"•■•is til Pa DINSDAG 31 DECEMBER 1963 PAGINA 7 j il 41 IS «■-«ai? is i'. «8 4S m éi i* is I 31 14 Jl '■■■IS - s II Paus vm de vrede Kolen, schaars en duur Beter héél laat dan De muur ging open •f Hl t m (■■-■■ De schepen in Rotterdam en Amsterdam, de meeste vastgevroren, zijn al uitge floten en de luidruchtigheid, die als een wolk boven ons kleine vaderland hing die eerste nacht Van 1963, is al enkele uren op gelost, wanneer wij op die Nieuwjaarsmorgen ons een beetje katerig verkneukelen over het zotte bericht van Reu ter, dat er aan de Zuidpool volgens de daar geldende maat- ataven een „hittegolf" heerst. Dat is het eerste lachertje van 1963, terwijl buiten in een grim mige koude de stuifsneeuw een verraderlijk spoor trekt. -Vat overbleef van de jaarwisseling wordt die dag thuis soldaat ge maakt. Als het enigszins kan, gaat men de straat niet op. De kachel snort. Niet kijken in de kolenkit! O, die barre winter Van 1963. Er zitten duizend en (en verhalen in, om later te ver tellen aan je kleinkinderen en zullen je niet geloven! Tussen al de berichten is er één, dat toch even stil maakt. Het hoort toch op deze witte pagina thuis, omdat het te maken heeft met het ex- conflict rond Nieuw-Guinea. In alle stilte wordt op die morgen daar de driekleur ge streken. Na 300 jaar ver dwijnt onze vlag uit zuid-Oost- Azië. Het moet zo gaan. Het is tijd en achteraf mogen wij blij zijn dat het zó gegaan is; het nieuwe jaar zal betere berichten brengen omtrent onze verhouding met het voor malig Nederlands-Indië, kort om: een herstel van de vriendschappelijke betrek kingen. Hoe stil het ook is rondom die vlagwisseling, hier in ons bevroren land is er vlagvertoon genoeg. Half Nederland staat op de schaats, daar haalt Rudi Liebrechts met groot vertoon van macht het vaderlandse «chaatskampioenschap uit zijn rechte Friese ijzers. De Elfste dentocht is in het vooruitzicht gesteld, het vriest dat het kraakt. De koude wereld wordt een beetje warmer door de melding dat dr. Van Konijnenburg als eerste in het vliegtuig is ge stapt naar Djakarta om daar vele bedden te gaan opmaken. Het klinkt ouderwets en het doet deugd I En dan meneer Khroesj- tsjev, die zomaar een beste wens voor 1963 naar paus Joannes de Goede zendt. De ze stuurt prompt een groet terug. In het Iatijn, want dat is de officiële taal van de Kerk. Het belooft allemaal goed te worden. Op dezelfde dag dat Ameri ka en Rusland officieel de strijdbijl om Cuba begraven, de vaderlandse landmacht de of- i-'cierssterren als vlooitjes van kraag naar de schouder laat verspringen, de KLM-lei- ding nieuwe krachten krijgt, trouwt in Las Vegas de 104- jarige Hubert Miller met zijn 58-jarige Edna; het wordt geen lang feest, want de bruidegom moet aan het werk. Voor niets gaat de zon op. Raketten uit Cuba weg. Alles goed en wel, maar de kranten melden, dat men deze zomer de lancering van de eerste Nederlandse raket verwacht. Dat zal me een klap gevenOndertussen trekken tienduizenden Ameri kanen langs het beroemde portret van de Mona Lisa, in Washington veilig bewaakt door Amerikaanse mariniers. Een zeldzame gebeurtenis in de geschiedenis van het be faamde schilderij; een vrien delijk gebaar van president De Gaulle aan de Amerika nen. Er worden in die maand ja nuari toch wel overal mensen een beetje blij gemaakt. Belang rijk is het bericht dat paus Joan nes vindt dat er op het Twee de Vatikaanse Concilie al meer bereikt is dan op het eerste, belangrijker uiteraard dan de aankondiging, dat Rotterdam grootse plannen heeft voor een enorme ondergrondse verkeers- enthousiasme. Aangestoken door het gevoel van nationale trots gaan de Rotterdammers collectief sneeuw ruimen (2 gul den per uur, belastingvrij) en daarmee doen ze het beter dan de hoofdstedelingen. Daar is IV* miljoen kilo zout weggegooid en nog glijden de mensen uit. In Katwijk deelt het leger snert uit omdat de „Kattekers" zon der gas zitten, in Haarlem rich ten vogelvrienden in de plaat selijke broeikassen een lekker warm vogelparadijs in, terwijl zij én heel het land vernemen, dat de totale opbrengst van „Open het Dorp" 21 miljoen gulden is. In Budel wordt ge protesteerd tegen de legering van Duitse soldaten. Een ander protest komt uit de mond van een Deense hoveling, die tijdens de verlovingsfuif van kroon prins Constantijn (Griekenland) en prinses Anne-Marie (Dene marken) door een Griekse hond in zijn doorluchtige kuiten wordt gebeten. Terwfjl de winter doorzet, bericht Parijs dat de rokken korter zullen worden, de Sun day Pictorial, dat Jacqueline Kennedy vóór koningin Eliza beth de toon in de mode aan geeft, Tokio, dat er een slaap- toon is uitgevonden (geluid van ter Martjnen wordt ere-joe- kei van Breda en Breda weet niet wat het Nederland daar mee aandoet. Vanaf 1 april mogen de hon den weer los. De honds dolheid is bedwongen. Uit bevoegde kringen vernemen wij dat hier het sterftecijfer het laagst is. Daaraan heeft dan ook een zieke metaalbewerker meegeholpen toen hij twee kin deren uit de Spaarne haalde. De 80-kilometer-rage is be smettelijk. Het leger marcheert, het overtollige vet verdwijnt. Wij worden niet alleen een ma ger volk, maar ook een braaf. Het aantal bekeuringen is la ger dan vorige jaren! Maar er is wel een tekort aan koperen centen. Zou een of andere lin kerd er achter gekomen zijn dat 500 centen een halve kilo brons is? En dat kost meer dan een gulden of vijf! In New York kijken ze ook op de centen. Daar komen als de bliksem de kranten weer uit. Ondertussen zijn er heel wat firma's over de kop gegaan omdat ze niet konden adverteren. In dit ver band: TV-reclame wordt zaak van de nieuwe regering. Iemand, die zich daar alle maal niets van aantrekt, is Anton Schwabauer (73), die naar Rome wil gaan lopen om Paus Joannes de groeten te doen. Zo'n paus roept der gelijke vertederende staaltjes zelf op. Ze worden bericht naast het gelijke spel tussen Feijenoord en Reims (Europa beker) en het bliksembezoek van de generaal en mevrouw De Gaulle aan ons koninklijk paar. Karei Appel, de schilder, ont dekt in Detroit een schilderij van hem dat op z'n kop hangt en een juffrouw in Duitsland vindt een middeltje uit om de auto te wassen zonder water. Drs. C. D. Barkman wordt onze eer ste diplomaat in Indonesië na de breuk en heeft allerlei soor ten lijm bij zich; de bewoners van het zuid-Atlantische eiland Tristan da Cunha mogen weer naar huis toe. En daar verschij nen de Haarlemse bloemen meisjes en al is de lente laat, het devies luidt: beter een boek gelezen dan er tien gekocht (Boekenweek). In de lente ziet er alles an ders uit. Opgewektheid in het Haagje, waar dr. Sjarif weer namens Indonesië gaat wo nen en waar hij met bloemen wordt ontvangenopgewekt heid in Amerika, omdat een van de toekomstige astronau ten een neger (Edward Dwight jr.) is; opgewektheid in Euro pa, omdat Frankrijk weer aardig tegen de partners doet; opgewektheid in de Kerk, omdat paus Joannes z(jn rondzendbrief over de vrede „Pacem in terris" laat verschijnen en deze brief door kardinaal Suenens aan Oe Thant van de Verenigde Naties plechtig laat overhan digen. Ondertussen hebben de Geuzen (studenten) de Span jolen voor de tweede keer Den Briel uitgeslagen, is de presi dent van Mexico hier op be zoek geweest, heeft de bouw vakker Kersten met succes de voor de TV uiteengezette mond-op-mond ademhaling bij een in het water gevallen kleuter toegepast, wint Joop van Zon een tweede prijs op een Internationaal dirigenten festival in Amerika, bezoekt prinses Beatrix Japan, vaart de „Waterman" met 3500 Feljenoord-supporters naar Lissabon, waar de Rotter- dam bestaat de KAB driekwart eeuw. Dan het bericht dat er een hert dwars door het verkeer in het Gooi loopt. Iedereen is uiterst voorzichtig met rijden. Soekarno zou wel naar Neder land willen komen; de KLM landt weer bij Djakarta, voor het eerst sinds een dikke vijf jaar. De N.S. heeft nieuwe uniformen. Maar de oude pet blijft, wat niet zo leuk blijkt te zijn, want men fluistert, dat die pet kaalheid veroor zaakt. De paus ontvangt de Balzan-prljs voor de vrede. In de rassenstrljd van Alaba ma lijken de negers te win nen. In Rotterdam viert men 100 jaar Nieuwe Waterweg. En dan die 15e mei. Gordon Cooper stapt voor een ruim tevaart van 34 uur in zijn raket. Even na de start: Controle: „Faith 7, je hebt nu bijna de „ruimte" bereikt." Cooper: „O ja?" 60 d per i pod mooi is geweest, het pontificaat van de goede paus Joannes. De brief, die gepubliceerd wordt, welke hij schreef aan zijn broer Severo, en die de kranten af drukken, ontroert de gehele mensheid. President Kennedy legt een hoopgevende verklaring af over het staken van de kem proeven. Negerstudenten wor den toegelaten op de universitei ten van het Zuiden en op de 21ste juni om 11.20 wordt kar dinaal Montini tot nieuwe paus gekozen. Er is vreugde om deze keuze. In Amsterdam branden 's avonds weer de lichtjes langs de grachten. Maar de ogen van de wereld zijn gericht op de plechtige pauskroning, in de openlucht, op een avondlijk stampvol St. Pietersplein. Een dag na de kroning bezoekt Ken nedy Paus Paulus. Hij was al wat dagen in Europa (met een grote boog om Frankrijk heen) en had vooral in Duitsland en thousiasme verwekt. Een kleine eenvoudige vriendelijke man met een grjjze baard komt op Schip hol aan om in Amsterdam de Erasmusprijs in ontvangst te nemen: de Joodse filosoof Martin Buber. Een dag daar na bereiken de VS en de Rus sen een akkoord over een be perkte kernstop. Indonesië wil niet achterblijven en zegt: kom maar, jullie mogen weer op onze havens varen. Nou, en dat is niet tegen dove mansoren gezegd. De Gaul le, die het toch niet goed kan hebben dat ze hem een beet je achterdochtig behandelen, gaat in Bonn op visite. Aden auer blij. Logisch, tenslotte hebben zij elkaar van alles en nog wat beloofd. En het is volop zomer. Wij zitten niet alleen in bos en hei, aan het strand en in de koele tobbe, wij zitten nog al- EEN JAAR VAN VREUGDE, VAN WELVAART, GELUK... garage. Maar blij is nu een maal blij. Zo krijgen de door de barre koude in nood geraak te vogels een dagelijkse portie voedsel. De luchtmacht, zich verwant voelend aan de ge vleugelde wezens der schep ping, stijgt elke dag met enkele machines op en voert het meest vredelievende bombardement uit in haar geschiedenis. Met hon derden kilo's tegelijk gaat men de „eendjes voeren". Prettig is het te vernemen, dat de Ne derlandse biljartsport een van haar hoogtepunten beleeft door de successen van Tiny Wijnen en Henk Scholten; men kan op de schaats en per auto naar Marken rijden, de werkzaam heden voor een nieuw Schiphol beginnen, het Manneke Pis in Brussel is terecht na twee da gen door lolbroeken verborgen te zijn gehouden, het befaamde korps De Gele Rijders komt in Arnhem in volle glorie (nieuwe kepi en op feestdagen groot te nue) terug en ondertussen zit New York nog altijd maar zon der kranten. Die 18de januari. Iedereen zat aan zijn TV gekluis terd. Daar in het hoge, koude noorden van Friesland werd een bittere strijd geleverd. De Elfstedentocht, met alle aantrekkelijkheden en verdrie tigheden, hield Nederland in zijn ban. Wie, o wie? K. van Rusland mag dan spottend de Muur in Berlijn bekijken, de Brusselse autosalon mag hele volksstammen nieuwsgierigen trekken, Tsjombe, u weet wel van Katanga, mag zijn neder laag bekennen aan de nieuwe Congolese regering, Nederland heeft zijn Elfstedentocht en dat is geen kleine zaak, waarin wij groot kunnen zijn. 's Avonds is er één naam op aller lippen. Reinier Paping. Fantastisch. Ze zakken met de duizenden toeschouwers aan de finish bij na door het ijs, zo groot is het vallende regens), kapper Piet Flink, dat er nog meer kou komt, de KLM, dat zij mag landen in Djakarta, het leger dat zfj een nieuwe rang wil voor onder-officieren, iets met adjudant er voor en wij hebben al 60 generaals - prof. Erhard, dat hij bereid is Adenauer op te volgen. En dit alles nu distillateurs een schadevergoeding willen hebben van de gemeente Rot terdam, omdat het water daar niet meer te genieten is. Ik vraag me af, heren, hoeveel water doet u in de genever? Maar goed, daarover niet ge treurd. Nederland is een blij land, want iedereen zingt: het lied van Katootje (Sonneveld) is tijdelijk nationale hymne. En dat nu de Carnaval voor de deur staat. Weldra hossen er duizenden dominees, barones sen en dikke meiden door het zwierige zuiden. Wat een ver schil met Engeland. Daar be gint men een anti-kuchcampag- ne in de theaters. Wat een ver fijning! Nee dan de Amerika nen, die zijn helemaal op hol geslagen. „Elke marinier moet 80 ki lometer kunnen lopen binnen 20 uur", zo luidt een oude legerorder. Kennedy vraagt het zich af. De Amerikanen bewqzen het. Ook broer Ro bert. Alleen de dikke Salin ger, perschef van het Witte Huis, verliest zijn gezicht. On dertussen verbiedt de Franse regering op Carnaval feest neuzen op te zetten, die di recte of betrekkelijke gelij kenis vertonen met de neus van De Gaulle. En dat nu de dool echt is ingetreden. Maar er is ook een ontroerend klein bericht uit het zoete Frank rijk. Jean-Marie Duval (15) loopt vele kilometers naar Pa rijs om de minister zelf te vertellen, dat zijn familie ge holpen moet worden. Minis- dammers met 3-1 verliezen van Benfica, waarmee om aandeel in de Europabeker' wedstrijd eindigt. Toch „Leve Feijenoord I Nog voor Pasen wordt de al gemene Bijstandswet aangenomen, zodat er weer meer gerustgestelden zijn als de VVV's zich opmaken de Paastoeristen van een bed te voorzien. Hier en daar een veld je krokussen, want het is alle maal laat dit jaar. Veel meer Fransen naar ons land. Die De Gaulle toch! De Pax Christi jongeren tippelen naar Den Bosch en een jongeman rijdt met een zelf gemaakte tank dwars door de Berlijnse muur. Artis jubileert gewoon door. Harold Lloyd, u weet wel, die griezelige geveltoerist van het witte doek, is met zijn lenige be nen toch nog zeventig gewor den. Hij had al lang zijn nek kunnen breken. Kardinaal Mindszenty krijgt bezoek van kardinaal König. De goede paus Joannes wil de Hongaar hel pen, maar hoe? Er is weer een sprookje. Alexandra van Kent trouwt met haar Schotse edelman; dank zij de TV kan heel Europa mee genieten. Prinses Beatrix, op terugreis, gaat even bij presi dent Kennedy langs, speelt een potje biljart in New York en is op tijd thuis voor de verjaar dag van haar moeder. Daarna gaat zij op Drakestein wonen. Erhard wordt gekozen als Adenauer's opvolger. Er blij ven Vopo's vluchten naar het westen. Rubinstein speelt pia no in Nijmegen voor zijn Duit se bewonderaars; hij zelf wil niet in Duitsland spelen. Over de Joden gesproken, het Conci lie zal de verhouding met de Joden verbeteren. Churchill verschijnt zowaar in het open baar zonder sigaar. In Amster- Controle: „Faith 7, het gaat meesterlijk!" Cooper: „Het gaat prima, wat een fijn gevoel!" Controle: „Niet gek daarboven he?" Cooper: „Sjonge, jonge, wat is het hier helder." Alsof het een grachtje om is. Cooper wentelt rond de aar de aarde, de planeet waar op dat moment in een land- je de verkiezingen bezig zijn. KVP, mister Cooper, handhaaft zich en boekt zelfs 'n zetel winst; en verder, captain Cooper, ver liest de PvdA vijf zetels, de WD drie zetels, de PSP twee zetels meer en boer Koekoek komt met drie stoelen in de Kamer. Het is maar dat u het weet! En ook nog dat de ka tholieke vrouwenbeweging hier al een halve eeuw bestaat. Ver der acht de regering herstel van de KLM mogelijk en gaat er in Rotterdam ook een Hilton- hotel open, niet zozeer voor toe risten als in Amsterdam, maar voor zakenlieden. Er wordt dan ook gewerkt in de Maasstad. Maar alle nationale naijver op een hoopje, de eerste Hol landse Nieuwen zijn er! Dank- je wel Kw 7 „De Arend". Ze smaken als altijd. Lekker. Zo, zo! Er is verschil tussen vallen en vallen. De Louis d'Or valt Guus Hermus ten deel. En op 15 juni valt het startschot voor het zoveelste Holland Fes tival. Een meisje in Beetster- zwaag valt 3m. en loopt zonder letsel gewoon verder. De lied jes van „Zuster Glimlach", een Franse Dominicanes, bevallen de platenliefhebbers steeds meer. Er valt een beslissing over de redding van de tempels van Aboel Simbel. Zij zullen gered worden. Het gordijn valt over de voetbalcompetitie; PSV is landskampioen. Ook valt er een heilige stilte, de stilte van iets dat goed en tijd zonder regering. Totdat de Bredase erejoekel, mr. Marij- nen, een kabinet voor elkaar bokst, waarvan hijzelf eerste minister wordt. Wie nog thuis is en niet op vakantie, het zal wel weer het buitenland worden, snapt u dat nou, zal wel boven een enorme gas bel zitten. We beginnen te gelo ven, dat er goud onder de vloer van ons land zit! In Rossum ligt een koe tien dagen op haar rug in een greppel zonder dat zij er nadelige gevolgen van ondervindt. Ze kon niet over eind komen. Kan gebeuren. Met een massale eetpartjj in hangars op het vliegveld van Soesterberg viert de ko ninklijke luchtmacht haar vijftig-jarig bestaan. Onder tussen zijn er andere feeste lingen verdwenen, die van het Holland Festival. Over feestneuzen gesproken, in Pa rijs kan men valse snorren kopen, officieel In de mode zaken, zoals een vrouw een uitgaanspruik koopt. In Groningen wordt de vroe gere predikant J. Loos door mgr. Nierman priester ge wijd. Prins Bemhard onthult in Rotterdam het monument voor de marinier, de mannetjesput ters zoals Koos Speenhof vroe ger zong. Prinses Beatrix wenst het grootste Nederlandse koop vaardijschip (Esso Nederland) een behouden vaart en het land is onder de indruk van het feit, dat er hier meer dan V/2 mil joen brommers toeren. Een he le toer is het om een directe telexverbinding Moskou-Was- hington tot stand te brengen, maar zij komt er. Onderhand staat men in de rij voor pas poorten, want een vakantie in het buitenland, u weet wel, zal er bij zijn! Beslist geen vakan tie is het voor de Nederlandse handelsdelegatie die naar Java vliegt om te kijken of er nog wat aan te doen is. Even later maakt Soekarno een vlucht met een Fokker Friendship. De Har lem Globetrotters mogen paus Paulus een hand geven. De ko ningin rust uit in Porte Ecole in Italië. In La Courtine wor den- 20.000 ansichtkaarten op de bus gedaan met vele groeten voor thuis. Dienst is dienst. In Amsterdam en weldra daarna in het hele land neemt men de nieuwe brievenbussen in ge bruik. Hoe warm het was en hoe ver, vertelt 's avonds het legioen van de Vierdaagse. Sterke verhalen. „Geen woor den maar daden" is tophit. En zo komt er toch nog een aardig zomertje voor elkaar. Nederlandse padvinders gaan per bus naar de Jamboree in Griekenland en stilletjes gaat Reinder Z wolsman zijn eigen gangetje. Het Vredespaleis heeft hij nog net niet gekocht. (Het bestaat overigens 50 jaar). Daar wordt het mosselsei zoen al geopend. Ook vlug. Ach, beste mensen, de tijd gaat zo snel. Bijna zo snel als Peter Post, die de titel op de weg verovert. De nieuwe wintermo de kondig' zich al weer aan. Het zal me een gestamp worden met al die laarzen. Een jongen van de gestampte pot is Swie- bertje. Hij groeit voor de TV uit tot een nationale held van de jeugd. Nationaal is de vreug de om het 350-ja j bestaan van de Jordaan. Een reuzefeest! Op de Lindengracht draaien de molens en overal kan men lek kere vis eten, die dan weer moet zwemmen, enfin, één kring loop, één ketting van gein. Er is een brutale overval op een posttrein in Engeland. De rovers z(jn geniaal te werk gegaan en iedereen lacht erom. ofschoon jatten, nok zó, jatten blijft! In Amsterdam loopt een schip binnen, heel gewoon zal men zeggen; nee, niet gewoon, want het is een Indonesische schuit. Vast om te wennen. De vriendschap in de wereld groeit, de rechten van de mens hebben de aandacht, dat wordt nogmaals duidelijk als een kwart miljoen men sen, zwart en blank, optrek ken naar de heilige plaatsen van Washington om te demon streren voor de gelijke rech ten van de negers. Kennedy ontvangt een delegatie. Niet op de koffie, maar op de thee. Ergens ver weg in het zuiden van de V.S. branden even later weer de kruisen van de Ku Klux Klan ten teken van onbegrip voor de gelijkstelling van rassen. Frank Sinatra en Bing Cros by zingen samen op één plaat, D an Rust van buitenland se zaken en Khroesjtsjev ping pongen aan de Zwarte Zee, het gezin Szakaly (Hongaars) wordt op Schiphol herenigd, de Cummings-vierling uit Aberdeen in Schotland wordt gedoopt terwijl de Frieskj vier ling vijf jaar wordt. In Venlo valt een onbestuurd rijdende lokomotlef nét naast twee wandelende mensen en in Den Haag, waar men zich opmaakt voor Prinsjesdag, wordt een trouw gepakt, die met wisseltrucs de randstad onveilig maakt. Het is kil. In augustus had men de kachel soms al aan, nu bij tijd en wijle ofschoon er toch veel zon is. De Tap toe In Delft was verregend, maar de speciale aandacht vanwege het 150 jaar konink rijk had iets feestelijks. Net als de Gouden Koets! De herfst maakt alles snel oud. De bomen verliezen hun blad. De bloemencor so's zijn, al uitvallend, verdwe nen. Er wordt gewerkt. Ver heugd joelen de sol-daten, als zij vernemen, dat er volgend jaar korter gediend zal worden. Ons land heeft 1 miljoen be jaarde Ada Kok heeft het we reldrecord vlinderslag behaald. In Esbjerg is PSV de winnaar met 4-3 tegen Eskjerg in het cupvoetbal. Wij hebben niet al leen een enorme gasbel, maar ook olie. Er ontstaat een wars wedren op de Noordzee en op Ameland. Wie het meest biedt is de boy! Paus Paulus VI volgt ga- heel de opzet van zijn grots voorganger, aldns de paos bQ de heropening van het Twee de Vatikaanse Concilie. Mgr. Beran komt vrij. Het lijdes van de Kerk der stilte wordt enigszins verlicht. Ontspan ning op vele fronten. Ont spannend Is ook het optreden van Wim Sonneveld ais de zingende frater Venantius, die alsmaar „Ja tegen het leven" zegt. Boze en verheugde brie- ven, maar alles komt weer tot rust als wij vernemen, dat er maar liefst 1100 miljard kubieke meter gas onder on ze stoel zit. Wij zien de toe komst vrolijker tegemoet. Voor niks gaat de zon op. Ondertussen brengt de ko ninklijke familie bezoeken aan Iran en aan Thailand. Lord Home, die rijn naam zal laten veranderen en zijn adel afzweert, is de nieuwe Britse premier. Een golf van ontroerde blijd schap gaat door west-Europa als 11 Duitse mijnwerkers, na 16 dagen onder de grond van de buitenwereld afgesloten te zijn geweest, een voor een naar boven worden gehaald. Twee kosmonauten trouwen: Nico- laiev en Valentina Tereskova. Khroesjtsjev drinkt een feeste lijk glas met hen. In het verre Rome stelt kardinaal Alfrink voor een bisschopsraad te be noemen om de paus terzijde te staan. Nederlanders vertrek ken naar "ameroen om er te gaan helpen. De tweede zitting van het Concilie wordt gesloten. De Vaders zijn moe. Er is veel bereikt. De paus kondigt aan een pelgrimstocht naar de heilige plaatsen in Palestina te maken. Evert Reydon en Lou de Jager, twee jonge land genoten worden door de Rus sen vrijgelaten. Ze zeggen op Schiphol niets. Een nare zaak die gelukkig tot een eind komt. In de straten hangt de sfeer van het kerstfeest. De katholieke visie op Wel vaart, Welzijn en Geluk wordt druk bestudeerd. Drie lijvige de len. Het is koud in alle delen van Europa. Er is ook warmte in de mensenharten. Dit jaar had ook witte pagina's. Wat hier geschreven staat is een greep er uit. Dadelijk gaat de zon voor het laatst in 1963 onder. Maar zij komt terug. Morgen, op Nieuwjaar. Zet nu de glazen maar gereed. EN...

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7