Gouden vrouwen V" AA Na het akkoord in Brussel: Margarine op den duur toch wel duurder Nog veel onzekerheid over consequenties van akkoord Damkampioenschap voor Jozef Blankenaar-team M Zalig Nieuwjaar Vraas Antwoord (f ZATERDAG-PUZZLE 4 V V iüÖ S-ag jng, io: a i>ag©agfi rararaSi PIS De werkende grootmoeder ERFGENAAM VAN DE SHEIK Rademakers en Koopman gaan samenwerken Noordhollandse hoofdklasse Geen provinciale subsidie voor volkshogeschool en Lijkverbranding bij katholieken Amerikaans graan naar Rusland DDD TERUG NAAR EERSTE KLASSE Speeldag van Ons Leekenspel Minister van Handel geeft toestemming Marktberichten SCBEEPVAARTBER1CHTEN door FRANCIS DURBRIDGE «&TERDAG 28 DECEMBER 1963 PAGINA 4 Geborduurd met gouden soutache van Nina Ricci. Glanze'.ide goud-iamée van Léonard. Bespikkeld met goudkraaltjes is het lijfje van dit moois, gemaakt van een nieuw kunstmateriaal ,JraIbe". Ontwerp Jeanne Lanvin. KEES MANDERS weer in moeilijkheden Feestelijke schoentjes, geborduurd met een rijkdom van glinsterende steentjes en pailletjes, ontwerp Roger Vivier. Goud, goud, goud, het blinkt aan alle kanten deze feestmaand. Goudbrokaat, goudlamée, borduurwerk van gouden soutache, gouddraad, gouden steentjes. Een rijkdom als in de renaissance-tijd. Ver blindend zijn de gouden vrou wen in het lang! Want nadat er een rage is geweest van korte feestjurken, is het lang nu weer aan het terugkeren, wat vanzelf is gegroeid uit de lange T.V.- rokken voor in huis. En die lange televisierok is er In geko men omdat men er genoeg van kreeg In huis altijd maar in een lange broek te lopen. Maar de lange broek werd gemakshalve vanzelf verkozen in huis boven het strakke, kokernauwe rokje, waarin men zich moeilijk be weegt en dat bovendien koud is in de winter. (De korte rok is wel heel koket, maar als het weer gaat vriezen en je loopt op straat achter een Volendamse, dan kun je je voorstellen hoe lekker warm ze het in haar be schermende lange rokken heeft). De grote gala avondjurken heb ben meestal een bolerootje en Jat is dan ook met glinster- sioentjes geborduurd. Voor het type vrouw dat er van houdt altijd in een „pakje" te lopen, zijn er de avond-smokings van lamée of van satijn met een ver fijnde blouse van kant of van teer materiaal. A. Bgl. Gisterenavond om half twaalf bel de mtJn grootmoeder op om te vragen, of ze die twaalf uur les op de huishoudschool er nu nog bij zou nemen," vertelde de jonge man, die bij ons thee dronk. ZUn vriend reageerde nauwelijks np deze toch wat ongewone mededeling. Ook voor hem was een grootmoeder een „bezig" begrip. Zijn oma woonde in een tehuis voor bejaarden, vanwaar- uit ze zich enkele keren per week naar een naburige stad begaf om daar aan het gymnasium wiskundeles te geven. Grootmoeders zijn een ander slag mensen geworden. Misschien komt het, omdat ze minder zeldzaam zijn dan vroeger. Als een vrouw toen haar kinderen had afgeleverd aan de maatschappij, had ze haar taak vol bracht en kon ze soms nog een tijdje op haar lauweren rusten, maar tegen woordig heeft ze rekening te houden met de mogelijkheid van nog veie ja ren voor de boeg en als ze verstandig Is, richt ze haar leven daarop in. Ze spiegeit zich aan anderen en voorts houdt de bejaardenzorg zich ook be- zig met haar problemen. Het is geen kwestie var, alles willen veranderen wat tot rJ toe gegolden heeft. De situatie zelf is veranderd en het is verwonderlijk dat men dat zo vaak niet inziet. Hoeveel vrouwen menen niet, dat men overgeëmanci- peerd moet zijn om ook maar over een taak buitenshuis te denken. Of de schuld wordt geschoven op een uit sluitend economisch gericht inzicht en men zegt dan, dat er dan maar minder gefabriceerd, verkocht en verhandeld moet worden. Het is een oud twistpunt, maar de zaak van de werkende grootmoeders werpt er in zekere zin een nieuw Ucht op. Met een langere oude dag voor ogen kan een vrouw nieuwe contac ten leggen, mits ze een daarop ge-, richte vooropleiding heeft gehad. Dat betekent, dat ze een nieuwe belangen sfeer vindt, dat betekent, dat ze haar ouderdom niet als een tijdperk van nutteloosheid en opzijgeschoven wor den hoeft te zien. Dat er een pen sioengerechtigde leeftijd bestaat, moet zeker als een sociaal winstpunt be schouwd worden, maar laten we er aan denken, dat het niet „pensioen- plichtig" is. Bij de overspannen ar beidsmarkt zal de man van vijfen zestig, die een goede gezondheid ge niet, vaak dóór blijven werken, maar voor de hulsvrouw wier gezin is inge krompen komt er geen nieuwe taak, tenzij ze die zoekt. Natuurlijk zijn er vrouwen, die dat niet ambiëren, die, misschien temid den van een talrijke familie, nog al tijd doen wat hand en hart vinden om te doen, maar het is toch een verbre ding van de belangstelling en de belangstelling houdt een mens levend, gezond, normaal als er een nieuwe arbeid wordt gevonden of mogelijk een oude taak wordt opgenomen. Mocht op een bepaald tijdstip het aanbod van arbeidskrachten weer gro ter worden, dan zou het moeilijker kunnen worden om een taak te vin den. Daar staat tegenover, dat er steeds meer verzorgende beroepen ko men, dat die verzorging steeds meer wordt uitgewerkt en dat daaruit weer nieuwe arbeid voortkomt. Het zal dus mogelijk zijn en blijven om opnieuw te worden ingeschakeld, maar dan moet de aandacht van de mens niet alleen op eigen leven, eigen welzijn, eigen gezin gericht zijn, dan moet er een sociale belangstelling worden aan- §ekweekt, die zichzelf betaalt door de eiaarden „erbij" te houden." We leven in een wereld, die graag classificeert. Terwijl de oecumenische gedachte schuttingen en hekken slecht, richten we zelf weer nieuwe scheids muren op, die van de soorten en de leeftijden. Zulke dingen wijzen altijd op een zekere traagheid, een onwil om zich in andermans leven in te denken, om andermans taal te spre ken. We ruimen de bejaarden op in bejaardentehuizen, we isoleren de al leenstaanden in spedale gebouwen. De timmerman, dié in een door aca demici bewoond flatgebouw wilde trek ken, kreeg geen woonvergunning en toen men in een grote stad een ge combineerd woningencomplex voor gezinnen en jonge werkende vrouwen wilde bouwen, vond men dat alleen maar dwaas. In plaats daarvan zou den we kunnen overwegen, dat het leven een aangelegenheid is van alle soorten en alle leeftijden en dat die soorten en leeftijden geleidelijk in el kaar overgaan. Specialiseren op een bepaald soort of een bepaalde leeftijd kweekt alleen maar kortzichtigheid, vervreemding van de mens in andere situaties en daardoor verbittering. Om deel te hebben aan het leven, om mee te doen kan men niet alleen staan, moet men zich ook werkelijk deel van het geheel weten en om een geheel te krijgen moeten we geen mensen om de een of andere reden uitrangeren. We zijn toch eigenlijk in onze over waardering van de jeugd bezig de be jaarden uit te rangeren, maar geluk kig zijn de bejaarden daar zelf nog bij. Ze moeten steeds meer gaan in zien. dat zij mede het gezicht van onze maatschappij bepalen, dat zij een aan deel leveren, anders dan toen ze in de kracht van hun leven waren, maar daarom niet minder wezenlijk. „Mijn taak is nog niet afgelopen," zei een van die moderne, bezige groot moeders eens. „Dat maakt ze zichzelf wijs," luid de het commentaar van een cynische toehoorder, maar hij was van nature een terugkijker. Hij wilde niet zien, dat het groeiende leger van bejaar den ook een groeiend potentieel aan arbeid, hulp en toewijding kan zijn. En dan kunnen we wel met wee moed terugdenken aan het grootmoe- derideaal: het dametje met het witte haar in het stille huis, in de kast de trommel met babbelaars en het ver telselboek, in de handen het eeuwige breiwerk, maar laten we eerlijk zijn: Wilt u zo'n dametje zijn of worden? We hopen alleen, dat de moderne grootmoeder met het klimmen der Ja ren haar huisvrouwenhaast zal ver liezen, niet te veel hooi op haar vork zal nemen en ook nog tijd zal over houden om ons af en toe eens echt grootmoederlijk enthousiast te ontvan gen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 dec. In kringen van de margarine-industrie gelooft men niet, dat het de Nederlandse regering zal hikken langer dan een jaar de op de Brusselse conferentie overeengeko men heffing op margarine te vervan gen door een bijdrage uit de schatkist. Nederland heeft zoals bekend begin deze week op de EEG-conferentie be reikt, dat de heffing op margarine na de inwerkingtreding daarvan op 1 no vember 1964 een, twee, en mogelijk zelfs drie jaar uit de schatkist mag worden betaald, waardoor de marga- rineprijs de eerstkomende jaren niet door een heffing zou stijgen. Ingewijden menen, dat Nederland voor het tweede jaar van de over eenkomst (van 1 nov. '65 tot 1 nov. '66) de bedrage tot steun aan de Italiaanse olijfcoeren voor de helft zal putten uit de schatkist en voor de andere helft door een heffing op de margarine. Dit zou betekenen, dat de margarineprijs op 1 november 1965 met anderhalf tot twee cent per pakje omhoog zou ga? Een jaar daarop zou de margarineprijs nog eens met anderhalf tot tw cent per half pond moeten stijgen, waardoor de gehele Nederlandse bijdrage in de consu mentenprijs zou zijn verwerkt. Loon ontwikkelingen en stijging van de ROTTERDAM. 27 dec. Het metaal bedrijf Rademakers in Rotterdam is een overeenkomst aangegaan met de Scheepswerf en Machinefabriek v/h H. J. Koopman in Dordrecht voor de ge zamenlijke vervaardiging van mobiele kranen van het diesel-mechanische type van een grote capaciteit. Deze kranen zullen in het bijzonder geschikt zijn voor montagewerkzaamheden e.d. Beide bedrijven zijn gelijkwaardige partners in de nieuwe onderneming, die op 1 januari start. Het Dordtse bedrijf heeft een filiaal gevestigd in Wijchen hij Nijmegen en de Internationale Ma chinebouw Maatschappij overgenomen, die het type kraar\ heeft ontwikkeld, maar de produktie heeft moeten staken en haar belangen in dit project aan de nieuwe combinatie heeft overgedragen. De verkoop zal geschieden door het nieuwe, gezamenlijke verkoopkantoor Combinatie Mobiele Kranen. Volgens insiders bestaat in binnen- en buitenland een grote belangstelling voor dit type kranen. grondstoffenprijzen voor margarine op de wereldmarkt buiten beschou wing gelaten ziet het er dus naar uit dat de prijs van het p kje mar garine niet eerder omhoog zal gaan dan 1 november 1965. Over de inhovd en de consequenties van het in Brussel gesloten akkoord be staat in het algemeen nog een grote mate van onzekerheid, verscheidene zegslieden van landbouw- en vakorgani saties alsmede van produktschappen wilden zich over de overeenkomst nog niet uitspreken, omdat zij eerst rustig de inhoud en de gevolgen daarvan wil den bestuderen. Degenen, die wel com mentaar gaven beperkten zich tot het maken van opmerkingen van algemene aard. Vertegenwoordigers van het Consu menten Contact Orgaan en van de Con sumentenbond zjjn uiteraard verheugd over het feit, dat een prijsverhoging van margarine (tijdelijk) is voorkomen. De overige Europese landbouwmaatre- gelen zullen echter kunnen gaan leiden tot enige prijsverhoging in de agra rische sector: zuivelprodukten en (als eenmaal besloten is tot een gemeen schappelijke graanprijs) brood en meei- produkten zijn er de duidelijkste voor beelden van. „Wij zullen dat, als lid van de Europese Gemeenschap, moeten accepteren, maar wij vragen ons toch wel eens af waar nu de voordelen van de EEG voor de consument blijven." Het achterwege blijven van een prijs verhoging voor margarine is overigens maar een betrekkelijk succes, zo vindt men in consumentenkring. Te zijner tijd zullen de consumenten toch meer voor de margarine moeten betalen. De consumentenorganisaties zijn wel erg in hun schik met minister Andries- sen, die zich „een ware verdediger van de consumentenbelangen" heeft ge toond. De heer J. H. Wijnand, woordvoerder van Unilever, zei het in de eerste plaats verheugend te vinden, dat door de over eenkomst de EEG weer in veiligheid is. Voor de consument, zei hij, is het pret tig, dat een compromis voor de heffing op margarine is bereikt, waardoor een zo belangrijk produkt als margarine niet binnen afzienbare tijd in prijs hoeft te stijgen. Hoewel nog met een paar puzzels re kening moet worden gehouden, aldus de reactie van de tweede voorzitter van de KAB, tevens belast met EEG-zaken, de heer J. Alders, mogen wij Neder landers niet mopperen. Het akkoord, aldus de heer Alders, houdt nog enige mogelijkheden in de prijzen nationaal in de hand te houden, wat de zuivel en het rundvlees betreft meent hij dat Nederland niet ongunstig uit de mara thon is gekomen. Het vaststellen van een Europese graanprijs zal, aldus de heer Alders, de eerstkomende drie jaar leiden tot verdere loonaanpassingen om de daaruit voortvloeiende prijsverhogin gen te kunnen opvangen. (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM, 28 dec. Ondanks de ingewikkelde competitiestand bij het in gaan van de laatste ronde in de Noord- hollandse hoofdklasse damcompeti- tie, waarbij nog zes van de tien clubs kans liepen te moeten degraderen, zijn alle beslissingen nu uit de bus geko men. Jozef Blankenaar uit Amsterdam werd kampioen en DDD uit Alkmaar eindigde op de laatste plaats en moet dus naar de eerste klasse teruggaan. Het was voor Jozef Blankenaar ove rigens niet gemakkelijk om de titel te bemachtigen. Bij het bezoek aan Het Oosten in Haarlem keken de Amster dammers al vrij vroeg tegen een achter stand aan, toen Verheij van Slot had verloren. En toen de ene remise na de andere werd gescoord, kwam de span ning pas goed. Van Heerde en Metz wisten beiden hun partij tot winst te voeren en zo behaalden de Amsterdam mers een 119 zege en daarmee de kampioenstitel. Dit geeft hun het recht om deel te nemen aan de Nederlandse clubtitelstrijd. Gezellig Samenzijn deed zijn uitér- ste best om van een eventuele mis stap van zijn stadgenoten te kunnen profiteren, want DDD kreeg geen voet aan de grond. Tot 140 voer den de Amsterdammers de stand op, voordat een Alkmaars tegenpunt ge scoord kon worden. De eindstand werd 182, waardoor DDD op 5 punten bleef staan en dus moet degraderen. Damclub IJmuiden had na de over winning op Gezellig Samenzijn de smaak te pakken gekregen en de Haarlemse Damclub kreeg het daarom zeer moei lijk. Het resultaat was een 9-9 stand en een hangpartij die wel verloren zal gaan voor Haarlem. Eén punt voor DC IJ muiden is echter voldoende om hen vei lig te stellen. Zaandam kreeg Diemen op bezoek en had ai snel een veilige voorsprong, die tot 12-2 uitliep. Diemen wist de score nog op 14-6 te brengen. Wegens de gladde weg zag Trefpunt geen kans. Uithoorn te verlaten voor het bezoek aan KDA. Daar de wedstrijd nu van geen belang meer is, werd 10-10 als resultaat aangenomen. De eindstand luidt: kampioen Jozef Blankenaar Amsterdam, 16 punten en 123 bordnunten; 2. GS Amsterdam 14- 112; 3. Zaandam 10-93; 4. Het Oosten Haarlem 8-83; 5. DC IJmuiden (11-4 is) 7-94; 6. KDA Amsterdam 7-81; 7. Tref punt Uithoorn 7-73; 8. Haarlemse Dam club 6-91; 9. Diemer Damvereniging 6- 75 en 10 DDD Alkmaar 5-75. BREDA, 28 dec. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben pro vinciale staten voorgesteld afwijzend te beschikken op een verzoek van de „Stichting volkshogeschool in Noord- Brabant" voor een beginsubsidie van f 25.000. Zij zijn van mening, dat een dergelijke instelling in staat moet zijn het eerste jaar financieel zelf te over bruggen. De stichting die op zo kort mogelijke termijn thans in Oisterwijk de eerste Brabantse volkshogeschool wil oprichten heeft daarvoor f 126.000 nodig. Voor het grootste gedeelte van dit bedrag ruim een ton hebben het bedrijfsleven en particulieren zdch garant gesteld. De plannen tot oprich ting van de volkshogeschool dateren reeds van 1955 en kregen in 1961 vas ter vorm. Noord-Brabant en Zeeland zijn de enige provincies die nog geen volkshogeschool hebben. De prijsvraagredactie wenst alle kin deren van ganser harte een zalig uit einde en een zalig Nieuwjaar. De oplossing van was zo: de vorige puzzel Horizontaal: 1. kogel, 3. eikel, 6. pel, 7. woedend, 10. postuur, 12. nevelig. Vertikaal: 1. kok, 2. lelie, 4. kind, 5. ljjster, 7. waard, 8. espen, 9. net, 11 uil. De prijswinnaars: le prijs: Annelies Persoon, Tuinierstr. 95, Haarlem. 2e prijs: Carla Wiegel, Rustenburgher- weg 23/ Bloemendaal. 3e prijs: Peter Prins, Emmastraat 22, Hillegom. Nieuwe inzendingen lielst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In lin ker bovenhoek schrijven: „Kinderprijs- vraag". Vragen voor der» rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de Unker-bovenhoek der enveloppe„Vragenmbrlek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt rich echter het recht voorbepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne oermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee. dat men minstens 11 dagen op antwoord zax moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. Mag een katholiek zich. laten cre meren (verbranden)? Wij moeten vooropstellen, dat de li turgie van de Kerk alleen het begra ven van overledenen kent. De reden daarvan ligt waarschijnlijk in het feit, dat Ohristus begraven werd, de derde dag uiit het graf opstond en zo voor ons het voorbeeld is geworden van het geloof iri de verrijzenis onzer lichamen. Er bestaat geen goddelijk verbod, dat ver branden verbiedt. Evenmin kan men beweren, dat het cremeren tegen de natuurwet zou zijn; bij veel volkeren is het een normaal gebruik geweest of is dit nog steeds. Zou men de vraag stel len, oi crematie van een gebrek aan respect voor de overledenen getuigt, dan kan men er zeker van zijn, dat de een het zus en de ander het zo aanVoelt. Deze kwestie is eenvoudig niet uit te maken, en men mag zeker een ander zijn me ning niet opdringen. Ongeveer in 1850 begon men hier in het Westen in ver schillende landen propaganda voor het verbranden te voeren. Men heeft vaak erop gewezen, dat dit zou samenhangen met een atheïstische en materialisti sche levensbeschouwing. In sommige gevallen zal dit ook wel zo geweest zijn, maar het is niet verantwoord hierin bij alle propagandisten de enige drijfveer te zien. En heel zeker geldt dit tegen woordig niet meer van de voorstanders van cremeren. Deze beroepen zich o.m. vaak op hygiënische redenen. Daar kan men het tot op zekere hoogte mee eens zijn, maar het is niet redelijk hierin zo ver te gaan, dat om deze redenen het begraven een gevaar zou betekenen. De wet zorgt er wel voor, dat er van een dergelijk gevaar geen sprake is. Wanneer men de crematie beschouwt HENGELO, 28 dec. Op 30 decem ber a.s. organiseert de Stichting „Ons Leekenspel" in Hengelo een „Speel dag", die gewijd is aan de humor op het toneel. Jeugdgroepen uit diverse plaatsen van het land zullen daar voor stellingen geven van toneel- en zang spelen; Anton Sweers bespreekt het re gisseren van een humoristisch spel en laat ter illustratie enkele scenes uit een dergelijk spel vertonen, terwijl Jan Bronk een instructieve inleiding houdt over „de humor in de pantomime". Tussen al deze programmapunten door is er ruime gelegenheid tot discussie over het vertoonde en over het jeugd toneel in het algemeen. Deze „Speeldag" geldt als een instructieve bijeenkomst voor onderwijzers, leraren, jeugdlei ders en alle anderen, die in de pra- tijk van hun werk in contact komen met het jeugdtoneel. DEN HAAG, 28 dec. (ANP) Tus sen het Nederlandse paar Kee3 Man- ders en Rika Jansen, dat sedert enkele weken in Israël op toernee is, enerzijds, en de impresario Aron Berman in Tel Aviv anderzijds, zijn blijkens een gis teren door het ANP op Schiphol ont vangen telegram van Kees Manders moeilijkheden gerezen naar aanleiding waarvan op 24 december een kort ge ding is aangespannen. Rika Jansen brengt in Israël haar „One woman show", waarbij Kees Manders als haar manager optreedt. vanuit de kerkelijke wet, dan kan men een duidelijk antwoord geven. Vanaf de oudste tijden hebben de Christenen steeds hun overledenen begraven, naar het voorbeeld van Christus, zoals ge zegd. Men meende, dat het van meer eerbied voor gedoopte lichamen getuig de, die „tempels van de H. Geest" wa ren geweest enz. De gewoonte van be graven heeft de Kerk derhalve steeds gevoLgd. In de laatste 20 jaar van de vorige eeuw heeft het H. Officie her haaldelijk het cremeren voor katholie ken verboden. In het kerkelijk wetboek werd dit verbod in 1918 uitdrukkelijk vastgelegd in canon 1203. Een katholiek heeft zich daaraan te houden en mag zich dus niet laten cremeren. Bepaalt hij desondanks zijn verassing bij testa ment, dan moet hem kerkelijke begrafe nis geweigerd worden. Zo zijn de voor schriften. Toch is het verstandig, wan neer een dergelijk geval zich voordoet, dat de nabestaanden zich tot de bisschop wenden. In het afwijzen van crematie staan gelovige protestanten op hetzelf de standpunt als wij. Niet-christenen zijn natuurlijk niet door de kerkelijke wet gebonden. Hun moet de vrijheid ge laten worden naar hun eigen overtui ging te handelen. In geen geval mag men een voorstander van crematie daarom alleen al als een ongelovige be schouwen. WASHINGTON, 27 dec. (Rtr., U.P.I.) Het Amerikaanse ministerie van handel heeft gisteren bekendgemaakt, dat het toestemming heeft verleend voor de verkoop van Amerikaans graan naar Rusland ter waarde van 40.6 miljoen dollar. Uit deze goedkeuring valt op te maken, dat Russische functionarissen en Amerikaanse graanexporteurs althans voor een deel overeenstemming hebben bereikt over de hangende graanover- eenkomst. Een woordvoerder verklaarde dat hij slechts kon meedelen, dat er ver gunningen waren verstrekt voor twee partijen graan, elk ter waarde van 20.320.000 dollar. Er viel niet onmiddellijk uit op te maken of Rusland met kontant geld heeft betaald of op krediet heeft ge kocht. Tijdens stormachtige debatten in het Congres eerder deze week is presi dent Johnson gemachtigd te beslissen over het al dan niet verstrekken van leningen aan de Russen. VEELING POELDIJK, 27 dec. Sla I (15 kg. en op) 40.50-44.50 (12 t/m 14 kg.) 38.50-43.00, (9 t/m 11 kg.) 7.50-18.50, Sla-II I 14.50-24.00, per 100 stuks. Aanvoer 43.000 stuks. Spinazie 97 ct. Stoofsla 30-32 ct. Prel- II 41-47 ct. per kg. Selderij 18.00-25.00, Peterselie 10.00-15.00, per 100 bos. AARDAPPELTEItWIJNMARKT A'DAM, 27 dec. Bintje 35 mm. April 17.20-17.00. Omzet 30 ton. Weekomzet 120 ton. Stem ming: kalm. KAASMARKT ALKMAAR, 27 dee. Com missie-notering: Fabrieks-Édammer 2.39; Goudse volvette 2.50. VEEMARKT LEIDEN, Aanvoer 2330 stuks. 45 melkkoeien 1 865-1190 en 1350 per stuk. 150 vette koeien 3.00-3.60 en 4.00 per kg. sch. gew. 30 vare koeien 575-850 en 1150 per stuk. 32 vette kalveren 3.40-3.70 en 4.20 per kg. lev. gew. 29 nuchtere kalveren 1.30-1.60 per kg. lev. gew. 80 vette schapen 105-135 en 150 per stuk. 1392 vette lam meren 120-160 en 182i/2 per stuk. 24 var kens 500-625 per stuk. 99 schrammen 105- 135 per stuk. 435 biggen 75-80 en 85 per st. 5 Aagtekerk 27 te Marseille. Alamak 27 te Karachi. Annenkerk 27 ten anker Schelde. Arca-t 27 v. Bangkok n. Singapore. Bawean 27 v. Suez n. Aqaba. Blitar 27 dwars Kreta n. Genua. Caltex Eindhoven-t 27 dwars Skagen n. Antwerpen. Esso Rotterdam-t 27 dwars Kaap Villano n. Ras Tanura. Forest Town-t 27 te Venetië. Ganymedes 27 v. Callao n. Matarani. Garoet 27 v. Livorno n. Port Said. Gulf Hollander-t 27 dwars Skagen n. Port Said. Hathor 27 te Hamburg. Heemskerk 28 te Las Palmas verw. Ivoorkust 27 ten anker rede Lobito. Karachi 27 te Penang. Kelletia-t 27 dwars Dover n. Rotterdam. Kopionella-t 27 v. Dublin n. Falmouth. Korenia-t 27 dwars Cairns n. Brisbane. Limburg 28 te Kuwait verw. Madison Lloyd 24 v. Singapore n. Manilla 27 te Manilla. Meliskerk 27 ten anker Shat al Arab. Minos 27 v. Helsinki n. Kotka. Neder Waal 27 v. Wellington n. Bluff. Nista pass. 27 Gibraltar n. Rotterdam. Pygmalion pass. 27 Gibraltar n. Algler». Saloum 27 te Dakar. Schiekerk 27 te Kobe. Straat Banka 27 te Singapore. Straat Frazer 28 te Takoradi. Tamara-t 27 dwars Kaap Verdische Eilan den n. Dakar. Vivipara-t 27 v. Gerua n. Khor al Amayah. Wonorato 29 te Singapore verw. Zafra-t 28 te Lavera. Zeeland 24 v. Hongkong n. Bangkok 2$ te Bangkok verw. tit Amerskerk 27 v. Port Said n. Odessa. Batu 28 te Beira. Friesland 28 te Manilla verw. Mariekerk 27 te Suez. Merseylloyd 28 te Duinkerken verw. Merwelloyd 27 v. New York n. Colon. Ruys 28 te Port Louis verw Sarpedon 27 te Savannah verw. Scheldelloyd 27 v. Barcelona n. Rotterdam. Straat Chatham p. 28 Straat Soenda n. Durban. Straat Madura 28 te Port Louis verw. Willemstad 27 te Paramaribo verw. Rond de cijfers woorden van vier letters invullen. Het eerste woord begint in het vakje boven het cijfer, het tweede woord in het vakje onder het cijfer. Invulling moet geschieden in de richting van de wijzers van de klok. Als alle woorden juist zijn ingevuld, ontstaan horizontaal namei. van bloemen en verticaal beroe pen. Omschrijvingen; 1. gewoonterecht - drinkbeker; 2. durf - grond rond boeren woning; 3. slot bij muziekstukken niet dichtbij; 4. aar- vormige bloeiwijze - kelner; 5. venster - ongeveer (verou derd; 6. studenten- roeivereniging - be dehuis; 7. verbond - stukje tuin met ge lijksoortige bloemen - 8. van of uit Let land - wild zwijn; 9. stadsmestvaalt - ringvormig koraalei land; 10. zoutachtig - ruimte om voor werpen te drogen en te bakken; 11. oudnoors prozawerk - lijkbus; 12. regel - zangvogel; 13. in het jaar (Lat.) - werk dat iemand is opgedragen; 14. adellijk - soort van rog met elektrisch orgaan; 15. teken - verharde huid; 16. omroepver eniging - luizeëi. Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 4 januari aan 't Kasteel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N. Z. Voorburgwal 65, A'dam met vermelding ouder of jonger dan 18 jaar. Horizontaal: 1. invalide - temate; 2. naar - anofeles - beu; 3. tam - aks - aera - ds - rug; 4. esp - gearmd - net - ore; 5. lt - io - nis - eren - amen; 6. leenheer - knaap - le; 7. eer - lat - ni - ob - a - roos; 8. cent - luis - terp - roe; 9 tno - staccato - eg - ge; 10. plateau - haan - dans; ll. mica - er - me - ga - bonus; 12. inhalig - bos - elite; 13 egel tel - beel - os - bn; 14. metaal - een - proces; 15. eis - daken - gang - har. Verticaal: 1. intellect - pm - ieme; 2. naaste - eenling - ei; 3. vampier - noach - ets; 4. aragon - lts - taal - ad; 5. laken - hal - teelt - 6. in - salet - ua - arie - Ik; 7. do - arsenicum - glee; 8. efemerisch - ebben; 9. ter - dr. - kotaagoeng; 10. elan - en - beta - ase - pa; 11. reden - aaron - bel - rn; 12. ns - staar - pedaloog; 13. ab - romp - orga nisch; 14. te - ure - loog - nut - bea; 15. eugenese - essen - sr. De prijswinnaars zijn: Mevr. A. BIEMANS, Akerdijk 289, Badhoevedop; A. DE GRAAF, v. Lo- gendorpstraat 18II, Amsterdam; A. v. d. BERG, Rijnstraat 26 rood, Haarlem. DIE WERD ONBEHEERD GEVONDEN IN STONEHAVEN, VLAK NADAT EE SCHOTEN WAREN GEHOORD OP EEN TANKSCHIP DAAR- DB VLAANDEREN IBRMMSRMB. MAAR WE HEBBEN JUIST BERICHT OVER DEZE AUTO GEKREGEN GADIER BESCHRIJVING 'T NUMMER VAN VLAANDEREN'S AUTO GEEF ZB DOOR BUREAUX BRIGADIER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 4