Aandelen Vereenigd Bezit van 1894* risicospreiding, deskundig beheer, rendement JOHNSON twee dagen gastheer van ERHARD Gesprek over koude oorlog en de handel Paus Paulus VI ontvangt Orthodoxe Metropoliet Afgezant van oecumenische Patriarch Athenagoras MUUR ook open na 5 januari? Westberlijnse dagbladen maken zich zorgen L? Vroeg Bonn uitlevering van Argoud TOPGESPREK OP LBJ-RANCH Nieuwenhagen kan toch gokje wagen Insluiper gepakt bij massale actie in Utrecht Buren halen acht kinderen uit bed Khroesjtsjev gaat naar CUBA Venus van Taman mooier dan die van Milo? iOSRAM POLITIEKE COMPLICATIES Paul Hindemith overleden Nieuwe toepassing van aluminium: ,oeverbancT WÊMÊi ir\ Anti-knalactie Lauw water bij vorst Zilveren IJsrevue Handel Bejaarde vrouw een week dood naast bed Vlam in de pan brand in de keuken OFFICIEEL EN PLECHTIG" Saigon werpt dam op tegen de danswoede lagenaar tweemiljoenste op de Eiffeltoren MAANDAG 30 DECEMBER 1963 PAGINA 7 Na afloop van de audiëntie, die een half uur duurde, poseerden ie Paus en Metropoliet Athenagoras, toevallig een naamgenoot van de oecumenische Patriarch van Con- stantinopel, samen voor de foto grafen. Bondskanselier Erhard en president Johnson bij het verlaten van de Lutherse kerk in Fredericksburg. Aluminium is licht: honderd meter band weegt 19 kg. Toepassing van de band bij oever-bescherming. (Advertentie) JOHNSON CITY, 30 dec. (AFP, Rtr, UPI) President Johnson en bonds kanselier Erhard ebben zaterdag en zondag langdurige besprekingen ge voerd op Johnsons buitenverblijf in Texas, de vermaarde LBJ-ranch, die staat in de buurt van Johnson City, welk stadje niet is genoemd naar de huidige Amerikaanse president, maar naar diens grootvader. Tegelijkertijd confereerden ook hun ministers van buitenlandse zaken, tusk en Schroder, met elkaar, eve-'-ons on de LBJ-ran"h. Volgens de woorden van alle betrokke nen zijn de besprekingen een succes geworden. Een grot mate van eens gezindheid kwam ook tot uiting In het slotcommuniqué, dat de president en de kanselier zondag uitgaven. Twee belangrijke Xproblemen be heersten 'natuurlijk de discussies: de kwestie van de verhoudingen tussen Oost en West en de huidige en toe komstige handelsbetrekkingen binnen de Europese Gemeenschap en tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten. Erhard gat zater dag, in een gesprek onder vier ogen met Johnson, te kenr dat de Russi sche reacties op westelijke pogingen om tot ontspanning te komen „nog niet erg bemoedigend" zijn. Volgens Johnsons perschef, Pierre Salinger, sloeg deze opmerking vooral op de kwesties Duitsland en Berlijn. Er- hards perschef, Von Hase. zei dat Erhard ,.de deur zeker niet sloot" voor verdere polsingen van de Russi sche stemming door het Westen. Toen een verslaggever uit de manier, waarop de beide perschefs een en ander bekendmaakten, meende te mogen afleiden, dat er kennelijk een meningsverschil tussen de VS en de Bondsrepubliek bestaat ten aanzien van de polsingsgesprekken tussen Oost en West, zei Salinger: „Niets kan verder bezijden de waarheid zijn". Het slotcommuniqué zegt over deze kwestie dat de VS en West-Duitsland alle mogelijkheden zullen onderzoeken om de betrekkingen tussen Oost en West te verbeteren en de internatio nale spanning te verminderen. De twee staatslieden spreken de hoop uit dat de Sovjet-Unie op opbouwende wijze zal reageren. Beiden zijn echter van men; g dat geen en' Ne overeenkomst mag worden gesloten, die zou leiden tot een bestendiging van de verdeling van Duitsland. In dit verband wordt opgemerkt dat de Inwoners van Oost- Duitsland „elementaire rechten en vrij heden missen". Johnson en Erhard spreken zich voorts uit voor versterking van de NAVO en begroeten de voorgestelde NAVO-kernmacht van bovenwatersehe- HEERLEN, 30 dec. De Kroon acht geen termen aanwezig om het onlangs door de meerderheid van de gemeente raad van Nieuwenhagen genomen be sluit, waarbij weer gokautomaten in car té's zijn toegestaan, nietig te verklaren. Met zeven tegen zes stemmen werd dit besluit onlangs genomen. Dit besluit hield de intrekking in van een eerder genomen besluit, waarbij gokautomaten werden verboden. Burgemeester mr. H. Vrouenraets, alsmede de wethouders, waren het met deze gang van zaken niet eens, waar om de burgemeester het door de meer derheid genomen besluit ter vernie tiging aan de Kroon voordroeg. Tever geefs echter. Cafébezoekers in Nieuwenhagen kun nen voortaan weer ongestoord een gok je wagen. Nieuwenhagen is de enige gemeente in de oostelijke mijnstreek, waar gokautomaten zijn toegestaan. El ders in Limburg is cl.it op meerdere plaatsen het geval. UTRECHT, 30 dec. Politie en bur gerij hebben gisteravond rond zeven uur in gezamenlijke actie een inbre ker overmeesterd, die was binnenge klommen in de woning boven een ma nufacturenwinkel aan de Poortstraat. De man, een 29-jarige koeimachinist uit Enschede, was ontdekt toen hij zich op het dak bevond. Een voorbijganger zag hem en dacht onmiddellijk aan inbraak. Hij belde bij het pand aan. De bewoner, de 38- jarige D. J. J. Ebbing, was niet thuis. Hij kwam even later de straat in. Met grote stappen rende hii de trap op en ontdekte dat zijn geldkistje van plaats was veranderd. De politie werd gewaarschuwd. Met enkele surveillancewagens werd het blok efgezet. De inbreker had intus sen de benen genomen. De politie riep de hulp van de omwonenden in. Enke le tientallen zetten met de agenten de jacht in de tuinen in met behulp van ettelijke zaklantaarn! en schijnwer pers. Tenslotte werd de inbreker ge grepen op het balkon boven een si garenwinkel aan de Bekkerstraat, waar hij zich verstopt had. Voorlopig is hem logies verstrekt in het hoofdbureau van politie. pen met internationale bemanningen als „een nieuw middel om de westerse verdediging te versterken". Johnson herhaalt de door het Amerikaanse volk en de Amerikaanse regering aangega ne verplichting de troepen van de VS in Duitsland in onverminderde sterkte (dus zes divisies) te handhaven. Guinée De Chinese premier Tsjoe En-lai wordt op 21 januari in Conakry verwacht voor een officieel bezoek van •cht dagen aan Guinée. Over de handelsproblemen zegt het communiqué dat bij de pogingen om tot Europese eenheid te komen „reke ning moet worden gehouden met de van oudsher tussen Europa, de Ver enigde Staten en de rest van de niet- eommunistische landen bestaande vrije handelsbetrekkingen". Voorts zegt de verklaring: „De twee staatslieden wa ren het erover eens dat de komende hand-isbesprekingen (daarmee wordt gedoeld op de Kennedy-ronde in het kader van de GATT) op de dubbele basis moeten worden gevoerd van uit breiding van de internationale handel enerzijds en de steeds verder voort schrijdende economische eenwording in Europa anderzijds." In een korte toespraak, waarmee hij Erhard zaterdag op het vliegveld Berg- gtrom in Texas begroette, had Johnson gezegd dat de Verenigde Staten zullen blijven ijveren voor vrijheid en zelfbe schikking voor alle Duitsers. Erhard herinnerde in zijn antwoord aan het bezoek dat Johnson, toen hij nog vice- president was, aan West-Berlijn bracht na het oprichten van de muur, als afgezant van president Kennedy. „Dat bezoek heeft een diepe indruk achter gelaten en zal door de Rerlijners nooit worden vergeten", aldus Erhard. Zondagmorgen vlogen Johnson en Erhard in een helicopter naar Frede ricksburg om samen een dienst b^1 te wonen in de Bethaniëkerk, een Lu thers bedehuis. Zondagmiddag richtte Johnson een openluchtfeest aan voor zijn gast, waarbij vlees werd geroos terd, een zogenaamde „barbecue". Johnson bood Erhard een enorme Texas-hoed aan, een echte „ten-gallon- hat". Rakettenspeciaiist Wernher von Braun, van afkomst een Duitser, die het feest bijwoonde, kreeg ook zo'n hoed. „Ik wil dat u deze hoed blijft dragen tot 1970 en hem pas afzet als u op de maan bent", zei Johnson, die in een uitstc'-end humeur was. Zijn minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, stelde hij aan Erhard voor met de woorden- „Dit is mijn krachtige rechterarm, een van de grootste man nen van onze tijd" TIEL, 30 dec. Bij een onderzoek, dat de politie zaterdag op aandringen van de buurtbewoners instelde in de woning van de zeventigjarige mej. M Jasperse trof zij de bewoonster dood naast haar bed aan. De vrouw is cir ca een week geleden overleden. Uit het onderzoek is gebleken, dat er geen misdaad in het spel is geweest. DEN HAAG, 30 dec. Acht kinde ren van een echtpaar uit de Francois Valentynstraat zijn gisteravond aan groot gevaar ontsnapt. Twee van hun tien kinderen, die alleen thuis waren, gingen in de keuken oatates-frites be reiden. Daarbij sloeg de vlam in de pan. De keuken raakte in brand. De twee meisjes renden in paniek de straat op. De overburen forceerden de deuren van de slaapkamer, die op slot waren. In deze kamer sliepen acht kinderen. Zij zijn bij deze buren tij delijk in huis genomen. De brandweer wist het vuur te beperken tot de keu ken, die is uitgebrand. - MIAMI, 30 dec. (AFP) - „Het Cubaanse volk zal de gelegenheid krijgen Nikita Khroesjtsjev persoonlijk te ontmoeten", zo heeft Nikolai Podgorni, lid van het partij presidium en secretaris van het centrale comité van de Russische communistische partij, zaterdag in een vraaggesprek voor radio Havana verklaard. Wanneer dat zal gebeuren kon hij echter nog niet zeggen Verenigde Staten. Tijdens een tweedaags verblijf in Palm Beach (Flo rida) heeft prinses Lalla Aika van Ma rokko, namens koning Hassan II van Marokko, mevrouw Kennedy een 19e eeuwse villa in Marakesj ten geschenke gegeven. (UPI). VATICAANSTAD, 30 dec. (AFP. Rtr.). De Orthodoxe Metropoliet Athenagoras van Thiatirion is zaterdagmorgen, zoals aangekondigd, als afgezant van de Or thodoxe oecumenische Patriarch Athe nagoras van Constantinopel, naar het Vaticaan gegaan voor een officiële en plechtige audiëntie hl) Paus Paulus VI. Hij kwam om overleg te plegen over een eventuele ontmoeting van de Paus met Patriarch Athenagoras tijdens de aan- SAIGON, 30 dec. (UPI) Het mili taire bewind in Zuid-Vietnam heeft zaterdag een verbod uitgevaardigd tegen het dansen in besloten clubs. Er mag in besloten kring alleen gedanst worden op zaterdagavonden en op avonden voorafgaande aan een open bare feestdag en op deze besloten bijeenkomsten mogen hoogstens twin tig mensen aanwezig zijn. Het verbod heeft geen betrekking op het dansen in openbare gelegenheden, wat op elke avond van de week nog is toegestaan. De afgelopen weken zijn echter ook daartegen verschillende be perkende bepalingen uitgevaardigd. Het aantal gelegenheden werd beperkt, beroepsdansers werden geweerd en elke dansliefhebber moet tweehonderd piaster belasting betalen, Onder de regering Dlem was alle dansen verboden. Na de val van Diem ging er een danswoede heersen, die de nieuwe militaire bewindhebbers nu bezig zijn in te dammen. MOSKOU, 30 dec. (UPI) - Hier zijn bijzonderheden bekend geworden over een vondst van Russische archeologen in het begin van dit jaar op het schier eiland Taman aan de noordkust van de Zwarte Zee. Volgens Nedelia, het wekelijkse supple ment van het regeringsblad de Izwes- tia, betreft het nier een Venusbeeld dat ouder en mooier is dan dat welk destijds op Milo werd gevonden en thans als de „Venus van Milo" jaarlijks dui zenden bezoekers naar het Louvre in Parijs doet trekken. Nedelia publiceer de ook een foto van de Venus van Ta- man. Daaruit blijkt dat het beeld geen hoofd en armen meer heeft; de rest van het lichaam lijkt nog volkomen in tact. staande bedevaart van de Paus naar Pa lestina. De Metropoliet kwam om 11.28 uur in aen zwarte auto door de Klokkenpoprt Vaticaanstad binnen. Hij droeg zijn Grieks-Orthodoxe geestelijke gewaad en werd begeleid door pater Pierre Duprey van de „Witte Paters", die werkzaam is op het Vaticaanse secre tariaat voor bevordering van de chris telijke eenheid en verantwoordelijk is voor de betrekkingen tussen Rome en de Orthodoxe Kerken. Pater Duprey reisde onlangs naar Istanbul (Constan tinopel) om Patriarch Athenagoras in kennis te stellen van de voorgenomen bedevaart van de Paus (op 4. 5 en 6 januari). Bij de ontvangst van Orthodoxe prela ten in het verleden door de Paus werd altijd gesproken van ..particuliere" of „onofficiële" audiënties. Ditmaal was het dus „officieel en plechtig". Metro poliet Athenagoras werd or het Damas- cenusplein van Vaticaanstad welkom ge heten door een pauselijk kamerheer met kap en degen, die werd vergezeld door twee pauselijke gendarmes. De bezoeker werd naar de tweede etage van het Da leis gebracht voor de audiëntie in de par ticuliere bibliotheek van de Paus. De audiëntie duurde ongeveer een half uur. De Orthodoxe nrelaat sprak vervol, gens met de staatssecretaris van het Va ticaan. kardinaal Cicognani, en diens plaatsvervanger, mgr. Angelo dell'Acqua. In een verklaring van de persdienst van het Vaticaan werd later gezegd dat de Paus en de Metropoliet een „langdurig en minzaam" gesprek hadden gevoerd Het bezoek van de Metropoliet was van bijzondere betekenis omdat het de eer ste maal sedert verscheidene eeuwen was, dat een officiële vertegenwoordiger van de Patriarch van Constantinooel naar Rome was gekomen. Het doel was in contact te treden met de Paus en zijn medewerkers om de mogelijkheid te be spreken voor een ontmoeting van Paus Paulus met Patriarch Athenagoras in het Heilige Land, aldus de verklaring. De breuk tussen de Oosterse Ortho doxe Kerken en Rome had plaats in 1054. Het Concilie van Florence in de vijftiende eeuw kwam tot een tijdelijke herenigingsregeling, die echter niet doo? de orthodoxe synoden bekrachtigd werd Tijdens dit Concilie had de laatste ont moeting plaats tussen een Paus en een Patriarch van Constantinopel, namelijk Paus Eugenius IV en Patriarch Joseph van Constantinopel. In 1438 kwamen zij in Ferrara In Noord-Italië bijeen. i Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) BONN/BERLIJN, 30 dec. Terwijl een recordaantal Westberlijners in het afgelopen weekeinde de muur passé, r- de voor een bezoek aan verwanten in Oost-Berljjn (zaterdag waren het er 70.000 en zondag ruim 150.000), hebben de Oostduitse autoriteiten zich bereid verklaard tot nieuwe besprekingen om het mogelijk te maken, dat de muur ook na 5 januari „poreus" zal blijven. De Oostduitse vice-premier, Alexander Abusch, verklaarde in een interview met het weekblad „Sonntag". dat zijn re gering bereid is na 5 januari bezoeken var. Westberlijners aan het oostelijke stadsdeel toe te staan, „ais er een gunstige politieke sfeer is". Het West berlijnse stadsbestuur heeft zich even eens tot besprekingen over deze zaak bereid verklaard, onder voorbehoud uiteraard van toestemming van de re gering in Bonn en van de drie westelii- ke stadscommandanten. Abusch zei nadrukkelijk dat de be sprekingen zouden moeten worden gevoerd met een „gevolmachtigde vertegenwoordiger" van West-Berlijn. en daarmee kwam de politieke kat alweer uit de zak. In het Westen ver denkt men de Oostberljjners ervan dat zij het totstandbrengen van ver lofregelingen willen misbruiken om een dubbel politiek resultaat te bereiken: erkenning de facto van de D.D.R. en, weidser gezien, erkenning van het feit dat er drie Duitslanden bestaan: de Bondsrepubliek, de D.D.R. en West- Berl'jn. Vele dagbladen in West-Berlijn begin ner. zich steeds méér zorgen te maken ove. de politieke gevolgen van het „Kerstpasjesakkoord" en nieuwe ak koorden, die eventueel nog zullen vol gen. De „Morgenpost" waarschuwde te gen „verbonden met de duivel" en de ..Tagesspiegel" schreef dat het bereik te akkoord een „gevaarlijk precedent" heeft geschapen. Burgemeester Willy Brandt verklaarde echter dat de eerste stap is gezet op een weg, die voor de Westberlijners gunstig is en dat nieuwe stappen moeten volgen. Bij dit alles speelt een politiek con flict tussen de christendemocraten en de socialisten in West-Berlijn. De West- berlijner Ernst Lemmer, die vroeger federaal minister voor zaken, geheel Duitsland betreffende („Alldeutsche Fragen") Is geweest, en die erevoor zitter is van de Westberlijnse CDU, heeft openlijk geprotesteerd tegen het Kerstakkoord en tegen nieuwe onder handelingen Het Inkt echter duidelijk dat het socialistische stadsbestuur de bevolking van het westelijke stadsdeel op zjjn hand heeft, gezien de enorme- aan tallen Westberlijners die dagelijks de muur passeren om verwanten op te zoeken, die zij sinds augustus 1961 niet meer hadden gezien. Het laatste woord ovei de kwestie is in ieder geval nog niet gesproken. Op verzoek van een broer van Paul Schultz, de Oostduitser die op Eerste Kerstdag door Vopo's werd doodgescho ten toen hij over de muur naar West- Berlijn wilde klimmen, is het stoffelijk overschot an dit slachtoffer van de Vopo's zaterdagmiddag overgebracht naar Oost-Berlijn. Paul Schultz werd door kogels getroffen toen hij al óp de muur was en zijn dode lichaam stortte neer op Westberlijns grondgebied. Plechtig werd zijn stoffelijk overschot langs rijen Westberiijnerg, van wie er enkelen huilden, en geëscorteerd door acht motorrijders, naar de muur gere den, waar het werd overgeladen op een Oostduitse lijkwagen. De dood van Paul Schultz bewijst af doende dat het nog lang geen vrede is in Berlijn, al leek het dit weekeinde anders toen Westberlijnse politiemannen en Oostberlijnse Vopo's eendrachtig en schouder aan schouder samenwerkten oni de grote stroom Westberlijners, die naar Oost-Berlijn gingen, in goede ba nen te leiden. De politiemannen uit bei de stadsdelen gingen met elkaar om als of zij al jaren goede vrienden zijn, ter wijl zij elkaar in de afgelopen jaren heel wat keren onder vuur hebben genomen. „Maar uiteindelijk spreken wij dezelfde taal", zo zei glimlachend een van de Westberl'jners. i mmmm O' In Hengelo wordt weer een anti- knalactie gehouden. Het geld dat deze actie opbrengt, zal worden besteed om een aantal polio patiëntjes uit te zenden met vakantie om daardoor de ouders van deze kin deren enige tijd te ontlasten. Al enkele jaren organiseert mej. H. Smit van de Hengelose politie deze actie. De jeugd van Hengelo wordt opgewekt een deel van het geld dat besteed zal worden voor het kopen van vuurwerk aan de anti-knalactie af te dragen. In de hal van het politiebureau staat daarvoor een grote bus. Enkele honderden guldens heeft deze actie de laatste jaren op- febracht. Er zijn daarvoor al enkele lindengeleidehonden gekocht en in validewagentjes voor poliopatiëntjes. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Gedurende de laatste vorstperio de is in Ouwehands Dierenpark gebleken dat de daar aangeleg de waterafscheidingen tussen mens en dier niet voor bevrie zing vatbaar zijn. Toch zit er geen an ti-vries in. Het is slechts het gevolg van het feit dat het water van een diepte van zestig meter wordt opge pompt en een temperatuur heeft van twaalf graden boven nul. Dit neeft weer tot gevolg dat men er geen enke le vogel heeft behoeven „op te ber gen" in een winterverblijf. De zwart- voet-pinguins bijv .orbeeld, die rond de Kaap gewend zijn te leven en dus niet aan strenge kou gewend zijn, icon den nu rustig in de buitenlucht olij ven. Zij vonden het kennelijk heerlijk in het voor de tijd van het jaar lauwe water te poedelen, evenals de andere watervogels. De steeds plaats vinden de doorstroming houdt het water op de constante temperatuur van twaalf graden boven het vriespunt. Bij de strengste vorst behoeft men boven dien dus niet bevreesd te zijn dat de afscheidingen tussen mens en dier be vriezen en dat er op een „kwade" och tend één of ander roofdier over het (Advertentie) ijs het park inwandelt. Het tijdroven- gr leden. iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiMimiiiiimiiiiiiiiMiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii npi e openhakken en openhouden van de achten behoort nu ook tot het ver- IRISH COFFEE wordt gemaakt met SWESOdtj^ u John Jameson IRISH WHISKEY Vrsof Irish Coffs* ncspus ten Ow tltlttr. Aluminium werd al voor veel doel einden gebruikt: nu is er nog een nieuwe toepassing bijgeko men. Men is in ons land begon nen met de fabricage van rollen alu- miniumband, die kunnen worden ge bruikt ter bescherming van de „vaste wal" bij sloten, kanalen, vijvers e.d. Vroeger werd bij de oeverbescher ming vaak gewerkt met rijshout. Na de tweede wereldoorlog nam men steeds meer zijn toevlucht tot gevloch ten strippen hardhout. De nieuwe aluminiumband heeft een dikte van 0.35 mm. Proeven hebben aangetoond, dat dit de meeste voor keur verdient, zowel met het oog op de verwerkbaarheid als op de prijs Volgens de 'fabrikanten bezit het alu minium een grote bestendigheid te gen zouten en zuren in concentraties, zoals deze in open waterloDen voor komen. ui De Wiener IJsrevue zal in janu ari haar 25-jarig bestaan vie ren in Utrecht. Het zal dan een kwart eeuw geleden zijn dat de Wiener IJsrevue met twintig koffers als bagage voor het eerst op tournee ging. Thans reist deze revue met spoorwagons naar Utrecht. In de Jaarbeurs wordt van 10 januari af een reeks voorstellingen gegeven van de groots gemonteerde jubileumre- -v e student M. Poolman uit Den I Haag (Frankenslag 857) heeft zondag in Parijs een verblijf van acht dagen in Cannes aan- eboden gekregen, omdat hij de weemiljoenste bezoeker van de Eif- eltoren in dit jaar was. De heer Poolman, die ln gezelschap was van drie vrienden, werd ontvangen en rondgeleid door de voorzitter van de Siffeltorenvereniging, de heer Raffe- geau, en door een kleindochter van ngenieur Eiffel, mevrouw Legrain- Clffel. Ook werden zij onthaald in iet torenrestaurant. Tot heden hebben 48,5 miljoen per sonen de Eiffeltoren beklommen, ongeveer de bevolking van Frankrijk. FRANKFORT/MAJN, 30 dec. (DPA) De componist en dirigent prof. Paul Hindemith is hier zaterdag op 68-jarige leeftijd gestorven. Kort tevoren was hij in een ziekenhuis opgenomen wegens een storing in de bloedsomloop. Hindemith werd 16 november 1895 ia Hanau bij Frankfort aan de Main ge boren. Zijn yader was handwerksman. Toen hij dertien was. speelde Paul al zeer goed viool. Op twintigjarige leef tijd was hij eerste k. pelmeester van de Frankfortse opera. In 1927 werd hjj hoogleraar voor compositie aan de Staatshogeschool voor Muziek in Ber lijn. Hii bleef dit tot 1935. In deze i^ren schreef hij de opera's „Mörder", „Hoff- nung der Frauen", „Sancta Susanna", ..Cardillac" en „Mathis der Maler". De Nazi's dwongen hem in 1935 het land te verlaten. Hij ging eerst naar Ankara en in 1940 naar de Verenigde Staten, waar hii doceerde in Boston en aan de Yale-universiteit in New Haven. In 1946 verwierf Hindemith de Ame rikaanse nationaliteit. Kort hierna keerde de componist naar Europa terug. H'i verbond rich aan de universiteit van Zürich. In de jaren na de oorlog schreef hij o.a. de opera's .Harmonie der Welt" en .Das lange Weihnachtsmahl". alsmede de ..Pitts burg Svmphonie." Zijn werk omvat behalve opera's en symfonieën talrijke andere orkestwer ken. kamer- en pianomuziek, sonaten, koorwerken en balletmuziek. PARIJS, SO dec. (UPI) Nu zijn verzoek om naar West-Duitsland terug te worden gezonden is afgewezen, heeft ex-kolonel Argoud gisteren gezworen niet meer naar de rechtzaal terug te keren voor het proces dat tegen hem dient voor het Franse Hot van staats veiligheid. Ook de verdedigers lieten er twijfel over bestaan of zij vandaag, bij de hervatting van het proces, nog in de rechtzaal zullen verschijnen. Gedurende de eerste drie dagen van het proces tegen de voormalige leider van het Franse geheime leger heeft de beklaagde Argoud geweigerd één woord te zeggen; dit uit protest tegen wat hij noemt zijn ontvoering uit West- Duitsland. Zjjn raadslieden baseren hun verdediging eveneens op het feit dat Argoud op 25 februari van dit jaar werd ontvoerd uit zijn hotel in Mün- chen, waarna hij illegaal naar Frank rijk zou zijn gebracht. Internationale complicaties ontston den zaterdag toen voor het Hof eer brief van de Franse minister van bui tenlandse zaken. Gouve de Murville. werd voorgelezen, waarin deze ver klaarde dat hq geen verzoek van dc Westduitse autoriteiten heeft ontvangen Argoud terug te zenden naar de Bonds republiek. Kort daarop werd echter san officiële zijde in Bonn vernomen dat de Westduitse autoriteiten wel degelijk een verzoek om terugzending van Argoud aan de Franse regering hebben gezonden teneinde de Duitse justitie in staat te stellen de officiële uitlevering van Argoud te bestuderen. Het afwijzen van de eis van zijn ver dedigers heeft Argoud tenslotte ertoe ;ebraeht zjjn resolute houding te besten- _igen. Hij heeft tot nu toe op geen enkele vraag van André Dechezelles die het Hof presideert willen antwoor den. Hij heeft zelfs niet willen verklaren dat hij Antoine Argoud is. De ex- kolonel wordt er van beschuldigd ver raad tegen de Franse staat te hebben gepleegd en deelnemer en initiatief nemer te zijn geweest van een com plot tegen de regering van president De Gaulle.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7