De Jong dan Jansen Nog geen reden om onze familienaam te wijzigen Bok ma M Van Aartsen bevestigt: Aftreden K.L.M.- commissarissen al eerder overwogen Heengaan nu zeker l DIJ Kritiek op Tsjechoslowaakse vakbonden en dagbladen Dochter voor Juan Carlos Men laat hem wel hoog, In AmsterdamDe V ries nummer één Er heten meer Nederlanders CEDRO maar niet droog zitten hhhp1 BANK Voorlopig geen rehabilitatie kard. Mindszenty Helers bij grote bontdiefstal gearresteerd Tsjoe En-lai: Moord Kennedy „verachtelijk" CEDRO Benoeming Onderscheiding PARTIJSECRETARIS IN PRAAG Afscheid will *$lgwl&a«sss? KKuAÏsVikiW Klaar om te hijsen. Een sterk touw, een katrol, een emmer, en de zaak kan omhoog. Nog éven geduld, daarboven! Het is gelukt. De man hééft zijn thee, de (hoogspanning is gebroken. Want de theepauze is in Engeland heilig, te land, ter zee en... in de lucht! Volg hét voorbeeld van tienduizenden andere Nederlanders die een spaarrekening hebben geopend bij de N.H.M. Uw spaargelden zijn er volkomen veilig. Andere belangrijke voordelen zijn: 3 J rente soepele opvragïngsregeiing I uw belastingschuld uw belastingschulden op tijd betaald, niet te vroeg, niet te laat geen kosten spaar veilig, spaar modem, spaar bij de N.H.M. ZATERDAG 21 DECEMBER 196S PAGINA Dit gebeurde natuurlijk in Engeland. Niemand kan daar, zoals men weet, buiten de dagelijkse lafenis in de vorm van een geurig kopje thee. Ook niet de elektricien, die dertig meter boven de begane grond een reparatie aan een hoogspanningskabel verricht. Zijn kameraden vinden er wat op. Hij hoeft niet naar beneden, maar de thee komt wel naar hém toe. Met grote zorg en toewijding wordt eerst het op wekkende vocht bereid. :r" ~«th li 18 En daar zweeft de emmer met zijn voor Engelsen onschatbare inhoud in de ruimte, op weg naar de dorstige elektricien. c/he {0)c^fcfiimcidd/ijeMy WJLUAMS HUMBERT LTD. JEREZ AND LONDON 5' 'x' iV7 JEU EZ a LONDON k i'i>,-M ..--irT-r Hst valt in ons land nog al mee met de Jansens, de De Jongs, de De Vriesen, de Van d enBergs en andere grote familienamen. In tegenstelling tot de vrij algemene mening, is niet alleen 't aantal „couran te" familienamen in Nederland geringer Jan men denkt, maar ook het aantal Personen dat deze namen draagt. Het 's volgens het naamkundebureau van de Koninklijke Akademie van Weten schappen zelfs zo, dat er van een „na- mennood" geen sprake is. 15ij een voor zichtige schatting van alle Nederland se familienamen op ongeveer 200.000 geeft een door het naamkundebureau van de centrale commissie voor onder zoek van het Nederlands volkseigen sa mengestelde tabel van de 18 meest voorkomende familienamen in ons land geen aanleiding tot een breed opgezet te actie om naar Zweeds voorbeeld on ze familienamen te veranderen. De heer H. Buitenhuis, wetenschappe lijk ambtenaar van het naamkundebu reau in Amsterdam, is tot deze conclu sie gekomen, nadat hy zich de afwij zing van een radioforum om de Ne derlandse familienaam naar Zweeds voorbeeld te wijzigen met het doel ver warring te voorkomen, eerst nogal had aangetrokken. De heer Buitenhuis had zich juist beziggehouden met de Friese familienamen en daarbij ontdekt dat 11.76 procent van de bevolking in Fries land slechts zes familienamen ter be schikking heeft. In Zweden wist men niet goed raad 4clvrTLent,ie) Oude genever Bessenrood Citroen jenever (Van onze Haagse redactie) PEX HAAG, 21 dee. De raad van commissarissen van de K.L.M. heeft gisteren zijn mandaat ter beschikking gesteld, daartoe, zoals minister Van Aartsen reeds deze week in de Twee de Kamer had meegedeeld, door de bewindsman uitgenodigd. Met het nu aangekondigde aftreden van de raad is een beslissing gevallen in een kwestie, die reeds maanden terug onderwerp van gesprek is geweest: Jat het aftreden van de K.L.M.- commissarissen eerder dit jaar een Punt van overweging is geweest, beeft minister Van Aartsen ons giste ren bevestigd. De bewindsman sug gereerde evenwel, dat het thans aangeboden ontslag niets te maken beeft met de vroegere plannen. ..Over het aftreden is wel eens ge broken", aldus minister Van Aart- Sei», „maar de omstandigheden wa ren toen volkomen anders". aftreden van de raad van com missarissen werd gisteravond bekend uif' een officiële verklaring van mi- bister Van Aartsen, nadat een drie manschap bestaande uit de ge delegeerd commissaris mr. A. H. C. ^deben en de commissarissen mr. P. Lieftinck en ir. Th. P. Tromp de bewindsman in de loop van de mid dag had ingelicht over de opvattin gen van de raad. Zoals gisteren is oencht, heeft de raad donderdag mngdurig, vergaderd in het hoofdge- oouw van de K.L.M. Over hetgeen n die vergadering werd besproken P^waarden de commissarissen na af- loop een volstrekt stilzwijgen. de verklaring, die minister Van *®neen gisteravond via zijn woord voerder gaf, deelt hij mee, dat hij de voorzitter van de Tweede Kamer schriftelijk heeft bericht, dat de raad van commissarissen heeft besloten met ingang van een door de minister van Verkeer en Waterstaat te be palen datum zijn mandaat ter be schikking te stellen, om de aandeel houders van de K.L.M. voor een ver nieuwde samenstelling van de raad de vrije hand te laten. De minister, zo wordt verder in de verklaring gezegd, heeft de situatie in beraad genomen. Hij heeft de raad verzocht zijn taak voort te zetten tot de eerst volgende aandeelhoudersvergade ring. Op die vergadering die naar men aanneemt in januari wordt be legd zullen do nodige voorzienin gen worden getroffen voor de samen stelling van de raad. In het slot van de verklaring spreekt minister Van Aartsen zijn waardering uit voor het besluit, dat de raad van commissa rissen heeft genomen. DEN HAAG. 21 dec. Bij kb is be noemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau ir. F. C. RAUWEN- HOFF, wonend te Aerdenhout, direc teur van de werf Conrad en Stork Hijsch nv. te Haarlem. AMSTERDAM, 21 dec. De Koninklij ke Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst bond van Nederlandsche ar chitecten B N A heeft twee harer le den, de heren prof. ir. M. J. GRAN- PRE MOLIERE te Wassenaar en G. Th. RIETVELD te Utrecht, benoemd tot ereleden. De ledenvergadering overwoog bij dit besluit dat, beide architecten de bouw kunst op eminente wijze, zij het in zeer verschillende geest, hebben gediend. Het ligt in de bedoeling dat de beide ereleden in het begin van het volgend jaar in een plechtige vergadering als zodanig worden geïnstalleerd. met de vele Erikssons, Johanssens, Gun- narssons enz. Een staatscommissie leg de regels vast voor groepen Zweden die hun namen zouden kunnen laten veranderen. Het radioforum, dat werd geconfronteerd met de vele Jansens, De Jongs, Van den Bergs en de Vries en in ons land achtte navolging van het Zweedse voorbeeld niet wenselijk, omdat alleen plaatselijk sprake is van opeenhoping van familienemen. De heer Buitenhuis is het na een om vangrijk onderzoek nu geheel eens met de visie van de leden van het radio forum. Hij heeft tien plaatsen uitge zocht van verschillende grootte en in verschillende provincies. Voorts heeft hij slechts die familie namen genoteerd, die in de meeste plaatsen zo veel dragers hadden, dat zjj tenminste éénduizendste deel van de bevolking vormden. In Zutphen bij voorbeeld tenminste 25 personen voor één naam. maar in Amsterdam ten minste 800 personen. Van de over blijvende 18 familienamen kan men volgens de heer Buitenhuis zeggen dat ze de hoogste aantallen in ons land halen. Dat zijn in volgorde: De Jong, Jansen, De Vries. Van den Berg, Vis ser, Meijer, Bakker, Van Dijk, Smit, De Groot, Mulder, Bos. Vos. Janssen, Hendriks. Dekker, De Graaf en Mul ler. In Amsterdam overheerst de familie naam De Vries (5610), in Rotterdam (4000) en Den Haag (2940) is het de familienaam De Jong. De Jansens ko men in de drie grote steden pas veel later aan bod, want in Amsterdam gaan daaraan vooraf de Meijers (4249) en de Bakkers (3936), waarna de Jan sens met 3682 op de vierde plaats vol gen. In Rotterdam komt de familienaam Visser (3250) op de tweede plaats, in Den Haag de Van den Bergs (2629). De Van Dijks (2719) zijn in Rotterdam derde en in Den Haag zijn het de Jan sens (2185). Uit de ter beschikking staande gege vens blijkt volgens de heer Buitenhuis dus dat niet de naam Jansen, maar De Jong door het grootste aantal personen wordt gedragen. Een ander onderzoek van de gehele namenvoorraad, waar mee het naamkundebureau al jarenlang bezig is, kan volgens de heer Buiten huis nog verrassingen genoeg opleveren, maar de voorraad familienamen is voorlopig groot "genoeg, zo concludeert de heer Buitenhuis. ROTTERDAM, 21 dec. Bij het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd is de heer L. Noordland, souschef afdeling vrachtzaken by de Holland- Amerika Lijn, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Noordland is ruim vijftig jaar bü de H.A.L. werkzaam geweest. KERKRADE, 21 dec. De pause- ïyke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" is verleend aan de heer R. BLOEMEN uit Kerkrade-Chevremont, oud-hoofd der school, bij gelegenheid van zen pensionering. (Advertentie) a spaarder aeNHM? NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ WENEN, 21 dec. (UPI) Wladimir Koucky, secretaris van het Centrale Co. mité van de Tsjechoslowaakse commu nistische party, heeft op de tweedaagse vergadering die het comité woensdag en donderdag heeft gehouden ter be spreking van Ideologische kwesties, een aanval gedaan op de vakbonden, econo mische plannenmakers en kunstcritici, aldus Radio Praag, in Wenen beluisterd. Koucky zei dat de Tsjechische vak bonden te druk bezig waren met het bedryven van huiskamerpolitiek, om te BOEDAPEST, 20 dec. (KNP) De Hongaarse vice-minister van Buiten landse zaken, Peter Mod, heeft van zijn regering opdracht gekregen by de onderhandelingen, welke momenteel in het Hongaarse gezantschap in Boeda pest gevoerd worden, geen rehabilitatie van kardinaal Mindszenty voor te stel len. De regering van Hongarije wil niet verder gaan dan amnestie voor de kar dinaal, waardoor deze wel de Ameri kaanse legatie zou kunnen verlaten maar niet zou kunnen terugkeren naar zyn bisdom Esztergóm. Aldus ver neemt het Duitse persagentschap KNA uit Boedapest. Enkele weken geleden meldde de KNA, dat rehabilitatie te verwachten was. Eind november waren de bespre kingen tussen de regering en twee ge volmachtigden van het Vaticaan daar over zover gevorderd, dat overeen stemming spoedig verwacht werd. In katholieke kringen in Boedapest, aldus KNA, is men van mening, dat noch kardinaal Mindszenty zelf noch het Vaticaan accoord zullen gaan met amnestie, daar zij stellen dat het pro ces werd gevoerd op basis van ver valste getuigenverklaringen en bewijs stukken die bovendien verkregen wa ren na langdurige folteringen. kunnen opmerken boe inferieur de pro ducten warm die aan de markt ge bracht werden, hoe onrechtvaardig de lonen verdeeld waren en hoe laag het moreel van de arbeiders. De lonen die een arbeider, een voorman, een technicus of een inge nieur verdienden, aidus Koucky, ver schilden zo weinig van elkaar, dat het geen wonder was dat jongenmen sen het nut van verder studeren niet inzagen. De economische plannenma kers, aldus de secretaris van het Tsjechische Centrale Comité, schijnen hun plannen te maken met gesloten ogen. De begroting voor 1964 bevatte volgens Koucky een toewijzing van 2 miljard kronen voor vervaardiging van producten die niet gebruikt wer den en derhalve onverkoopbaar wa ren. Daarentegen was er een vraag naar de producten ter waarde van vyf miljard kronen waaraan men niet kon tegemoetkom enKoucky merkte voorts op, dat er in Tsjeohoslowakije teveel fabrieken met teveel machine rieën waren die niet konden worden bediend vanwege het tekort aan ge schoold personeel. Wat de kunst betreft vond Koucky dat teveel critici steeds vol bewonde ring waren voor letterlijk alles wat uit het Westen kwam. „Ze schrijven", zei hij, „alsof ze nooit kennis genomen heb ben van de werken van Marx. De schrij vers en kunstenaars die werken zoals de party het graag ziet, worden door hun denigrerende kritieken geschaad". De secretaris van het Tsjechische partycomité deed vervolgens een aan val op die Tsjechische kranten „die de partyipn niet volgen". Westeiyke waarnemers menen, dat Koucky in het bpzonder doelde op „Kultomy Zivot", een dagblad dat onlangs een polemiek heeft gevoerd met president Novotny en de hele Tsjechische regering over de persoonsverheerlijking, het dogmatisme en andere tot de ideologie te herlei den kwesties. „Rude Pravo", het par tijblad van de Tsjechische communis ten, valt „Kultomy Zivot" byna elke dag aan. Koucky zei dat de schryvers achter de gewraakte kolommen in Kul tomy Zivot, „de basis van onze party eenheid" aanvielen. MADRID, 21 dec. (UPI) De Griek se prinses Sophie, echtgenote van prins Juan Carlos van Spanje, heeft giste ren zoals reeds gemeld in een deel van onze vorige oplaag haar eerste kind ter wereld gebracht, een doch ter. Moeder en kind maken het uit stekend, zo is officieel meegedeeld. De bevalling had plaats in het zie kenhuis „Onze Lieve Vrouw van Lo- reto" in Madrid, waar de prinses werd behandeld door een van de beste ver loskundigen van Spanje, dr. Manuel Maria Mendizabal. Het kind werd al in november verwacht. Het jonge prinsesje is de eerste kleindochter van koning Paul en koningin Frederika van Griekenland en ook van de Spaanse kroonpreten dent, Juan de Bourbon. Koningin Fre derika en haar dochter prinses Irene waren voor de bevalling naar Madrid gekomen. Volgens Spaanse monarchisten is de baby de derde pretendente voor de Spaanse troon, na haar grootvader, Don Juan, en haar vader, Juan Car- AMSTERDAM, 21 dec. De recher che heeft deze week twee mannen en een vrouw gearresteerd, die verdacht worden van bontheling. Begin van dit jaar is uit de „kampwinkel" van een Amerikaanse luchtmachtbasis in Duita- larm, waar Amerikaanse militairen be lastingvrije goederen voor hun gezin nen kunnen kopen, een hoeveelheid bont gestolen ter waarde van onge veer f 190.000,-. De hoofddader, een 20-jarige dienst plichtige Amerikaanse militair werd reeds enkele maanden geleden in Am sterdam gearresteerd, nadat een groot deel van het gestolen bont in Eindho ven was teruggevonden. Deze week is de militair naar Amsterdam terugge bracht om de drie helers te komen aanwijzen. Het zijn een 48-jarige chauffeur, een even oude hotelreceptioniste en een 49- jarige bonthandelaar, allen Amster- dammers. Met de arrestatie achter haalde de Amsterdamse recherche bo vendien een ander deel van het gesto len bont, hoofdzakelijk in de vorm van stola's en mantels, ter waarde van f 12.000.-. CAIRO, 21 dec. (Rtr.-AFP) Tsjoe en-Lai, de premier van communistisch China, heeft gisteren, de laatste dag van zyn bezoek van zeven dagen aan Egypte, in Cairo een persconferentie gehouden. Daarin noemde hij de moord op president Kennedy een „verachte- ïyke en schandeiyke daad". De com munisten zijn tegen elke vorm van moord, „zelfs als het slachtoffer China vijandig gezind was", aldus de Chine se premier. Op vragen naar aanleiding van pers berichten, dat China van plan zou zijn binnen een jaar een atoombom tot ont ploffing te brengen antwoordde Tsjoe En-laiDaarvan is mg niets bekend." Tsjoe En-lai gaf toe, dat tussen de Sovjet-Unie en zijn land ernstige me ningsverschillen bestaan over „marxis- tisch-leninistische beginselen en theo rieën". China acht zich echter gebon den aan het met de Sovjet-Unie geslo ten verdrag tot wederzydse bijstand en rekent zich dus niet tot de niet-verbon- den landen. De premier waarschuwde tegen pogingen om tussen China en de Sovjet-Unie een wig te drijven. In geval van bedreiging zullen beide landen zy aan zy staan. In hetzelfde verband merkte Tsjoe En-lai op, dat China derhalve niet zal kunnen deelnemen aan een eventuele tweede conferentie van niet-verbonden landen. DEN HAAG, 21 dec. Bij k.b. is aan G. Leeuw, op zijn verzoek, met in gang van 1 februari eervol ontslag ver leend als notaris te Gorinohem. ft Advertentie j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11