Kerstmis Dank U Kerstsamenkomst in de oude Sint Bavo trok minder belangstelling ASTEN STILLE NOOD Kerstmis in Bisschoppelijk Museum Fikse geldboete voor koopman wegens schuldheling PETRI- Agenda voor Haarlem en omgeving „DE SPAARNESTAD" BRIEVEN EXPOSITIE UIT EIGEN BEZIT TAXI 13000 Koude won het van het enthousiasme van lezers Huis van groente man Vlegels wordt afgebroken Drie weken en ontzegging voor Duitser iregens rijden onder invloed „Timmert u mee'* zo goed als beëindigd van.H n u'u ws TOV 1 handhaaft ongeslagen positie Waterstanden P. Hengstmengel kwart eeuw in politiedienst Voorwedstrijd R.C.H. 2 gaat niet door Verkopingen Zalig Kerstfeest Kerstactie Oplossing is er Twee nieuwe winkels en woonhuizen Zalig Kerstmis Burgerlijke Stand Haarlem HAARLEMSE POLITIERECHTER Verkoop spijkerdoosjes tot 1 juni ATAX-TAXI Apotheken en dokters diensten H.H. Missen op beide Kerstdagen DINSDAG 24 DECEMBER 1963 PAGINA 3 Dameskapsalon MOLENDIJK Klanien, vrienden en relaties wensen wij een en een voorspoedig 1964 Brandstoffenhandel N. H. Wisse K.L.M. VAN Binnenhuisarchitectuur Woninginrichting CR. HOUTSTRAAT 155 - HAARLEM - TELEFOON 11159 Vandaag de laatste keer, dat wij dit jaar een stukje schrijven voor onze actie „Stille Nood". Met de giften, die nog zullen bin nen komen, halen we vermoede lijk de 4500. Iets minder wel dan vorig jaar, maar niettemin een prachtig resultaat. Vele men sen hebben we kunnen ven-assen. Na Kerstmis zullen er nog enke len bedacht kunnen worden. Want dank zij de giften, die wij nog ont vangen, kan na de kerstdagen een tweede verdeling gemaakt wor den. Bent u dus niet in de gelegen heid geweest uw gift te bezorgen of te gireren, dan kunt u dat als nog doen. Morgen is het Kerstmis. Denk even aan de mensen, die het lang niet zo feestelijk kunnen maken als bij u thuis. Hartelijk dank voor uw giften, maar bovenal een Zalig Kerstfeest. Per giro ontvingen wij: N. N. f 5; J. M. 5; Th. W. 10; J. 8. 10; J. v. D. 10; N. B. 10; N. A. H. J. f 50; R.K. Weldadig Fonds f 100. Aan ons bureau werden de volgende giften bezorgd: A. G. B. f 5; N. N. f 3; N. N. f 2,50; Een stille gever f 50; J. v. d. B. f 5; N. N. f 5; A. v. V. 10; x if 1 f 25. Van een gouden kruisdrager 10; N. N. 5; 3. B. 10; mej. D. 10; B. B. f 2; E. B. f 10; N. N. f 1; mevr. de G. 5. Vanmorgen ontvingen wij nog aan ons bureau: A. B. C. D. f 10\; A. V. 2,50; J. S. f 10. Per giro ontvingen wij: N. W. f 5; J. W. f 10; M. B. v. d. 8. 10; G. v. S. 5; C. P. f 15. U kunt uw giften bezorgen aan ons bureau Smedestraat 5, Haar lem of overmaken op nummer 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant te Haarlem, met, vermelding „Stille Nood". De nieuwe conservator van het Bisschoppelijk Museum te Haarlem, de Hageveldse leraar J. Verspaandonk heeft na een perio de van acclimatiseren en inwerken zijn eerste tentoonstelling ingericht. Hij geeft daarmee een vervolg aan het streven en de werkzaamheid van zijn voorganger de kunsthistoricus drs. H. J. J. M. van Haren die twee jaar geleden het Bisschoppelijk Mu seum verliet om een functie in het Gemeentemuseum van Den Haag te aanvaarden) die het Bisschoppelijk Museum van Kerkelijke Kunst en Kunstnijverheid in de tijd en de pu blieke belangstelling wilde plaatsen. Dat kan uiteraard niet uitsluitend gebeuren door de kerkelijke Kunst uit het verleden in de openbaarheid te brengen, maar houdt tevens in dat de reflex van de eigentijdse kunstenaar op de Kerk aandacht krijgt en de artistiek-religieuze be hoeften van de huidige gelovigen worden gewaardeerd. INTERIEUR Films: Muziek: Toneel Diversen: Cabaret: Tentoonstellingen: 1.2.3.4.5 Haarlem: Heemstede: Aerdenhout: Bloemendaal Overveen Hillegom: Lisse: Sassenheim Bennebroek: Noordwijkerhout en De Zilk: Voorhout: Voorspellen is moeilijk, maar wij denken, dat Kerstmis 1963 de geschie denis zal ingaan als de Kerstmis van de Berlijnse maur. Een muur, waarin men hier en daar gaten gehakt heeft om sommige West-Berlijners de kans te geven hun familie in Oost-Berlijn te bezoeken. Dat moet een vreugde zijn. Wij hebben naar foto's en beel den zitten kijken, bijna met tranen in de ogen. Wat worden in deze we reld sommige dingen toch duur be taald. Waarom kijken miljoenen m - sen naar een vrouw, die na maanden Voor het eerst het kind van haar doch ter in de armen neemt? Ze wonen in dezelfde stad. Ze hebben geen ruzie. Maar de dwaasheid van het kwaad heeft in deze stad een muur gebouwd. Wij zijn er geweest. Wij nebben op een soort tribune aan de westkant staan gapen naar een aantal partij mensen aan de andere kant, die op dezelfde wijze naar ons gaapten. Wij hebben elkaar niet gegroet. We deden of we vijanden waren. Misschien voel den wij toen het ook wel zo, want wij Waren op die dag langs de hele muur getrokken. Wij hadden de tientallen plaatsen gezien waar de nu zo be hulpzame Vopo's vluchtende Oost- berlijners onverbiddelijk hadden neergeschoten. Toch kenden wij nie mand van de partij-mensen persoon lijk. Niemand had ons persoonlijk iets misdaan Nu is de muur even open. Nu zou het kunnen gebeuren, dat je zo'n partij-man op straat of in een van de vele ongezellige café's van Oost-Ber- lijn zou tegenkomen. Zouden we dan blijven zwijgen over en weer? Of is het mogelijk, dat er iets van de geest van onze goede vader Joannes XXIII de paus van vrede en verdraag zaamheid is blijven hangen? Gaat het te ver als wij veronderstellen, dat wij de opening tussen Oost en West mogen zien als een verlaat geschenk, van hem, die dit jaar de pijn van zijn doodsbed opdroeg voor onze goed heid? Wij weten het niet. Wij weten niet of straks een groep Oost-Berlijn- se metselaars de gaten komt dichten. Maar wij weten wel dat Paus Joannes (en zijn opvolger niet minder) ook andere muren beoogt. Iedereen weet welke. Iedereen kent zijn *~<uvr. Mis schien moeten wij van de communis ten leren er gaten in te hakken. Met een beetje Christendom kunnen ze dan open blijven. Dat is onze kerst wens. Zalig Kerstmis. In de dagen voor Kerstmis gebeuren soms dingen, die niet voor het dag licht bestemd zijn. Daarmee bedoe len wij niet dingen, die geen daglicht kunnen verdragen omdai; ze onoirbaar zouden zijn, maar juist die dingen, die gebeuren in de stilte opdat de linkerhand niet wete wat de rech terhand doet. Vroeger sprak men van gaven voor de stille armen. Tegen woordig vat men dat liever samen on der de noemer „eenzamen". Soms is het een goede bekende, die ergens komt binnenstappen en zijn goede gaven achterlaat. Vaak is het alleen maar iemand, die aan de deur iets afgeeft en alweer verdwenen is voor dat er een „dank u wel" kan worden gesproken. De zieken, de bejaarden, de een zame mens, zij weten vaak helemaal niet, van wie de Kerstgroet komt. Zij kunnen niemand bedanken. Degenen die bedankt zouden moeten worden, vragen ook helemaal niet om die dank. Maar als men zich even ver plaatst in de gedachten van degene, die mocht ontvangen, dan zal men zich kunnen voorstellen, dat hij of zij het jammer vindt, niet tegen iemand te kunnen zeggen, hoezeer dit gebaar op prijs werd gesteld. Mogen wij dat dan namens hen doen aan allen, die in deze dagen hun hart lieten spreken. Dank u wel. U hebt de wolk van ons verdriet een gouden randje gegeven. Advertentie PRETTIGE KERSTDAGEN en VOORSPOEDIG NIEUWJAAR voor U. Santpoorterplein 1 - Telefoon 60643 Buslijn 2 NOORDWIJK, 24 dec. Het eerste herenteam van de Noorduijkse R.K. ta feltennisvereniging TOV wist z(jn onge slagen positie te handhaven. Te Amster dam behaalde het een ruime (6-2) over winning op AVGA 3. Het tweede team, uitkomende in de eerste klasse, verloor in Zoeterwoude met grote cijfers (9-3). Team 3 speelde eveneens uit. Tegen Play-fair 2 uit Leimuiden bemachtigde het een gelijk spel. De dames speelden thuis tegen Slagvaardig 1. Ondanks be hoorlijke tegenstand ging TOV met 9-1 kansloos ten onder. Van het juniorenfront valt ook niet veel goed nieuws te melden. TOV 2 speelde tegen Scylla 1 en verloor met 10-0, terwijl het derde in Slagvaardig zijn meerdere moest erkennen (8-2). Op 10 januari a.s. organiseert TOV Weer haar jaarlijkse wedstrijden om het kampioenschap van Noordwijk. Iedere Noordwijker, ongeacht of hij lid van een vereniging is of niet, mits hij maar de leeftijd van 16 jaar heeft bereikt, nan |ich voor dit evenement opgeven bij J. Hermans, Achterzeeweg 25 (vóór 5 ja nuari). Woensdag 25 december. Hoog water: 10.40 en 23.18 uur. ■kaag water: 5.55 en 18.29 uur. Donderdag 26 december. £*oog water: 11.53 uur. water: 7.12 en 19.44 uur. HAARLEM, 24 dec. Kwam het door de barre kou, die vanuit de hard stenen plavuizen van de kerk opkroop langs de bleekwitte pilaren en waar tegen de warme gloed van de kaarsen kronen en het feestelijk getinte orgel het aflegden, of misten de kerkgangers van gisteravond de zwierige directie van de heer Jos de Klerk, de organi sator van de volkskerstzan ga vond In ieder geval was de geestdrift en de blijdschap, die vorige jaren de Grote of Sint Bavo Kerk tijdens de kerstavon den tot de hoogste gewelven vulde, nauwelijks te beluisteren. Het enthou siasme reikte in de meeste gevallen niet verder dan de hoogopgezette kraag of stokte binnen de als veilige bedste den afgesloten rijen kerkbanken. Wegens de bijzonder lage tempera tuur was ddt keer het programma wat kort gehouden, zo werd de kerkbezoe kers vooraf door de heer Jos de Klerk meegedeeld, terwijl deze er ook van afzag te dirigeren vanaf de kansel. „Dat heeft in een grote ruimte als deze toch geen effect", meende hij. Jammer. „Zingt U warm", spoorde ds. A. van Rhijn de bezoekers ter verwelkoming aan. „Het kerstlied bindt katholiek en protestant, terwijl het kerstkind als centrale figuur daaraan een bijzonder reliëf geeft". Het aantal kerkgangers was minder dan de helft van vorig jaar en noch het in dikke jassen ge hulde maar fier spelende „Arti et reli- gione", noch de organist Teke Bijlsraa konden het helpen, dat de aanwezigen maar een miniem koor vormden. Slechts b!j de oude bekende liederen „Nu sijt wellecome", „Stille Nacht" en de bevoorrechte herdertjes-bij-nachte brak het massale geweld door, intiem en vroom, dat zo wonderlijk past bij de strakheid van de hoge witte muren. VOGELENZANG; 24 dec. De heer P. M. Hengstmengel, sedert 1 januari van dit jaar brigadier bij de gemeente politie van Bloemendaal en belast met het postcommando in de wijk Vogelen zang, is vrijdag een kwart eeuw in poli tiedienst. De heer Hengstmengel is voorts waarnemend afdelingschef van het afdelingsbureau van politie in Aer- denhout. Op zijn verzoek zal het zilve ren jubileum niet in korpsverband wor den gevierd, zoals gebruikelijk is. Wel is de jubilaris vrijdag aanwezig in de poli tiepost, annex zijn woning, aan de Graaf Florislaan in Vogelenzang. Op 30 de cember zal hij door het hoofd van de Bloemendaalse politie, burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller, worden ontvan gen. Het afgelopen jaar heeft de heer Hengstmengel twee keer zodanig van zich doen spreken, dat hem daarvoor een beloning en een schriftelijke tevreden heidsbetuiging is verleend. Hij greep daadwerkelijk in, toen op 19 april een vrachtauto bij de Bekslaan een halve overwegboom meesleurde, die in een na derende trein dreigde te geraken. De heer Hengstmengel voorkwam een trein ongeval. Op 20 september dook hij in het water van de Leidsevaart om te trachten tevergeefs overigens de in het water gereden Vogelenzangse aannemer Kokkelkoren van de verdrin kingsdood te redden. De actrice Els Buitendijk droeg met heldere stem enkele teksten uit fsaias en Lukas voor. De Koorschool en het mannenkoor „Cantemus Domino" le verden hun aandeel in de kerstzang met verve. Pater V. Hutjens deed de kerkbe zoekers tenslotte uitgeleide met de wens het verschil katholiek protes tant over het hoofd te zien en elkaar de hand te reiken. De Grote Kerk zelf was er het bewijs van dat het echt wel kón. De katholieken hadden het gebouw ter ere van God opgetrokken, de protestanten hadden er met ere voor dezelfde God gebruik van ge maakt. HEEMSTEDE, 24 dec. Tweede kerstdag om 2 uur 's middags speelt R.C.H. tegen Be Quick. De voorwed strijd tussen R.C.H. 2 en Laakkwartier, welke om 12 uur zou beginnen, gaat wegens de slechte terreinomstandighe den niet door. Oranjeboomstr. 177 zw-rd, Haarlem niet geveild Kleverlaan 43 en 43a, Bloe mendaal. opbod: 29500; afslag tot- taal. 29500; C. H. Speel. Regulierstr. 37 zw-rd.Haarlem ƒ10800; 10800; P. H. J. Raasveld. Regulierstr. 39 zw- rd, Haarlem ƒ10400; 10400; N. H. Ofeigsson. Vooruitgangstr. 18, Haarlem 5200; 15; 5215; C. Koelemeijer. Zuid Brouwerstraat 9 en 11 Haarlem 3105; 375,-; f 380,-; J. Boon. Mr. Joostenlaan 18, Haarlem, 15200; 10; 15210; M. Th. Ebbing. Klein Heiligland 41 en 43, Haarlem 28400 4800; 33200; M. Peter-Spoelstra. Zuid Polder straat 95, Haarlem niet geveild. (Advertentie) Plaatsing van ingezonden stukken („Brieven van Lezers") betekent niet noodzakelijk een bewijs van instemming, doch betekent slechts dat de hoofd redactie het ingezonden stuk ter kennis van de lezers wil brengen. Het feit van de plaatsing onttrekt zich echter niet aan de verantwoordelijkheid der hoofd redactiei, die zich dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave ran redenen terug te zenden. In het alge meen is ondertekening met naam en adres vereist, tenzij in een zeer bijzon der geval de hoofdredactie dwingende redenen aanwezig acht van deze regel at te wijken. Naar aanleiding van uw commentaar uit de N.H.C. van 18 december wil ik u attent maken op het volgende. De financiële bijstand van de regering aan de K.L.M. bestaat uit: le een garantie voor een lening groot 325 miljoen, die op de kapitaal markt geplaatst is, of nog op de kapi taalmarkt geplaatst zal worden. Dit heeft de belastingbetalers geen cent gekost. 2e een lening groot ƒ50 miljoen in dien de liquiditeit van de maatschappij gevaar zou lopen. Hiervan is tot dus ver geen gebruik gemaakt. Ik zou het zeer op prijs stellen in dien u zich in het vervolg bij commen taar over onze K.L.M. aan de feiten zoudt willen houden. MoCht u nu verlegen zijn om een bo demloze put voor uw belastinggeld, dan zou ik u willen wijzen op de hulp aan onderontwikkelde gebieden. Deze jonge naties gebruiken uw en mijn be- lastingpenningen om eigen internationa le luchtvaartmaatschappijen te subsi diëren en leggen aan de andere kant onze K.L.M. zoveel beperkingen in de weg dat een lonende exploitatie van het itjnennet zo niet onmogelijk, dan toch zeer moeilijk is. Haarlem, H.S.M. HAPPEL, K.L.M.-employé NASCHRIFT VAN DE REDACTIE: Inzender vergist zich als hij meent, dat de K.L.M. geen belastinggeld ge kost heeft. Waarom, denkt hij, is de staat de grootste aandeelhouder ge worden? Hoeveel heelt dit gekost? En wat is er van over? Antwoord: kapitaal ongeveer 150 miljoen. Aan deel staat ongeveer 100,- miljoen. Nu nog in totaal over 30 miljoen. Verlies staat dus 80 miljoen. Dit is belastinggeld. Wat de onderontwikkelde gebieden betreft haalt de inzender ongelijk soortige zaken door elkaar. Het be treft hier een. wereldprobleem een we- reidnood, het gaat om de honger van het grootste deel der mensheid. Daar mee mag men niet alléén de nadelen voor een jn dit verband kleine zaak als de K.L.M. vergelijken. Het gaat om christelijke verantwoordelijkheid. Om oorlog en vrede in letterlijke zin. En wie in zo'n situatie de arme niet helpt, omdat hij tegen sommigen een lelijk gezicht trekt, graaft zijn eigen graf! Over het oordeel zwijgen we dan. HAARLEM, 24 dec. Nog voor het einde van het jaar wordt een begin ge maakt met de sloop van het winkel- Ïiand van de Haarlemse groentehande- aar Th. Vlegels op de hoek van de Amsterdamstraat - Zuidpolderstraat. Een groot aantal jaren hebben de heer Vlegels en zijn gezin onder de allerel lendigste omstandigheden in zijn huis gewoond, dat ging verzakken, toen in de Zuidpolderstraat de riolering werd vernieuwd. Eerst thans is het gelukt aan deze situatie een einde te maken. In de ja renlange onderhandelingen, welke zijn gevoerd tussen de eigenaresse van het pand en de gemeentelijke autoriteiten heeft op het laatst ook een actiecomité van enkele zakenlieden uit de Amster damstraat een belangrijke rol gespeeld. Mede door toedoen van dit comité is aan het gezin Vlegels zowel een tijde lijk woonhuis als 'n tijdelijk winkelpand ter beschikking gesteld. Want het is de bedoeling, dat na de sloop door de eigenaresse twee nieuwe winkelpan den en twee woningen worden gebouwd. Een van deze winkels en huizen is be stemd voor het gezin Vlegels. (Advertentie) B Maar, na een korte tijd van stilte, zo als er vóór Van Haren een lange tijd van stilte was, is er een nieuw begin. Een begin van openbare aandacht voor het rijke bezit van het Bisschoppelijk Museum door Kerstmis '63 te „bege leiden" met een tentoonstelling van kerstvoorstellingen uit ae 15e tot de 18e eeuw. Met name het kerstgebeuren dat naast het altijdige aspect door de traditie romaritscn beiast is, verdraagt een historiserende presentatie en vraagt deze zelfs. Op het kerstgebeuren, een der hoog tepunten uit het Christendom hebben kunstenaars uit alle eeuwen uit visie gegeven en vooral in de Hollandse kunst is dat een intiem-menseiijke aan gelegenheid geworden waarbij nog wel eens het kosmisch-grootse van het hemels Alleluja wordt betrokken, maar dat zich toch voornamelijk richt op het thema van de Moeder met Haar Kind. De situering van Kerstmis in de sei zoenen is zodanig dat dit feest toevallig valt in de winter van het continent dai de beschaving over de aardbol heeft ge bracht. Maar de viering tussen ijs en sneeuw kan de kunstenaars van de 18e eeuw nog niet doen vergeten dat de his torisch plaats van de Geboorte gelegen is in suDtropisoh gebied. Dat gebeurt pas wanneer het wezen wordt verlegd van Kerstmis naar kerstfeest en van kribbe naar kerstboom. De relatie tus sen ons noordelijk West-europees kli maat met een geboorte in een stal op het open veld is, humaan gezien, overi gens begrijpelijk. Décor De bouwval, de ruine van een meest al majestueus bouwwerk, is van de vroege renaissance af wel het de cor waartegen het wonder van de kerst nacht, zich afspeelt, soms met een aan bidding door het landvolk uit de omge ving, maar later ook met vurig steige rende paarden en stoeten van exotische personages terwijl de hemel bevolkt is met zwevende engelfiguren. Maar te midden van dit spektakel dat de belang rijkheid van het feit moet benadrukken blijven de hoofdpersonen toch als zoda nig kenbaar en het middelpunt van de compositie. Hoe meer men teruggaat in de tijd, des te minder wordt de voorstelling opgesmukt. De middeleeuwse houtsnij der heeft voldoende aan de overkap ping van een stal om de man en de vrouw bij het kind de uitverkoren maagd en haar heilige verloofde te la ten zjjn met als getuigen de koppen van os en ezel. Het Bisschoppelijk museum is rijk aan houten beelden. In de tentoonstel ling zijn daaruit drie groepen opgeno men die betrekking hebben op geboor te, aanbidding en opdracht in de tem pel. Een ervan is het wonderbaarlijke, laat-15e-eeuwse relief van een noord- Nederlands beeldsnijder. Maar ook de enkelvoudige beelden van de moeder met haar goddellijk kind zijn in het arrangement betrokken. Van een bijzondere gaafheid is een der albasten reliefs dat zo diep is door gewerkt dat de ster gedetailleerde fi guren vol plastisch worden en verge lijkbaar met kleinere ivoren diptieken die gedeeltelijk op het kersfeest be trekking hebben. Een afzonderlijke vitrine is gewijd aan persoonlijke devotionaliaeen veel BEVALLEN van een ZOON: 19 dec.: S. L. Bout-Verbeek; 20 dec.: J. M. van Bentem-van der Voort, A. W. Burgers- Heutink; 21 dec.: M. E. Peek-Becker, I. Lieuw-Kie-Song-Sloot, C. W. van Brummelen-Winter; 22 dec.: H. G. Vis- ser-Janssen, W. A. A. Pel-'t Jong; 23 dec.: C. Kuiper-Flipphi, C. M. Quick- van de Kemp. Van een DOCHTER: 19 dec.: T. A. M. Roling-Bosman; 20 dec.: E. J. M. van Rijn-van der Laan; 21 dec.: E. W. Winkler-Nolten, J. A. M. van Eerden- Hoenderdos, M. Jansen-Punt, F. Mal- corps-Slors; 22 dec.: A. A. Hartgers- Dijkzeul, T. C. M. Dings-van Velzen, M. A. A. Hansen-Rozenhart, M. E. van Bee- len-Bierman, J. B. M. Wakker-van Sam- beek; 23 dec.: M. A. de Bruin-Meester. ONDERTROUWD: 23 dec.: R. D. M. Vijver en J. Snoek, R. A. M. Marijnen en C. H. Asscher, J. J. van der Neut en J. B. M. Seggeliuk, H. Schippers en J. A. Vermeer, T. Burger en A. E. van den Haak, T. Teunissen en J. Warmen- hoven. GEHUWD: 23 dec.: M. A. Boronkay en A. M. Versteeg, J. Boukens en H. v. d. Berg, B. v. d. Akker en A. W. Maas, G. A. Walkotte en C. van Tongeren, G. Westenberg en H. Kaan, M. J. van Treu ren en K. Beukman, B. Wallaga en A F. Janse, M. A. N. Stocking Korzen en A. W. Barendse, H. Korving en W. F. Ho venier, R. D. Vink en W. G. Santé, C. Venix en J. H. Terburg, A. F. van Leuffen en J. F. H. van Geijlswjjk, R. Balk en M. Balk, E. J. Nelissen en M. J. Huel, Q. J. van Trigt en A. M. A. Meijer. OVERLEDEN: 19 dec.: C. A. Kloes, 27 uren, Harmen Jansstraat; 20 dec.; B. M. van Zomeren, 77 j„ Karei van Manderstraat, W. A. Hennevelt, 75 j. Medanstraat, P. Kosters-van Amstel, 45 j„ Spaarnwouderstraat, M. J. F. van der Klugt-Schuitemaker, M. Claver-Ger- ritsen, 82 j., Oranjeplein, W. van Noort- wijk-van Waalwijk van Doorn, 78 j„ Ha- zepaterslaan; 21 dec.: C. H. A. Arends, 57 j„ Goetzeestraat, C. J. A. Molenaars, 78 j„ Kleverlaan, A. T. Pot-Kroon, 77 j., Tugelastraat; 22 dec.: W. J. Brandt 70 j„ Dr. Schaepmanstraat, P. P. Pe ters, 69 j„ Kamperlaan, M. A. van Zo- meren-Schneider, 73 j„ Kamperstraat, G. Eijk, 50 j„ Kamperlaan. HUISVUIL De reinigingsdienst in Haarlem maakt vrijdag de gebrui kelijke route om het huisvuil op te ha len. held van met de hand ingekleurde gravures op kerkboekformaat waar tussen zich bevinden enkele uit de la te 18-eeuwse stammende knipsels die in een weelde van rococo-omamenten een omlijsting geven aan de heilige drie koningen. De tentoonstelling heeft een plaats ge kregen in enkele kabinetten van het mu seum rondom het trappenhuis en dit laat dan tevens de mogelijkheid open om de overige zaken van het museum in zijn bezoek op te nemen. De tentoonstelling duurt tot en met 26 januari maar is niet opgengesteld op eerste kerstdag en nieuwjaarsdag, en evenmin op de maandagen. HAARLEM, 24 dec. De Haarlem se politierechter heeft een 68-jar:ge koopman uit Haarlem wegens schuld heling van een aantal gestolen brom fietsen veroordeeld tot een geldboete van vijfhonderd gulden en twee maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De koopman zei, dat hij niet geweten had, dat de bromfiet sen, die hem door een Amsterdammer waren aangeboden, van diefstal afkom stig waren. Volgens de Amsterdammer moest de koopman dat wel hebben ge weten. Ook de officier was hiervan over tuigd. Zijn eis luidde vier maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf. Een maand gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid eiste de Haarlemse officier tegen een 22-jarige Duitser uit Eiserfeld, die in augustus in Vogelenzang onder invloed achter het stuur had gezeten en een botsing had veroorzaakt met een gepar keerde auto, waarna nij was doorgere den. De jongeman, die twee flessen bier en drie schnapps had gedronken, zei voor een tegenligger te veel naar rechts te hebben uitgeweken, waardoor hjj met de geparkeerde auto in botsing was ge komen. Kort na de aanrijding had hij zich vrijwillig bij de politie gemeld. De politierechter veroordeelde de Duitser tot een gevangenisstraf van drie weken en een jaar ontzegging om motorrijtui gen te besturen. Bovendien beval de politierechter tot onmiddellijke gevan genneming. Tot een gevangenisstraf van veertien dagen werd een 24-jarige chauffeur uit Amsterdam veroordeeld, omdat hij op 12 september van dit jaar zonder rij bewijs op de Amsterdamsevaart in een auto had gereden. De rijbevoegdheid was hem enige tijd geleden voor vier maanden ontzegd. De officier had non- derd gulden boete en een jaar ontzeg ging geëist. Wegens mishandeling van een zestien jarige jongen veroordeelde de politie rechter een 39-jarige iasser uit Haar lem tot zestig gulden boete. De jongen zou de vrouw van de lasser hebben be ledigd, waarna de man de jongen af ranselde en hem onder meer tussen ae benen getrapt had. De officier had tegen de man een geldboete van honderd gul den geëist. (Advertentie) Zijl weg 56-58 Haarlem Tel. 18014 HAARLEM. 24 dec. De aktie „Tim mert u mee?" ten bate van de opbouw van het Ankerclubhuis op de Bakenes- sergracht, is, nu beëindigd. Alleen de verkoop van de spijkerdoosjes met de daaraan verbonden loterij, waarvan de trekking op 31 december zou plaats vin den, gaat nog enige tijd door en wel tot uiterlijk 1 juni. De andere akties zijn wel beëindigd en deze hebben ongetwijfeld een groot aantal Haarlemmers doen kennis ma ken met het doel en werk van het An- kerclubhuiswerk te Haarlem. Een ken nismaking welke in bijna alle gevallen gepaard ging met een financiële- en of materiële bijdrage. Mede hierdoor zal het mogelijk zijn het pand op de Bake- nessergracht zijn bestemming te geven waarvoor het is aangekocht: een doel matig en gastvrij Clubhuis. Eer het zo ver is, moet er nog heel wat gebeuren. Officieus is het pand al in gebruik genomen door de staf die re gelmatig daar zijn vergaderingen belegd. Ook de Bouwcommissie is met haar werkzaamheden begonnen. /Ules wordt in het werk gesteld het Clubhuis zo spoedig mogelijk te openen. HAARLEM, 24 dec. Voor de ko mende feestdagen zijn de openingstijden van de ijsbaan aan de Kleverlaan enigs zins gewijzigd: morgen is de baan slechts 's middags geopend van 12-4 uur en op tweede kerstdag van 1-5 en van 7-10. Vanavond is de baan gesloten. Aaverie. CINEMA PALACE: Alleman, alle leeftijden. 2, 7 en 9.15 uur. Feestdagen 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: De inspecteur-generaal, a. 1. Dinsdag 2 en 8 uur. Feestdagen 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: De lefschopper, alle leeftijden. 2, 7 en 9.15 uur. Feestdagen 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Wedren met de ooievaar, 14 jaar 2, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 7 en 9.15 uur. Feestdagen 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: De prinses van Kleef. 14 Jaar 2, 7 en 9.15 uur. Feestdagen 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY, t/m donderdag: Goliath en de bar baren, 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Feestdagen 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: De onweerstaanbare lady, 18 Jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Feestdagen 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. MINERVA. Maandag 8.15 uur: Op kamers bij „die" vrouw, alle leeftijden. Woensdag en do 2 en 4.15 uur: Lassie's beste vriend, alle leeftijden. Woensdag en do 7 en 9.30 uur: Can Can. volw. Donderdag 26 december. Concertgebouw. 2.30 uur: Haarlems Ge mengd Koor, Weihnachtoratorium o. 1. v. Anton de Beer. Concertgebouw. 8 uur: Nederlands Theater- bureau, bonte avond met Rob de Nijs en The Lords, Anneke Grönloh, The Mounties e. v. a. Woensdag 25 december. Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Studio met „De Babel" van Jan Wolkers. Regie: Ab Abspoel. In de hoofdrollen: Ad Noyons, Ad van Gessel en Herman Lut- gerink. Donderdag 26 december. Stadsschouwburg 8 uur: Haagsche Comedie met „Tot elke prijs" van David Turner. Regie: Pirn Dikkers. In de hoofdrollen: Georgette Hagedoom, Bob de Lange en Bas ten Batenburg. Woensdag 25 december. Ekestos, Stationsplein. 8 uur: Werkshop Kwartet „Adam en Eva", Raamvest 5. Iedere avono vanaf 8 uur 9 tot 11 uur Cabaret met Fiet en Frans Koster, Anneke* Bouma en Cees van 'ven er oiamsi Enrico Neckhelm (25 december gesloten). Frans Halsmusenm; Werken uit de Haar lemse School van de 16e t/m 19e eeuw Bijzondere collectie werken van Frans Hals Dagelijks van lü 5 uur, 's avonds van 8.30 tot 10.30 uur Zondag van 1 5 uur (1 januari gesloten). Teylers Museum Schilderijen 19e _n 20e eeuw Tekeningen Nederlandse. Italiaanse en Franse school, 16e t/m 19e eeuw Fos sielen. natuurkundige instrumenten Ge opend op werkdagen, behalve maandag, van li 3 uur Eerste zondag van de maand van 1 3 uur (25 en 26 december en 1 januari gesloten) Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76 Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 10 12.30 en van 1.30 - 5 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen van 2 5 uur T/m 26 januari: Tentoonstelling van Kerstvoorstellingen uit eigen bezit. (25 december en 1 januari gesloten). Vishal: Tentoonstelling van werken van de leden der Haarlemse vereniging van beeldende kunstenaars „De Groep" Geopend dagelijks van 105 uur. Zondags en beide kerstdagen van 1 5 uur. T/m 12 januari. (1 januari gesloten). Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1, 2e etage: Expositie „100 ambachten" van Jan Luyken Dag. van 105 geopend. Tentoonstelling „5 tot 500", schilderijen, tekeningen, aquarellen en gravures. (25 en 26 december en 1 januari gesloten) Kunstzaal Barteljorls, Barteljorisstraat 3, Vanaf 14 december t/m 4 januari: Tentoon stelling van schilderijen, aquarellen en teke ningen van Arie Schouten. Geopend maan dag 1 6 uur. dinsdag t/m zaterdag 9 6 uur (25 en 26 december en 1 januari gesloten) Manus Bauerlaan J, Aerdenhont (voor heen Tramweg): Tentoonstelling van werken van Hugo Landheer Geopend zaterdag van 25 uur of na afspraak, telefoon 42797 (25 en 26 december en 1 januari gesloten) Het Huls van Looy, Kleine Houtweg 103. Tentoonstelling van werken van leden Kunst Zij Ons Doel. Geopend dagelijks van 105 uur Zondag van 25 uur (1 januari gesloten). Kunstzaal „In 't Goede Uur", Nieuwe Kerksplein. Tekeningen van Herman Dijk stra. T/m 31 december. Geopend dagelijks van 10 6 uur en van 8 10 uur. (25 en 31 december vanaf 6 uur gesloten). (Advertentie) Mohilofoon service dap en nacht Apotheken: Park-apotheek, Kleverpark weg 13. tel. 50444; Centraal-apotheek. Grote Houtstraat 78, tel. 10500 - 10502; Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26. telefoon 13290. (Tot 25 dec. 18 uur). Apotheken: Schoterbos Apotheek. Rijks straatweg 19. tel 50155; Stations Apotheek, Kruisweg 30, tel 10043; Apotheek Klink hamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Aerden- hout Apotheek Zandvoortselaan 164. telefoon 40758. (Vanaf 25 dec. 18 uur). Doktersdienst: Indien geen hulp van huis arts belle men fa. Mathot, telefoon 11990. (Ook voor tandheelkundige hulp). Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis. tel. 13863. Dierenarts: J. Baljet en G. Tiecken. Kenau park 13. tel. 14524 (25 december). J. Hage doom. Heemsteedse Dreef 11, telefoon 35521 (26 december). Zieken vervoer: G. G. D. Telefoon 14141. Margriet: Turfmarkt, telefoon 21400. Ambulancedienst Dierenbescherming: Tel. 12823. b. g. g. 008 boodschappendienst. Doktersdienst. 25 dec.: K. Kout, J. de Wittlaan 23, telefoon 38411. R. Muller, Raad- huisplein 6. telefoon 36550. 26 dec.: J. Kamps. B. van Lennepweg 1, tel. 38032. J. van Walsem, Bronsteeweg 32, telefoon 38377. Doktersdienst: Zie onder Heemstede. Apotheken: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging. 25 dec.: Zr. Th. Nijhoff, Duinrooslaan 8. tel 43330. 26 dec.: Zr. L. Moolenaar, Camphuysen- laan 18. telefoon 43207. Doktersdienst, beide dagen: H. Immink, Bloemendaalseweg 126, telefoon 57753. Apotheken: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging, beide dagen: Zr. J. de Bruin, Kerkplein 2, tel. 50075, b.g.g. 53202. Doktersdienst, beide dagen: J. Hollander, Zijlweg 17. tel. 11431, b.g.g. 50003. Apotheken: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging, beide dagen: Zr. J. de Bruin, Kerkplein 2, tel. 50075, b.g.g. 53202. Doktersdienst, beide dagen: J. Versluys, Hoofdstraat 142, telefoon 5121. Tandarts, beide dagen: L. Caris, Heren weg 20, telefoon 2417, Noordwijkerhout. Wijkverpleging: Zr. C. Glas, Meerstraat 206. telefoon 5351. Doktersdienst, 25 dec.: N. Bet, Nassau- park 43. tel. 3996. 26 dec.: A. Duymaer van Twist, Heeren- weg 295, tel. 3453. Tandarts, beide dagen: L. Caris, Heren weg 20, telefoon 2417, Noordwijkerhout. Doktersdienst: Op beide dagen heeft iedere arts zijn eigen prijktijk. Tandarts, beide dagen: L. Caris, Heren weg 20, telefoon 2417, Noordwijkerhout. Wijkverpleging: Zr. Vriend, Heereweg 386. telefoon 7880. Doktersdienst, 25 dec.: F. de Graaf, Rijks straatweg 53, tel. 6300 (tevens apotheek). 26 dec.: G. Manschot, Rijksstraatweg 84, telefoon 6430. Tandarts, beide dagen: L. Caris, Heren weg 20, telefoon 2417, Noordwijkerhout. Wijkverpleging, beide dagen: Zr. W. Stui ver, Zwarteweg 65 A, telefoon 6618. Doktersdienst, beide dagen: K van Praag, Herenweg 17, telefoon 02533 2385. Tandarts, beide dagen: L. Caris, Heren weg 20, telefoon 2417, Noordwijkerhout. Wijkverpleging, beide dagen: Wit Gele Kruis, Rusthof 1, telefoon 2468. Doktersdienst, beide dagen: A. Bots, Prof. Aalberselaan 2. tel. 02532 7393. Tandarts, beide dagen: L. Caris, Heren weg 20, telefoon 2417, Noordwijkerhout. Nachtmissen, hoogmis, laatste mis en avondmis. Kathedraal: 12 N. en 10.30 H. Sint Antonius, Nieuwe Groenmarkt: 11 N„ 6 N„ 11 H. en 12.15 uur. H. Jozel, Jansstraat: 12 N., 5 N., 10 H 18 uur. O. L. Vrouw Rozenkrans, Spaarne: 12 N 6 N„ 10.30 H. en 12 uur. De Goede Herder, Italiëlaan: 12 N., 10.45 H. en 12 uur. Sint Jan, Amsterdamstraat: 12 N., 6.30 N en 11 H. H. Pastoor van Ars: Beatrixplein: 12 N 6 N., 10.30 H. H. Hart, Kleverpark: 12 N„ 5.30 N., 11 H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, Paul Kru- gerstraat: 12 N„ 7 N„ en 10.30 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 12 N„ 6. N., en 11 H. O. L. Vr. VH Smarten, Rijksstraatweg: 12 N.. 6 N., 10 H„ 11.30 en 18 uur. H.H. Petrus en Paulus, Tesselschade- straat: 12 N., 6 N„ en 10.30 H. H. Apostel Paulus, Duinroosplantsoen: 12 N„ 6 6. en 10.30 H. BLOEMENDAAL: AUerh. Drieëenheid: 12 N., 10.45 H., 11.30 uur. H. Sacrament: 12 N„ 12 en 17 uur. ZANDVOORT. H. Agatha: 12 N„ en 10.30 H. ZAND VOORT-NOORD, Beatrixschool 8.30 en 12 uur. AERDENHOUT: 12 N„ 9 H„ en 11 uur. HEEMSTEDE, H. Bavo: 12 N., 3 N„ 6 N., en 11 uur. O. L. Vr. Hemelvaart: 12 N„ 6 N„ 10.30 H., en 12 uur. OVERVEEN: 12 N., 6 N., en 11.30 uur. SPAARNDAM: 5 N. en 10 H. Op tweede kerstdag zijn de missen als op zondag. In de kerk van O. L. Vr. VTI Smarten is er echter geen avond mis en in de Liduinakerk is de hoogm: dan om 10.45 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3