KERGUELEN, ONBEKENDE Verwaarloosd bezit wordt waardevol i Duitse visserij produceert 30.000 ton diepgevroren vis pet KORTING Oudejaarsavond Joh, Vijri BELANGRIJK VOOR WERELD RUIMTEVAART ENVISSERIJ DAMESJAPONNEN een Chef of Cheffin vrouwelijke administratieve kracht NETTE BEZORGER Geen concurrentie voor verse vis speciale reclame-verkoop Voor Anegang 7 t/o C. A. Winden met dodelijke scherpte mém* Vogelsteden... eeMnd poogt Griekse Amazon te bergen Waterhoogten Marktberichten Bij vijftig graden G onder nul! Van vulkanische oorsprong H#«s - Reeks hangpartijen in NHSB afgewerkt DE BRAND IN DE KERSTBOMEN Scheepvaartberichten MAANDAG 30 DECEMBER 1963 PAGINA 8 r meer WERKELIJK. ER WORDT NOG WAT gedaan. Men stelt niet alleen alles in het werk, om een mens naar de maan te brengen en.... behouden te doen terugkeren. Het stille verwijt, wellicht door velen gemaakt, dat men de wereld ruimte veroveren wil en planeten koloniseren, terwijl men toch nog zo weinig weet van de eigen planeet, onze goede, trouwe aarde, gaat steeds minder steek houden. Men weet het, met de Deense ijsbreker „Magga Dan" is dezer dagen een expeditie vertrokken, bestaande uit Neder landse en Belgische geleerden en technici, wier taak het zal zijn, het hunne bij te dragen tot het' grootscheepse onderzoek van onze aarde en haar atmosfeer, hetwelk in 1964'65, het jaar van de rustige zon, in het bijzonder in het Zuidpool gebied zal worden ondernomen. Dit Zuidpool gebied. ofwel Antarctica, is er bij uitstek geschikt voor. De Nederlands-Belgische expeditie, die uit Antwerpen vertrok, is een onderdeel van het geconcentreerde, wereldomvattende onderzoek ter gelegenheid van een nieuw Internationaal Geofysisch Jaar. In 1964'65 zal, naar de ge leerden hebben kunnen vaststellen, de zon slechts een betrekkelijk geringe activiteit ont wikkelen. Het aantal en de omvang der zonne vlekken zal er snel in dalen. Hierdoor wordt een betere waarneming van het zonneoppervlak en van de uitstralingen van dit hemellichaam moge lijk. Maar al wordt het onderzoek in belangrijke mate op de zon gericht, de aarde vergeet men niet. Speciaal het ijs van de Poolkap zal onder de wetenschappelijke loep genomen worden. Ter zelfder tijd met de Nederlands-Belgische expe ditie is er een Frans-Sovjetrussische expeditie uit Le Havre naar 't Zuidpoolgebied vertrokken, met de Finse ijsbreker „Estonia". Deze had in Leningrad 130 Sovjetrussische geleerden en technici aan boord genomen. Een aantal hunner zal, in nauwe samenwerking met de Fransen, een studie van het Zuidpoolijs maken en van het «and, waarop dit ijs zich in de loop der eeuwen heeft opgestapeld. Behalve deze expeditie trekken er nog andere naar het Zuidpool gebied, zuah zulk* ook in het I.G.J. 1957'58 gebeurd is. De Neder lands-Belgische, de Franse en de Sovjet-Russische zijn vrijwel buren, althans volgens Pooimaatstaven gerekend. Tussen de Nederlands- Belg <che groep en de Sovjet-Russen ligt een afstand van ongeveer 500 kilomeier. Via de radio wordt een onderling contact onder houden. De in J957 door de Belgen gestichte Koning Boudewijn- basis zal het doelwit der Nederlands-Belgische groep zijn. Naar alle waarschijnlijkheid ligt ze nu diep onder de sneeuw bedolven, zal ze eerst uitgegraven moeten worden, wil ze nog bruikbaar zijn. De groep moet een gedeelte van het jaar, hetwelk ze in het Zuidpool gebied verblijft-, aan dit zware karwei besteden. Dit jaar ~ou ook Zwitserland van de partij geweest zijn. Er werd een vereniging opgericht, de Eerste Zwitserse Zuidpoolexpeditie. Maar de leiding slaagde er niet in, de nodige fondsen bijeen te brengen. Er is iets mis gegaan, op een enigszins zonderlinge manier, want de vorige maand is het faillissement van de vereniging aangevraagd. Ze had geen officiële steun weten te verwerven. Dit incidentje zal allicht geen invloed op de gang van zaken in het nieuwe I. G. J. hebben, waarin de 1rnvnk*men een belangrijke rol spelen. Wanneer we nog ex-en aanstippen, dat in de wereldzeeën een aantal speciaal uitge ruste onderzoekingsvaartuigen dit jaar een groots oceanografisch onderzoekingswerk gaat verrichten, dan mag gezegd worden, dat er wellicht belangrijke resultaten op elk gebied zullen worden ver-derd H&sen> zuIlen b0 al dez® Uil. L «r Iwël^yjllP OP ONZE NORMALE PRIJZEN ONTVANGT U GENERAAL CRONJÉSTRAAT 62-64 hoek Kloosterstraat HAARLEM - TELEFOON 52981 APPELBEIGNETS APPELFLAPPEN APPELGEBAK SNEEUWBALLEN SLAGROOMGEBAK SAUCIJZENBROODJES Ook CROQUETTEN om 's avonds thuis te bakken. HUZAREN-SLAATJES ZALM-SLAATJES Terwijl U even wacht, maken wij een heerlijke SALADE op een door U meegebrachte scho tel vanaf 3. Automatiek Banketbakkerij Haarlem-Tel. 02500—17075 OUDEJAARSAVOND om 7 uur GESLOTEN. N.V. FATEX Voor de bezorging van de NSEUWE HAARLEMSCHE COURANT te AERDENH0UT Voorpost in verovering Zuidpool zoekingen nauw samenwerken. Het Zuia- kregen. In ieder geval is het een hoogst interessante onderneming, i poolgebied is het gunstigste oord om na tl r j .1 j te gaan, hoe de kosmische stralen het A Is voorzichtige mensen gaan de betrokken geleerden zich met aan I magnetische veld voorspellingen te builen. Ze blijken ook betrekkelijk spaarzaam in v,opden- het publiceren xaxt bijzonderheden, misschien wel, omdat ze het voornaam ste voor hun wetenschappelijke publikaties willen beivaren. zal kunnen worden nagegaan, of en In welke mate ze afneemt. Hiertoe zullen vijf vijfhoeken worden uitgelegd, waar langs instrumenten worden opgesteld, die bepaalde metingen verrichten. Pas na enkele jaren zal men kunnen weten, of er veranderingen hebben plaatsgevon den. De vijfhoeken, waarvan de zijden 12 kilometers lang zijn, worden tussen Vos- tok en Mimy uitgelegd. De Fransen zijn te hulp geroepen, omdat ze over fijne meetinstrumenten beschikken en er te vens uitstekend mee kunnen omgaan. Ze zullen ook de ijsmassa meten, hierbij o.a. van radar gebruik makend. Er, zul len drie weken nodig zijn, om Vostok te bereiken. De onderzoekers trekken er in drie zware trucks over 't ijs heen. Met vlieg tuigen zijn reeds de nodige levensmid delen en uitrustingsstukken afgeworpen. Er moet bij een koude van zo om en bij vijftig graden Celsius onder nul gewerkt worden. Dit geldt inmiddels ook voor de andere expedities en dus eveneens voor de Nederlands-Belgische. De laatste heeft zich als speciale taak gesteld het doen van metingen betrekking hebbende op 't poollicht, het aardmagnetisme, de kern stralingen, de ioriosfeer en in het alge meen de meteorologische situatie. Wat de Amerikaanse deelneming be treft, ze voltrekt zich op de bases Byrd en McMurdo en bij de eigenlijke Zuid pool- De Amerikanen gaan daar stalen antennetorens, van 31 tot 57 meter hoog oprichten. Ze hebben zich vooral ten doel gesteld, de uitwerking der kosmische stralen op de atmosfeer van de aarde vast te stellen. Deze kosmische stralen zijn niet alleen van de zon afkomstig, maar ook van zonnen uit andere zonne stelsels in de wereldruimte. Deskundi gen op bases Burd en McMurdo, welke duizend kilometer van elkander verwij Maar er waaien winden, die een mens soms bijna de adem benemen en in de wintermaanden een schier dodelijke scherpte bezitten. Vroeger zou geen ster veling het er langere tijd uitgehouden hebben. Heden ten dage, met de middelen der moderne techniek, is een verblijf in de zomermaanden er mogelijk. Alhoewel de leden van een Franse expeditie, die de grondslagen voor het meteorologische instituut moesten leggen, konden gedu rende twee winderige maanden hun ten ten slechts enkele malen verlaten. Op Kerguelen is net minstens even bar koud als in het zuidpoolgebied..... Dat was in I960. Thans is er een basis gevestigd, Port-aux-Francais, gelegen aan een kleine haven, waarin het expeditie schip, dat speciaal voor Kerguelen is aangewezen, de „Gallieni", ligplaats kan nemen. Helikopters zijn er de enige mer. keersmiddelen. Wegen bestaan er niet op het grootste eiland van Kerguelen. Het is bedekt met een ijskoepel, 60 vierkan te kilometers groot en tot vijf honderd meter dik, de z.g. Dome de Cook. Er strekken zich niet minder dan zestig gro. te gletsjers over het eiland uit. Het wes telijk gedeelte is altijd door een laag zware wolken als in een dichte mist ge huld ,Er is ook recreatie voor de Zuidpool- onderzoekers. Met deze parachute, door de wind voortgeblazen, kunnen ze een snelheid van dertig kilometer per uur bereiken. Maar ze komen bij deze openluchtsport nogal eens te vallen! De Fransen hebben het een en ander losgelaten. Ze zijn ook erg vrijgevig ge weest met bijzonderheden over het gro te meteorologische station, dat ze in het Zuidpoolgebied hebben opgericht en waaraan nog steeds hard gewerkt wordt, om het zo goed uit te rusten, met men sen en materiaal, als maar mogelijk is. Wat hun samenwerking met de Sovjet. Russen betreft, deze is het gevolg van een uitnodiging der Sovjet-Academie van Wetenschappen aan de Franse regering, Uüiuiuiih, 30 dec. Seucit zater dagmorgen stelt de sleepboot Zeeland van Bureau Wijsmuller pogingen in het werk de ruim 7.000 ton metende Griek se Amazon te bergen op de kust van Tunesië. Het schip is daar dinsdag 2d december aan de grond gelopen in de Middellandse Zee bij kaap Bon. De Seeiand kwam uit het Suezkanaa. en Kreeg op 26 december een contract op Lloyds open form. Vrijdag liep dt „Zeeland" de haven van Tunis binnen om toestemming voor de berging te vragen. In sommige landen bestaat de ze maatregel nog. De havenautoriteiten verleenden hun medewerking en nog de zelfde dag kon de Zeeland naar het ge- atrannde schip vertrekken. Zaterdagmorgen kwam de Zeeland bij de Amazon. Gepoogd werd een sleep- verbinding tot stand te brengen, maar de weersomstandigheden waren dermate slecht, dat dit mislukte. Bovendien bleek de Amazon hoog ip het strand te zitten, zodat de sleepboot niet dichtbij kon ko men zonder risico te lopen zelf aan de grond te gaan zitten. Tijdens het week einde zijn de pogingen voortgezet. DEN HAAG, 30 dec. Konstanz 275 —1, Kheinfelden 177 —1, Ottenheim 214 —1, Straatsburg 150 4, Maxau 340 2, Plochingen 110, onv. Mannheim 163 7, Steinbach 123 +3, Mainz 175 5, Bingen 108. onv. Kaub 111, onv. Kochum 217 —2, Koblenz 123 —8, Keulen 74, onv. Ruhrort 245 —2, Lobith 854 —9, Nijmegen 644 —1, Arnhem 693 +4, Eefde IJssel 246, onv. Deventer 159, onv. Monsin 5446 4, Borg haren 3851 —22, Belfeld 1082 —8, Grave beneden de sluis 500 5. De minst gepeilde diepten in de vaargeul, heden vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in centimeters: MillingenNijmegen 245, NijmegenSt. Andries 260, PannerdenLJsselkop 245, IJs- seikopHeveadorp 215, HeveadorpAmeron- gen 155, AmerongenLekkanaal 250, IJssel- kopDoesburg 170, DoesburgZutphen 185, ZutphenDeventer 230, DeventerWindes - heim 235. Nachtvaart is verboden van Heveadorp tot Amerongen en van IJsselkop tot Does burg. VEEMUSKT BOTTERDAM, 30 dec. To tale aan .-oer 1232 stuks. 955 Vette koeien er. ossen en 277 Varkens. Prijzen (resp voor le, 2e en 3e kwaliteit): Vette kdeien (in ets per kg.) 370-400 330- 370, 280-300; Varkens, lev. gew. (in ets per kg.) 260, 258 255. een aantal deskundigen en technici be schikbaar te stellen, om de Sovjet-men sen aan de Zuidpool voor bepaalde we tenschappelijke doeleinden te assisteren De „Estonia' vaart via Montevideo in Zuid-Amerika naar de Sovjet-Poolbasis Mimy. Met dertien Sovjet-Russen gaan de vijf Fransen daarna per vliegtuig naar de basis Vostok. Deze ligt op het eeuwige ijs op een hoogte van ongeveer vier duizend meter. Hier wordt de enor me ijsmassa onderzocht, welke daar vrijwel overal eenzelfde druk op het land en het water uitoefent, waarop ze ligt. Onder leiding van de Sovjet-Russi sche gletsjerkenner prof. bchoumsky zal worden nagegaan of de ijskap van de Zuidpool de neiging heeft, weg te smel ten. Dit onderzoek is van grote betekenis met t oog op 'n eventuele stijging van de zeespiegel, welke voor kuststeden en lager gelegen landen noodlottig zou kun nen worden. Men zal eerst dienen vast te stellen, hoe groot de ijsmassa ongeveer is. Dan Op Kerguelen hebben zich in de vori ge eeuw tal van drama's afgespeeld. Et telijke schepen leden op de rotsen schip breuk. Walvisvaarders moesten er over winteren en doorstonden de grootste ont beringen. Herhaaldelijk is geprobeerd aan de dierenwereld voor de mens nut tige dieren toe te voegen. Een Engelse kapitein liet er in 1874 enkele konijnen vrij, teneinde eventuele schipbreukelin gen aan proviand te helpen. Ze huizen nu bij miljoenen op Kerguelen, ondanks een grote sterfte in de barre winter, wanneer minstens 80 pet. de ontzetten de koude en het gebrek aan voedsel niet overleeft. Het meeste groen vriest des winters stuk. In 1917 werden er drie ren dieren uit Lapland losgelaten, die inmid dels tot 'n kleine kudde zijn aangegroeid. Ze zijn met een aantal schapen de enige „wilde" en dus schuwe dieren. Op de plaatsen, waar de ontelbare zeevogels nestelen, kan men die rustig over de rug strijken.... Maar de schapen laten het niet toe Hier en daar vormen de broed plaatsen ware metropolen- Van één er- Wat nu de bouw van het grote Franse van wordt de bevolking op niet minder van de aarde beïn- meteorologische instituut in de Zuidpool- zee betreft, het eiland Kerguelen werd vanwege zijn gunstige ligging als bouw plaats uitgekozen Meteorologen bekijken zo'n ligging an ders dan gewone stervelingen. Geen mens heeft het ooit in zijn hoofd gehaald, op Kerguelen, een der tussen het Zuidpool- vasteland en Afrika liggende eilanden groepen, te gaan wonen. Kerguelen bestaat uit een tamelijk groot eiland en 300 kleinere,in totaal een oppervlakte van 5500 vierkante kilometer beslaande- Het heeft ongeveer de opper vlakte van Corsica en zou dus bijna een departement van Frankrijk kunnen voor men Maar zoals gezegd, het is onbe woond en onherbergzaam. Er leven mil joenen pinguins, duizenden en duizenden zeeolifanten rusten er langs de kusten uit en in de zee rondom drijven dikke massa's plankton, het voedsel der zee dieren, dat ook voor mensen geschikt zou kunnen worden gemaakt. Deze mas sa's zijn hier en daar dertig meter dik, bestaan grotendeels uit algen, die voor menselijke consumptie geschikt zijn en nu al als voedsel voor kosmonauten ge bruikt worden. het Op Kerguelen is de helikopter enige vervoermiddel. Be pinguins verbazen zich er niet meer over. dan 400.000 exemplaren geschat.-... De onderzoekingen, sinds 1960 ver richt, hebben tot uitkomst gehad, dat de Kerguelen in lang vervlogen tijden niet van het vasteland van Afrika, Australië of de Zuidpool werden gescheiden, door een grote catastrofe maar van vulkani sche oorsprong zijn, dus uit de zee zijn opgerezen. Derhalve op dezelfde wijze, waarop thans bij IJsland een nieuw el- land is ontstaan. Frankrijk is het aan zijn eer verplicht, deze door de Breton se zeevaarder Kerguelen ontdekte en voor zijn land in bezit genomen archi pel niet langer een „terra Incognita" te doen zijn. t Daarom wordt het geheel in kaart ge bracht en van boven tot onder onderzocht Men heeft reeds kunnen vaststellen, dat het mogelijk zal zijn, er een vliegveld op aan te leggen. Dit zou van groot be lang zijn voor toekomstige expeditiesin het Zuidpoolgebied en tevens voor de in ternationale luchtlijn van Australië naar Zuid-Afrika. De vliegtuigen daarvan lan den nu op het Cocos-eiland en moeten naartoe een grote omweg maken. Indien ze dit op Kerguelen konden doen, zouden ze hun vlucht met vijf uur kunnen bekor ten- Voor de Japanse en Australische poolexpedities zou een goed vliegveld op Kerguelen eveneens een uitkomst zijn. Tevens moet Frankrijk de zee rond het eiland in kaart brengen. Enkele jaren ge leden meldde een Japans schip, op twin tig kilometer van Kerguelen een eilandje waargenomen te hebben - gelukkig over dag - dat op geen enkele zeekaart bleek te zijn aangegeven. De „Gallieni" voer er heen en constateerde, dat het een machtig brok graniet en basalt was, vier en twintig meter lang, vijftien meter hoog, rustend op eep fond, twee honderd meter diep in de zee gelegenEr is ge lukkig niet veel scheepvaart rond Ker guelen. Maar hij had er ook op kunnen stoten, want de „Gallieni" vaart elk jaar naar Kerguelen...... OBSERVATOR. HAARLEM, 30 december De com petitie van de Noordhollandse Schaak bond is de afgelopen week beperkt ge bleven tot het beslissen van een aantal eerder onderbroken wedstrijden. In de eerste klasse B rukte de schaakclub Het Oosten met haar tweede tiental op naar de tweede plaats, onmiddellijk ach ter het leidende Bloemendaal. Santpoort, dat door de Haarlemse schakers werd verslagen is nu kansloos geworden om zich nog in de strijd om het kampioen schap te kunnen mengen. In groep B verloor Purmerend voor de eerste keer. KTV (Enkhuizen) won en bewees daar niet alleen zichzelf een goede dienst mee maar ook het niet spelende Cas- tricum dat er nu relatief het gunstigste voorstaat. Bij de tweede klassers werd slechts één ontmoeting beslist. Zaandam 3 kwam met een goede zege op West- zaan weer in een aangenamer positie. VVV 3 (Alkmaar) won in de derde klasse A de belangrijke wedstrijd tegen Schaaklust 2 (Andijk) en heeft nu zelf goede kansen gekregen. Zoals mocht worden verwacht zege vierde Aalsmeer 3 in de vierde klasse-C over haar clubmakkers van het vierde tiental. De uitslagen zijn: Overgangsklasse: Pat MatKflk Uit (de LangeHolscher y714) 46. Eerste klasse, afd. A: Purmerend- KTV 4—6; afd. B: Het Oosten 2Sant poort 64. Tweede klasse, afd. A: Magnus—KTV IJMUIDEN, 30 dec. De Duitse treilvisserjj rekent voor het jaar 1963 op een totale produktie van 30.000 ton op zee diepgevroren vis en visfilets, tegen 23.000 ton in 1962 en 11.000 ton in 1961. De tot nu toe beschikbare cijfers over de diepvriesproduktie op zee tonen aan, dat het opnieuw gelukt is de produktivi- teit belangrijk te doen toenemen. Bij de genoemde cijfers dient men te beden ken, dat om deze produktie te bereiken het 2- tot 3-voudige aan verse vis ge vangen en verwerkt moest worden. Met de produktie van diepgevroren vis en filets zijn dus steeds belangrijker hoeveelheden vis gemoeid. In vergelij king met de produktie van verse vis maakt dit reeds een belangrijk percen tage uit. Tot 1 december werd dit jaar door de Duitse treilervloot 217.079 ton verse vis aangevoerd. De Duitse treiler vloot telde dit jaar 41 schepen, die met diepvriesinstallaties zijn uitgerust. In de laatste vijf jaar werden niet minder dan 109 schepen van het traditionele type buiten bedrijf gesteld. De verre visserij kon door de vloot, die eerst na de oorlog werd opge bouwd en dus technisch nog modern en geenszins verouderd was, niet ra-, tioneel worden uitgevoerd. Daarom werden allereerst die schepen uit de vaart genomen, die met kolen werden gestookt en die een geringe actiera dius paarden aan hoge bedrijfskosten. De staat hield rekening met deze sa nering van de visserijvloot en maakte het de rederijen met nieuwbouwhulp en slooppremies gemakkelijker nieu we, moderne vang- en fabriekschepen te bouwen. De bouw van vang- en fabrieksche pen, die zowel diepgevroren als verse vis aanvoeren, is dus een gevolg van de noodzakelijkheid om de verre visserij uit te oefenen. Dit betekent niet, dat de aanvoer van verse vis wordt verwaar loosd. De ene keer brengen de vang- en fabriekschepen een groot deel van hun vangst aan de wal en de andere keer zorgen voldoende treilers in 1963 wa ren dat meer dan 100 eenheden voor de specifieke verse visserij op de tradi tionele visgronden, voornamelijk bij IJs land en de Noorse kust. Voor deze vis serij op vers aan te voeren zeevis is een vloot van krachtige schepen beschik baar, bestaande uit oliestokers en mo- tortreilers met een grote vangcapaciteit. De Duitse visserij is de produktie van middel om aan de toenemende vraag naar visprodukten te kunnen voldoen. De Duitse visserij heeft geen belang bij een daling van de omzet van verse vis ten gunste van diepgevroren vis. Beide produkten, verse en diepgevroren vis, VELSEN, 30 dec. Evenals voor gaande jaren worden in Velsen weer massale kerstboomverbrandingen geor- faniseerd. Het verbranden van de kerst omen vindt plaats op donderdag 2 ja nuari 1964. Van half zes 's middags af kunnen de bomen worden gebracht en om half acht gaat de brand er in. De kerstboomverbrandingen vinden plaats op het terrein van de Lange Nieuw- straat tegenover het Marktplein te IJmuiden, in het Burgemeester Weerts- plantsoen te Santpoort en in de Breesa- perhof tussen de Schulpweg en Gilden laan te Velsen-noord. BLOEMENDAAL, 30 dec. In Stool's bad te Overveen werden tijdens het wekelijks oefenuur van de Bloemen- daalse reddingsbrigade zondagmiddag de examens afgenomen voor de diplo ma's A en B zwemmend redden van de Koninklijke Nederlandse bon tot het redden van drenkelingen. Er gingen negen kandidaten op, twee voor het diploma B en zeven voor het diploma A. Allen zijn geslaagd voor het theo retisch- en praktisch deel" van het examen. Zondag 5 januari wordt eveneens Stoop's bad examen afgenomen voor de jeugdbrevetten van de KNBRD. Er zijn 18 kandidaten. 2 uitgesteld; afd. B: WestzaanZaan dam 3 46. Derde klasse, afd. A: VW 3Schaak- lust 2 64; afd. C: Pat Mat 3Cas- tricum 3 7Ü2y2. Vierde klasse, afd. C: Aalsmeer 4 Aalsmeer 3 314—6'A- komen tegemoet aan een marktbehoeft* en daarom staan de twee artikelen dij de afzet niet tegenover elkaar ,doch vul len elkaar aan. diepgevroren vis dus niet begonnen om daarmee concurrentie aan te doen aan het vers aangevoerde produkt. Men De- schouwt het veeleer als het geèigenae Sirrah pass 27 Kp de Gata n. Pointe Noir#» Sommelsdijk 26 v. Galveston n. Le Havre. Stad Utrecht 27 rede Freetown. Straat Colombo 28 te Mauritius. Straat Freetown 29 te Buenos Aires verw. Telamon 28 te Carupano verw. Towa 27 v. Durban n. East London. Van Heemskerck 27 te Pt Harcourt. Waikelo 27 v. Suez n. Akaba. Woltersum 27 v. Lake Charles n. Browni* ville. Alcor 28 te Aden. Alkmaar 28 t.a. rede Liverpool. Kaap Hoorn 28 t.a. Heysham. Maasdam 28 v. St. Thomas n. San Juan. Nieuw A'dam 28 te Martinique. Straat Bali 29 te Penang verw. Towa 28 te East London. Vannoort 29 te Lyttelton verw. Caltex Madrid -t 29 v. R'dam n. Sidon. Charis 30 te R'dam. Grote Dijk 29 v. R'dam n. Bremen. Kreeft 29 v. R'dam n. Vigo. Nushaba 28 v. R'dam n. Bremen. Nijkerk 29 v. R'dam n. Sydney. Ocean Sprinter 28 v. R'dam n. Las Palma* Overijsel 29 v. R'dam n. Hamburg. Pr. Margriet 29 v. R'dam n. New York. Togokust 29 v. R'dam n. A'dam. Aagtekerk 29 te Genua. Aalsum 28 te Sambu. Amsteldijk 29 van Balbao naar Antwerpen Calamares 29 te New Orleans. Camphuys 28 van Daressalaam n. Mombast. Carillo 29 van Golfito naar Baltimore. Castor 30 te Rhodos. Cinulia 30 te Antofagasta. Drente 28 te Khor al Mufattah. Echo 29 van New Port News n. St. John. Forest Hill 28 t. a. Wadifeiran. Geestland 31 te Barbados. Grebbedijk 29 te Mobile. Hermes 29 van Grenada n. Pto del Gada. Irazu 30 van Cristobal naar New Orleans. Kalydon 30 van Thameshaven n. R'dam. Karimata 28 van Cristobal naar R'dam. Kenia 28 van San Lorenco n. Rotterdam. Kennemerland 29 te Haifa. KossmateHa 28 van Punta Cardon naar Banana. Kylix 28 dwars Curagao n. Buenos Aires. Limburg 28 van Kuwait naar Basrah. Mariekerk 28 van Suez-Port Said n. R'daitt. Munttoren 28 van Dakar naar Hamburg. Onoba 28 van Le Havre naar Port Said. Ouwerkerk 29 te Antwerpen. Parthenon 31 te Miami. Prins der Nederlanden 30 te Aruba. Rotterdam 29 van Laguaira naar Curasao. Schelde Lloyd pass. 28 Gibraltar n. R'dam. Schiedijk 30 van Antwerpen naar R'dam. Sinon 29 van Parimaribo naar Jacmel. Solon 29 van Bermuda naar Barbados. Statendam 28 van Southampton n. Lissabon. Steenkerk 30 van Antwerpen naar R'dam. Stentor 28 van Port of Spain n. Barranquil*. Tamara 30 van Dakar naar Bonny. Theron 29 van George Town n. Paramaribo. Tjipanas 30 te Luanda. Tjipondok 28 van Lorenco Marques naar Zanzibar. Tjitarum 26 van Kaapstad naar Lagos. Ulysses 30 te Port of Spain. Van Linschoten 29 te Walvisbaai. Van Waerwijk 28 van Sandakan n. LabuaO* Vasum 30 te New York. Witmarsum 28 van Le Havre n. A'dam. Acteon 28, van Kopenhagen naar R'dam. Alchiba 29, van Beyrouth naar Djeddah. Alwaki 29 te Colombo. Amstelveen 29 te Shanghai. Bovenkerk 30 te Adelaide. Cradle of Liberty 28 te Thameshaven. Doelwijk pass. 30 Str. Ormoesz naar Mena-al-Ahmadi. Garoet pass. 28 str. Messina n. Port Said* Geertje Buisman 28 te Port Said. Kaloekoe 27 te Singapore. Karakorum 28 te Tripoli. Karossa 27 van Rangoon n. Singapore. Korenia 30 te Brisbane. Kryptos 28 te Punta Cardon. Ladon 30 te Hamburg. Laertes 28 te IJmuidep. Mataram pass. 28 Kp de Goede Hoop naa* Luanda. Merseylloyd 28 te Duinkerken. Naess Tiggr 28, van Cape Lopez n. Sete. Nijkerk 30 te Le Havre. Ommenkerk 28 te Sydney. Oostkerk 29 te Aden. Ootmarsum 29 te Chittagong. Oranje 28 te Sydney. Oranje Nassau 28 te Southampton. Pygmalion 29 te Algiers. Siberoet 30 te Calcutta. Sloterkerk 30 te Kaapstad. Statendam 28 van Southampton n. Lissabon* Straat Franklin 30 te Singapore. Straat Magelhaen 28 te.Vitoria. Straat Singapore 27 van Durban n. BeirtU Utrecht 30 te Bahrein. Van der Hagen 29 te Napier. Van Riebeeck 27 van Dar-es-Salaam naar Diego Suarez. Ivipara pass. 28 Stromboli n. Khor al Amayll* Kaikelo 30 van Aqaba naar Djeddah. Waingapoe pass. 28 Kaap Guardafui naar Djeddah. Wonorato 28 te Singapore. Wonosari 28 te Cadiz. Zaria 28 van Hongkong naar Singapore. r t x r i E IHUI1 PARKLAAN 94 te HAARLEM vraagt voor de leiding van het CONFEKTIE-ATELIER Dit is een aantrekkelijke funktie, waarvoor wordt verlangd bekendheid met moderne werkmethoden en goed met mensen kunnen omgaan. Sollicitaties aan de direktie. Bij de KAMER VAN KOOPHANDEL te HAARLEÜ bestaat een vacature voor een Spoedige indiensttreding gewenst. Brieven aan het kantoor der Kamer, Nassauplein nr. 46, Haarlem. Nadere inl. telef. 15254, toestel 8. vragen wij een De bestelling kan 's middags om half 4 beginnen. AANMELDEN: SINNENWEG 71, HEEMMEDE, TELEF. 35364 of: SMEDESTRAAT 5. HAARLEM. TEL. 20800. IWVWVWWWIWWW

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 8