GOLDEN FICTION ■Van Dam en Dame Mag men publiek naar doelpunten laten raden? Denis Neville PRINSES ELENA IN MADRID GEDOOPT Zieke Okker uitgeschakeld Voor amateurs de mist in Gevaarlijk spel met gewonnen contract? Vao stekken en schijven Hockeyers voor Tokio gaan in training Wil Defensie het Lauwerszeegebied als oefenterrein? Luchtverbinding Moskou-N. York? „Provincie" tegen Rotterdam Roozenburg start niet overtuigend POTTERS ..LINIA' Dames-basketballteam stevig verslagen Wolves verslaan Tsjechen Basketballselectie weer gewijzigd Oudkerk-Van der Lans een plaats gezakt Bondselftal voor Nieuwjaarsdag Damtoernooi ZATERDAG 28 DECEMBER 1963 PAGINA n Derbies met Kerstmis Een beeld van de doop in Madrid van prinses Elena, het dochtertje van prinses Sophie en prins Juan Carlos van Spanje, in aanwezig heid van o.a. generaal Franco ver richt door de apostolische nuntius in Spanje, mgr. Rïberi. Het kleine prinsesje werd tijdens de plechtig heid gedragen door de gravin van Barcelona. Op de achtergrond links prinses Sophie zélf. Voor rokers met een eigen stijl De meer uitgerijpte en dus zachtere tabakssoorten van Golden Fiction zorgen, in de juiste verhouding gemengd, voor het natuurlijke aroma. U kunt deze sigaret de ongesausde Amerikaan noemen, die géén toegevoegd aroma bevat, alléén pure tabak. (wekelijks voetbalcommentaar van man-achter-de-schermen) Twijfel kost geld Sportieve schade EVEN AANDACHT VOOR AWrOUTU SS. CY8UU e «sj 3 mj J >S S«<4XO<W EEN LAURENS PRODUKT MENTHOLPCLLETS jen hoest en Keelpir Uitwerking frappant^ schade. Ik bedoel dit: de wedstrijden van clubs, die op gem een te velden spe len, worden meestal veel frequenter afgelast dan de ontmoetingen op pn- vé-terreinen. Later onder veel be tere omstandigheden moeten die wedstrijden worden ingehaald. Wed strijden, die minder fortuinlijke ploe gen dan al op ijs- en sneeuwvelden hebben gespeeld. Voor de clubs-op- gemeentevelden betekent dit dus een belangrijk voordeel. Vooral voor kam pioensgegadigden en degradatiekandi daten kan dit erg belangrijk zijn. Tenslotte wil ik het spelen op Tweede Kerstdag nog even on der de loep nemen. Toevallig is afgelopen donderdag het gehe le programma afgelast, maar is net nu werkelijk nodig dat de spelers hun Tweede Kerstdag moeten opofferen aan lange treinreizen? Als u eens ziet, wat voor verre reizen sommige ploe gen hadden moeten maken. DOS naar Groningen, Heracles naar Geleen, Sit- tardia naar Vlaardingen en MW naar Enschede. Dat zou heel wat uurtjes in beslag hebben genomen. Zou het geen goed idee zijn, om juist op de Tweede Kerstdag derby-wedstrijden te laten spelen? Ik geloof, dat zowel de spe lers als het publiek ermee gebaat zou den zijn. (Advertentie) PROBLEEM No. 113 5. Lc6:t bc6: 6. d4 f6 7. Pc3 Tb8 8. Dd3 van Edgar Theimer Pe7 9. h4 h5 10. Le3 Tb2: American Chess Bulletin 1939. Stelling na 10 zetten: Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 jan. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan Heem stede. OPLOSSING van No. 4154 van drs. A. v. d. Elzen te Rosmalen. Wit speelt naar: 43-39, 28-22, 87-31, 37, 32, 28, 3, 43, z50, 43-39, z45, 40, 39 en Wint. Een heel mooi probleem zowel van stand als ontleding. De oplossing lijkt heel wat eenvoudiger dan zij in werke lijkheid is. Probleem voor beginnende oplossers. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummer» 799 en 800 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 Januari a.s. OPLOSSING van No. 795 van drs. A. r. d. Elzen te Rosmalen. 39-34, 40x18, '47-42, 36x27. 28-23, 14x34, 23x3 en wat zwart nu ook speelt, wit slaat met de dam altijd vijf stukken en wint. In een goede stand een heel leuke ont leding die men niet zo direct van het bord afleest. Mooi gebruik van de meer- slagregel "IIHIIIIIIilllllllllllllHIIIIIIII! Oplossingen ran de Herfstserie. IIIHIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIII Zoals te verwachten viel waren de op lossers vol lof voor het fraaie werk van de auteur Dik v. d. Berg te Waddinx- veen. Deze demonstreerde dan ook di verse staaltjes van vernuftige dam- tochniek en maakte het voor de oplos sers vaak niet gemakkelijk doch we) Eenoeglijk. Voor hen die alle oplossingen niet geheel konden ontsluieren is het nuttig oe nu volgende ontledingen nauwkeurig te bestuderen. No 1. 47-41, 36x47, 46-41, 47x36, leukl 32-27, 36x33, 39x28 23x32, 43-39, 34x43, 49x27, 40x49, 21-16, 49x21, 26x8, 13x2, *4X4.15x24, 4x71 2x11,16x7, 30-34, 7-2! 34-39, 2-16, 39-44, 16-11 en wint altijd. Ofschoon Jjeze stand niet mooi is, is de ontleding e®l fraai en vrij moeilijk te vinden. No. 2. 44-40, 35x44, 42-38, 31x42, 38x47, 26x37, 25-20, 17x28. 33x22, 44x33, 30-25, 19x30, 25x34, 15x24, 34-30, 24x35, 45-40, 25x44, 50x6 het eindstandje dat nu ont ij®11 is is een vondst van de auteur. et beste spel voor zwart is nog 37-42, 47x38, 31-27. 22x31, 26x37, 38-32, 37x28, 6-1, 28-33, 1-34, 33-38, 34-48 en wint. Ook dit vraagstuk was niet eenvoudig te ontleden en vond veel bijval. No. 3. 24-201 een heel vreemde zet. Zwart a.l. 29-24, 47-42, 15-101 48x19, 38-32, 27x29, 50-45, 14x5, 45x1, 18-22, 1-6, 22-27, 6-28 en blijft de hoofdlijn beheer sen en wint. De wijze waarop dit be kende slot ontstaat is weer goed gevon den. Jammer dat verscheidene oplossers de volgende bij-oplossing vonden: 15-10, 16x27, 47-42, 37x48, 10-5 en wit wint door overmacht. In deze oplossing zijn nog variaties mogelijk. No 4. 38-33. 29x27, 34-29, 15x33, 26-21, 27x16, 45-40, 35x44, 50x6 en wint ge makkelijk, bijv. 22-28. 6-1, 28-33. 1-6, 33-38, 37-32, 38x27, 6-28 enz. Een vrij eenvoudig stukje. Het typische is echter dat verschillende oplossers er de meeste moeite mee gehad hebben. Volgende week gaan we verder met de oplossingen. MlillllllilllllllllliillililHlIlllllllilillltllllilllllHIillillUillliillllllllllilllHIIIUMi Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Kfl Dd3 Te7 Le6 Lh8 Pc8 Pe4 pionnen g3 g4. Zwart: Ke5 Dg7 Lg5 Pa4 Pe8 pion c6. Oplossing probleem no. 112 van A. J. Fink: Te2 SCHAAKBLIND Feuer tegen O'Kelly in Leittich 1934. 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 a6 4. La4 d6 Probleem voor geoefende oplossers. No. 4161 van Tom Kieboom te Rotterdam. 11. de5: de5:? (Een merkwaardig geval van schaakblindheid Noodzakelijk was hier: 11. - fe5: 12. Pe5: Tb8 12. Dd8:t Kd8: 13. 0-0-0- en zwart gaf de partij op daar de toren op b2 ver loren gaat. Correspondentie: De heer G. R. te K. In een probleem mag de sleutelzet uit schaak bestaan en mag een stuk wor den geslagen; het is echter, vooral bij tweezetten, minder gebruikelijk. Correspondentie-adres: A. Perquin, Persijn 48, Amsterdam-Buitenveldert. No. 800 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. Ik voer u vandaag in gedachten terug naar een van de meest troosteloze competitiedagen van dit jaar, de dag der schimmen: zondag 22 december. Een smerige, loodzware mist was over Nederland neergedaald, een verstikkende grauwe nevel hield de mensen in nun huizen gevangen. Overal was het zo, ook op de voetbalvelden. Hoe de si tuatie daar was, schets ik u nu van uur tot uur. Zondagmorgen 11 nur. „Dag mijnheer, u spreekt met Jan sen. Gaat de wedstrijd door vandaag?" „Het spijt me, mijnheer, maar we weten het nog niet." Zondagmorgen 12 uur. „Dag, mijnheer u spreekt met uw speler Pietersen. Gaat de wedstrijd door vandaag? Ik ben op het ogenolik in Amsterdam en de mist is potdicht. Moet ik komen of niet?" „Ja, natuur lijk moet je komen. Maar we weten nog niet of de wedstrijd doorgaat." Zondagmiddag één uur. „Mijnheer, u spreekt met de hoofd controleur. Er staan honderden men sen buiten. Mag ik de hekken open gooien?" „Neen, wacht nog even, de scheidsrechter moet nog beslis sen. Maar die is er nog niet. H\j neelt vertraging door de mist." Zondagmiddag kwart over één. Eindelijk, daar is de scheidsrechter. We lopen naar de middencirkel en pro beren iets in de mistige verte te on derscheiden. Ja, warempel, daar zien we een glinstering van witte doelpa len. Daartussen moet zich het net be vinden, we zien het niet, maar bet moet er zijn. Ja, roept de scheidsrech ter verheugd, ik kan de doelpalen zien. Aan de voorwaarden van de KNVB is voldaan. Hoera! Open de hekken. Laat de mensen binnen. Wat, zijn die al binnen? Maar wij kunnen ze niet zien. Zouden de toeschouwers wel voldoende zicht hebben? Maar ach, de uitslag, lezen we morgen wel in de krant...!" Zo is het afgelopen zondag op vele voetbalvelden gegaan. Talloze toeschouwers hebben vaak niets - van het vertoonde spel gezien, naar de doelpuntenmakers kon men in de meeste gevallen slechts raden. Had dit mogen gebeuren? Ik heb be grip voor het feit, dat de toto belang rijk is en dat de amateurclubs het moeten hebben van de toto-inkomsten, ik heb ook tot op zekere hoogte begrip voor het standpunt van de heer Jos Coler, die als voorzitter van de commissie betaald voetbal van de KNVB van mening is, dat er alles ge daan moet worden om de competitie te laten „doordraaien". Betaald voet bal is immers showbusiness. En de „show mnst go on". Maar er zijn gren zen. Onze clubs hebben in deze stren ge wintermaanden toch al zorgen ge noeg en wanneer er meer van zulke mistige zondagen komen (en de wed strijden worden niet afgelast) dan zul len onze verenigingen financieel steeds verder In de mist geraken. Het feit, dat afgelopen zondag al om negen uur bekend werd gemaakt, dat er enkele wedstrijden in het noor den waren afgelast, hebben duizenden voetballiefhebbers elders in het 'and in grote twijfel gebracht. Dan zal de wedstrijd van onze club ook wel niet doorgaan, dachten de mensen. En' duizenden voetbaienthousiasten ble ven maar rustig thuis. Dat kostte Feijenoord bijvoorbeeld is de recette van zeker 10.000 toeschouwers. De cij fers van afgelopen zondag spreken overigens een duidelijke taal. Naar de zeven gespeelde wedstrijden in de ere-divisie kwamen niet meer dan zestig duizend mensen kijken, dat is ongeveer het bedroevende gemiddel de van 8500 per wedstrijd. Natuurlijk weet ik wel, dat er in het betaalde voetbal be paalde risico's moeten wor den gelopen. De spelers die nen onder alle omstandigheden te spelen. Maar het gaat niet zozeer om de spelers. Die zijn heus niet kinderachtig en zijn echt niet bang om zich te bezeren. Maar we moe ten denken aan het publiek. De voornaamste richtlijn voor het al of niet doorgaan van een wedstrijd moet m.i. zijn: „Krijgt het publiek waar voor zijn (dure) geld?" Het is toch waanzin, dat de toeschouwers, gehinderd door een dichte mist, maar moeten raden wie er een doelpunt heeft gemaakt. Naast het feit, dat de clubs in deze winterse maanden financieel worden gedupeerd, lijden sommige verenigin gen ook op het zuivere sportieve vlak DEN HAAG, 28 dec. Achttien hockeyers gaan, te beginnen op 4 fe bruari, starten voor de olympische training voor Tokio. Zeventien van hen hebben meegedaan aan het internatio nale toernooi te Lyon. De achtteinde is Elffers van HGC. De achttien zijn: Boks (Amsterdam), Coster van Voor hout (Amsterdam), Elffers (HGC), Fiolet (HDM), Fokker (Laren), Van Gooswilligen (SCHC), Van 't Hooft (Hilversum, De Keyzer "(Breda), Krol (Leiden), Leemhuis (SCHC), Mijn- arends (Amsterdam), Van Rossem (HHYC), Spits (Amsterdam), Terlingen (Amsterdam), Veentjer (HDM), Voigt (Amsterdam), Van Vroonhoven (SCHC) en Zweerts (SCHC). Na de serie interlandwedstrijden van het voorjaar zullen de spelers, die naar l Tokio gaan worden aangewezen. een zegel van 1 IL, waarop de nieuwe boot voorkomt met op de achtergrond een oude kaart van de kust van Israël. Voorts kwam een serie van vier in omloop met vissen erop, die in de Rode Zee voorkomen. De waarden zijn: 0,02, 0.06, 0.08 en 0.12 IL. Ver. Staten. Een 5 ct komt in ja nuari uit ter herinnering aan de vrij heidsstrijder uit Texas, Sam Houston, die honderd jaar geleden overleed. Toen deze staat in 1836 voor zijn onafhanke lijkheid streed tegen Mexico had Hou ston daarbij de lei ding. Later werd hij president van de re publiek Texas en na aansluiting bij de Ver. Stater) was hij de eerste V.S.-se- nator in de nieu we staat: hij be kleedde deze functie van 1845 tot 1859. in welk jaar hij tot gouverneur van Texas werd geko zen. In 1861 toen de oorlog tussen de Unie de zuide lijke staten uitbrak, werd Houston we gens zijn trouw aan de Unie afgezet President Johnson heeft opdracht ge geven voor de uitgifte van een Kenne- dy-herdenkingszegeL FOSTAOt PARIJS, 28 dec. Een door maag klachten en koorts geplaagde Tom Okker heeft geen kans gezien zich te plaatsen in de halve finales enkelspel van het tennistoernooi om de coupfr- Michel Bivort. De Haarlemse tennisser werd in de kwart finales voor dit toernooi voor jeugdspelers onder 21 jaar uitgeschakeld door de Fransman Fremiot. De cijfers waren 6-4, 3-6. 2-6. AMERSFOORT, 28 dec. Het voor lopig Nederlands dames-basketball- team heeft vrijdagavond in de Amers- foortse markthal een zware nederlaag geleden tegen de Poolse kampioens- ploeg Wisla uit Krakau. Wisla dat bij de rust al met 29-19 voorstond, zege vierde uiteindelijk met 65-36. De Amsterdamse basketbalvereni ging The Wolves heeft vrijdag in de Tsjechische plaats Bohumin met 70-61 gewonnen van de club van die naam. Bij de rust hadden de Amsterdammers nog een achterstand van 81-39. AMSTERDAM. 28 dec. Opnieuw zijn enkele wijzigingen aangebracht in de selectiegroep van de Nederlandse Basketballbond. De Haarlemmer La- gerwey en de Amsterda n.ner Plantin- ga zijn aan de groep toegevoegd en nemen de plaatsen in van Pouw (Ar gus-Den Haag) en Hoeksema (DED- Amsterdam). KEULEN, 28 dec. De Nederlandse combinatie Van der Lans-Oudkerk is na de tweede manche van de Keulse wielerzesdaagse van de toekomst een plaats gezakt. Vrijdagavond eindigden de Nederlanders als derde in een ploe- genrace over één uur achter de Duitse koppels Claesges-Streng en Kobusch- Wondratsch. In de algemene rang schikking leiden Claesges en Streng met 37 punten, vóór Wondratsch en Kobusch, die twee ronden achterstand hebben. Van der Lans en Oudkerk zijn op drie ronden derde. GRONINGEN, 27 dec. Gedepu teerde Staten van Groningen hebben de indruk dat er op hoog niveau ern stig rekening wordt gehouden met de mogelijkheid dat een niet onbelangrijk deel van het Lauwerszeegebied tot mi litair oefenterrein zal moeten worden bestemd. Zij schrijven dit in een me morie van antwoord op het verslag der afdelingen. „Steeds weer heeft het college de regering om opheldering gevraagd, maar de regering huit zich nog im mer in stilzwijgen. Ook heeft het col lege steeds gewezen op de uitspraak, in 1957 gedaan, dat de Lsuwerszee niet voor militaire doeleinden aangewend zou worden. Aangezien de regering ons ook na herhaald navragen geen ophel dering over een mogelijk nieuwe situ atie in het Lauwerszeegebied ver schaft, zijn wij voornemens de eerste termijnbetaling pen 31 december a.s., als aandeel onzer provincie in de kos ten van de indijking, op te schorten" aldus Gedeputeerde Staten. WASHINGTON, 28 dec. (Rtr) Een hoge ambtenaar van hei Amerikaanse federale bureau voor luchtvaart, Ha- Iaby, venvacht dat de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie binnen een maand een burgerluchtvaartoyereen- komst zullen sluiten. De functionaris, die deze week van een bezoek aan de Sovjet-Unie terugkeerde, zei dat de technische en operationele vraagstuk ken verbonden aan een lnchtverbin- dint tussen New York en Moskou bin nen vijf 4 zes maanden na de tot standkoming van de overeenkomst kunnen worden opgelost. De onderhandelingen voor de over eenkomst werden in juli 1961 geopend, in augustus van dat jaar was bijna overeenstemming bereikt, doch de on derhandelingen werden stopgezet als gevolg van de crisis in Du ba in de herfst van 1962. (Advertentie) Ons NZ-paar was in een parenwed strijd „aardig gegaa -" en kort voor het eind diende het volgende nogal moei lijke spel zich aan: #87 9865 O H V 7 2 A 10 7 5 H V 9 C? A V O A 10 9 6 4 3 #93 Noord was gever, niemand kwetsbaar. Noord paste oost paste zuid een ruiten - west paste noord drie rui ten oost paste zuid drie Sansatout allen pasten. Zuid avontuurde er maar op, dat noord iets in klaver zou hebben: gezien zi'ids kracht en noords sprongbod, geen slechte veronderstel ling. West speelde tegen 3 SA klaver vier uit hoe moet zuid spelen? Wanneer u in de eerste slag in noord »en kleine klaver speelt, hebt u het mis. Oost zal met een klaverhonneur aan slag komen en harten inspelen zit har tenheer bij west, dan komt er harten na en is "e 3 SA om zeep gebracht In slag 1 moet noord klaveraa: leg gen: het is zeker, dat west niet had klaverheer, vrouw, boer enz., daar w-st in dat geval met de heer gestart zou ,'n. In elk geval heeft oost dus een klaverhonneur en door klaveraas in noord t nemen, kan er verder niets ge beuren; heeft west vier klavers gehad, dan kunnen OW niet meer dan schop penaas sn drie klaverslagen krijgen heeft west vijf klavers gehad, dan houdt oost na slag 1 zijn klaverhonneur sec over en „blokkeert" de kleur. In de slogen 2 en kan zuid ruiten spelen zorgende dat noord aan slag komt; west gooit op de tweede ruiten de klaver twee weg, wat accentueert dat west r klavers heeft gehad. In slag 4 speelt noord schoppen na, oost legt een kleine en zuid de heer, die west met schoppenaas neemt. West speelt een kleine klaver na en oost komt met klav.rvrouw aan slag. Oos* speelt een kleine harten wat moet zuid thans doen? Tot nu toe verliep het spel in de praktijk net zo. Het contract is natuurlijk al voor honderd procent verzekerd; zuid kan har tenaas nemen, zijn ruitens incasseren (totaal zes ruitenslagen) alsmede schop penvrouw, plus het reeds gemaakte kla veraas negen slagen. Het typische probleem voor een pa- renwedstrijd is nu: moet zuid toch nog de kans op een overslag nemen, door met de harten vrouw te snijden? Ik ne m aan, dat de meerderheid van de lezers nadrukkelijk „neen" zegt, want zelfs in een paren wedsMjd moet men een goed, gewonnen contract niet meer in de waagschaal stellen. Er zijn twee argumenten om „ja" te zeggen. Het eerste, het zwakste, is dat NZ helemaal niet in een bijzonder goed con*r ct zitten het kan best zijn dat iedereen drie Sans bood en dat ee uitkomst zuid dwong tot de har tensnit; zat die goed, dan mak -n die con currenten tien slagen voor een icore van 430 en onze zuid zou met zijn „ze kere" spel slechts 40f scorer Nu wil ik toegeven, dat de kans op het maken van een overslag niet zo groot wus, vooral niet omdat west schoppenaas had. Het sterkste argument om wél te snij- i. ,-n is echter het volgende: west heeft al getoond dat hij de strijd begon met klaverheer-boer-vijf de plus schoppenaas. Vermoedelijk heeft hij wel enige lengte in schoppen en/of harten als west 1 tenheer óók nog heeft, zou hij dan op het openingsbod van een ruiten niet wat geboden hebben? Als dat argument u kan bekoren, moet u snijden met hartenvrouw: redelijker wijze mag men aannemen, dat de kans op het goed zitten van hartenheer zeer groot is. In de praktijk sneed zuid niet, maar oost had inderdaad hartenheer (vijfde, met vier schoppens, twee ruitens en twee klavers). Overigens was het nemen van schoppenheer me: schop penaas (door west) een zwakke zet u kunt zelf nagaan waarom! MIMIR. Het feit dat elfhon derd jaar ge leden de II Cyrillus en H. Metho dius hun mis siewerk in Moravië aanvingen, was aanleiding tot de uitgifte van drie zegels door het Vaticaan. Paus Joannes XXIII nam destijds hiertoe het initiatief; de serie werd dan ook reeds enige maanden geleden aangekondigd. Deze missie (863885) van de uit Sa loniki afkomstige monniken Constantijn (die later de naam Cyrillus aannam) en Methodius betekende een ommekeer in de wereld. Zij schiepen nl. het cyrilli sche schrift, waarin zij de oud-slavische bijbel en andere godsdienstige boeker vertaalden. Zij voerden voorts een Slavi sche liturgie in, die nu nog in de Oosterse Kerk wordt gebruikt en leg den de grondslag voor de Slavische lite ratuur. De belangrijkheid van hun werk werd onlangs ook door de UNESCO er kend; het feit werd gerangschikt ondei die van wereldhistorische betekenis. Van de drie Vati- caan-zegels dragen de 30 L. en 150 L afbeeldingen van de beide heiligen, naar een fresco uit de 16e eeuw, dat zich bevindt in de St Clemenskerk te Ro me. Op de 70 L. ziet men een landkaart van Moravië, zoals die voorkomt op een wandschildering in het pauselijk pa leis. Ook ln Tsjacho Slowakije kwamen met het oog op deze herdenking twee speciale zegels uit, waarvan wij er één hierbij afdrukken. Zweden. Aan de zegels met Nobel prijswinnaars werd een tweetal toege voegd met de geleerden, die in 1903 deze prijs ontvingen. Op de 25 Ore ziet men: de Zweedse chemicus Svante Arrhenius. de Deense natuurkundige Niels Finsen en de Noorse schrijver Bjömstjeme Bjömson, die als eerste Scandinaviër ZEIST, 28 dec. Een voetbalelftal zonder Amsterdammers zal op 1 janu ari in Rotterdam spelen tegen het Rot terdams elftal om de Gouden Onafhan kelijkheidsbeker (de uitgestelde wed strijd van 20 november ƒ1.). Het elftal is als volgt samengesteld: doel: Van der Merwe (NAC); achter. Van Gorp (NAC) en Kalter (Ensche de); midden: Zoetendal (GVAV), De Vries (Enschede) en Ljiyten (NAC); voor: Coenen (MW), Theunissen (PSV), Nuninga (GVAV), Bosveld (En schede) en Jansen (Enschede). Reserves zijn Jongbloed (DWS), Hey- nen (ADO), Ter Mors (Go Ahead), Fransen (GVAV) en Kemper (PSV). SAPPEMEER, 28 dec, De start van de oud-wereldkampioen Piet Roo zenburg in het internationale damtoer nooi te Hoogezand-Sappemeer is niet indrukwekkend geweest. Wel won Roo zenburg van de Fransman Goumier, doch hij behaalde de winst toen zijn tegenstander, die een betere stelling had, de tijd overschreed. De grote tegenspeler van de Nederlandse kam pioen. de Senegalees Baba Sy, deed het beter. Hü won op regelmatige wijze van de Hagenaar Mulder. De uitslagen van de partijen van de eerste ronde zijn: Baba Sy Mulder 2-0, Van Dijk - Kouate 1-1, Hisard - W. de Jong 1-1, Roozenburg - Gournier 2-0, Verleene - Slaby 1-1, Dallinga - Bergsma 0-2. de Nobelprijs verwierf. De 50 Ore draagt de portretten van de Franse fysicus Antoine H. Becquerel. de ont dekker van dc straling van uranium- verbindingen, alsmede van Pierre Curie en mevr. Marie Curie, die na de onder zoekingen van Becquerel tot de ontdek king van het radium kwamen. Noorwegen. Een eeuw geleden werd de schilder en graficus Edvard Munch geboren. Dit werd o.m. herdacht met de uitgifte van een serie van vier post zegels, waarvan men op de 25 Ore een zelfportret aantreft van deze kunste naar, die als voorloper van het expres sionisme kan worden beschouwd. Op de 35, 50 en 90 Ore treft men een drietal van zijn werken aan. In het nationaal museum te Oslo zijn bijna duizend schil derijen, aquarellen en tekeningen van Munch ondergebracht Israël. De eerste reis van het vlag- ,eschip van de Zim Israël Navigation lo., de 23.000 b.r.t. metende „Shalom". ormde de aanleiding tot de emissie van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11