70 jaar openbaar leven in namen, platen, geschriften Levensverzekeringsbedrijven keerden 15 pet. meer uit Onze bouwvakkers verdienen er meer over Vliegveld Teuge trekt zakenlui NV SLAVENBURG'S BANK Zuid-Molukken Bevestiging van arrestatie dr. Soumokil In eerste 9 maanden f5,2 mld. aan niemve levensverzekeringen VOOR ZES MILLE AAN ROOKWAREN GESTOLEN WÈkWmïM I «I PAGINA 9 - ven Tramverkeer rond de eeuwwisseling. Elsa Maxwell in de twintiger jaren. Een van de mooist uitgevoerde, interessante en boeiendste uitgaven van 1963 is het onlangs verschenen „The World in Vogue". Het is een samenvat ting van zeventig delen „Vogue". Zeventig jaren liggen besloten in dit kapitale boek. Zeventig jaar mode, kunst, techniek, sensatie, sport, literatuur en wat u maar ooit heeft willen zoeken in dat bekende maandschrift. J. W. HOFSTRA 1907: een portret van de keizerlijke familie van Rusland, Czaar Nicolaa8 II, Czarina Alix, in haar armen Alexis, verder van links naar rechts: Tatiana, Marie, Anastasia en Olga. 1910: Caruso (de strop al om de hals) in La Fanciulla del West the girl of the golden west de Metropolitan van New York. m ZATERDAG 28 DECEMBER 1963 de hertogin van MarTbourough, een pastel van HeTleu (rond 1900). :^Ron TV-1963 De redactie van het omroepblad van de VARA heeft dezer dagen de televisie-critici van verschillende periodieken overrompeld met de vraag welke zij nu wel de beste, de mooiste of, pak weg, de aangrijpend ste uitzeriding uit het afgelopen jaar hebben gevonden. Zij moesten haar in honderd woorden be- en verant woorden. Op het moment, dat ik deze regelen schrijf, weet ik nog niet hoe mijn collega's hebben gereageerd, maar ik wil wel bekennen dat ik het een opgave vond, die mij voor een uitermate lastig probleem stelde. Niet alleen vanwege de nogal nau/w-be- grensde uitingsmogelijkheid, maar vooral ook door het nauwelijks be grensd zijn van de keuze-mogelijk heid. De beste televisie-uitzending van het jaar, in welke sector van televisie-bedrijvigheid moet men haar zoeken? Want wat men ook van de televisie kan zeggen, niet dat zij geen welhaast chaotische veelheid van mogelijkheden aan de orde zou stel len. En de beroepskijker die uit de aard van de zaak „alles" ziet voelt zich bij zo'n VARA- vraag dan ook in de onbehaaglijke positie ge drukt van iemand, die verplicht wordt een hoekschop van Sjakie Swart af te wegen tegen een Mozart- uitvoering van het Kunstmaand- Orkest o.l.v. Anton Kersjes. Dit lijkt m\j nauwelijks doenlijk. Wat niet degneemt dat ik op een gegeven mo ment grote waardering kan op brengen voor beide fenomenen. De vraag en ook de kleine terugblik op het vergane televisie jaar, die ik u by dezen wil leveren verleidt om te beginnen, tot het doen van een principiële uitspraak. En dan moet het, geloof ik, deze zijn dat de televisie vooral een bemoe digende reden van bestaan heeft in- zover zij beeldend en wel in staat is nü weer te geven wat nü gebeurt. Dat is de hele uitvinding, en een hele uitvinding bovendien. De televisie is op haar best en zij was dat dus ook in het afgelopen jaar in de directe uitzending. FeijenoordBenfica was in 1963 be langrijker dan de opgenomen uit voering van „Cyrano de Bergerac ook al is men van mening dat een figuur van meer importantie is dan Coentje Moulijn en dat Edmon de Rostand meer achtergrond heeft ge had, dan welke trainer dan ook óóit zal hebben. Goede uitzendingen de beste en de aangrijpendste waren in het afgelopen jaar de reportage van de redding van de mijnwerkers in Lengede eerder dan de vertoningen van „Lie ben sie Schau", de reportage van het over brengen van het stoffelijk overschot van Paus Joannes, méér dan de ge- relayeerde uitzending van de begra fenis van President Kennedy. Het onderwerp is in dit verband, geloof ik, betrekkelijk onverschillig. De kwestie is namelijk dat het medium zélf een aangrijpendezaak is. Natuurlijk, er zijn in het afgelopen jaar verschillende uitzendingen ge weest, die niet rechtstreeks waren en die nochthans fascineerden. Ik denk aan de documentaires. De Nederlandse televisie is sterk in docu mentaires en dat komt dan misschien wel min of meer spontaan overeen met onze „volksaard", die eerder op didactische, dan op het „diverterende is gericht. Kees van Langeraad is een groot documentarist en natuurlijk dr. L. de Jong. Maar vlak in dit verband ook de verschillende aktualiteiten- rubrieken niet uit Althans niet ,J3randpunt" van de KRO en .Achter het nieuws van de VARA" die in deze volgorde, het afgelopen jaar het meest hebben doen blijken van een verheugenswaardige neiging tot „directheid". Er zijn in het afgelopen jaar veel schokkende uitzendingen op de tele visie te zien geweest, al was het maar omdat er veel schokkende dingen z\jn gebeurd. Ik hoef u nauwelijks te herinneren aan een trieste veelheid van natuurrampen en aan de ver schrikkelijke dood van Kennedy. Dit alles heeft zijn weerslag op ons scherm gevonden. En ik moet u in dit verband dan ook zeggen dat ik degenen, die nog steeds op gezette tijden met enig hooghartig welbeha gen te constateren dat zij „20'n ding" niet in huis willen hebben, verdenk van een lichte neiging tot snobisme of, als dat te erg is, van een gebrek aan besef, dat het televisietoestel wel degelijk een uiterst merkwaardi ge mogelijkheid biedt tot een intens medeleven met wat buiten de huis kamer gebeurt. Ik heb nog niet gesproken van wat de Nederlandse televisie in het afge lopen jaar aan puur divertissement heeft geboden. Niet omdat ik dat en sommige briefschrijvers verwijten mij zulks onbelangrijk zou achten. Integendeel ook als middel tot onge compliceerd amusement is de tele visie naar mijn overtuiging van on gemene betekenis. Zozeer ben ik daarvan overtuigd dat ik met de beste wil van de wereld en tot mijn spijt te dien aanzien in het afgelopen jaar nauwelijks een hoogtepunt kan aanwijzen. Uiteraard zijn er verschil lende toneelavonden geweest, die ons, kijkers, hebben geïntrigeerd ofschoon ik meen dat dit vergeleken bij 1962 in afnemende mate het geval voet zijn geweest. Op het terrein van het vederlichte amusement dat zich op de zaterdagavond concentreert ben ifc van mening dat er beslist sprake is geweest van een opvallende achteruitgang. Misschien tilt men er in Bussum paradoxaal genoeg te zwaar aan inzoverre men zich te dien aanzien al te nadrukkelijk vast legt op het parti-pris van een publie ke opinie, die men er zelf niet af doende kan peilen. Ik heb daar onlangs over geschreven. „Uit van de VARA heeft zich in de loop van het jaar ontwikkeld tot een amusements programma van de eerste orde en men kan daar wellicht nog véél mee doen. „Zo is het toevallig ook nog es 'n keer" en „Kiekeboe" waren pro gramma's, die veel en terecht, weer stand opriepen, maar die althans duidelijke pogingen waren om een sleur te doorbreken. Maar om, principieel begonnen, principieel te eindigen. De Nederland se televisie moge voor 1964 nóg meer dan voorheen beseffen dat de t.v. als „huisbioscoop" onzin, maar als contact met de buitenwereldnau welijks vervangbaar is. Leve de „Euro-visie, leve de „Telstar". HERMAN HOFHUIZEN Om met de foto's te beginnen: zij lijn stuk voor stuk de moeite van het bekijken waard en de gehele staf van de redaktie heeft zijn uiterste best ge daan om het geheel zo boeiend en af wisselend mogelijk te maken. Het is een boek om op je schoot te nemen en heel langzaam door te bladeren, af en toe eens een artikeltje te lezen uit de pen van de beste schrijvers uit die zeventig jaar. Sommige artikelen zijn wat bekort, maar hebben daardoor slechts gewonnen. U kunt zich geen aangrijpender beeld denken van de betreurde Modiglinani en zijn levenstragedie dan in de korte woorden van André Salmon uit 1951. De Diary of a lady ol fashion" uit Amerika van 1893 geeft een vermake lijk en zeer instructief panorama be treffende de .geldadel in het laatst van de vorige eeuw. De portretten waar mee een en ander is opgeluisterd heb ben zo'n chic en vormen tegelijkertijd zo'n bijtende satire op deze wereld van het diamanten hoefijzer uit de opera te New York, dat in alle beperktheid deze dagboekbladen-met-foto's een sociaal- kritische studie zijn geworden. Kent u de foto van Isadora Duncan op de treden van het Parthenon. Die vindt u ook hier en tussen twee haak jes wat voor een foto! Dat doet geen van de allermodernste jongere foto grafen Edward Steichen met zyn be perkte middelen uit die tijd, na. Ken neth Magowan beschrijft, naast de onvergankelijke kop van La Duse, de entree van de grote actrice op het toneel van de Metropolitain. Het is een ontroerende woorden-snapshot, die in het brein gegrift blijft. Naast Eugene O'Neill's portret staan de woorden van George Jean Nathan, die hem misschien net best van al zijn kunstvrienden gekend heeft: Life to him was a serial story consisting mainly of advice from mad dogs, fa tal cancers,and undertakers' disap pointments in loveDe psychopa- tische depressie van de grote drama tische auteur heeft nooit betere de finitie gevonden. En dan is daar Mrs. Cornelius Van- derbilt, gefotografeerd door Cecil Bea ton in haar Louis XVI salon uit de Fifth Avenue. Het is alles goud wat daar blonk. Yehudi Menuhin, tegen wie Albert Einstein eens zeide toen hij tiem als tienjarige knaap had horen spelen: You have once again proved to me that there is a God in heaven, staat hier als acht-en-twintig.jarige in een coin du feu op een repetitie, naast Ma rion Anderson, van wie Toscanini be weerde: A voice like yours is heard once in an hundred years; zij bespreekt lachend met Eugene Ormandy een par tituur van een concertstuk, want de Metropolitain bleef voor haar als nege rin gesloten tot zü al lang op haar retour was. Gertrude Stein, die wonderlijke hte- ratrice, vertelt op zeer amusante ma nier hoe zij de latere modekoning Pierre Balmain heeft ontmoet en dat stukje proza reflecteert geheel en al naar wonderlijk interessante persoon- ipkheid, zoals ook het artikeltje van Vincent Sheean over ,,die wonderlijke Vrouw en dichteres, die wonderlijke Poëtes en vrouw", die een hotel voor Vogels hield en geen telefoon duldde in haar huis, Edna St.-Vincent Millay. haar zijn de schone regels: I will non trol myself, or go inside. I will not «aw perfection with my grief. Hand- 5?me this day: no matter who has died Hier in dit fabuleus uitgegeven ▼ogueboek vinden we ook het artikel van Jacqueline Lee Bouvier die de geadoreerde presidentsvrouw en de I diep beklaagde weduwe van John Kennedy zou worden, over „People I wish I had known" en tót onze ver bazing en geamuseerde verwondering lezen we dat zij dolgraag Charels Baudelaire, Oscar Wilde en Sergei Diaghdlev had leren kennen. Dat zegt meer over de sfeer die nog zo kort geleden op het Witte Huis heeft ge heerst, dan welke politieke uitspraken van haar echtgenoot dan ook. Over Rockefellers liefdadigheid, een t side-line bij het aanwenden van die hon derden miljoenen, een kort, maar he vig artikeltje plus een fotootje van een bladzijde uit zijn kasboek in een Klein beetje pietepeuterig handschrift. Maar diezelfde hand gaf zonder enige moeite 35 miljoen aan een universiteit en uit gaven van een half biljoen dollar wa ren ook maar gewoon. Hoe gemakkelijk hadden die kapitalen kunnen worden verdaan aan onzinnige luxe of dwaas heden! Anita Loos babbelt heel ge noeglijk over het nieuwe soort vamp, eh wijlen Elsa Maxwell kleppert op de haar bekende manier over „What makes or breaks a party". Tot opluis tering staat er een foto van haar naast, in een plusfours naast een oerouder- wetse fiets! De kleurenfoto's zijn om uit te knippen en op te hangen, zo mooi, zodat deze Vogue-uitgave die de jaren 1893-1963 omspant een kostelijk bezit is geworden. The World in Vogue, Seeker and Warbrug, Landen, 55. (Van onze correspondent) APELDOORN, 27 dec. De snelle ontwikkeling van de IJsselvallei zal, naar B. en W. van Apeldoorn de gemeente raad hebben meegedeeld, tot gevolg hebben dat de internationale contacten sterk zullen toenemen. Goede verbin dingen van het vliegveld Teuge met West-Duitsland, België, Frankrijk, En geland en Scandinavië worden steeds meer gewenst. Om het vliegveld geschikt te maken voor kleinere zakenvliegtuigen, heeft de directie van Teuge de ministers van Verkeer en Waterstaat, Financiën, en Justitie verzocht het aan te wijzen" als douanevliegveld. Dit verzoek is inge willigd. Binnenkort zullen op Teuge drie zakenvliegtuigen beschikbaar zijn. Reeds is één beroepspiloot in functie. Spoedig zal het aantal vliegers worden uitgebreid. den HAAG, 27 dec. (ANP) De vertegenwoordiger in Nederland van de Republiek Zuid-Molukken, dr. J. P. Nikulujuw, heeft bevestigd dat mr. dr. Chr. Soumokil, „waarnemend president van de Republiek der Zuid-Molukken", op 2 december is gearresteerd door het Indonesische leger. Dr. Nikulujuw deelt mee, „dat elke verklaring, door hem na zijn gevan genneming afgelegd, niet de minste waarde heeft, omdat deze verklaringen worden afgelegd in onvrijheid". Verder wordt gezegd, dat de gevangenneming van dr. Soumokil „geen enkele invloed heeft op de wettige aanspraken der Zuidmolukkers op hun recht van zelf beschikking. Hun onafhankelijkheids wil is ook nu nog ongebroken". (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend (Advertentie) UTRECHT, 27 dec. Uitkeringen van levensverzekeringen gaan oen steeds belangrijker rol spelen In het levensonderhoud van gezinnen, waar. (Van onze correspondent Naar- het oordeel van deskundigen in de Bondsrepubliek zal de loonronde in Neder land niet voldoende zijn om de trek van Nederlandse txmwarbeiders naar West- Duitsland te stoppen. Het verschil tussen de lonen in de bouwvakken in Neder land en in West-Duitsland respectievelijk ƒ2,85 is D.M. 3.15 en D.M. 4.30 per uur zal ook na de loonsverho ging in Nederland nog groot genoeg zijn om b< vakkers naar de Bondsrepubliek te trekken Hoeveel Nederlandse bouw vakkers in West-Duitsland werken, is niet met zeker heid bekend. Aan de Neder lands-Duitse grens in Vaals- Aken hebben de Westduitse douaniers ze eenmaal ge teld Zij kwamen op 4.500 via deze ene overgang. Men schat het totaal aantal op tussen de 25.000 en 30.000. Ook vele Belgen komen in West-Duitsland werken, hoe wel hun aantal geringer is. Het grootste aantal Neder landse en Belgische bouw vakkers werkt in de deelsta ten der Bondsrepubliek, die aan Nederland en aan Bel gië grenzen, maar men vindt ze ook diep landinwaarts. Het is voor iemand die per auto veel door West-Duits land reist, geen ongewoon beeld Nederlandse bouw-co- lonnes aan te treffen. Noch is het ongewoon b.v. in de buurt van Bielefeld de ar beiders aan het een of an dere wegenbouwprojekt el kaar in het Nederlands Iets te horen toeroepen. In de Westduitse gebieden die aan Nederland gren zen, zijn de bouwvakkers echte „pendelaars". Zij komen 's morgens vroeg over de grens, werken de hele dag in West-Duitsland en keren 's avonds naar huis in Nederland terug. Dat doen ze vijf dagen van de week. De zesde dag zaterdag hebben ze vrij. In de vroege ochtenduren passeren de grote en kleine autobussen van Neder landse ondernemers, die he le colonnes in West-Duits land hebben en de parti culiere auto's, motorfietsen en bromfietsen met Neder landse arbeiders de grens posten. En het zijn niet al leen arbeiders, maar ook ve le arbeidsters die naar West- Duitsland komen, laatstge noemden natuurlijk niet in de bouwvakken, maar voor namelijk in de textielindus trie, o.a. in de textielstad Mönchengladbach vlak over de grens van Roermond. Ve len dezer buitenlandse „gast arbeiders" wat ze na tuurlijk zijn, al pleegt men daaronder meestal alleen Italianen, Spanjaarden, Grie ken en Turken te rekenen leggen alleen al van huls tot de grens 50 km af. Er zijn gevallen van arbeiders en arbeidsters, die men kan dat n.l. uit de paspoor ten zien uit Utrecht of uit Gent komen aangereisd. Dit zijn natuurlijk de Neder landers en Belgen, die des maandagsochtends komen en vrijdagsmiddags terugreizen. Zij hebben hier of daar in de buurt van hun arbeids plaats in West-Duitsland een kamertje gehuurd. Zelfs dat kan van de in West-Duits land veel hogere lonen af. „Zelfs de langste reis is ig ionend," zeggen de Neder landers en Belgen. Overi gens: reiskosten worden in vele gevallen ook nog door de Westduitse werkgevers vergoed, die niet weten waar zij de werkkrachten vandaan moeten halen en die liever de geheel of half geschool- sche werkkrachten en zou den hen ongaarne missen. De Akense bouwondernemer Rudolf Münzenberg b.v. is blij met wat hij noemt „zijn Nederlanders". Hij heeft 600 man personeel in dienst. Iedere zesde is een Belg of een Nederlander. Hij zou ve le opdrachten niet kunnen aannemen, indien hij zijn Nederlandse en Belgische werkkrachten niet had. In Nederland en Belgpë is het waarschijnlijk precies omge keerd: daar moeten aanne mers opdrachten van de de Nederlanders en Belgen hebben dan de vers-geïm porteerde mannen uit de zuidelijke landen, voor wie ze de heenreis toch ook moeten betalen. Ook de Westduitse colle ga's werken liever met Nederlanders en Belgen dan met Ita lianen en Spanjaarden. Al leen al het feit, dat er nau welijks taai-problemen be staan, heeft een gunstige in vloed op de kameraadschap en het onderlinge begrip. Dit komt ook de werkgever en het werk ten goede. De Westduitse werkgevers zijn dan ook zeer tevreden over hun Nederlandse en Belgi- hand wijzen, omdat de bouw arbeiders over de grens wer ken. Men weet, wat de Ne derlandse regering kortgele den verklaarde: er kunnen in Nederland per jaar 15.000 woningen niet worden ge bouwd door het gebrek aan bouwvakkers, als gevolg van de fluctuatie richting West- Duitsland. Alle buitenlandse werkne mers in West-Duitsland heb ben een werkvergunning no dig. Daartegen wordt veel gezondigd, maar de arbeids bureaus zijn machteloos Overigens levert de verle ning van werkvergunningen feen enkele moeilijkheid op. over is Europa toch al ge ïntegreerd. aan de kostwinner is ontvallen en. in de financiering van de oude-dag. Vol gens voorlopige cijfers in „De Tei- strook" van het levensverzekeringsbe drijf, hebben de levensverzekerings maatschappijen in de eerste drie kwar talen van dit jaar 275,4 miljoen uit gekeerd. Dit was ruim 36 miljoen of 15 procent meer dan in dezelfde pe riode van 1962. Periodieke uitkeringen, zoals lijfren ten, pensioenen, ideaal- en opvoedings renten, namen met 118,5 miljoen de belangrijkste plaats in. Uitkeringen- ineens op de einddatum van polissen beliepen een totaal van 107,3 miljoen, terwijl met uitkeringen-ineens wegens overlijden van verzekerden 49,6 mil joen gemoeid was. Ruim 2500 polissen kwamen in de eerste drie kwartalen van dit jaar tot uitkering wegens overlijden van verze kerden reeds binnen twee jaar nadat de verzekering was gesloten. Tegenover een premieontvangst van 342.000 op deze polissen, werden de maatschappij en ruim 16 maal zoveel, nl. 5,6 min. verschuldigd aan uitkeringen. Deze cij fers illustreren de risicodragende be tekenis van levensverzekeringen. De statistieken van het levensverze- keringbedrjjf wijzen uit, dat van het to tale aantal sterfgevallen ruim 6 pro cent veroorzaakt wordt door een onge val. Van het wegens overlijden uitge keerde bedrag heeft echter 9 procent betrekking op dodelijke ongevallen. De uitkeringen in deze categorie blijken nl. gemiddeld hoger en in de laatste jaren ook sterker gestegen te zijn dan di van verzekerden die door een ande re oorzaak om het leven kwamen. Bij dodelijke ongevallen bedroeg de gemid-- delde uitkering in 1958 6100 en in 1962 8500. Bij overlijden door ande re oorzaken waren deze cijfers 4900 en 5200. In de eerste drie kwartalen kwamen nieuwe levensverzekeringen tot stand tot een verzekerd bedrag van 5,2 miljard. Aan premies en koopsommen ontvingen de maatschappijen 867 mil joen. De beleggingen van de levens verzekeringsmaatschappijen namen toe van bijna 10 miljard per 1 januari 196? tot 10,6 miljard lan het eind van het derde kwartaal. AMSTERDAM, 28 dec. Tijdens de Kerstdagen is uit een fUiaal van Albert Heijn aan de Burgemeester de Vlugt- laai, In Slotermeer voor een bedrag van ruim 6.000 gulden aan rookartikelen sigaren en sigaretten gestolen. De dader is de zaak binnengedrongen. WERELD praat- en plaatboek

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9