Proces tegen 22 beulen van Auschwitz begonnen Góéd besteed Schous Lichte vorst met mist Vele emoties in Berlijn Gevangene na 64 jaar in vrijheid In 1899 werd hij in de V.S. tot levenslang veroordeeld Geruchten op Schiphol PA US PER KLM NAAR H. LAND? VERDACHTE BOGER„IK HEB NIETS OP MIJN GEWETEN" MAN VAN 84 JAAR VOPO'S DOEN VRIENDELIJK C H RISTIAAN S E Aan onze abonné's Nog steeds geen officieel program Schipper verdronken 87ste JAARGANG No. 31622 Een gedeelte van de rechtszaal tijdens de eerste dag van het Auschwitz-proces. Links van voor naar °chter de beklaagden Wilhelm Boger, dr. Kiktor Capesius en Oswald Kaduk. Rechts van voor naar achter: Herbert Scherpe en Frans Hoffmann. Deze twee verdachten proberen hun gezicht te ver- gen achter een stuk papier. Boger was destijds de uitvinder van de zogenaamde „Bogerschom- mei", een folter apparaat waaraan gevangenen tijdens hun verhoor werden opgehangen. gelukkige Kerst you êutjf (Suède dames- en herenjasjes an *'V' carrosseriefabriek Jeuken REPAREREN Drie beelden uit Berlijn waar, ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuicjaar, de muur voor West berlijners een stukje is openge gaan. FOTO BOVEN: Terwijl twee Vopo's toekijken gaat een groepje Westberlijners door een in de muur gehakte deur bij de Oberbaumbrücke. FOTO MID DEN: Een strale)id gélukkige Oostberlijner knielt bij zijn twee jaar oude nichtje, dat hij nog nooit had gezien. In het midden de moeder van het kind, de zus ter van de Oostberlijner. FOTO ONDER: Een gelukkig weerzien een gelukkige omhelzing. iAlEKüAti 21 UEL-EMBER E763 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 B'jkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 B|jkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent per millimeter hoogte. Omroepers 16 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 70 cent per week. 3.per maand, 9.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. r (Advertentie) B Geef uw geld niet uit. Be steed het. Kies uit alle goede merken op een rij en met vakmanstoelichting wat voor u het beste zou zijn. Onge acht welk apparaat: centri fuge, wascombinatie, was automaat, afwasautomaat, koelkast, gasfornuis, haard of wat ook - kies de zekerheid van een besteding door ad vies, collectie en service bij Schous service Is (voor en na) een vakman huishoudafdeling Haarlem-Tel. 11266 (02500) Oude Groenmarkt 14-16 X°or inlichtingen na 6 uur tel. 54579-02500 »oor service na 6 uur tel. 50989-02500 """iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Advertentie) &ARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 ^DSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 "'iiiiiBlJ'BirihiiimiiiiirBiiiirinirtiiiBniirTTrn-M <V; onze weerkundige medewerker) BILT, 21 dec. Tot zeven a 1 graden daalde de temperatuur 6 voornacht gevolgd door mist en Wolken. Vanmorgen kwam niet •Gd* dan vorst voor. Het week st e blijft rustig met weinig of geen k^einvval. in «je kustgebieden zal de P®ratuur weer boven nul komen. "•46-16.30 ZONDAG maan: 12.42-23.19 «on. MAANDAG 8-47-l6.31 maan: 13.03-0.00 Advertentie Bange Herenstr. 36-38 Haarlem .„„T^efoon 1437" 1964 ia dl Met in6an8 van 1 januari bWen se. ,eer G' J- van Gent. thans alge- '♦M di-/, arls' benoemd tot plaatsvervan- ecteur van de vennootschap. FRANKFORT, 21 dec. (DPA, UPI) In de grote raadzaal van het Frankforter stadhuis (de normale rechtszaal is te klein) is gisteren, zoals wij reeds meldden in een deel van onze vorige oplaag, het proces be gonnen tegen 22 beulsknechten uit het beruchte concentratiekamp Auschwitz, waar tijdens de Nazi-periode in Duits land miljoenen mensen werden ver moord. De rechtbank bestaat uit drie beroepsrechters en zes lekenrechters. Mr. Hans Hofmeyer treedt op als president. Het Openbaar Ministerie wordt vertegenwoordigd door drie openbare aanklagers. De verdachten worden bijgestaan door negentien ad vocaten. Er zijn 250 getuigen uit vijf tien landen opgeroepen. De resultaten van het vooronderzoek zijn vastgelegd in 80 dikke dossiers. De belangrijkste verdachten zijn de thans 57-jarige winkelbediende Wilhelm Boger, die in Auschwitz de uitvinding van de „Bogerschommel" op zijn naam had staan, een martel werktuig waaraan kampbewoners bij hun verhoor werden opgehangen, en de thans 68-jarige zakenman Robert Mulka, die als SS-Hauptsturmführer in het vernietigingskamp de voor naamste adjudant was van kamp commandant Richard Bar die zelf dit jaar in voorarrest overleed. Als eerste verscheen gisteren Mulka voor de rechtbank. Zijn voornaamste taak in Auschwitz bestond uit de zorg voor de vergassingskamers, de aan voer van het dodelijke gas en de selec tie van de slachtoffers. In het korte overzicht, dat alle beklaagden van hun werk in Auschwitz moesten geven, zei Mulka, dat hij vóór zijn plaatsing in het kamp dacht dat het een gewoon gevangenenkamp was. Men had hem verteld dat er een boerderij aan was verbonden, waar het in verband met zijn zwakke gezondheid voor hem goed toeven zou zijn. Mulka werd na de oorlog door Britse troepen gevangen genomen en in 1948 vrijgelaten. De opvolger van Mulka als adjudant van de kampcommandant was Karl Hoeker, een thans 52-jarige man, die verklaarde dat hij zich bij de nazi's had aangesloten om zijn baan als ambte naar niet te verliezen. Hij had al in twee concentratiekampen gewerkt toen hij in 1944 naar Auschwitz werd over geplaatst. Ook aan Hoeker wordt ten laste gelegd dat hij selecteerde wie naar de gaskamer moest of wie (voor lopig) nog niet. De volgende die opstond om enige bijzonderheden uit zijn verleden te ver tellen was Boger. Alsof hij er nog prat op ging zei deze beklaagde: „Ons kamp had tijdens mijn aanwezigheid het kleinste aantal geslaagde vlucht pogingen. Als ik na de oorlog zelf had willen vluchten zou mij dat gemakke lijk zijn gelukt. Maar waarom zou ik, ik heb niets op mijn geweten." Par thetisch herdacht Boger de gevange nen, die in Auschwitz zijn omgekomen, „maar ook de mensen van de SS die in Auschwitz hun dienst moesten ver vullen", zo voegde hij er snel aan toe. Ook enkele andere verdachten leg den een korte eerste verklaring af. Daarna werd het proces verdaagd tot 30 december. Men verwacht dat het proces zes tot acht maanden zal duren, en misschien wel langer. De openbare aanklagers hebben mee gedeeld dat zij elke aanklacht nauw keurig zullen laten onderzoeken. De beklaagden worden onder meer beschul- digd van het selecteren van veertig willekeurige kinderen, die moesten worden verbrand; het breken van de nek van gevangenen met een houweel; het begraven van naakte gevangenen tot hun nek in de sneeuw tot z(j dood- vroren; het toedienen van giftige in jecties bij wjjze van „wetenschappelijk experiment", en allerlei andere mis handelingen en folteringen. De belang rijkste aanklacht is echter: het vergas sen van miljoenen Joden, Slaven en andere „niet-Ariërs" in de gaskamers van Auschwitz in een tempo van zes duizend per dag. Helaas maken de voortschrij dende kostenstijgingen in het dagbladbedrijf het noodzakelijk de abonnementsprijs van ons blad te wijzigen. Met ingang van 2 januari 1964 (voor week-abonné's maandag 6 januari) bedraagt de abonne mentsprijs voor ons blad: per kwartaal per maand per week 9.65 ƒ3.25 ƒ0.75 Deze abonnementsprijsverho ging vindt plaats na overleg met het Ministerie van Economische Zaken. Gaarne spreken wij de wens uit, dat onze abonné's begrip voor deze onvermijdelijke maatregel zullen tonen. De Directie. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BORN, 21 dec. De 37-jarige schip per A. van Thull van het schip „Sint Antonis" uit Maasbracht is gistermor gen verdronken in het Julianakanaai voor de schutsluis alhier. De man is vermoedelijk op de gladde loopplank uitgegleden en viel tussen twee sche pen in het water. Het stoffelijk over schot is korte tijd na het ongeval op- gedregd. MENARD (Illinois)21 dec. (UPI) Richard Honeck (84), een Amerikaan die meer dan 64 jaar in de gevangenis heeft gezeten, is gisteren op erewoord vrijgelaten uit de gevangenis van Me nard. De kleine, kale ex-gevangene, die in november 1899 bekende dat hy een voormalige docent had gedood met een mes en daarvoor tot levenslange dwangarbeid werd veroordeeld, is van plan bjj een nicht in Californië te gaan wonen. Honeck stapte gisteren in een auto, (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL, 21 dec. Gaat Paus Paulus VI zijn reis naar het Heilig Land per KLM maken, ondanks de niet alleen gisteren maar ook al eer der verspreide berichten dat voor de H. Vader een toestel van de Italiaan se luchtvaartmaatschappij Alitalia is gereserveerd? Het gonsde gisteravond en vannacht op S.hiphol van de ge ruchten nadat leden van het grondper soneel daar tot hun verbazing op de de passagierslijsten voor de eerste ja- nuari-week hadden gelezen dat een KLM-Electra was gecharterd voor een vlucht Rome-Amman. Als voornaam ste inzittende was vermeld: Z.H. de Paus. Vannacht echter, toen de juist heid van een en ander nog overigens was ontkend noch bevestigd, berichtte het KNP opnieuw uit Vaticaanstad, dat de Paus en zijn gevolg zaterdag 4 ja nuari om half negen 's morgens mei een speciale DC-8 van Alitalia uit Ro me zullen vertrekken. Het KNP wees er echter op, dat het Vaticaan nog geen officieel programma voor het be zoek van de Paus aan het H. Land heeft bekendgemaakt; wel zijn enkele details bekend gegeven waaruit met vrij grote zekerheid een program kan worden opgesteld, aldus het persbu reau. Het KNP meldt verder, dat het Al- italiavliegtuig is versierd met de Pau selijke kleuren, het wapen van Paulus VI en van de H. Stoel. De luchtreis be gint op het Romeinse vliegveld Fiumi- cino en eindigt om half twaalf, mid- den-Europese tijd, op de vlieghaven van Amman. Daar zal koning Hoes sein de Paus begroeten. Twaalf Jor daanse straaljagers zullen boven Jor daans gebied het Pauselijk vliegtuig begeleiden. Op het vliegveld van Am man zullen talrijke bisschoppen van de Latijnse en Oosterse ritus aanwe zig zijn, onder wie patriarch Stepha nos I Sidarouss van Alexandrië der katholieken van de Koptische ritus, de Chaldeeuwse patriarch Paulus II Chei- kho uit Irak, de Cilicisch-Armeense patriarch Ignatius Batanian uit Bei roet (Libanon), de Syrisch-Melchiti- sche patriarch van Antiochië, Maxi- mos VI Saigh, de Latijnse patriarch van Jeruzalem, mgr. Gori en mgr. As- sag, de Grieks-Melchitische aartsbis schop van Petra en Filadelfia. Als de Paus in Jeruzalem binnenkomt zal mgr. G. Hakim, Melchitisch patriarch, de H. Vader namens alle plaatselijke bisschop pen begroeten. De Paus begeeft zich onmiddellijk na aankomst in Amman naar Jeru zalem, waar hij gedurende de drie dagen van zijn verblijf in het H.- Land onderdak heeft in de apostoli sche delegatie op de Olijfberg in Je ruzalem. Zaterdagmiddag (4 janua ri) bezoekt de Paus de oasiliek van het H. Graf, volgt hij de Kruisweg des Heren en woont daarna een Heilig Uur op de Olijfberg bij. Volgens Is raëlische bronnen begeeft de Paus zich 5 januari 's morgens om zeven uur per auto naar Nazareth en zal hij om negen uur de Jordaans-Israë- lische grens ten noorden van de stad Djennin overschrijden. Hij wordt er begroet door president Zalman Sha- zar. Een kwartier later wordt de stoet in Nazareth verwacht, waar Paulus VI in de Annunciatie-kerk de H. Mis zal opdragen. Om kwart voor elf vertrekt de Paus naar Tiberias; het program omvat dan verder om twaalf uur een bezoek aan de kerk der Zaligheden en om een uur een bezoek aan het heiligdom op de berg Thabor. In het klooster zal de Paus daar het middagmaal gebrui ken. Om drie uur keert het convooi naar Jeruzalem terug, waar om vijf uur in het Israëlisch deel van Jeruza lem een bezoek wordt gebracht aan de zaal van het Laatste Avondmaal en aan de Crypte van Maria, waar volgens de overlevering, Maria gestor ven is. Rond zes uur zal de Paus dan met zijn gevolg door de Mandelbaumpoort naar het Jordaanse stadsdeel terug keren. Op het feest van Driekoningen zal de Paus in Bethlehem de H. Mis op dragen. Verwacht wordt dat hij dan een boodschap aan de wereld zal rich ten. In het heiligdom boven het Graf van Christus zal Paulus VI zijn ont moeting hebben met de patriarch van Constantinopel, Athenagoras I; het uur van die ontmoeting is nog niet bekend. BEIROET, 20 dec. Het Italiaanse schip „Ausonia", dat een regelmatige verbinding tussen Venetië en Beiroet onderhoudt, is in Beiroet aangekomen met aan boord de bagage van de Paus. De koffers, die behalve kleding ook geschenken bevatten, zijn onopvallend overgeladen op een vrachtwagen, die daarna naar Jeruzalem vertrok. Aan boord van de Ausonia bevond zich ook mgr. Lino Zazini, de apostolische dele- gaat in Jeruzalem, by wie de paus zal logeren. waarmee hij naar St. Louis reed. Vanuit die stad maakte hij zijn eer ste vliegreis, met bestemming San Franciso. Honeck, die in de gevange nis 50 jaar geen post had ontvangen en eens werd beschreven als „de eenzaamste persoon in Amerika", glimlachte vergenoegd toen de stalen deuren van de gevangenis voor hem opengingen. Hij verklaarde geen vrees te hebben voor de „buiten wereld". Cipier Ross Randolph stelde Honeck voor aan de pers als ,,de man die langer dan wie ook in Amerika in de gevangenis heeft gezeten". Nadat Honecks levensgeschiedenis enige tijd geleden in verscheidene bla den was gepubliceerd, kreeg de man, die misschien langer dan wie ook in de geschiedenis achter de tralies heeft gezeten, tweeduizend brieven. Dat was de eerste post die h;j sinds 1910 ont ving. Een van de brieven was afkomstig van zijn nicht, mevrouw Clara Orth (62), een in Sacramento (Californië) wonende weduwe. Zij schreef dat zij graag voor hem wilde zorgen als hij nog eens zou worden vrijgelaten. Na de stroom van brieven begon het regeringsmechanisme langzaam op gang te komen. Functionarissen van het gevangeniswezen in Illinois beslo ten dat nummer 12.742 zou worden vrijgelaten, indien de autoriteiten in Californië hem tot hun staat zouden toelaten. Het voor Honeck gunstige be sluit viel gisteravond. Cipier Ross Ran dolph stelde hem er van op de hoogte, dat hij zijn intrek mocht nemen bij de weduwe en haar zoon, een gehandicap te oud-strijder. Volgens Randolph had Honeck ge glimlacht en geen andere blijken van ontroering aan de dag gelegd. „Hij heeft zich jaren geleden leren beheer sen", aldus de cipier. De ex-gevangene, die werd veroor deeld toen William McKinley president van Amerika was en koningin Vic toria over het Britse imperium re geerde, verkeert in een uitstekende li chamelijke toestand. Hij hield in 1910 op met roken. - BERLIJN, 21 dec. (Reuter, UPI) In Berlyn hangt momenteel een sfeer alsof de koude oorlog iets onwezenlijks is, iets vaags dat thuis hoort in een ver verleden. Drieduizend Westberlij ners lieten gisteren de gehate muur achter zich, op weg naar hun familie leden in Oost-Berlyn. De meesten van hen passeerden de sectorgrens enigs zins schuchter en onzeker, of zy bin nenkwamen in een vreemde wereld. Maar de Oostduitsers ontvingen hen méér dan vriendelijk uitbundig zelfs. Dezelfde Vopo's, die zich in het verleden zo gehaat hebben gemaakt door hun wilde schietpartijen op weer loze vluchtelingen, drukten de West berlijners nu papiertjes in de hand. „Welkom in de hoofdstad van de Duit se Democratische Republiek. Wij wen sen u een vrolijk en verkwikkend kerstfeest toe in de kring der uwen." Voor de Berlyners lijkt het allemaal een sprookje, een ongeloofwaardig kerstverhaal in een stad vol sneeuw en kou. Reeds 170.000 Westberlijners heb ben in de afgelopen dagen een pasje in ontvangst genomen. Dat tot nu toe slechts drieduizend van hen naar Oost-Berlijn zijn gegaan, is een gevolg van het feit dat verreweg de meesten een pasje hebben aange vraagd voor een van de beide kerst dagen. Er lopen intussen nog 55.200 aanvragen en daar komen er dage lijks tienduizenden bij. Met de uitreiking van de pasjes gaat het nog steeds niet snel genoeg. Giste ren moesten opnieuw duizenden men sen, die urenlang hadden staan wach ten, in lange rijen, worden teleurge steld. Vijftien mensen, die lange tijd in de kou hadden staan wachten, raak ten door de kou bevangen en moesten naar ziekenhuizen worden gebracht. Een oude vrouw, 76 jaar, werd al wachtende onwel en overleed op weg naar het ziekenhuis. Het aantal Oostduitse ambtenaren, dat de pasjes uitreikt, is reeds sterk uitgebreid. De Westberlynse en Oost duitse autoriteiten zinnen nu gezamen lijk op nieuwe maatregelen om de uit reiking te versnellen. Vermoedelijk zullen de openingstijden van de bureaus worden verlengd, terwijl waarschijnlijk ook nog een aantal nieuwTe bureaus zal worden geopend. De Oostduitsers worden inmiddels steeds soepeler. Gisteren maakten zij bekend dat iedereen, die een pasje heeft dat donderdag of vrijdag geldig was, op datzelfde pasje vandaag en zondag gerust nóg een keer naar Oost- Berlijn mag gaan. Dat heeft tot veel vreugde geleid, maar ook tot enkele woede-explosies van sommige West berlijners, die htm verlopen pasje al hadden weggegooid!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1