Vopo's schieten eerste kerstdag vluchteling dood Weer BRAND Chemische proef leidt tot éxplosie in Haagse flat Ziekenhuis-paviljoen in Bennebroek uitgebrand Geen hoger loon voor bouwvakkers .„Vijf procent in praktijk veelal reeds overschreden Surinamers zonder werk in Amsterdam Bezoek O.-Berlijn minder dan verwacht was Dader spoorloos gesticht in Amsterdam P HBS-ER ERNSTIG GEWOND Zware Kerst nacht voor spuitgasten Kerstcadeau voor politie WE VINDEN WEL IETS WERKGEVE^ORGAMSATl^ Verkeerd voorgelicht Drie Berlijners gearresteerd Maarschalk JUIN is ernstig ziek Sophie met dochtertje -Het weer- Windstil Op oudejaarsavond rijden driehonderd treinen minder Tijdens bezoek aan oostelijk stadsdeel Treinramp Hongarije: 43 doden Iets zachter J. HEINING VRIJDAG 27 DECEMBER 1963 87ste JAARGANG No. 31625 De achttienjarige Oostduitser Paul Schultzdie bij de muur werd doodgeschoten. Een brandweerman tracht na de exploosie orde te scheppen in de gewéldige ravage in de woon kamer van de familie De Vries in Den Haag. Tijdens bezoek Argus Een spookachtig beeld van de brand in het paviljoen „Dennen- oord" van het psychiatrische ziekenhuis „Stichting Vogelen zang" in Bennebroek. BLOEMEND AAL, 27 dec. De bevolking van Bloemendaal heeft ter gelegenheid van Kerst mis haar goede contact met de plaatselijke politie tot uitdruk king willen brengen. Bij op par ticulier initiatief geplaatste kerstbomen bij de viersprongen in Aerdenhout en Overveen, de toegangswegen naar Zandvoort, zijn dinsdag honderden pakjes neergelegd met de meest uiteen lopende zaken, zoals rookwaren, versnaperingen, dranken en levensmiddelen, soms van brief jes vergezeld. 's Avonds zijn de geschenken onder het 35 man sterke poli tiepersoneel verdeeld. Iedereen was zeer gélukkig met het spon tane gebaar. Ondanks het bericht dat de Suri namers geen werk konden krijgen bij het bedrijf waarvoor zij zich hadden opgegeven, hébben de Surinamers, blijkens deze opname in de ontvangsthal van de KNSM de hoop op een gunstige wending allerminst verloren. Prinses Sophie van Griekenland echtgenote van de Spaanse prins Don Juan Carlos, heeft gisteren het Madrileense ziekenhuis ver laten, waar zij een week geleden een dochtertje ter wereld bracht. Vandaag is het kind gedoopt onder de namen Elena Maria Isabel Dominica de Silos. sW'MORRIS "éeforepou êuy! FALCON TWEEDJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent per millimeter hoogte. Omroepers 16 cent per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 70 cent per week. 3.per maand, 9.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. BERLIJN, 37 dec. (UPI) Een klei- ïe groep Westberlijners verzamelde zich gisteren op de plaats waar eerste kerstdag een Oostberlijnse vluchteling dodelijk werd getroffen door schoten van de communistische grenswachten toen hij met een vriend trachtte naar het Westen te ontkomen. Het groepje Van 34 Westberlijners stond daar uit protest tegen het neerschieten van de 18-jarige Paul Schultz en toen men twee Oostduitse politiemannen in het oog kreeg die in een vijf meter hoge toren ïaten werd hun toegeroepen dat zij moordenaars waren. De politiemannen sloegen echter geen acht op de pro- testkreten van de Westberlijners. De westerse geallieerden hebben de moord op de jongen scherp ver oordeeld en verklaard dat dit voor val de ware situatie in de stad weer spiegelt, meer dan de uitgifte van de kerstpassen. Een groep Westberlijners die dicht in de buurt van de muur woont heeft een houten kruis opgericht ter nagedachte- bis aan Paul Schultz. Bij het kruis bran den kaarsen en voorts heeft men er bloemen neergelegd. Studenten hebben op ongeveer 50 meter van de mupr een tweede kruis opgericht. De communisten hebben gisteren laat Pas het stilzwijgen verbroken over de schietpartij die aan Schultz het leven kostte. Het Oostduitse ministerie gaf «en verklaring uit waarin volgens het Oostduitse persbureau ADN wordt ge legd dat „twee mannen zich niet had- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 37 dec. Nog steeds Worden de hoofdstedelijke politie en brandweer geconfronteerd met raadsel achtige brandstichtingen. In de vroege morgenuren van Tweede Kerstdag heeft een gevaarlijk brandje gewoed in bet Trappenhuis van een woning aan de Jacob van Lennepkade 64. Het vuur Werd door de bewoners nog juist op lijd ontdekt voor hen de weg naar bui- Ten door de vlammen was afgesneden, tie politie neemt aan dat de brand »s ingestoken. Tijdens tn ook na de hrand heeft men in het trapportaal een *terke benzinelucht geroken. Over de Identiteit van de pyromaan tast men bog volkomen in het duister. Het is aan de slapeloosheid van een Kerstlogèe, de 72-jarige mevrouw G. Beyer te danken, dat de brand bij tijds werd ontdekt, zodat de vlam men zich nog geen weg naar de eer ste verdieping hadden kunnen vreten. Mevrouw Beyer overnachtte bij baar zuster op de eerste verdieping. Zij kon niet slapen. Omstreeks kwart over vijf 's morgens hoorde zij een ml geknetter. Aanvankelijk dacht zij dat het ha gelde, maar toen zij opstond om uit bet raam te kijken, zag zij plotseling door het bovenlicht van haar slaap kamerdeur een rode gloed op de gang. alarmeerde onmiddellijk haar fa milieleden, die de vlammen met em mers water wisten te doven. De brandweer hoefde niet meer gewaar schuwd te worden. De trap, de leu- mng en de traploper werden door het vuur beschadigd. De verf in het trap- kerc]'S WaS c'oor vlammen gebla- (qW Politie stelt een diepgaand onder- Wao» ZÜ acht het vooralsnog met brA v^ inlijk, dat de stichter van dit .and,je dezelfde pyromaan is die tot Ij, maal toe met succes brandstichtte Jane<m houten scholencomplex aan de Tooropstraat in Overtoomse Veld. den gestoord aan een mondelinge waar schuwing en aan een waarschuwings schot toen zij trachtten naar West-Ber- Hjn te ontkomen, waarbij een van hen „klaarblijkelijk" werd gewond". (DPA-Rtr.) In de eerste week waarin voor de Westberlijners de muur in hun stad enkele „openingen" ver toonde, hebben 163.000 hunner van de mogelijkheid gebruik gemaakt, hun ver wanten in het oostelijk stadsdeel te be zoeken. Dit cijfer is afkomstig van A.D.N. Westelijke controleposten bij vier doorlaatposten telden donderdag ruim 53.000 mensen. Hoeveel mensen met de trein via het controlepunt Frie- drichstrasse naar Oost-Berlijn zijn ge gaan is niet bekend. Volgens A.D.N. bedroeg het aantal bezoekers dat tot 16.00 uur donderdagmiddag de vijf grensovergangen was gepasseerd 57.500. Men had op een veel groter aantal ge rekend, we] 150.000. Van de 150.000 men sen aan wie de pasjes waren uitgereikt voor eerste kerstdag zijn er slechts 73.000 de grens gepasseerd. - "V vvc, y r - t ti v» (Van onze verslaggevers) DEN HAAG, 37 dec. Een explosie in een woning op de zevende verdie ping van een flatgebouw aan de Helio trooplaan richtte op Eerste Kerstdag een schade aan voor vele duizenden guldens. De ontploffing vond plaats in de kamer van een zoon van de bewoner van de flatwoning. De zoon, de twintig jarige hbs-er Evert de Vries experi menteerde in zyn kamer met chemi sche middelen, terwijl zijn ouders op familiebezoek waren in Heemstede. Welke chemische preparaten de ont ploffing hebben veroorzaakt is voor de politie nog duister, omdat de ernstig gewonde jongen tot nu toe niet ge hoord kon worden. Na de ontploffing was het in de flatwoning een onvoorstelbare rava ge. Een begin van brand werd door de brandweer gesmoord. De schade was dan ook niet het gevolg van een oranid, maar van de explosie. Tn het hele huis was geen ruit meer heel. Het huisraad lag her en der ver spreid, terwijl alle kamers bezaaid wa ren met stro van vernielde deuren. Van de kamer van de hbs-er is vrijwel mets meer over. Door de explosie is de hele binnenmuur weggeslagen. Volgens de ouders heeft hun zoon een bijzondere interesse voor chemie en archeologie. BENNEBROEK. li het paviljoen „Dennenoord" van het psychiatrische ziekenhuis „Stichting Vogelenzang" ai mer heeft op de avond vóór Kerst- ™'see" hevige uitslaande brand gé- woed, waardoor deze verpleegafdeling grotendeels werd verwoest. Op het moment dat -de brand uitbrak bevon- J In Paviljoen ongeveer zestig mannelijke patiënten. Het ver plegend personeel slaagde er in' hen binnen vijf minuten naar een ander gedeelte van het ziekenhuis over te brengen. Naar de oorzaak van de brand, ontstaan in een van de perso- neelsvertrekken, tast men in het duister. De brand werd dinsdagavond om- streaks acht uur door een van de patiënten ontdekt. Deze sloeg onmid- dellijk alarm. Toen de brandweer arri veerde, lekten de vlammen reeds naar buiten. Het werk van de brandweer lieden werd danig bemoeilijkt, omdat de waterputten op het ziekenhuisterrein bevroren bleken te zijn. Het duurde ongeveer een kwartier alvorens dit euvel was verholpen. De hulp van de Haarlemse en Vogelenzangse brand weer werd ingeroepen. Deze korpsen maakten gebruik van het water van de Leidse Vaart, nadat eerst de nodige gaten in het ijs waren gehakt Met in totaal zeventien stralen bonden de drie korpsen de strijd aan met het vuur dat weldra oversloeg naar de boven verdieping en de zolder van het pavil joen. Een bijzonder gelukkige omstan digheid was dat het vrijwel windstil was. Indien de brand was overge slagen naar dc omliggende gebouwen in het ziekenhuis warden ongeveer achthonderd patiënten verpleegd was het_ leed niet te overzien. Het dichtstbijzijnde paviljoen „Rand- horstwerd voortdurend nat gehou den. Onder de vele belangstellenden wa- ren de burgemeesters van Haarlem en Bennebroek. Terwijl de klokken van de omliggende kerken begonnen te beie ren voor de Nachtmis, konden de brandweerlieden tegen twaalf uur 's nachts verlicht adem halen. Zij waren er na bijna vier uur in geslaagd het vuur te bedwingen. De spuitgasten van het Bennebroekse korps zijn nog tot zes uur in de ochtend bezig ge weest met nablussen. UTRECHT. Tijdens afwezigheid van de bewoners, die op bezoek bij familie in Rotterdam waren, brak dinsdagavond brand uit in een huis aan de Oudwjjkerveldstraat. Buren waar schuwden de politie. Twee slaapkamers en een zolder met vliering zijn uitge brand. De schade 'bedraagt 15.000 gul den. ROZENBURG. Eerste Kerstdag is op het terrein van Gulf Oil NV alhier, de nieuwste olieraffinaderij in het Europoortgebied, brand ontstaan. De bedrijfsbrandweer slaagde erin in betrekkelijk korte tijd het vuur te loca- liseren en te blussen. Uit het onderzoek van de rijkspolitie is gebleken dat een oliebuis gespron gen is en in brand is geraakt. De operator B. N. Smi' kreeg brandende olie in zijn gezicht. Gelukkig droeg hij een veiligheidsbril, zodat zijn ogen niet beschadigd werden. Hij is voor obser vatie in het Dijkzichtziekenhuis te Rot terdam opgenomen. DEN HELDER Kort voor kerst nacht is aan boord van de duik- werksloe-p Argus in de buitenhaven alhier brand ontstaan, vermoedelijk als gevolg van kortsluiting. De kern bemanning van het naast de Argus gelegen duik-werkschip Cerberus zette het b-lussingswerk onmiddellijk in, daarbij weldra bijgestaan door de Marinebrandweer. Door de felle brand en het springen van een waterstofcyiindei aan boord van de Argus werd deze duik-werksloep zeer ernstig beschadigd, terwijl ook de Cerberus door overslaande vlammen enige brandschade opliep. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Pas oni twee uur 's nachts was het vuur bezworen. De Argus us een gewezen dregboot van de hydrografische dienst van de Koninklijke Marine. Het heeft alleen gedurende de dienst een beman ning aan boord. UTRECHT, 37 dec. Op oudejaars avond zal na negen uur 's avonds een groot aantal treinen niet rijden. We gens het te verwachten geringe reizi gersverkeer zullen ongeveer driehon derd treinen, verspreid over het hele land, worden opgeheven. Op de sta tions hangen overzichten van de ge wijzigde dienstregeling. ■lllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllli De Congo De 32-jarige dr. Pascal Lissouba is benoemd tot premier van de Congo-Brazzaville. In dê nieuwe re gering is Charles Ganao minister van buitenlandse zaken. President Massam- ba-Debat is tevens minister van de strijdkrachten. (AFP). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 99 99 DEN HAAG, 37 dec. De werk nemers in de bouwnijverheid zullen in januari en februari in het algemeen niet meer in hun loonzakje vinden dan dit jaar tot dusverre. Wel wordt per 1 januari hun basisloon met vijf pro cent verhoogd, maar daar veelal het rechtens geldende loon in de praktijk reeds met meer dan vjjf procent wordt overschreden, zal in het algemeen het uit te betalen loon niet mogen worden verhoogd. Dit wordt gezegd In een gezamen lijke mededeling van de besturen van de werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf, gepubliceerd in het jongste nummer van „Bouwbelan- gen". In de mededeling wordt ook ge zegd, dat de huidige c.a.o. voor het bouwbedrijf niet eerder dan op 1 maart 1964 door een nieuwe zal kun nen worden opgevolgd. Het is name lijk niet mogelijk gebleken deze datum te vervroegen tot 1 januari 1964. D_ vijf procent van de basisionen zal wel tot uitdrukking komen in de uitkeringen ingevolge de sociale ver zekeringen en regelingen. Verder zal tot de datum van ingang van de nieuwe c.a.o. een tijdelijke toeslag van tien procent worden gegeven op de uitkeringen van het risicofonds, wan neer hiervoor goedkeuring is verkregen van de Stichting van den Arbeid. De mededeling van de besturen der werkgeversorganisaties in het bouwbe drijf luidt als volgt: „De gezamenlijke besturen van de werkgeversorganisa ties in het bouwbedrijf maken het vol- gendsbekend: De huidige c.a.o. voor het bouwbedrijf zal op 11 maart 1964 AMSTERDAM, 37 dec. Met de Oranjestad van de K.N.S.M. zijn op de ochtend van Eerste Kerstdag 46 Surina mers aangekomen die in ons land wil len gaan werken. Volgens eerdere be richten zouden deze Surinamers in de veronderstelling hebben verkeerd dat zij bij de firma Ducroo en Brauns zou den worden tewenk gesteld, maar bij aankomst in de hoofdstad bleek dat niemand van hen wist waar hij werk zou kunnen vinden. „Er is hier toch werk in overvloed, we vinden wel iets", zeiden de Surinamers optimistisch. Zjj hadden de reis allen zelf betaald. De heer Emiel Dalen in Paramaribo (directeur van het particuliere ar beidsbemiddelingsbureau Patradco) had voor de groep een reis tegen ge reduceerd tarief 650 gulden) bij de KNSM geboekt. De heer Dalen heeft vroeger bemiddeling verleend bij het aantrekken van Surinaamse arbeids- beidskrachten voor Ducroo en Brauns, maar het metaalbedrijf heeft alle relaties met hem verbroken, toen dit experiment als mislukt moest worden beschouwd. Niettemin stond op de passagiers lijst achter de namen van de 46 Suri namers als vermoedelijke werkgever „Ducroo en Brauns" vermeld. De mannen zelf, de meesten jong en on gehuwd, wisten van niets. Zjj werden opgevangen door de Surinamer Pie- ter Polanen, vriend van de heer Da len, die een bus gehuurd had waarmee de Surinamers naar een adres in de hoofdstad werden gebracht. Later op de dag werden ze met taxi's naar kosthuizen gebracht. Deze waren voor hen besproken door de heer Polanen. Bij de aankomst van de „Oranjestad" waren ook het hoofd van de afdeling sociale zaken van het kabinet van de gevolmachtigd minister van Suriname, mr. A. Th. Simons, en de districtsbe stuurder van de Algemene Ned. Me- taaibond, de heer W. Vijg, aanwezig. De heer Vijg wilde de Surinamers in dien gewenst voorlichting geven over het werken in ons land, maar daartoe gaf de heer Polanen hem geen kans, De ANMB-bestuurder zei, dat hij tevens ge komen was om de Surinamers uit han den te houden van eventuele kop pelbazen. Mr. Simons liep ook al enigs zins verloren tussen de groep. „Pas na 1 januari kan ik iets voor ze doen", zo zei hij, „tenminste als ze bij me komen voor advies". Bedrijven uit Utrecht en Rotterdam hebben inmiddels al belangstelling ge toond voor de werkkrachten. De heer Polanen reageerde daarop echter met de woorden: „Dat is allemaal niet no dig, alles is geregeld". Zo spoedig mo gelijk zal hij met de Surinamers, bijna allen ongeschoolde arbeiders naar het gewestelijk arbeidsbureau gaan om te vragen of zij tewerk gesteld kunnen worden. BERLIJN. 37 dec. (UPI) - De po litie in Westberlijn heeft vandaag mee gedeeld dat de communisten drie West berlijners hebben gearresteerd die een bezoek brachten aan het oostelijk stads deel. Naar de Westberlijnse politie ver klaarde werden zij gisteravond aange houden toen zij bij de doorlaatpost in de Invalidenstrasse de oostelijke sector in een auto wilden verlaten om naar West berlijn terug te keren. De reden voor hun arrestatie is niet bekend. Intussen wordt verwacht dat het stadsbestuur van Westberlijn bij de Oostduitsers zal protesteren tegen de moord op de Oostduitse vluchteling op eerste kerstdag. PARIJS, 37 dec. (UPI) Maarschalk Alphoflse Juin (75), de enige Franse maarschalk die nog in leven is, is zeer ernstig ziek. Deze week is hij overge bracht naar een militair hospitaal in Parijs. De maarschalk lijdt aan conges tie in de hersenen en zou in een coma liggen. BOEDAPEST, 27 dec. (Rtr) Naar het Hongaarse persbureau M.T.I. meldt, zijn bij de treinramp, die zich dinsdag nabij Szolnok heeft voorgedaan, 43 men sen gedood en 36 gewond, van wie 17 ernstig. De bestuurder van de personen trein, die in zware mist op een stilstaan de goederentrein was ingereden, is ge arresteerd. dienen te worden opgevolgd door een nieuwe. Het is helaas niet mogelijk ge bleken deze datum te vervroegen tot 1 januari 1964. Ingevolge een beschik king van het College van Rijksbemidde- laars is niet geoorloofd per 1 januari 1964 het rechtens geldende loon met vijf pet te verhogen. In verband hiermee zullen ook de in de lopende c.a.o. voor het bouw bedrijf voorgeschreven basisionen met vijf pet worden verhoogd. Daar veelal het rechtens geldende loon in de prak tijk reeds met meer dan rijf pet wordt overschreden, zal dus in het alge- me.j het uit te betalen loon niet ver hoogd mogen worden. De besturen van genoemde organisaties dringen er bij hun leden op aan zich strikt aan deze richtlijn te houden, teneinde de vopr- berriding tot de nieuwe c.a.o. een goed- verloop te doen hebben." 'iimiiiiitiimitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiifiint (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LElDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen bewolkt en over wegend droog weer met aanvanke lijk nog bijna overal mist. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuid west. Iets hogere temperaturen over dag. ZATERDAG: Zon: 8.48-16.34. Maan: 15.05-6.06. DE BILT, 27 dec. Na een zeer koude kerstnacht, met min 13 graden Celsius in het noorden van ons land, verdween de vorst in enkele uren, ge volgd door regen. Een sterk hoge-druk- centrum lag vanmorgen bij de Alpen,, met in west- en midden-Europa rustig* weer. De temperatuur daalt tot om het vries punt. In deze situatie komt de eerste 34 uur weinig verandering. In de nacht is één tot twee graden vorst mogelijk, maar later wordt met een iets toene mende zuidenwind wat zachtere lucht aangevoerd, zodat een herstel van het volop winterse weer niet is te verwach ten (Advertentie) Garage Schulpweg 4-6 Aerdenhout Telef 42830 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1