EEN ENKELE REIS VAN HONDERD GULDEN 3 m KORT VERHAAL HARRY BOUTS ZWOLSMAN bezit meer dan 75% van kapitaal Van Wijk en Heringa i E i E E E E I 1 E S I B E I S E S E I E L ¥@rrass@iacl Goedkoop vG ''fMl 1 B VROOM DREESMANN W;>Sy h'iw DOOR VRIJDAG 27 DECEMBER 1963 PAGINA 4 druk te praten bij een ziekenauto Zaten om de televisie geschaard 1 v fes fierst hier de rust verstoren en dan een enkele reis Geborduurde lakens en slopen Coupons ecru lakenflanel Lakens en slopen 4.00 Gootsteen doekjes 1.00 Batist dames zakdoeken Batist heren zakdoeken Luxe baddoeken 50xioo 3.00 2.00 Badstof keukendoeken restant partij ontbijtlakens Groot assortiment washandjes Grote partij baddoeken Coupons flanel damespiama Speciale aanbieding Fantasie lakens en slopen Uw warenhuis Mijnheer De Bruine kon zich niet langer beheersen, hij voelde het bloed naar zijn hoofd stijgen. Zijn hart, hij moest aan zijn hart denken, zoveel kon hij niet meer verwerken. Naast hem op de bank zat zijn vriend zijn woede af te reageren in halfgesmoorde verwensingen; maar hij had zich stilgehouden. Een oud-notarisklerk ge draagt zich nu eenmaal anders dan een oud-kapitein de heer De Bruine had nooit ander gedaan dan zich stilgehouden, zijn hele leven lang en onder alle omstandigheden. Door zich te concentreren op de bewegingen van de langharige jongeman in zijn rode, veel te wijde trui en de veel te smalle broek glimmend zwart vastgeplakt aan de dunne benen, had hij het knetteren van de brom fiets zonder al te veel moeite kunnen ver dragen. Het was hem zelfs gelukt de sierlijke lijnen van het voertuig te bewonderen en de felle doch geraffineerde kleurencombinaties. De hardnekkigheid van de jongen benauwde hem nochtans na enkele minuten wachten. Hij begreep het niet, het afwisselend prutte len. brommen, knetteren en knallen van het sierlijke monster. Het was hem volkomen vreemd, beangstigde hem zelfs. Van Houten drukte onbeheerst de overhangende takken van de beukeboom weg, die de bank geheel omsloot, en stapte naar de jongen toe. Deze lag languit ingespannen luisterend op zijn brommer, als een temmer, die kükt hoe ver hij kan gaan met het plagen van zijn lievelingsleeuw zijn handen hielden het stuur omklemd en streelden de gashandle. Het verwonderde en verontrustte de heer De Bruine dat de jongen zo langzaam reageerde op de harde terechtwijzingen van de kapitein. Ondanks zijn zeventig jaren had van Houten niets verloren van zijn respect afdwingende kracht, waarmee hij zijn man nen in de oorlog onder de grootste gevaren tot onherroepelijke gehoorzaamheid moest hebben gedwongen. Het grootste gedeelte van de kefferige bromfiets verdween achter zijn enorme gestalte, maar met een tergende traag heid zakten de voeten van de jongen naar de grond. „Mijnheer wat hebt u? Wat moet u van mij?" Hij had een heldere stem; niet bang, niet brutaal, eerder verontwaardigd. „Kwajongen, wil je wel eens maken dat je wegkomt. Je verpest het hele bos met dat rotding!" De jongen lachte hartelijk. „Ha, die opa", riep hij, „die opa toch!" „Ver keerd, helemaal verkeerd," bedacht mijnheer de Bruine. „Zulke nozems moet men heel an ders aanpakken." Deze gedachte veegde zijn schuldgevoelens bijna helemaal weg; zijn be sluiteloosheid kwam hem nu voor als be dachtzaamheid. Het ergerde hem alleen dat hij opeens aan zijn gestorven vrouw moest denken, en vooral aan haar stem, haar scherpe, krenkende stem. „Dromer, je bent een halfzachte dromer." Alle belangrijke beslissingen had hij aan haar overgelaten, dat had ze hem nooit vergeven. De herinnering dreef hem naar het ruziën de tweetal; bij slenterde in een grote boog naar hen toe in de hoop dat zijn vriend de problemen zou hebben opgelost voor hij er was. „Ha. is dat uw vriendje?" schetterde de jongensstem, nu kwaadaardig omdat hij weer aan rjn motor wilde gaan werken. „Wat doet u daar met zijn tweetjes achter die bomen? Wacht u op uw liefjes?" „Bru tale aap, eerst hier de rust verstoren en dan onbeschoft worden op de koop toe, vlegel, ik zal je." Zelfs de vuisten van de kapitein brachten de jongen niet uit zijn evenwicht. Vol overgave bleef hij luisteren naar het rit me van de motor. Dan schreeuwde hii kwaad: „Verdomme ik kom speciaal hier naar toe omdat de buren elke minuut naar de politie lopen vanwege het lawaai en nu begint u ook nog? Ik vertik het gewoon, we wonen in een vrij land en ik heb net zoveel rechten als u. Betaal ik daarom mis schien mijn belastingen? Handen thuis opa, u hebt uw tijd gehad. Alsof u zulke fijne kereltjes bent geweest vroeger." Mijnheer de Bruine bleef stom. Nozems, wezens van een andere wereld waren het voor hem, onbe grijpelijk en angstaanjagend. Hij beet op zijn trillende lippen en verroerde zich niet. „Kom. we gaan terug," brulde Van Houten hem toe: „In mijn tijd zouden we met zo'n ventje wel afgerekend hebben!" In blinde woede schopte hij tegen een steen en liep de weg af naar het bejaardentehuis. „Tot morgen" riep de jongen hun na; ze waren te ver slagen om erop te reageren. „Zou hij toch gekomen zijn?" probeerde mijnheer De Brui ne. De Kapitein haalde achteloos zijn schou ders op, voor hem was de lol eraf. „Zo'n vogel kan duizend andere plekjes vinden om te zingen," zei hij kortaf. Er lag iets ver- wijtends in zijn stem, hetgeen mijnheer De Bruine niet ontging. „Zijn we daarvoor over dat hek gekropen? Nu we hem eindelijk zo ver hebben nat hij blijft zingen bederft zo'n nozem de hele boel. Als ze ons nu nog snap pen is het feest compleet. Dan is het afge lopen met wegsluipen. Bah, om acht uur bin nen zijn. Heb ik daar mijn hele leven voor rondgezworven? Verdomme!" De dienstdoende portier merkte niet hoe ze hun stramme benen over het ijzeren tuinhekje werkten. Niemand zag hen binnenkomen, alle bewoners zaten om de televisie geschaard. Hun gelach galmde door de gang. „Ha, ik ben nog net op tijd voor de quiz, gaat u mee?" De kapitein trok de deur van de gemeenschappelijke zit- 5^'. kamer open, maar de notarisklerk liep door naar zijn kamer. Hij ging asm zijn bureau zitten, dat bijna de helft van het vertrek in beslag nam, haalde zijn vulpen uit zijn bin nenzak en scheurde een vel papier van een nieuw schrijfblok. „Liefste dochter," schreef hij in krullige letters, dan liet hij zijn pen weer zakken en zijn blikken gleden door het vertrek, naar het smalle bed tegen de muur met de verkleurde bloempjessprei, het rek met boeken, de leunstoel en de armetierige geranium op de vensterbank. „Bah," zei hij. „ba" en hij dacht daarbij aan de kapitein „Zij kon me misschien die zolderkamer verhuren, waarover ze geschreven heeft. Ja. dat doet ze wel. Verdorie." Het angstbeeld van een vreemde stad met vreemde stra ten en winkels drong zich ineens aan hem op. Nieuwe dingen maakten hem bang, hij kon ze niet aan. Daarom had hij vijf en der tig jaren long op hetzelfde notarisbureau ge zeten ofschoon hij dozijnen kansen had gehad om hoger op te komen, op andere kantoren Daarom ook had hjj zich laten opsluiten in het tehuis nadat zijn dochter was getrouwd met een voor hem onbekende man in een andere stad. Zorgvuldig draaide hij de dop weer op de pen en scheurde het blad in fijne strookjes, die hij in de prullemand snipperde. Hoe dikwijls hij zich ook had voorgenomen naar zijn dochter te gaan, telkens als hij ontmoedigd was, nu pas begreep hij dat hij het haar nooit zou vragen. En morgen moest hij met de kapitein naar het bos naar die misselijke jongen Van Houten, zou zich zeker niet laten wegjagen door zo'n nozem. Het vooruitzicht maakte mijnheer De Brui ne wanhopig, vooral omdat hij niet langer op de zolderkamer van zijn dochter rekenen kon. Voor het eerst sinds zijn driejarig verblijf in het tehuis riskeerde hij de sprong naar de straat alleen. Die nacht kon de kapitein niet slapen, omdat hij mijnheer De Bruine om twaalf uur nog niet thuis had gevonden. Zijn ongerustheid sloeg om in verbijstering, toen hij zijn vriend de volgende morgen om acht uur al aan de ontbijttafel vond. „Vanavond zullen we geen last hebben van die jongen," vertrouwde hij Van Houten toe. „Daar heb ik voor gezorgd. U gaat toch mee vanavond?" Ondanks zijn tegenzin dat mannetje hing hem de keel uit met zijn ver velende vogels en zijn schuw - kop kon de kapitein niet weigeren. Om half negen 's avonds stopen ze weg. Ze zwegen beiden, de kapitein omdat hij zich zo langzamerhand begon te er geren aan het geheimzinnige gedoe van de kantoorklerk en mijnheer De Bruine omdat hij zich niet wilde uitlaten over zijn list. In een van de vele haarspeldbochten van de steile weg, met uitzicht op de geel en grauw rokende schoorstenen en de rechtlij nige, verlichte straten, waar het donkere blauw van de schemer was neergestreken,^ stond een groepje mensen druk te praten bij een ziekenauto. Agenten waren bezig de brok stukken van een bromfiets bij elkaar te zoe ken. Onmiddellijk wist de notarisklerk wat er gebeurd was. Hij rende naar de agenten en schreeuwde: „Dat is mijn schuld, dat heb ik gedaan." De toeschouwers verstom den en drongen naar voren. Verstoord staakten de agenten hun bezig heden, het was toch al zo'n vervelend kar wei en nu kwam dat mannetje hen nog langer ophouden. Ziende dat het heertje herrie zou gaan schoppen, liet de sergeant hem plaats nemen in de kleine politiewagen en reed hem naar het bureau. „Ik heb het gedaan, want ik heb gisteravond overal spijkers rondgestrooid; die jongen wilde ons ergeren met zijn brommer." Hoe vaker hij de beschuldigingen herhaalde met steeds dezelfde woorden in precies dezelfde volgorde - des te minder geloof hechtte de sergeant eraan. Hij gaf geen antwoord, deed alsof zijn aandacht volledig op de weg was gevestigd. Via het kleine spiegeltje dat hi) iets scheef had gezet, keek hij naar het man netje en verwonderde zich over diens chique donkere pak, het gesteven witte boord en het gladgeschoren gezicht. „Een werkje voor de inspecteur," vond hij. Geen dom idee om hem naar het bureau te brengen. Na tuurlijk zou de inspecteur het zelf willen opknappen en voor hij terug was hadden de iongens daarginds alle rommel opgeruimd. Misschien schoot er nog tijd over voor een film, als hij dat verbaal een beetje vlug klaar kreeg. Uiterst behulpzaam hielp hü de oude heer bij het bureau uit de wagen, voerde hem naar net wachtzaaltje en ging verslag uitbrengen bij zijn chef. „Hij kan het niet gedaan hebben, de banden waren niet be schadigd, geen spijkertje te zien. Trouwens, die weg wordt elke ochtend geveegd. De jongen is uit de bocht gevlogen, hij reed veel te hard. We zaten hem achterna wegens die rel in de Kerkstraat." Het schoot de ser geant te laat binnen dat zijn vurig pleidooi .v. v» v -v.*. - -.v-Cvj ook in zijn proces verwerkt moest worden en dat ergerde hem. „De jongen heeft alleen een been gebroken. Ik geloof dat dat heertje een beetje getikt is," mopperde hij. Het behoorde tot de vele theorieën van de inspecteur, dat ieder mens op een of andere manier moet wor den behandeld. Hoewel hij zich voor genomen had de spijkerstrooier zoals hij hem in gedachten al noemde streng aan te pakken kon hij het niet over zijn hart ver krijgen het bleke mannetje nog meer te pij nigen. Op een oud tramkaartje, goed wegge borgen in zijn notitieboekje krabbelde hij onleesbaar de antwoorden op zijn korte vra- meewarig kakende ogen, liefde, gehecht heid, vriendschap? Dat hij juist hier de waar heid moest ontdekken. Een ongekende woede zwol binnen in hem als een ballon, die zijn ingewanden platdrukte. Hij rende terug naar het tehuis, naar zijn kamer; haalde de kas ten leeg en smeet alles in zijn koffer. Uit een der laden van zijn bureau trok hij een giro boekje en schreef in haastige letters op het eerste strookje „Aan de commandant van het politiebureau, Wilhelmplein 6, alhier. Eén honderd vijftig gulden. Dan scheurde hij het eraf en krabbelde op de rug; „Voor nieuwe bromfiets": Nadat hij zich ervan vergewist had dat het ingevulde bedrag overeenstemde met het laatste saldo op het girostrookje ruimde hij het hele bureau leeg en stopte de papieren tussen de kleren in zijn koffertje. Toen hij de gang doorliep hoorde hij het gelach van mensen in de zitkamer. „Weer die rot-televisie" lachte hij schamper en hij klapte de deur hard achter zich dicht. Hij liep de straat over naar het station. Voor een der loketten in de grote, bijna lege hai telde hij zijn geld na. „Ja mijnheer?" maande hem de haastige kaartjesverkoper. „Hoever kom ik als ik een enkele reis van 100 gulden neem?" vroeg bij- De verbazing van de zure man achter het raam dronk hij als zijn eerste glas cognac, het bedwelmde hem gén, „Uw naam, adres, geboortedatum? Goed mijnheer, U begrijpt dus wat voor onheil u hebt aangericht. Zover wij kunnen nagaan hebt u een blanco strafregister en derhalve zult u niet vervolgd worden." Hij gebruikte alle clichéuitdrukkingen, die hij zich herin nerde. Afstand scheppen noemde hij het, een middel dat bijzonder goed werkte. Zijn vermaningen ontgingen mijnheer De Bruine volkomen, hij bespeurde enkel het diepe me delijden, dat van de roodwangige politieman afstraalde. Aanvankelijk begreep hij er niets van, medelijden met hem, de misdadiger Terwijl de inspecteur hem naar buiten bracht dwong hem een vaag wantrouwen rond te kijken naar de agenten in de aangrenzende kamer en de hal. Overal staarden dezelfde ogen hem na, wat een arm mannetje, wat een ongelukkig kereltje, en hij voelde zich bedrogen. Ja, bedrogen hadden ze hem alle maal, zijn vrouw net zo goed als zijn dochter, de oude notaris, de kapitein, de directeur van het tehuis, met hun blikken vol me delijden. Wat had hij erin gezien, in die (Van een verslaggever) LEIDEN, 23 dec. De tot de Zwols- m an groep behorende V.H.S. (Verenig de Handelsonderneming Scheveningen) bezit thans meer dan 73 procent van het aandelenkapitaal van Van Wijk en Heringa N.V.. Onderhandelingen tussen de Zwolsmangroep en de familie Herin ga, die honder was van een belangrijke pakket in de vennootschap, hebben er toe geleid dat de V.H.S. thans een over grote meerderheid der aandelen Van Wijk en Heringa bezit. De Zwolsmangroep zal het bedrijf van Van Wijk en Heringa op normale wijze voortzetten, tenzij een onoverko melijke noodzaak haar zal dwingen tot opheffing over te gaan, zo verklaarde de heer R. Zwolsn -,n op een inderhaast bijeengeroepen pc-*conferentie. Het ligt in onze bedoeling, zo zei de heer Zwolsman, dat binnen de econo mische normen gestreefd zal worden naar continuering van de omvang van het bedrijf en van het huidige perso neelsbestand. (circa 800 man). Als ge volg van de thans ontstane situatie zijn de heer J. W. Heringa als directeur en mevr. mr. J. H. de Lussanet en prof. ir. W. A. Bos als commissaris afgetre den. Door de prioriteitsaandeelhouders zal een voordracht tot benoeming van ten nieuwe directeur worden opgemaakt voor de a.s. buitengewone vergadering van aandeelhouders. Conform het voor stel van commissarissen zal als eerste op deze voordracht voorkomen de heer K Wildeboer, die reeds thans door com missarissen tijdelijk met het beheer van de vennootschap is belast. De commis sie van aandeelhouders, die op de vo rige jaarvergadering van 25 september jl. gevormd werd en bestond uit de heren J. van Holten, N. Blonk (com missionair in effecten), P. Heringa, Van Gils en de heer v.d. Berg, heeft het navolgende communiqué verstrekt; Nadat de commissie geruime tfjd doende is geweest om tot een oplossing van het bestaande geschil tussen com missarissen en directie te geraken en daartoe in oktober jl. enige voorstellen aan commissarissen en directie heeft gedaan, bleek de controverse te gruot om het doel te bereiken. Korte tijd later echter meende de commissie dat er redenen waren te ver onderstellen dat er onderhandelingen plaats hadden, die een geheel veran derde situatie zouden kunnen doen ont staan Toen haar vermoeden in deze richting in de loop van november werd bevestigd, leek het de commissie niet opportuun met een mededeling omtrent haar werkzaamheden te komen 'voordat deze onderhandelingen waren beëindigd. Volgens de publikatie van vandaag van de Zwolsmangroep zowel van com missarissen- als van directie (lees ia- milie Heringa)-zijde van de N.V. Van Wijk en Heringa is dit thans het geval. Tevens blijkt uit dit bericht dus, tat de commissie in deze aangelegenheid geen verdere taak meer heeft en zij zal derhalve in de aangekondigde buiten gewone vergadering van aandeelhouders verzoeken haar te déchargeren. Nu de V.H.S. de meerderheid in Van Wijk Heringa bezit, staan ons voor lopig twee dir.gen te doen, zo zei de heer Zwolsman. Op de eerste plaats moeten wij de nieuwe directeur enige tijd gunnen om de eenheid tussen directie en haar medewerkers op nieuw te herstellen. Voorts zal hij de weg moeten vinden om conform de adviezen van het orga nisatiebureau Beerenschot te komen tot modernisering van het bedrijf. Wat deze moderniseringen nu precies inhouden kon de heer Zwolsman thans niet mede delen. In elk geval impliceren zij niet dat bedrijfsonderdelen of een deel van het onroerend goederenbezit zullen worden geliquideerd. Of op de nog uitstaande aandelen Van Wijk Heringa een bod zal wor den gedaan, valt thans moeilijk te zeg gen. Met betrekking tot de gang van zaken in de thans tot het Zwolsmanconcern behorende onderneming deelde de pre sident-commissaris de heer Van Zeven nog mede, dat de situatie in de garen- fabriek nog steeds niet gunstig is. Even als vorig jaar zal dit bedrijfsonderdeel een verlies opleveren. De dekenfabriiek echter zal het jaar met winst afsluiten. Nochtans kan over het uiteindelijke resultaat niet veel meer worden mede gedeeld, aangezien de maand december van oudsher grot afleveringen te zien geeft, die nog van invloed kunnen zijn op het totale resultaat De president-commissaris gaf vervol gens een uitvoerig overzicht van de ge beurtenissen in de laatste meenden. Hei is voor commissarissen, zo besloot de heer Zeven zijn betoog, zeer moeilijk geweest om steeds een juiste koers te varen tussen alle groepen van in'eres- senten door, doch door constant aan het uitgangspunt vast te honden, namelijk dat het belang van Van Wijk Heringa N V meebracht om, conform de ap- porten Beerenschot, over te gaan tot benoeming van een nieuw algemeen di recteur en ons niet te bemoeien met datgene wat buiten ons lag. namelijk koop en verkoop van aandelen ter beim ze. ot buiten de beurs om, menen com missarissen de juiste koers te hebben gevonden. r in set-verpakking. Laken 150x240 met 1 sloop 11.00 Leken 180x240 met 2 slopen 15.00 voor heerlijke wolwarme lakens. Extra grote maten: 1-persoons 150x260 5.50 2-persoons 180x260 6.50 *»- tf fsf? m gemaakt van hei beste Twentse graslinnen, ge bracht in 'n smaakvolle verpakking „Flora" tegen ongekend lage prijs. Lakens gezoomd: 150x240 2 stuks 12.50 180x240 2 stuks 14.50 Slopen: 60x70 2 stuks met wafeleffek 3 stuks In diverse dessins Per 5 stuks 1 *00 k In bonte kleuren en des sins. Afmeting 41x41. Per 3 sluks t .00 van dichtlussige kwaliteit in veelkleurige moderne dessins. Afmeting: ..W„ - S<. zeer veel en snel vocht opnemend, voor keuken of toilet. Afmeting: 58x58 2 stuks 3.00 met kleine schoonheids foutjes van bekende merk fabrikanten. in diverse maten en soor ten. 4 stuks 3 stuks voor een charmante een combinatie van: 2Vj mtr. uni zwanendons 70 cm breed en 2Vj mtr bedrukte zwanendons, eveneens 70 cm breed, in 'n groot assortiment kleu ren en dessins. 5 mtr. fla nel samen voor 6.00 unl gekleurde flanellen lakens In wit, bleu, rose en geel. 1-persoons 150x240 6.UU 2-persoons 175x240 7.00 In set-verpakking. 1-pers. laken, afm. 150x240 1 sloop. Normale prijs 1975 nu 11.00 2-pers. laken, afm. 180x 240, 2 bijpassende slopen van 27.50 voor 15.00

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 4