VOOR 1 APRIL: Benzine 3,75 cent per liter duurder, sigaretten 25 pet. Tijdelijke verhoging levert schatkist f210 miljoen op DEWENST U EEN VOORSPOEDIG 1964 HAAR GEWICHT IN GOUD WAARD A uto rijdt in op gezin bij bushalte Haags waterkanon niet gebruikt Jaarwisseling rumoerig maar zonder grote rel Fikse branden in MontfortDieren en Groningen Rika Hopper overleden VOORBIJE JAAR KOUDSTE SEDERT 1879 Veel vorst, weinig zomer, minder zon, minder regen Spoorwegramp in Cairo eist 32 levens KERSTTOTO Automobilist in slaap te^en boom TV-regisseur Theo Ordeman naar ZWOLSMAN -Het weer- KIND DOOD, OUDERS ZWAAR GEWOND Nieuwe poedelprijs Prior heeft weer ruzie Temperatuur om het vriespunt WEER IN EUROPA DONDERDAG 2 JANUARI 1964 87ste JAARGANG No. 31629 Mandy Rice-Davies, die haar be kendheid dankt aan de ról die zij gespeeld heeft in de Profumo- en Ward-affaire, zal binnenkort haar opwachting maken in een nachtclub in München, waar zij een maand blijft optreden als zangeres. De eigenaar heeft haar vrijwel blindelings gecontracteerd, want over Mandy's stemkwalitei- ten verkeert iedereen in het on zekere. Hij vertrouwt geheel op de naam van het meisje waarmee hij volle zalen hoopt te trekken. Mandy Rice-Davies heeft trou wens zelf ook een poging gedaan haar populariteit te vergroten door haar herinneringen te publi ceren onder de naam „The Mandy Report Tenslotte is bekend ge- yx>rden, dat zij een ról zal vervul len in de film „Fanny Hill", die in Frankrijk wordt opgenomen. Op de foto staat Mandy op een weegschaal, ergens op de lucht haven van Nice, om te bewijzen (iat haar gewicht in goud nog altijd waard is. De nachtclub eigenaar in München betaalt haar namelijk 800 mark per avond. ,Het lijkt alleen maar minder dit jaar! Vader dacht, dat u het wel prettig zou vinden als hij de loonbelasting maar tevoren inhield Oliebollen, die het publiek spontaan kwam brengen, hebben voor de agenten in Den Haag die waakten tegen ongeregeldhedende wacht verzoet. Winkelbrand In Den Haag Suède d2».ës- en herenjasjes (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 jan. De verhoging Van het Invoerrecht op benzine, die in leder geval vóór 1 april van dit jaar Cal worden ingevoerd, zal 3,75 cent per liter bedragen. Van die marge is al thans sprake in het wetsontwerp tot tijdelijke verhoging van het bijzonder Invoerrecht op benzine, welk ontwerp thans bij de Tweede Kamer is inge diend. Tegelijkertijd is een wetsontwerp in gediend tot tijdelijke verhoging van de omzetbelasting voor sigaretten van vijf tot Seven procent. Men wil er voor zorgen, dat de regering met haar belasting gelijke tred houdt met de prijsverhoging van één kwartje per pakje van een gulden, die ook uiterlijk op 1 april ingaat. Van dat kwartje valt de schatkist bovendien ongeveer tweederde toe in de vorm van accijns. Voor fabrikant en handel blijven aldus zes tot zeven cent te verdelen. Beide belastingverhogingen warden „tijdelijk" genoemd in de memories van toelichting die de wetsontwerpen vergezellen. Voor de maatregelen geldt een termijn van één jaar. In de memories wordt opgemerkt, dat de verhoging enigszins in tegenstel ling staat tot het streven van de regering de belastingdruk te verla gen minstens door het stijgen ervan tegen te gaan. Maar de conjunctu rele situatie dwingt de regering tot de verhogingen. Wellicht zal het mo gelijk zijn de verhoging later in te passen in een structureel belasting plan, waarvan ook een verlaging van de inkomstenbelasting en de loon belasting deel uitmaakt. Door de prijsstijging van de sigaret ten met vijfentwintig percent zal het prijsindexcijfer van het levensonder houd stijgen met 0,5 percent. De ver hoging van het invoerrecht op benzine zal een stijging van 0,1 percent met zich meebrengen. De opbrengst van de vijfentwintig percent verhoging van de sigarettenprjjs zal naar schatting honderdtachtig miljoen bedragen, waarvan circa honderdvijfendertig mil joen ten goede zal komen aan de schatkist. De verhoging van het invoer recht op benzine, die een verhoging van de motorrijtuigenbelasting met zich meebrengt voor auto's die niet op ben zine rijden, zal de schatkist een hogere opbrengst van vijfenzeventig miljoen bezorgen. In vergelijking met andere landen, zegt de regering nog, zal de belasting op de benzine, ook na de verhoging tot achtentwintig gulden per honderd liter, laag zijn. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG, 2 jan. Brandweer en politie zijn er zo langzamerhand aan ge wend geraakt, dat de nacht van het oude naar het nieuwe jaar bijzonder veel werk met zich meebrengt. Aan de hand van de berichten over ongeregeld heden bij de viering van het begin van 1964 kan worden vastgesteld, dat het dit keer is meegevallen wat de ernst en de omvang daarvan betreft. Den Haag, dat op dit gebied een slechte naam heeft, meldde weliswaar verschillende gewonden, waaronder twee agen ten, maar het waterkanon behoefde niet te worden gebruikt. In Montfort (L) Dieren en Groningen kreeg de brand weer rond de jaarwisseling enkele fikse branden te verwerken, die echter niets met de viering daarvan te maken had den. Bij een felle brand in café „Het Witte Huis" in Montfort (L) heeft de bewoner M. Kooien op nieuwjaarsmorgen een van zijn jonge dochters met gevaar in veiligheid gebracht. De familie man, vrouw en vier kinderen moest in nachtgewaad de straat op. De brand weer kon het leven redden van een in wonende bediende, die via een ladder uit zijn brandende kamer werd gehaald. De brandweer vermoedt dat het vuur is ontstaan door een fout in de oliestook- installatie. E heer Kooien kreeg brand wonden aan hoofd en handen. Het is voor de Groninger brand weer een rumoerige jaarwisseling ge worden. De brandweerlieden die geen dienst hadden, moesten in allerijl wor den opgeroepen, want twaalf maal moesten de brandweerwagens uitruk ken. Ernstig was de brand, die om kwart voor vier 's nachts woedde in de Folkingedwarsstraat. Twee wonin gen werden een prooi der vlammen, doordat kledingstukken te dicht bij de kachel hingen. De brandweer kon ech ter in dit oude stadsdeel erger voor komen. Op nieuwjaarsmorgen moest een uitslaande brand worden bedwon gen in de chemische fabriek Aagru- nol aan het Winschoterdiep. Hier was door zelfontbranding in chemicaliën brand ontstaan. Eveneens door brand is dinsdag in Dieren aan de Wilhelminaweg het win kelpand m^t boven gelegen woonhuis van de fam'. Schutte verwoest. Drie ver koopsters werden bij de brand gewond en moesten in het ziekenhuis in Velp worden opgenomen. Een van de gewon den is er ernstig aan toe. De brand ontstond om ongeveer half zes midden in de winkel voor huishou delijke artikelen en speelgoed. De brandweren van Dieren, Rheden en Velp werden gealarmeerd. Zij konden niet voorkomen, dat het gehele vrij staande pand met inventaris en inboe del in vlammen opging. De fa milie Schutte kon zirh tijdig in veilig heid stellen. Met de verwachte ongeregeldheden in de uren na de jaarwisseling is het in Den Haag bijzonder meegevallen. Orde verstoringen van enige betekenis kwa men nauwelijks voor. Een zeshonderd man sterke politiemacht was op de been om tegen elke verstoring van de open bare orde krachtdadig te kunnen optre den. Hier en daar, met name in de be ruchte Schildersbuurt, heeft het wel ge spannen, maar nergens kwam het tot een uitbarsting van enig belang. Zells was het niet nodig het waterkanon in te schakelen. Dat wil niet zeggen dat de politie het steed.- gemakkelijk heeft ge had. Urenlang hing boven de Van Ra- vesteijnstraat, de Van Ostadestraat en de Jan Steenstraat de dreiging van een explosie op grote schaal. De politie wist de toestand echter meester te blijven dank zij rustig en beheerst optreden. Omstreeks half twee steeg de spanning toen aan alle surveillerende politie-auto's per mobilofoon het be richt werd doorgegeven, dat in de Schildersbuurt een grote Amerikaan se auto rondreed met een vuurwapen „aan boord". In de auto, die vrij snel kon worden aangehouden, be vond zich in het dashboardkastje een cylinderrevolver met vijf patronen. De inzittenden, een 34-jarige tegelzetter en eigenaar van de auto, een 27-ja- rige loswerkman en een 35-jarige loodgieter werdei naar het bureau overgebracht. Na verhoor werden zij heengezonden. Bij de viering van de jaarwisseling in Den Haag werden enkele agenten en burgers licht gewond. In de Van Osta destraat wierp een onbekend gebleven burger een steen in het gezicht van een agent op een jeep. Dezelfde agent kreeg een bierfles op zijn schouder zonder ove rigens ernstige gevolgen. Op het Fazant- j jlein viel een agent in een brandende hoop kerstbomen, toen hij bezig was I autobanden uit het vuur te halen. Hu I moest zich ziek melden. Bij het gooien met flessen en straatklinkers liepen in de Schildersbuurt enige burgers lichte verwondingen op. In Heerenveen heelt de middenstands kern een poging willen wagen om de oudejaarsnacht in georganiseerd overleg te vieren. Bij de opzet was de midden standskern uitgegaan van het wedstrijd element, namelijk een duel tussen de brandweer en de Heerenveense jeugd, met als inzet een fraaie sselbeker. Het was de bedoeling dat de jeugd zo veel mogelijk brandbaar materiaal zou bijeenbrengen op het grote Burgemees ter Kuperusplein. Als alles goed zou branden, zou de brandweer met loeien de sirenes voor de blussing uitrukken. Was de blussing niet binnen een half uur gelukt, dan zou de jeugd winnaar z\jn van de wisselbeker, die in het ge meentehuis zou worden bewaard. In het andere geval mocht de brandweer een jaar lang op de beker passen. De wisselbeker werd niet uitgereikt De politie heeft elf jonge mannen in gesloten. Uit de wijde omgeving waren jongelui naar Heerenveen geko men. Een van de arrestanten kwam uit Woudsend. Een van de jonge man nen liep bij de schermutselingen slag aderlijke bloeding op en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. DEN HAAG, 2 jan. Het bestuur van de stichting nationale sporttotalisa- ter heeft besloten voor de uitgestelde kersttoto (toto 19) een nieuwe poedel prijs beschikbaar te stellen ter waarde van 25.000 gulden. Deelnemers aan deze toto die ten minste een kolom wedstrijdtips volledig fout hebben, dienen zich uitsluitend te melden door inzending van de bekende strook, die woensdag na de wedstrijd dag te 12.00 uur in het bezit van de sporttoto moet zijn. Volgens de huidige stand van zaken zullen de wedstrijden van toto 19 zondag 5 januari worden gespeeld. GELEEN, 2 jan. Een dode en twee zwaar gewonden uit één familie vielen gisteravond te betreuren na een inhaalmanoeuvre op de rijksweg-noord alhier. Een 39-jarige inwoner van Els- lo verloor bij het tnhalen de macht ov het stuur van zijn personenauto. Hij kwam eerst met een boom rechts langs de weg in botsing. Daarna schoot de auto door en reed in op een echt paar met een kind, dat bij een bus halte stond te wachten. De driejarige Th. Arets uit Geleen werd daarbij op slag gedood. Zijn ouders werden zwaar gewond in het Sittards ziekenhuis op genomen. De toestand van de vrouw is levensgevaarlijk. De chauffeur kwam er zonder letsel if. BREDA Op de Rijsbergseweg al hier is op nieuwjaarsdag 's morgens om kwart voor acht de twintigjarige ongehuwde J. M. v.d. Made uit Moer dijk met zijn auto tegen een boom ge reden en op slag gedood. Het slachtof fer kwam uit de richting Rijsbergen en is waarschijnlijk in slaap gevallen waardoor zijn auto met vrij grote snel heid naar links reed en in de berm van de weg terecht kwam. HEERLEN Op oudejaarsavond hier de 78-jarige weduwnaar J. Draaisma uit Heerlen toen hij de drukke verkeersweg „De Schelsberg" overstak door een truck met opleg ger overreden. De man overleed in het St. Jozefziekenhuis. DELFT Gisteren is in het zieken huis Bethel de 65-jarige tuinder W. La- ros uit Delft overleden. Hij kwam hier op oudejaarsdag op de hoek van het Westplantsoen met zijn bromfiets in botsing met een vrachtwagen met aan hangwagen, waardoor hij zwaar ge wond werd. AMSTERDAM De 31-jarige ver tegenwoordiger T. van der Laan is dinsdag op de hoek van de Wijtten- bachstraat en de Pontanenstraat op AMSTERDAM, 2 jan. In haar wo ning a-an de Henri Polaklaan is woens dagmorgen om elf uur op 86-jarige leef tijd overleden de actrice Rika Hopper. Op Eerste Kerstdag kreeg zij een hart aanval en sindsdien was zij buiten be* mist zijn en nam zü geen voedsel meer tot zich. De doktoren, die haar in mei en juni in de nieuwe Van Foreestkliniel voor hartklachten observeerden, zagen ditmaal in ziekenhuisopname van de grande dame van het Nederlandse to neel geen heil meer. (zie ook pag. 5). DE BILT, 2 jan. Het afgelopen jaar is een bijzonder koud jaar geweest, zo heeft het K.N.M.I. vastgesteld. In De Bilt was de temperatuur gemiddeld 78 teaen 9 3 araden normaal, waarmede 1963 het koudste jaar is sedert 1879. Oo 1962 had al veel koud wier gebracht. Het is sedert 1829 en 1830, meer dan 130 jaar geleden dus, niet voorgekomen, dat twee jaren achte'elkaar Vo^dAlleen aeweest In het afgelopen jaar waren vooral de wintermaanden zeer kouWAuee de hem was een weinig aan de warme kant, dank zij de maand november die bijzonder zacht weer bracht. Van de overige maanden was de gemiddelde temperatuur alleen '5, juni era weinig boven normaal, de andere maanden waren alle te koud^ Gwmddete eenmaal (in 1959) boven de normale waarde (23 dagen) geweest. te sombere jaar geworae f h Jujj en december waren aan de provincies was het tekort aan zon groot u™r^n^iri npprclae was in Noord- en Zuid-Holland en .n Zeeland over he' fllemeen een weinig boven normaal. Elders was het aan de droge kant, vooral in de Achterhoek in Oost-Brabant en in Limburg was dat het geval Gemiddeld over het gehete land genomen is ruim 710 mm neerslag gevallen tegen 738 mm normal. Het was droger dan in de voorgande drie jaren. zijn bromfiets aangereden door een vrachtauto en ter plaatse aan de opge lopen verwondingen overleden. De bromfietser verleende geen voorrang aan de vrachtauto. DEN HULST Op nieuwjaarsavond is de 21-jarige ongehuwde wielrijder J. Jonkman' vlak bij zijn woning aan de Meeleweg in Den Hulst van achteren aangereden door een personenauto en op slag gedood. O HILVERSUM. 2 jan. A.V.R.O.-re- gisseur Theo Ordeman, die onder meer van zich deed spreken bij de TV-uit- zending „Open het Dorp", zal per 1 mei de A.V.R.O. verlaten, om program ma's te gaan regisseren, die de heer Zwolsman voor televisie denkt te gaan maken. Deze geheel complete produk- ties zouden o.m. uitgezonden kunnen worden op het tweede net, zo stelt men zich voor. Zoals bekend onderhandelt de heer Zwolsman reeds geruime tijd met tal ''an bekende Nederlandse ar- tisten. Ook Karei Prior, hoofd van de amu sementsafdeling van de A.V.R.O., gaat bij deze omroep weg. Een „prin cipieel meningsverschil" maakt het hem onmogelijk langer te blijven. Wanneer Prior vertrekt en welke functie hjj zal gaan vervullen, is nog niet bekend. Wel heeft hij uit het be drijfsleven verschillende aanbiedingen gekregen, maar een beslissing in de ze is nog niet gevallen. CAIRO, 2 jan. (UPI) Een geluk in een voorstad van Cairo heeft op Nieuwjaarsdag 32 mensenlevens ge- eist, zo is meegedeeld door de Egypti sche politie. 44 mensen werden ge wond. Het ongeluk gebeurde, toen een trein inreed op een bus met veel pas sagiers. Alle slachtoffers waren inzit tenden van de bus. Volgens ooggetuigen reed de chauf feur van de bus door de rode stoplich ten van de overweg en trok hij zich ook niets aan van de waarschuwings bei Hij zelf ontsnapte aan de dood. Van de passagiers konden sommigen pas drie uur later uit het verwrongen karkas bevrijd worden. De bus werd onder de wielen van de trein verplet terd en men moest de wagons opvijze len om de slachtoffers uit de wrak stukken te kunnen halen. uiiiiiiiiiiiimiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 22.3596 Verwachting tot vrijdagavond (op gemaakt te 11.15 uur). Overwegend droog weer met op vele plaatsen nevel of mist en slechts verspreid voorkomende opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost. Temperatuur om het vriespunt. Vrijdag Zon: 8.48—16.40 Maan: 21.41—11.36 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 2 jan. Een hoge-druk- centrum vanmorgen boven Duitsland, verplaatste zich in noordelijke richting. Hierdoor wordt de zwakke wind bp ons meer zuidoostelijk, met aanvoer van wat koudere lucht. In Zuid-Limburg kwam vanmorgen in de mist één graad vorst voor. In de komende nacht is in een groter deel van ons land wat lichte vorst mogelijk. Er blijft nog wel veel bewolking of plaatselijk mist aanwe zig. maar overigens houdt het weer een rustig karakter met nog steeds een vrii droge tendens. Max. min neersL Stations: Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Heldei geheel bew. 7 4 0 Ypenburg mist 7 2 0 VTissingen mist 6 2 0 Eelde motregen 6 1 0.1 De Bilt geheel bew 7 3 0 Twente mist 6 3 0 Eindhoven geheel bew 8 3 0 Zd-Limburg licht bew. 5 —1 0 Stockholm zw. bew. 4 —1 2 Oslo licht bew. 2 —6 0 Kopenhage geheel bew 4 2 1 Londen zw. bew. 9 2 0 Amsterdam mist 8 3 0 Brussel geheel bew. 6 1 0 Luxemburg mist 2 —1 2 Parijs geheel bew. 5 1 0 Nice onbewolkt 14 6 0 Berlijn geheel bew 4 3 0 Erankfori mist 3 2 0 iVl .nchen geheel bew 1 0 0 Zürich mist 0 -2 0 Genève zw. bew. 1 —1 0 Locarno onbewolkt 7 —5 0 Wenen geheel bew. —5 —6 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. lOmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 50 cent per millimeter- hoogle Omroepers 20 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, 9.65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1