'ft to r 16 UI Eén vliegtuig toch geland op Schiphol I Grootste schip ooit in Amsterdam gebouwd High-moon v overdracht van „Danaland" Zweden nemen middernacht de beruchte' supertanker over Met VELPON zie je er geen barst van! product De week in Westminster T V' all-ehaal Premie van tivee Vader in gevecht met aanrander van zijn dochter ton voor het werfpersoneel Kamerhuur voor studenten 40 te hoog Si Niemand in alles deskundig WAS 5GTSTDT BOOM CENTRUM STAATKUNDIGE VORMING OVER ECHTSCHEIDINGSRECHT Met Oud en Nieuw gezellig 1 Erfenis uit het verleden Cyprus, ongenees- lijke zweer Kostbare affaire Engeland j zit met gebakken peren -air-t@üFR0llana- Drs. L. J. M. v. d. Laar ZATERDAG 28 DECEMBER 1963 PAGINA 5 J Liturgische weekkalender Tegen verruiming Andere gedachten CHAMPAGNE Kinderen "i Oude jaar is afgelopen, het nieuwe begint. Wens Uw familie en vrienden een gelukkig Nieuwjaar met een glas wijn. Een goed begin is het halve werk! K.V.P.-PARTIJRAAD Grofe voordelen 15-daagse vliegreizen naar de Wintersport in Noorwegen, Italië, Zwitserland en Oostenrijk vanaf f 426,- p.p. Voor al Uw Airtour reizen: d^.«V>5 BRilSSw- j V y jdoiKMfi s|\ bondag 29 december: Zondag onder het °ctaaf van Kerstmis; eigen Mis; credo; Pref. en Communicantes v. Kerstmis wit baandag: Maandag onder het octaaf van •Kerstmis; Mis Puer, credo; pref. en com municantes van Kerstmis wit ijsdag: Dinsdag onder het octaaf van Kerstmis: Mis Puer; 2e geb. H. Silvester; credo; pref. en communicantes van Kerst- mis^-wit— Sfnsdag: Octaafdag van Kerstmis; eigen JJis; credo; pref. en communicantes van Kerstmis wit— donderdag: Mis van 1 januari; pref. van Kerstmis —wit— Vrijdag: Mis van 1 januari; pref. van ■Kerstmis witofwel vanwege Eerste ■vrijdag; Votiefmis v. h. H. Hart; pref. v- h. H. Hart wit Saterdag: Mis v. d. H. Maag Maria op zater dag; pref. v. d. H. Maagd Maria wit Zondag 5 Januari: Allerheiligste Naam Jesus; el8en Mis; credo; pref. van Kerstmis —wit Grote leugen' niet voldoende Advertentie) tgeba DEN HAAG, 28 dec. Een commis sie van het katholieke Centrum voor Staatkundige Vorming heeft het aan de minister van Justitie uitgebrachte rapport van een commissie van theo logen en juristen over „Herziening van het echtscheidingsrecht" aan een kri tisch onderzoek onderworpen en haar kanttekeningen en opmerkingen thans gepubliceerd. Lichtvaardige echtschei dingen worden volgens de „herziening" vrjjwel onmogelijk gemaakt. maar tegen een prijs die niet mag worden betaald, meent de commissie. „Uitban ning van „de grote leugen" wordt in nog onvoldoende mate bereikt". Dit zijn enkele van de conclusies. Men wenst voorts meer aandacht voor de kinderen uit een gebroken gezin en dringt aan op inschakeling van bureaus voor huwelijksmoeilijkheden. De ministeriële commissie, ook wel „gespreksgroep" genaamd, kwam in 1961 met in grote lijnen de volgende beschouwing: In het algemeen zal het instellen van een vordering tot echtscheiding niet mo gelijk zijn dan na een wachttijd van twee jaar. De eiser kan echter ge durende die wachttijd de rechtbank verzoeken de feiten, waarop hij zijn vordering wil baseren, te mogen be wijzen. Als dit verzoek wordt inge willigd en bewijslevering heeft plaats gehad, kan de rechtbank op verzoek van de eiser hem aanstonds verlof verlenen tot het instellen van de vordering tto echtscheiding. Appèl en beroep in cassatie zijn mogelijk. Voor de procedure tot echtscheiding wordt niet voorgesteld de rechter tot het opleggen van bewijs te verplichten betreffende aan de vordering tot echt scheiding ten grondslag gelegde feiten, die worden erkend of niet betwist, ook niet als hij niet in gemoede van de waarheid der gestelde feiten overtuigd is. De tijd gedurende welke „scheiding van tafel en bed" moet zijn in stand gebleven om ontbinding van het huwe lijk te kunnen verzoeken, wordt ver kort van vijf tot twee jaren. Eveneens worden verkort de termijnen in acht te nemen bij verkrijging van „scheiding van tafel en bed" op verzoek van beide partijen tezamen. Met inbegrip van de te voeren procedure zal het ver krijgen van ontbinding van het huwe lijk langs deze weg in het algemeen minstens drie jaren vergen. Voorts wordt de mogelijkheid tot het verkrijgen van ontbinding van het hu welijk na „scheiding van tafel en bed" verruimd, in dier voege dat zij in het algemeen ook kan worden verkregen als de wederpartij verzoening wenst, niet meewerkt of zich verzet. De gespreksgroep bleek gekant te zijn tegen wettelijke verruiming van scheidingsgronden gebaseerd op alge hele ontwrichting van het huwelijk. In de commissie van het Centrum ontstonden twee stromingen, die zich echter beide baseerden op het stand punt, dat, indien katholieken de ge wetensvrijheid van anderen erkennen, maar hen niet de mogelijkheid bieden deze overtuiging ook praktisch te be leven, een onwerkelijke en dubbelhar tige houding zou worden aangenomen. Een deel van de commissie van het centrum vatte haar bezwaren als volgt samen De voorgestelde regeling van de „ge spreksgroep" is zwaarder dan nodig is en is te star. Lichtvaardige echtschei dingen worden vrijwel onmogelijk ge maakt, maar tegen een prijs die niet mag worden betaald. Uitbanning van „de grote leugen" wordt in onvoldoen de mate bereikt. Doordat het verkrijgen van ontbin ding van het huwelijk na „scheiding van tafel en bed" langer duurt dan echtscheiding op de in de wet genoem de gronden, is te verwachten dat het grootste deel van hen, die hun huwelijk ontbonden willen zien, het vorderen van echtscheiding op grond van een bepaald feit zal verkiezen boven ont binding na „scheiding van tafel en bed". De verruiming van de mogelijk heid tot het verkrijgen van ontbinding van het huwelijk na „scheiding van tafel en bed" zou naar de mening van dit deel van de commissie niet de juiste uitweg bieden om hulp te ver lenen aan hen voor wie, zander dat een thans in de wet opgenomen echt scheidingsgrond aanwezig is, voortzet ting van het huwelijk om respectabele redenen ondragelijk is. Het tweede deel van de commissie conformeerde zich met de eerste drie bezwaren van het eerste deel, maar ontwikkelde andere gedachten over de ontbinding van huwelijken na „schei ding van tafel en bed". Dit deel van de centrumcommissie meent, dat geen scheiding kan worden gevorderd binnen een jaar na de slui ting van het huwelijk. De bestaande echtscheidingsgronden alsmede de hui dige proces-praktijk moeten in beginsel gehandhaafd blijven. De termijn van kwaadwillige verlating kan van vijf tot drie jaren worden teruggebracht. Indien het huwelijk nog geen vijf jaar bestaat en tevens een der partij en de leeftijd van dertig jaar nog niet heeft bereikt, beveelt de presi dent van de rechtbank bij gelegen heid van de behandeling van het verzoek, een eis tot echtscheiding te mogen instellen, de voortzetting van de comparitie van partijen over zes maanden. Hij gelast dat beide partij en zich inmiddels persoonlijk vervoe gen bij een door hen gekozen of door de president aangewezen bureau voor huwelijksmoeilijkheden, met bepaling dat de toestemming verder zal wor den opgeschort tot maximaal twee maal zes maanden, als niet tenmin ste de eisende partij een schriftelijk bewijs van het hoofd van vorenbe doeld bureau overlegt dat hij zich tot een gesprek met dat hoofd of diens (Advertentie) J A. VERBUNT N.V. Wijnkopers sinds 1844 IANGESTRAAT 27 TILBURG TELIfOON (042501 >1950 nnen plaatsvervanger op het bureau heeft vervoegd. Overgenomen wordt het voorstel van de gespreksgroep met betrekking tot verruiming van de mogelijkheid van echtscheiding na „scheiding van tafel en bed". De gehele commissie bleek van me ning, dat een echtgenoot nietigverkla ring van het huwelijk moet kunnen vorderen wegens stoornis der geestver mogens van de andere echtgenoot, waarvan is aan te nemen dat zij reeds bij de huwelijksvoltrekking deze belette de betekenis van het huwelijk en de verplichtingen die het meebrengt te begrijpen, ofwel wegens abnormale neigingen en eigenschappen van de andere echtgenoot, waarvan is aan te nemen dat deze reeds ten tijde van de huwelijksvoltrekking daarmee behept was en dat zij een normaal geslachte lijk verkeer tussen de echtelieden duur zaam in de weg staan. De eiser zal, zo meent de Centrum commissie verder, in zijn vordering niet ontvankelijk zijn, indien hij vóór het huwelijk van deze geestelijke stoor nis, neigingen of eigenschappen kennis heeft gedragen. Het speet de Centrumcommissie, dat in de ministeriële „Gespreksgroep" geen plaats werd ingeruimd voor vrouwen en psychiaters. De Centrum commissie betrok in haar doelstelling ook het helpen van de medemens in nood, zodat op inschakeling van bureaus voor huwelijksmoeilijkheden wordt aangedrongen. Gewezen wordt op de belangrijke plaats, die kinderen uit een gebroken gezin in het gehele vraagstuk innemen. In de commissie van het Centrum voor Staatkundige Vorming hadden zit ting: mr. H. Stoffels, prof. dr. E. Eyke- mans CssR, A. Hustinx, arts, mr. G. Jansen op de Haar, dr. H. Kuipers, mr. Th. Wijers en mr. R. Vos. Adviserende leden waren jhr. mr. P. van Meeuwen en mr. K. van Rijckevorsel. SCHIPHOL, 28 dec. Ondanks de zeer dichte mist, die de gehele dag Schiphol in zijn greep hield, is gister avond een vliegtuig geland. Het was de gezagvoerder van een tweemotori- ge KLM-Dakota, een vrachtvliegtuig, die daarin slaagde. Het toestel kwam uit Prestwick. Alle uitgaande vluchten, en dat waren er vele tientallen, moesten worden geannuleerd. Van de veertig inkomende vluchten bereikte er, op die ene vrachtmachine na, geen en kele Schiphol. Slechts twee kleinere toestellen slaagden erin op te stijgen. Zij maak ten van een korte opklaring, met een zicht van bijna tweehonderd meter, ge bruik. BORNEM, 28 dec. De 42-jarige Nederlandse schipper Johan Kiebooms uit Gorinchem, is gisteren aan boord van zijn schuit Anna, die in de sluis van Wintham (België) lag, uitgegle den De heer Kiebooms kwam in het water terecht en raakte bekneld tus sen zijn schuit en de kiel van een an der vaartuig. Hij overleed in het zie kenhuis alhier. i. - P" Copyright Stichting Wijnpropaganda (Van onze correspondent) HENGELO, 28 dec. Een negen tienjarig meisje is in de nacht van donderdag op vrijdag in de Kwakel- straat door een 25-jarig heerschap aangevallen. De dader kon na een fel gevecht worden overmeesterd door de vader van het meisje, die haar hoor de schreeuwen. Hij is aan de politie overgeleverd. De jongeman had het meisje reeds geruime tijd op de fiets gevolgd. Ter hoogte van haar huis werd zij door hem aangereden. Zij viel. Door de hand op haar mond te leggen trachtte de aanrander tevergeefs het meisje het schreeuwen te beletten. DEN HAAG, 27 dec. De vergade ring van de KVP-partijraad, welke was gepland op 17 en 18 januari, is twee weken uitgesteld. Zij is nu vastgesteld op vrjjdag 31 januari en zaterdag 1 februari. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 28 dec. Dit was de „high-moon" van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij. Vannacht om precies een minuut voor twaalf is de supertanker „Danaland" van 56.500 ton aan haar Zweedse eige naars overgedragen. Een uniek gebeu ren voor de Amsterdamse haven, waar aan beslist geen volle maan te pas is gekomen. Integendeel, een klamme miststulp hing over het schip, toen de reder C. J. A. Hoeyer, namens het machtige Broströmconrern het grootste schip dat ooit aan de boorden van 't Y is geboren, overnam. Met twee colle ga's heeft de heer Hoeyer een dag lang tegen de mist gevochten. Hun vliegtuig uit Kopenhagen dat tegen twaalf uur boven de hoofdstad cirkelde moest naar Duitsland uitwijken, vanwaar de reis per trein naar Amsterdam werd ondernomen. Aan het C.S. stond behal ve een auto ook een bus klaar om ne genentwintig bemanningsleden van het fonkelnieuwe schip in ijltempo naar de „Danaland" te vervoeren, want het vertrek hedenmorgen naar de Per zische Golf kon, zo gaven de Zweden buiten adem te kennen, geen uitstel lijden. De tanker „Danaland" is herhaalde lijk in het nieuws geweest, te beginnen bij haar tewaterlating die niet door de normale ploegen arbeiders werd ver richt. In verband met stakingen, waren het 31 augustus j.l. de werfbazen en beambten die de stapelloop regelden. Dat verliep allemaal naar wens. totdat de champagnefles met grote kracht op de boeg te pletter sloeg en een scherf van de fles in het voorhoofd drong van de bejaarde heer Haycock, wiens doch ter Annabellea juist te voren het twee honderdvijfendertig meter lange schip had gedxipt. De „Danaland" kwam weer in het nieuws toen bleek dat de Zweedse opdrachtgevers een bedrag van twee ton onder personeel van de werf zouden verdelen, als dat er in slaagde het schip voor het einde van dit jaar af te leveren. De directie van de NDSM heeft op deze extra premie voorschotten uitgekeerd, wat in heel het rumoer rond de zwarte lonen nog al wat stof heeft doen opwaaien en waarvoor nog een strafvervolging tegen de N.D.S.M. loopt. Nadat op de ultramoderne brug het Zweedse volkslied en het Wilhelmus hadden geklonken, bood de Zweed Hoey er een chèque van twee ton aan de heer ir. A. A. Grasterland, directeur van de N.D.S.M., aan. Bovendien stort te de heer Hoeyer nog eens een bedrag van tien mille in de verschillende be drijfsfondsen van de N.D.S.M. Er was zo ver telde men ons de Zweden zeer veel aan gelegen om het schip nog dit jaar in vaart te brengen. Het gold hier een investeringskwestie, dat het Broströmconcern grote voordelen bood. Naar wjj vernamen hebben ongeveer drieduizend week- en uurloners van de N.D.S.M, van de premie geprofiteerd. Zij zijn er de man zestig gulden wijzer van geworden. Speciaal voor dit schip heeft de N.D.S.M. een bedieningssysteem op af stand geconstrueerd. Een vinding waar in een indrukwekkend aantal denkuren is gestoken. Op het nieuwe schip heeft men de gehele accommodatie „achter uit geconcentreerd. Men is kennelijk te ruggekomen van het zgn. midscheeps- dekhuis met brug, met het oog op het brandgevaar en allerlei economische voordelen. Het schip, dat 32.20 m. breed is, wordt voortgestuwd door een 9-cy- linder motor, waarvan het vermogen 18.900 pk bedraagt. Geheel in de stijl van de tankvaart heeft men bijzonder veel aandacht besteed aan de behuizing en recreatie van de 56-koppige beman ning. De tanker immers, zal rusteloos over de zeven zeeën koersen, omdat men het schip in ca. twintig uur ge heel leeg of vol kan pompen, waardoor het oponthoud in de los- en laadhavens wel heel erg beperkt is. Het zou geen Zweeds schip zijn als er niet een com pleet saunabad aan boord was. Verder is er gezorgd voor een binnen- en bui tenzwembad, een recreatiezaal, een filmzaaltje, een zgn. hobbykamer en fantastisch ingerichte donkere kamer voor de bemanningsleden die zich met hart en ziel aan het fotograferen wij den. Grauwe mistflarden joegen door de stralenbundels van de schijnwerpers toen de werfvlag werd gestreken en de Zweedse vlag gehesen. De kapitein S. Athén nam het comman do over. Voor de NDSM dus een lege (Advertentie) BEVER iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii' ijdens de kerstdagen, toen de Britse premier Sir Alec Douglas Home met bijna onbetamelijke haast zijn vakantie in Schotland onderbrak voor een vergadering met leden van het kabinet in Downing Street nr. 10, wer den wij er opeens weer aan herinnerd wat Engeland allemaal geërfd heeft uit het imperiaal verleden. Aanleiding voor de opwinding in Downing Street was de bom, die dreigde te barsten op Cyprus, waar Grieken en Turken met elkaar handgemeen raakten. Engeland bezit nog steeds garnizoenen met extra-territoriale rechten op Cyprus. Waarvoor deze gar nizoenen precies bestemd zijn, is heden onduidelijker dan ooit. Maar het was een zegen, dat de Britten nog op Cyprus waren en althans voorlopig hebben kun nen voorkomen, dat een burgeroorlog op grote schaal uitbrak met mogelijke ergere gevolgen in Griekenland en Tur kije. De constitutie van 1959, welke vooraf ging aan het verlenen van onafhanke lijkheid aan het eiland, is een nacht merrie, en het is een wonder dat de bom niet eerder gebarsten is. Cyprus is onaf hankelijk, maar het is geen natie. De Grieken en de Turkse minderheid staan heden vijandiger tegenover elkaar dan drie jaren geleden. Cyprus is een onge neeslijke zweer, en het is de vraag of Brittannië het zich kan veroorloven om permanent op te treden als bewaarder van de vrede tussen de beide bevolkings groepen. De leiders van de Britse La- bourpartij hebben reeds voorgesteld, om de zaak over te doen aan de Verenigde Naties. Maar Cyprus is niet alles. Daar is Ma leisië. De situatie is bijna zot. De En gelse regering werft recruten in Nepal, de Goerkha's, misschien 's werelds beste vechtjassen. Zij werft deze soldaten met instemming van de regering van Nepal, voor wie de sterling-soldij economisch van groot belang is. Een groot aantal van ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiio deze Goerkha's werden met vrouwen en kinderen vervoerd naar het midden van Engeland, waar zij deel uitmaken van de zogenaamde strategische reserve, d.w.z. een parate brandweer, welke ge acht wordt in te kunnen grijpen waar dan ook ter wereld, als Brittannië de belangen van zichzelf of zijn bondge noten heeft te beschermen. Honderden van deze Goerkha's, die helemaal uit Nepal naar Engeland zijn gekomen, zijn nu overgevlogen naar het voormalige Britse deel van Borneo, dat nu deel uitmaakt van de nieuwe Federa tie van Maleisië. Hier helpen deze Ne- palezen de grenzen van Serawak en Sa- bah (Noord-Borneo) beveiligen tegen Indonesische vrijscharen, die met grana ten en machinegeweren de veiligheid van de nieuwe staat ondermijnen op rechtstreeks bevel van Soekarno. anuit West-Europa kan men dit misschien beschouwen als een „plaatselijke aangelegenheid". Maar de Britse regering en de militaire leiders zitten met hun handen in het haar. Dit wordt een lange en kostbare affaire, wellicht even langdurig en kost baar als de eindeloze oerwoudgevechten in Malakka tegen de communisten. Behalve Cyprus en Maleisië zijn er nog twee andere gebieden, waar noodtoestan den dreigen, namelijk Aden en Kenya. In Aden, waar een golf van stakingen is gevolgd door een bomaanslag en andere vormen van geweldpleging, is de toestand onduidelijk, behalve in zoverre dat het wederom Brittannië is, dat zit met de ge bakken peren. In Kenya, dat nog slechts veertien dagen geleden zijn onafhanke lijkheid ontving onder Jomo Kenyatta, heeft laatstgenoemde de noodtoestand moeten uitroepen in het Noordoostelijk grensgebied, waar de 200.000 doodarme Somaliërs met hun barre land aansluiting eisen bij de Republiek Somalië, welke laatste staat eveneens aanspraak maakt op de door Somaliërs bewoonde gebieden van Ethiopië. Kenya is weliswaar onaf hankelijk, maar het is lid van het Ge menebest en er zijn nog steeds Britse garnizoenen. En het is een Britse gou verneur generaal, die de volmachten moet uitoefenen om de vrede te bewaren in het Noorden. Dit is het soort van problemen waar mee Groot-Brittannië het nieuwe jaar in gaat. Als men denkt aan het eind van de Centraal-Afrikaanse Federatie van de beide Rhodesia's en Nyassaland. welke officieel zijn beslag krijgt op 31 december a.s„ en aan de moeilijkheden, welke Brittannië wachten in Zuid-Rho- desië; en als men verder denkt aan de moeilijkheden in Brits Guyana, kan men zich voorstellen dat de Britse regering en de leiders van de strijdmachten zich afvragen waar zij de manschappen en het materieel vandaan moeten halen om gereed te zijn voor alle mogelijkheden in de hele wereld en tegelijkertijd een garnizoen van 55.000 man te handhaven in West-Duitsland. DAAN VAN DER VAT UTRECHT, 27 dec. De studenten- kaniers in door de overheid gesubsidi eerde stichtingshuizen zijn de laatste vier jaar met ruim 33 procent in huur gestegen. De door de vorige minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen mr. J. M. L. Th. Cals aangekondig de geleidelijke verlaging van de huur subsidie voor dergelijke stichtingshui zen zou betekenen, dat de huur van deze studentenkamers nog eens met 15 d 20 procent omhoog zou gaan. De toch al ongunstige uitzonderingspositie van de Nederlandse student op het gebied van de volkshuisvesting zou hierdoor nog verder verergeren. Dit heeft de commissie huisvesting, die de Nederlandse studenten raad on langs heeft benoemd om een zo breed en zo diepgaand mogelijk onderzoek in te stellen naar de huidige woonomstan digheden van de Nederlandse student, meegedeeld. Volgens de Nederlandse Studenten Raad zijn de betrokken instanties ge neigd, de hiermee samenhangende pro blemen te weinig ernstig te nemen, waarschijnlijk omdat de uitspraken hierover tot nu toe gebaseerd waren op onderzoeken van een beperkt en lo caal karakter. Als geen huurverlaging mogelijk is, moet volgens de raad min stens een rigoureuze huurstop voor door stichtingen beheerde studentenkamers worden verlangd. Dit te meer, omdat in de praktijk het liuurpeil van de stich tingskamers mede bepalend is voor de kamerhuren die particulieren vragen. In vergelijking met het bestedings patroon van gezinnen met een inkomen tussen 4000 en 8000 zou de gemid delde kamerhuur ongeveer 16 procent van het inkomen van de student mogen bedragen. Als men het jaarin komen van de student, rekening hou dend met het doorgaans gehanteerde maximumbedrag van de rijksstudietoela gen op 2600 stelt, volgt daaruit (twee plek, die echter spoedig zal worden ingenomen door de bouw van een nog groter schip: de Shell-Nederland, waar voor 4 a 5 maanden terug de order werd ontvangen. De kiel van deze gigante zal worden gelegd op de helling V. Het werk om deze helling gereed te maken voor de bouw van honderdduizend ton ners, de grote wensdroom van de Am sterdamse haven, is bijna voltooid. Met de bouw van de Shell-Nederland is men dus al aardig op weg naar de verwe zenlijking van deze droom. Advertentie betrekkelijk goedkope vakantiemaanden inbegrepen) een maandinkomen van ongeveer 240 bruto. Uitgaande van 16 procent hiervan voor huisvesting zou de gemiddelde kamerhuur niet meer dan 38,50 mogen bedragen. Uit een voorlopig onderzoek is de commissie huisvesting echter gebleken, dal de doorsnee huurprijs voor studentenka mers tussen de 50 en 60 ligt. In pro centen uitgedrukt betekent dit een huur die respektievelijk 30 en 56 procent te hoog ligt. De commissie zal over deze zaak een rapport samenstellen aan de hand van een enquête die in september bij de inschrijving voor het collegejaar 1963- 1964 in alle universiteitssteden in Ne derland is gehouden. Dit rapport zs y over enkele maanden gereed zijn. Peru Het PTT-personeel is vrij ón een staking van onbepaalde duur be gormen. Het eist o.m. een hoger kerstgratificatie. (Rtr) Advertentie/ Rustig oud met OLVEH pensioen O n de acht weken, dat ik hier nu zit, ben ik veel dingen anders gaan zien," zegt staatssecretaris drs. L. J. M. van de Laar. „Ik heb, evenals anderen, ook wel eens de indruk gehad, dat er bij de behande ling van zaken die liggen in de sfeer van de vrijetijdsbesteding, de volksontwikkeling enz. van de kant van de overheid te bedille rig te werk wordt gegaan. Toch is dat niet de mentaliteit van O., K. en W. Men vraagt of er nu werkelijk 24 ambtenaren no dig zijn voor de vrijetijdsbeste ding. Ik heb er zelf ook van staan te kijken hoeveel er moet gebeu ren als we er terwille van de recreatie bijvoorbeeld één duin slag bij willen krijgen." De nieuwe staatssecretaris is begonnen met zich „in te lezen". „Om de zaken van vandaag te kennen, moet je weten wat er gisteren gebeurd is; van gisteren grijp je terug op eergisteren en dan merk je, dat het eigenlijk beter is aan de andere kant te beginnen; van voren af. Als het zover is, zit je met een stapel stukken tot zó hoog." Hij wijst naar de leuning van zijn fau teuil. Drs. Van de Laar heeft zich opmerkelijk snel ingelezenEen maand na zijn benoeming moest hij zijn aandeel leveren in de verdediging van de begroting van O., K. en W. in de Tweede Kamer. Toen de subsidiëring van het Nederlands Danstheater aan de orde kwam, kon hij tegenover Kamerleden, die deze zaak heel wal langer kenden dan hijzelf, meteen de voorgeschiedenis van deze subsidiëring ter sprake brengen. Deze subsidiekwestie heeft de nieuwebewindsman bovenaan op zijn programma gevonden. Hij wil de balletsubsidies opnieuw bekijken tezamen met de gemeenten Amsterdam en Den Haag. Zijn priori teitenlijst vermeldt verder in de top de openluchtrecreatie, de sportaccom modatie en een wettelijke regeling van het jeugdwerk. Wordt er niet te veel gepraat over het „probleem van de vrijetijds besteding? Drs. Van de Laar: „Voor mij persoonlijk vormt de besteding van mijn vrije tijd bepaald geen probleem en dat zal zeker ook voor vele anderen opgaan, maar er zijn nu eenmaal grote groepen van de bevolking, vooral in het westen van het land, waarvoor het wel degelijk een vraag is waar en hoe zij hun vrije tijd kunnen besteden en dddr heb ik als verant woordelijk bestuurder tenslotte rekening mee te houden. Dat wil niet zeggen, dat er een „high-brow-volksopvoeding" moet plaats vinden. Ook voorzieningen voor het vissen, de bermrecreatie enz. dienen in het recreatie- beleid serieus mee te tellen. Het is niet een zaak, waar O., K. en W. tnee te maken heeft, maar ik vind ook de vraag of er in een nieuwe woonwijk een café moet komen of een zaal voor bruiloften en partijen best de moeite waard om er over na te denken:' De heer Van de Laar (42 jaar) heeft geschiedenis gestudeerd in Nijmegen en Parijs. Na de bevrijding is hij een jaar verbonden geweest aan de redactie van het dagblad „Oost-Brabant" Hij schreef in Den Bosch onder meer cursiefjes onder de kop „Des Hertogs Nar". Ook later heeft hij weer met de journalistiek te maken gehad: hij werkte de laatste jaren mee aan de muziekrubriek van „Het Binnenhof". In Delft heeft hij bestuursfuncties vervuld bij het muziekonderwijs. Hij is leraar geschiedenis geweest aan het Onze Lieve Vrouwe-lyceum te Breda, directeur van de katholieke M.M.S. te Delft en daarna rector van het Lodewijk Makeblijdecollege te Rijswijk. Hij beheert nu op O., K. en W een zeer gevarieerd samengesteld portefeuille-onderdeel. Naast de reeds genoemde onderwerpen bevinden zich daarin: de jeugdvorming, het bijzonder jeugdwerk in internaatsver- band, de lichamelijke vorming en sport, de verschillende kunstzaken, oudheidkunde en natuurbescherming. .JJiemand kan zich een deskundige noemen op al die terreinen," zegt de staatssecretaris. Bij het begrotings- iebat in de Kamer bleek hij echter in tal van zaken reeds zeer goed thuis te zijn. In januari hoopt de staatssecretaris gelegenheid te hebben een oriën tatiereis te maken langs zijn vele buitendienstenhet oudheidkundig bodemonderzoek, het C.I.O.S., de rijksmusea enz. ,Jk woon ook zoveel mogelijk kunstgebeurtenissen bij, maar ter besparing van reü'.jd wacht ik meestal wel tot de gezelschappen in Den Haag komen. Als rector dacht ik, dat ik veel te doen had, maar nu heb ik het wel twee keer zo druk." Het zal zijn echtgenote en zijn drie kinderen (13, 11 en 9 jaar) niet ontgaan, dat de vervulling van het staatssecretariaat hem zeer boeit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5