voor zuid nmmer 1, die zich al zo uitvoerig over zijn pech had beklaagd. 4 A B 9? H 8 AAH74S f B 952 4 V 9 5 2 O A93 O 10 9 6 5 2 4 7 N W O 4 H 10 8 3 6 5 4 A B 8 V 4 3 6 4 B 10 7 4 2 H 10 8 6 Noord gever, allen kwetsbaar. Noord opende een ruiten oost paste zuid een harten OW pasten noord twee klaver zuid drie harten noord vier harten. Misschien had u heel an ders geboden, maar het eihdcontract is in elk geval juist. West speelde klaver zeven uit, oost nam met klaveraas en liet in slag 2 zijn partner een klaver aftroeven zuid had laag bijgespeeld. In slag 3 speelde west schoppen twee, hetgeen voor zuid niet prettig was. In noord werd schoppenaas genomen, op ruitenaas en heer kon zuid zijn twee verliezende schoppens weggooien en toen moesten de troeven eruit. Uit noord werd in slag 6 harten acnt gespeeld zuid legde hartenvrouw. West echter was zo slim im hartenaas niet te leggen en daar zat zuid. Hij kon wel harten naspelen, doch nu ver dween noords hartenheer onder wests hartenaas; de tafel (noord) had nu geen entree meer en daar west schoppen na speelde, die zuid moest troeven; het ge volg was dat zuid niet meer in klaver kon snijden. NZ verloren dus klaveraas, een ingetroefde klaver, hartenaas en later nog de klavervrouw. Welke fout had zuid gemaakt? Als men het eenmaai weet, is het zéér eenvoudig. In slag 6 had noord niet harten acht moeten spelen, maar schoppenboer (of een ruiten) en die in zuid moeten aftroeven. Als zuid hierna met harten uit eigen hand vervolgt, is het spel niet meer te verliezen. Legt west harten negen, dan neemt noord de heer en snijdt hierna op klaver vrouw; west kan wel introeven, doch hij moet dat met hartenaas doen Neemt west in slag 7 echter harten aas, dan blijft de hartenheer op tafel een entree voor de latere snit in kla ver. Merkwaardig was, dat geen der vier spelers van de eerste tafel deze moge lijkheid gezien had. Iedereen was ervan overtuigd dat zuid het goed had gedaan Was aan de andere tafel de zuidspeler niet op het betere speelplan gekomen, dan zou het geheim van dit spel on opgelost gebleven zijn. Jammer voor zuid 1, dat het toch uit kwam! dienen de maatregelen, dié van rijks wege getroffen zullen worden, te wor den afgewacht. Een ontwerp-regeling in zake het verlenen van een uitkering aan aftredende wethouders en het toe kennen van een pensioen aan oud-wet houders en hun nabestaanden zal de raad binnenkort worden aangeboden. Op korte termijn ook zal de raad zich •gaan beraden over een voorstel tot her ziening van het ambtenarenreglement en de uitkeringsverordening. Op grond van het door het sociografisch bureau van de gemeente Haarlemmermeer uit. gebrachte rapport is aan de minister van binnenlandse zaken het verzoek gericht de gemeente in het Bezoldigingsbesluit Burgelijke Rijksambtenaren in klasse 1 in te delen. De uitvoering van de bouw van het politiebureau stagneert, omdat het ge meentebestuur er nog niet in geslaagd is voor de bouw een aanvaardbare prijs te verkrijgen. De nieuwe brandweerga rage zal begin volgend jaar in gebruik kunnen worden genomen. ZANDVOORT, 18 dec. Het Zand voortse raadslid Koning (groep Breu re) zei gisteravond in de raad. dat hij in een courant gelezen had, dat men al bezig zou zijn zinkstukken te maken voor de pier, hoewel daar voor nog geen rijksgoedkeuring is verleend. De heer Koning wees op het geval-Wesel en vreesde, dat Zand voort ook de dupe zou kunnen wor den door het ontduiken van de rijks- voorschriften. Wethouder Kerkman (PvdA) vond, dat er geen overeenkomst is met het ge val-Wesel. In Zandvoort is nog niets te constateren van bouwbedrjj vigheid voor de pier. Het is wel mogelijk, dat men elders in een fabriek meta len hulpmiddelen voor de pierbouw vervaardigt, maar dat is niet verbo den. HEEMSTEDE, 18 dec. In gebouw Nieuw-Berkenrode is gisteravond hei examen afgenomen voor het diploma Malthezer Helpster tweede klasse, een cursus die het verlenen van hulp be oogt bij ongevallen en rampen. Alle veertien kandidaten slaagden voor dit examen, dat afgenomen werd door de doktoren G. Beek uit Den Haag, R. J. P. Muller uit Heemstede en zuster J. van Kampen docente bij de Mariastich ting in Haarlem. De namen van de geslaagde cursisten luiden mevr. E. Oud-Moes, mevr. E. M. Kramer-de Jong, zuster Catharina, mej. G. van der Meer, mevr. M. Wesse- ling-van Dijk, mevr. C. Voorwerk-Vo- gels, mej. J. de Winter, mevr. M. A. Krouwels-van Aken, mej. M. Huij- mans, mevr. C. M. Warmerdam-El- dering, mej. T. van de Bos, allen uit Heemstede, zuster A. van Voorst tot Voorst uit Bloemendaal en de zusters Bernarda en Joachkna uit Vogelenzang. BLOEMENDAAL, 18 dec. J» te band met de in de komende J wijzigen methoden van bos- jj en plantingswerkzaamheden achten W. van Bloemendaal het 8evv®V fallen de werkzaamheden gerealiseera worden volgens een zogenaamo drijf splan. De Koninklijke Nederlaag Heidemaatschappij te Arnhem reeds voor diverse gemeenten cte, land dergelijke bedrijfsplannen B eerd. Er werden fraaie success geboekt. Ook in de gemeente Bloemendaal een dergelijk plan onmisbaar zu oppervlakte aan bos- en du™~r een tingen in de gemeente, die v°m. bedrijfsplan in aanmerking komt, i rekend op Ongeveer 325 ha. B. va„ stellen de raad voor een kredie drieduizend gulden beschikbaar te len voor het vervaardigen van ee drijfsplan. .on HAARLEM, 17 dec. - Blijkens mededeling aan de gemeenteraad w B. en W. aan Gedeputeerde Staten ^3 stellen met ingang van 1 oktober f de vergoeding van de, raadsleden afde* iedere het bijwonen van een raadsvergafl - vast te stellen op 25 per lid. „fde- 25 voor het bijwonen van de lingsvergadering én f 15 voor commissie-vergadering. (Advertentie) AMSTERDAM, 17 dec. De centra le recherche heeft gisteren een 38-jari ge timmerman en een 30-jarige ver tegenwoordiger uit Oost aangehouden, die ervan worden verdacht vervalste Franse parfums in de handel te heb ben gebracht. Bewust of onvewust me deplichtig daaraan zijn een 30-jari- ge chemisch fabrikant uit Bilthoven, die een chemische fabriek in de Bies bosch bezit, en een 32-jarige koopman uit de Haarlemmermeer. De fabrikant maakte de parfums en de koopman verspreidde ze in Nederland, Duitsland en mogelijk ook in andere landen. Zij zijn na verhoor weer vrijgelaten. Bjj de fabrikant in de Biesbosch werden vervalste verpakkingsmateria len, drie half met parfums gevulde jerrycabs, essence, alcohol en tien tallen met flesjes parfum gevulde doos jes in beslag genomen. De verpak kingen bevatten drie flesjes met par fums met de geuren „Ma griffe", „Robe d'un soir" en „Vert et blanc". De echte parfums worden alleen in enkele zaken verkocht via de in Haar lem gevestigde alleenvertegenwoordi ger. 'De Parijse parfumfirma ontdekte de ze falsificatie nadat een Amerikaanse vertegenwoordiger attent was gemaakt op een voordelige aanbieding uit de Haarlemmermeer. Een parijse opspo ringsambtenaar kwam naar Nederland om samen met een rijksrechercheur een onderzoek te beginnen, dat later door de hoofdstedelijke recherche werd overgenomen. Via de koopman in de Haarlmmermeer, die zei de parfums buiten de groothandel om voor een voordelig prijsje te hebben gekocht, kwam men terecht bij de fabriek in de AMSTERDAM. 17 dec. De Belgi sche grammofoonplatenmaatschappij „Fonior" beschuldigt de inmiddels ont slagen directeur van haar Nederlandse bedrijf, de n.v. „Dureco", van verduis tering van bijna 25.000. Het betreft de in Aerdenhout wonende L., die als pre sentator van een grammofoonplaten- programma van de AVRO optreedt. De Belgische maatschappij heeft by de Amsterdamse justitie een strafklacht te gen hem ingediend. Volgens de Brusselse president-com missaris van de n.v. „Dureco" staat een tekort van bijna 25.000 vast. Doch men taxeert het deficit op ongeveer 40.000. De heer L. zou als directeur van de in Amsterdam gevestigde n.v. „Dure co" op naam van de Brusselse presi dent-commissaris en bepaalde crediteu ren grote bedragen hebben laten boe- kcn. De Belgische moedermaatschappij van de n.v. „Dureco" heeft ook een civiele procedure aangespannen tegen de op 1 mei jl ontslagen directeur. Het gaat daarbij om een vordering van ruim een ton die door de ex-direc teur met een gelijk® tegenvordering zou MIMIR zijn beantwoord. Biesbosch. De directeur van (W,!^ drijf was enige tijd geleden in cont» gekomen met beide Amsterdamnw* die hem vroegen of hij bereid wa» Franse parfums in licentie te gaan v L vaardigen. Beide Amsterdam*®?», maakten z.i. een betrouwbare De fabrikant voelde wel voor de hcej' en merkte, naar zijn zeggen, aanv s kelijk niets van het bedrog. Hij zou L( lont hebben geroken nadat de zakenrij relatie met een der Amsterdam*» was verbroken en het zakelijke c tact was voortgezet met de op Sub deeltjes beluste koopman uit de lia lemmeimeer. De Parijse parfumfirma acht zicb^ deze falsificaties ernstig benadeeld. j® gens de Amsterdamse politie van afzet van de nagemaakte parfu®8^ ons land nogal mee, omdat men Jb ,rie derland niet houdt van de met flesjes gevulde doosjes. Groter was afzet naar Duitsland. ,rUj!' Volgens de politie werd het ^1 werk voor her verpakkingsmater geraffineerd goed nagemaakt. Daav,iö tegen was de kwaliteit van de Par zeer slecht. AMSTERDAM, 17 dec. De van justitie bij de rechtbank kgin£ gens verduistering in dienstbetT® zeven maanden gevangenisstraf, van vier voorwaardelijk met <}T t,pek' proeftijd geëist tegen een 40-jang® j,ef houder uit Uithoorn, die van seP „,rhf,S 1962 tot april 1963 het waters <t Blokland in Mijdrecht voor 6540 benadeeld. De boekhouder was sinds 1 secretaris-penningmeester terschap. In van mei dit d 3®* overspannen toestah raakte hij in financiële moeiwjy eStei Hij fungeerde ook als PennmgfJLn va.i verschillende scholen en to nie' de salarissen voor de onderwijze gUtjsi' meer kon betalen omdat hij eefListei'1f die-aanvrage te laat bij het njId sCjiaP van onderwijs, kunsten en were <je had ingediend, deed hij een gceey gJlie kas van het waterschap. Later hij zich ook waterschapsgeldel zichzelf toe. ,.„,i \r5z De boekhouder heeft een de tej het verduisterde bedrag inmidu re, rugbetaald en is voornemens per maand aan te zuiveren. Uitspraak 24 december. KVG—OVERVEEN Voor de van het Katholiek Vrouwen jv* van net KatnoneK vrouw» -, in deling Overveen, komt donder ,aJi)£ vrouw T. Meermans-Verbeek ren, in gebouw „Domi" aan, nA dec voorterpad. Na de pauze zal jaChte.„t matrice spreken over „kerstge De bijeenkomst proza en poezie om kwart over acht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2