KERSTBOODSCHAP HEILIGE VADER Christelijke voorwaarde eenheid voor de beste vrede Honger de grootste nood van de mensheid Kolendamp doodt schippersgezin Wintersportcentra trekken duizenden Nederlanders „Kerst-repetitie voor Oostenrijk Springschans J. H. Rozestraten N.V.j 1 Koninklijk gezin viert Kerst met personeel Prinses Irene in Schalkhaar Geen politieke aspiraties H ziet uit op kerkhof „Overheid creëert achterstand voor streekvervoer" NEDERLANDSE OVERZEE BANK N.V. Produktschap wil invoer van vlees vergemakkelijken n» Bond, vervoerspersoneel „AMIJ" Aannemingsmaatschappij Damrak 57 - Telefoon 240939 - Amsterdam 1 Kerk Drs. N. van Wersch MINISTER LUNS „Toch goed jaar voor Europese politiek' DINSDAG 24 DECEMBER 1963 PAGINA 5 VATICAANSTAD, 23 dec. (KNP) Gisteravond heeft de Paus voor de eerste maal in zijn pontificaat de traditionele Kerst rede gehouden. Hij koos als basis daarvoor enkele citaten uit de encycliek „Pacem in Terris" van Paus Joannes XXIII, met als Voornaamste thema de honger in de wereld en de vrede. Als voor naamste Kerstwens sprak hij de hoop uit dat er liefde in de we reld moge heersen. De Paus richtte tot „alle mensen van goede wil" het drin gende verzoek te werken voor de Vrede. Hij onderstreepte daarbij, dat de ware sociologie van de menselijke vrede voortspruit uit de godsdienstige, christelijke een heid. De Paus riep de mensen op tot broederlijke en vriendschappe lijke saamhorigheid met de jonge Volkeren, die op onbaatzuchtige wyze geholpen moeten worden. Aan het slot van zijn rede sprak de Paus nog even over zijn voor genomen bedevaart naar het Hei lig Land, welke zo zei hij uitsluitend om godsdienstige re denen ondernomen wordt. ■i - Paus Paulus VI, met een tapijt, voorstellende Christus en de apos telen op de achtergrond, gefoto grafeerd tijdens zijn eerste kerst boodschap. Jonge naties Vrede Heilig Land Natuurlijk is dit een veilige plaats om uw geld op te bergen. /Prf\- tt, Beter is het nog om een Spaardepositorekening bij de Nederlandse Overzee Bank te openen, want dan krijgt u bovendien 3j% rente Andere voordelen: giro en belastingbetalingen, dagafschriften van mutaties, persoonlijke service, soepele opname voorwaarden, geen kosten. Vooral indien U in deze tijd een Kerst- of Nieuw jaarsgratificatie ontvangt, is het voor U interessant ons op te bellen of een folder aan te vragen. INNSBRUCK, 24 dec. Men moet er zich niet over verwonde ren wanneer men op zondagmor gen hier tijdens de vroegmis achter in de kerk ski's tegen het wijwatervat aangeleund ziet. De eigenaars kunnen landgenoten zijn, van wie de eerste stroom vrijdagmorgen met de Bergland- Express is gearriveerd: 425 per sonen, nog maar een klein deel van de 5372 wintersportliefheb bers, die voor forfaitair vervoer (reis en verblijf gekoppeld) zowel via Bergland-Express als Hotelplan naar Oostenrijk, Zwitserland en Italië met de kerstdagen en Nieuwjaar ge boekt hebben. Wanneer men daarbij rekent de mensen, die voor deze periode zelf hun reis naar de bekende wintersport plaatsen hebben geregeld, kan het aantal rustig op tienduizend ge schat worden. •mug? wenst U een Zalig en een Flatje Prinses Irene leest het kerstevan gelie voor tijdens de kerstviering Meer dan helft ULO- leerlingen haalt het einddiploma niet De Heilige Vader zei zijn kerstwensen tot alle mensen en naties te richten, ttiaar toch op de eerste plaats tot de zieken, de bejaarden de kinderen, de gezinnen, de maatschappelijke organi saties en de vervolgden. Hij wenste hen „innerlijk, diep en oprecht geluk" op dit kerstfeest. Zijn beste wensen richtten zich vervolgens, zo verklaarde de Paus, op de grote noden der mens heid. Als de voornaamste hiervan, noemde hij de honger. Men heeft altijd Wel geweten, dat er mensen zijn, die honger lijden, maar heden is „het een wetenschappelijke ontdekking, dat meer dan de helft der mensheid niet genoeg brood heeft te eten," aldus de Paus. Hij wees erop dat nog heden ten dage hele generaties in onbeschrijfelijke nood verkommeren. De Paus waar schuwde dat het talloze mensen niet slechts aan welvaart ontbreekt, maar Zelfs aan het noodzakelijkste". De hon ger kan hier worden tot een vernieti gende kracht met onberekenbare gevol gen. Paus Paulus zei echter, dat dit drei gende probleem niet bestreden mag wor den met middelen, „welke nog slechter zijn dan hetgeen men bestrijdt". De paus stelde, dat men zioh niet aan de vruchtbaarheid der mensen mag ver grijpen met middelen, die de menselijke en christelijke moraal ongeoorloofd moet noemen. „In plaats van meer brood te zetten op de tafel van de honge rende mensheid, zoals dat thans moge lijk is met de huidige productieverho ging, overwegen sommigen door een a-morele handelwijze, het aantal tafel genoten te verminderen. Dat is de cul tuur onwaardig", aldus de Paus. Hij drong erop aan dat de mensheid de liefde beoefent om langs deze weg mo gelijk te maken, dat een „zorgvuldige en nieuwe economische planning het noodzakelijke brood vermeerdert". Ih Verband hiermee sprak hij zijn grote lof uit voor de internationale hulporga nisaties die hen aanspoorde om hun „grootste, veelvoudige en zegenbren- gende activiteit" voort te zetten. Zijn voornaamste kerstwens was dat in de wereld de liefde moge heersen, die Christus onder de mensen verwekt heeft, en dat deze in staat zal zijn van onze cultuur de smet der ellende weg te nemen". De Heilige Vader richtte zich in zijn rede bijzonder tot de jonge na ties, „welke tot het besef, tot de waar digheid en tot het eigen leven van vrije en beschaafde staten zijn opge klommen". „Zij zijn", aldus de Paus, „terecht trots op hun souvereine vrij heid, maar van de andere kant zijn zij nog niet in staat „alle culturele en economische weldaden van een moderne uitgegroeide cultuur te ge nieten". Hij hoopte derhalve, dat zij als broeders zullen mogen binnentre den in de familie der beschaafde lan den en daar de hun toekomende ach ting en hulp vinden, die zij nog steeds nodig hebben. De Paus herinnerde aan het onbaatzuchtige en zegenrijke werken der missie onder de nieuwe volkeren en sprak de wens uit, dat de missionarissen door deze steeds wel willend mogen worden bejegend. De Paus sprak vervolgens over de vrede, het tweede grote thema van zijn kerstboodschap. Hij herinnerde hierbij aan de vredesencycliek „Pacem in Ter- ris" van wijlen Paus Joannes en onder streepte dat de jeugd de vrede wil. .Maar de vrede is nog steeds zwak en breekbaar. Zij wordt nog op vele plaat sen in de wereld bedreigd, al blijft het gelukkig tot deze gebieden beperkt. De vrede baseert zich tot dusver veel meer op vrees dan op vriendschap en wordt meer in stand gehouden door het schrik beeld van de atoomwapenen en daar mee gepaard gaande algemene vernie tiging dan door een wederzijds vertrou wen onder de volkeren". „Hoe kunnen UTRECHT, 24 dec. heeft gistermiddag in De politie het motorschip Ulna, dat afgemeerd ligt in het Mer- tvedekanaal aan de Keulsekade een verschrikkelijke ontdekking gedaan. Z\] Vond er de levenloze lichamen van de schipper, de 34-jarige W. J. Verwoerd, 4ijn veertigjarige vrouw PVerwoerd- Van Deutekom, en hun tweejarig zoon tje Wim. Blijkens een onderzoek zyn 2ij door kolendamp omgekomen. De fa milie is afkomstig uit de Vrolijkstraat bi Amsterdam. Het schip, dat 355 ton meet, had hier reeds vrijdagmorgen ng- UTRECHT. 24 dec. De voorzitter van de protestants-christelijke bond van vervoerspersoneel. de heer L. C. van ^alen, heeft gistermiddag in Utrecht z'jn ernstige ontstemming uitgesproken °ve. Wat hij noemde „het tweeslachti ge loonbeleid van de overheid". Geble ken is namelijk, dat het verschil in be uling van chauffeurs bij streekvervoers- °ndernemingen en chauffeurs van ge meentelijke vervoersbedrijven opnieuw Stoter zal worden tengevolge van enke- le overheidsmaatregelen. He overheid zal een strukturele aan passing doorvoeren van de salariëring de ambtenaren op weekloon. Deze «anpassing impliceert voor de gemeente- Uke chauffeurs een extra loonsverho ging van 7,9 procent boven de 10,6 pro ent waarmee de vervoersbonden en werkgevers in het streekvervoer bij rew °T"ierhandelingen over de c.a.o. 64 ®kening hadden gehouden. j^Sst beloningsverschil bedroeg toen ge- sti H zeventien gulden per week. De lÉ»^chauffeurs verdienden gemiddeld gulden en de chauffeurs van ge ilden. Werk a—ueii en ae cnam geV ®ke bedrijven 140 Voer gfw,« V c "cumvcii nu Vful en werknemers in het streekver- - hebben zoals bekend over- i®nstemming bereikt over een loonsver- van vijftien procent. plaats gekozen om pakketten oud ijzer in te Iaden. De heer Verwoerd was te laat om nog geholpen te kunnen worden. Met het personeel werd daarom afgespro ken, dat hij zaterdag en zondag zou blijven liggen en maandagmorgen met inladen zou beginnen. Toen een van de employé's van de ijzerhandel meende dat het tijd werd om de zaak af te le veren klopte hij bij het vooronder van het schip aan. Hij kreeg geen gehoor. In de namiddag probeerde hij het op nieuw. Nog kwam er niemand opdagen, zodat hij besloot zelf met inladen te be ginnen. Eenmaal met het werk klaar vond hij het toch raadzaam de politie te wa huwen. Deze stelde een onderzoek in. Om dat zij niet direct de sluiting van de ka juit wilde verbreken werd een passen de sleutel gezocht. Daarmee verliep nog al enige tijd. Doch eindelijk kon men het vooronder binnengaan. Op de vloer lag de vrouw voorover bij een nieuwe haard, die venwel goed functioneerde. Éven later zag de politie irr de bedstede de man dood liggen. In het kinderledi- kantje lag de tweejarige Wim eveneens dood. In de roef stond een oude kachel die lek was, waardoor kolendamp ont snapt moet zijn. Een bewijs daarvan leverde ook de dode kanarie in de kooi. Er moest een geldkistje verbroken wor den om de namen en adres van de slachtoffers te achterhalen. wjj een vreugdevol kerstfeest vieren, nu er zulk een dreiging over de wereld hangt?", zo vroeg de Paus zich af. De H. Vader verbond aan deze vraag een dringende bede tot alle mensen van goede wil, .ooral de culturele en politie ke leiders, dat „zij de vrede zullen be schouwen als hun voornaamste op dracht". Maar dan de ware vrede, niet de vrede, die door huichelachtige pro paganda aangeprezen wordt om de te genstander te laten inslapen en de eigen oorlogsinspanning te verbergen. Niet de vrede van „ontbreken van oorlog", niet de vrede met de mond, die de noodza kelijke, geduldige maar effectieve on derhandelingen ontwijkt, niet de vrede, die zich baseert op het wankele even wicht van economische belangen of op de droom van hoogmoedig" machts voorstellingen. Wat betreft de principiële vraag: „Waarom kunnen de mensen de vrede onderling niet beweren?", meende de Paus dat het antwoord hierop te vin den is in het gebrek aan eenheid in de beginselen, in de ideeën en opvattingen van leven en wereld. „Zolang zij het oneens zijn, negeren, haten en bestrij den zij elkaar". Daaruit blijkt de be langrijkheid van de leer. Men ziet daar uit welk een geluk het voor de mensen is, dat Christus op de wereld gekomen is en een individuele en collectieve band tussen mensen en God bracht. Deze godsdienstige betrekking is de vei ligste en vruchtbaarste grondslag voor de eenheid onder de mensen. „Deze door Christus ingestelde eenheid in het denken en in de geschiedenis moge ook onze hoogste wens zjjn voor de vrede, voor de eendracht, de liefde, het be grip en het geluk der mensen van goede wil", aldus Paus Paulus. Hij richtte deze wens tot eenheid tot alle christe nen; katholieken, orthodoxen en protes tanten. In het slot van zjjn kerstboodschap sprak de Paus nog over zjjn bedevaart naar het Heilige Land, die hjj begin ja nuari hoopt te maken. Deze bedevaart wil een indrukwekkende en nieuwe be- i 'i li rfienue) Amsterdam Herengracht 548, tel. 220360 Rotterdam Westblaak 2, tel. 114140 Den Haag Lange Vijverberg 13, tel. 183526 vestiging zjjn van het geloof en de lief de van de Paus tot Christus. „Wjj wil len in ons geloof het geloof der gehele kerk samenvatten en willen zoals Pe trus in Caesarea Philippi, tot Jezus zeg gen: „ja Heer, gjj zjjt Christus, de zoon van de levende God". De bedevaart zal ook een reis zjjn van zoeken naar en hopen op de een heid van alle christenen. Daarbovenuit echter wil de Paus „goede en grote ge dachten koesteren voor alle volkeren der aarde, voor volkeren dichtbjj en veraf, met de gezindheid van respect en lief de en met de wens voor algemeen wel- zjjn en vrede". Allen, die de Paus op zjjn weg zal ontmoeten, „gezagsdragers, volkeren, pelgrims en toeristen", zal hjj respect vol en harteljjk groeten „zonder echter de snelle pas in te houden of zich te laten afhouden van het enige doel van zjjn reis". De Paus verklaarde dat hjj tijdens deze bedevaart, God om verge ving zal vragen voor al zijn zwakheid en voor alle mensen barmhartigheid, vrede en heil zal afsmeken. De Heilige Vader besloot daarop zjjn kerstrede met de apostolische zegen. (Van een verslaggever) Tirol is met zijn honderdtachtig win tersportcentra, drieduizend ski-afvaar ten, 86 skischolen, vierhonderd lera ren, nog eens vijfhonderd hulpleraren altijd een geliefd oord om er die heer lijke sport te leren en te beoefenen ofom van andere genietingen daar omheen te profiteren. Oostenrijk kan trouwens beschouwd worden als de wieg van de skilooptechniek (Arlberg), die zich steeds verder ontwikkelt. Het ski-onderwijs is er wettelijk geregeld. Advertentie) Innsbruck met omgeving is nu voor al een trekpleister, omdat er van 29 januari tot half februari de Olympi sche Winterspelen gehouden worden, waarvoor kostbare voorzieningen ge troffen zijn. Men spreekt van een in vestering van tweehonderd miljoen gulden. Het ijsstadion, waar wereld beroemde cracks in ijshockey en kunstrijden zullen optreden, voor tribunes met tienduizend toeschouwers, heeft alleen al tien miljoen schillingen gekost. Hier wordt ook het slotfeest van de Olympiade gehouden. Sjoukje Dijkstra komt op 27 en 28 december het kunstijs beproeven. Toen wij het vrijdag bezichtigden, had men juist bij wijze van proef in een hoog bekken tegen de lange glazen wand van dit sportpaleis bij wijze van proef het Olympisch vuur ontstoken. Stel u gerust, het is niet het officiële Olympische vuur, waar van u gehoord had, dat twee skilo pers het per vliegtuig uit Grieken land zouden komen overbrengen. Dat komt met behulp verder van pro- paangas te branden in de schaal met een middellijn van drie meter bij de Springschans op Bergisel, waar een amphitheater met zestig duizend zitplaatsen is gebouwd. De verste sprong, die er gemaakt zal worden met uitzicht op het kerk hof van de abdij van Wilten! be draagt 91 meter. Hier heeft ook de officiële opening van de Olympische Spelen plaats op 29 januari, welke plechtigheid door verschillende vorstelijke personen, on der wie onze koninklijke familie, bij gewoond zal worden. In Hotel Tirol vlak bij het hoofdsta tion van Innsbruck worden reeds voor bereidingen getroffen om er koningin Juliana prins Bernhard en de prinses sen Beatrix, Irene en Margriet te ont vangen. Ongeveer drie km van Innsbruck is een Olympisch dorp verrezen met acht hoge flatgebouwen, elk van elf verdie pingen, die later als gewone woonhui zen kunnen dienen. Voor een drie-ka merflat moet men als eerste betaling 90.000 schilling neertellen, om nog ge durende 16'/* jaar iedere maand 800 schilling te betalen wil men zich eige naar kunnen noemen. Vele hotels in de stad en omliggen de dorpen zijn uitgebreid en er zijn ook nieuwe Gastbetriebe bijgekomen. Voor de verwende toerist, die niet op feld behoeft te zien, is juist vrijdag e Axamer Lizum door Ministerialrat, dr. Harald Langer-Hansel, het Sport hotel Olympia op een hoogte van 1600 m. geopend. Men vindt er binnen o.a. een zwembassin en saunabaden. Het grote voordeel is natuurlijk, maar daar betaalt men dan ook een pension- prijs van ongeveer zeventig gulden per dag voor, dat men in de onmiddellijke omgeving vertoeft van de berg, van waar de grote slalom voor dames en heren wordt uitgevoerd. Men ziet ook tegen de hoogste bergtop, die 3800 me ter reikt. Tot eind april is hier volop sneeuw om te skieën, terwijl er vijf jn. skiliften en Sesselbahnen zij Gelijk met de opening van het hotel wijdde de abt van de Premonstren- sters in Wilten een kleine bergkapel in, die hij zeer karakteristiek „Gast- haus der Seelen" noemde. In zijn ui terste eenvoud met alleen blank hout als materiaal, zonder enige versiering ook van binnen, terwijl er alleen een offer tafel staat, is het een fraai bouwsel. De architect, ing. Horst Parson, gaf het een lijnenspel, dat prachtig har monieert met de figuren, die de na tuur aan de bergen heeft gewrocht. Zo spannen de Tirolers zich, in al le opzichten, in om ook straks met de grootse wintersportevenementen de vele vreemdelingen gastvrij te ontvangen. Op topdagen worden er 50.000 mensen verwacht. Gedurende de gehele duur van de Olympische Spelen rekent men op een half mil joen gasten. De Oostenrijkse Spoorwegen hebben met het kerstvervoer mooi kunnen re peteren. In Innsbruck arriveerden za terdag 32 extra-treinen. In Wenen wa ren het er 66. Dan moet men een uur vertraging, zoals de Bergland-Express van zaterdagmorgen overkwam, maar voor lief nemen. Het was nog niets bij de trein uit Joegoslavië, die een ver traging van vijf uur had. SOESTDIJK, 24 dec. Lakeien, chauffeurs, bosarbeiders maar ook ho ger hofpersoneel hebben gistermiddag samen met de koninklijke familie kerst feest gevierd. Het was een intiem ge beuren in de met dennegroen versier de garage van de Koninklijke Mare chaussee dichtbjj het paleis Soestdjjk. Prins Bernhard opende de middag met een kort welkomstwoord. „Samen willen wij het kerstgebeuren herdenken met de bedoeling dichter tot elkaar te ko men. Het kerstkind zal die liefde aan ons openbaren en door Zjjn Ucht ons verwarmen en versterken, voordat wjj weer ieder onze wegen gaan," aldus de prins. Voordat de eigenlijke kerstviering be gon, schonken de koningin en haar dochters traditiegetrouw warme choco lademelk uit voor hun gasten. Koningin Juliana toonde zich verrast over de aanwezigheid van een meisje in Spakenburgs kostuum. Toen zjj haar een dampende kop chocolademelk over handigde, vroeg zij geïnteresseerd; „Wie ben j'jj toch?" Het meisje, Trjjnie van der Geest uit Eemdjjk, vertelde dat haar vader werk te in de bossen van de kroondomei nen. Meer dan een half uur duurde deze chocoladevisite. Daarna schaarde men zich in de garage rond een grote kerst boom. Het paleispersoneel voerde hier samen met prinses Christine enkele spe len op, die door mej. Nora Kriez uit Amsterdam waren geschreven. Mi mische uitbeeldingen van de uittocht uit Egypte, een kerstfeest voor kinderen en de lerarende Jezus in de tempel. Deze spelen werden geïntroduceerd door prinses Irene en afgewisseld met sa menzang. Koningin Juliana las temid den van een aantal kinderen het kerst evangelie voor, terwijl Prins Bernhard tenslotte een verhaal van Willem Brandt voordroeg, over een gebeurtenis, die zich twintig jaar geleden afspeelde in een Japans concentratiekamp. Prinses Irene heeft gisteravond in de kantine van de Westenbergkazerne te Schalkhaar op indrukwekkende wjjze het kerstverhaal voorgelezen, zoals dat staat in het tweede hoofdstuk van het Lucas-evangelie. Zjj deed dit voor offi cieren, onder-officieren en militairen van de garde Fuseliers Prinses Irene. De christelijke harmonie Gorssel Eef- de begeleidde de kerstliederen, die door alle aanwezigen werden meegezongen. Aalmoezenier L. M. van de Bol en do minee G. J. van der Heide spraken over de betekenis van het kerstfeest. Voor haar vertrek onderhield Hare Ko ninklijke Hoogheid zich met enkele offi cieren en hun dames. Haar werd een fraai kerststukje, opgemaakt rond het bataljonssehild, aangeboden. (Van onze soc.-ecom. redactie) DEN HAAG, 24 dec. Het produkt schap voor vee en vlees overweegt nieuwe maatregelen om de invoer van (rund) vlees te vergemakkelijken. De mogelijkheden zjjn: een verdere verla ging van de invoerheffing (thans 49 cent) en een soepeler regeling voor het verlenen van invoervergunningen. In de laatste weken zijn reeds twee maal maatregelen in deze geest ge nomen maar zjj gingen ondanks een brief van de minister van Landbouw steeds niet ver genoeg. Intussen is het aanbod van rundvlees uit Argentinië kleiner geworden en zijn de prijzen op de internationale markt gestegen. (Advertentie) De OLVEH sluit uw zorgen uit et is een onvoorziene con sequentie van een benoe ming in een openbare functie." Met deze uitla ting bedoelt drs. N. van Wersch er niet op gerekend te hebben, dat zijn benoeming tot penning meester van de Katholieke Volkspartij hem in de publici teit zou plaatsen. Eigenlijk had hij liever gezegd, dat hij per soonlijk niet zo gebrand is op publiciteit. Maar hij geeft graag toe dat de leden van de K.V.P. recht hebben te weten wie voor hen in de top van de party de verantwoordelijkheid voor de financiën gaat dragen. Drs. Van Wersch peinst niet lang wat hij zal zeggen. Zijn opvat ting is het kind bij de naam te noemen en er niet om heen te draaien. Dat doet hij dan ook niet, want hij komt er rond voor uit, dat hij geen politieke aspi raties heeft. Desondanks heeft hij steeds bijzonder veel belang stelling voor de K.V.P. gehad. Al in de tijd dat hij nog econo mie studeerde in Tilburg was hij lid van de K.V.P., maar nooit heeft hij zich veel met de partij bemoeid. De vraag rijst waarom hij nu zo plotseling in het partijbe stuur is terecht gekomen. Men heeft namelijk bij de vorming van een nieuw bestuur uitgezien naar een figuur, die nauwe bindingen heeft met de agrariërs in ons land. Bij de samenstelling van het landelijke K.V.P.- bestuur waren alle groepen op de agrariërs na vertegenwoordigd. Toen drs. Van Wersch, algemeen secretaris van de L.T.B. in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, de functie werd aangeboden heeft hij niet uit politieke interesse „ja" gezegd, maar omdat hij van mening was dat er aan de organisatie van de K.V.P. iets schortte. Die indruk heeft hij uit eigen ervaring. „Zolang ik lid van de K.V.P. ben geweest in Tilburg, Nij megen en Den Haag heb ik nog nooit een uitnodiging gehad voor een bij eenkomst van een van de afdelingen", aldus drs. Van Wersch. Bovendien is hij nooit uitgenodigd voor de groslijststemmingen. De heer Van Wersch voegt er aan toe, dat hij gebrek aan organisatie bij de K.V.P. veronder stelt als leek want in een andere kwaliteit kan hij er niet over oordelen. Hij gelooft echter dat de organisatie van de K. V.P. in de loop van de jaren wat in gedrang is gekomen doordat de talloze vraagstukken, waar voor het bestuur geplaatst wordt, met zeer veel interesse en deskundigheid worden behandeld. Dat men de nog pas 39-jarige drs. Van Wersch voor het hoofd-bestuur van de K.V.P. heeft aangezocht om de agrariërs te vertegenwoordigen, is duidelijk als men weet dat hij geen landbouwer van huisuit al van zijn jonge jaren met de landbouw vertrouwd is. Zijn vader was gemeente secretaris van het Limburgse Simpelveld. De moeder van de heer Van Wersch stamde uit een boerenfamilie. In zijn vakanties ging de heer Van Wersch vaak naar de boerderij van zijn oom. Nog is hij er trots op dat toen zijn oom eens ziek was een hele maand lang het boerenbedrijf alleen ge leid, heeft. Én als hij nog eens ooit de kans kreeg werd hij boer. Die kans zal niet gemakkelijk komen, want reeds jaren is hij verstrikt in het lid zijn van alle mogelijke organisaties. Aanvankelijk heeft hij de boot weten af te houden, maar eenmaal voorzitter geworden van de Katholieke Ver eniging voor Gezinszorg in Haarlem volgde de een na de andere functie Drs. Van Wersch zet zich voor alle functies, die hij aanvaard heeft voor de volle honderd procent in, maar hij is ook vastbesloten zijn werk met de nodige efficiëncy aan te pakken. „Het zou fout zijn", aldus drs. Van Wersch," te vergeten dat ik huisvader ben." AMSTERDAM, 24 dec. „Ongeveer eenderde van de leerlingen die jaar lijks het gewoon lager onderwijs verla ten. gaan naar een ULO-sehool" zei de inspecteur-generaal van het Onderwijs, mr. ir. M. Goote, in zijn toespraak op de jaarvergadering van de vereniging voor Christelijk MULO. Van de leerlingen, die tot het ULO worden toegelaten, verwerven minder dan de helft het diploma. Een groot percentage leerlingen verlaat het ULO zonder dat gebleken 's, dat zij niet in staat zjjn het einddiploma te verwer ven. De helft van gediplomeerden zo- wel als van ongediplomeerden gaat naar aansluitend beroepsonderwijs. Een be langrijk deel treedt rechtstreeks in ad ministratieve beroepen. „De toelating van leerlingen tot het MULO is dit jaar drie procent minder dan het vori ge jaar. Die tot het VHMO geeft echter in vergelijking met 1962 een stijging te zien van vijf procent". Dit deelde de voorzitter der vereniging voor Christe lijk MULO, de heer Joh. Tigchelaar mee. Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 24 dec. „Een jaar, dat voor de Europese politiek heel som ber is begonnen, is toch nog gelukkig geëindigd", zo schetste minister Luns na zijn terugkeer uit Brussel de stem ming, waarin de onderhandelingen zijn beëindigd. Hjj herinnerde daarbjj aan de ingreep van president De Gaulle In het begin van dit jaar, toen deze zijn beruchte verklaringen tegen Engeland richtte en daarmee bij velen de hoop op een snelle ontwikkeling in de EEG de bodem insloeg. De minister verheugde zich thans over de met Franse steun bereikte overeenkomst. De mroei van de EEG had ook ditmaal nadelig beïnvloed kun nen worden indien het Nederlands compromis-voorstel uitstel van d# toepassing van heffingen op marga rine niet zou zjjn aanvaard. Ne derland moet nu wel uit de Schatkist bijpassen, maar het voorstel is een vondst geweest om de E.E.G. over een gevaarlijk dreigend dood-punt heen te helpen. In gesprekken met leden van de Ne derlandse delegatie bleek dat er nog wel meer voordelige bepalingen voor ons land in de overeenkomst zjjn besloten, met name op landbouwgebied. Het re glement, betreffende de Europese zui velsector, heeft Nederland beslist posi tieve winst gebracht. Zowel de uitvoer naar derde landen als die naar EEG- landen is op een voor wis gunstige wij ze geregeld. Men kan daarin een com pensatie zien voor de gelden die in verband met het opschorten van een margarine-heffing aan onze Schatkist zullen worden onttrokken. Interessant is ook, dat de grondslag voor hetgeen op dit zuivelgebied be reikt is. reeds gelegd is door de vroege re minister van Landbouw, thans minis ter-president mi. V. Marijnen. Dezs heeft al enige jaren geleden gezien, dat Nederland van zijn met veel inspanning laag gehouden prijsniveau blijvend moet kunnen profiteren en hij heeft be reikt dat dit ook in Brussel werd ge- effectueerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5