Avonturen van Jan Klaassen KREMER Thee Voetbal voor zondag ook afgelast Tekeningen Van Looy en reisschetsen van in Prentenkabinet BOTWINNIK EN FLOHR TEGEN 67 KEN NEMERS Withuis nam er 65 voor zijn rekening Kerstexpositie in Bisschoppelijk Museum Hageveldse leraar doctor met voorliefde voor Arabisch Zwolsman neemt vier hotels over TWEE MILJOEN TON STAAL Eerste set voor Australië Bejaard echtpaar aangereden Programma van de semi-profs en amateurs nu naar 5 januari Zilveren jubileum bij De Spaarnestad WIJNHANDEL ANNO 1867 GROEN Co. Nieuwjaarsreceptie Beslissing Davis Cup In dichte mist ATAX-TAXI v:v:wwx<<-xv:x:x-:x v.y v.v.y •A'X-. 'Mv*'! Mr. A. W. Baron Sloet tot Oldhuis overleden HAARLEM, 27 dec. Een van de voornaamste diensten van de ten toonstelling, die in het Prentenka binet van het Frans Halsmuseum ge houden wordt van de tekeningen en reisschetsen van de schilder-teke naar Jacobus van Looy, is dat de be zoeker er met een gevoel van ontroe ring en mildheid van terugkeert. Van Looy heeft na tadhtig jaar niet de minste moeite de mensen van nu te boeien en hun duidelijk te maken wat hij bedoelt. Want eigenlijk heeft iedereen die probeert niet alleen te kijken, maar ook te zien iets van een Tachtiger, zoals Van Looy er werke lijk een geweest is; teruggetrokken, maar vol overgave. Prentenkabinet van het Frans Hals Museum. Van de collectie reproduceren wij nog het portret van de Spaanse jongen (onder), Met deze plaat mogen wij nog eens de aandacht vestigen op de fraaie kersttentoonstelling, die tot en met 26 januari in het bisschop pelijk museum aan de Jansstraat te Haarlem wordt gehouden en waarover wij op de vooravond van Kerstmis geschreven hébben. De Hagevéldse leraar, J. Ver spaan- donk, die nu als conseiwator van het museum fungeert, heeft de expositie uit eigen museaal bezit samengesteld. Het bisschoppelijk museum is rijk aan houten beel den. In de tentoonstelling zijn daaruit drie groepen opgenomen, die betrekking hébben op de ge boorte, aanbidding en opdracht in de tempel. Een ervan, voorstél- lend de aanbidding, beelden wij hierbij af. Het is een wonderbaar lijk, laat 15e-eeuws reliëf van een Noord-Nederlandse beeldsnijder. Maar ook de enkelvoudige beel den van de moeder met haar god delijk kind zijn in het arrange ment betrokken. Men kan de ex positie op de gebruikelijke tijden bezichtigen, niet echter op Nieuw jaarsdag en de maandagen. ïïêsöfêcKvo^qoë^gmaccr GIERSTRAAT 5^-36 TEL. 10877 w HAARLEM HOFLEVERANCIER CENTRALE VERWARMING DUIKER OLIEBRANDERS 1.2.3.4.5 ZATERDAG 28 DECEMBER 1963 PAGINA 3 ■•■•«••••••••a a •••••••a I a a •- •••»••- eaaaaa Ruim dertienhonderd kinderen, leden van de katholieke speeltuinen in Haar lem en omgeving, hebben gistermiddag In de grote zaal van het gemeentelijke concertgebouw genoten van de jaar lijkse kindervoorstelling, die elk jaar omstreeks de dagen rond Kerstmis voor de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin georganiseerd wordt. Opgevoerd werd „De avonturen van Jan Klaassen in Capalonie", een toneelstuk, dat op de planken gebracht werd door een vijftal Haarlemse onderwijzers. Daarvoor liet een mondharmonicaclubje van de speeltuinverenigingen „Noorder vreugd" en „Kindervreugd" een pot pourri horen van bekende Nederlandse liedjes, die vol vuur door de kinderen werden meegezongen. Ook op maandag 30 december en vrijdag 3 januari zal de Haarlemse r.-k. speeltuinjeugd in het concertgebouw de gast zijn van de Ka tholieke Vereniging voor het Gezin. De voorstellingen beginnen evenals gisteren om twee uur 's middags. DEN HAAG, 27 dec. De Exploita tie Maatschappij Scheveningen (E.M.S.) n.v. dochteronderneming van de Zwols- man-groep is tot overeenstemming ge komen met de aandeelhouders van de n.v. Maatschappij tot Hotelexploitatie Huis ter Duin te Noord wijk inzake de overdracht van alle aandelen van deze vennootschap. De exploitatie van het hotel en van de verdere accommodaties van de n.v. Huis ter Duin zal worden voortgezet onder leiding van de huidige directeur, de heer W. Tappenbeck. De commissarissen van deze n.v. zul len voorshands deel blijven uitmaken van het nieuw te benoemen college van commissarissen. Voorts is door de E.M.S. overeen stemming bereikt met de heer L. van Sterkenburg over de overneming van het gehele geplaatste aandelenkapitaal Van de n.v. Vereenigde Hotel van L. van Sterkenburg. Deze vennootschap omvat een drietal hotels, nl. Het Doe len Hotel te Amsterdam en het Palace Hotel en het Rembrandt Hotel te Noord- wijk aan Zee, alsmede het flatgebouw „Majestic" te 's-Gravenhage aan de javastraat, hoek Zeestraat. De exploitatie van de hotels e.d. zal ongewijzigd worden voortgezet en wel tot een nader vast te stellen tijdstip on der de directie van de heer Sterken burg. Het bestuur van de E.M.S. verwacht, zo deelt het mee, dat door deze beide transacties voor de betrokken hotels in Noordwijk aan Zee belangrijke perspec tieven worden geopend. Het bestuur is van oordeel, dat deze unieke badplaats aan de Noordzeekust, ln nauwe samenwerking met het ge meentebestuur verdere ontwikkelings mogelijkheden, overeenkomstig het spe cifieke karakter van Noordwijk aan Zee kunnen worden geboden. (Advertentie) DEN HAAG, 21 dec. (ANP) De K.N.V.B. heeft voor zaterdag en zondag a.s. alle wedstrijden zowel voor het be taalde als het amateur-voetbal afgelast. Ook alle wedstrijden in de afdelingen vinden geen doorgang. Het wedstrijdprogramma van Tweede Kerstdag is thans zowel voor het ama teur- als het betaalde voetbal verschoven naar zondag 5 januari. Voor korbal en hockeye was voor zondag de 29ste december geen programma vastgesteld. HEEMSTEDE, 27 dec. 88-ja rige leeftijd is hier mr. A. W. baron Sloet tot Oldhuis, oud griffier van de Haarlemse rechtbank overleden. Hij heeft in Utrecht rechten gestudeerd, was in Arnhem advocaat en waarne mend griffier van het kantongerecht. Daarna griffier van het kantongerecht in Harlingen, substituut-griffier bij de rechtbank in Haarlem. In mei 1935 werd hij tot griffier van deze recht bank benoemd/Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd legde hij in april 1940 zijn ambt neer. HAARLEM, 28 dec. Evenals vorig jaar heeft de Haarlemse schaakclub Het Oosten een simultaanwedstrud ge organiseerd waaraan door de Russische grootmeester Mikhail Botwinnik is deel genomen. Uiteraard nu als onttroonde wereldkampioen maar daarom nog met minder aP actief. Botwinnik is één der grootste, zo niet de grootste schaker uit de geschiedenis. Hij had ditmaal de ongekroonde wereldkampioen Salo Fohr meegenomen. Dit is een simultaanspe- ler bij uitnemendheid. Nam Botwinnik niet meer dan 25 borden voor zijn reke ning; Flohr liet zonder blikken of blozen 42 tegenstanders aantreden. De sterke Nederlandse schaker B. J. Withuis vond ook nog 39 schakers op zijn weg zo dat totaal 106 schakers uit Kennemer- land achter de borden hadden plaatsge nomen. De aandacht vestigde zich allereerst op Flohr. Met een snelheid, zoals men in een simultaanséance niet voor moge lijk had gehouden ging de Rus de bor den langs. Duidelijk trachtte hij een groot aantal van zijn bestrijders' reeds in de opening te vloeren maar dat viel toch niet mee. Toen het middenspel in trad had nog geen enkele speler geca pituleerd hoewel hier en daar duidelijk tekenen van naderend onheil aantoon baar waren. Toch moest Flohr zijn snelheid beperken om niet zelf het slachtoffer van zijn ijl-tempo te worden. Botwinnik deed het heel wat rustiger aan en dat was maar verstandig ook want hij had 25 tegenstanders waarvan het merendeel tot het puikje van het schaakleven in Kennemerland behoort. Onder hen bevond zich bovendien de ex-kampioen van Nederland de Indone siër H. L. Tan. Botwinnik wist dus waar aan hij zich te houden had. Was hij tij dens zijn toernee van vorig jaar niet in Haarlem verslagen? De Heemstede schaker S. Bonkenburg die toen deze heldenrol vervulde was nu weer onder de deelnemers. Botwinnik had hem al spoedig herkend en nam nu straffe maatregelen! Hij won een pion, kreeg later een stuk en twee pionnen voor een toren en won met enkele fors oprukken de pionnen in het centrum de partij. Toch kwam Botwinnik er niet zonder kleerscheuren af. De Oosten-speler F. O. van Maanen smaakte het genoegen als enige zijn geduchte tegenstander een hieltje te lichten. Hij deed dit op bij zonder fraaie wijze door middel van een stukoffer. Zes tegenstanders moest de voormalige wereldkampioen een punt- verdeling toestaan. De spelers die deze score bereikten waren: J. Bonkenburg, J. Stejjn, C. Koster, mr. E. A. M. San ten, H. L. Tan en Th. Hölscher. Flohr bracht het tot 34 overwinningen, stond 8 remises toe en verloor geen enkele maal. Withuis scoorde 32 winstpartijen, 5 remises en noteerde twee nederlagen. HAARLEM, 28 dec. De heer J. J. van de Voort, afdeling rotatiediepdruk, herdacht dezer dagen het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Drukkerij de Spaarnestad. Talrijk waren de collega's uit de af deling rotatiediepdruk die ter viering van dit jubileum in de kantine bijeen kwa men, waar de heer Van de Voort door de heer L. G. Herber, bedrijfsleider, door de afdelingschefs en namens het jubileumfonds werd toegesproken. Allen spraken hun waardering uit voor het in die 25 jaar met zoveel ijver gedane werk. De heer Van de Voort toonde zich in zijn dankwoord zeer erkentelijk voor de ze bijzonder geslaagde, sprankelende ju bileumviering. Tevoren was de jubila ris door de directie ontvangen in meer besloten kring. De directie bood hem een welgevulde portefeuille aan. Voor de Tachtigers was schrijven: vertellen in spitse, rake bewoordingen, zonder omhaal. Voor de tekenaars en schilders onder hen gold hetzelfde. Zij ontdekten omstreeks het einde van de vorige eeuw opeens het leven opnieuw. Het bestond niet uit glans, overdaad, de zware odeur van de hoge standen en ds vrede van een goed leventje, zoals de voorouders het in hoogdravende gedich ten en proza geprezen haaden. Het klei ne, eenvoudige en schijnbaar onbelang rijke werd plotseling belangrijk. De tach tigers ontdekten de schoonheid, niet van de ganse weide, maar van die ene paar debloem tussen het gras, niet van de wijk met rijke herenhuizen, maar van de armoedige figuren op de drukke weekmarkt. Zij lieten zich met stijgende vreugde keer op keer „vangen" door tot nog toe onontdekte alledaagse din gen. In het Prentenkabinet is te zien hoe Van Looy zijn ontdekkingen vastlegde in een groot aantal tekeningen in krijt, potlood en inkt. Het zijn vertrouwde, zorgvuldige, herkenbare tekeningen, die van een voorliefde voor het détail getui gen: een meisjeskopje, enkele klimop bladeren, een hoekje van een toren, de hoofddoek van een Spaanse vrouw. Speels maar aandachtig zijn de voorstu dies van het schilderij „Aaltje in de wei"; het kopje met de blonde haren, het hek, de kippen en de handen met de paardebloem in potlood en krijt zijn de toeschouwer sympathieker dan het schil derij zelf, dat met de voor Van Looy enigszins onhandelbare olieverf „niet erg wou". In de inkttekeningen toont Van Looy zich een fijnzinnige graveur, die zij knusse tafereeltjes als een sier- steen midden op het inmiddels smoezelig In Marseille zag van Looy het geworden papier trekt. Een kostelijk onderdeel van de ten- OUde VVOUWtje, dat voor haar deur toonstelling vormen de reisschetsen. Uit zat te vanipn T)p fplrpvrna ic tP Frankrijk, en vooral Spanje, Engeland, te naaien, ue leKenmg tS te en Noorcj-Afnka. De meest slordige jo- zien op de tentoonstelling in het chie?. rampzalige bedelaars of ondeu- a gende zigeunermeisjes trokken zijn aan dacht. In Engeland was hij, afgaande op zijn schetsen, een trouw bezoeker van het Empire theater in Londen. Niet om de verrichtingen op het podium, maar om het toneel vóór het toneel, de rijen aandachtig kijkende hoofden der toeschouwers: snorren, bolhoeden en een van zijn Spaanse figuurstudies struisveren. De expositie duurt tot en met 9 janu- Ult 1886. ari en is dagelijks, behalve Nieuwjaars dag, te bezichtigen van 10-5 en 's zon dags van 1-5 uur. Het aantal Nederlanders dat zich doctor in de letteren mag noemen met als hoofdvak Arabisch, omvat slechts een zeer kleine groep mensen, waartoe sinds enkele dagen ook de Hageveldse leraar J. C. J. Sanders (45) behoort. In het proefschrift waar op hij in Amsterdam promoveerde, heeft dr. Sanders een toelichting ge geven op een handschrift van Ara bische origine, dat handelende over het Boek der Wijsheid eeuwenlang in de archieven van het Vaticaan heeft gelegen. Dr. Sanders hij is voorne mens zijn proefschrift op weten schappelijke basis te gaan uitgeven heeft zich met dit verbazend moeilij ke studie-object vele jaren bezig gehou den. Van jongsafaan voelde hij zich aan getrokken tot het Hebreeuws, waar in hij zich, na het voltooien van zijn gymnasiale opleiding op het Haar lemse Trimiteitslyceum, onder lei ding van rabbijn S. P. H. de Vries (als zovele van zijn lotgenoten heeft ook hij de oorlogsjaren niet mogen overleven), ging bekwamen. Als se minarist en later als kapelaan bleef hij zijn studie van de Oosterse talen getrouw. In de vacantie maakte hij ve le buitenlandse reizen teneinde de taal, volkeren, literatuur en historie van het land beter te leren kennen. Na in een vijftal parochies als kape laan te hebben gewerkt, bleek, dat Haarlems bisschop mgr. J. P. Hui- bers andere plannen met hem had. Van 1953 tot 1959 kreeg hij op de Amsterdamse en Leuvense Universi teit gelegenheid zijn studie in de Se- mietische talen voort te zetten. Daar na, van 1959 tot 1961, verbleef hij in het Heilig Land, dat hij reeds in 1951 had bezocht. Aan de jaren die hij in het Heilig Land doorbracht hij was er ter assistentie van bisschop Ha- kime tijdelijk priester van de Ooster se Kerk bewaart dr. Sanders een schat van herinneringen. Hij maakte kennis met het leven van de Bedoeï- nen en bestudeerde de problemen van de Israëlische jeugd. Hij trok dooi verlaten woestijngebieden, zwierf rond de Dode Zee en assisteerde bij opgravingswerk van lang verdwenen steden. „Dat zwerversbestaan is mijn ken nis van de Oosterse talen in belang rijke mate ten goede gekomen", zegt dr. Sanders, die na zijn terugkeer in Nederland zijn studie tenslotte met succes heeft mogen voltooien. De jon ge doctor, hij doceert op „Hageveld" christelijk latijn, heeft er nog geen idee van wat de toekomst hem zal brengen. Dat is een zaak van de bis schop. Met speciale toestemming van het Vaticaan, draagt dr. Sanders een maal per week in de seminariekapel de mis op volgens de Oosterse Ritus. Ons „waarom?" beantwoordde hij met twee woorden: „Uit devotie". t Advertentie OU w o 16#ft Lfi oio '°ooop VTTV" M/AMK LEI'I ©feljuijsen IJMUIDEN, 27 dec. in de oxystaal- fabriek van Hoogovens werd gisteren de twee-miljoenste ton staal van 1963 afgetapt. De totale staalproduktie in in 1962 bedroeg ruim 1.700.000 ton. (Advertentie) BLOEMEND AAL TELEF. 54855 SASSENHEIM, 28 dec. De burge meester van Sassenheim en baronesse van Knobelsdorff-Pontier houden op 1 januari hun nieuwjaarsreceptie van 12 13 uur ten raadhuize. ADELAIDE. 28 Cec. In de be slissingswedstrijd van het toernooi om de Davis Cup heeft de Australiër John Newcombe de eerste set tegen de Ame rikaan Chuck McKinley vandaag met 1210 gewonnen. Het enkelspel tussen McKinley en John Newcombe zal de strijd in de challengeround moeten beslissen, om dat Australië en de Verrenigde Staten gelijk zijn komen te staan door de over winning van Roy Emerson op zijn Amerikaanse tegenstander Dennis Ral Ston (62, 63, 36, 62), OPBRENGST CONCERT Het tra ditionele concert te Haarlem, op 9 ok tober van dit jaar gegeven door de Ma rinierskapel der Koninklijke marine o.l.v. de kapitein directeur H. C. van 'Hjnschooten ten bate van het Marine Sanatorium Fonds, heeft een batig saldo van ƒ4050,83 opgeleverd. HAARLEM, 28 dec. Op de Schoter- weg, ter hoogte van de Vroomstraat, it vannacht een bejaard echtpaar in dichte mist door een auto aangereden. Het echtpaar stak juist de Schoterweg over. Zowel de 70-jarige man, als zijn 65-ja- rige echtgenote werden een eind weg geslingerd. Hij liep een gebroken been op, de vrouw een hersenschudding. Zij moesten worden overgebracht naar de Mariastichting. De politie verzoekt ge tuigen van het ongeval zich te melden aan het bureau van de Verkeerspolitie aan de Lange Wijngaardstraat. H.K.K. De Heemsteedse Kunstkring organiseert op dinsdag 7 januari in het Minerva Theater een toneeluitvoering door de toneelgroep Studio, die „Pas op dat je geen woord zegt" zal brengen. De voorstelling begint om kwart over acht. AARDGAS Op vrijdag 10 januari zal in de kroonzaal van restaurant Brink- mann dr. A. Thiadens voor leden van de afdeling Haarlem van de Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel spreken over „Economisch-geo- logische aspecten van het aardgas". De lezing begint 's middags om 12 uur. Advertentie Mobilofoon service dar en nacht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3