China: ook VREDE voor het Westen Tsjoe: wereldoorlog is niet onvermijdelijk PAUSELIJK VLIEGTUIG VOOR REIS NAAR HEILIG LAND Fonds-brillen 25 in prijs omhoog? BRUIDEGOM KWAM NOG NET OP TIJD Opticiëns willen van korting af Rika Hopper ernstig ziek Kan in oliebollen Oudjaar 1963 Het weer voor defensie MILJARD minder advertentie tarieven Doden in verkeer bij slippartijen Ook Khroesjtsjev zegt vriendelijke woorden sWMORRIS "êeforeyou êuy! Overwegend zwaar bewolkt Jongen verdronken Verenigde Staten Canadees vliegtuig stort in Frankrijk neeracht doden WIJZIGING Koningin en prins naar Mexico OP AMELAND Hoge druk duidt op zeer veel aardgas DjNSDAG 31 DfiCiMBER 1963 87ste JAARGANG No. 31628 ^aparte stijl lage prijzen modehuis^tfj^ g .Gen. Cronjéstraat 48 HAPPY NEW YEAR In verband met Nieuwjaar zal ons blad morgen niet verschijnen. DE DIRECTIE Vandaag op Oudejaarsdag vragen wij heel speciaal aandacht voor drie pagina's. Twee daarvan horen als een tweeling bij elkaar. De eerste behandelt het oude jaar als een jaar van vreugde, geluk en welvaart. Een blad vol goed en soms ook wel gek nieuws. "Zegt bovenstaande plaat u nog iets? De Gaulle, die niet wilde dat tijdens het Carnaval sommige mensen zijn neus opzetten? De tweede pagina vertoont de keerzijde: 1963, jaar van verdriet en tegenspoed. Lees beide: zo was het! De derde pagina is het moeilijkst. Roken is het onderwerp. „Gevaar" staat erbij en een van onze verslaggevers, Henk Suèr, kondigt aan, dat hij in 1964 niet meer zal roken. Een goed voornemen, waarover hij waarschijnlijk om wat steun te vinden van dag tot dag zal berichten. Stopt u ook of gaat u door? Hoe dan ook, van ganser harte een zalig uiteinde en een zalig 1964. Met dit toestel van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia, een DC 8-straalvliegtuig, zal de Paus naar het Heilig Land rei zen. Het toestel zal in de pause lijke kleuren, geel en wit, worden geschilderd en ook het pauselijk embleem zal er op worden aan gebracht. WtV/S'.'/sl'-SA 5 gericht met het verzoek de vergoeding op brilleglazen door de ziekenfondsen welke tot nu toe tachtig procent van de verkoopsprijs van het brilleglas bedroeg, op te trekken in zoverre dat de verzekerden evenals tot nu toe de glazen zonder bijbetaling kunnen blij ven betrekken. In de prijzen van de monturen was praktisch geen arbeids loon gecalculeerd. De federatie streeft ernaar na het wegvallen van het twin tig procent kortingsysteem, de prijzen voor de monturen vrjj te laten. Zij verwacht zeker geen prijsstijging doch eerder, als een gevolg van lokale con currentie, prijsverlagingen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii' (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LHIOSÉSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot woensdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Krachtige tot matige wind tussen zuid en west. In het algemeen iets zachter. WOENSDAG zon: 8.4816.38 maan: 19.0710.38 DONDERDAG zon: 8.4816.39 maan: 20.0511.08 Zuid-Afrika, In Pretoria zijn vijf tien Bantoes tot gevangenisstraffen, va riërend van vijf tot twintig jaar, veroor deeld wegens pogingen mensen aan te werven voor een militaire opleiding bui tenslands. (Rtr). HILVERSUM, 31 dec. De Oude jaarsconference van Wim Kan twaalf miljoen oliebollen dan sen in de panzal vanavond tussen 9 en 10 uur via de zender Hilversum I worden uitgezonden. Gisteravond is dit door de VARA- radio uit te zenden programma in de Leidse Stadsschouwburg opgeno- •ten (zie foto). In aanwezigheid va publiek heeft Wim Kan zijn con- rence tweemaal voor de microfoon gebracht. De AVRO heeft voor deze uitzending een uur zendtijd afge staan aan de VARA. Het aangekon digde programma „Lachen bij stukjes en beetjes" komt te vervallen. Voor één uur conférence heeft Kan gisteravond tot half twaalf bijna drie uur op de planken tussen de microfoons gestaan, zijn keel smerend met een goudkleurig vocht en nu en dan de aantekeningen raadplegend die rond zijn voeten lagen verspreid. Het aardgas, KLM, Zwolsmcn, het nieuwe kabinet, zij kregen uiteraard elk een beurt. „Laat het een verras sing blijven", zei Wim Kan. Hij en pianist Ru van Veen kregen aan he* slot een vele minuten durende ovatie waarin ook Corry Vonk dn or haar echtgenoot werd betrokken. .En als ik Zalig Nieuw jaar zeg, bedoel ik ook Zalig, begrepen? BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen JMgomeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent per millimeter hoogte Omroepers 16 cent per mm hoogte. De admimsnatie behoedt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 70 cent per week. 3.— per maand, 9.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. MIDDELBURG, 31 dec. Gisteren is uit het kanaal door Walcheren ter hoogte van Middelburg het lijk van de vijftienjarige D. W. Sohier uit Vlis- singen opgedregd. De jongen werd zondagavond door zijn ouders als ver mist opgegeven aan de Vlissingse po litie. Hij was per fiets naar Middel burg gegaan en niet teruggekeerd. A ivertentie iiiiiiiiiiiiiiiiiniiuniiiniiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiii Met ingang van 2 januari 1964 bedraagt de prijs van de losse advertenties in ons blad 0.30 per mm hoogte en het tarief voor de kleine advertenties, rubriek „Omroepers", 0.20 per mm hoogte. De Directie. (Van onze correspondenten) GRONINGEN, 31 dec. De 4S-jari- ge tijd schrijver J. de Vries uit Roden is gisteren op noodlottige wijze om het leven gekomen toen hij op de hoek van de Petérswoldseweg en Peizerweg werd aangereden door een slippende vrachtauto-combinatie. EIJSDEN Gisteren is mevrouw H. Houser»-de Rijke uit Eijsden dode lijk verongelukt. Ze kwam uit de kerk en werd, toen ze de Rijksweg over stak, door een personenauto aangere den. Ze was op slag dood. ASSENDELFT Door de gladheid van de weg is gisteren op de pro vinciale weg onder Assendelft een verkeersongeval gebeurd, dai het le ven heeft gekost aan de 33-jarige C. H. Sonne veld uit Castricum. De heer Sonneveld slipte, waardoor zijn auto op de linker weghelft terecht kwam. De auto kwam in botsing met een tegenligger. De heer Son neveld is in het gemeentelijk zieken huis in Zaandam aan zijn verwondin gen overleden. UTRECHT Bij een aanrijding op rijksweg 12 tussen Vleuten en Harme ien is gisteren de heer Van der Panne uit IJsselstein om het leven gekomen. Hij werd op de rijbaan van de rijks weg door een vrachtauto aangere den. Kort tevoren had hij zijn auto op de vluchtstrook geparkeerd. Hij verliet zijn wagen om een kennis te begroe ten, die zijn auto eveneens op de vluchtstrook had neergezet. Beide mannen werden gegrepen. De heer Van der Panne werd gedood. De an der werd gewond. Tilda Ietswaard is gisteren z(j het pas om half zeven des avonds toch 1 nog met de 23-jarige machinist Ni co van der Vecht op het Amster damse stadhuis getrouwd. Zoals ge meld zat hij gistermorgen nog op de Britse tanker „AJuco", hoewel hij al op eerste kerstdag thuis was verwacht. Maar mist en nevel hielden het schip op en toen het gisteren eindelijk voor Hoek van Holland arriveerde moest het op zijn beurt wachten om binnen te kun nen lopen. En er wachtten toen al hon derden schepen. De reders van het schip hadden echter medelijden met de bruid, die eigenlijk al gistermorgen om half twaalf op het Amsterdamse stadhuis in de echt zou zijn verenigd. En zij He ten speciaal voor de machinist een sleepboot uitvaren om hem op te haien en naar de wal te brengen, waar een auto gereed stond om hem naar Am sterdam te rijden. In zijn colbertje want hij had geen tijd om zijn bruflofts- pak aan te trekken is hij toen met zijn Tilda des avonds om half zeven ten stadhuize in de echt verbonden. De ambtenaar van de burgerlijke stand werkte er voor over! Het afhalen met de sleepboot heeft de reders enige hon derden guldens gekost. Een royaal hu welijksgeschenk Vandaag zit het echtpaar in de trein naar Oostenrijk op huwelijksreis. Men had er zelfs aan gedacht de ma chinist met een helikopter van de tan- AMSTERDAM, 31 dec. De Neder landse organisatie van opticiens heeft haar leden geadviseerd hun overeen komsten met de ziekenfondsen waarbij zij aan de bij deze fondsen aangesloten verpKcht verzekerden een korting van twintig procent op de prijzen der bril len verleenden, per 1 april op te zeg gen. Voor deze fondsleden betekent dit een verhoging van de brillenprijs met 25 procent. De Federatie van Neder landse opticiensorganisaties heeft de leden van de bij haar aangesloten drie organisaties geadviseerd de bestaande overeenkomsten met de algemene zie kenfondsen met betrekking tot de leve ring van brillenglazen en brilmonturen aan ziekenfondsverzekerden voor 1 januari op te zeggen. De federatie deelt mede dat zij hoopt in overleg met het ministerie van Eco nomische Zaken en met het gemeen schappelijk overleg van ziekenfonds organisaties vóór 1 april gereed te zijn met de nieuwe prijsregeling. Zoals bekend werd vanaf 1957 aan zieken fondsverzekerden zowel op brillengla zen als brilmonturen door de opticiens een korting verleend van twintig pro cent. Deze discriminatie tussen particu lieren en ziekenfondsverzekerden was de federatie al lang een doom in het oog, mede omdat ztf aanleiding was tot ongewenste situaties in de diverse opticiensbedrjjven. De fede ratie wil de branche gezond maken door de prijzen voor particulieren en verzekerden gelijk te maken. In de in 1957 met het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties (G.O.Z.) overeengekomen prijsrege ling is een toeslag voor arbeidsloon voor de verschillende glazen opgeno men. Deze toeslag is tot nu toe onge wijzigd gehandhaafd, hoewel de lonen sinds die tijd bijna verdubbeld zijn. De federatie heeft zich tot het G.O.Z. AUSTIN, 31 dec. (Rtr) De Ame rikaanse defensie-uitgaven zullen in het belastingjaar 1965 ongeveer een miljard dollar lager zijn dan in het lopende belastingjaar. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, gisteren op een perscon ferentie gezegd nadat hij een bijeen komst van president Johnson met de chefs van staven had bijgewoond. Volgens minister McNamara kan de ze kostenverlaging worden verwezen- lijkL zonder de defensieve kracht van de Verenigde Staten aan te tasten. Deskundigen van het ministerie van defensie verklaarden dat de totale uit gaven voor de defensie in het op 1 juni 1964 eindigende fiscale jaar op 52 miljard dollar worden geraamd. WASHINGTON, 31 dec. (Rtr) De Amerikaanse Senaat heeft gisteren het wetsontwerp voor de hulpverlening aan het buitenland tot een bedrag van drie miljard dollar goedgekeurd. De stem verhouding was 56-14. De wet machtigt president Johnson overheidsgaranties te verlenen voor de particuliere graanverkopen aan de Sov jet-Unie en andere Oosteuropese lan den. Het ontwerp was reeds door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd. Het is nu naar het Witte Huis gezon den voor ondertekening door de presi dent. Wijlen president Kennedy had het Congres om een bedrag van 4,5 mil jard dollar verzocht voor de hulp aan het buitenland in het lopende belas tingjaar. Het Congres bracht dit bedrag eerst terug tot 3,6 miljard dollar en later, bij het toewijzen van de benodigde gelden, tot drie miljard dollar. AMSTERDAM, 31 dec. Rika Hop per heeft, naar wij vernemen, op de eer ste kerstdag een hartaanval gekregen en is sindsdien maar enkele ogenblik ken bij bewustzijn geweest. Met het oog op haar leeftijd moet voor het leven van de thans 86-jarige actrice worden ge vreesd. DEN HAAG, 31 dec. Koningin JuHana en prins Bernhard zuUen vol gend jaar een tegenbezoek aan Mexi co afleggen na het staatsbezoek, dat de Mexicaanse president Adolfo Lopez Mateos, zijn echtgenote en dochter Avecita dit jaar aan Nederland heb ben gebracht. Een datum is nog niet vastgesteld. ker te halen maar het was daarvoor te mistig en bovendien was het zeer onzeker dat de commandant van het vliegveld Valkenburg, waar de neli- kopter dag en nacht gereed staat om eventuele drenkelingen op zee te red den, zijn toestemming zou geven. PARIJS, 81 dec. (AFP) Een Cana dees militair transportvliegtuig van het type „Bristol", dat met een bemanning van vijf koppen en zes passagiers militairen en hun gezinsleden uit Gatwick, ten zuiden van Londen, naar de luchtbasis te Marville, in noord-oost- Frankrjjk, was vertrokken, is maandag avond laat in de omgeving van laatst genoemde plaats omlaag gestort. Hier bij zijn acht der inzittenden om het le ven gekomen. De drie anderen wer den gewond. De doden en de gewonden zijn naar Marville overgebracht. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 31 dec. Ontdaan van alle overdrijving is thans wel te stellen, dat de geconstateerde druk ofl de boring van Caltex op Ameland, duidt op een grote hoeveelheid aardgas. Er is, naar men ons van welingelichte zijde mededeelt, een druk van zeshon derd atmosfeer gemeten. Voorzichtig heid gebiedt rekening te houden met de mogelijkheid, dat de druk door water is veroorzaakt, aldus ingewijde kringen. Voorzorgsmaatregelen zijn genomen om „propvorming" te voorkomen. Indien de opwaartse kracht nog noemenswaard zou stijgen, ontstaat een hachelijke si tuatie. Daarvan is voorshands geen sprake. MOSKOU, 31 dec. (AFP, UPI) Zowel premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie als premier Tsjoe En-Jai van communistisch China hebben ver klaard voorstanders te zijn van een politiek van vreedzaam naast elkaar bestaan tussen de landen van het Oostelijk en Westelijk biok. Beide ver klaringen werden afgelegd tijdens in terviews met vertegenwoordigers van de pers. In een vraaggesprek met de cor respondent van UPI in Moskou, Hen ry Shapiro, betoogde de Russische premier dat de gezamenlijke inspan ning van de Sovjet-Unie, de Verenig de Staten en andere landen 1964 tot een jaar kan maken van „beslissende veranderingen ten goede in de gehele internationale situatie" Hu combi neerde zijn Nieuwjaarsgroeten en zijn beste wensen voor het Ameri kaanse volk met een pleidooi voor „vreedzame samenwerking, goede nabuurschap en vriendschap" tussen de twee naties. „Dit is een wens voor vrede, een wens voor een vreedzaam en gelukkig leven", aldus de Russische leider. „Het Amerikaanse volk, zo geloven wij, wenst evenmin oorlog". Khroesjtsjev ging verder met zijn voldoening uit le drukken over de door president John- aon afgelegde verklaring, dat hij de politiek van vreedzaam naast elkaar Destaan van president Kennedy, die (aldus de Russische premier) zo tra- glech om het leven is gekomen, zal voortzetten. Khroesjtsjev somde vervolgens in orde van belangrijkheid de kwesties op die volgens hem in de eerste laats om een oplossing vragen. [Ieronder waren: vermindering van de gewapende machten van de sta ten, besnoeiing van de militaire uit gaven, een non-agressiepact tussen de NAVO en de leden van het Pact van Warschau, het bereiken van overeenstemming over het tegengaan van de verdere verspreiding van kernwapens, de instelling van kern- vrije zones, de totstandkoming van een Duits vredesverdrag en de nor malisering van de situatie in West- Berlijn. Hei interview met de Russische pre mier werd uitgezonden via radio Mos kou Vandaag zal het ook in alle Russi- gche kranten worden vermeld. PARIJS De premier van com munistisch China Tsjoe En-lai, ver klaarde gisteren in een gefilmd vraag gesprek met een reporter van de Fran se televisie, dat „een wereldoorlog tus sen het socialistische kamp en <le imperialisten niet onvermijdelijk is" Tsjoe En-lai, die tijdens zijn jongste bezoek aan Marokko dit vraaggesprek aan de Franse verslaggever toestond, zei dat de Chinese regering zich altijd heeft ingespannen „voor de verwezen lijking van het vreedzaam naast elkaar bestaan van alle landen ter wereld, de Westerse inbegrepen". „Ik geloof dat door de gezamenlijke inspanning en door de normalisering van de Chinees- Franse betrekkingen de economische en cuiturele banden tussen onze twee landen zich verder zullen ontwikkelen" aldus de Chinese premier. Volgens hem zijn het de Verenigde Staten en niet China die hinderpalen schiepen voor een vreedzame coëxistentie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1