Het jaar, waarin Paus Joannes en president Kennedy stierven H I ■1 li^U /«M DINSDAG 31 DECEMBER 1963 rAGINA 9 IP i - pp m gps <m n# fc*-- «uw,-ji f*.. - m ««4 '«li I» *Éf Ü^s innering bij ons zal zijn. Dierbare en Bergingsactie na de ramp bij het Italiaanse stuwmeer. Een van de bittere. droeve momenten van dit jaar. E. H. Larive, de sterke mandie kwam en onverrichterzake ging. De laatste reis van een groot man, John F. Kennedy wordt op een te*el**™ droeve liist. affuit door Washington gei eden. Daarop wil ik zetten die ene neger, Paus Joannes de'goede op zijn doodsbed. Een van de ogenblikken uit het stervend jaar. Mevrouw Nhu in Rome. Kribbig, kortaf, onredeir toen nog. §P x<. «f *S» EEN JAAR VAN ONGELUKKEN EN RAMPEN, VAN DODEN, ORKANEN, VAN SPANNINGEN EN STAKING, VAN HONGER EN ELLENDE Zo ligt, wat de zwarte kant be treft, het jaar 1963 ons niet ge makkelijk. Het is in menig op zicht een rampjaar geweest. Zo bij voorbeeld gaat de zorgvuldig bevoch ten vrede op Cyprus door een paar schoten naar de maan. En er is al zo veel bloed vergoten daar. Oud- president Theodor Heuss overlijdt, opnieuw eist een felle kou slachtof fers in Europa, terwijl de voorma lige ,,Johan van Oldenbarnevelt", nu onder de naam „Lakonia" varend voor een Griekse scheepvaartmaat schappij, als een fakkel brandend ronddrijft op 180 mijl ten noorden van Madeira. Voor meer dan 150 ple zierende opvarenden zal het geen kerstfeest op aarde worden. Dit is een greep uit het zwarte 1963. Mmtejjjggmmp' 'My jjFMfflHB Bij alle feestvreugde rondom de jaar- JHf fjSUBÊ wisseling zal deze donkere pagina ■jËHp «- onze gedachten richten op de betrek- keiykheld aller dingen, op het ver- leden, dat onherroepelijk is en dat voortaan als een onveranderbare her- In New York hebben ze het uitge maakt. Een vluchtige blik in de kranten van het jaar 1963 is vol doende om tot de conclusie te ko men, dat dit jaar het grootste ,,nieuws.jaar" is sedert de tweede Wereldoorlog. De moord op de Ame rikaanse president wordt hierin ge rekend als het grootste en het slecht ste nieuws. Onmiddellijk daarop het overlijden van paus Joan nes, de goede en voor de gehele we reld zo beminnelijke paus, de man, die op zijn unieke plaats de breuk tussen de volkeren onderling tracht te te helen door zichzelf én de wereld serieus te nemen. De paus van het Concilie. Er is om hem getreurd als om geen ander menshij heeft echter ook de betrekkelijkheid van het aard se een minder streng aanzien gege ven. Hij was gewoon een mens, die aansprak, van wie men overtuigd was, dat hij het meende. Toen zijn groot en veelomvattend hart ophield met slaan stond de gehele wereld rondom zijn sterfbed en niet om het nieuws en om zijn plaats, die hij als hoofd van de rooms-katholieke kerk nu eenmaal in te nemen had, maar in de eerste plaats ,om zijn mense lijkheid, om zijn verwantschap, om zijn gevoelig nuchter inzicht, zijn breedheid, zijn rondborstigheid, zijn eenvoud, die vol wijsheid was. 1963 is vooral het jaar van de do den. Elk land heeft zijn doden. Be kenden en onbekenden. Ziekten, on gelukken en rampen zijn er bij de vleet geweest. Soms was men bang de nieuwsberichten aan te zetten of de krant open te slaan. Het is een lange lijst. De doden zullen wij altijd bij ons hebben. Enkele namen roepen het jaar in onze gedachten terug, het jaar dat op de derde januari al meer dan 800 levens eiste door vorst en sneeuwstormen die Europa teis terden. Dat zijn de onbekenden. Elk volk kent zijn eigen doden het best. Wij noemen hier de oude grijze viool-professor Oskar Back, M. G. Vaz Diaz de nestor van het Neder landse persbureau-wezen, mr. Jan Derks, oud-hoofdredacteur van De Tijd, dr. L. G. Kortenhorst, de altijd opgewekte en zeer geziene voorzitter van de Tweede Kamer. De actrice, die jarenlang als Kniertje in Heijer- mans ,,Op Hoop van Zegen" succes sen had gevierd, Marie Faassen leg de het moede hoofd neer, en ook Her man Bouber, de eeuwige opgewekte vechter voor het goede volkstoneel, en Jan Nieland, de componist, H. F. Boot, de unieke schilder uit Haarlem en Eaurens van Kuyk, zijn broeder in de kunst. Ook noemen wij nog de grote architect dr. J. J. Oud en de befaamde poppenmaker Har ry van Tussenbroek om wiens ver zameling poppen een onaangename en bepaald niet stijlvolle ruzie ont brandde. En ook de 129 man, die met de atoomduikboot Thresher naar de diepte gingen en niet terugkwamen. Ondertussen was Nederland al op geschrikt toen op de Westerschelde bij Rilland Bath twee tankers met elkaar in botsing kwamen. De gevol gen waren verschrikkelijk. De Mira Flores vloog in brand. Er kwamen mensen om het leven. In Irak werd Kassem bij een staatsgreep ver moord. De metropoliet van Lem- berg, mgr. Slipyi kwam doodziek vrij. De paus ontving hem in audiën tie. De wereld werd opnieuw onder ogen gebracht dat er een kerk van de stilte is. terdam en Delft was het water niet meer te drinken en in Brussel was dertig januari een zwarte dag voor Europa omdat door toedoen van De Gaulle Engeland nog niet tot de EEG mocht toetreden. In Veghel brandde een chocolade-fabriek af. Even later zitten wfj hier met een miljoen grieppatiënten. De politie ge bruikt de blanke sabel tegen vrije boeren" in Hollandsche Veld. De KRO mag van de regering het inter view met George Bidault niet uitzen den, wiens verblijfplaats in Beieren een paar dagen later wordt ontdekt. Een wat zielige nasleep van jaren lange ondergrondse terreur tegen de macht van De Gaulle. Het is alle maal wat onsmakelijk. Ondertussen staken de Franse mijnwerkers, be gint in Utrecht het proces tegen drie jongens uit Baarn, die jaren geleden een vriendje hebben vermoord. Ook dit is een onsmakelijke zaak. De Franse spoorwegen staken; de Ne- inzendt, in Spanje wordt de commu nistenleider Grimau ter dood ge bracht ondanks verzoeken om gratie van duizenden, onder wie kardinalen en vooraanstaande geleerden in het westen. De grote president van Is raël Ben Zwi overlijdt en in de bin nenlanden van Nieuw-Guinea komt vliegende pater Vergouwen, francis caan, niet terug van een vlucht. In Alabama raken blanken en negers slaags, de negerleider Evers wordt laaghartig neergeschoten, een nogal geliefde bezigheid in het vrije Ame rika. Dit jaar zal er nog van in het teken staan. Die laatste dagen van mei! Een bezorgde wereld vermoedt, dat het de laatste dagen op aarde van paus Joannes worden. Er is een stilstand. Miljoenen gedachten gaan uit naar die kleine vriendelijke wijze leider der christenheid. Op 4 juni geeft, na een heldhaftig, indrukwekkend een voudig gevecht, zijn groot en edel hart het op. De wereld treurt. Maar zijn woorden en gedachten blijven hangen. Zijn voorbeeld om de wereld een nieuwe taak te geven is een steun en troost. Somber en schaamtevol zijn de En gelsen in deze dagen. Daar beleeft men het Profumo-scliandaal en het land blijft er maandenlang mee tob ben. Lichte juffrouwen paraderen als filmsterren voor de rechtbank. Een zekere ,,dr" Stephen Ward blijkt een eenzaam en zielig mens, de sensatie geeft voedsel aan de ongezonde nieuwsgierigheid. Meineedjes alsof het niets is. Ook Zweden is geschokt. Daar arresteert men luchtmachtko lonel Wennerström. Het blijkt, dat deze officier al sinds 1948 voor de Russen spioneert. De doden zijn er opnieuw. Plotse linge berichten. Ontroering en ont steltenis. De operazanger en acteur Hans Kaart in een operatie geble ven, mgr. Soegjjapranata uit Indone sië overljjdt in ons land, Daniël Ruy- neman, componist, majoor Breunese, derlandse Spoorwegen en de KLM zitten met een miljoenenVerlies. Ook de scheepvaart zit het tegen. Sym bolisch is de stranding van de nieu we „Maasdam" op een wrak op weg naar Bremerhaven. Alle genodigden in de sloepen. Dat was half februari. alf maart ontbrandt er in de wereld van het toneel een felle pro- en contrastrijd n.a.v. de opvoering van „Der Stellvertreter", het veelomstreden toneelstuk van de Duitser Hochhuth, waarin hij paus Pius XII mede verantwoordelijk stelt voor de moord op miljoenen joden. Het gehele jaar door zal dit toneel stuk in het nieuws blijven. Er zijn tientallen boeken te vullen met de kritieken, over en weer, op dit stuk. De beschouwingen zijn uitputtend. Maar dit nieuws wordt hier verdron- de oprichter van de vierdaagse, de duizenden doden van Skoplje, een stad in Joegoslavië, een stad nu, die grotendeels verwoest is omdat de aarde even beefde. n het gaat maar niet met de KLM. Zal de heer E. H. Larive de zaak ten goede kunnen ke ren? Er is teveel verlies, het loopt in de miljoenen, net als bij de brutale geniale roofoverval op een Engelse posttrein. Het is wereldnieuws. In augustus bereiken de moeilijkheden tussen de regering van president Diem en de Boeddhistische meerder heid in zijn land hun hoogtepunt. Monniken verbranden zich op straat, razzia's zijn aan de orde van de dag. Mevrouw Nhu vertoeft buitenslands en zegt hoogmoedig domme dingen. In Parijs overlijdt de beroemde schil der Georges Braque, een van de gees- doodgeschoten bjj onlusten in Bir mingham omdat htf neger was, de echtparen uit het Zwitserse Humil- kon, passagiers van een vliegtuig dat neerstort bij Zürich (80 doden), Cruys Voorbergh, de veelzijdige ar tiest en acteur, dr. J. Schouten, oud leider van de A.R.-party, Robert Schuman, voorvechter van een ver enigd Europa, Lord Nuffield, de zon derlinge maar zeer menslievende rykaard, kolonel Seharroo, voorvech ter van de Olympische gedachte, en de tallozen, die slachtoffer zijn van het verkeer. gen door het bericht, dat op Bali 2000 t J doden te betreuren zijn na een gewei- ten achter de moderne kunst. Hij Er hebben enorme branden ge- dige uitbarsting van de Goenoeng wer(f 81 jaar. In ons land is het nood - woed in Amsterdam, de vorst Agoen. In Laos wordt weer gevoch- weer- De Europese manifestatie van regeerde in Europa en trok een ten, in dezelfde dagen dat paus Joan- Carel Briels. „Waterloo tuin van spoor van ellende en verdriet. In Rot- nes zijn vredesencycliek de wereld Europa", te Nijmegen verdrinkt let terlijk en figuurlijk. De boeren lijden n die dagen staken de typografen, wordt er een bom gelegd in een negerkerk te Birmingham (vier kindertjes stierven), verzet Indone sië zich tegen de vorming van een federatie Maleisië, hetgeen tot onge regeldheden leidt en tot plundering en brandstichting in de Engelse am bassade, treden er spanningen op in de economische situatie van ons land. In Rusland is voedsel schaars. Een orkaan teistert Haiti en Cuba. En dan staat het hart van de wereld even van verbijstering stil. Een vloedgolf in het dal van de Piave in de Noorditaliaanse provincie Bellu- no brengt dood en ellende. 4000 men sen overleven deze ramp niet. Wat is dan het bericht dat in de Amster damse haven 5000 arbeiders het werk neerleggen? In september had de Amsterdamse Droogdok Maatschap pij het loonfront doorbroken en een grote maand later zijn er her en der stakingen. Het gaat niet goed. Lonen en prijzen, prijzen en lonen! Het da gelijkse leven eist aandacht voor der gelijke zaken. Ieder heeft zijn eigen doden. De wereld treurt om Edith Piaf, Parijs om Jean Cocteau. In de Duitse mijnstad Lengede loopt een mijn onder water. 43 man ingesloten. Wanneer er drie worden bevrijd blij ken er nog elf elders in leven. Na veertien dagen worden zij naar he daglicht gebracht. De overigen? November 1963 zal in de geschiede nis te boek staan als een rampzalige maand. Er werden in die maand twee presidenten vermoord. Men hoeft niet aan geschiedschryving te doen om de moord op president Diem en zyn broer Nhu in vele opzichten, hoe erg het feit van de moord op zichzelf ook is, een verlossing voor het verdeelde Zuid-Vietnam te noe men. Daar onderdrukte een minder heid een meerderheid. Een waarlijke ramp betekent echter de laffe moord op president Kennedy van de Ver-, enigde Staten. Hy komt in Dallas (Texas) door geweerschoten om het leven. De man, die vermoedeiyk zyn moordenaar was, Lee Oswald, wordt zelf op zyn beurt met een revolver schot gedood door een nachtclubeige naar. De gehele wereld is vol afgry- zen over deze voor de vrye volke ren zo ingrijpende gebeurtenis. Rus land incluis. En ofschoon Amerika zeer snel een nieuwe president heeft, kort na Kennedy's dood legde Johnson in een vliegtuig by het stof- feiyk overschot van zyn voorganger en in aanwezigheid van een versla gen mevrouw Kennedy de ambtseed af, bUJft de wereld lange tyd na trillen van deze geweldige schok. Op 26 november neemt de gehele mens heid afscheid van dé president. Het heeft geen zin hier verder nog erover uit te weiden; het ligt allemaal nog te vers in ons geheugen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9