Van 1028 mensen 901 gered Emotionele aankomst „Lakonia"-geredden Om passagiers scheen zich niemand te bekommeren Nederlandse slepör tweede in race om' berging wrak Automobilist onder invloed: Bromfietser ruim 20 m. meegesleurd Kind valt in kokend water Ex-kolonel Argoud wil zwijgen tijdens zijn proces Amerikaans kerstfeest bij kinderen en zusters van Meisjesstad I KINDEREN VAN VLIEGERS MET GESCHENKEN NAAR UTRECHT Al onze daden zijn vrijwillig Bezorgers kolen en olie mogen langer werken Rangeerder knel tussen tivee goederenwagons CHARLES HEIDSIECK Koningin in kerstrede BOERENBEDROG Kledingbedrijf daagt weekblad voor rechtbank VRIJDAG 27 DECEMBER 1963 PAGINA 5 BIJ ELK HOOGTEPUNT: >•©- hebben voordat de brand uitbrak. Andere bemanningsleden wijten het gebrek aan leiding aan taal moeilijkheden. Emotie Bemanning eerst CASABLANCA/LONDEN, 27 dec. (Rtr, UPI) De brand, die in de nacht van zondag op maan dag uitbrak aan boord van het Griekse passagiersschip Lakonia heeft, naar de Lon dense agenten van de reders meedelen, 96 men senlevens geëist. Voor het lot van 31 ver misten wordt het ergste gevreesd. Van de 1028 mensen aan boord konden er 901 gered worden. Het merendeel van de geredden geeft uiting aan hevig verontwaardigde kritiek op het beleid van de Griekse gezagvoerder, Mateos Zarbis (53) en van de bemanning, die nadat alarmschellen de brand, welke in de dameskapsalon door kortsluiting veroorzaakt schijnt, aankondigden, in paniek geraak ten en zich om de passagiers niet bekommerd zouden hebben. De kapitein zelf ontkent dit hevig geëmotioneerd. Hij heeft in ieder geval als laatste zijn schip ver laten. Er zijn passagiers, die het voor hem en de bemanning op nemen, maar de meeste overleven den verklaren toch, dat het beleid van de kapitein en zijn veeltalige bemanning gefaald heeft. Een lid van de bemanning verklaarde nooit een reddingssloep gezien te De aankomst in Londen van geredden van de akoniabracht op het vliegveld emotievolle ogen blikken. Twee bejaarde vrouwen barstten in tranen uit toen ze weer op Engelse bodem stonden (links) Een dochter begroet haar moeder wier kersttrip zo onheilspellend eindigde het kerstmannetje was bij de lusters Augustinessen van St. tonica en hun pupillen een wel kome gast. ANTOINE ARGOUD lijfelijk wel, juridisch niet (Advertentie) CHAMPAGNE REIMS Import: I>en Haag t7 Lange Houtstr. 10-12 Telefoon 070-117290* C^r1ësHeidsie<* ^S5*9~~ Felle kritiek overlevenden: De Noorse sleepboot „Herkules" heeft de race, die tussen enkele sleep boten is gestreden om het eerst het nog steeds brandende wrak van de ..La konia" te bereiken, gewonnen. De Her kules is tenminste de eerste sleepboot, die erin geslaagd is vast te maken en een contract af te sluiten onder Lloyds om het wrak te bergen. Naar in Rotterdam is vernomen hebben run ners van de Herkules kans gezien een tros over te brengen naar het achter schip van de Lakonia. De „Poolzee't de Nederlandse sleepboot van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst uit Maassluis die sinds dinsdagavond ook ter plaatse is, assisteert hierbij. Er is tussen beide sleepboten volgens con tracten nauwe samenwerking. De weersomstandigheden zijn nogal moei lijk. Er is dan ook met geen moge lijkheid te voorspellen hoelang beide sterke sleepboten erover zullen doen, maar het ziet er thans naar uit, dat hiermee minstens een week gemoeid is. Het Griekse passagiersschip „Arka- dia" is woensdagavond van Madeira naar Engeland vertrokken met bijna 300 overlevenden van de ramp met de Lakonia aan boord. Een groot aantal geredden heeft echter geweigerd, de te rugreis met dit schip te aanvaarden om dat zjj niet meer met een schip van dezelfde maatschappij als de Lakonia vervoerd willen worden. De woordvoer der voor buitenlandse aangelegenheden van de Britse Labourparttj, Patrick Gordon-Walker, heeft gezegd, dat de Britse regering een openbaar onder zoek moet laten instellen naar de ramp in verband met de „ernstige beschul digingen". In een telefonisch vraaggesprek met UPI, heeft de te Santa Cruz de Tenerife vertoevende kapitein van de Lakonia, Matteos Zarbis, ontkend dat er onder zijn bemanning paniek zou hebben ge heerst. „Er was geen paniek aan boord van mijn schip, niet onder de beman ning en evenmin onder de passagiers." Zarbis ontkende eveneens dat leden van de bemanning dronken zouden zijn ge weest. „De bemanning heeft zich heel goed gehouden", zei hij en verklaarde dat hij een uitgebreider verklaring zou afleggen na aankomst in Londen over enkele dagen. Ik ken de oorzaak van de brand niet. Ik deed m(jn plicht. We kregen de pas sagiers er af. Het ging allemaal erg snel. We waren maar drie, of vier, of vijf uur in het water voor de schepen ons begonnen op te pikken", verklaarde Zarbis met van emotie overslaande stem. Ook ontkende hij de bewering i'an een passagier dat niemand de leiding over het schip leek te hebben tijdens de noodtoestand en dat het bevel het schip te verlaten door de purser was gegeven. ,,Ik gaf dat bevel. Ik deed mijn plicht", herhaalde de kapitein steeds opnieuw. Hij zei dat de normale veiligheidsvoorzorgen waren genomen op deze reis. „We hadden een brand oefening. Hoe de brand uitbrak weet ik niet." De 27-jarige Christopher Smallbone vertelde dat hij negentig minuten in het water had gelegen voordat hjj een reddingsgordel zag. Hij had de red dingsgordel als aandenken bij zich. Op de eerste vrijdag van de reis had men sloepenrol gehouden maar sommige reddingboten bleken onvoldoende te zijn uitgerust. De 68-jarige kolonel Edward Stead zei dat de vlammen om hem heen loei den toen hjj het schip met een redding boot kon verlaten. Er was onder de passagiers geen paniek. De redding boot, waarin geen lampen waren om reddingsschepen te alarmeren, sloeg bij het neerlaten tegen de wand van de Lakonia, met zulk een klap dat iedereen dacht, dat het vaartuig zou stukslaan. De reddingboot dreef voor de nadering van een reddingsschip zes uur rond. Een andere passagier vertelde met tranen in zijn ogen dat de passagiers wonderen hadden verricht. De brand brak uit toen hij aan het dansen was. Op dat ogenblik kon hij niet meer zijn baby, die in een hut lag te slapen bereiken. Een bemanningslid had het kind gered door de dichte rook te trot seren. Deze passagier zei dat sommige bemanningsleden niet bij machte wa ren geweest iets te doen. Van een van de reddingboten braken de meertouwen en het vaartuig stortte in zee. Sommige reddingboten konden niet van hun steu nen worden losgemaakt. Mevrouw Helen Gartside klaagde er over dat de bemanning al voor de passagiers in de boten was. „Het wa verschrikkelijk." De kapitein huil de aldoor, aldus deze passagiere vol gens wie de purser echter prachtig werk had gedaan. Zjj had geen paniek onder de passagiers waargenomen. „Zij waren alleen bang." De 28-jarige arts Patterson vertel- DEN HAAG, 27 dec. De staats secretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. De Meyer, heeft om de aflevering van brandstof zo doeltreffend mogelijk te laten verlopen, personeel op vrachtauto's waarmee vaste en vloei bare brandstof voor verwarmingsdoel einden worden vervoerd, verlof gege ven tot en met 14 maart langer te wer ken. Ook het personeel van ondernemin gen, waarin de vaste- en vloeibare brandstoffen worden verhandeld, zal langer mogen werken. De maximum werktijd is nu voor beide categorieën personeel tien-en-half uur per dag en 56 uur per week. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. bemanning Lakonia in paniek de dat de reddingboot waarin hij plaats nam, half werd neergelaten, waarna de bemanning wegliep. De passagiers lieten de boot ti water. Mevrouw Hilda Stephens verklaarde bij aankomst in Londen, dat over de bemanning van de Lakonia veel slechts is gezegd, maar dat deze toch ook veel goeds heeft gedaan. Naar haar mening was het falen der bemanning in hoofd zaak te wijten aan het feit, dat kenne lijk niemand de leiding bjj het van boord gaan had. Wat de kortsluiting als mogelijke oorzaak van de scheepsbrand betreft is de verklaring van de Britse mejuf frouw Donn interessant, die bij haar aankomst te Funchal, hoofdstad van Madeira, verklaarde, dat er de eerste dagen van de reis geen warm water te krijgen was, omdat de elektrische installaties steeds defect waren. Een Engelse jongen van elf jaar, Derik Potter, die uiteindelijk door de „Salta" werd opgepikt, vertelde hoe hij door het alarm wakker werd en met zijn moeder, twee zusters en zijn twee grootmoeders naxr de brug klom en daar plaats nam in een sloep. Deze kantelde evenwel toen zij te water gelaten werd. Alle inzittenden vie len in zee. De jongen zwom een tijdje rond totdat hij door een andere sloep werd opgepikt. Zijn moeder, zusters en grootmoeders heeft hij niet meer terug gezien. (Van onze correspondenten) DEN HAAG, 27 december Een 37-jarige automobilist heeft dins dagnacht de 58-jarige bromfietser G. J van Dissel op de Troelstrakade aange reden en ruim twintig meter met zijn auto meegesleept De heer Van Dissel is op weg naar net ziekenhuis -aan zijn verwondingen overleden. De automobi list is aangehouden, omdat hjj alcohol bleek te hebben gebruikt. ROERMOND. Op de rijksweg te Echt moest op Eerste Kerstdag een personenauto, bestuurd door de heer Leijsen uit Oudenbosch, plotseling af remmen voor een twintigjarige jonge man, die met ;ijn fiets overhoeds de rijksweg oversrak. De auto slipte en botste tegen een boom. De zestien jarige dochter van de automobilist Barbara Leijsen, werd op slag gedood De heer Leijsen is zwaar gewond in het ziekenhuis te Roermond opgeno men, evenals de fietser die een shock opliep. HELDEN. Tijdens de kerstnacht is de 34-jarige tandarts L. Boonen uit Weert met zijn auto geslipt en tegen een boom gereden. De heer Boonen werd op slag gedood. Zijn vrouw werd ernstig ge wond, terwijl haar broer, de 28-jarige A. Smeets, een hersenschudding opliep. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis in Venlo overgebracht. WIJLRÉ. Bij een frontale botsing tus sen een personenauto en een vrachtwa gen, dinsdagavond op de Gulpenseweg alhier, is de negentienjarige slagers- zoon A. A. Knops uit Boeholtz op slag gedood. Zijn vier jaar oudere broer, die de personenauto bestuurde, is met ern stige verwondingen in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen. De inzittenden van de vrachtwagen bleven ongedeerd. LEEUWARDEN. Op het spoorweg emplacement alhier kwam dinsdag de vijftigjarige rangeerder J. Jillings tussen de buffers van twee goederenwagens, die hjj aan elkaar wilde koppelen. Hij werd daarbij gedood. De 81-jarige heei B. Boonstra zakte Eerste Kerstdag op het voetpad van de Groningerstraatweg alhier plotseling in elkaar. Per ambulance werd hij naar het Stadsziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn oveleden. VENRAY, 27 dec. In een onbewaakt ogenblik is het driejarig zoontje van de familie Wolters te Oirlo in een teil met kokend water gevallen. Met zware brandwonden is de kleine naar het St.- Elisabethziekenhuis te Venray overge bracht, waar hjj woensdagavond over leed. UTRECHT, 27 dec. Het Kerstfeest heeft voor de „parochie" op de Ameri kaanse vliegbasis Soesterberg be staande uit vierhonderd zielen een bjjzonder verlengstuk gekregen door de vreugde, die zjj de kinderen en zusters Augustinessen van „Meisjesstad" aan de Waterstraat bezorgd heeft. Reeds vijf jaar lang zenden de katholieke Ameri kanen hun met Kerstmis geschenken en ook zo er tussen door weten zjj de zus ters, die beschermelingen genoeg heb ben, maar geldmiddelen altijd te weinig, iets toe te stoppen. Dit keer kwam de hulpaalmoezenier van de vliegbasis, pater H. Scholtens O.S.Cr., op de gedachte de kinderen van de Amerikanen in te schakelen om de jeugd, die het geluk van een eigen huiselijk milieu niet kent, een blij Kerstfeest te laten vieren. Zij heb ben daarvoor een offer gebracht, want een deel van het speelgoed van vader en moeder ontvangen, werd na de Nachtmis in de kapel op de vlieg basis bij de kribbe gelegd. Zo lag gistermiddag een rijk beladen tafel in een fraai versierde zaal, waar Amerikaanse officieren en soldaten, ver gezeld van vrouw en kinderen, met de kinderen van de kleutercrèche en leer lingen van de Mytylschool, waar de zusters Augustinessen van Sint Monica aan de katholieke kinderen godsdienst les geven, gezellig bij elkaar kwamen. Bovendien brachten zij versnaperingen mee. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 27 dec. Het Franse Hof voor de staatsveiligheid heeft gisteren een aanvang gemaakt met het proces tegen ex-kolonel Antoine Argoud, dat bij uitputting van de voorraad belang rijke arrestanten, naar alle waarschijn lijkheid het laatste O.A.S.-proces zal zijn van betekenis. Argoud, die inder tijd te Algiers de naaste militaire me dewerker was van generaal Massu, was in april 1961 de stuwende kracht achter de generaalsputsch van Algiers en na de mislukking hiervan, na de arresta tie van Salan, met Bidault en Soustel- le het leidende driemanschap van de organisatie van het geheime leger. Hij gold als bij uitstek „de denker" in de verzetsbeweging tegen president De Gaulle en diens Algerijnse politiek. Men herinnert zich wellicht het op zienbarende verhaal aangaande de om standigheden waaronder de ex-kolonel op 26 februari in handen van de Parijse politie viel. Ingelicht door een anoniem telefoontje zou de criminele brigade van de politieprefectuur niets anders te doen hebben gehad dan zich te begeven naar een achter de Notre Dame ge parkeerde bestelauto, waarin zij de van top tot teen met touwen omwikkelde Argoud aantrof. Spoedig daarop bleek dat Argoud uit München, waar hij te voren vertoefde, was ontvoerd. Nadat eerst sprake was geweest van vermoe delijk een interne O.A.S.-twist en wraak- uitoefening hield men het er vervol gens op dat Argouds ontvoering het werk was geweest van een of andere tak van geheime Franse politie. In ie der geval was er schending geweest van de Westduitse souvereimteit en le galiteit. De Westduitse autoriteiten de den een onderzoek instellen, de zaak kwam ter sprake in het Westduitse Bondsparlement en de Westduitse mi nister van justitie gaf nog op 18 no vember te kennen, dat Argoud aan de Westduitse Bondsrepubliek geresti tueerd behoorde te worden, waarna het dan mogelijk zou zijn dat de West duitse regering hem, maar nu met in achtneming van alle vormen, opnieuw aan Frankrijk zou uitleveren, overeen komstig een bepaling terzake uitleve ring in het Frans-Duits verdrag. Te Parijs hebben zich uiteraard Ar goud en diens verdedigers waaron der weer Tixier-Vignancour en Le Co- roller eveneens op het standpunt geplaatst dat, in gevolge de geweldda dige ontvoering, hjj in strijd met alle legaliteiten zich in handen van de Franse justitie bevindt. „Lijfelijk" was hij dan wel voor het hof aanwezig, „in rechten" bevindt zijn persoon zich nog te München. Het hof dient derhal ve de zaak als op ongeldige wijze bij haar aanhangig gemaakt te verklaren en zich uit te spreken voor teruggelei- dii.„ van Argoud naar de Duitse grens. Het hof heeft echter gisteravond na lang beraad de desbetreffende „conclu sies" van Argouds verdedigers verwor pen en besloten het proces ter hand te nemen. Argoud was, zoals gezegd gisteren lijfelijk in de gerechtzaal aanwezig omdat anders zijn advocaten niet het recht zouden hebben gehad het woord te voeren maar om te demonstre ren dat hij „juridisch" niet aanwezig was, maar nog te München, hield hij zich mt de rug naar de rechters gekeerd volkomen doof en stom, met soms slechts een ironische of verachtelijke HILVERSUM, 27 dec. Koningin Juliana heeft, in haar kerstrede voor de radiozenders, ditmaal de nadruk ge legd op de vrijwilligheid van onze da den. „Op het Kerstfeest zjjn we er ons extra van bewust, dat, zo de we reld gered wil worden, wjj Christus moe ten volgen. Mogen. Niet moeten, want wil iets van waarde zijn, dan moet het vrijwillig worden gedaan. Alle duister nis, al wat mensen elkaar aan leed aandoen, niets uitgezonderd, komt daar uit voort dat niemand wordt gedwon gen zich door Christus te laten leiden. De koningin zei verder o.a., dat er steeds mogelijkheden zjjn om opnieuw te beginnen. „Het wonder herhaalt zich in elk mensenhart, elke keer wanneer het licht het van de duisternis wint." (Advertentie) glimlach om de lippen. Hjj bleef zitten toen de voorzitter tot hem zei: „Be schuldigde, sta op". En hij antwoordde niet. toen hem gevraagd werd naar zijn naam enz. Tenslotte vergenoegde de voorzitter zich ermee de verdedigers te vragen of zij „de hier aanwezige beklaagde herkenden ais Antoine Ar goud, geboren 24 juni 1914". Waarop de verdedigers antwoordden: „Zeer ze ker, maar met domicilie te München". (Men kan ook buiten zijn domicilie te rechtstaan.). (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 27 dec. Voor de president van de rechtbank alhier, mr. P. Paulussen, diende dinsdag een kort geding met als gedaagde partij, de uit geversmaatschappij van het weekblad „Televizier". De directie van het kle dingmagazijn „Utrecht" uit Heerlen had het kort geding aanhangig ge maakt, omdat zij zich beledigd voelde door een reportage in „Televizier". Daarin werd gesuggereerd, dat de re clame van het Heerlense magazijn (één kledingstuk betalen, twee haleni op boerenbedrog berust. Voorts bevat dit artikel minder vleiende opmerkin gen over bepaalde toestanden in het kledingmagazijn. Mr. A. Maris uit Den Haag. die namens „Televizier" optrad, noem de het kort geding een bevreemden de zaak, daar het weekblad bereid is een ingezonden stuk van de „bele digde" partij op te nemen. De di rectie kan daarin de „onjuistheden" in de reportage weerleggen. Boven dien legde hij kledingstukken over. Aan de hand daarvan meent hij te kunnen aantonen. dat in andere Heerlense warenhuizen prijzen bere kend worden, die ongeveer de helft bedragen van die in magazijn „Utrecht". „Het is dus geen kunst bij elk gekocht kledingstuk een twee de of goederen van gelijke waarde cadeau te doen", zegt de gedaagde partij. Op grond van het aanbod van „Te levizier" een ingezonden stuk van de zelfde lengte als de gewraakte repor tage op te nemen, stelde mr. M. Moszkowicz uit Maastricht, raadsman van het magazijn een schikking voor die beide partijen hebben aanvaard. Het blad behoudt zich evenwel het recht commentaar te leveren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5