E.E.G.-marathon - na tien dagen - tot goed einde Bevredigend akkoord over alle hoofdstukken Betere bestrijding van pijn en griep! Ckefarine 4 TT V.A.R.A. wél (P.v.d. A. niet) in TV-pacificatie commissie 60 pet. voor 40 pet. voor omroepen de N.T.S. DE RAMP MET DE LAKONIA Jonge matroos bekent moord op weduwe Igp* Fineer een rand aan elke kant met BEVER SNELFiX ^0 SIEMENS Electrotechniek bij Siemens in goede handen INSTAIJATIE DOOR MR. BOT Tijdelijke bezetting tweede net: Mr. Langemeyer voorzitter Ziekenfondsen werken samen Pepsi Cola-borden langs Via Dolorosa Kerstattentie? DROSTE pastilles, altijd welkomlN^, Relatiegeschenk?DROSTE pastilles, altijd welkom! mm iüüü DINSDAG 24 DECEMBER 1963 PAGINA 6 (Advertentie) iifn |i» 1 Siemans behoort met haar veelzijdige leveringsprogramma en wereldomvattende service organisatie tot één van de weinige ondernemingen, die het gehele gebied van de electrotechniek beheersen. In Nederland is zij reeds sedert 1879 vertegenwoordigd. Bij de Nederlandsche Siemens Maatschappij N.V. is de oplossing van al Uw problemen op het gebied der electrotechniek toevertrouwd aan een groep van 150 ervaren ingenieurs en HTS-ers, die ter zijde wordt gestaan door meer dan 800 medewerkers. Het potentieel aan vakmanschap en de technische outillage van de moderne Siemens werkplaatsen in Den Haag maken het mogelijk naast de genormaliseerde serieproductie ook speciale opdrachten „naar maat" uit te voeren. Met welk probleem U zich ook tot ons wendt: U kunt steeds gebruik maken van de ervaringen, die bij Siemens over de gehele wereld dagelijks worden verkregen. NEDERLANDSCHE SIEMENS MAATSCHAPPIJ N.V. POSTBUS 1068 's-GRAVENHAGE TELEFOON 183850 «TELEX 31373 BRUSSEL, 24 dec. De mi nisters van de zes landen van de E.E.G. zijn het gisteren eens ge worden over een gemeenschappe lijke politiek inzake de landbouw prijzen. „De vergaande wil om tot een compromis te komen" zoals minister Luns het gister avond noemde heeft tenslotte de doorslag gegeven. Na tien da gen van intensieve besprekingen is de „Marathon-zitting" geëin digd met de goedkeuring door de ministers van het compromis voorstel van de Europese Com missie, waarin de basis wordt ge legd voor de voltooiing van het gemeenschappelijke landbouwbe leid in de E.E.G. en het stand punt, dat de gemeenschap zal in nemen in de komende tariefon derhandelingen met de Verenigde Staten, de Kennedy-ronde. be vier middelen verenigd in Che- farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. De Griekse kapitein M. Zarbis van de Lakonia Reddingsvlotten De waarschijnlijk enige Nederlan der aan boord van de Lakoniacent 18 ondergebracht op de Duitse is de 82-jarige Piet van Kalshoven uit Nieuwkoop. - SQ V i Een beeld van de brand aan boord van de „Lakonia". De vlek op de voorgrond rechts is een deel van de vleugel van het vliegtuig van waaruit deze luchtfoto werd g&maakt. Representatief Beperkt aantal Reclame Tijdelijke bezetting Bouw, Installatie en bedrading van schakelkasten en andere apparatuur vinden plaats In ruime, moderne werkplaatsen te Den Haag. „Een aanmerkelijke versterking van de gemeenschap", noernde minister Luns verder het resultaat. Hij gaf ook uitdrukking aan de „algemene tevre denheid" namens zijn meer dan twin tig collega's, die sinds de vorige week woensdag met een onderbreking van 28 uur in het weekeinde in het con gresgebouw in Brussel hebben verga derd. Zeer tevreden toonden zich ook de ministers Andriessen en Biesheuvel. „Een belangrijke dag voor de Euro pese landbouw", verklaarde de laat ste. Minister Andriessen toonde zich zeer voldaan over het feit, dat Nederland niet zal worden gedwongen de eerste twee jaar de margarineprijs te verho gen. De mogelijkheid bestaat, dat de ze verhoging met drie jaar zal wor den uitgesteld. „Niet ontevreden" ver klaarde hij te zijn over de wijze, waar op het standpunt is geformuleerd, waarmee de E.E.G. de onderhandelin gen met de Verenigde Staten en veer tig andere landen over internationale tariefverlagingen gaat voeren. Het laatste struikelblok, dat de EEG-mlnisterraad gistermiddag moe3t opruimen otn de „Marathon" te laten slagen, was de kwestie van de toeslag op de margarine. In het compromis-voorstel van de Europese Commissie, werd een bedrag van 350 miljoen Duitse mark uitge trokken voor steun aan de Italiaanse olijfolie-industrie, die dient te worden opgebracht door een heffing op mar garine. De commissie weigerde aan vankelijk het voorstel aan te passen aan de Nederlandse bezwaren. Neder land was wel bereid zijn aandeel in deze gemeenschappelijke steun aan Italië te verstrekken, maar niet langs de weg van heffingen op margarine. Enkele ur»n werden besteed aan het bespreken van compromis-voorstellen en tenslotte werd bereikt, dat Neder land een jaar na het inwerkingtreden van de regelingen voor oliën en vet ten waarschijnlijk op 1 november 1984 de bijdrage rechtstreeks uit begrotingsmiddelen kan betalen met de mogelijkheid, dat deze regeling nog met een jaar wordt verlengd. De Ne derlandse bijdrage wordt geschat op 40 miljoen gld per jaar. Minister An driessen, die een heffing op margari ne op het huidige ogenblik onaanvaard baar acht met het oog op de ontwik keling van lonen en prijzen in Neder land, zei te hopen dat de omstandig heden voor een dergelijke heffing dan beter zullen zijn. Na de speciale kabinetsvergadering van zondag in Den Haag had minister Luns gisterochtend in de EEG-minis- terraad behalve de regelingen voor plantaardige vetten met de daarbij be horende kwestie van de margarine-toe slag nog drie andere punten aan de orde gesteld Het eerste daarvan was de Neder landse wens, dat het Europese Parle ment bevoegdheden krijgt om contro le uit te oefenen op de uitgaven van het bij het gemeenschappelijke land bouwbeleid behorende oriëntatie- en garantiefonds, dat in de loop van (1e komende jaren over enorme bedragen gaat beschikken. Men spreekt zelfs van bedragen in de orde van grootte van twee miljard gulden. Besloten werd deze kwestie gelijk te behandelen met de politieke vraag stukken, die in februari 1964 in de mi nisterraad aan de orde zullen komen: de uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement en de samensmelting van de uitvoerende or ganen van de Europese gemeenschap pen. Minister Luns vroeg voorts een sa- rantie voor de afzet van Surinaamse rijst op de afzetgebieden in de E.E.G. in de nieuwe marktorganisatie voor rijst. Tenslotte legde hij de nadruk op het belang, dat Nederland hecht aan het „open karakter" van de E.E.G. dat tot uiting moet komen in het stand punt van de gemeenschap in de Ken nedy-ronde. Wat dit laatste betreft zei minister Andriessen „niet ontevreden" te zijn. Hij noemde het voor de Kennedy-ron de geformuleerde standpunt „een re delijke basis" voor de onderhandelin gen, dat tegemoet komt aan twee be ginselen: een goede interne markt van de E.E.G. en de openheid van de ge meenschap naar buiten. De goede marktorganisaties voor zuivel, rijst en rundvlees noemde mi nister Biesheuvel „gezonde beginse len" voor het gemeenschappelijke landbouwbeleid, die boverdien van be tekenis zijn voor het „open karakter" van de gemeenschap. Hij legde er de nadruk op, dat het „basis-verordenin gen" zijn, die nog moeten worden uit gewerkt. De komende maanden zullen de ministers van landbouw van de „zes" niet minder dan 75 uitvoerings besluiten moeten opstellen. De ministers Andriessen en Biesheu vel, antwoordend op vragen, noemden tenslotte de berichten over ernstige on enigheid in de Nederlandse delegatie „bespiegelingen, die niet waar zijn". „In Brussel is nu eenmaal alles open baar, wat wordt gezegd", zei minister Biesheuvel. Hij ontkende niet, dat 'JB de Nederlandse delegatie „wel eens sterke meningen zijn gebotst", doch zei dat de delegatie als geheel een be langrijke bijdrage heeft geleverd lot hetgeen op de „marathon-zitting" is bereikt. „Daarvoor werd de grondslag gelegd door het unanieme standpunt, dat zondag in de Nederlandse kabi netsraad werd ingenomen", aldus voegde hij hieraan toe. JERUZALEM, 24 dec. (UPI) De plaatselijke autoriteiten van het Jor daanse deel van Jeruzalem zoeken naar een mogelijkheid de opzichtige, gele metalen uithangborden waarmee reclame wordt gemaakt voor Pepsi- Cola te doen verwijderen. De borden hangen op ongeveer anderhalve me ter van elkaar aan d< verweerde stenen muren langs de „Via Doloro sa", de weg die Christus volgde op zijn gang naar de berg Calvarië en die de Paus volgende maand zal be zoeken. De borden werden onlangs aangebracht tussen de eerste en twee de statie van de Kruisweg. Pogin gen om ze te doen verwijderen zijn tot dusver zonder resultaat gebleven. Men neemt thans blijkbaar zijn toe vlucht tot publioiteit in de hoop de Cola-koningen te vermurwen. t Advertentie) (Advertentie) V/er middelen In één labiel doen wonderen zonder de maag yan aireek Ie makenI BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET DEN HAAG, 24 dec. In een be jaardentehuis in Doorn is overleden de heer F. TH. HOLSBOSR, oud-hoofdre dacteur van het Deventer dagblad. De heer Holsboer, die 81 jaar is gewor den, is een van de oprichters en voor zitter van de Oostelijke Pers geweest. Wegens z}jn verdiensten voor de jour nalistenorganisaties werd hj) benoemd tot erelid van de Nederlandse Journa listen Kring. DEN HAAG, 24 dcc. De minister van O. K. en W. installeerde vanmor gen de Pacificatiecommissie voor tele visie-aangelegenheden, die krachtens A aver tenue) (Vervolg van pag. 1) Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht in Londen heeft meegedeeld, dat de reddingsvlotten die boven zee zijn afgeworpen voedsel en water bevatten. Aan het reddingswerk nemen Britse Shackleton-vliegtuigen van Gibraltar en Amerikaanse toestellen van bases op de Azoren en in Engeland deel. De temperatuur van het water ter plaatse is achttien graden. De „Greek Line" heeft laten weten, dat een van haar passagiersschepen, de „Arcadia", op de terugreis uit Aus tralië in de Straat van Gibraltar op dracht heeft gekregen, naar Madeira te koersen om daar de 576 geredden van de „Lakonia" die door de „Salta" en het Amerikaanse schip „Rio Gran de" zijn opgepikt, aan boord te ne men. Men verwacht, dat de „Arca dia" op eerste kerstdag op Madeira zal aankomen en vier dagen later in Londen of Southampton zal zijn. 170 overlevenden, die door drie andere schepen zijn opgepikt en nu naar Ca sablanca worden gebracht, zullen per vliegtuig naar Engeland terugkeren. De Lakonia is verzekerd voor 1.070.000 pond sterling, zo meldt de Britse vereniging van verzekerings maatschappijen. De helft van het risi co is op de Londense markt geplaatst en wordt gedeeld tussen Lloyds en an dere maatschappijen. Ongeveer 40 pro- markt en ongeveer 10 procent op de Franse markt. v." het tijdens de kabinetsformatie tot stand gekomen Akkoord van Wassenaar in het leven is geroepen. De commis sie moet een wettelijke regeling inzake het bezetten van het tweede televisie net voorbereiden. Lid en voorzitter van deze commissie is mr. G. E. Lange meyer, procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden in Den Haag. Bij de negentien leden teit'leqde com missie behoren de voorzitters van drie fracties uit de Tweede Kamer, name lijk mr. W. J. Geertsema te Wassenaar (VVD), mr. H. K. J. Beernink te Rijs wijk (CHU) en de heer J. Smallen- broek te Assen (AR). De fractievoor zitter van de PvdA, Vondeling, heeft geweigerd in de commissie zitting te ne men. De omroepverenigingen worden ver tegenwoordigd door mr. J. A. W. Burger (VARA), mr. H. W. van Doorn (KRO), dr. J. A. de Kong (VPRO), mr. A. B. Roosjen (NCRV) en mr. W. Hoekstra (AVRO). De KVP is vertegenwoordigd door drs. J. M. Aarden. Voorts zjjn tot leden benoemd jhr. W. van Andringa de Kempenaer, voorzitter van het Ned. Genootschap voor Reclame, prof. mr. A. D. Beiinfante, hoogleraar te Amster dam, de heer A. M. E. H. N. Koemans (dagbladdirecteur), de heer Ch. G. Mat- ser (TVN-TER), burgemeester van Arn hem, prof. dr. F. L. Polak (groep 57), de heer A. Rammelt (NOTU), prof. dr. mr. M. Rooy, oud-hoofdredacteur van de NRC en hoogleraar communicatie middelen te Amsterdam, mevr. dr. A. W. M. Snijders-Oomen uit Haren (Gr.) en mr. D. J. Veegens (OTEM). Secretaris is mr. M. P. Bajetto. Gezien het feit, dat de tien conces sie-aanvragers het niet eens konden wor den over hun vertegenwoordiging heeft minister Bot de zijns inziens meest re presentatieve figuren uit die groep in de commissie benoemd. Daarnaast be noemde hij enige figuren, die door hun meer specifieke deskundigheid ten aan zien van de educatieve, sociale, eco nomische en juridische aspecten van de televisie eveneens een waardevolle bij drage aan de discussie zullen kunnen leveren. De commissie moet uiterlijk 30 juni 1965 advies uitbrengen. In zjjn installatierede zei minister Bot vanmorgen o.m„ dat de commissie voor een zware taak staat, doch dat hjj deze met het grootste vertrouwen in haar handen legt. Hij was er zich van bewust, dat tal van instellingen, die direct of indirect bij televisie be trokken zijn, gehoopt hadden in de commissie vertegenwoordigd te zijn. De bewindsman wenste echter de com missie binnen zekere grenzen te hou den, al was het alleen maar om de wezenlijke mogelijkheid te scheppen, dat zjj op t{jd met haar werk klaar kan zpn. Bovendien verwacht mr. Bot, dat de commissie zich mondeling en schriftelijk op grond van deskundigheid of bijzondere belangen zal laten voor lichten. De eerste vraag van de opdracht no digt, aldus de minister, uit een funda ment te leggen voor verdere beschou wingen inzake het tweede net. Zjj grijpt ook terug op de oorsprong van het pro bleem, waarvoor de commissie gesteld wordt: een verschil van inzicht ten aanzien van de functie van de televi sie, in het bijzonder ten aanzien van de concrete vraag, hoe de zendtijd op het tweede net zal worden gebruikt. Zij vraagt Ook rekenschap van de feitelijke situatie hier te lande, zoals deze zich tot op heden heeft ontwikkeld. Dit sluit in de politieke ontwikkeling, gemar keerd zowel door de uitspraak van de Tweede Kamer over het tweede net en de motie-Kleywegt, als door de rege ringsverklaring van 31 juli, die bij het optreden van het huidige kabinet is afgelegd. Dit sluit eveneens in het be staande omroepbestel en de gang van zaken met betrekking tot het eerste net. Ook behoort tot de feitelijke situa tie de aanwezigheid van kandidaat-con cessionarissen, die in het bedrijfsleven gevoelde behoefde aan reclame-uitzen dingen, de invloed ten deze van uitzen dingen uit andere landen en de nog steeds voortgaande technische ontwik keling op dat gebied. De minister pre tendeerde niet volledig te zijn, doch wilde slechts aangeven, dat de com missie hoewel haar taak duidelijk beperkt is tot de bezetting van het tweede net niet in een vacuum kan werken. De tweede vraag aldus mr. Bot be treft de instellingen, die voor een con cessie op het tweede net in aanmer king kunnen komen. Aangezien zowel de zendtjjd als de financiële mogelijk heden beperkt ziin, zal slechts aan een beperkt aantal gegadigden een con cessie kunnen worden verleend. Het is aan de commissie, de eisen waaraan deze gegadigden moeten voldoen zo te omschrijven, dat een verantwoord ge bruik van de zendtijd gewaarborgd is. De derde vraag handelt over de pro cedure, die bij de beoordeling van con cessie-aanvragen en bij de verdeling van de zendtijd op het tweede net zal wor den gevolgd. De bewindsman bracht hierbij in herinnering, dat van de com missie de voorbereiding wordt ge vraagd van een wettelijke regeling, die derhalve niet alleen voor de situatie in 1965 een oplossing zal moeten brengen doch voor een reeks van jaren en in wisselende omstandgiheden dienst zal moeten doen. De wet zal derhalve re gels moeten geven voor de behandeling van en de beslissing op concessie-aan vragen, die nu en later aan de orde ko men, alsook regels voor de verdeling nu en later van de zendtijd op het tweede net. In de vierde vraag wordt de aan dacht gevraagd voor de inhoud van de programma's over het tweede net. De ze zullen in de eerste plaats uiteraard aan de bestaande algemene vereisten moeten voldoen en dus geen gevaar mogen opleveren voor de openbare or de, de goede zeden of de veiligheid van de staat. Daarnaast echter is het denkbaar, dat men de programma's over het tweede net geheel of ten dele een ander karakter zou willen geven om voldoende contrast met de pro gramma's van het eerste net te ver zekeren. De wettelijke regeling zal ten aan zien van deze aspecten een voorzie ning moeten bevatten en tevens moe ten aangeven, op welke wijze de na koming daarvan gewaarborgd wordt. Indien verder de uitzending van re clameboodschappen zou worden toe gelaten, zullen er voorschriften moe ten zijn omtrent de aard en de hoe veelheid van de toegelaten reclame boodschappen, omtrent de normen, waaraan zij moeten voldoen, en om trent de tijdstippen, waarop zij wor den uitgezonden, aldus de minister van O., K. en W. De vijfde vraag betreft de „nervus rerum". Op den duur zal de exploita tie van het tweede net wellicht meer geld eisen dan bij het huidige tarief uit het kijkgeld beschikbaar kan worden gesteld. In ieder geval zal de bron moeten worden aangewezen, waar uit het nodige geld geput zal worden. Het advies van de commissie zal daar om mede betrekking moeten hebben op de financiering. De minister acht een afzonderlijke wettelijke opzet voor het tweede net denkbaar, doch meent, dat de regeling tegen de achtergrond van het bestaan de systeem moet worden bezien. Tenslotte deed minister Bot nog eni ge mededelingen over de tijdelijke be zetting van het tweede net. Do zendtijd op het tweede net zal wor den vastgesteld op 17»/» uur per week. Overeenkomstig de zendtijaverdeling voor het eerste net zal daarvan zestig percent voor rekening van de omroep organisaties komen, terwijl veertig per cent zal worden verzorgd door de NTS. De omroeporganisaties zullen uitzenden volgens een schema, dat erop gericht is te vermijden, dat een en dezelfde or ganisatie tegelijkertijd over beide netten in de ether komt. Dit geldt uitsluitend voor de tijdelijke periode, die eindigt zodra de wettelijke regeling voor het (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 24 dec. Verdacht va» de roofmoord op de 85-jarige weduwe H. Blikman-Holtkamp, in de slaapka mer achter haar sigarenwinkel, is doof de Koninklijke Marechaussee te BrunS' sum in Limburg een zeventienjarige matroos van de Kon. Marine, gelegerd in Den Helder :;angehouden. De oudere van de matroos wonen in Enschede» dich bij de woning van de vermoorde weduwe. De jongen, die inmiddels een bekentenis heeft afgelegd, was zater» dag met zijn ouders naar Brunssun» vertrokken om daar bij familie de feest dagen door te brengen Een familielid trof in de weekeind' tas van de verdachte een bebloed mes aan. Dit was voor zijn vader aan leiding de Koninklijke Marechaussee op de hoogte te stellen. Bjj een nader onderzoek werden in de bagage kle ren met bloedvlekken aangetroffen. Toen de matroos nader aan de tand werd gevoeld, legde hij een volledig® bekentenis af. Hij verklaarde uit geldnood gehandeld te hebben. P® buit bedroeg nauwelijks honderd gul den. Hij heeft buiten de winkella niet naar geld gezocht. De weduwe had nog duizend gulden meer in huis. Gisteravond nog is de verdachte op transport gesteld naar Enschede, waar hij door de Marechaussee op de vlieg basis Twente is ingesloten. De Ensche- dese recherche zal thans, in samenwer king met de Koninklijke Marechaussee, het onderzoek voortzetten. Gistermiddag heeft hoofd-inspeoteur Blauw van de Rotterdamse recherche een bezoek gebracht aan zijn Ensche- dese collega's, omdat de moord op me* vrouw Blikman veel overeenkomst ver toont met de noord die in februari vaO dit jaar in Rotterdam werd gepleegd en waarbij eveneens een vrouw die eed sigarenwinkel dreef en haar achtjarig zoontje om het leven kwamen. Dez® moord is na de vele maanden va„ id' tensief onderzoek nog niet opgelost. HENGELO, 24 deo. De algemene ziekenfondsen In Hengelo, Almelo, Ed- sohede en Oldenzaal hebben maandag middag besloten met ingang van 1 ja' nuari ten aanzien van de financiering der vrijwillige verzekering nauw gaan samenwerken. Besloten werd een gelijke premie van 17,50 gulden (inclusief aanvullende ver zekering) per betalende verzekerde p®* maand te heffen en tevens gelijke v®*£ strekkingen te verlenen. Bij deze reg®* ling zijn 53.000 verzekerden betrokken, met een totaal bedrag van zeven nu*' joen gulden per jaar. Advertentie I tweede net tot stand is gekomen. V* tijdelijke regeling zal in geen enkel ov zicht prejudicereii op de uiteinden) wettelijke regeling. De uitzendingen volgens deze voor pige regeling zullen 1 oktober 1964 o ginnen. Ingevolge het Akkoord van f senaar zal de pacificatiecommissie o deze voorlopige bepalingen een a<*,jng gevraagd worden. Een ontwerp-rege» zal zo spoedig mogelijk worden voor* legd. Voorts is in het overleg met het stuur van de NTS ook de vra^fLher sprake gekomen, wat er vóór 1 oK«o 1964 gedaan kan worden, nu gem® (j0 is, dat 'de tweede zender Lopik eerste van het tweede net thansr®^ ter beschikking is gekomen. De mm» j heeft gesuggereerd deze zender »OT oktober op experimentele basis ia *er bruik te nemen. Het gesprek 0p met de NTS zal, mede mèt het ®2?ch® de terzake te overwinnen Pr „0rt- moeilljkheden, binnenkort worden vo gezet. (Advert c1"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 6