SCHRIJFMETHODE VOOR STOMME KINDEREN Electrisch schrijftoestel in Keulen opent voor hen een heel nieuwe wereld Amerika zet drastisch mes in ruimtevaartproject „Apollo" Vier sa tel liet vluchten zijn afgelast Electrotechniek bij Siemens in goede handen Vlieguren Riskant Sterke raket Christine kon eerst alleen maar glimlachen Bespreking van Boek en Blad Drinkwater uit IJsselmeer Kotter Poolster gezonken Bemanning aan boord van Neeltje genomen Christina wordt nu acht jaar. Toen zij geboren werd, moest de dokter haar ouders mededelen, dat de armen en benen van hun kind waarschijn lijk verlamd zouden zijn. Om niets onbeproefd te laten, lieten de ouders de zuigeling overbrengen naar een kinderkliniek. Maar alle pogingen bleven zonder resultaat: Christina had een spastische ver lamming. En alsof dit nog niet genoeg was, wacht*) de ouders nog een zeer onaangename verrassing: hun kind zou nooit kunnen spre ken. Maar één ding kon het meis je al heel gauw, zij kon glimlachen. Haar glimlach vormde een brug naar de wereld rondom haar. En spoedig leerden de ouders aan de hand van de mimiek van het kind en de weinige uitgestoten gelui den haar wensen en gevoelens te verklaren. Zij ontdekten, dat Christina van muziek en bonte kleuren hield en 'n voorliefde had voor speelgoedberen en de pin- guins in haar prentenboek. On danks al deze lichamelijke gebre ken (of misschien juist daardoor) ontwikkelde het kind een eigen, zeer uitgeproken persoonlijkheid. DINSDAG 31 DECEMBER 1963 PAGINA 13 NEDERLANDSCHE SIEMENS MAATSCHAPPIJ N.V. Noodgedwongen als gevolg van zowel financiële als technische problemen heeft de NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimte- Vaart, het mes in zijn meest am bitieuze, meest omstreden „n duurste ruimtevaartprogramma gezet. Vier langdurige satelliet- vluchten in een baan om de aarde, hit te voeren met een door drie astronauten bemande Apollo- cabine, zijn voorgoed afgelast. Door deze maatregel is het onj- vangrijke Project Apollo dat Z]jn climax moet vinden in de ferste landing van twee Ameri kaanse astronauten op de maan behoorlijk ingekrompen. Jaren lang heeft het in de bedoeling ge legen begin 1965 te starten met de uitvoering van het Apollo-pro- gramma. Viermaal zou een Sa turnus I-raket een bemande, bijna tien ton wegende, Apollo-cabine in een betrekkelijk lage baan om de aarde laten cirkelen, maar als gevolg van de jongste beslissing van de NASA zal de rol van de Saturnus I in het Project Apollo begin 1965 uitgespeeld zijn. De operationele fase van het pro gramma begint nu ongeveer een jaar later, als de krachtiger Sa turnus IB-raket beschikbaar is. Met behulp van de tweepersoons Gemini-cabine hopen de Ameri kaanse astronauten hun eerste ervaringen op het gebied van een rendez-vous in de ruimte op te doen. Binnenkort denkt men een eerste (onbemande) Gemini van Cape Kennedy te lanceren. Dit is de LEMwaarmee Amerika probeert nog vóór 1970 twee astronauten op de maan te brengen. Met het oog op het vreemde uiterlijk heeft dit maanvaartuig in Amerika de bijnaam „luis" gekregen. Hst Apollo-moedervaartuig verlaat zijn baan om de maan en keert naar de aarde (links onder) terug. Dit constateerde eveneens een psy choloog, die de ouders bezocht. Hij raad de hen aan het kind naar een bijzondere school voor lichamelijk gebrekkige kin deren in Keulen te sturen. Sinds twee jaar is Christina nu op deze school en elke dag is weer een feest, want er valt iets te leren. Psychologen ontdekten, dat deze ver lamde kinderen dikwijls wel verstandig zijn en ondanks al hun lichamelijke ge breken vaak sneller leren dan hun ge zonde leeftijdsgenoten. Daarom, werden voor hen in alle middelgrote en grote steden van West-Duitsland bijzondere scholen opgericht, waarin de meestal zeer Verwende kinderen zich moeten aanpassen en ondergeschikt maken. Hier leren zij, hoe zij zich in een normale wereld moeten gedragen, een wereld waar hun ouders hen tot nu toe uit valse schaamte buiten hielden. Zij begrijpen, dat de wereld uit meer be staat dan uit overbezorgde ouders en het meubilair van een woning. Zij leren zich te handhaven, en juist deze wil zich te handhaven zal eens doorslag gevend zijn bij het zich inleven in de wereld van het beroep en daarmede bij de aanpassing aan de maatschappij. De grote moeilijkheid bij het bereiken van dit doel is het feit dat de kinderen van deze scholen zich van de meeste menselijke uitdrukkingsmogelijkheden, door middel waarvan mededeling aan de wereld rondom ons gedaan wordt, niet kunnen bedienen. Zij kunnen niet spreken, zingen, schrijven, handwerken en spelen. Daarom ontwikkelde de directrice van de Keulse school, de psychologe Kunert, samen met andere deskundigen een apparaat, dat voor haar leerlingen een belangrijk contact tot hun medemensen opent. Met een lampje, aangebracht op het voorhoofd, beschijnen de kleintjes een letter, die zich op een groot bord bevindt. Deze lichtschijn veroorzaakt in een fotocel een elektrische impuls, die via een versterker in een electrische schrijfmaschine de overeeenkomstige letter drukt. Daarbij moesten niet al leen geldelijke, maai ook vele tech nische vraagstukken opgelost worden. Zo moest bijvoorbeeld een vertrager ingebouwd worden, die verhindert dat letters worden geschreven, als de licht schijn of) het bord er alleen maar over heen strijkt. Sinds dit apparaat op de Keulse school in gebruik is, kon bij de kinderen een veel vrijere houding geconstateerd worden, hoewel het opschrijven van een enkele zin veel tijd en moeite kost. Voor de kinderen opende zich een nieuwe wereld. Zij, die het geduld altijd tot beste vriend hadden, ontdekten het wonder van het menselijk contact. D Omnibus van Paullje, door G. H. Peeters. (Uitg. Helmond - Hel mond). Drie verhalen over Paultje: Paultje en de boekenwurm, Paultje en de vreemde dieren en Paultje en de Noordhoorn. (j. en m. 6-7 jaar). Henry, de filmhond, door Hans An dreus. (Uitg. Holland - Amster dam). Een nieuw deel In de serie Bonte Reuzenboeken. Henry, die beroemd is als filmhond, loopt weg en beleeft als Hein. de straathond, vele avon turen. Tekeningen van Babs van Wely. Geen kunst aan, door Annebet Stam. (Uitg. Muusses - Purmerend). Voor kladderaars, kralenrijgsters, knippers, knutselaars en kleermaak sters. Deze stukjes zijn met enige wijzigingen overgenomen uit het kinderblad Kris-Kras. Daar komen de muzikanten, door Frantisek Branislav. (Uitg. Holland - Amsterdam). Versjes, vertaald door Harriet Laurey. Tekeningen van Jiri Tmka. Kinderverhalen, door Hans Andreus. (Uitg. Holland - Amsterdam). Een dertigtal verhalen, geïllustreerd door Babs van Wely. Hoe werkt scheepvaart? (Uitg. Nijgh van Ditmar - Den Haag). Tekeningen van Joh. A. van Dijk met teksten van A. F. van Hall en B. D. Swanenburg. Beschrijvende tekit van P. van Leunen. f e«s=e (Advertentie) SIEMENS Siemens behoort met haar veelzijdige leveringsprogramma en wereldomvattende service organisatie tot één van de weinige ondernemingen, die het gehele gebied van de electrotechniek beheersen. In Nederland is zij reeds sedert 1879 vertegenwoordigd. Bij de Nederlandsche Siemens Maatschappij N.V. is de oplossing van al Uw problemen op het gebied der electrotechniek toevertrouwd aan een groep van 150 ervaren ingenieurs en HTS-ers, die ter.zijde wordt gestaan door meer dan 800 medewerkers. Het potentieel aan vakmanschap en de technische outillage van de moderne Siemens werkplaatsen in Den Haag maken het mogelijk naast de genormaliseerde serieproductie ook speciale opdrachten „naar maat" uit te voeren. Met welk probleem U zich ook tot ons wendt: U kunt steeds gebruik maken van de ervaringen, die bij Siemens over de gehele wereld dagelijks worden verkregen. POSTBUS 1068 's-GRAVENHAGE TELEFOON 183850 TELEX 31373 ton, de tweede trap van de Saturnus IB wordt echter gevormd door een enkele Rocketdyne J-2 motor mei een stuwcapaciteit van ongeveer ne gentig ton. Hoewei de Saturnus IB gemeten naar de huidige maatstaven een enorm sterke raket is, zullen Apollo en LEM voor hun vluchten in een baan om de aarde toch slechts minimale brandstofvoorraden kunnen meevoeren teneinde het gewicht zoveel mogelijk te beperken. Als Apollo en LEM t.z.t. naar de maan worden gezonden en daarvoor komt dan de gigantische Sa turnus V-raket op het toneel is hel gewicht van de combinatie ongeveer 42 ton. De Saturnus IB kari echter niet meer dan ruim vijftien ton in een baan om de aarde brengen. Toch zal er wel voldoende brandstof kunnen worden meegenomen om bepaalde rendez-vous en koppel-technieken reeds in de prak tijk te beproeven. De astronauten zullen er alleen voor moeten waken dat Apol lo en LEM gedurende dergelijke vluch ten om de aarde niet te ver van elkaar af drijven, aangezien de brandstofvoor raden beslist ontoereikend zijn om uit- ebreide en intensieve inhaal- en ren ez-vous-procedures uit te voeren. En aangezien de LEM niet die aërodyna mische eigenschappen heeft die een be houden terugkeer naar de aarde op eigen gelegenheid mogelijk maken, zou den de twee astronauten in de LEM reddeloos verloren zijn als ze geen kans zouden zien bij hun collega-astronaut in het Apollo-moedervaartuig terug te komen om gezamenlijk de terugreis naar de aarde aan te vangen in het voorste deel van de Apollo, de kegel vormige „terugkeercapsule". In totaal zullen er volgens de lopende plannen tien operatione le Apollo-LEM-combinatles in de ruimte worden gebracht. De eerste vier combinaties zullen onbemand zijn, de daarop volgende drie bemand. Com binatie nummer acht zal in een boog om de maan vliegen en nummer negen zal in een cirkelbaan om de maan sui zen, waarbij de LEM met twee van de drie astronauten aan boord zich van het moederschip losmaakt, ftet maanoppervlak tot op slechts vijftien kilometer nadert en dan, zonder te zijn geland, naar het moederschip terug keert. Wanneer alle voorbereidingen volgens plan verlopen zal de LEM 10 de eerste landing op de maan uitvoeren. De streefdatum voor die eerste Ame rikaanse landing op de maan is okto ber of november 1968, doch de ontwik kelingen zy'n van dien aard, dat bet zeer wel mogelijk is, dat de limiet van „een maanlanding vóór 1970" uoor president Kennedy gesteld en door zijn opvolger Johnson overgenomen slechts met de uiterste moeite of zeits in het geheel niet kan worden gehaald. Eén ding staat intussen wel vast. Dat van de 2000 vlieguren in een baan om de aarde, die volgens NASA-functiona- ris Rothrock zouden worden gemaakt vóór de eerste landing op de maan, nog maar nauwelijks de helft over blijft door de annulering van de vier voor 1965 geplande Apolio-Saturnus I- ruimtevluchten. Intussen heeft de Ame rikaanse luchtmacht ook al een ruimte project, n.l. „Dyne-Soar" laten varen en daarvoor In de plaats, zoals onlangs bericht, het plan opgevat in 1967 een vierpersoons ruimtestation te lanceren gekoppeld aan een Geminicapsule om de mogelijkheden voor menselijk leven in de ruimte te onderzoeken. Dit puin levert een besparing van honderd mil joen dollar op. Sj. v. d. WERF 1 HAARLEM, 31 dec. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben In antwoord op vragen aan de Provinci ale Staten meegedeeld, dat de voor naamste bron van verontreiniging van het IJsselmeer met organische stoffen gevormd wordt door de aanvoer van Rijn-water via de IJssel. In verband met de plannen in de toe komst water te winnen uit het IJssel meer zal nabij Andjjk hiervoor een prist d'eau gebouwd worden. Met het bouw rijp maken van het terrein is reeds een begin gemaakt en medio 1964 wordt be gonnen met het heiwerk en de opbouw van het gebouwencomplex. IJMUIDEN, 31 dec. Vannacht on vijl minuten over drie meldde de IJmui- dense kotter Neeltje 1JM 2 aan Sche- vcningenradio. dat de gehele bemanning van de IJmuidense kotter Poolster IJM 11 aan boord was genomen. De Poolster was op dat moment zinkende op onge veer 38 mijl ten noordwesten van Den Helder. Er stond een zuidwester storm met windkracht 8. Volgens de schaarse berichten die van de Neeltje via Scheveningenradio weraen ontvangen, zou de uit 1944 da terende kotter Poolster, groot 68 ton niet een vermogen van 150 pk en eigendom van de rederij De Dageraad, door een overkomende zee zijn lek geslagen. Het licht viel uit en de pompen werkten niet meer. De te hulp geroepen Neeltje kwam op tijd om de bemanning over te nemen. Om vijf minuten voor vier vanmorgen dreef het wrak op 6 a 7 mfll ten noordwesten van routeboei ST-4. Kwart voor vijf kwam de melding dat de IJM 11 was gezongen op 3 mijl van deze boei. Alle apparatuur wordt.met moderne meetinstrumenten getest en beproefd. (Van onze ruimtevaartmedewerker) Aanvankelijk omvatte het Project Apollo vier verschillende fasen. In de ®erste fase te beginnen in maart 1®65 zouden Saturnus I-raketten vier maal ©en tweedelige, met drie astro nauten bemande, Apollo in een omloop- "aan om de aarde schieten voor ruimte- riuchten met een maximale duur van veertien dagen. De tweede fase van project vereiste de inschakeling een nóg krachtiger raket, de Sa- {^riius I B, die niet alleen het tweede- JjRe Apollo-moedervaartuig, maar ook S? vreemd gevormde Lunar Excursion Jfadule (een tweepersoons cabine, die 'fluitend voor landingen op de maan Ofdt toegepast) in een baan om de vA^de moet brengen. De derde fase wordt gevormd door een Apollorvlucht een boog om de maan en een tocht een cirkelbaan om de maan, terwijl vierde fase de climax landing van rivee astronauten op de maan moet brengen. Ei* eerste fase is thans echter afge- j?®}. Het zijn vooral financiële moeilijk heden geweest, die de NASA tot dit be- hebben gebracht. Men had voor I6t belastingjaar 1963-'64 een bedrag van 5,7 miljard aangevraagd, doch het congres deed er bijna een half miljard af. Zelfs in Amerika begint men de uit gaven voor het Apollo-project zo lang zamerhand wat él te gortig te vinden. Niettemin is de NASA van oordeel, dat door de afgelasting van vier Apollo- Saturnus I-ruimtevluchten om de aar de het uiteindelijke doel een landing op de maan wellicht sneller kan wor den gerealiseerd. Zeker, de vier Apollo- vluchten zouden ongetwijfeld belangrij ke gegevens hebben opgeleverd over de gevolgen van een betrekkelijk langduri ge gewichtloosheid, maar deze gegevens zal men evengoed kunnen verzamelen door langdurige ruimtevluchten met het tweepersoons ruimtevaartuig Gemini. En intussen kan men dan zijn aan dacht (en zijn geld!) meer concentreren op de oorspronkelijk tweede, thans eer- s'e fase van het Project Apollo, waarin door Saturnus IB-raketten het complete Apolio-ruimteschip bestaande uit de kegelvormige Apollo-astronautencaoine, de cylindervormige „service module" (met koerscorrectieraket, brandstof-, zuurstof- en stroomvoorraden enz.) en de LEM (maanlandingsvaartuig) in een baan om de aarde wordt geschoten. Als alles naar wens verloopt, zal men reeds in februari-maart 1966 de eer ste complete Apollo-LEM-combinatie kunnen lanceren. Zoals bekend zijn de Verenigde Staten van plan hun eerste lan dingen op de maan te realise ren door toepassing van de zo genaamde rendez-vous-procedure in een baan om de maan, het LOR (d.i. Lunar Orbital Rendez-vous). Het schema van een dergelijke expeditie naar de maan ziet er heel in net hort als volgt uit. Op de neus van een bijna 107 m. lange Saturnus V- raket wordt in het volledige Apollo- ruimteschip in de rienting van de maan geschoten. Nadat het dan in een ongeveer 160 kilometer hoge cir kelbaan om de maan is gaan draaien, klimmen twee van de drie astronau ten van het fnoedersehip via een luchtsluisverbinding over in de nog steeds aan het moederschip verbonden Lunar Excursion Module. Met deze LEM wordt de landing op de maan uitgevoerd. Na onderzoekingen te heb ben verricht in Amerika is juist begonnen inet een studie van de meest wenselijke experimenten keren ze in hun LEM naar het om de maan cirkelende Apollo-moederschip terug. Die terugkeer is de meest riskante fase van de gehele onderneming, om dat het verschil tussen slagen en niet- slagen van de rendez-vous- en kop pelprocedure tussen Apollo en LEM in feite niets anders betekent dm het verschil tussen leven en dood van twee van de drie astronauten. Daarom is het vooral deze rendez vous- en koppel-procedure, die de Apol- lo-maanvaarders reeds in een baan om de aarde zullen trachten te beoefenen. Men heeft de eerste rendez-vous-erva- ringen dan waarschijnlijk al opgedaan in het Project Gemini. Het ligt namelijk in de bedoeling omstreeks de nazomer van 1965 een eerste poging tot rendez- vous te ondernemen tussen een beman de Gemini-ruimtecabine en een eerder in zijn baair om de aarde geschoten Agena D-raket. Volgens de laatste plan nen begint de operationele fase van het Project Gemini in november 1964 met een vlucht van slechts betrekkelijk kor te duur. De tweede Gemini-vlucht daar entegen zal ongeveer veertien dagen in beslag nemen en de derde vlucht wordt de zoëven genoemde eerste rendez-vous- poging. Om nog even terug te komen op net nieuwe Apollo-schema. De eersteling in het project der drie Satumus-raketten, de Saturnus I, zal dus maar een zeer bescheiden rol vervullen in de uitvoe ring van het Apollo-project. Weliswaar is besloten (voorlopig) door te gaan met het ontwikkelingsprogramma voor deze raket, dat uit in totaal 10 proefian ceringen bestaat, doch daarna is het dan ook afgelopen. Het is overigens uiet ondenkbaar, dat de Saturnus I op an dere terreinen van ruimtevaart en kos misch onderzoek nog een belangrijke rol zal spelen. Vier volledig geslaagde proefianceringen hebben reeds plaats gevonden, zij het uitsluitend met de eer ste trap die een stuwvermogen ontwik kelt van 680 ton (dat is méér dan het totale stuwvermogen van de raketten, waarmee de Russen hun Wostok-ruim- teschepen plegen te lanceren). Binnen kort echter denkt men een eerste cdm- plete Saturnus I-raket te lanceren, d.w.z. een exemplaar met een „leven de" tweede trap. Bij de zesde en de zevende proefvlucht zullen reeds model len van het Apollo-ruimtevaartuig wor den meegevoerd en de proefexempla ren acht en negen zullen waarschijnlijk enorme, vleermuisachtige satellieten m een elliptische baan om de aarde bren gen, waarmee metingen naar de omvang en de concentratie van meteorieten kun nen worden verricht. DEN HAAG, 28 dec. In de jaar vergadering van de Vereniging van Hy potheekbanken werd o.m. stilgestaan bij de sterke groei van de hypotheek- portefeuilles in de laatste jaren. De hypotheekbanken zijn erin geslaagd hun marktpositie niet alleen te consolide- rer maar nog verder te verstevigen. In de loop van het tweede halfjaar van 1963 werd de mijlpaal van 2 miljard gulden aan uitstaande hypotheken be reikt. Per ultimo 1945 stond ruim een 0.5 miljard uit. In 1965 moet al Thans volgens de huidige plannen worden begon nen met de vier proefianceringen van de Saturnus IB. Voor het ont wikkelingsprogramma van de Satur nus I werden in totaal tien testvluch ten gepland, doch aangezien de IB precies dezelfde eerste trap heeft ais de Saturnus 1 en het hierbij dus uit sluitend aankomt op het beproeven van de tweede trap, volstaat men in het testprogramma van de Saturnus IB met slechts vier testvluchten. De Saturnus I kan hoogstens tien ton aan „nuttige lading" in een baan om de aarde brengen, de Saturnus IB daarentegen bijna zestien ton. En het is juist dat extra draagvermogen van zes ton geweest, dat de IB zo aantrekkelijk heeft gemaakt /voor sa- tellietvluchten met het complete Apollo-LEM-maanvaartuig. De twee de trap van de Saturnus I wordt aangedreven door zes Pratt and Whit ney RL-10 motoren met een totaal stuwvermogen van ongeveer veertig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 13