Het mooiste - het grootste het hoogste - het duurste R Koning van onroerend goed D De man van het grote gebaar D V Zwolsman-groep D Achtduizend emigrantenouders via de stichting „Wij komen" naar hun kinderen overzee Oude kuypër] HET MILJOENEN FONDS VAN MAURITS RECKMAN Mgr. Calewaert bisschop van Gentoverleden GRONINGEN viert universiteitsfeest Kostbare postzegel collectie verkocht SATERDAG 28 DECEMBER 1963 PAGINA 7 r": einder Zwolsman is een „held", zoals voor het Neder landse publiek ook minister Luns, Coen Moulijn en Wim Kan „helden" zijn. De naam Zwolsman kan men, meer dan de andere, op elk ogenblik horen vallen, of dat nu is in de huiskamer, in de werkplaats, op straat, in de Tweede Kamer, aan de borreltafel, in de gemeenteraad of door de radio. Voor het grote publiek is Zwolsman de „superzakenman", de „man die alles koopt", de „multi miljonair", vereenvoudigingen die nog juist zijn ook. Nie mand kan in drie woorden worden gekenschetst en zeker Reinder Zwolsman niet, de persoonlijkheid die boeit door zaken te doen op een manier en op een schaal zoals die in dit land zelden of nooit zijn vertoond. Hij trekt aan als een miljoenengoochelaar die voor een steeds verbaasder pubiliek schijnbaar moeiteloos het ene gouden konijn na het andere onder een hoed vandaan haalt. De heer Zwolsman een ge zond uitziende vijftiger, dun haar, brildragend, vaak met pijp spreekt duidelijk tot de Verbeelding. Er zijn hem dan ook ad etiketten opgeplakt als „De keizer van Scheveningen" en „De koning van het onroerend goed", Waarbij het wel toevallig zal zijn dat zijn hoofdkantoor gevestigd is in de Haagse Paleisstraat. Zelfs is hij van een „Zwolsman-lekker- man" niet ontkomen. Dit alles: het zakendoen in grote stijl, het Uitgroeien tot een nationaal bt- kende figuur, de vrijwel dagelijkse Vermelding van zijn naam in de kranten, is in slechts enkele jaren gegroeid. Het is begonnen op een koude januaridag in 1961, toen hij afscheid nam van de Intervam, een grote bouwonderneming waar van hij directeur was. Op nieuws gierige vragen van journalisten wat de heer Zwolsman zou gaan doen in de toekomst, gaf hij een Uiterst vaag antwoord, dat hij niet nader wilde toelichten: „Ik wil tijd vinden voor de realisering van voor de Nederlandse econo mie belangrijke initiatieven" zo zei hij. Daarna hoorde men korte tijd niets. Toen trof men hem bij de Landbank, een bejaarde financie ringsmaatschappij die lange jaren had liggen soezen in een mooi pand in een rustige Haagse buurt. Hij had de aandelen opgekocht om haar als een sprookjesprins met een gouden toverstaf uit de sluimer te doen ontwaken. BOUW KANTOREN Vistitekaartje van Zwolsman. „Wij Komen"! Die woorden hebben in de laatste vier jaar een diepe betekenis gekregen voor tienduizenden emigrantenouders in ons land. Het is de naam van een stichting die het reeds 8000 emigrantenouders mogelijk ge maakt heeft hun kinderen over zee te bezoeken en veelal zijn dat mensen die daar tevoren niet van hadden durven dromen Initiatiefnemer tot de oprichting van wat voluit heet het Nationaal Spaar- en Reisfonds „Wij Komen" was de bekende journalist Maurits Reckman. Hij is ook de voorzitter van het fonds. Eigen „Wij komen"-dek Gulle Snip en Snap Temidden van emigrantenouders. (Reinder Deze Landbank werd een commer ciële hoorn des overvloeds van waar- Uit een tomeloze stroom plannen ter Waarde van honderden miljoenen gul dens zijn weg vond. De rustieke naam „Landbank" is inmiddels gewijzigd in een naam die het onomwonden zegt: „N.V. Zwolsmangroep", voortvarende moeder van een snel uitgroeiende kring kapitaalkrachtige dochterondernemin gen. Wanneer men de heer Zwolsman vraagt hoe hij al de aankopen van aan delen, de uitvoeringen van de plannen, de vele activiteiten financiert zegt hij dat er genoeg grote beleggers als bij voorbeeld hypotheekbanken zijn die geld in zijn plannen willen steken. Vraagt men verder dan krijgt men hooit een antwoord, maar altijd een we dervraag: „Wilt u mij vertellen hoe veel u verdient en hoeveel u bezit? Nee toch immers, en zo is het met mij ook." Men wil veel weten van de heer Zwolsman en dat is nauwelijks te ver bazen. Wanneer hü zich met heel Ne derland bemoeit, bemoeit heel Neder- Een kwestie van land zich met hem. Wederkerigheid. De merkwaardigste trek in de za kenman van dit formaat is misschien wel zijn culturele, ja artistieke ach tergrond. Met voorvaderen die in de bouw waren werkzaam geweest en met een vader als ambtenaar ging hij een heel andere kant uit: hij volgde een zangopleiding op het conservato- emplooi te zijn als zanger en hij gmg een heel andere kant op: hij was on der meer taxateur in onroerende goe deren, makelaar, „huisjesmelker" en bouwer. Nog steeds heeft hjj „goud in de keel" en het komt wel voor dat deze oud-leerling van Louis van Tul der even een uitweg zoekt voor de spanningen* van een belangrijke be spreking thuis in een sonore aria. Dat thuis is dan een comfortabele villa aan de Klatteweg, tussen Den Haag en Scheveningen, waar ook burge meester Kolfschoten woont. e heer Zwolsman bezoekt ook graag concerten, in (zijn eigen) K. en W. in Den Haag of in het (eigen) Scheveningse Kur- haus. Die artistieke kant in zijn karak ter speelt hem in zaken weieens par ten. Zij brengt namelijk een spontaneï teit mee, die zijn met veel diplomatie gevoerd beleid weieens kan doorkrui sen. Het gebeurt dat hij in woede zijn papieren op de grond smijt omdat hij zijn visionaire plannen gedwarsboomd ziet door wat hij als ambtelijke futili- teiten ziet of als tergende kortzichtig heid. Wanneer het hem tegenzit kan hij zeer spontaan kwaad worden en aan toegesnelde journalisten commentaren geven die hij enkele uren later betreurt. Soms probeert hij dan ze terug te ne men, maar dan is het al te laat: de kranten vermelden met grote koppen wat Zwolsman nu weer heeft gezegd. Onlangs gebeurde dat nog loen de Haagse gemeenteraad zijn „winkelcen- truni-Mariahoeve" (kosten: 40 mil joen) verwierp. „Het is te groot en dus schadelijk voor de binnenstad", vond men. De heer Zwolsman had een zwak voor het plan: het was het eerste dat hij als „Landbankier" in aanwezigheid van vele autoriteiten had bekend ge maakt. Ook paste het in zijn streven zijn woonstad Den Haag meer „leef baar" te maken. Bovendien zal de verwerping van hot plan temeer een bittere pil geweest zijn omdat er onge veer een miljoen gulden aan de voorbe reidingen was uitgegeven. Hij was dan ook woedend toen hij een minuut na afloop van het nachtelijk gemeenfe- raadsdebat van het resultaat hoorde. Het was reden genoeg om een paar uur later uiterst boos een wethouder uit zijn bed te bellen,, al bedacht deze zich geen ogenblik de hoorn terug te leggen lii! rlo mm tv» 7ntr>1oman" hnnr- rium. Later bleek er echter weinig zodra hij de naam „Zwolsman" hoor- de. Gepeperde opmerkingen ventileer de hij over de gemeenteraad wat voor de fractievoorzitter van de K.V.P. aan leiding was in latere zitting hierop te rug te komen om te zeggen dat zijn fractie „zich gegriefd" voelde, wat een politieke krachtterm mag heten. ZwoJsman schreef ook een keurige brief naar een raadslid dat zich fel met klem van argumenten had verzet tegen het plan-Zwolsman en onder meer naar de shopping-centres in de Verenigde Staten verwees. Hij bood hem in die brief een reis naar Amerika aan opdat het raadslid zich er persoonlijk van kon overtuigen dat hij het verkeerd had ge zien. De heer Zwolsman moet hébben geweten dat dit een onmogelijk aan bod was, maar daarom liet hij de brief nog niet ongeschreven. Er is daarnaast ook een tactische, welbespraakte, be dachtzame diplomaat Zwolsman, die men kan ontmoeten op aandeelhou dersvergaderingen en persconferenties. Hij weet niet zelden vragenstellers zeer ad rem met een elegant kluitje in het riet te sturen, wat de betrokkenen eerst veel later als zodanig aanvaarden. Niet gauw legt hij zich vast in concrete ant woorden waar het zijn piannen betreft. Hij geeft de voorkeur aan een wirwar van slagen om zijn arm. Wanneer men hem bijvoorbeeld zou vragen of hij geïnteresseerd is in de overneming van een vuurwerkfabriek, dan zal hij zeggen: wij zijn in principe in alles ge ïnteresseerd, dus .pok in een vuurwerk fabriek. Wel wil nij toegeven dat bij vrijwel alle transacties het onroerend goed een rol speelt. Bij de overname van Ruteck's was volgens vele deskun digen dan ook wel degelijk een punt dat hij in één klap vaste voet kreeg in de centra van een groot aantal steden. e heer Zwolsman wJ) geen specu lant heten, al wordt aan zijn aan delen grote speculatieve waarde toegekend. Er is een bijna ma gische band gelegd tussen Zwolsman en zijn ondernemingen. Men bezit geen „aandelen E.M.S." of „aandelen Grond- briefbank", men heeft „aandelen-Zwols- man", en dit opent voor velen gulden vergezichten. Er is geen enkel fonds aan te wijzen dat op zo'n-haast-grieze- lige-wjjze steunt op de laam van &én man. Zodra men gelooft dat hjj zijn wel gevallig oog op een bepaalde onderne ming laat rusten ontstaat er een finan ciële koorts die de koersen als het kwik in een thermometer snel opjaagt. Men gelooft in Zwolsman, en tot nu toe niet tevergeefs, ongeacht de onheilsprofeten die in alle kringen te vinden zjn en die de ineenstorting van het Zwolsmanrijk voorspellen. Als enig argument verwij zen zij dan soms naar andere ambiti euze hoogvliegers in binnen- en buiten land die na een even spectaculaire vlucht financieel zjn neergestort, veie anderen in de ramp meesleurend. De heer Zwolsman weet wat er zoal ge zegd wordt, glimlacht eens en ijkt er de rust zelve onder te bijven. De zegs wijze „niet verder springen dan de pois- stok lang is" is een geliefkoosde uit drukking van de heer Zwolsman, waar mee hj onder anderen aandeelhouders gerust stelt die vrezen voor een al te grote onstuimigheid. Wj hebben tot nu toe net als de aandeelhouders de ondernemingen van de heer Zwolsman met hemzelf vereenzelvigd. Zelf staat hj hier af- wjzend tegenover. Hj wjst op de raad van bestuur, op de commissaris sen, op de directeuren, allen mannen met klinkende namen in de finan ciële- en zakenwereld. Toch is het wel duidelijk dat hj de touwtjes in handen heeft en niemand anders. Wie van zjn naaste medewerkers niet aan dat idee kan wennen, ver trekt. Er zjn dan ook regelmatig mutaties in de top. Er is voor hem persoonlijk ook alle reden de zaken goed te volgen: de aandelen van de Zwolsmangroep zjn familiebezit en deze groep heeft bijvoorbeeld de meerderheid van de aar,delen E.M.S. Daarnaast heeft hj peisoonljke hob by's als de commerciële televisie, waarin hj met eigen geld is vertegen woordigd. Het is bekend dat hj het ook leuk zou, vinden een krant te bezitten en ook aan deze hobby zou hj wel geld kwjt willen. Los van deze laatste ambitie kan gezegd worden dat de publiciteit een grote rol heeft gespeeld bj net verkrjgen van het aureool van „com mercieel genie". Zjn plannen waren zó groots, zjn optreden als zakenman zó opzienbarend dat een grote publici teit daar wel uit moest voortvloeien. Veel wat Zwolsman doet is het mooiste, het grootste, het hoogste, het duurste. Niets gaat in het klein. De heer Zwols man houdt niet van publiciteit om zjn' persoon. Zegt hj. Toch moet hj wel degelijk geweten hebben dat alleen een bepaalde bespeling van het grote pu bliek het hem mogeljk zou maken het vertrouwen te wekken dat hij nodig had. Een vakman op dit gebied heeft onlangs in het vaktjdschrift „Revue der reclame" geschreven over „Het op bouwen van onbekende mensen tot na tionale figuren via public relations" Er wordt onder meer gesproken Jver „de magnifieke build-up van de heer Z." Ook deze „build-up" kon geluk kig niet voorkomen dat er ook wel artikelen geschreven worden die de heer Zwolsman nu niet zo heel welge vallig zijn. Hij reageert daar dan niet gauw zelf op, maar zjn „public relati ons officer" wil dan nog wcleens het ongenoegen ter kennisneming door geven aan de schrjver. Een enkele keer is het gebeurd dat niet mijnheer Zwolsman maar wel zjn vrouw woe dend was over wat er over hem was ge schreven. Zj pakte prompt de telefoon om de hoofdredacteur van de betrok ken krant van repliek te dienen. Zoals gezegd: veel wat Zwolsman doet heeft allure. Hj is de man van het grote gebaar, ook bj- voorbeeld in zjn schenkingen. Bj zjn afscheid van Intervam laat hij nun- derdduizend gulden na voor het studie fonds van het personeel. Wanneer zjn Scheveningse parochie jubileert schenkt hj de pastoor een toren die nog steeds aan de- kerk ontbreekt en daar mee is een bedrag gemoeid dat ver- moedeljk nog hoger ligt. Hij is oprecht kwaad wanneer uitlekt dat hj de man is die schuilgaat achter wat eerst „een anonieme gever" was. Zwolsman krjgc dan ook, en niet voor het eerst, te maken met de schaduwzijde van elke roem: de achterklap. „Hj heeft het iie- le Gevers Deynootpiein en de Kerk vormt daarin een dode hoek. Hj heeft nu de kans ook daarvan te maken wat hj wil," zo heet het. Andere schenkin gen: bj de opening van het eerste deel van het winkelcentrum in Rijswjk (to tale kosten: 70 miljoen gulden) stort hj in het instrumenten- eip uniform fonds van de Rjswijkse fanfare, die de Eeesteljkheid opluistert, 50.000 gulden. Het museum van Rjswjk, waarvan het bestaan nauweljks bekend was, strijkt een douceurtje van tien mille op. In het blad van de Vereniging voor de be scherming van voetgangers kan men de vermelding tegenkomenZwolsman- fonds: 100 gulden. Ook voor het E.M.S.- personeel heeft hj een goed voorzien fonds gesticht waaruit geput kan wor den voor bijzondere financieringen, bij voorbeeld eigenwoningbezit. De politieke verwarring rondom hot doen en laten van de heer Zwols man is grenzenloos. In de Haagse raad bijvoorbeeld werd zjn plan voor hel winkelcentrum door de liberalen ver worpen, maar door de socialisten ge steund. De Vara, altjd één span vor mend met de P.v.d.A. en dus in geljke pas lopend, kon het ook allemaal niet bijhouden. Kort na de afwjzende be slissing Van de gemeenteraad werd de ze in een radio-commentaar luid toege juicht, waarbj men er kennelijk met van op de hoogte was dat juist de soci alisten vóór het winkelcentrum hadden gestemd. Zwolsman is een dankbaar onder werp geworden voor grapjes, op straat en in het cabaret. „Zwolsman heeft het Vredespaleis gekocht en het stadhuis," zo heette het al gauw. „Zjn zoon heeft zich Madurodam aangeschaft om mee te spelen." Zjn overneming van enkele cultuurmaatschappijen deskundigen zeiden dat dit gedaan werd vanwege de „fiscaal compensabele verliezen" gaf een cabaret gelegenheid in een lied sver hem te zingen: „Gaf Luns Nieuw- Guinea uit handen, Zwolsman kocht de Vorstenlanden". De Zwolsman-zaak heeft ook zelfspot, wat een belangrijke eigenschap mag he ten voor een zo machtige onderne ming Op het grandioze personeelsfeest dat onlangs is gegeven hing er in de hoek waar gratis drankjes werden ver strekt een metersgroot bord: „Bar ge bouwd in opdracht van de E.M.S." wat een duide'ljke verwijzing was naar de trotse borden die bj bouwwerken in aanbouw geplaatst worden. Zo subtiel gaat het overigens niet altjd toe. In het winkelcentrum „In de bogaard" in Rjs wjk" werd bj de opening een wed strijd uitgeschreven, waarvan de orijs duideljk ,,mondo-cane"-effecten had De winnaar mocht namelijk in een groot warenhuis zich in precies een minuut tjd alles toeëigenen waartoe hj in staat was. Onder de ogen van een groot publiek rende de man als gek, koortsachtig graaiend rond met als re sultaat onder meer een handvol hor loges. erder nebben we gesproken over de simpiificeringen rondom de persoon van Zwolsman. Een nogal delicate simplificering die vaak wordt gehoord :s „die bun«er- bouwer". Daarbij herinnert men zich het proces dat in de bijzondere rechts pleging tegen hem is gevoerd. Al of niet tegen beter weten in wordt voor bijgegaan aan het vrjsprekende vonnis van het bjzondere gerechtshof, waar hj voorkwam, verdacht van collabora tie. In 1950 werd de heer Zwolsman duideljk gerehabiliteerd: bj konink- !jk besluit werd hem toen de „Bronzen leeuw" verleend, een dapperheidson derscheiding, voor „het bedrjven van bjzonder moedige en beieidsvolle da den in de strijd tegenover de vjand, in het bjzonder van augustus 1944 tot mei 1945", zoals het in de officiële toe lichting staat. In die vrj uitvoerige toelichting wordt verder vermeld oat de heer Zwolsman contactagent is ge weest van het bureau Bjzondere (Op drachten in Londen, in welke functie hj diensten heeft verricht „waaraan voor hem grote gevaren waren verbon den en die van groot belang waren voor de geallieerden en de Nederlandse rege ring". Het bij kt dat hij onder meer per soonljk het archief van het ministerie van Defensie, dat de Duitsers wilden vernietigen, in veiligheid heeft gebracht door het van Velp naar Den Haag over te brengen, bj welke tocht de neer Zwolsman een keer onder vuur werd genomen. Daarnaast verleende hj dien sten bij geheime wapentransporten en wist hj een politieke gevangene te be vrijden door pressie uit te oefenen op een collaborateur. Zwolsman: we zullen nog van hem horen. P. VAN DER EUK e Zwolsman-groep N.V. (vooreen De Landbank) bezit de meerder heid van de aandelen E.M.S. (Ex ploitatie Maatschappij Schevenin gen, in welke onderneming zij haar belangen in onroerend goed en in de Horeca-sector heeft ondergebracht. Bij de overname was de E.M.S. reeds eigenaar van de volgende maatschap pijen en gebouwen: Mij. Zeebad Scheve ningen (exploitante van: Het Kurhaus, Grand Hotel, Palace Hotel, Savoy Hotel (bij elkaar 1.000 bedden), het circusge bouw, Palais de Dance, Boulevard Ro tonde en nog enkele kleinere gelegen heden in Scheveningen en Expl. Mij Wandelhoofd Scheveningen .de beheer ster van de „pier"). De E.M.S. heeft de laatste jaren het gehele kapitaal of de overgrote meer derheid van de volgende maatschappijen verworven: De Nederlandsche Grond- briefbank, met als dochterondernemin gen N.V. Herengracht 402 (Amsterdam), en speciaalbouw N.V., De Vereenigde Vorstenlandsche Cultuurmaatschappij Maatschappij voor Stadsontwikkeling, Den Haag, N.V. Wibex, N.V. Cadzand, Kievittenpolder, Grand Hotel Britannia, en N.V. Die Noord-Haghe in Den Haag, Chawinka N.V. Amsterdam, in het be zit van Lido (Leidseplein) en San Marco (Vijzelstraat). In de loop van 1963 verwierf de E.M.S. het gehele of vrijwel gehele kapitaal van: Delhuizen (opgericht aug. '63) (de maatschappij die het onroerend goed in Arnhem beheert), Rutten's Bierbrouwe rij (Ruteck's) in Rotterdam, met als dochterondernemingen Heek (50 pro cent) en Harison's Exploitatie Maat schappij, Spieker en Elferinck, Zutphen; Holbein Restaurant, Rotterdam; Pieter- sen Automobielbedrijf, Rotterdam; Eer ste Noord-Nederlandse Auto Maat schappij (ENNAM), Groningen; Expl. Mij. Carré, Amsterdam; Tentoonstel lingsgebouw Houtrust (Den Haag); In ternationaal Organisatie Bureau „Ben Essing"; Vereenigde Hollandsche Siga- denfabrieken (thans Ver. Handels- ond. Scheveningen holding voor een aantal bedrijven), Van Wijk Heringa (Leiden) en Hotel Continental (Parijs). Juist gisteren werd de overname be kend van de hotels „Huis ter Duin", „Pa lace" en „Remb.randt" (Noordwijk), Doe len (Amsterdam) en het flatgebouw Ma jestic (Den Haag). Een vijftig procent belang heeft de E.M.S. onder andere in Société Neerlan- daise Immobilière Financière (Franse woningbouw maatschappij); Consessioni Costruzioni (de onderneming die nabij Rome een pier gaat bouwen). Minderheidsbelangen zijn onder meer verkregen in de Terminushotels en Ge meenschappelijk Eigendom. Met de Shell-Nederland gaat de E.M.S. samenwerken op het gebied van dienst verlening in verkeer, toerisme en re creatie (benzinestations, motels e.d.). Over de overneming van de A.R.M (Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij) blijven hardnekkige geruchten circule ren. Verscheidene niet genoemde over genomen onroerend goed-maatschappijcn, zijn inmiddels via een algehele reorgani satie bij andere (werk)maatschappijen ondergebracht. „In 1958 bezocht ik mef mijn vrouw onze zoon Piet," vertelde de heer Reck man, „die naar Brazilië geëmigreerd was. We zijn er een hele tijd gebleven, en het hele uitstapje kostte zo'n tien duizend gulden. Ik was zo dankbaar dat ik mijn zoon terugzag, dat ik me des te sterker realiseerde hoe erg het was, dat duizenden emigrantenouders zo'n weer zien nooit zouden meemaken. Het was onbereikbaar, door de hoge kosten. Ik ben toen gaan piekeren over een metho de om het toch mogelijk te maken voor al die mensen. Terug iu Holland ben ik gaan praten met spaarbanken, met juristen, met reders. En. ik heb erover geschreven en voor de radio gespro ken, om eens te zien wat er lééfde op dit gebied bij de betrokken ouders. Binnen een paar weken had ik meer dan 5009 brieven. Zeer smartelijke brieven waren er bij heel veel zelfs. Een gerefor meerde dame bijvoorbeeld schreef: „Ais het mogelijk zou zijn dat ik mijn zoon terug zou zien, zou ik graag mijn or geltje verkopen." Dat orgeltje was naar dierbaarste bezit. Een andere dame schreef: „Als ik maar éénmaal mijn kind terug mocht zien.zou ik rustig kunnen sterven." Het was heel aangrij pend en dat sterkte mij in mijn ver langen om er iets aan te doen." „Om een lang verhaal kort te ma ken." zei de heer Reckman, „het Na tionaal Spaar- en Reisfonds „Wij ko men" is opgericht, en wat het bereikt heeft is goed duidelijk geworden nu wij ons gewend hebben tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, met het verzoek om na te gaan of de emi grantenouders, die hun kinderen willen bezoeken, gesubsidieerd kunnen worden. Emigratie willen wij terug brengen tot een gewone, eenvoudige zaak. Wat emigratie moeilijk maakt is het defini tieve, het nu-zien-wij-elkaar-misschien- nooit-meer. Als het contact levend blijft, met de ouders en het vaderland, is het lang zo zwaar niet. En waar emigratie een sociaal belang kan zijn, moet liet ook sociaal belangrijk zijn dit gemakke lijk te maken. Vandaar dat verzoek om subsidie. Er zijn een paar ambtenaren van het ministerie op ons hoofdkantoor geweest, in de Naardense Vesting, om eens 1e kijken welke omvang deze kwestie heeft of het werkelijk belangrijk is. En toen zijn dus alle cijfers en feiten eens zwart op wit gezet. Er bleek dat de „Wij Komers" in de vier jaar van het bestaan van het fonds, liefst 20 mil joen gulden bijeen gespaard hadden, samen met hun kinderen! Kijk, dót is namelijk het gror.d-idee: ouders en kin deren samen laten sparen op één boek je. Er zijn speciale boekjes van de Rijkspostspaarbank voor. met de op druk „Reisfonds". Samen sparen gaat vlug, dat werkt stimulerend." „Van die spaarders zijn er nu dus al 8000 naar hun kinderen geweest. In Amerika, Canada, Zuid-Amerika, Zuid- Afrika, Australië, Nieuw-Zeeland, kort om: alle emigratielanden. Op een can de laatste tochten zaten er 186 „Wij Ko mers" op één schip, het M. S Hima laya van een der grootste maatschappij en van de wereld, de P. en O. De Neder landers hadden er een eigen dek! Alleen al in april, mei en juni van 1963 zijn er 1000 „Wij Komers" naar Canada en Amerika gegaan. Elke maand komen er 200 tot 300 Inschrijvingen voor het fonds binnen op het hoofdkantoor in Naarden. Of de heer Reckman de subsidie denkt te krijgen? „Dat hoop ik. Ik durf het natuurlijk niet te voorspel len. Wat ik wel kan voorspellen ;s dat „Wij Komen" steeds meer zal gaan doen voor de emigrantenouders. Uit het speciale Nationale Hulpfonds van „Wij Komen" zijn al 128 reizen betaald voor mensen wier overkomst dringend gewenst was, en die het geld zo vlug niet op konden brengen. Bij grote groepsreizen zijn al kortingen bedongen van 25 pet op de passa- giersprijs. En zo kan er, hoe mach tiger de groep „Wij Komers" wordt, steeds méér gedaan worden, om maar niet te spreken over de dingen die we bereiken kunnen met hulp van de over heid!" „Met die 128 noodgevallen was een ton gemoeid. Dat bedrag is bijeenge bracht door groot-industriëlen, en... we hebben tweeduizend gulden van Snip en Snap gehad!" „Het gekke is," zei de heer Reckman glimlachend, „dat de meeste mensen niet op het idee gekomen waren om samen te sparen. Dat stimuleren wif dus. Dan heeft „Wü Komen" een voor lichtende taak, en een organisatorische. Die hulp blijkt onmisbaar, evenals hef overleg van „Wij Komen" met over heidsinstanties en reders We vormen ook actiecomités in Nederland en in het buitenland die allerlei activiteiten ontwikkelen ten behoeve van het Hulp fonds. De stichting „Wij Komen" is niet het eerste initiatief van de heer Reckman. Daar is bijvoorbeeld nog ,.Ilet leven begint bij 40", dat nu al 22.000 mannen van boven de 40 tot 70 jaar, aan werk heeft geholpen. En dan bijvoorbeeld het Ere-fonds voor Oud-verpleegsters en het Nationaal Dierenpark voor Zwerfdieren in Amerongen, en de Stichting Puttens Jeugd. i Advertentie i BRUSSEL, 28 dec. In zijn 71ste jaar overleed gisteravond mgr. Cale waert, bisschop van Gent. De overle dene, die uitermate vermoeid wa« te ruggekeerd van de toeede zitting van het Vaticaans Concilie, waar hij als een der meest gezaghebbende leden van de Liturgische Commissie een enorm aandeel in de dagelijkse werk zaamheden op zich had genomen, had sinds Kerstdag onafgebroken in een co ma gelegen in een Gentse kliniek. Karei Justinus Calewaert werd ge boren te Deinze, Oost-Vlaanderen, op 17 oktober 1893. Hij behaalde het li centiaat in de Godgeleerdheid aan de katholieke universiteit van Leuven en ontving in 1922 de priesterwijding. En kele jaren later werd hij beiast met het bestuur van het Groot-Seminarie te Gent, waarna hij nog verscheidene andere hoge kerkelijke functies be kleedde. Op 30 januari 1948 werd hij benoemd tot 27ste bisschop van Gent, als opvolger van mgr. Coppieters. Mgr. Calewaert, wiens bisschops spreuk luidde: „Caritate Veritatis" (In de liefde voor de waarheid), had de reputatie een zeer beminnelijk, maar ook zeer behoudsgezind man te zijn. In zekere zin nam hij de laatste jaren in het eerder progressieve Bel gische episcopaat dan ook een terug getrokken plaats in. Niettemin vond zijn stem nog steeds in ruime kring weerklank.- PARIJS, 27 dec. (UPI) Tristan Tzara, bekend als „de paus van het Da daïsme"; de beweging welke na de eer ste wereldoorlog veel schrijvers en schilders heeft beïnvloed, is dinsdag avond in Parijs overleden. Hij was 69. GRONINGEN, 28 dec. In het ka der van de viering van het 350-jarig bestaan van de rijksuniversiteit hier zal in de zogenaamde burgerweek van 12 tot en met 20 juni o.m. een inter nationaal vliegfeest worden gehouden op het vliegveld Eelde. Verder staan op het programma een internationaal sohermtoemooi, een interland honk balwedstrijd Amerika-Nederland, een dag voor de ooileges van B en W, een da voor de agrarische sector en een dag voor het bedrijfsleven, een tocht van chronisch zieken per hospitaal schip, een bal voor de ongeorganiseer de jeugd te Groningen en een dag voor de bejaarden uit verschillende gemeenten, die te Zuidlaren wordt ge houden. Voorts schouwburgvoorstellin gen, studentene enactersconcerten, het optreden van folkloristische groe pen en een overzichtstentoonstelling van het surrealisme in Nederland, ver zorgd door het Groninger Museum. De lustrumoommissie heeft op het be drijfsleven een beroep gedaan om gel delijke steun. Men hoopt dat het be drijfsleven van het totaalbedrag van f 150.000,— ongeveer een derde bijeen zal brengen. PHILADELPHIA, 27 dec. De post zegelverzameling van wijlen Philip H. Ward jr. is voor een bedrag van 1,1 miljoen dollar het eigendom geworden van een postzegelhandelaar uit New York. Algemeen werd Wards verzame ling als een van de mooiste in de gehe le wereld beschouwd. De verwachting bestaat, dat de verzameling in gedeeltes een bedrag van twee miljoen dollar zal opbrengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7