Kinderen reageren op hun televisie Onze prijsvraag levert honderden typerende antwoorden op Allemaal recht uit het hartgeen diplomatiek woordenspel, onge kunsteld en vaak heel gepeperd Ivanhoe Swiebertj< Gij: Top of Flop Pipo Radio Tante Hannie Okkie Trooy Lassie en Luipaard Zo denkt Truus Martuis er over Onze heste aan het woord Scheepsmachinistdie man DOODSTAK, beroept zich op NOODWEER Eis: Een jaar Wie zijn de PRIJSWINNAARS? Cindu schenkt Uithoorn een speeltuin Me vader heeft er de pest in, als hij het niet kan zien Elisabeth Mooy is veel mooier Omdat hij altijd zo sloom en lui doet, ik ben namelijk zelf ook wel een beetje lui Top of Flop: Dat gekauw in de zaal is zo vies r HOTEL BOUWES KAPITEIN VAN „SILVAPLANA" VEROORDEELD Husqvama ENGEL Hof bepaalt: Brokkenrijder naar psychiater Y/>zI- m Over Swiebertje En tante Hannie Punt voor Gijs HAARLEMSE VECHTPARTIJ VOOR HOF Zandvoort Stranding in Kattegat AmsterdamIJ trech t Goederentrein veroorzaakt stagnatie DINSDAG 24 DECEMBER 1963 PAGINA 9 HAARLEM, 24 dec. Hoeveel brieven liggen er voor ons? Wij Weten het niet. Het moeten er bonderden zijn. Honderden kinderen uit Haarlem en omgeving, uit Kennemerland. de Bollenstreek en Haarlemmer meer hebben spontaan gereageerd °P onze lelevisie-prijsvraag. Kin deren van 7 tot en met 14 jaar, jongens en meisjes, en zelfs kleu ters van 4 jaar, voor wie oma de oplossing heeft opgeschreven Schots en scheve kriebelpootjes en keurige briefjes. De een kort-af, de ander heel uitvoerig. Sommigen illustreerden hun oplossing, ande ren onderstreepten hun televisie visie met een i*ood lijntje. We heb ben er wel tegen op gezien al die ePistels door te werken, maar we Waren nog geen kwartier bezig, of Wij hadden er het grootste plezier m. De kinderen, die de vragen be antwoordden met de bondigheid Van het cathechismusboekje maakten het ons erg gemakkelijk. Niet degenen, die er echt voor Waren gaan zitten om het alle maal ronduit te zeggen. De laatste groep, waartoe ver reweg de meeste kinderen behoor den, heeft opmerkingen gemaakt, Waarmee menigeen zijn voordeel kan doen. Allemaal recht uit het bart, geen diplomatiek woorden spel, ongekunsteld en vaak heel gepeperd. De woordenschat is trouwens ook wat vrijmoediger. Je weet meteen, wat zo'n kind bedoelt. Bijvoorbeeld over Swie- bertje. De vraag was: kijken je Vader en moeder naar hem? En Wat schrijft Guus Overtoom: ,.Nou en of, me vader heeft er de pest in als hij het niet kan zien". Maar daar is dan weer een andere knaap, die schrijft: „Mijn moeder vindt het erg leuk, maar mijn vader vindt het (toen hij het één keer zag) flauwekul". TANTE HANNIE: een teken van voor- en tegenspraak. Honderden kinderen betreuren het, dat zij niet zo vaak meer op het T.V.- scherm verschijnt. De zwaaiende tante Hannie was een echte vrien din geworden. Er waren echter ook kinderen, die er anders over dachten. Ze gaven eerlijk hun me ning te kennen, en dat moet zélfs tante Hannie plezier doen. (Q J yczeiscliap rond koning Sopramus. Bij de jeugd bleek Gijs het ontzettend veel liefs over haar ge- -mcpit fnnnripf schreven. Vooral dat zwaaien van Tan- De veertienjarige Truus Martuis uit de Grebberstraat 30 in Haar lem-Noord heeft de eerste prijs van onze televisieprijsvraag gewonnen. In een begeleidend briefje aan de re dactie schrijft Truus, dat zij het een leuke prijsvraag heeft gevonden. Hieronder volgt haar verhaal, dat zij rond de oplossing van de vragen heeft geschreven. Ivanhoe: meesterlijk. The last word in comfort Gedurende de weekends en feestdagen een uitge lezen fioorshow. Orkest: THE BOUNCERS H«t is voor ons een feest ge weest, dat zovele kinderen aan de televisie-prijsvraag hebben meegedaan. De jury heeft er heel wat uren aan be steed om al die antwoorden door te lezen, ze te vergelijken en tenslotte de prijswinnaars aan te wijzen. Hartelijk dank aan alie kinderen voor hun mede werking. Tot een volgende keer. Die malle Swieber toch. Uit de reaciieg is wel gebleken, hoe v>r de televisie zicli ook in het ieven Van het kind heeft gedrongen. In min- jjere mate dan by tie ouderen, maar •h'nstens zo intens heeft dit nieuwe me dium het ieefprogramma van het kind gepaald. De kinderen leven vaak van het ene naar het andere programma, he kindertjesuurtjes kennen ze op hun huin. Ig er thuis nog geen televisie, kunnen ze wel bp de buren of een ihnte terecht. Op weg naar school zijn r>Po en de vele andere sterren „onder- Werp van gesprek". In vele opzichten !s er een parallel te trekken met de televisie-gewoonten van de ouderen. Te kenend is in dit verband de opmerking Van een II-jarig meisje: „Als er een Vervelend programma is, blijf ik toch Mtken, want op het laatste moment Wordt het toch een leuk programma." Maar nu dan de prijsvraag zelf. (yanhoe bleek een goede en meestal l^liefde bekende te zijn van de jeugd. antwoorden op de vraag, of er te- v®el of te .weinig in zijn programma s«knokt wordt, bleek tot niet zo heel y®el meningsverschil te leiden. De •heeste jongelui vinden, dat het zo pre- h'es goed is. Ze kijken er met spanning haar en vinden „Ivanhoe-spelen" op ?""aat moorddadig. Dat is het ook. Hoe wel Ineke van der Maat schrijft: „Ik rind, dat ze wel veel vechten. Dan ga k de kamer uit," is Mia Jansen heel enthousiast, omdat „hij altijd voor het Jycht opkomt." Er zijn er, die nog neer vechten willen, Elise van Eynd- nven gaat het een beetje vervelend uiden. Er zijn, die heel kritisch kijken >n nu schrijven: „Ivanhoe wint altijd, e weet toch hoe het afloopt. En dat Jnd ik niet zo leuk." Maar daar is jjpn weer een ander, die zegt: ,,Ge- dat Ivanhoe altijd wint, anders hit ie noodt meer terug." °yer Swiebertje hebben we al iets Hij is bijzonder favoriet. Ze 'iaën hem een „rare snoeshaan", om wie ze veel plezier hebben. Kennelijk zijn de ouders minstens zo gek met hem. Hier enkele tekenende uitspra ken: „Mijn ouders lachen nog meer dan ik." Bert Loerakker vertelt: „Me moeder wacht altijd met eten." Een ander: „Als ze hem een keertje niet kunnen zien, vragen ze aan ons hoe of het was." Angela Rolvers: „Me va der is zelfs dol op hem". Kees Op dam: „Mijn vader zit er met zijn neus op." En tenslotte: „Ze kijken alle maal, ook de groenteboer als Swieber tje er is." Gijs, uit het programma van „Flip kinderen zijn gek op hem. „Omdat hij een zonnetje op zijn wang heeft," schrijft er een. Een 8-jarige jongen vindt Pipo leuk omdat hi) zo'n gekke smoel heeft. De anderen uit het pro gramma worden haast niet genoemd. Alleen Donald Jones van wie de een of andere bliksem zegt: „Hij stelt zich wel heel erg aan." De ouderen onder de jongeren slaan „Top of Flop" van Herman Stok voor geen goud over. Onze vraag was: als ze jou in de jury zetten, wat zou je dan doen? Onze abonnees hebben voor treffelijke kinderen. Stuk voor stuk iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKi iiiiiiimmiMiiiiiiiNiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiii de Tovenaar" doet in populariteit niet onder. Van alle mensen rond koning Sopramus is hij feitelijk de enige, die genoemd wordt vermoedelijk omdat vele kinderen zich in hem herkennen. Zo schrijft er een: „Gijs vind ik de leukste, hij kan lekker stiekem snoepen en jokken dat hij kan!". En een ander: „Omdat Gijs het altijd over het eten heeft, dan krijg ik zelf ook honger." Nummer drie spant de kroon: „Omdat Gys altijd zo sloom en lui doet, ik ben namelijk zelf ook een beetje lui. (niet sloom, hoor)". Nummer vier zegt er ronduit: „Ik vind het een vervelend programma. Maar ja, ik ben al veertien jaar." En hier is dan Pipo, de held van vele jaren. Hij is een begrip geworden. De schrijven de kinderen: „Ik zou eerlijk mijn mening zeggen en zeker niet an deren na-kletsen." Wiesje van Buchem bijvoorbeeld: „Als het een ordinaire plaat was, zou ik eens goed de waar heid zeggen." Brigitta van Deurzen is wat milder: „Ze doen allemaal hun best en ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is." Of: „Ik zou eerlijk mijn mening zeggen, ook al fluit de zaal m(j uit." Gatha Glorie: „Ik zou luiste ren of het een snertplaat is of een goeie". Er is nogal kritiek op het pu bliek in de zaal. Lees maar: „Het is gewoon een haar-tentoonstelling en die flop-toeter mag heus wel een toontje lager zingen." Of hier: „Top of Flop is wel leuk, maar dat gekauw in de zaal vind ik vies, ik zou ze allemaal kinderliedjes laten zingen." Uit de antwoorden zou kunnen blH- ken, dat de radio behalve „Veronica1' minder in trek is. Maar er is toch een groot aantal kinderen dat regelmatig naar de kinderprogramma's luistert. Ze weten allemaal wie Wim Quint is, van wie er een zegt: „Ik geloof dat het meneer perKwient is." De vaste luistergroep is present bij iedere kin derprogramma. Bepaalde voorkeuren zyn er niet, de hoorspelen zyn bijzon der in trek. Overigens denkt Bart Scholte er anders over. Hij schryft: „Ik zit liever naar het kastje te küken om die rare smoelen te bekijken". On2e lieve Hannie Lips blijkt een te ken van voor- en tegenspraak te zijn. Honderden kinderen vinden het jam mer dat ze niet zo vaak meer op de immmsmmnw -omm» s wmtv- verschijnt. Bart voornoemd vindt Het r/0,„7 7 i i r. - haar de liefste omroepster. Er wordt moesi javuiiei. te Hannie maakte heei veei indruk. Uit drukkingen als schattig, leuk, lief, vriendelijk en aardig zijn schering en inslag. Maar er zijn nu eenmaal ook kinderen, die er anders over denken. Een is er die bondig schrijft: „Nee, ik vind het niet jammer. Ik vind haar wel vriendelijk, maar dat gezwaai stom". Nummer twee (12 jaar): „Ik heb ze een keer ontmoet in de K.R.O.-studio en toen viel ze me persoonlijk tegen." Voorts: „Ik vind het niet zo jammer als ze niet terugkomt, ik vind andere omroepsters ook leuk". Een hele ver- stnndigerd schrijft „Het gaat by mij om de programma's, niet zozeer om de omroepsters". En Tante Hannie mag echt niet boos worden op de jeug dige knaap, die schry'ft: „Ik vind Eli sabeth Mooy veel mooier". Hoe is het met Okkie Trooy? De meeste kinderen zijn er wel achter ge komen dat z'jn naam van oktrooi af komt. „Als iemand iets uitgevonden heeft en hij krijgt oktrooi, dan mag nie mand het namaken". Paul de Vijlder gaat niet zo diep: „Het staat toch op zyn koffertje". Anderen verwijzen naar de krente- bolletjes en het bolle hoedje. Vele kinderen blijken niet alleen te kijken, maar ook te lezen. Volgens hen komt Okkie Trooy van het weekblad „Ok kie". De meest we tens cha ppelij ken slepen er zelfs het paard van Troje bij. Homerus en Okkie, wie had dat ooit gedacht. Heel ernstig worden de antwoorden als het de trouwe Lassie betreft, „een pracht van een hond, zoals er geen tweede op de wereld is". De meeste kinderen vinden hem „hardstikke goed". Er is er zelfs een die schrijft: „Ik houd niet van honden, maar van Lassie wel". Dierenprogramma's blij ken trouwens toch in de smaak te val len. De grotere kinderen mogen wel eens naar „Luipaard op schoot" ky ken. Ook hier geen karakteristieke ty peringen. Behalve dan van Rob van 't Hoff, die beweert: „Omdat het link is met de jacht en met de negers". Som migen vinden het griezelig, maar vry- wel ieder kind, dat mag kijken, zegt: „Je leert er zoveel van". Over dat „leren" denken verschillende ouders anders. Dat blijkt wel uit de opmer king van Hannie Berghuis: „Ik moet Dit is Ivanhoe. Ik zie de films van Ivanhoe met spanning aan. Als hij komt zit ik zelf vooraan op de grond! Er wordt erg veel geknokt in de films, maar dat vind ik meesterlijk. Maar hij wint altijd. Dat vind ik niet zo leuk. En dat kleine jongetje speelt mooi. Wij zien hem nooit meer; dat vinid ik wel jammer. Maar voor de rest vind ik dat geknok meesterlijk. Dit is Swiebertje. Wy thuis kijken erg graag naar hem. Ik moet altijd zo lachen, omdat hij zo mal doet. Toen hij met de dienstbode op de wip zat was dat een bijzonder mal gezicht. Mijn vader kan bijna nooit kyken wegens zijn werk. Maar myn moeder kijkt altijd. Als Swieber komt eten wy meestal wat later, want dat wil zy niet missen. Die malle Swieber tocfh! Dit is Flipje, de tovenaarsleerling. In het stuk spelen verder mee: Prinses Milo, Gijs de kok, Koningin Gwendellein Flipje, de leerling van de tovenaar Phytagoo en dan niet te vergeten ko ning Archibald. Gys vind ik het leukste spelen. Hy heeft altyd zo'n honger en hy praat zo leuk en slaapt erg graag. Ja, Gys vind ik het leukste spelen. Dit is Pipo de clown. Pipo is een ech te clown. Hy brengt' de zon in huis. De zonnetjes op zyn wangen vind ik erg leuk en zyn gekke manieren. Ja Pipo, vind ik erg leuk Kabouter Kan delaar vind ik voor my persoonlijk niet leuk. Maar voor de kleintjes is het een leuk en aardig programma. Dit is Herman Stok. Ik mag altyd kyken als Top of Flop komt. Ik vind het een leuk programma, echt voor tieners (hoewel myn ouders er ook graag naar kyken en die zyn heus geen tieners meer). Ik zou zelf nooit AMSTERDAM, 23 dec. De procu reur-generaal by het gerechtshof heeft vanochtend wegens doodslag op de 35- jarige Haarlemmer J. Bram twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en Aan de rest vier maanden voorwaardelijk geëist tegen een 22-jarige scheepsmachinist uit Haar lem. Op 1 april had hy op de Boter markt in Haarlem Bram met een sti lettomes In het hart gestoken. De man overleed ter plaatse. De verdacht, die door de Haarlemse rechtbank Avegens mishandeling met do delijke afloop Averd veroordeeld tot vijf maanden Avaarvan drie voorwaardelijk, beriep zich op noodAveerexces. Kort na het middernachtelijke uur was hy de als agressief bekend staande Bram op de Botermarkt tegen gekomen. De man vvas dronken en ging de scheepsmachi nist zonder enige aanleiding schoppen en slaan. De veel kleinere verdachte kreeg onder meer een trap tussen zijn benen. „Ik verkeerde in doodsangst en heb het wildeweg gestoken om me te verdedigen", verklaarde de verdach te, die kort tevoren van een vriend het stilettomes had gekocht. „Ik droeg het by me, omdat ik zo klein ben en bij een vechtpartij altijd het loodje moet leggen". Twee getuigen bevestigden dat de verdachte zich alleen maar (Adv -tentie, oau myn school denken, huiswerk gaat voor". En daarmee snijdt zij onbeAvust een probleem aan. waarmee duizenden ouders worstelen: huiswerk en televi sie. We zullen ons daarover op dit mo ment niet druk maken. Kerstmis staat nu voor de deur, in de vakantie geen problemen. Iedereen kan rustig kyken. Wie niettemin op dit probleem avH rea geren, is van harte welkom. De uitslag van onze televisie-wed- stryd is als volgt: Eerste prys (radiootje): Truus Mar tuis (14 jaar), Grebberstraat 30, Haar lem-Noord. Tien andere prijzen (zak-transistors of iets anders van gelijke waarde) Annèt van der Meer, (13 jaar), Prin- sessestraat 2, Haarlem; Carolien Klyn (12 jaar), Wijk aan Duinerweg 135, Be verwijk; EHy Jonkers (10 jaar), Cea- ralaan 2, Overveen; Ria v. d. Berg (12 jaar), Herenweg 354, Noordwijker- hout; Miesje Bogers (11 jaar). Kruis weg 905, Hoofddorp; Wim Lemmers (12 jaar). Maerten Trompstraat 8, Hil- legom; Bart Scholte (10 jaar), Duven- voordestraat 78, Haarlem; Liesbeth Hendrikse (13 jaar), Van Tuyllweg 31, Velsen Zuid; Ben Jonckbloedt (13 jaar), Lange Herenstraat 22, Haarlem; Joke v. d. Bunt (13 jaar), Casembrootstraat 57, IJmuiden-Oost. De tien troostprijzen zyn terechtge komen bij Guus Bakker (11 jaar), J. van Stol bergstraat 56, Castricum; Ineke van der Maat (10 jaar), Van Moerkerken straat 19 huis, Haarlem Noord; Bri gitta van Deurzen (7 jaar), uit Haar lem, per adres L. Schrama, Noorder straat 14, Zandvoort; Bep v. d. Meer (14 jaar), Zilkerduinweg 316, De Zilk; Ria Baars (13 jaar), IJ weg 1480, Nw. Vennep; Dia Fatels (13 jaar), P. Breu- gelstraat 12, Heemskerk: Wiesje van Buchem. Jan v. d. Bergstraat 87, Heemstede; Carine Mulder (9 jaar), Zilkerduinweg 174, De Zilk; Stella In den (14 jaar), Dr. de Visserstraat 13, Zandvoort; Lenie v. d. Bos (11 jaar) Veldlaan 15, Aerdenhout. heeft verdedigd tegen de brute aan vallen van de veel grotere dronken man, die volgens zijn ex-vrouw altijd erg lastig was als hij teveel gedronken had. Bij de lijkschouwing had de ge- rechtelijk-geneeskundige in het bloed van het slachtoffer een alcohol-pro millage van 2,1 gevonden. „Ik kon niet vluchten en ik dacht er ook niet aan", zo verweerde verdach te zich. Hy zou zyn belager eerst het mes hebben laten zien om hem af te schrikken, maar deze was met zyn aanvallen doorgegaan. Toen had hy ten slotte gestoken. De toxicoloog dr. O. M. de Vaal, die op verzoek van de verdediger de verdachte in dezelfde toestand heeft ge bracht als op de bewuste nacht, verklaar de ais getuige dat de scheepsmachinist op hem geen agressieve indruk had ge maakt. De arts liet hem dezelfde hoe veelheid bier drinken als op die avond, waarna hy de gebeurtenissen recon strueerde. „Hy heeft in doodsangste verkeerd", luidde zijn conclusie. Schuld gevoel heeft de verdachte volgens dr. De Vaal niet, omdat hy alleen maar be seft dat hij het leven er heeft afge bracht. De procureur-generaal achtte dood slag wel bewezen, omdat het bezit van het mes zyn mentaliteit („altyd de zwakste") A'olkomen had veranderd. „Hy had zich voor eventualiteiten ge wapend en gebruikte het mes zodanig, dat hy redelijkerwijze kon verwachten dat er een dode moest A'allen," meende de procureur-generaal, die het beroep op noodweer afwees. De verdediger mr. Francois Pauwels, noemde deze zaak een klassiek voor- beel van noodweerexces. „De kleine man bij deze A'echtparty stond maar één weg open om zich te redden van de niets ontziende aanvallen van zyn veel grotere belager," zo meende mr. Pau wels, die ontslag A'an rechtsvervolging bepleitte. Het Hof zal op 6 januari arrest wyzen. AMSTERDAM, 23 dec. De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van het ras „Silvaplana" (442 brt), uit Rotterdam de be\oegdheid om als ka pitein op zeeschepen le varen voor de tijd van twee weken ontnomen. De Raad acht hem schuldig aan het Aun de grond lopen van zyn schip op 20 april, tijdens de reis van Kopenhagen naar Aarhus, in Het Kattegat naby Aarhus. De kapitein heeft volgens de Raad onverantwoordelijk gehandeld door na Sletterhage met een gemiddelde snlehied van meer dan 7 knopen in de mist op deze kust aan te lopen. Daarbij heeft hy verzuimd, aldus de Raad, gebruik te maken van de hem na het uitvallen van de radar ten dienste staande middelen. Ten gunste van de kapitein laat de Raad gelden dat deze thans 60-jarige gezagvoer der voor het eerst aan een calami teit moet worden schuldig verklaard. Voorts, dat hy op het ogenblik van de stranding al circa veertien uur op de brug was en dat op deze leeftijd de vermoeidheid ongunstig kan neb ben gewerkt. Na de stranding bij Aarhus is de kapitein nogmaals el ders met de. „Silvaplana" aan de grond gelopen. Deze tweede stran ding is nog in onderzoek bij de scheepvaartinspectie. in de jury willen zitten. Dat lijkt mfj vreselijk eng. Maar als ik in de Jury zat zou ik eerst het kauwgom verbie- den. Dat vind ik zo smerig. Vooral om» dat het voor de TV komt, ergeren de mensen er zich aan. En voor de reel alle platen afkeuren, behalve Oiff Ri chard, die Aind ik geweldig! Dit is Wim Quint van de Douche en de Wigwam enz. Ja, als ik vrij ben luister ik naar zyn programma's. Maaaf als ik het mag zeggen heb ik liefst Radio Veronica aan of de Vara 1<) plus 20 van Jos Brink. Als het mast tienennuziek is. De kinderprogram ma's gaan Avel. Dit is tante Hannie van de TV, ge- naamd Hannie Lips. Ja. ik vind het wel jammer, dat tante Hannie niet W veel meer komt. Zij was altijd zo vrien» deljjk en ze lacht altijd en die kushand jes aan het einde Aan het programrad Axuid ik zo leuk van haar. Waarom komt zfl niet meer zo vaak? Dit is Okki Trooy. Hij speelt erg leud in zijn programma. De naam Okki Trooy is afgeleid van het woord Ok trooi. Die naam AÓnd ik erg leuk. Is toch immers uitvinder en dan je van die lollige namen. Dis is Lassie, de hond van Jet Dl mag altijd naar hem kijken. Ik vind het geweldig, dat die hond altijd naar Jef (en ook anderen) luistert. Ik heb er geen andere woorden A'oor dan dat zij samen moorddadig spelen. Ja, ik kijk zeer veel en zeer graag naar dat programma. Het komt ook meestal om half acht en dat is ook wel fijn. Het is een leerzaam program ma. Je ziet vreemde mensen en je ziet notabene ook nog vreemde dieren en dat is de hoofdzaak van het program ma. Ik weet niet hoe zij aan de naam „Luipaard op schoot" gekomen zijn. Maar dat doet er ook niet toe. Het in een van de mooiste programma's. Advertentie «WfDSM BIM* IM» Grote Houtstraat 181 ËmnnMv/M HAARLEM AMSTERDAM, 23 dec. Een goede rentrein moest zaterdagmorgen tussen het Muiderpoort- en het' Amstelstation blijven staan omdat zyn reminstallatie niet goed functioneerde. De personentrein die om 9.50 uur van Amsterdam naar Utrecht vertrok, kreeg hierdoor een half uur vertraging, terwijl de trein van 10.25 uur naar Maastricht moest omrijden over Hilversum. (Van onze correspondent) UITHOORN, 23 dec. Drs. L. J. M. A*an de Laar, staatssecretaris van O.K. en W. heeft het nieuwe kantoorgebouw van Cindu n.AT. symbolisch geopend door A'ier kunstAA*erken, waarmede het gebouw is verfraaid, te onthullen. Al vorens deze onthulling plaatsvond, bood Avethouder drs. C. J. Meijer namen» het gemeentebestuur een bronzen buste A an de stichter Aan het bedrijf aan de heer J. van Seumeren aan, vervaardigd door diens zoon, René van Seumeren. Voor de meest opzienbarende medede ling zorgde dr. R. Maanen. gedelegeerd lid Aan de Raad van Bestuur, die me dedeelde, dat de n.v. Cindu aan de gemeente een kinderspeeltuin aanbiedt uit blijk van waardering voor de goede samenwerking tussen het bedryf en het gemeentebestuur. Het kantoor van Cindu is ontworpen door architect J. Abma. Hy werd ter zijde gestaan door een architect van het eigen bedryf, Ant. C. Hendriks. De bouwsom bedraagt 1.850.000,— Van de vier kunstwerken, die in, of naby het gebouw zijn aangebracht spreekt het beeldhouwwerk van Wessel Couzijn het meest aan. Het is een bron zen beeld „opgaand" genoemd, vol gens de methode „cire perdue" gego ten. Met dit beeld heeft Couzijn naar zijn zeggen een grote potentiële macht willen suggereren en willen uitdrukken, dat deze bezig is zich te bevrijden. René van Seumeren heeft, buiten het in opdracht van het gemeentebe stuur vervaardigde borstbeeld vap teijn vader, ook nog verschillende be- tonreliëfs vervaardigd. Gebroken Rijn- kiezel en witte cement vormen het materiaal. De reliëfs verbeelden het voorspel A'an de fusie tussen Tebu en U.A.F. In totaal zyn vier aparte voor stellingen gecreëerd. A. Rover» heeft in de hal twee nagenoeg iden tieke houtplastieken op de liftkoker aangebracht. AMSTERDAM, 23 dec Het ge rechtshof heeft vanochtend bepaald lat een psychiatrisch rapport moet worden uitgebracht over een 26-jarige houtbe werker uit Wormer, die op de avond van 24 maart in zyn pasgekochte twee dehands-auto in een flauwe bocht van de weg Heemskerk-Uitgeest tegen een tegemoetkomende auto botste waardoor vier passagiers van deze auto ernstig werden gewond. De houtbewerker, die geen rijbewijs had, reed onder invloed van sterke drank en had volgens ge tuigen geen lichten aan. Hij had sa men met een vriend zijn 26ste verjaar dag in Beverwijk gevierd. De procu reur-generaal eiste veertien dagen gele den vier maanden gevangenisstraf waar van twee maanden voorwaardelijk en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9