OP ATLANTISCHE OCEAAN BIJ MADEIRA Van opvarenden slechts deel in reddingsbotende overigen zwemmen in (kalme) zee - Marconist als laatste boord van Mevrouw Baggen - door de KNVB gestraft - laat het er niet bij zitten Ronduit belachelijke maatregel Vier doden bij roofoverval op pastorie SPAANS PRINSESJE ELENA Schiphol potdicht Honderden vakantiegangers stranden: grote JvT.M. - strop m Gas gevonden bij Ameland Baby in wieg omgekomen Rouw om Kennedy geëindigd Bejaarde vrouw omgekomen na slok parathion Levenslang van hef voetbalveld geweerd Het Ook Prins Rainier „in de mist Bange uren voor Joan Haanappel r- Vergissing met fles &ee MUKKId before ifou êuij! weer- Matige tot strenge vorst WEEK IN EUROPA Maandag 23 december 1963 87ste JAARGANG No. 31623 iitiiiinjV'iM De „Lakonia" toen zij nog als „Johan van Oldenbarnevelt" onder Nederlandse vlag voer. GIBRALTAR/LONDEN, 23 dec. (ANP, Reuter, UPI) Het Vroegere Nederlandse passagiersschip Johan van Oldenbarnevelt van de Stoomvaartmaatschappij Nederland is vannacht, op 180 mijl ten noorden van Madeira," in brand gevlogen. Het schip, dat destijds in Griekse handen is overgegaan en sindsdien Lakonia heet, stond al spoedig geheel in lichtelaaie. Aan boord bevonden zich ongeveer 650 passagiers en 300 leden van de bemanning. Om half één begon de marconist met het seinen van het ene S.O.S. na het andere. Hij liet weten dat de Lakonia reddeloos verloren was en dat snelle hulp dringend noodzakelijk was. Om half vijf seinde de marconist, dat het vuur zijn hut had bereikt en dat hij van boord moest gaan. Hij was de laatste die het schip verliet. De meeste opvarenden slaagden er in een plaats in een van de reddingsboten te veroveren. Vele anderen echter waren zo gelukkig niet en sprongen in het water. Hulpeloos zwommen zij rond de als één grote fakkel brandende Lakonia. Toen het Britse vrachtschip Montcalm vanmorgen als eerste de plaats van de ramp bereikte begonnen de bemanningsleden onmiddellijk met het oppikken van de eerste drenkelingen. Kort daarna arriveerde ook het Argentijnse passagiersschip Salta. Beide schepen meldden spoedig dat zij samen meer dan driehonderd mensen hadden kunnen redden. Vanmorgen om twaalf uur ging het reddingswerk nog steeds door. Of er mensen zijn verdronken en zo ja, hoeveel, is nog niet bekend. SPANJE r.~rr. CosablonccS< 'Madeira—-r .f ggjf •-«< EEEEf EpËIt Dinsdag, vigilie van Kerst- 11118geboden vasten- en ont- ^°udingsdag. MEVROUW BAGGEN ik laat het er niet bij zitten SIMPELVELD, 23 dec. „Ik laat het er heus niet bij zitten. Deze maatregel is ronduit be lachelijk!" zo luidt het oordeel van de 43-jarige mevrouw Agnes Baggen-Engels uit het landelijke dorpje Huls (gemeente Simpel- veld) over de KNVB-maatregel, die haar levenslang de toegang tot elk officieel voetbalveld in Nederland ontzegt. Afgezien nog van het feit, dat mevrouw Bag gen van mening is, dat haar ge drag na afloop van de eerste com petitie-wedstrijd tussen Huls I en Wahlwiller I, geen straf verdient, komt het haar hoogst merkwaar dig voor, dat de KNVB een vonnis velt zonder de betrokkene eerst te horen. „Haar club' FALCON REGENJASSEN Dit is het vrijdag geboren Spaanse prinsesjedochter van de troon-pretendent Don Juan Carlos, prins der Asturiën, en van de Griekse prinses Sophie. De jonggeboren „infante" zal vrijdag gedoopt worden en dan de namen krijgen van Elena Maria Isabel Dominica-de-Süos de Borbón. Grote drukte heerste er zaterdag op en rond Schiphol, toen de dik ke mist de machines aan de grond hield. VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 145SIMCA DEALERS DEN HAAG, 23 dec. Naar wjj vernemen heeft de Caltex vanmor gen de zekerheid gekregen dat er bij Ameland gasvoorkomens zijn. De bron, waarmede de aanwezigheid van gas is aangetoond, is nu afge sloten. Er zal in de komende dagen een monster van de onderliggende bodemlaag worden genomen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen ^gemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cent per millimeter hoogte. Omroepers 16 cent per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 70 cent per week. 3.— per maand, 9.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Vroegere Johanvan Oldenbar nevelt staat geheel in lichterlaaie «i.» ikM Avi'S';-' -oWx' - r V:':- i -J R&4n -Washington, 23 dec. (Reuter) kinds de zonsondergang van gister- {jJJMid is in de Verenigde Staten de "fficiële rouw over de dood van pre sident Kennedy ten einde. Er werden Plechtige herdenkingsdiensten in het Sehele land gehouden tot besluit. .Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft uit cje gehele wereld al meer dan 100.000 schriftelijke betuigingen van fuedeleven ontvangen. De verwachting «1 Washington is dat het miljoen zal worden gehaald. Het is voor mevrouw ^•ennedy ondoenlijk alle brieven te le- T:n' Zo nu en dan doet zij willekeurig greep. Uiteindelijk gaat de gehele ©rzameling naar de nationale archie- j®n. Bovendien hebben de weduwe ^ennedy en haar twee kinderen 700 schenk en ontvangen, die naar wees- uizen gestuurd worden. BR'IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII ""'"""iiiimiïimiiiiiimniiiiumimiiiiiiiHimiuiiimimiiii De Montcalm meldde na aankomst dat de Lakonia in een zee van vlam men lag en dat zich van tijd tot tijd grote explosies voordeden. Een reddings- vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht, opgestegen vanaf een basis op de toren, vloog boven het schip en wierp reddingsboten uit. Een tiental andere schepen stoomde inmiddels naar de plaats van het onheil om de Montcalm en de Salta te assisteren bfl het red dingswerk. Later in' de morgen sloot een Brits vliegtuig zich bij het Amerikaan se aan. De piloten van beide vliegtui gen gaven via de radio aanwijzingen aan de bemanningen van de schepen. Mei name wezen zij de plaatsen waar dren kelingen rondzwommen en reddigsbo- ten dobberden. De brand moet omstreeks midder nacht zijn ontstaan. Urenlang hebben - officieren en matrozen, geholpen door passagiers, geprobeerd de vlammen terug te dringen, maar zonder succes. Tenslotte moest het beve] „schip ver laten" worden gegeven. Behalve de Montcalm en de Salta zet ten ook het Marokkaanse marineschip Agadir, de Noorse zeesleper Hercules, de Nederlandse sleper Poolzee en het Amerikaanse passagiersschip Indepen dence koers naar de plaats van de ramp. Lange tijd kwamen de meest te genstrijdige berichten binnen. Om streeks acht uur meldde de kustwacht van de Canarische eilanden, dat de La konia was gezonken. Dit bericht werd spoedig tegengesproken door radio Ca sablanca. Omstreeks negen uur meldde de gezagvoerder van het Amerikaanse reddingsvliegtuig, dat hij de Lakonia nog steeds zag. „Het schip ligt over vrijwel de gehele lengte in vlammen en in de vuurzee doen zich explosies voor," zo rapporteerde hij. Volgens de voorlopige berichten van enkele opvarenden is de brand mid scheeps begonnen, waarna het vuur zich zeer snel uitbreidde. De redders wor den geholpen door de kalmte van de zee ter plaatse en de temperatuur van lucht en water. In Casablanca werden vanmorgen snel maatregelen genomen om de pas sagiers en bemanningsleden van de La konia te ontvangen. Inmiddels waren steeds meer schepen uitgevaren om te assisteren bij het reddingswerk. De Noorse sleepboot Hercules verliet Gi braltar maar kwam te laat: toen de Noren op de plaats van de ramp kwa men was de Lakonia al verdwenen. Toen de Lakonia nog Johan van Ol denbarnevelt heette voer het tussen Europa en Australië. Toen het werd ge kocht door de Ormos Shipping Compa ny in Londen en ging varen onder Griekse vlag, werd het omgebouwd voor plezierreizen. In die nieuwe kwa liteit vervoerde het meestal Britten, Duitsers en Grieken en deed het regel matig Le Havre, Lissabon, Madeira, Casablanca, Tanger en Las Palmas aan. Verleden week donderdag was de La konia vertrokken uit Southampton voor een plezierreis van elf dagen, via Tene- rife, Las Palmas en Le Havre terug naar Southampton. Aan boord bevonden zich vrijwel uitsluitend vakantiegangers. De bemanning bestond voornamelijk uit Grieken en Duitsers. (Van onze correspondent) BREDA, 23 dec. De 90-jarige we duwe P. Arnouts uit Zundert is, naar vandaag bekend is geworden op vrij dagavond j.l. door parathionvergiftiging om het leven gekomen. De vrouw wilde voor zichzelf en haar 60-jarige zoon een glaasje wijn inschen ken. De wijnfles stond naast een fles met parathion. Zij vergiste zich in de flessen en schonk parthion in een glas, waarvan zjj een slok nam. Zij bemerkte de vergissing onmiddellijk. Enkele mo menten later vertoonde zij reeds ver giftigingsverschijnselen en de te hulp feroepen arts kon haar niet meer red en. (Van onze Limburgse redacteur) „Ik heb geen kans gekregen om mij tegen aantijgingen van de tegenpartij te verdedigen. Enkele weken geleden kreeg ik plotseling een brief van de K.N.V.B., met het bewuste besluit. Ik reageerde hier onmiddellijk op en gaf schriftelijk mijn lezing over de gebeurtenissen op het veld, maar tot op heden ontving ik geen antwoord. Gistermorgen heeft mevrouw Baggen met het bestuur van de voetbalclub van de Huls, RKWH, overleg gepleegd, waarbij het bestuur én mevrouw Bag gen het besluit hebben genomen om tegen de maatregel van de K.N.V.B. in beroep te gaan. Mocht deze stap geen bevredigende resultaten opleveren dan betekent dit n^g niet, dat mevrouw Baggen voortaan de verrichtingen van „haar" voetbal club niet meer zal kunnen gadeslaan. „Ik ga gewoon naar het voetbalterrein; mocht iemand mjj van het veld ver wijderen, geen nood. Naast het terrein ligt een weiland, vanwaar ik de wed strijden even goed kan volgen. De toe stemming van de eigenaar van dit wei land heb ik al verkregen." Mevrouw Baggen kan met recht spre ken over „haar" voetbalclub, want haar man, mijnwerker Sjeng Baggen,is be stuurslid van RKVVH; haar 21-jarige zoon Peter-Jozef is secretaris én aan voerder van het eerste elftal, haar zoon Hein (18 jaar) speelt in het tweede elf tal, evenals de verloofde van haar doch ter Lieske. Tijdens de eerste competitiewedstrijd kreeg de Huls het eerste elftal van Wahlwiller op bezoek. De elftallen had den elkaar nooit eerder op het voetbal veld ontmoet. Beide partijen speelden nogal ruw, vooral nadat onze keeper tengevolge van al te fors spel van Wahl willer de strijd moest staken. Suppor ters van Wahlwiller slingerden mij gro ve beledigingen naar het hoofd. Later was haar toekomstige schoon zoon in een fiks gevecht gewikkeld met een zestal spelers van Wahlwiller. Vol gens hem heeft zijn aanstaande schoon moeder zich niet met deze ruzie be moeid: „Het vreemde is nu, dat de K.N.V.B geen van de vechtende voet ballers heeft gestraft, maar wel me vrouw Baggen. Waarom moet zij de zondebok zijn?" OTTAWA, 23 dec. (Rtr, UPI) Bij een poging tot overval op de pastorie van een katholieke kerk in de Cana dese hoofdstad Ottawa zijn gisteren vier mensen om het leven gekomen. Eén persoon werd gewond. Volgens de politie waren twee man nen de pastorie binnengedrongen met de bedoeling de pastoor te beroven wan neer deze met de opbrengst der collec tes van de ochtendmissen zijn huis zou betreden. Toen zij door de huishoudster, de 45-jarige A. Guidon werden ontdekt schoten zij haar dood. Op het geluid van de schoten rende een vrouw die de huishoudster hielp naar de kerk om hulp te halen. Daarop poogden twee kerkgangers de pastorie binnen te dringen. Beiden werden bij de voordeur neergeschoten. Twee vrouwen die zich op dat moment op de derde verdieping bevonden trachtten de pastorie te verlaten. Een van hen werd neergeschoten en over leed later in het ziekenhuis. Toen de pastorie vervolgens door een twaalftal politieagenten werd omsingeld deed een der overvallers, Roger Binette (21), een poging tot zelfmoord hetgeen mislukte. De ander probeerde te vluch ten doch werd spoedig gegrepen. De zeventienjarige broer van Binette, Reginald, is eveneens door de politie ge- areesteerd om te worden ondervraagd. De politie maakte later bekend dat de overvallers in totaal twaalf revolvers op zak hadden. De pastoor, Guillaume Che- vrier, liep geen letsel op iiiiimit'!imi!i!iiiiiii!iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiimiiiw (Advertentie) BARTELJORISSTR, HAARLEM TEL. 13439 LEIOSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235S6 Verwachting, tot dinsdagavond (Op gemaakt te 11.15). Droog weer met weinig bewolking, maar op enkele plaatsen tijdelijk mist. Zwakke tot matige wind over wegend tussen oost en zuid, in de nacht en ochtend matige tot strenge vorst. Midden cverdag lichte tot ma tige vorst. DINSDAG zon: 8.4716.32 maan: 13.2800.36 max. min aeersJ Station Weer temp temp af gel gisteren 24 urn —en 'Heider onbewolkt 0 —6 0 Ypenburg onbewolkt I —8 0 Vlissingen onbewolkt 5 —1 0.5 Eelde mist —1 —13 0.1 De Bilt onbewolkt 0 —8 0 Twente mist —0 —12 0 Eindhoven onbewolkt 1 —9 0 Zd-Limburg onbewolkt 1 —13 0 Stockholm onbewolkt —9 —11 0 Osl mist —10 —11 0 Kopenhagen geheel bew. —4 —6 0 Londen geheel bew. 3 Amsterdam onbewolkt 1 —7 0 Brussel onbewolkt 1 8 0 Luxemburg licht bew. —6 —10 0 Pariis half bew. 1 —7 0 Nice half bew. 12 4 0.2 Berlijn geheel bew. —6 —10 0 Frankfort onbewolkt —5 —13 0 München mist —11 —20 0 Zürich geheel bew. —6 —10 0 Genève geheel bew. —2 —5 0 Locarno motregen 4 1 1 Wenen zw. bew. —4 —7 0 Innsbruck geheel bew. —4 —13 0 Rome licht bew. 14 2 0 Madrid onbewolkt 5 —3 0 Mallorca onbewolkt 10 2 0 •V) SCHIPHOL, 23 dec. Gepakt en ge zakt en met steeds treuriger gezichten hebben honderden vakantiegangers za terdag op de luchthaven gekeken naar de dikke mist, die de machines aan de grond hield. De luchthaven zat pot dicht en dat bleef zo, de gehele mid dag. Voor de KLM betekende deze mist- dag op een van de drukste dagen van het jaar een strop van tenminste en kele tonnen. Tot de reizigers die aan de grond gekluisterd moesten blijven, behoorde o.a. prins Rainier van Monaco. Jachtige officials konden hem niet eens onder brengen in een van de „VIP-kamers", want de ontvangstruimte van de Euro pahal was al bezet door de Indonesi sche handelsmissie en in de VIP-kamer van de intercontinentale hal zat de Surinaamse minister van verkeer met zijn directeur-generaal en een aantal autoriteiten op het verdwijnen van de mist te wachten. Door het eivolle restaurant loodste men daarop de prins via de vertrek hal naar het nog gesloten Aviorama- restaurant op de eerste verdieping Daar wachtte prins Rainier van tien tot elf uur: toen leek het erop, dat de mist iets zou opklaren. Ijlings bracht men hem mèt de overige reizigers naar de gereedstaande Viscount. De machine taxiede naar de startbaan, wachtte daar een half uur met draaiende mo toren. en keerde toen weer terug naar het platform. Prins Rainier, die vrijdag zijn poging om met zijn nieuwe jacht, de „Albecaro" vanuit Delfzijl naar de Middellandse zee ook al ten gevolge van het slechte weer moest opgeven, ging daarna weer gedul dig zitten wachten. Erg ongerust was de 23-jarige Joan Haanappel, die op eigen risico en eigen lijk tegen de zin van haar directie de Weense ijsrevue in Wenen een weekje had verlaten om bij haar ouders va- kantje te vieren. De directie wilde alle risico's vermijden, want men kon Joan, de eerste soliste van de ijsshow. zon dag tqdens de première van het nieuw» programma, onmogelijk missen. De uren telden daarom voor de kunstrijd ster bijzonder zwaar. Toen zU inzag, dat er weinig kans meer bestond Wenen door de lucht te bereiken, spoedde zij zich naar het station. Hoewel alle in ternationale treinen al lang waren vol geboekt, slaagde zq er toch in gister avond op tijd vóór de première in We nen te arriveren. (Voor vervolg zie pagina 4) Advertentie) OUDKARSPEL, 23 dec. In Oud karspel is de drie maanden oude baby Menno van het gezin BI onder de dekentjes in de wieg gestikt. Toen de moeder het kind uit de wieg wilde halen, trof ze het dood aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1